Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
Ωραία η χώρα είναι μπουρδέλο και άρα όλα μπουρδέλα συμφωνώ αλλά δε μπορείς να λες ότι λέω μαλακίες γιατί δε λέω οι Έλληνες εργοδότες είναι επιηκως για τα πανηγύρια,δε τους αξίζει να ζουν ανάμεσα μας γιατί είναι τερατομαλακες.

Οι εργοδότες έχουν γαμηθεί από τους φόρους και το δημόσιο .
Τους γαμάνε οι φόροι , οπότε γαμάνε το προσωπικό .
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες, τόσο χειρότεροι θα γίνονται .
ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ.

Με το τωρινό φορολογικό θα κλείσουν εύκολα οι μισοί .
Αυτοί που θα μείνουν θα είναι οι χειρότεροι .
Και θα γίνουν ... ακόμη χειρότεροι .

Η χώρα βουλιάζει , οπότε ισχύει το Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες ... ΜΑΝΤΕΨΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!!!!!!
Αυξάνονται αυτοί που ψάχνουν υπαλληλική εργασία !!!!!!

Μάντεψε τι σημαίνει αυτό για αμοιβές και συνθήκες !!!!!!!!

ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ .


Το 6μερο 9ωρο που ψήφισαν τώρα, είναι ζεσταματάκι.
Το τελικό σχέδιο θα είναι 7μερο 12ωρο ή 14ωρο .


Και η άδεια θα καταργηθεί .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.676
Like
14.087
Πόντοι
3.656
Και θα γίνουν ... ακόμη χειρότεροι .
Σας περιμένουμε με ανοιχτές τις θέσεις εργασίας με ανταγωνιστικές απολαβές και ευέλικτο ωράριο εργασίας


Ειδικές τιμές κάνουμε σε πρώην επαγγελματίες που βάρεσαν κανόνι λόγω φορολογικού :wanker::wanker::wanker:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.096
Κριτικές
123
Like
51.039
Πόντοι
27.261
Βασικά απλά λένε όχι στις πουστιες και όχι μόνο του κλάδου πχ δούλευα σε έναν ως σερβιτόρος μου έδινε 10 ευρώ το 4 Ώρο και 20 ευρώ το 8 Ώρο ο απατεώνας και δε φτάνει αυτό μου έτρωγε και τα τιπ ο ελλεηνος τα έδινε στον άλλον συνεδελφο επειδή του έδινε λίγα λεφτά και αυτουνου για να τον αποζημιωσει με τα τιπ για να βγει αυτός λάδι,εγώ έφυγα δε μπορούσα να συμμετέχω σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου παραιτήθηκα,οι δουλειές στη Ελλάδα είναι τραγικές.
επίσης εγώ δουλεύω ξέρεις μια χαρά μπορώ να κυκλοφορήσω κάποια κοπέλα με τα λεφτά της δουλειάς μου
παλι ψεμματα λες βρε μπουστη24 ?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
Σε αυτο ευθυνεστε εσείς οι μουνογεροι που τόσα χρόνια ψηφίζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και κατάστρεψαν τα πάντα αυτά τα 2 δολοφονικά κόμματα,αυτοί είστε οι γέροι και γριές καταστρέψατε το μέλλον των σημερινών παιδιών 20-25 χρονων.
Δεν πας στο διάολο ρε ...

Εγώ δεν ψήφισα αυτά τα καθίκια.

Εσείς δεν ψηφίζετε κανέναν , παίζετε το πουλί σας με τα κινητά και αφήνετε τους 70+
να ψηφίζουν .
Ο μόνος σας φόβος και έγνοια είναι να μη ξεμείνετε από λεπτά και γιγαμπάϊτς ....
και πάτε και βάζετε 72 δόσεις για κινητό , ενώ δεν έχετε δεύτερο σώβρακο , παπούτσια
και δεν τον έχετε βρέξει ποτέ ....

ουστ .......

ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΡΕ ;;;
ή πήγες με το λεωφορείο σε καμιά κωλοπαραλία ;
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
973
Κριτικές
18
Like
3.496
Πόντοι
5.585
Όποιον εργοδότη βλέπετε να κλαίγεται οτι δεν βρίσκει υπαλλήλους είναι ή λαμόγιο ή πληρώνει φραγκοδίφραγκα.

Ο νόμος της αγοράς είναι απλός. Αν δεν βρίσκεις υπάλληλο για την δουλεια που θες τοτε δεν πληρωνεις τα λεφτα που αξιζει η δουλεια που ζητάς. Simple as that
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Αναφέρεστε στην γενιά των μπουμερς και baby boomers,με έρευνες είναι η ποίο τυχερή γενιά από όλες μεταπολεμικα ,πριν σε πολέμους πέρασαν πολύ χειρότερα από εμάς,καλά πέρασε και η γενιά Χ γεννημένοι 1960-1965 η γενιά Πολυτεχνείου δηλαδή,ήταν όλα εύκολα η εύρεση εργασίας,η αγορά σπιτιού,να πάρεις πιστωτική και δάνειο με ένα τηλέφωνο στεγαστικό εύκολα,η γενιά 80 καμάκια ήταν η γενιά δεν ήξερε τι είναι το αγοραίο σεξ γιατί οι γυναίκες πέφταν με μια ατάκα Στάθη Ψάλτη και Σταμάτη Γαρδέλη , επιχειρήσεις έκανες, εφορία δεν είχες πάνω από το κεφάλι σου ,όσα λεφτά στην τράπεζα έβαζες και ήθελες δεν σε ενοχλούσε κάνεις ούτε εφορία ούτε ΣΔΟΕ ήταν όλα εύκολα και απλά για αυτές της γενιές,το θέμα τι κάνουμε τώρα εγώ κάνω κοπρομασαζ για 100 ευρώ,αλλά υπάρχουν χειρότερα φουκαραδες που πάνε γκαστερμπαιτερ στην Γερμανία η στην Κύπρο :2funny::2funny:, επίσης αντίθετα με το αμερικανικό όνειρο το ελληνικό ήταν να μπεις στο δήμοσιο να βγεις στην σύνταξη στα 40-45 ,ξέρω πολλά τελειωμένα ναυάγια 50 που έχουν βγει σύνταξη από τα 44 ...:headbang::headbang::headbang:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
956
Κριτικές
10
Like
3.420
Πόντοι
736
Εάν δεν διαμένεις στο νησί η στο εκάστοτε τουριστικό θέρετρο τότε δεν είναι και αρκετά εύκολο να παρατήσεις το σπίτι σου και ν φύγεις για 4-6-8 μήνες,κάθε χρόνο γίνεται κ δυσκολότερο,τι κανεις λοιπόν ξενοικιαζεις το σπίτι σου;; Και μετεπειτα ψάχνεις ξανά κ θες 1500 στάνταρ να μπεις καπου, μετακομίσεις γιατί κάπου θ έχεις κ ένα δυο έπιπλα η θα πας για αγορά;; Θέλω να πω σε ποιους απευθύνεται η σεζόν πλέον ;; Σε άτομα τα οποία μένουν με τους γονείς τους ;; Σε κάποιους π έχουν δικό τους σπίτι κ γιατί ν πάνε σεζόν αυτοί ;; Το 2015 στη Μύκονο σε θέση με καλά λεφτά κ τιπς μου είχε πει ένας εκεί ότι πριν 5 χρονια εάν γύρναγα κάτω από 20κ θα ήταν αποτυχία κ τώρα με το ζορι μαζεύουμε 5.Ποτε οι πληρωμές της σεζόν δεν ανταποκρίνονταν σ αυτό π έκανες πάντα επαιρνες 1€ πχ κ έβγαιναν εκατομυρια σ αναλογίες.Ολοι πάντοτε πήγαιναν για τα τιπς πλέον έχουν σφίξει οι κωλοι σε όλο το κόσμο κ τα τιπς είναι ελάχιστα η δεν είναι όπως παλιά.Αμα ρωτήσεις δέκα παιδιά που πήγαν σεζόν ζήτημα ν έχει γυρίσει ο ένας με πάνω από 5000€,μέχρι τα Χριστούγεννα δε θα υπάρχει τίποτα και θα κοιτάει πως κ πως ν τη βγάλει μέχρι να φύγει για επόμενη σεζόν,μη σχολιάσω τη σωματική κ ψυχολογική κούραση που θα σε ακολουθεί.Τελος πολλά ξενοδοχεία πλέον φέρνουνε από γραφεία εργασία Σλάβους κ Ρουμάνους τους οποίους τους κοιμίζουν σε κάτι υπόγεια υπό άθλιες συνθήκες δίνοντας τους 600€(το γνωρίζω 100% αυτό). Ο εργοδότης που δε βρίσκει υπαλλήλους είτε δε θέλει ν πληρώσει κ θέλει ν εκμεταλλευτεί είτε οι συνθήκες στην επιχείρηση του είναι άθλιες.Μπορω ν γράψω ακόμη παρά πολλά αλλά οκ αυτά είναι τα βασικά.
 

MALAPERDONIOS

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
893
Like
1.531
Πόντοι
206
Μύστες μη δουλευομαστε. Αν έδινε ο κάθε ταβερνιάρης 50 τη μέρα μια χαρά θα έβρισκε άτομα. Δεν είναι θέμα τεμπελιάς. Θέμα τσιγκουνιας είναι. Κακό καρκίνο στους ταβερνεους που πληρώνουν τα παιδιά από τα μπουρμπουαρ
 

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
956
Κριτικές
10
Like
3.420
Πόντοι
736
Μύστες μη δουλευομαστε. Αν έδινε ο κάθε ταβερνιάρης 50 τη μέρα μια χαρά θα έβρισκε άτομα. Δεν είναι θέμα τεμπελιάς. Θέμα τσιγκουνιας είναι. Κακό καρκίνο στους ταβερνεους που πληρώνουν τα παιδιά από τα μπουρμπουαρ
Κάποτε προ κρίσης όταν έβρισκες δουλειές σερβις πχ με 70€ για πλάκα στην Αθήνα,τότε αυτοί οι εκμεταλλευτές ταβερνιάρηδες δίνανε για πλάκα 100€ μεροκάματο από εκεί αρχίζανε γιατί είχαν χεστει πάνω τους ότι δε θα βρουνε προσωπικό κ δε τους έπαιρνε για ιστοριούλες.Βλεπεις τώρα βρίσκουν και τα κάνουνε,εκμεταλλεύονται την κατάσταση των νέων καθώς κ τις σημερινές δυσκολίες της ζωής στη χώρα.Αλλα πάντα θ βρίσκουν γιατί πάντα θα έχουν οι άνθρωποι ανάγκη όπως πάει η κατάσταση.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.096
Κριτικές
123
Like
51.039
Πόντοι
27.261
Ποια καφετέρια είναι αυτή να πάω δίνει καλά τιπ.Απλα δε έχω και τεράστια προϋπηρεσία έχω 1 μησι μήνα προϋπηρεσία στη εστίαση.
κοπελα ζηταει ρε σπιρτο και εστειλες μηνυμα ? :rolleyes:
μετα εγω φταιω επειδη εισαι καραμπουστης24 :effemine:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
Αυτό είναι το μόνο θετικό της γενιάς μου ότι όταν πάω 40 επιτέλους οι σημερινοι 60 αρηδες και 70 αρηδες και 80 αρηδες θα είναι σκονη και οι 50 αρηδες θα είναι 70 χρόνων σκατογεροι,ευτυχώς στα 40 και πάνω δε θα τρώω στη μάπα όλους αυτούς τους σιχαμενους γέρους και γριές θα ζω μόνο με τους σημερινούς 20 αρηδες σα εμένα 30 αρηδες και 40 αρηδες που αυτές είναι οι νέες γενιές ακόμα οι πιο μοντέρνες,οι πιο τραγικές φασιστικές και καταστροφικές γεννιες είναι οι σημερινοί 50-80 χρόνων.
Μόνο η γενιά σου ....

όταν θα είναι 50 ... θα έχουν πεθάνει οι 30 και 40 χρόνια μεγαλύτεροι ....


στις παλιές γενιές ... όταν έφταναν 50 ... οι 40 χρόνια μεγαλύτεροί τους .... ζούσαν ........


Το μόνο μοναδικό στη γενιά σου, ίσως είναι τέτοιες ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
Επίσης τι μου έβαλες φωτό προφίλ τον μπαρμπαξουρα με τη Μουστάκα?σα αλεπού είναι μου θυμίζει ένα μαλακά σε σουβλατζίδικο ένα από τα αφεντικά που μου έδωσαν 30 ευρώ το 8 Ώρο και ήταν έτσι σιχαμενος με μουστάκι πονηρός σα αλεπού,σβισε τον καραγκιόζη που έβαλες φωτό προφίλ θα σου βγει ο τίτλος.


Τυπάρα ... θα μάθεις ποιός είναι ο γέρος .... ανάλογα με την πορεία των γαλλικών εκλογών ....
 
OP
OP
bruce wayne

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
996
Κριτικές
2
Like
2.538
Πόντοι
456
Καλά ποια τεμπελα ελλεινιδα θα πει μωρέ να δουλέψει σερβιτόρα?γνωστός μου δίνει 45ευρω για οχτώ ωρες και τζάμπα καφέδες σε καφετέρια.μαζι με τα τιπς κάνα 60αρι.μαντεψτε ούτε μια ελλεινιδα δεν εμφανηστηκε για δουλεια παρά μόνο δυο αλβανίδες..είναι τεμπελοσκυλα οι ελλεινιδες πως να το κάνουμε..
πες στο γνωστο σου να δινει 60 ευρω για μισθο και οχι 45 και του στυλ μαζι με τα μπορμπουαρ παει 60 γιατι δεν θα παιρνει 20 ευρω τιπς καθε μερα ..... και ο γνωστος σου ενσυμα κολλάει ... ? τηρεί το οχταωρο η κατσε αλλες 2 ωρες ?? και η σερβιτορα δουλευει μονη της η υπαρχουν και αλλες σερβιτόρες
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.605
Πόντοι
2.816
Αντιθέτως στην σεξεργασία υπάρχει μεγάλη ποικιλία...

Λέει πολλά αυτό...
 

gidovoskos007

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2013
Μηνύματα
190
Like
461
Πόντοι
21

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.118
Κριτικές
27
Like
1.454
Πόντοι
1.720
Οι εργοδότες έχουν γαμηθεί από τους φόρους και το δημόσιο .
Τους γαμάνε οι φόροι , οπότε γαμάνε το προσωπικό .
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες, τόσο χειρότεροι θα γίνονται .
ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ.

Με το τωρινό φορολογικό θα κλείσουν εύκολα οι μισοί .
Αυτοί που θα μείνουν θα είναι οι χειρότεροι .
Και θα γίνουν ... ακόμη χειρότεροι .

Η χώρα βουλιάζει , οπότε ισχύει το Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες ... ΜΑΝΤΕΨΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!!!!!!
Αυξάνονται αυτοί που ψάχνουν υπαλληλική εργασία !!!!!!

Μάντεψε τι σημαίνει αυτό για αμοιβές και συνθήκες !!!!!!!!

ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ .


Το 6μερο 9ωρο που ψήφισαν τώρα, είναι ζεσταματάκι.
Το τελικό σχέδιο θα είναι 7μερο 12ωρο ή 14ωρο .


Και η άδεια θα καταργηθεί .
δεν πειραζει θα εχετε δημοκρατια τουλαχιστον
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
399
Like
784
Πόντοι
81

Οι 80.000 κενές θέσεις επιβεβαιώθηκαν από τις εργοδοτικές οργανώσεις (ΣΕΤΕ, ΓΣΕΒΕΕ), οι 53.000 αφορούν ξενοδοχεία και οι 30.000 την εστίαση.

ποτε να μην βρουν κανεναν.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.314
Like
1.928
Πόντοι
216

Οι 80.000 κενές θέσεις επιβεβαιώθηκαν από τις εργοδοτικές οργανώσεις (ΣΕΤΕ, ΓΣΕΒΕΕ), οι 53.000 αφορούν ξενοδοχεία και οι 30.000 την εστίαση.

ποτε να μην βρουν κανεναν.
Οι μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων εδώ στην Ελλάδα θα δουλέψουνε (μελλοντικά) με λίγους Έλληνες που θα καθοδηγούνε την κατάσταση και με πολλούς ΑπωΑνατολίτες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom