Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.436
Like
4.900
Πόντοι
456
Είμαι τρελή η εξαπάτηση από τον καφέ και το τοστ, μέχρι τα κοκτέιλ κοα τα απερολ....είμαστε όσοι πάμε σε τέτοια μπιτσομπαρα... Μαλακές και καλά να μας κάνουν
 

KanyeEast

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
228
Like
346
Πόντοι
21
Μη σωσουν κ βρουν. Κλέβουν εργαζόμενους κ τους πελάτες τους για να θυσαυριζουν. Μακάρι λουκέτο
Έχεις απόλυτο δίκιο....
Έχω δουλέψει στον τουρισμό, μιλάμε για επιχειρήσεις γαλέρες. Εμείς δουλεύαμε 12ωτες τη μέρα χωρίς ρεπό για 15-20 ημέρες στο ξενοδοχείο και όταν ζήτησα ένα δωμάτιο για τους γονείς μου να έρθουν να με δουν μου το χρέωσαν 150€ οταν οι πελάτες του εξωτερικού κλείνανε από booking με 110€ και αυτοί που έρχονταν με tour operators ήταν all inclusive με 65€. Ξεφτιλες, έβαλα τον αδερφό μου εγκατέστησε vpn και τους έκλεισε μέσω booking δήθεν από εξωτερικό. Δεν ξαναδουλεψα σεζόν...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Ισχυει, τα έχουν πληρωμενα στο πλοιο φαγητά, ποτα, το πολυ να αγοράσουν ένα νερό κι ένα μαγνητακι
Μόνο για τους πουλμανατζηδες είναι καλοι γιατί τους πηγαινουν δε αρχαία κλπ
Nαι σε όλα...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Είμαι τρελή η εξαπάτηση από τον καφέ και το τοστ, μέχρι τα κοκτέιλ κοα τα απερολ....είμαστε όσοι πάμε σε τέτοια μπιτσομπαρα... Μαλακές και καλά να μας κάνουν
Όταν κάποιος πάει σε μπιτσομπαρο για να δει κάνα κωλαρακι ,να μην ξεχνάει ότι δεν εχει πάει μονο σε"μπιτς" αλλά και σε "μπαρ" άρα θα πληρώσει ανάλογα ,ακόμα κι αν πάει μόνο για οφθαλμολουτρο.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.530
Κριτικές
11
Like
3.418
Πόντοι
4.615
Αυτά τα προβλήματα τα έχουν μονίμως στα νησιά της Καραϊβικής, τώρα τα έχουμε κι εδώ.

Οι τουρίστες από κρουαζιερόπλοια δεν είναι συνήθως επιθυμητοί, επειδή κάνουν ένα ντου για μερικές ώρες κι εξαφανίζονται στο πλοίο τους πάλι, χωρίς να αφήνουν λεφτά στο νησί.
Ήμουν σε μεγάλο τουριστικό νησί προ 10 ημερών, με πολλές προσεγγίσεις κρουαζιεροπλοίων ημερησίως, και αυτό ήταν το θέμα των ασχολουμένων με τον τουρισμό: γεμίζει το νησί από κόσμο ο οποίος απλά βολτάρει χωρίς να αφήνει τίποτα στα καταστήματα.

Εξ αφορμής πάντως του θέματος, η εξυπηρέτηση από όσους ήρθα σε επαφή μαζί τους σε ένα διήμερο (σερβιτόρους, καταστηματάρχες, περιπτεράδες) είναι κάτω από τη βάση και η έλλειψη ευγένειας ο κοινός τόπος στη συμπεριφορά όλων.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Ήμουν σε μεγάλο τουριστικό νησί προ 10 ημερών, με πολλές προσεγγίσεις κρουαζιεροπλοίων ημερησίως, και αυτό ήταν το θέμα των ασχολουμένων με τον τουρισμό: γεμίζει το νησί από κόσμο ο οποίος απλά βολτάρει χωρίς να αφήνει τίποτα στα καταστήματα.

Εξ αφορμής πάντως του θέματος, η εξυπηρέτηση από όσους ήρθα σε επαφή μαζί τους σε ένα διήμερο (σερβιτόρους, καταστηματάρχες, περιπτεράδες) είναι κάτω από τη βάση και η έλλειψη ευγένειας ο κοινός τόπος στη συμπεριφορά όλων.
Εγώ στην Αίγινα που έκανα ένα πέρασμα ενιωσα ωσαν πασάς.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.734
Κριτικές
1
Like
6.936
Πόντοι
1.056
Όταν κάποιος πάει σε μπιτσομπαρο για να δει κάνα κωλαρακι ,να μην ξεχνάει ότι δεν εχει πάει μονο σε"μπιτς" αλλά και σε "μπαρ" άρα θα πληρώσει ανάλογα ,ακόμα κι αν πάει μόνο για οφθαλμολουτρο.
Φετος εχω κανει καμμια 30αρια μπανια ως τωρα.

Κανενα σε μπιτς μπαρ,οχι τοσο (σαφως) λογο χρηματων,οσο για την ελευθερια που εχω να ξυσω τ αρχιδια μ μονος μου,να βρω παρκιγκ οπου γουσταρω,να πιω καφεδαρα απ το αγαπημενο take away,να γυρναω γυρω γυρω απ την ομπρελα να μην με πιανει ηλιος οσες φορες θελω,να κουβαλαω το ψυγειακι μου με τα νερα,πινω καργα νερο γενικως,.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.230
Like
22.892
Πόντοι
5.506
Ήμουν σε μεγάλο τουριστικό νησί προ 10 ημερών, με πολλές προσεγγίσεις κρουαζιεροπλοίων ημερησίως, και αυτό ήταν το θέμα των ασχολουμένων με τον τουρισμό: γεμίζει το νησί από κόσμο ο οποίος απλά βολτάρει χωρίς να αφήνει τίποτα στα καταστήματα.

Εξ αφορμής πάντως του θέματος, η εξυπηρέτηση από όσους ήρθα σε επαφή μαζί τους σε ένα διήμερο (σερβιτόρους, καταστηματάρχες, περιπτεράδες) είναι κάτω από τη βάση και η έλλειψη ευγένειας ο κοινός τόπος στη συμπεριφορά όλων.
Δυστυχως αυτο ειναι ο κανονας, αξεστοι, αγενεις και ερασιτεχνες οι περισσοτεροι. Οσο αφορα τα κρουαζιεροπλοια, δεν ισχυει πως «ειναι φυρα» οπως διαδιδουν οι τσομπαναραιοι οι νησιωτες, απλα δεν χρυσωνουν τα μαγαζια οπως παλιοτερα. Στην τελικη ζημια στους προορισμους δεν προκαλουν, μονο κερδος. Λεωφορεια, ταξι, εκδρομες, δραστηριοτητες, ενοικιαζομενα αυτοκινητα/μοτο, αναμνηστικα κινουνται σιγουρα. Και μιλαμε πλεον για κρουαζιεροπλοια με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καμια χιλιαδα το καθενα επιβατες.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουν για να είναι ευγενικεςνα κάτσουνε οι σερβιτόρες να της πιασεις το κολο?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ναι αλλά οι πιο πολλοί πάνε για δουλειά στα νησιά με την ελπιδα να γνωρίσουνε και να γαμησουν καμια εκει στη δουλειά αλλιώς σιγά μη πηγαινανε.γιατι κακά τα ψέματα άμα δεν πας να δουλέψεις στο τουρισμό που θα βρεις γκόμενα?στην Αθήνα στο δρόμο?
Πώς θα βρει γκόμενα άνθρωπος άνω των 30 όταν βαράει δωδεκάωρα σε δουλειά με ορθοστασία και κίνηση...;
Όταν σχολασει θα είναι πτώμα και δεν θα έχει δυνάμεις...θα έχει πάνω από 2-3 ρεπω τον μήνα;Δεν νομίζω...
Άρα μόνο πιτσιρίκια που έχουν πολύ μεγαλυτερες αντοχές ίσως εχουν μια πιθανότητα για να βγάλουν γκόμενα...και οι γκόμενες βέβαια αμφίβολο κατά πόσο εχουν όρεξη για έρωτες όταν δουλεύουν στις ίδιες συνθήκες γαλέρας.
 

Jason Lee Son

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2017
Μηνύματα
195
Κριτικές
4
Like
525
Πόντοι
21
Πώς θα βρει γκόμενα άνθρωπος άνω των 30 όταν βαράει δωδεκάωρα σε δουλειά με ορθοστασία και κίνηση...;
Όταν σχολασει θα είναι πτώμα και δεν θα έχει δυνάμεις...θα έχει πάνω από 2-3 ρεπω τον μήνα;Δεν νομίζω...
Άρα μόνο πιτσιρίκια που έχουν πολύ μεγαλυτερες αντοχές ίσως εχουν μια πιθανότητα για να βγάλουν γκόμενα...και οι γκόμενες βέβαια αμφίβολο κατά πόσο εχουν όρεξη για έρωτες όταν δουλεύουν στις ίδιες συνθήκες γαλέρας.
Μία χαρά όρεξη έχουν για σεξακι όλοι, όσο κουρασμένοι και να είναι, όταν είσαι κουρασμένος μόνος με τη γυναίκα σου δεν έχεις όρεξη να κάνεις σεξ.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.530
Κριτικές
11
Like
3.418
Πόντοι
4.615
Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουν για να είναι ευγενικεςνα κάτσουνε οι σερβιτόρες να της πιασεις το κολο?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Έχοντας γνωρίσει αρκετούς Αλβανούς, έχω πειστεί πως ένα θέμα με την ευγένεια το έχετε, και επομένως δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τι έγραψα.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.060
Κριτικές
10
Like
13.064
Πόντοι
3.846
Tα κρουαζιερόπλοια αφήνουν λεφτά. Τους πάνε εκδρομές σε μουσεία, αξιοθέατα ,αρχαιολογικούς χώρους και εκεί ψωνίζουν σουβενίρ. Αν βολέψει το πρόγραμμα και έχουν ελεύθερο χρόνο ,συνήθως τρώνε ή πίνουν καφέ. Επίσης κονομάνε πούλμαν και ξεναγοί. Τις μαλακίες για τα κρουαζιερόπλοια τις ακούς από ταβερνιάρηδες, νυχτερινή ζωή, ρουχάδικα, αυτοί δηλαδη που δεν επωφελούνται.

Και για τους υπαλλήλους ισχύει ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Αν προσπαθήσεις να τη βγάλεις με φοιτητές θα κάνουν μαλακίες ιδιαίτερα όταν πλακώνουν οι αφίξεις που έχει άγχος. Αν προσλάβεις τον κάθε βοσκαρά που δεν ξέρει ούτε αγγλικά θα σε κράζουν οι πελάτες. Πάρτε σοβαρά στελέχη να γίνει η δουλειά.

Όσο για ερωτική ζωή των εργαζόμενων, αυτοί που δουλεύουν σε μεγάλα ξενοδοχεία έχουν πολλές πιθανότητες να βγάλουν γκόμενα μέσα από τη δουλειά. Είναι πολύ καλές περιπτώσεις οι φοιτήτριες που κάνουν πρακτική ,ειδικά αν είναι και από το εξωτερικό, αλλά και γυναίκες που έχουν έρθει από άλλες πόλεις. Γαμήσια πολλά ρίχνουν και όσοι δουλεύουν νύχτα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.919
Πόντοι
3.656
Μία χαρά όρεξη έχουν για σεξακι όλοι, όσο κουρασμένοι και να είναι, όταν είσαι κουρασμένος μόνος με τη γυναίκα σου δεν έχεις όρεξη να κάνεις σεξ.

Έχεις δουλέψει 12ωρο και μετά είχες όρεξη για σεξ;

Ένα κρεβάτι να ξεραθείς θες μετά,όχι σεξ
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.411
Like
9.623
Πόντοι
2.306
Έχοντας γνωρίσει αρκετούς Αλβανούς, έχω πειστεί πως ένα θέμα με την ευγένεια το έχετε, και επομένως δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τι έγραψα.
Και οι γυναίκες τους άξεστες στο πήδημα , χειρότερες και από Βουλγάρες

Αλλά αδύνατες
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.530
Κριτικές
11
Like
3.418
Πόντοι
4.615
Και οι γυναίκες τους άξεστες στο πήδημα , χειρότερες και από Βουλγάρες

Αλλά αδύνατες
Οι Αλβανοί είναι και άξεστοι και αγενείς και τζαμπατζήδες σε υπέρτατο βαθμό. Οι δε γυναίκες, όσες έχω γνωρίσει, είναι επιεικώς σκατόμπαζα.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
368
Like
779
Πόντοι
81
Γύφτοι γύφτοι;...Δηλ φροντίζουν το φαι μας αυτοί;...δεν ξαναπαταω
Δλδ εσυ τι περιμενες να δουλευουν στις κουζινες ? Καποιοι Ελληνες μορφωμενοι ? Εκτος απο το μαγειρα οι περισοτεροι βοηθοι, λατζεριδες κτλ. ειτε στη Γερμανια, ειτε στα ελληνικα νηισια, παραλιες κτλ. ειναι γυφτοι, μεταναστες και ανειδικευτοι Ελληνες. Στα κυριλε μαγαζια στην Αθηνα μπες κατα "λαθος" στην κουζινα και ξερεις τι θα δεις ? Τα ξαδερφια του Αντετοκουμπο.
Εγω παντως απο τοτε που ηρθα Γερμανια κι εμπλεξα με τα εστιατορια, το φαι εξω το εκοψα. Οχι οτι στην Ελλαδα ημουν και πολυ του εξω, αλλα εδω με αυτα που βλεπω καλυτερα κρουασαν απο το περιπερο παρα να φαω "σκατα" σε μαγαζι και να τα χρυσο-πληρωσω.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.411
Like
9.623
Πόντοι
2.306
Οι Αλβανοί είναι και άξεστοι και αγενείς και τζαμπατζήδες σε υπέρτατο βαθμό. Οι δε γυναίκες, όσες έχω γνωρίσει, είναι επιεικώς σκατόμπαζα.
Οι καλές Αλβανίδες είναι η δυτική Ευρώπη η Τιρανα

Εδώ στέλνουν τα μπάζα
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.530
Κριτικές
11
Like
3.418
Πόντοι
4.615
Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι όσες ομορφουλες βλέπεις και δουλευουνε σερβιτόρες σε καφέ μπαρ και εστιατόρια ότι είναι ελλεινιδες?ξυπνα,αλβανίδες είναι ολες

Τόσες Αλβανίδες που λες ότι υπάρχουν γιατί δεν κάνουν ένα ψυχικό ρε παιδί μου;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom