Νέα

Έξωση από σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ξενυχτης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
με αυτό που προτείνω εγω μπορεί αφουδεν έχει να ενοικιάσει άλλου να πάει και σε ένα φιλικό σπίτι και σε 6 μήνες βλέπει τι θα κάνει και με τα πράγματα
ενω ισύ με τις υποδειξεις σου τον πετάς στον δρόμο
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.181
Like
1.695
Πόντοι
216
Τύπε στείλε ένα μήνυμα στο μέλος dimitrakis29 προσφέρει δωρεάν φιλοξενια αρκεί ο φίλος σου να τα πάει καλά με το χέσιμο αλλιώς πρέπει να τον εκπαιδεύσεις εσύ :confused:
 

Jimoglou

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
204
Like
522
Πόντοι
21
Τι είμαστε άραγε ρε παιδιά έχει χαθεί η ανθρωπιά τριγύρω μας ο καθένας είναι για τον εαυτό του μόνο
Αυτό που λες το έχω ζήσει στο πετσί μου, κανονικά και με τον νόμο. Εποχές Airbnb αν σου λέει κάτι αυτό!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Καλησπέρα παιδιά έχω έναν φίλο ο οποίος δυστυχώς έχει βρεθεί σε μια πολύ άσχημη κατάσταση τώρα.
Χωρισμένοι οι γονείς του μένει με την μάνα του ο πατέρας του στη πουτσα του τελείως και τελοσπαντων τώρα του έχει γίνει αγωγή για έξωση και έχει προχωρήσει το θέμα και έχει βγει απόφαση δικαστική για έξωση
Του έχουν πει ότι έχει 1 βδομαδα εκείνος και η μάνα του να κάνουν κάποια κίνηση να φύγουν να πρόσθεσω ότι είναι σκατα στα οικονομικά του από διάφορες ανεύθυνες κινήσεις των γονέων του αλλά και εκείνου κοινώς σπατάλη και δεν έχουν ούτε καινουργειο σπίτι να νοικιάσουν. Σε αυτή την θέση που έχει φτάσει παιδιά τι θα προτείνατε εσείς να κάνει ο άνθρωπος έχει επικοινωνήσει με τον δικηγόρο του και εκείνος του είπε εφόσον έχει βγει απόφαση δεν γίνεται να γίνει κάτι επίσης τα χρέη τα έχει εξοφλημενα όλα είναι περίπλοκη κατάσταση .
Το ερωτημα ειναι ενα: Εχουνε λεφτα να νοικιασουνε σπιτι; Ειτε αυτο που μενουν ειτε αλλο; Αν εχουν λεφτα, τοτε απλα πρεπει να ψαξουν αλλο σπιτι, οπως κανει ολος ο κοσμος.
Αν δεν εχουν λεφτα, τοτε προφανως δε μπορουν να μεινουν ουτε στο παρον σπιτι και πρεπει να κανουν αλλες κινησεις, οπως πχ αν γυρισουν στο χωριο τους αν εχουν, να φιλοξενηθουν απο συγγενικα προσωπα, να βρουνε δουλεια/δουλειες ωστε να εχουν λεφτα για ενοικιο, να ψαξουν κατι παρα πολυ φθηνο οπως παλιο, μικρο υπογειο, να συγκατοικησουν με αλλους, κλπ
Δηλαδη πραγματα που κανει ολος ο κοσμος σε ολον τον πλανητη.
Αν τιποτε απο αυτα δεν ειναι εφικτο, τοτε μπορουν να δηλωσουν αστεγοι και να μεριμνησουν οι αρμοδιοι φορεις.
Το οτι εφτασαν στο αμην, μια εβδομαδα πριν την εξωση, προφανως και φταινε και οι ιδιοι, γιατι η διαδικασια εχει σιγουρα τραβηξει εδω και καιρο και ηξεραν πως αργα η γρηγορα αυτη η ωρα θα ερχοταν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
με αυτό που προτείνω εγω μπορεί αφουδεν έχει να ενοικιάσει άλλου να πάει και σε ένα φιλικό σπίτι και σε 6 μήνες βλέπει τι θα κάνει και με τα πράγματα
ενω ισύ με τις υποδειξεις σου τον πετάς στον δρόμο
Σοβαρα τωρα?
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
George υπάρχει και η κατηγορία των επαγγελματιών κακοπληρωτών τέτοιοι μπορεί να είναι
αυτοι δεν ενοικιάζουν, αγοράζουν
δινουν δηλαδή την εγγύηση για να μπουν και οι ιδιοκτητες μετά δεν ξαναβλέπουν λεφτά. Με αυτόν τον τρόπο κατορθωνουν να μένουν σχεδόν δωρεάν

Αλεξ σοβαρά βεβαιως δεν αστειεύομαι
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
Παιδιά δεν υπάρχει κάνα φέσι που λέτε η κάτι τέτοιο το πολύ 10 μέρες η 3 βδομάδες να αργούσαν το νομικοί και πιστέψτε με δεν νομίζω να νοιάζει τον σπιτονοικοκύρη εκείνος μένει στις Ηνωμένες πολιτείες και είναι κρέμα από ότι γνωρίζω οπότε σιγά τα έξοδα για τη δικηγόρο και τον επιμελητή
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
Αυτα ειναι.
Εχεις ενα σπιτακι να παιρνεις ενα κωλοενοίκιο να τα βγαζεις περα, και οταν πεσεις σε μπαταξη θα σε πουνε και απανθρωπο αν δεν τον αφησεις να καθεται μεσα τσαμπα
Εσύ δηλαδή εάν σου αργούσαν το νοίκι 10 μέρες άντε λέμε τώρα 1 μήνα αλλά πάντα ήταν ξοφλημενα στο τέλος και το νοικιάσεις στους συγκεκριμένους ανθρώπους 15 χρόνια θα τους εδιωχνες ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Εσύ δηλαδή εάν σου αργούσαν το νοίκι 10 μέρες άντε λέμε τώρα 1 μήνα αλλά πάντα ήταν ξοφλημενα στο τέλος και το νοικιάσεις στους συγκεκριμένους ανθρώπους 15 χρόνια θα τους εδιωχνες ?
Ε ωραια ρε φιλε, αφου εχουν λεφτα και πληρωνουν, ας νοικιασουν καπου αλλου, δεν το καταλαβαινω αυτο
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Παιδιά δεν υπάρχει κάνα φέσι που λέτε η κάτι τέτοιο το πολύ 10 μέρες η 3 βδομάδες να αργούσαν το νομικοί και πιστέψτε με δεν νομίζω να νοιάζει τον σπιτονοικοκύρη εκείνος μένει στις Ηνωμένες πολιτείες και είναι κρέμα από ότι γνωρίζω οπότε σιγά τα έξοδα για τη δικηγόρο και τον επιμελητή
Κάτσε ρε τυπε. Δηλαδή δεν είχαν χρέη, δεν ένοιαζε τον ιδιοκτήτη, και γίνεται έξωση; Δηλαδή πήγε κλητήρας αυτεπάγγελτα να τους διώξει; Τι δε μας λες;
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
Ε ωραια ρε φιλε, αφου εχουν λεφτα και πληρωνουν, ας νοικιασουν καπου αλλου, δεν το καταλαβαινω αυτο
Είναι Τσιμα Τσιμα τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις η μάνα του παίρνει 650 ευρώ και εκείνος 600 δεν έχουνε κάποιο κομποδεμα στην άκρη δεν είναι όλοι το ίδιο
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
Κάτσε ρε τυπε. Δηλαδή δεν είχαν χρέη, δεν ένοιαζε τον ιδιοκτήτη, και γίνεται έξωση; Δηλαδή πήγε κλητήρας αυτεπάγγελτα να τους διώξει; Τι δε μας λες;
Υπήρχε ένα φέσι 800 κάτι ευρώ το οποίο ήταν ανεξοφλητο έκανε ο άλλος που χει το σπίτι την αγωγή για δύστροπια εξόφλησης των χρεών και έδωσε ένα χρονικό διάστημα να ξοφλήσουν κάποια χρήματα εκείνοι δεν τα είχαν τα χρήματα να τα ξοφλήσουν σε αυτό το διάστημα και τα ξοφλήσαν πιο μετά και έτσι η αγωγή προχώρησε και τώρα έχει βγει απόφαση έξωσης
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Μπερδεμένο πολύ. Γενικά έχω καταλάβει ότι ο νόμος έχει φτιαχτεί με τέτοιο τρόπο γι αυτές τις περιπτώσεις έτσι ώστε να είναι ευνοική η εξελιξη για όλους. Πχ αν έχεις φέσι, δε σε πετάνε έτσι απλά έξω, αυτη την στοιχειώδη ανθρωπιά την καλύπτει ο νόμος νιώθω, απο κει και πέρα σε γενικές γραμμές πιστεύω το 90% δείχνει κατανόηση. Απλά πρέπει να σκεφτείς ότι ή έχει απηυδήσει και αυτό γίνεται καιρό και έχουν πρηστεί τα αρχίδια του γτ όσο και να το κάνεις αυτό είτε είναι 2 ευρώ είτε είναι 400, ο καθένας αναζητά μια σταθερότητα στα πάντα, ή τα λεφτά τα παίρνει κάποιος που τα έχει τρελή ανάγκη μιας και δε πρέπει να ξεχνάμε ζούμε σε πολύ δύσκολη εποχή.

Εγώ να μην κρυφτώ. Ιντερνετ, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα είναι ΤΕΡΜΑ φουσκωμένα. Όταν λέμε τέρμα 300 ευρώ κοινόχρηστα, νερό δεν έχω πάει ποτέ να πληρώσω 3 χρόνια δε ξέρω γτ δε το κόβουν χαχα, ίντερνετ όταν φτάνει ο κόμος στο χτένι κάνω μια σούμα και πάω και το πληρώνω, όπως και το ρεύμα. Τα κοινόχρηστα θα δώσω ένα 100σταρι αύριο. Κι απ τον άλλο μήνα άλλο ενα. Γενικώς μπουρδέλο λίγο αλλά πούτσα μου. Αλλά το νοίκι όπως και να χει ο κόσμος να χαλάσει κάθε 1η του μηνός, (καλή ώρα αυριο πρωί) τα βάζω μπαμ στην ώρα τους για να νιώθω πρώτα εγώ καλά και μετά όλα τα άλλα.

Επίσης ποια ανθρωπιά μιλάς. Αθήνα κιόλας; Λολ. Βάρα το κεφάλι σου στο τοίχο. Άνθρωπο έχω μαζέψει απ το δρόμο τον τάισα τον πότισα και γύρισε να με κλέψει μέσα στο σπίτι μου και πήγα να βγω και ο μαλάκας στο τέλος. Τι μου λες;
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Υπήρχε ένα φέσι 800 κάτι ευρώ το οποίο ήταν ανεξοφλητο έκανε ο άλλος που χει το σπίτι την αγωγή για δύστροπια εξόφλησης των χρεών και έδωσε ένα χρονικό διάστημα να ξοφλήσουν κάποια χρήματα εκείνοι δεν τα είχαν τα χρήματα να τα ξοφλήσουν σε αυτό το διάστημα και τα ξοφλήσαν πιο μετά και έτσι η αγωγή προχώρησε και τώρα έχει βγει απόφαση έξωσης
Αν ο ιδιοκτήτης έχει οικονομικη άνεση, ωστόσο όμως κάνει τόση φασαρία για 800 ευρώ, ας πάνε αλλού. Σιγά τα αυγά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Υπήρχε ένα φέσι 800 κάτι ευρώ το οποίο ήταν ανεξοφλητο έκανε ο άλλος που χει το σπίτι την αγωγή για δύστροπια εξόφλησης των χρεών και έδωσε ένα χρονικό διάστημα να ξοφλήσουν κάποια χρήματα εκείνοι δεν τα είχαν τα χρήματα να τα ξοφλήσουν σε αυτό το διάστημα και τα ξοφλήσαν πιο μετά και έτσι η αγωγή προχώρησε και τώρα έχει βγει απόφαση έξωσης
Παλι δεν μας τα λες καλα.
Ο νομος λεει οτι αν μεχρι να γινει το δικαστηριο, πληρωθουν τα χρωστουμενα, η δικη ακυρωνεται. Εκτος αν βγηκε διαταγη αποδοσης μισθίου και οχι αποφαση.
Εκτός επίσης, αν επροκειτο για επανειλημμενη καθυστερηση (που αποδεικνυεται με εξωδικα) οπότε ακομη και η πληρωμη δεν ακυρωνει τη δίκη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αν ο ιδιοκτήτης έχει οικονομικη άνεση, ωστόσο όμως κάνει τόση φασαρία για 800 ευρώ, ας πάνε αλλού. Σιγά τα αυγά.
Εγω παω στοιχημα οτι εκτος απο ανεξοφλητα νοικια, υπαρχουν και λογαριασμοι κοινης ωφελειας και φθορες στο μισθιο που αρνουνται να τις επισκευασουν
 
OP
OP
ξενυχτης

ξενυχτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
359
Κριτικές
18
Like
1.168
Πόντοι
371
Παλι δεν μας τα λες καλα.
Ο νομος λεει οτι αν μεχρι να γινει το δικαστηριο, πληρωθουν τα χρωστουμενα, η δικη ακυρωνεται. Εκτος αν βγηκε διαταγη αποδοσης μισθίου και οχι αποφαση.
Εκτός επίσης, αν επροκειτο για επανειλημμενη καθυστερηση (που αποδεικνυεται με εξωδικα) οπότε ακομη και η πληρωμη δεν ακυρωνει τη δίκη
Δεν έχει γίνει καν δικαστήριο οπότε λογικά διαταγή απόδοσης θα έχει γίνει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Μπερδεμένο πολύ. Γενικά έχω καταλάβει ότι ο νόμος έχει φτιαχτεί με τέτοιο τρόπο γι αυτές τις περιπτώσεις έτσι ώστε να είναι ευνοική η εξελιξη για όλους. Πχ αν έχεις φέσι, δε σε πετάνε έτσι απλά έξω, αυτη την στοιχειώδη ανθρωπιά την καλύπτει ο νόμος νιώθω, απο κει και πέρα σε γενικές γραμμές πιστεύω το 90% δείχνει κατανόηση. Απλά πρέπει να σκεφτείς ότι ή έχει απηυδήσει και αυτό γίνεται καιρό και έχουν πρηστεί τα αρχίδια του γτ όσο και να το κάνεις αυτό είτε είναι 2 ευρώ είτε είναι 400, ο καθένας αναζητά μια σταθερότητα στα πάντα, ή τα λεφτά τα παίρνει κάποιος που τα έχει τρελή ανάγκη μιας και δε πρέπει να ξεχνάμε ζούμε σε πολύ δύσκολη εποχή.

Εγώ να μην κρυφτώ. Ιντερνετ, ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα είναι ΤΕΡΜΑ φουσκωμένα. Όταν λέμε τέρμα 300 ευρώ κοινόχρηστα, νερό δεν έχω πάει ποτέ να πληρώσω 3 χρόνια δε ξέρω γτ δε το κόβουν χαχα, ίντερνετ όταν φτάνει ο κόμος στο χτένι κάνω μια σούμα και πάω και το πληρώνω, όπως και το ρεύμα. Τα κοινόχρηστα θα δώσω ένα 100σταρι αύριο. Κι απ τον άλλο μήνα άλλο ενα. Γενικώς μπουρδέλο λίγο αλλά πούτσα μου. Αλλά το νοίκι όπως και να χει ο κόσμος να χαλάσει κάθε 1η του μηνός, (καλή ώρα αυριο πρωί) τα βάζω μπαμ στην ώρα τους για να νιώθω πρώτα εγώ καλά και μετά όλα τα άλλα.

Επίσης ποια ανθρωπιά μιλάς. Αθήνα κιόλας; Λολ. Βάρα το κεφάλι σου στο τοίχο. Άνθρωπο έχω μαζέψει απ το δρόμο τον τάισα τον πότισα και γύρισε να με κλέψει μέσα στο σπίτι μου και πήγα να βγω και ο μαλάκας στο τέλος. Τι μου λες;
Με τον καθυστερημενο γειτονα τι εγινε?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν έχει γίνει καν δικαστήριο οπότε λογικά διαταγή απόδοσης θα έχει γίνει
Μου φαινεται οτι δεν εχει γινει καν διαταγη αποδοσης, απλως κανενα εξωδικο θα εχει γινει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom