Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
bruce wayne

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
984
Κριτικές
2
Like
2.464
Πόντοι
446
οποιος ειναι απο σαλονικα και οποιος γνωριζει τη σκατοφατσα αυτης της καριολας .... τι μαγαζι εχει
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-06-25 130650.png
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
198
Like
396
Πόντοι
21
οποιος ειναι απο σαλονικα και οποιος γνωριζει τη σκατοφατσα αυτης της καριολας .... τι μαγαζι εχει
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-06-25 130650.png
η προπαγανδα καλα κραταει.
ας ελπισουμε οτι απο το 28% να πανε κ πατο στις επομενες εκλογες.
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
533
Κριτικές
2
Like
472
Πόντοι
26
Πετανε το τυρακι για να εχουν προσφορες οι εργοδότες,εχω θειο στο εξωτερικό που δουλεύει σε agencies.
Αν εχεις προσφορες ρίχνεις το μεροκαματο,αν δεν εχεις εκει αναγκαζεσαι για να δελεασεις να ανεβασεις μισθο.
Κατι σαλε σε κορυφες 3000 μετρων στις αυστριακες αλπεις δεν έβρισκαν και αναγκαστηκαν και εδιναν για θεση σερβιτόρου 3500 ευρω με δωρεαν διαμονη και φαγητο τη στιγμη που Βιέννη γκραζ λινζ εδιναν 1800 εως 2000 χωρις διαμονες κλπ.
Δουλεύες 6μηνο και ειχες 18000 καθαρα στη τσεπη και εβγαζες ελλαδα 6 μηνες μ αυτα τα λεφτακαι μετα παλι 6μηνο.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
14
Like
4.074
Πόντοι
2.777
να φάνε ΑΙ οι μαγαζάτορες να το φχαριστηθούνε μέχρι να μπουν τα πράγματα στη θέση τους κι ο εργαζόμενος να πληρώνεται για την υπηρεσία στη γαλέρα
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
198
Like
396
Πόντοι
21
Βασικά απλά λένε όχι στις πουστιες και όχι μόνο του κλάδου πχ δούλευα σε έναν ως σερβιτόρος μου έδινε 10 ευρώ το 4 Ώρο και 20 ευρώ το 8 Ώρο ο απατεώνας και δε φτάνει αυτό μου έτρωγε και τα τιπ ο ελλεηνος τα έδινε στον άλλον συνεδελφο επειδή του έδινε λίγα λεφτά και αυτουνου για να τον αποζημιωσει με τα τιπ για να βγει αυτός λάδι,εγώ έφυγα δε μπορούσα να συμμετέχω σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου παραιτήθηκα,οι δουλειές στη Ελλάδα είναι τραγικές.
ειναι παντου σχεδον καθεστως οτι ο Ελληνας εργοδοτης θα κοιταξει να σε κλεψει απο παντου.
π.χ. στην προηγουμενη δουλεια μου, που δεν ειχε καμμια σχεση με εστιαση,ο πρωην εργοδοτης μου πηγε να μου φαει δεδουλευμενα στα 1000 ευρω περιπου...του τα ζηταγα για μηνες,στο τελος το ΣΕΠΕ ηταν μονοδρομος.Αλλα εγω ειχα την ''πολυτελεια'' να μην τον εχω πια αναγκη για να προσφυγω σε καταγγελια,το προβλημα ειναι οταν ακομη δουλευεις για τετοιο ατομο.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.160
Like
16.944
Πόντοι
3.656
Γενικά οι εργοδότες στη Ελλάδα είναι απαράδεκτοι για αποκεφαλισμό δε τους αξίζει ούτε να αναπνέουν τον αέρα που αναπνέουμε ειλικρινά ψωφο στους Έλληνες εργοδότες.
Μαλακίες λες.

Η χώρα είναι μπουρδέλο .
Οπότε όλα μπουρδέλο .


Ο ιατρός του ΕΣΥ παίρνει 1400€ χωρίς τις εφημερίες. Ο καθηγητής του δημόσιου παίρνει 950€.
Σκατά δηλαδή.

Από την άλλη .... παλιοί υπάλληλοι δεκο που βγήκαν σύνταξη στα 45 παίρνουν 3000€ σύνταξη ....
45ρηδες δεητζήδες που προσλήφθηκαν πριν το 2012 ... παίρνουν 2500€ Χ 14 ....
το ίδιο και συνομίληκοι που είχαν προσληφθεί στην αγροτική τότε ... παίρνουν 2000€ ....
το ίδιο και παλιοί υπάλληλοι ολυμπιακής στα τωρινά τους πόστα .... 2000€ το μήνα ..........


Και από την άλλη γενικοί ιατροί σε ιδιωτικά τους ιατρεία , για συνταγές 6μηνου ... παίρνουν 10€ με απόδειξη ... και πληρωμή με pos & iris ...
Ενώ για μπάνιο δύο άτομα ξαπλώστρα καφέδες τοστ στο ... ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ ... θέλουν 135€ ....


Χώρα πάει στο διάολο .......
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.160
Like
16.944
Πόντοι
3.656
Ωραία η χώρα είναι μπουρδέλο και άρα όλα μπουρδέλα συμφωνώ αλλά δε μπορείς να λες ότι λέω μαλακίες γιατί δε λέω οι Έλληνες εργοδότες είναι επιηκως για τα πανηγύρια,δε τους αξίζει να ζουν ανάμεσα μας γιατί είναι τερατομαλακες.

Οι εργοδότες έχουν γαμηθεί από τους φόρους και το δημόσιο .
Τους γαμάνε οι φόροι , οπότε γαμάνε το προσωπικό .
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες, τόσο χειρότεροι θα γίνονται .
ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ.

Με το τωρινό φορολογικό θα κλείσουν εύκολα οι μισοί .
Αυτοί που θα μείνουν θα είναι οι χειρότεροι .
Και θα γίνουν ... ακόμη χειρότεροι .

Η χώρα βουλιάζει , οπότε ισχύει το Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.
Όσο λιγοστεύουν οι εργοδότες ... ΜΑΝΤΕΨΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!!!!!!
Αυξάνονται αυτοί που ψάχνουν υπαλληλική εργασία !!!!!!

Μάντεψε τι σημαίνει αυτό για αμοιβές και συνθήκες !!!!!!!!

ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ, ΟΛΟ ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ .


Το 6μερο 9ωρο που ψήφισαν τώρα, είναι ζεσταματάκι.
Το τελικό σχέδιο θα είναι 7μερο 12ωρο ή 14ωρο .


Και η άδεια θα καταργηθεί .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.921
Like
12.288
Πόντοι
3.656
Και θα γίνουν ... ακόμη χειρότεροι .
Σας περιμένουμε με ανοιχτές τις θέσεις εργασίας με ανταγωνιστικές απολαβές και ευέλικτο ωράριο εργασίας


Ειδικές τιμές κάνουμε σε πρώην επαγγελματίες που βάρεσαν κανόνι λόγω φορολογικού :wanker::wanker::wanker:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
22.518
Κριτικές
103
Like
48.758
Πόντοι
21.661
Βασικά απλά λένε όχι στις πουστιες και όχι μόνο του κλάδου πχ δούλευα σε έναν ως σερβιτόρος μου έδινε 10 ευρώ το 4 Ώρο και 20 ευρώ το 8 Ώρο ο απατεώνας και δε φτάνει αυτό μου έτρωγε και τα τιπ ο ελλεηνος τα έδινε στον άλλον συνεδελφο επειδή του έδινε λίγα λεφτά και αυτουνου για να τον αποζημιωσει με τα τιπ για να βγει αυτός λάδι,εγώ έφυγα δε μπορούσα να συμμετέχω σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου παραιτήθηκα,οι δουλειές στη Ελλάδα είναι τραγικές.
επίσης εγώ δουλεύω ξέρεις μια χαρά μπορώ να κυκλοφορήσω κάποια κοπέλα με τα λεφτά της δουλειάς μου
παλι ψεμματα λες βρε μπουστη24 ?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.160
Like
16.944
Πόντοι
3.656
Σε αυτο ευθυνεστε εσείς οι μουνογεροι που τόσα χρόνια ψηφίζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και κατάστρεψαν τα πάντα αυτά τα 2 δολοφονικά κόμματα,αυτοί είστε οι γέροι και γριές καταστρέψατε το μέλλον των σημερινών παιδιών 20-25 χρονων.
Δεν πας στο διάολο ρε ...

Εγώ δεν ψήφισα αυτά τα καθίκια.

Εσείς δεν ψηφίζετε κανέναν , παίζετε το πουλί σας με τα κινητά και αφήνετε τους 70+
να ψηφίζουν .
Ο μόνος σας φόβος και έγνοια είναι να μη ξεμείνετε από λεπτά και γιγαμπάϊτς ....
και πάτε και βάζετε 72 δόσεις για κινητό , ενώ δεν έχετε δεύτερο σώβρακο , παπούτσια
και δεν τον έχετε βρέξει ποτέ ....

ουστ .......

ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΡΕ ;;;
ή πήγες με το λεωφορείο σε καμιά κωλοπαραλία ;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.170
Like
3.217
Πόντοι
456
Όχι όντως δούλευα ως γκαρσονι αλλά με αδικούσε ο τύπος και παραιτήθηκα και τώρα ψάχνω κάτι άλλο να βρω τι ψέματα λέω αμέσως ?
Έλα μεταφορική εταιρία πολύ κουβαλημα αλλά νταξει είμαστε τέσσερις.θα βγαζεις 850 με 900..αλλά γκομενάκι δεν έχει όμως όπως στο σερβιτόρο..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σε αυτο ευθυνεστε εσείς οι μουνογεροι που τόσα χρόνια ψηφίζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και κατάστρεψαν τα πάντα αυτά τα 2 δολοφονικά κόμματα,αυτοί είστε οι γέροι και γριές καταστρέψατε το μέλλον των σημερινών παιδιών 20-25 χρονων.
Πεστα μπρο με.τουςκολογερους που ψηφίζουνε ΝΔ άντε θα πεθάνουν σε λίγα χρόνια να σωθουμε
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
922
Κριτικές
16
Like
3.303
Πόντοι
4.355
Όποιον εργοδότη βλέπετε να κλαίγεται οτι δεν βρίσκει υπαλλήλους είναι ή λαμόγιο ή πληρώνει φραγκοδίφραγκα.

Ο νόμος της αγοράς είναι απλός. Αν δεν βρίσκεις υπάλληλο για την δουλεια που θες τοτε δεν πληρωνεις τα λεφτα που αξιζει η δουλεια που ζητάς. Simple as that
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
556
Like
614
Πόντοι
86
Αναφέρεστε στην γενιά των μπουμερς και baby boomers,με έρευνες είναι η ποίο τυχερή γενιά από όλες μεταπολεμικα ,πριν σε πολέμους πέρασαν πολύ χειρότερα από εμάς,καλά πέρασε και η γενιά Χ γεννημένοι 1960-1965 η γενιά Πολυτεχνείου δηλαδή,ήταν όλα εύκολα η εύρεση εργασίας,η αγορά σπιτιού,να πάρεις πιστωτική και δάνειο με ένα τηλέφωνο στεγαστικό εύκολα,η γενιά 80 καμάκια ήταν η γενιά δεν ήξερε τι είναι το αγοραίο σεξ γιατί οι γυναίκες πέφταν με μια ατάκα Στάθη Ψάλτη και Σταμάτη Γαρδέλη , επιχειρήσεις έκανες, εφορία δεν είχες πάνω από το κεφάλι σου ,όσα λεφτά στην τράπεζα έβαζες και ήθελες δεν σε ενοχλούσε κάνεις ούτε εφορία ούτε ΣΔΟΕ ήταν όλα εύκολα και απλά για αυτές της γενιές,το θέμα τι κάνουμε τώρα εγώ κάνω κοπρομασαζ για 100 ευρώ,αλλά υπάρχουν χειρότερα φουκαραδες που πάνε γκαστερμπαιτερ στην Γερμανία η στην Κύπρο :2funny::2funny:, επίσης αντίθετα με το αμερικανικό όνειρο το ελληνικό ήταν να μπεις στο δήμοσιο να βγεις στην σύνταξη στα 40-45 ,ξέρω πολλά τελειωμένα ναυάγια 50 που έχουν βγει σύνταξη από τα 44 ...:headbang::headbang::headbang:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
953
Κριτικές
10
Like
3.398
Πόντοι
736
Εάν δεν διαμένεις στο νησί η στο εκάστοτε τουριστικό θέρετρο τότε δεν είναι και αρκετά εύκολο να παρατήσεις το σπίτι σου και ν φύγεις για 4-6-8 μήνες,κάθε χρόνο γίνεται κ δυσκολότερο,τι κανεις λοιπόν ξενοικιαζεις το σπίτι σου;; Και μετεπειτα ψάχνεις ξανά κ θες 1500 στάνταρ να μπεις καπου, μετακομίσεις γιατί κάπου θ έχεις κ ένα δυο έπιπλα η θα πας για αγορά;; Θέλω να πω σε ποιους απευθύνεται η σεζόν πλέον ;; Σε άτομα τα οποία μένουν με τους γονείς τους ;; Σε κάποιους π έχουν δικό τους σπίτι κ γιατί ν πάνε σεζόν αυτοί ;; Το 2015 στη Μύκονο σε θέση με καλά λεφτά κ τιπς μου είχε πει ένας εκεί ότι πριν 5 χρονια εάν γύρναγα κάτω από 20κ θα ήταν αποτυχία κ τώρα με το ζορι μαζεύουμε 5.Ποτε οι πληρωμές της σεζόν δεν ανταποκρίνονταν σ αυτό π έκανες πάντα επαιρνες 1€ πχ κ έβγαιναν εκατομυρια σ αναλογίες.Ολοι πάντοτε πήγαιναν για τα τιπς πλέον έχουν σφίξει οι κωλοι σε όλο το κόσμο κ τα τιπς είναι ελάχιστα η δεν είναι όπως παλιά.Αμα ρωτήσεις δέκα παιδιά που πήγαν σεζόν ζήτημα ν έχει γυρίσει ο ένας με πάνω από 5000€,μέχρι τα Χριστούγεννα δε θα υπάρχει τίποτα και θα κοιτάει πως κ πως ν τη βγάλει μέχρι να φύγει για επόμενη σεζόν,μη σχολιάσω τη σωματική κ ψυχολογική κούραση που θα σε ακολουθεί.Τελος πολλά ξενοδοχεία πλέον φέρνουνε από γραφεία εργασία Σλάβους κ Ρουμάνους τους οποίους τους κοιμίζουν σε κάτι υπόγεια υπό άθλιες συνθήκες δίνοντας τους 600€(το γνωρίζω 100% αυτό). Ο εργοδότης που δε βρίσκει υπαλλήλους είτε δε θέλει ν πληρώσει κ θέλει ν εκμεταλλευτεί είτε οι συνθήκες στην επιχείρηση του είναι άθλιες.Μπορω ν γράψω ακόμη παρά πολλά αλλά οκ αυτά είναι τα βασικά.
 

MALAPERDONIOS

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
894
Like
1.440
Πόντοι
206
Μύστες μη δουλευομαστε. Αν έδινε ο κάθε ταβερνιάρης 50 τη μέρα μια χαρά θα έβρισκε άτομα. Δεν είναι θέμα τεμπελιάς. Θέμα τσιγκουνιας είναι. Κακό καρκίνο στους ταβερνεους που πληρώνουν τα παιδιά από τα μπουρμπουαρ
 

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
953
Κριτικές
10
Like
3.398
Πόντοι
736
Μύστες μη δουλευομαστε. Αν έδινε ο κάθε ταβερνιάρης 50 τη μέρα μια χαρά θα έβρισκε άτομα. Δεν είναι θέμα τεμπελιάς. Θέμα τσιγκουνιας είναι. Κακό καρκίνο στους ταβερνεους που πληρώνουν τα παιδιά από τα μπουρμπουαρ
Κάποτε προ κρίσης όταν έβρισκες δουλειές σερβις πχ με 70€ για πλάκα στην Αθήνα,τότε αυτοί οι εκμεταλλευτές ταβερνιάρηδες δίνανε για πλάκα 100€ μεροκάματο από εκεί αρχίζανε γιατί είχαν χεστει πάνω τους ότι δε θα βρουνε προσωπικό κ δε τους έπαιρνε για ιστοριούλες.Βλεπεις τώρα βρίσκουν και τα κάνουνε,εκμεταλλεύονται την κατάσταση των νέων καθώς κ τις σημερινές δυσκολίες της ζωής στη χώρα.Αλλα πάντα θ βρίσκουν γιατί πάντα θα έχουν οι άνθρωποι ανάγκη όπως πάει η κατάσταση.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.170
Like
3.217
Πόντοι
456
Καλά ποια τεμπελα ελλεινιδα θα πει μωρέ να δουλέψει σερβιτόρα?γνωστός μου δίνει 45ευρω για οχτώ ωρες και τζάμπα καφέδες σε καφετέρια.μαζι με τα τιπς κάνα 60αρι.μαντεψτε ούτε μια ελλεινιδα δεν εμφανηστηκε για δουλεια παρά μόνο δυο αλβανίδες..είναι τεμπελοσκυλα οι ελλεινιδες πως να το κάνουμε..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

ΑΜτσάκους

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2024
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Καλά ποια τεμπελα ελλεινιδα θα πει μωρέ να δουλέψει σερβιτόρα?γνωστός μου δίνει 45ευρω για οχτώ ωρες και τζάμπα καφέδες σε καφετέρια.μαζι με τα τιπς κάνα 60αρι.μαντεψτε ούτε μια ελλεινιδα δεν εμφανηστηκε για δουλεια παρά μόνο δυο αλβανίδες..είναι τεμπελοσκυλα οι ελλεινιδες πως να το κάνουμε..
Δεν ισχύει τόσο πολύ στις μέρες μας, σίγουρα υπάρχουν τεμπέληδες αλλά υπάρχει και εκμετάλλευση από τους εργοδότες.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
22.518
Κριτικές
103
Like
48.758
Πόντοι
21.661
Ποια καφετέρια είναι αυτή να πάω δίνει καλά τιπ.Απλα δε έχω και τεράστια προϋπηρεσία έχω 1 μησι μήνα προϋπηρεσία στη εστίαση.
κοπελα ζηταει ρε σπιρτο και εστειλες μηνυμα ? :rolleyes:
μετα εγω φταιω επειδη εισαι καραμπουστης24 :effemine:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom