Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 50K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.214
Like
9.080
Πόντοι
2.306
Οι Αλβανοί είναι και άξεστοι και αγενείς και τζαμπατζήδες σε υπέρτατο βαθμό. Οι δε γυναίκες, όσες έχω γνωρίσει, είναι επιεικώς σκατόμπαζα.
Οι καλές Αλβανίδες είναι η δυτική Ευρώπη η Τιρανα

Εδώ στέλνουν τα μπάζα
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.508
Κριτικές
11
Like
3.312
Πόντοι
4.615
Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι όσες ομορφουλες βλέπεις και δουλευουνε σερβιτόρες σε καφέ μπαρ και εστιατόρια ότι είναι ελλεινιδες?ξυπνα,αλβανίδες είναι ολες

Τόσες Αλβανίδες που λες ότι υπάρχουν γιατί δεν κάνουν ένα ψυχικό ρε παιδί μου;
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.728
Κριτικές
34
Like
4.640
Πόντοι
7.195
Τύποι μου, το τηλεοπτικό σποτάκι ΒΑΡΙΕΜΑΙ το χετε ακούσει, αν είχε γίνει στην Τουρκία ο Έρντο θα τους είχε στείλει καταναγκαστικά έργα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.569
Κριτικές
1
Like
5.469
Πόντοι
2.356
Πετανε το τυρακι για να εχουν προσφορες οι εργοδότες,εχω θειο στο εξωτερικό που δουλεύει σε agencies.
Αν εχεις προσφορες ρίχνεις το μεροκαματο,αν δεν εχεις εκει αναγκαζεσαι για να δελεασεις να ανεβασεις μισθο.
Κατι σαλε σε κορυφες 3000 μετρων στις αυστριακες αλπεις δεν έβρισκαν και αναγκαστηκαν και εδιναν για θεση σερβιτόρου 3500 ευρω με δωρεαν διαμονη και φαγητο τη στιγμη που Βιέννη γκραζ λινζ εδιναν 1800 εως 2000 χωρις διαμονες κλπ.
Δουλεύες 6μηνο και ειχες 18000 καθαρα στη τσεπη και εβγαζες ελλαδα 6 μηνες μ αυτα τα λεφτακαι μετα παλι 6μηνο.
ετσι ειναι εχω ατομο που ειναι αρκετα χρονια αυστρια στα βουνα και οντως πας ενα τριμηνο και φευγεις με 10.000 8ωρο πενθημερο....

τα λεω σε κατι ζαβα που προτιμουν να πανε μυκονο και σαντορινη για 1500 με 28 στα 30 10-12ωρο και παλι καθονται ελλαδα....

αντι να κανουν σεζον χειμωνα και να ερχονται ελλαδα καλοκαιρι τρωνε τα νιατα και τα καλοκαιρια τους για τρεις και εξηντα και 3μηνες ταμειο ανεργειας στο καταχειμωνο το οποιο ξοδευουν τα ασκοπα ιδρωμενα λεφτα τους προσπαθωντας να αναπληρωσουν τις χαμενες απολαυσεις του καλοκαιριου....
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.569
Κριτικές
1
Like
5.469
Πόντοι
2.356
κατα τα αλλα μας μαρανε το προσωπικο....

πτωση τζιρου σε ολες τις επιχειρησεις πλην αυτων που απευθυνονται στα μεγαλα ψαρια...

ο ελληνας φετος δε ξοδευει....
οπως δε ξοδευουν και αρκετοι απο τους τουριστες που ερχονται ελλαδα με τις κονσερβες και τα νερα απο τις χωρες τους (σκοπιανοι, φτωχοβουλγαροι, φτωχοτουρκοι, μολβαδοι)
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.214
Like
9.080
Πόντοι
2.306
ετσι ειναι εχω ατομο που ειναι αρκετα χρονια αυστρια στα βουνα και οντως πας ενα τριμηνο και φευγεις με 10.000 8ωρο πενθημερο....

τα λεω σε κατι ζαβα που προτιμουν να πανε μυκονο και σαντορινη για 1500 με 28 στα 30 10-12ωρο και παλι καθονται ελλαδα....

αντι να κανουν σεζον χειμωνα και να ερχονται ελλαδα καλοκαιρι τρωνε τα νιατα και τα καλοκαιρια τους για τρεις και εξηντα και 3μηνες ταμειο ανεργειας στο καταχειμωνο το οποιο ξοδευουν τα ασκοπα ιδρωμενα λεφτα τους προσπαθωντας να αναπληρωσουν τις χαμενες απολαυσεις του καλοκαιριου....
Άσε τους βλάκες στη μοίρα τους . Να μην κάνουν και παιδιά να μην αναπαραχθεί το είδος.

Οποτε βλέπω γυναίκες που λένε δε θέλουν παιδιά τους λέω καλύτερα, δεν έχεις και φοβερά γονίδιά.


Έτσι τις ταπεινώνω με τη γλώσσα μου
 

Kvel

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2007
Μηνύματα
276
Like
756
Πόντοι
81
Tα κρουαζιερόπλοια αφήνουν λεφτά. Τους πάνε εκδρομές σε μουσεία, αξιοθέατα ,αρχαιολογικούς χώρους και εκεί ψωνίζουν σουβενίρ. Αν βολέψει το πρόγραμμα και έχουν ελεύθερο χρόνο ,συνήθως τρώνε ή πίνουν καφέ. Επίσης κονομάνε πούλμαν και ξεναγοί. Τις μαλακίες για τα κρουαζιερόπλοια τις ακούς από ταβερνιάρηδες, νυχτερινή ζωή, ρουχάδικα, αυτοί δηλαδη που δεν επωφελούνται.

Και για τους υπαλλήλους ισχύει ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Αν προσπαθήσεις να τη βγάλεις με φοιτητές θα κάνουν μαλακίες ιδιαίτερα όταν πλακώνουν οι αφίξεις που έχει άγχος. Αν προσλάβεις τον κάθε βοσκαρά που δεν ξέρει ούτε αγγλικά θα σε κράζουν οι πελάτες. Πάρτε σοβαρά στελέχη να γίνει η δουλειά.

Όσο για ερωτική ζωή των εργαζόμενων, αυτοί που δουλεύουν σε μεγάλα ξενοδοχεία έχουν πολλές πιθανότητες να βγάλουν γκόμενα μέσα από τη δουλειά. Είναι πολύ καλές περιπτώσεις οι φοιτήτριες που κάνουν πρακτική ,ειδικά αν είναι και από το εξωτερικό, αλλά και γυναίκες που έχουν έρθει από άλλες πόλεις. Γαμήσια πολλά ρίχνουν και όσοι δουλεύουν νύχτα.
Για το γκομενάκο ισχύει όμως και ο παγκόσμιος κανόνας μην μπλέξεις δουλειά με γαμησι. Άπειροι οι τσακωμοί και τα σκοτωματα στη δουλειά για τα γκομενικα...παραιτήσεις,βρωμοξυλα κτλ χωρίς να λογαριάζουν την επιχείρηση...τραβάει ο άλλος παραίτηση επειδή η σερβιτόρα γαμηθηκε και με τον fb...αυτός νομίζε ότι με ένα αερογαμησι της σεζον θα την παντρευτεί την άλλη...και χίλια δυο άλλα παραδείγματα...

Οπότε μάγκες αν δουλεύετε σεζόν μουνάκια θα χτυπάτε από τα απέναντι μαγαζιά ή από άλλες δουλειές κτλ.
 

Kvel

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2007
Μηνύματα
276
Like
756
Πόντοι
81
ετσι ειναι εχω ατομο που ειναι αρκετα χρονια αυστρια στα βουνα και οντως πας ενα τριμηνο και φευγεις με 10.000 8ωρο πενθημερο....

τα λεω σε κατι ζαβα που προτιμουν να πανε μυκονο και σαντορινη για 1500 με 28 στα 30 10-12ωρο και παλι καθονται ελλαδα....

αντι να κανουν σεζον χειμωνα και να ερχονται ελλαδα καλοκαιρι τρωνε τα νιατα και τα καλοκαιρια τους για τρεις και εξηντα και 3μηνες ταμειο ανεργειας στο καταχειμωνο το οποιο ξοδευουν τα ασκοπα ιδρωμενα λεφτα τους προσπαθωντας να αναπληρωσουν τις χαμενες απολαυσεις του καλοκαιριου....
Ζει Έλληνας στην Ελλάδα με 10000 ετήσιο εισόδημα;

Εγώ ξέρω άτομα που όντως πάνε χειμώνα Αυστρία και μετά καπάκι σεζόν... Εντάξει σε πέντε έξι χρόνια θα τα φάνε στους γιατρούς...αλλά αν έχεις οικογένεια με δέκα χιλιάδες το χρόνο δεν βγαίνουν ούτε τα νοίκια και οι λογαριασμοί.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
8.961
Κριτικές
18
Like
19.506
Πόντοι
4.546
To Κουλόσωγο θα πάει σεζόν ή όχι; Μάγκας Κρητικός κλανιάς, που πλάκωσε υπάλληλο; Δακρύζουσα μυτούδα που διώξανε Παυλάρα για πάρτη της, θα πάει λάντζα;
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
514
Κριτικές
1
Like
652
Πόντοι
86
Δυστυχως αυτο ειναι ο κανονας, αξεστοι, αγενεις και ερασιτεχνες οι περισσοτεροι. Οσο αφορα τα κρουαζιεροπλοια, δεν ισχυει πως «ειναι φυρα» οπως διαδιδουν οι τσομπαναραιοι οι νησιωτες, απλα δεν χρυσωνουν τα μαγαζια οπως παλιοτερα. Στην τελικη ζημια στους προορισμους δεν προκαλουν, μονο κερδος. Λεωφορεια, ταξι, εκδρομες, δραστηριοτητες, ενοικιαζομενα αυτοκινητα/μοτο, αναμνηστικα κινουνται σιγουρα. Και μιλαμε πλεον για κρουαζιεροπλοια με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καμια χιλιαδα το καθενα επιβατες.
Τι χιλιάδα επιβάτες ρε τύπε; Εκεί έμεινες ακόμα; 2.000 επιβάτες παίρνουν τα επιβατικά πουβσε μεταφέρουν στα νησιά.
Τα σύγχρονα κρουαζιερόπλοια παίρνουν 5.000 επιβάτες και το πλήρωμα είναι 1.000
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.569
Κριτικές
1
Like
5.469
Πόντοι
2.356
Ζει Έλληνας στην Ελλάδα με 10000 ετήσιο εισόδημα;

Εγώ ξέρω άτομα που όντως πάνε χειμώνα Αυστρία και μετά καπάκι σεζόν... Εντάξει σε πέντε έξι χρόνια θα τα φάνε στους γιατρούς...αλλά αν έχεις οικογένεια με δέκα χιλιάδες το χρόνο δεν βγαίνουν ούτε τα νοίκια και οι λογαριασμοί.
3μηνες ειπα 10.000
δεν ειπα οτι θα κατσεις μονο τρεις μηνες. η αυστρια εχει σεζον χειμωνα-καλοκαιρι σε αντιθεση με την ελλαδα που εχει μονο καλοκαιρι....

κατσε 8 μηνες και φυγε με 25000....

πες μας ποσο καιρο θα κανεις ελλαδα να βγαλεις 10 καθαρα.... θα σου απαντησω εγω. 7 μηνες σε μια τρωγλη με αφορητη ζεστη, δουλευοντας 28 στα 30 το μηνα με τουλαχιστον 10 εργασιμες ωρες τη μερα και χανοντας τα καλοκαιρια σου..... σε αντιθεση με 3 μηνες με πενθημερο 8ωρο (αν κανεις υπερωριες ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ θα τα βγαλεις τα 10.000 πριν το τριμηνο) και την επιλογη αν γουσταρεις να δουλευεις σεζον μονο χειμωνα ωστε να ΖΕΙΣ τα καλοκαιρια σου σαν ΛΕΦΤΑΣ και ανθρωπινα.

απλα ο ελληνας ειναι κοτα και για να φυγει εξω πρεπει πρωτα να του μπει το αυγο στον πατο....

τους αρκουν τα 1500 και σκλαβια οταν οι αλλοι παιρνουν 700
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.569
Κριτικές
1
Like
5.469
Πόντοι
2.356
3μηνες ειπα 10.000
δεν ειπα οτι θα κατσεις μονο τρεις μηνες. η αυστρια εχει σεζον χειμωνα-καλοκαιρι σε αντιθεση με την ελλαδα που εχει μονο καλοκαιρι....

κατσε 8 μηνες και φυγε με 25000....

πες μας ποσο καιρο θα κανεις ελλαδα να βγαλεις 10 καθαρα.... θα σου απαντησω εγω. 7 μηνες σε μια τρωγλη με αφορητη ζεστη, δουλευοντας 28 στα 30 το μηνα με τουλαχιστον 10 εργασιμες ωρες τη μερα και χανοντας τα καλοκαιρια σου..... σε αντιθεση με 3 μηνες με πενθημερο 8ωρο (αν κανεις υπερωριες ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ θα τα βγαλεις τα 10.000 πριν το τριμηνο) και την επιλογη αν γουσταρεις να δουλευεις σεζον μονο χειμωνα ωστε να ΖΕΙΣ τα καλοκαιρια σου σαν ΛΕΦΤΑΣ και ανθρωπινα.

απλα ο ελληνας ειναι κοτα και για να φυγει εξω πρεπει πρωτα να του μπει το αυγο στον πατο....

τους αρκουν τα 1500 και σκλαβια οταν οι αλλοι παιρνουν 700
τυπε το κρουαζιεροπλοιο ειναι λαχειο... οταν κανει τουρ και καθεται μια μερα δε ξερεις αν τα λεφτα τα αφησαν στο προηγουμενο νησι απο το δικο σου....

κανα καφε θα πιουν οποτε σιγα τα αυγα. καφε πινουν ολοι...
για ψωνια και λοιπα ειναι οτι τυχει... δε ξερεις που θα πανε να αφησουν τα λεφτα τους....
επισης ρολο παιζουν και οι εθνικοτητες...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.463
Κριτικές
1
Like
32.450
Πόντοι
8.006
To Κουλόσωγο θα πάει σεζόν ή όχι; Μάγκας Κρητικός κλανιάς, που πλάκωσε υπάλληλο; Δακρύζουσα μυτούδα που διώξανε Παυλάρα για πάρτη της, θα πάει λάντζα;
Oχι.
Αλλη ερωτηση?
 

Akatanomasto$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
756
Like
1.231
Πόντοι
206

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
8.961
Κριτικές
18
Like
19.506
Πόντοι
4.546
Κωστάρας πρώην Δημαρχάρας, τόσους μήνες άνεργος, θέλει να παραμείνει άεργος; 6ημερη εργασία σεζόν, 12ωρα -14ωρα θα γυμνάζεται κιόλας με την κίνηση, τζάμπα σάουνα δίχως κλιματισμό, θα μοιράζεται το κρεβάτι/μπάνιο με Πάκια (θα έχει και λάιβ σεχ) . Το σκέφτεται;
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.853
Κριτικές
16
Like
14.615
Πόντοι
6.515
ετσι ειναι εχω ατομο που ειναι αρκετα χρονια αυστρια στα βουνα και οντως πας ενα τριμηνο και φευγεις με 10.000 8ωρο πενθημερο....

τα λεω σε κατι ζαβα που προτιμουν να πανε μυκονο και σαντορινη για 1500 με 28 στα 30 10-12ωρο και παλι καθονται ελλαδα....

αντι να κανουν σεζον χειμωνα και να ερχονται ελλαδα καλοκαιρι τρωνε τα νιατα και τα καλοκαιρια τους για τρεις και εξηντα και 3μηνες ταμειο ανεργειας στο καταχειμωνο το οποιο ξοδευουν τα ασκοπα ιδρωμενα λεφτα τους προσπαθωντας να αναπληρωσουν τις χαμενες απολαυσεις του καλοκαιριου....
Για να βρεθείς σε χιονοδρομικό Ελβετία Αυστρία θέλει να είσαι πολύ καλος
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
8.961
Κριτικές
18
Like
19.506
Πόντοι
4.546
Για να βρεθείς σε χιονοδρομικό Ελβετία Αυστρία θέλει να είσαι πολύ καλος
Ο Κωστάκης πρώην Δήμαρχος δηλαδή, δεν είναι καλός να πάει ή δεν τον αφήνει το Σόι; Προτιμά να παραμείνει άεργος και άνεργος; Γράφτηκε στον ΟΑΕΔ να παίρνει επίδομα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom