Νέα

Εισαγωγή αυτοκινήτου από Αμερική σε Ευρώπη-Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MrRobot15
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 72
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
686
Κριτικές
3
Like
885
Πόντοι
366
Το πρώτο αυτοκίνητο που σου έστειλα είναι καινούργιο.Το δεύτερο είναι ενός έτους με 11.600 χλμ
Το κόκκινο είναι καινούργιο και το μαύρο μεταχειρισμένο ενός έτους.
ναι εχεις δικιο λεει 0 χλμ ευχαριστω!!!!:grin:
:grin::grin:
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.559
Κριτικές
171
Like
91.342
Πόντοι
46.423
Φιλαράκι επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι λιγάκι δώσε μου εμένα τα 100 χιλιαρικάκια και άστο επάνω μου.

Μείνε ήσυχος και όλα θα πάνε καλά ...

:wink:
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Η Ελληνική υπερκραταρα λέει το εξής εξωφρενικό. Απαγορεύεται η "εισαγωγή" αυτοκινήτων από χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Μετά από τόσα χρόνια κράτος/μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης εξακολουθουμε να θεωρούμε "εισαγωγή" τη μετά πώληση ενός προιοντος από ένα κράτος μέλος της ΕΕ σε ένα άλλο. Και σα να μη φτάνει αυτό, πληρωνεις και τελωνείο!
Ασε που το εισαγόμενο αυτοκίνητο έγινε ξαφνικά "σαπακι" ενώ το Ελληνικό(λες και είναι αρνί) ειναι κελεπουρι.
Και όλα αυτά φυσικά για να πουλαει ο γνωστός επιχειρηματίας/κρατικός αερομεταφορέας/leasing-rent τα μπουλδελακια του που τους γαμαει τη μανα στη μίσθωση.
Μπεεεεεεε
 

iagouaros1

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2019
Μηνύματα
248
Like
169
Πόντοι
1
Θα σου κοστίσει περισσότερο και απο ferrari... δεν παίρνεις καλύτερα μια ferrari που είναι υπεραμαξο
 

Rory13

Νέο Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
2
Like
1
Πόντοι
0
Αν το εισαγεις απο Αμερικη η γενικα χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης ( ποιας χωρας αδεια εχει μετραει οχι που βρισκεται ) πρεπει να πληρωσεις, ΦΠΑ, τελωνειο με αυξημενους συντελεστες σε σχεση με ευρωπαικη ενωση, να βγει εγγραφο οτι πληρει τους κανονες της ευρωπαικης ενωσης(πιστοποιητικο συμορφωσης) που δεν γινεται να βγει αφου δεν ειχε κυκλοφορησει επισημα ευρωπη. Αλλη λυση καποιου ελαφρως μεταχειρισμενου που να ειναι ταξινομημενο στην ευρωπη για να γλυτωσεις ΦΠΑ και μερος του τελωνειου. Αλλα γενικα θα σου βγει το camaro σε τιμη οσο μια 911, αξιζει ?
Για επιλογες που υπαρχουν Ευρωπη τυπου mustang ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα. Αν εχεις μια ιδεα για κατι απο Ευρωπη στειλε μου μηνυμα μπορω να σου υπολογισω τελεωνειο περιπου.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.360
Κριτικές
18
Like
20.283
Πόντοι
4.546
Μηπως θα ηταν πιο ευκολο αντι για Αμερικη να το παρω απο dubai και να το φερω Ελλαδα αυτο θα ηταν πιο ευκολο ή ταλαιπωρια θα ειναι ιδια και μαλλον δν γινεται? Μου φαινεται dubai εχει αντιπροσωπειες chevy
Τύπε μου, μόνο ΕΝΑΣ έχει τις πληροφορίες που ζητάς, εγγυημένα πράγματα... Η λύση σου βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο, εγγράψου, δώσε το παράβολο και ακολούθα τις οδηγίες...
ΚΟΝΚΛΑΒΙΟ
Φιλαράκι επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι λιγάκι δώσε μου εμένα τα 100 χιλιαρικάκια και άστο επάνω μου.

Μείνε ήσυχος και όλα θα πάνε καλά ...

:wink:
Ο τύπος τελικά τα έκανε μαρούλι χειροπιαστό τα 100χιλιάρικα μπιτκόνια και ψάχνει τρόπους να τα χαρεί πριν τον πάρουν πρέφα συγγενείς και φίλοι, μπράβο του, άξιος και επιτυχημένος.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
686
Κριτικές
3
Like
885
Πόντοι
366
Τύπε μου, μόνο ΕΝΑΣ έχει τις πληροφορίες που ζητάς, εγγυημένα πράγματα... Η λύση σου βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο, εγγράψου, δώσε το παράβολο και ακολούθα τις οδηγίες...
ΚΟΝΚΛΑΒΙΟ

Ο τύπος τελικά τα έκανε μαρούλι χειροπιαστό τα 100χιλιάρικα μπιτκόνια και ψάχνει τρόπους να τα χαρεί πριν τον πάρουν πρέφα συγγενείς και φίλοι, μπράβο του, άξιος και επιτυχημένος.
Δεν μπαινω εκει μεσα δν θελω ειναι πονζι πυραμιδικο σχημα και δεν θελω να αγορασω σκατονομισματα μονο Btc
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
686
Κριτικές
3
Like
885
Πόντοι
366
Φιλαράκι επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεσαι λιγάκι δώσε μου εμένα τα 100 χιλιαρικάκια και άστο επάνω μου.

Μείνε ήσυχος και όλα θα πάνε καλά ...

:wink:
Μην το γελας αν δω και αποηδω θα το κανω ειμαι ξενερωμενος φουλ να πανε ολα στα αναθεμα
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
1.625
Πόντοι
216
Στην Γερμανία υπάρχουν αντιπρόσωποι αμερικανικών αυτοκινήτων .
Αυτό ακριβώς!
Παραδοσιακά η Γερμανία είναι η Μέκκα των grey imports από Αμερική. Και η Τσεχία επίσης τα τελευταία χρόνια!

Σε καμμία περίπτωση δεν μπλέκεις με εκτελωνισμό στην Ελλάδα για αυτοκίνητο απευθείας από Αμερική.
Θα το βρεις ήδη ταξινομημένο σε χώρα της ΕΕ και έτσι θα το εισάγεις στην Ελλάδα 'καθαρό' προς εκτελωνισμό.

Απλά φαντάζομαι εάν τα πάρεις καινούρια αυτά που θες, έχε κατά νου πως ενδέχεται να χρειαστούν διάφορα ρεγουλαρίσματα και ρυθμίσεις κατά το στρώσιμο (λόγω της φύσης τους-ειδικά η corvette), οπότε σιγουρέψου πως θα έχουν και την ανάλογη τεχνική υποστήριξη στην αρχή τουλάχιστον ώσπου να στρώσουν. Παρά την απλή μηχανολογία τους, τα ηλεκτρονικά τους είναι κάπως 'εξωτικά' για τα δεδομένα μας.

Δούλευα σε αντίστοιχο χώρο αρκετά χρόνια πριν με κάποιον που έκανε εισαγωγές διάφορων τέτοιων 'φρούτων'. Δεν ήταν λίγες οι φορές που κάποιοι κατέληγαν να πληρώνουν ποσά συντήρησης.....φερράρι για κάποιες αμερικάνικες μπακατέλες με τα τελωνεία κτλπ.
Αλλά είχαν την τρέλα και τα λεφτά να το στηρίξουν.
Γι αυτό θεωρείς δεδομένο πως και τα ανταλλακτικά σου θα τα παίρνεις από Γερμανία.

Καλή τύχη σου εύχομαι,η ζωή είναι μικρή και πρέπει να κάνουμε τα γούστα μας!
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Δεν είναι θέμα δασμών η ΦΠΑ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής ενωσης!
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.289
Like
3.544
Πόντοι
1.706
Δεν είναι θέμα δασμών η ΦΠΑ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής ενωσης!
Αν πιάνει τις νόρμες της ΕΕ μπορεί να εισαχθεί.
Ή να ρυθμιστεί από τον εισαγωγέα στις νόρμες αυτές.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Αν πιάνει τις νόρμες της ΕΕ μπορεί να εισαχθεί.
Ή να ρυθμιστεί από τον εισαγωγέα στις νόρμες αυτές.
Οχι. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εισαγωγή από τρίτες χώρες. Μπορείς να το φέρεις στην Ελλαδα ΜΟΝΟ αν κανεις ρετζιστερ σε κάποια χώρα της ΕΕ.
Ελλαδιστάν ρουλς..
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Με συγχωρειτε παιδες, γνωριζετε μεταφορικη για να φερει αυτοκινητο (αγωνιστικο) απο Φινλανδια ;
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.289
Like
3.544
Πόντοι
1.706
Οχι. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εισαγωγή από τρίτες χώρες. Μπορείς να το φέρεις στην Ελλαδα ΜΟΝΟ αν κανεις ρετζιστερ σε κάποια χώρα της ΕΕ.
Ελλαδιστάν ρουλς..
Γιατί γράφεις απαγορεύεται??
Κυρίως γιατί να το πας πρώτα σε άλλη χώρα ΕΕ?
 

dg67

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2017
Μηνύματα
49
Like
80
Πόντοι
0
Όπως είπαν και άλλοι, κοίτα Γερμανία.

Ένα μαγαζί στο Μόναχο, για παράδειγμα, έχει καμμια 30αριά Corvettes ετοιμοπαράδοτες: Corvette — Geigercars - Home of US-Cars
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
886
Πόντοι
81
Δεν μπαινω εκει μεσα δν θελω ειναι πονζι πυραμιδικο σχημα και δεν θελω να αγορασω σκατονομισματα μονο Btc
Τα blue chips τι έχουν? Βρωμάνε? Κάθομαι πάνω σε ένα βολικό 10x στο SOL κι έχουμε 4 μήνες μέχρι το halving ακόμα.
 

M40

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Αυγ 2020
Μηνύματα
1.035
Like
12.102
Πόντοι
2.256
Φαντάζομαι ξερεις οτι η τιμη της βενζινης στην Ελλάδα είναι με το λίτρο και όχι με το γαλόνι
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
686
Κριτικές
3
Like
885
Πόντοι
366
Τα blue chips τι έχουν? Βρωμάνε? Κάθομαι πάνω σε ένα βολικό 10x στο SOL κι έχουμε 4 μήνες μέχρι το halving ακόμα.
Δεν ξερω βγηκα χαμενος απο καποια αλτς και ειμαι ξενερωμενος μονο btc τωρα με halving θα παει στο θεο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φαντάζομαι ξερεις οτι η τιμη της βενζινης στην Ελλάδα είναι με το λίτρο και όχι με το γαλόνι
ναι το ξερω και δυστυχως τα μωρα που διαλεξα θα διψανε πολυ αυτο ειναι ενα αλλο προβλημα επισης αχαχαχαχαχ
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
886
Πόντοι
81
Δεν ξερω βγηκα χαμενος απο καποια αλτς και ειμαι ξενερωμενος μονο btc τωρα με halving θα παει στο θεο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


ναι το ξερω και δυστυχως τα μωρα που διαλεξα θα διψανε πολυ αυτο ειναι ενα αλλο προβλημα επισης αχαχαχαχαχ
Αγόραζα τα πάντα στο capitulation, όταν όλοι έλεγαν ότι τελείωσε και δεν θα ξανανέβει. Δεν έχω ούτε ένα coin στο wallet που να μην είναι έστω +50% τώρα. Top performers SOL και SAMO που πήρα για memecoin. Χειρότερο performer DOGE που πήρα 2.000 για πλάκα στον πάτο στα 0,06 και τώρα είναι μόλις 0,08. Αλλά οκ, αυτό θα κάνει κάνα 2.5x αργότερα και θα το σουτάρω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom