Νέα

Έξωση από σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ξενυχτης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Με τον καθυστερημενο γειτονα τι εγινε?
Τον έγραψα στο πουλί μου και τελείωσε το παραμύθι. Και περπατάω με αέρα άλλο ήδη. Αν θέλει ιστορίες θα του γαμήσω το σπίτι.

Επίσης πήγα στο δίπλα και ψώνισα κιόλας χτες. χαχα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Τον έγραψα στο πουλί μου και τελείωσε το παραμύθι. Και περπατάω με αέρα άλλο ήδη. Αν θέλει ιστορίες θα του γαμήσω το σπίτι.

Επίσης πήγα στο δίπλα και ψώνισα κιόλας χτες. χαχα
Ειδες, απλο ηταν τελικα
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
και μια τελευταία λεπτομέρεια ξενύχτη επειδή βλέπω ότι έχεις δίψα να σπουδασεις κακοπληρωτης :2funny:
ο φίλος σου έχει περιουσία ναι ή όχι ?
γιατι αυτοί που κάνουν τέτοια πρεπει να μην έχουν ούτε αυτοκίνητο στο όνομα τους
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
και μια τελευταία λεπτομέρεια ξενύχτη επειδή βλέπω ότι έχεις δίψα να σπουδασεις κακοπληρωτης :2funny:
ο φίλος σου έχει περιουσία ναι ή όχι ?
γιατι αυτοί που κάνουν τέτοια πρεπει να μην έχουν ούτε αυτοκίνητο στο όνομα τους
Μια μηχανή έχει και αυτή παλιά ζήτημα κάνα χιλιάρικο να αξίζει
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
βλέπω να ρεφάρει τουλαχιστον τα κοινόχρηστα ο ιδιοκτήτης :grin:
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Αυτα ειναι.
Εχεις ενα σπιτακι να παιρνεις ενα κωλοενοίκιο να τα βγαζεις περα, και οταν πεσεις σε μπαταξη θα σε πουνε και απανθρωπο αν δεν τον αφησεις να καθεται μεσα τσαμπα

Γι'αυτό προνοείς το ποιόν βάζεις σπίτι σου...
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Γι'αυτό προνοείς το ποιόν βάζεις σπίτι σου...
Ναι πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει. Εγώ όταν πήγα πριν 3-4 χρόνια να νοικιάσω το σπίτι με πέρασε από 10 κόσκινα ο γαμιόλης μέχρι να μου το δώσει. Πλέον πήγε πιο πέρα και στο πούτσο του αν ο πατέρας σου έχει δολοφονήσει 40 ατομα ή αν πίνεις κόκες και είσαι σαν ανάποδο περγαμόντο. Proof κάτι λέγεται ένα χαρτί που ζητάνε, που αποδεικνύει ότι βγάζεις εισόδημα. Σίγουρα παίζει ρόλο και η φάτσα. Απλά μέχρι πρότεινος μετρούσε μόνο η φάτσα και ο παπάς που πουλούσες. Εγώ του χα δειξει το πάσο απ το πανεπιστήμιο έλαμψε το πρόσωπό του κατευθείαν. Αν και ήθελε μόνο κοπέλες να βάλει μέσα , προτίμησε εμένα. Λολ.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Και μια ιστορία από τη "γη της επαγγελίας". Όποιος έχει ζήσει σε σκανδιναβικές χώρες θα γνωρίζει τον πόνο της ενοικίασης. Η εύρεση διαμερίσματος "πρώτο χέρι", όχι υπενοικίαση δηλαδή, στη Στοκχόλμη ισοδυναμεί με πρώτο λαχνό. Η χώρα δε μπορεί να στεγάσει επαρκώς τον πληθυσμό της.

Το 2011 έχω βρει μια καλή δουλειά στη Στοκχόλμη και μετακομίζω από τα δυτικά της χώρας. Για να βρω διαμέρισμα (ένα οποιοδήποτε, δεν υπάρχει η λέξη διαλέγω διαμέρισμα), ο ιδιοκτήτης έκανε έλεγχο στην εφορία για εμένα, ζήτησε μισθοδοσία, δύο συστατικές επιστολές, και φυσικά face-to-face συνέντευξη, προτού υπογράψουμε το συμφωνητικό.

Συνεπώς, δεν είναι υπερβολή να ρωτήσεις δύο πράγματα πριν δώσεις σε κάποιον άγνωστο το σπίτι σου..
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
είναι αυτό που λένε έξωση με αεροπλανική διαδικασία ή αλλιώς «εξωση από το παράθυρο» :2funny:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Ξενύχτη θα σου πω μερικα Κόλπα
η εκτελεση της αποφασης κοστίζει οποτε Ας περιμένουν να τους βγάλει με δικαστικό επιμελητή. οσο και αν φαίνεται περιεργο μπορεί ο ιδιοκτήτση να γονατίσει οικονομικά από εκεί
2όν εξασφαλιζουν αποθήκη για τα πράγματα τους για 6 μήνες δεν μπορεί να πετάξει τα πράγματα
οποτε μπορούν να κάνουν έναν εκβιασμό στον ιδιόκτητη να τους δώκει λεφτα για να πανε άλλου αδειάζοντας του το σπίτι αμέσως και γλιτώνοντας τα έξοδα εκτέλεσης
ελπιζω να σε βοήθησα
Ναι μια χαρά τύπε.. αλλά στην περίπτωση που βάλει 2 "εργάτες" να τα ξεφορτώσουν στο πάρκο της γειτονιάς τι γίνεται;
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.865
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
είναι αυτό που λένε έξωση με αεροπλανική διαδικασία ή αλλιώς «εξωση από το παράθυρο» :2funny:
Πάντως αν αποδειχτεί οτι ο ιδιοκτήτης φταίει που έπεσε ο σκύλος , μάλλον την έχει άσχημα. Απο την άλλη και οι ενοικιαστές που τον άφησαν εκεί μπορεί να έχουν και αυτοί κάποια ευθύνη :sad2:
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
Ναι μια χαρά τύπε.. αλλά στην περίπτωση που βάλει 2 "εργάτες" να τα ξεφορτώσουν στο πάρκο της γειτονιάς τι γίνεται;
ο δικαστικος επιμελητης είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της αποφασης αυτός κρατάει και τα κλειδιά του σπιτιού μέχρι να πάρει ο νοικάρης τα πράγματα. Επίσης τα έχει καταγράψει σε ειδική έκθεση κατάσχεσης αριθμητικά και με περιγραφή το καθένα
Μερικά από αυτά πχ ψυγείο και κρεβάτι είναι ακατάσχετα
αν ο ιδιοκτήτης τα πετάξει πριν το 6μηνο θα έχει ποινικές συνέπειες και αστικές αποζημίωσης του ενοικιαστή
 
Τελευταία τροποποίηση:

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα . Προφανώς το παλικάρι , εκτός του ότι παρέλαβε καμμένη γη από τους γονείς του , εκτός του ότι βρέθηκε μέσα σε μια άκρως νοσηρή ' οικογένεια “ εκτός του ότι δεν του δόθηκε πότε , το παραμικρό εφόδιο , [ οικονομικό μορφωτικό , επαγγελματικό , ψυχολογικο , η έστω κάποιες γνωριμίες κτλ ] , σίγουρα αντιμετωπίζει και μια συμπεριφορά από την μάνα του , του τύπου τρεις λαλούν και δυο χορεύουν , δεν ξέρω τίποτα , αλλά εγώ κάνω κουμάντο κτλ , [ και αυτό η όλη φάση έχει αυτήν την κατάληξή ]

Τέτοιες περιπτώσεις δυστυχώς υπάρχουν αρκετές , και πάντα τα παιδιά την πληρώνουν .

Βασικά το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι , το να βρουν μια αποθήκη για να τους φυλάξει τα πράγματα τους , να φιλοξενηθούν μαζί , η και χωριστά , σε κάποιον συγγενή , φίλο κτλ , και ταυτόχρονα να ψάχνουν για σπίτι .
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
ο δικαστικος επιμελητης είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της αποφασης αυτός κρατάει και τα κλειδιά του σπιτιού μέχρι να πάρει ο νοικάρης τα πράγματα. Επίσης τα έχει καταγράψει σε ειδική έκθεση κατάσχεσης αριθμητικά και με περιγραφή το καθένα
Μερικά από αυτά πχ ψυγείο και κρεβάτι είναι ακατάσχετα
αν ο ιδιοκτήτης τα πετάξει πριν το 6μηνο θα έχει ποινικές συνέπειες και αστικές αποζημίωσης του ενοικιαστή
Τύπε εννοείται ο ιδιοκτήτης έχει άγνοια.. ο νοικιαρης για να τον κυνηγήσει θέλει αποδείξεις κ λεφτά για αγωγές..
Μην φουσκώνουμε έτσι απλά τα μυαλά του κοσμακι..
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Πλέον μισθοί αρχιδια , νοίκια και όλα γενικά στο θεό. Ότι και να πει κανένας.

Πάει τόσο κατά διαόλου η φάση οικονομικά που και ιστορικά μαγαζιά, όπως μια ταβέρνα που πήγαιναν κατέβασαν τη ποιότητα στο ναδίρ μπας και βγάλουν τα σπασμένα. Το λέω αυτό με αφορμή που πάω να πεθάνω απ' το λάδι από τρακτέρ που είχε η χωριάτικη που έφαγα χτες. Ασύλληπτο διλητηριο. :confused: :confused:
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Εγώ να μην κρυφτώ. Ιντερνετ, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα είναι ΤΕΡΜΑ φουσκωμένα. Όταν λέμε τέρμα 300 ευρώ κοινόχρηστα, νερό δεν έχω πάει ποτέ να πληρώσω 3 χρόνια δε ξέρω γτ δε το κόβουν χαχα, ίντερνετ όταν φτάνει ο κόμος στο χτένι κάνω μια σούμα και πάω και το πληρώνω, όπως και το ρεύμα. Τα κοινόχρηστα θα δώσω ένα 100σταρι αύριο. Κι απ τον άλλο μήνα άλλο ενα. Γενικώς μπουρδέλο λίγο αλλά πούτσα μου. Αλλά το νοίκι όπως και να χει ο κόσμος να χαλάσει κάθε 1η του μηνός, (καλή ώρα αυριο πρωί) τα βάζω μπαμ στην ώρα τους για να νιώθω πρώτα εγώ καλά και μετά όλα τα άλλα.

Επίσης ποια ανθρωπιά μιλάς. Αθήνα κιόλας; Λολ. Βάρα το κεφάλι σου στο τοίχο. Άνθρωπο έχω μαζέψει απ το δρόμο τον τάισα τον πότισα και γύρισε να με κλέψει μέσα στο σπίτι μου και πήγα να βγω και ο μαλάκας στο τέλος. Τι μου λες;
Τύπε αρχιδιάκε, τον ψιλικατζή απέναντι τον έχεις εξοφλημένο;
Ή έχεις τρεις τόμους βερεσέδια και σε καραμουζιάζει με το δίκιο του;
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Τύπε αρχιδιάκε, τον ψιλικατζή απέναντι τον έχεις εξοφλημένο;
Ή έχεις τρεις τόμους βερεσέδια και σε καραμουζιάζει με το δίκιο του;
Χαχα. Αφού σου είπα έχω να πατήσω δύο χρόνια. Απ' το 2020. Μου φαίνεται αυτός μου χρωστάει, γιατί έκανε κάτι στρογγυλοποίησης αδιανόητες θυμάμαι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom