Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
δεν υπάρχουν φόρμουλες για καλύτερα και χειρότερα στην ελλάδα ή όπου αλλού.
ο καθένας μας έχει ιδιαίτερες συνθήκες (οικονομικά, σπουδές, οικογένεια, backround, βλέψεις, ενδιαφέροντα κλπ) και τον δικό του χαρακτήρα (πολύ σημαντικό).
οπότε κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν τσουβαλιάζεται.

όπως και να έχει η ελλάδα ως ζωή έχει πολλά πλεονεκτήματα ότι και να λέτε.
κι επίσης όποιος επιθυμεί να φύγει θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά. μα πολύ καλά.
μην ακούτε μεγάλα λόγια για γαμάτη ζωή στο εξωτερικό και πολλά λεφτά (όχι ότι δεν μπορείς να βρεις φυσικά αλλά όλα εξαρτώνται....), ειδικά αν δεν έχετε καλές σπουδές.

βάλτε τα κάτω και μιλήστε με φίλους/γνωστούς/συγγενείς και με ανθρώπους που έχουν εμπειρία από τη χώρα που θέλετε να πάτε (όχι γενικά από εξωτερικό).
και που το κυριότερο σας ξέρουν ως άτομο (και το τι κάνετε ή μπορείτε να κάνετε εδώ) ώστε να μπορούν να κρίνουν και να δώσουν σοβαρή γνώμη.

Προσυπογράφω κάθε λέξη σου. Είναι ακριβώς έτσι. Όταν κάποιος αποφασίζει να φύγει θα πρέπει να λάβει πολλαπλούς παράγοντες υπόψη του. Ένας από αυτούς όπως πολύ σωστά γράφεις εσύ αλλά και οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι η "ανοχή" στην αλλαγή και η γρήγορη προσαρμοστικότητα.
Οικονομικά, σπουδές, οικογένεια, βλέψεις, χαρακτήρας κ.λπ. παίζουν καθοριστικό ρόλο.
Για παράδειγμα, είχα έναν φίλο που του παρουσιάστηκε σοβαρή άκρη να μείνει μόνιμα στον Καναδά πάνω στο αντικείμενο που είχε 10ετή εμπειρία, με πολύ βοήθεια αρχικά κ.λπ. Ωστόσο αυτός, αν και ταξίδεψε μέχρι το Καναδά, αν και έμεινε 30 ημέρες, αποφάσισε να μην κάνει το μεγάλο βήμα γιατί δεν ήθελε να στερηθεί το "χάος" της Ελλάδας που του εξασφάλιζε μια "σταθερότητα". Ήθελε τους φίλους κλπ.
Και τώρα είναι κοντά στα 50 και είναι κυριολεκτικά μια στο καρφί και μια στο πέταλο επαγγελματικά...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Γενικότερα έχω παρατηρήσει, πέραν αυτού του θέματος που εύστοχα αναλύεται εδώ μέσα ένα σημαντικότατο skill είναι η προσαρμοστικότητα.
Πρόσφατα μίλαγα με μια γνωστή μου η οποία είναι 49 ετών και η οποία έχει απηύδησει με έναν εργοδότη που έχει εδώ (Ελλάδα) και 10 έτη και ψάχνει να φύγει σε άλλη εταιρεία (όχι εξωτερικό). Έλα μου όμως πως ό,τι βρίσκει είναι σε 800 - 850 ευρώ και όλοι τσινάνε με την ηλικία της (πάιρνει 1100 τσέπη). Από την άλλη λέει δεν αντέχει άλλο.
Ε, εδώ έρχεται η προσαρμοστικότητα να σου επιβάλει κάποια πράγματα: Είτε δέχεσαι και αλλάζεις μέσα σου είτε σηκώνεσαι και φευγεις.
Θέλω να πω πως γενικά η προσαρμοστικότητα και η δυνατότητά σου να ξεμαθαίνεις και να μαθαίνεις ξανά είναι το νέο νόμισμα.
Είτε μείνεις στην Ελλάδα είτε όχι.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε πάρα πολλούς που προτιμάνε να εισπράττουν τα παθητικά από assets που δημιουργήσαν οι πρόγονοί τους έστω και αν είναι πολύ μικρά γιατί πλέον έχουν κουραστεί στην ανασφάλεια που "προσφέρει" το διαρκές άθλημα της προσαρμοστικότητας,
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Φίλε αν θες να πας μπροστά φύγε χθες για εξωτερικό.
Η κίνηση που έπρεπε να είχες κάνει για να μην τρώγεσαι σήμερα με τα ρούχα σου και σου φταίει ο Καλόγερος στη Γαλλική Ριβιέρα και ο @xenitemenos στην Κύπρο. Αυτοί που θεωρείς χαζούς φέρθηκαν εξυπνότερα από σένα. :confused:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
όπως και να έχει η ελλάδα ως ζωή έχει πολλά πλεονεκτήματα ότι και να λέτε.
Αν ανήκεις στην άρχουσα τάξη (πολιτικό, μηντιακό, οικονομικό κατεστημένο), δηλ. σε μία προστατευμένη και μακριά από την πλέμπα τάξη μπορεί. Αλλιώς τρως όλη την καφρίλα και δεν αξίζει τον κόπο. Η μόνη περίπτωση που θα με έκανε να αρχίσω να το σκέφτομαι είναι αν μπορούσα να μπω σε κάποιο μεγάλο κόμμα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Αν σου δινονταν η δυνατοτητα να δουλευεις remote απο οπουδηποτε (το κανουν πολλοι πλεον) με τον τωρινο σου μισθο, θα επελεγες και παλι να μεινεις Μοναχο, θα γυριζες Ελλαδα ως βαση η θα πηγαινες καπου αλλου; Γενικα ποσες μερες το χρονο θα εμενες Ελλαδα;
Επειδή σαν remote θα επέλεγα να είμαι στη γύρα,απλά θα έβρισκα άλλο σπίτι/πόλη στη Γερμανία για να γλιτώσω τα 28ευρώ/τ.μ. νοίκι.
Αλλά θα είχα τη Γερμανία ως έδρα ώστε να μην χάσω τα δικαιώματα της συνεχής μου παρουσίας εδώ και να παραμείνω δηλωμένος.

Ελλάδα, αν εξαιρέσω τις επισκέψεις σε οικογένεια/συγγενείς, δε θα περνούσα πάνω από 2 βδομάδες το καλοκαίρι.
Κατά καιρούς έχω γνωρίσει Έλληνες που δούλευαν remote και είχαν έδρα διάφορες χώρες τύπου Τσεχία,Ουγγαρία,Ισπανία,κ.ά.

Έγραψε για χώρες, απάντησα για χώρες. δεν μιλάω για πόλεις και οπως είδες 4 έρευνες μιλάνε για χώρες και σε όλες είμαστε τοπ 50. Με το σκεπτικό σου ούτε για πόλεις μπορούμε να μιλάμε, γιατί άλλο η Κηφισιά και άλλο ο Κολωνός. Να μιλάμε για γειτονιές?
Η διεθνής επιστημονική κοινότητα λοιπον μιλάει για κρατη, οπότε μονο για κράτη συζητώ. Και προφανώς δεν είναι γενικευση.

Γενικευση ειναι και πάλι αυτό που λες για ταπερακια κλπ....
Η διεθνής επιστημονική κοινότητα μιλάει και για πόλεις, με τις αναρίθμητες γνωστές έρευνες που βγάζουν για χρόνια πρώτη τη Βιέννη.
Φυσικά σε τόσο τεράστιες πόλεις θα μιλήσουμε και για γειτονιές.
Όλα διαφέρουν...Από τους χώρους πρασίνου και την πρόσβαση σε δημόσιες συγκοινωνίες,
μέχρι τον δείκτη της εγκληματικότητας.
Αν μιλούσαμε για τα Τρίκαλα και την Καρδίτσα, κάτι τέτοιο δε θα ήταν απαραίτητο.

Και η Γερμανία βγαίνει ψηλά στη λίστα,με τη Βαυαρία να ανεβάζει όλους τους δείκτες και την Σαξωνία να τους κατεβάζει.
Φυσικά έχει σημασία σε ποιο από τα δύο κρατίδια κατοικείς.

Το να είσαι σαν χώρα στο ΤΟΠ 50 παγκοσμίως δεν είναι να το καυχιόμαστε, ούτε αποκάλεσε κανείς την Ελλάδα τριτοκοσμική.
Απλά αυτό που γράφτηκε ότι χωρίς την Ελλάδα(τον ομορφότερο τόπο του γαλαξία ντε),
δεν αντέχουμε και μετράμε τις μέρες να γυρίσουμε,
είναι από τα πλέον γραφικά που γράφονται σε threads μετανάστευσης.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Γενικότερα έχω παρατηρήσει, πέραν αυτού του θέματος που εύστοχα αναλύεται εδώ μέσα ένα σημαντικότατο skill είναι η προσαρμοστικότητα.
Πρόσφατα μίλαγα με μια γνωστή μου η οποία είναι 49 ετών και η οποία έχει απηύδησει με έναν εργοδότη που έχει εδώ (Ελλάδα) και 10 έτη και ψάχνει να φύγει σε άλλη εταιρεία (όχι εξωτερικό). Έλα μου όμως πως ό,τι βρίσκει είναι σε 800 - 850 ευρώ και όλοι τσινάνε με την ηλικία της (πάιρνει 1100 τσέπη). Από την άλλη λέει δεν αντέχει άλλο.
Ε, εδώ έρχεται η προσαρμοστικότητα να σου επιβάλει κάποια πράγματα: Είτε δέχεσαι και αλλάζεις μέσα σου είτε σηκώνεσαι και φευγεις.
Θέλω να πω πως γενικά η προσαρμοστικότητα και η δυνατότητά σου να ξεμαθαίνεις και να μαθαίνεις ξανά είναι το νέο νόμισμα.
Είτε μείνεις στην Ελλάδα είτε όχι.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε πάρα πολλούς που προτιμάνε να εισπράττουν τα παθητικά από assets που δημιουργήσαν οι πρόγονοί τους έστω και αν είναι πολύ μικρά γιατί πλέον έχουν κουραστεί στην ανασφάλεια που "προσφέρει" το διαρκές άθλημα της προσαρμοστικότητας,
Και η προσαρμοστικοτητα εξασκειται ομως. Κυριως με τη δουλεια, και ιδιαιτερα με δουλειες που συνδυαζουν πολες υποδραστηριοτητες, οπως μετακινησεις, επαφες με κοσμο, κλπ
Καποιος που καθεται στο πατρικο του ανεργος μεχρι τα 40, ειναι πολυ πιο δυσκολο να ανταπεξελθει στο περιβαλλον του εξωτερικου, απο καποιον που δουλευει μεχρι τα 40 του και παει εξωτερικο με τις μηχανες αναμμενες.
Ο πρωτος εχει χασει την προσαρμοστικοτητα του και δυσκολα βγαινει απο την comfort zone του, ενω καποιος που δουλευει καθημερινα για χρονια, βγαινει απο την comfort zone του καθε πρωι που περναει την πορτα του σπιτιου του για να παει στη δουλεια, οποτε το εξωτερικο μπορει να του φανει ακομα και παιχνιδακι, ειδικα αν δουλευε σε κανα κωλοχανειο στην Ελλαδα
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Τύπε μιας και είσαι υπάλληλος μην ξεχάσεις στις επικείμενες εκλογές να σταυρώσεις Χατζηδάκη :confused: βλέπω ταυτίζεσαι από τις επιλογές σου

Εμένα και το Νίπλη μη μας υπολογίζεις ... βάλε σταυρό ξέρεις εσύ !
δεν ψηφιζω νδ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απορριπτω οσα κανουν οτι κανουν σαν κομματοκσυλο
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Επειδή σαν remote θα επέλεγα να είμαι στη γύρα,απλά θα έβρισκα άλλο σπίτι/πόλη στη Γερμανία για να γλιτώσω τα 28ευρώ/τ.μ. νοίκι.
Αλλά θα είχα τη Γερμανία ως έδρα ώστε να μην χάσω τα δικαιώματα της συνεχής μου παρουσίας εδώ και να παραμείνω δηλωμένος.

Ελλάδα, αν εξαιρέσω τις επισκέψεις σε οικογένεια/συγγενείς, δε θα περνούσα πάνω από 2 βδομάδες το καλοκαίρι.
Κατά καιρούς έχω γνωρίσει Έλληνες που δούλευαν remote και είχαν έδρα διάφορες χώρες τύπου Τσεχία,Ουγγαρία,Ισπανία,κ.ά.


Η διεθνής επιστημονική κοινότητα μιλάει και για πόλεις, με τις αναρίθμητες γνωστές έρευνες που βγάζουν για χρόνια πρώτη τη Βιέννη.
Φυσικά σε τόσο τεράστιες πόλεις θα μιλήσουμε και για γειτονιές.
Όλα διαφέρουν...Από τους χώρους πρασίνου και την πρόσβαση σε δημόσιες συγκοινωνίες,
μέχρι τον δείκτη της εγκληματικότητας.
Αν μιλούσαμε για τα Τρίκαλα και την Καρδίτσα, κάτι τέτοιο δε θα ήταν απαραίτητο.

Και η Γερμανία βγαίνει ψηλά στη λίστα,με τη Βαυαρία να ανεβάζει όλους τους δείκτες και την Σαξωνία να τους κατεβάζει.
Φυσικά έχει σημασία σε ποιο από τα δύο κρατίδια κατοικείς.

Το να είσαι σαν χώρα στο ΤΟΠ 50 παγκοσμίως δεν είναι να το καυχιόμαστε, ούτε αποκάλεσε κανείς την Ελλάδα τριτοκοσμική.
Απλά αυτό που γράφτηκε ότι χωρίς την Ελλάδα(τον ομορφότερο τόπο του γαλαξία ντε),
δεν αντέχουμε και μετράμε τις μέρες να γυρίσουμε,
είναι από τα πλέον γραφικά που γράφονται σε threads μετανάστευσης.
βασικα καποιος αποκαλεσε την Ελλαδα καλυτερη απο 3-4 τριτοκοσμοικες χωρες μονο, σ'αυτον απαντησα
τοπ50 απο τις 200+ χωρες του κοσμου ειναι καλα για μενα. δεν γινεται ολοι να ζουν στις τοπ20 χωρες του κοσμου, οπως δνε μπορουν αν εχουν ολοι φεραρι, και με vw μια χαρα εισαι
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Η κίνηση που έπρεπε να είχες κάνει για να μην τρώγεσαι σήμερα με τα ρούχα σου και σου φταίει ο Καλόγερος στη Γαλλική Ριβιέρα και ο @xenitemenos στην Κύπρο. Αυτοί που θεωρείς χαζούς φέρθηκαν εξυπνότερα από σένα. :confused:
O ηλίθιος και ο πανηλίθιος ....:confused::confused::confused:

giphy-downsized.gif
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706

Ακόμα χειρότερα. Ένας ηλίθιος κι ένας πανηλίθιος κάνανε σωστές επιλογές και ζούνε καλύτερα από σένα. Και όχι απλά καλύτερα, αλλά ζωάρα. Τι λάθος έχεις κάνει στη ζωή σου; Και το χειρότερο, γιατί τρέχεις ξοπίσω τους και καρφώνεσαι ότι πήζεις;
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Ακόμα χειρότερα. Ένας ηλίθιος κι ένας πανηλίθιος κάνανε σωστές επιλογές και ζούνε καλύτερα από σένα. Και όχι απλά καλύτερα, αλλά ζωάρα. Τι λάθος έχεις κάνει στη ζωή σου; Και το χειρότερο, γιατί τρέχεις ξοπίσω τους και καρφώνεσαι ότι πήζεις;
Τώρα που το λες σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα εδώ στην Ελλάδα και να μεταναστέψω στην ριβιέρα να μείνω σε μια σκατότρυπα 45 τμ , δηλαδή όσο το υπνοδωμάτιο μου , για να κάνω την ζωάρα σου....δηλαδή να ζω στην ανασφάλεια και να στέλνω βιογραφικά να βρω δουλεία όταν φτάσω τα 60...:confused::confused::confused:
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.499
Like
11.482
Πόντοι
2.256
Τώρα που το λες σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα εδώ στην Ελλάδα και να μεταναστέψω στην ριβιέρα να μείνω σε μια σκατότρυπα 45 τμ , δηλαδή όσο το υπνοδωμάτιο μου , για να κάνω την ζωάρα σου....δηλαδή να ζω στην ανασφάλεια και να στέλνω βιογραφικά να βρω δουλεία όταν φτάσω τα 60...:confused::confused::confused:
Άσε, ζωάρα δε λες τίποτα το ναυάγιο... :happy:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Τώρα που το λες σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα εδώ στην Ελλάδα και να μεταναστέψω στην ριβιέρα να μείνω σε μια σκατότρυπα 45 τμ , δηλαδή όσο το υπνοδωμάτιο μου , για να κάνω την ζωάρα σου....δηλαδή να ζω στην ανασφάλεια και να στέλνω βιογραφικά να βρω δουλεία όταν φτάσω τα 60...:confused::confused::confused:
Άκου τζάμπα μάγκα. Έχεις λαλήσει για δύο πράγματα:
Πρώτον. Σε τρώει το σαράκι για το αν μένω Ριβιέρα και τις προάλλες μας ζήταγες αποδεικτικά στοιχεία, λέγοντας ότι αν τα παραθέσω θα το βουλώσεις. Είχα μια σκασίλα να πείσω έναν πουθενά.
Δεύτερον. Είμαι 60 και βγάζω γκόμενες, έστω και με υποστήριξη ψευδαργύρου λόγω ηλικίας, ενώ εσύ είσαι 45 και δεν βλέπεις γκόμενα ούτε με κυάλι λόγω μαλακίας. Και πας στις πουτάνες για girlfriend experience (γλωσσόφιλα κλπ).
Τα υπόλοιπα για σκατότρυπες, βιογραφικά κλπ είναι νάχαμε να λέγαμε. Κάνεις τον αδιάφορο, αλλά δεν μας αφήνεις σε ησυχία ούτε εμένα ούτε τον xenitemeno γιατί πήζεις. Εδώ είμαστε και θα το συνεχίσεις, γιατί έχεις αρρωστήσει από τη ζήλεια και πλέον καρφώνεσαι από μόνος σου για το ζόρι που τραβάς. Καλύτερα να το σταματήσεις για να μη φθείρεσαι ψυχολογικά, εμένα μόνο τα αρχίδια μπορείς να μου κλάσεις.
Να τα λέτε με @captain 69 να καταλαγιάζει ο πόνος σας.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Άκου τζάμπα μάγκα. Έχεις λαλήσει για δύο πράγματα:
Πρώτον. Σε τρώει το σαράκι για το αν μένω Ριβιέρα και τις προάλλες μας ζήταγες αποδεικτικά στοιχεία, λέγοντας ότι αν τα παραθέσω θα το βουλώσεις. Είχα μια σκασίλα να πείσω έναν πουθενά.
Δεύτερον. Είμαι 60 και βγάζω γκόμενες, έστω και με υποστήριξη ψευδαργύρου λόγω ηλικίας, ενώ εσύ είσαι 45 και δεν βλέπεις γκόμενα ούτε με κυάλι λόγω μαλακίας. Και πας στις πουτάνες για girlfriend experience (γλωσσόφιλα κλπ).
Τα υπόλοιπα για σκατότρυπες, βιογραφικά κλπ είναι νάχαμε να λέγαμε. Κάνεις τον αδιάφορο, αλλά δεν μας αφήνεις σε ησυχία ούτε εμένα ούτε τον xenitemeno γιατί πήζεις. Εδώ είμαστε και θα το συνεχίσεις, γιατί έχεις αρρωστήσει από τη ζήλεια και πλέον καρφώνεσαι από μόνος σου για το ζόρι που τραβάς. Καλύτερα να το σταματήσεις για να μη φθείρεσαι ψυχολογικά, εμένα μόνο τα αρχίδια μπορείς να μου κλάσεις.
Να τα λέτε με @captain 69 να καταλαγιάζει ο πόνος σας.
Τα "νάχαμε να λέγαμε" είναι η σκληρή πραγματικότητα που βιώνεις κάθε μέρα και την οποία έχεις περιγράψει εσύ ο ίδιος.

Αυτά που λες για μένα είναι η φανταστική εικόνα που έχεις πλάσει για μένα επειδή σε ξεβρακωνω συνέχεια και παντού ώστε να αμυνθείς.

Βλέπω βγάζεις και νευράκια γέρο μαγκούφη...:tooth::tooth::tooth:

giphy.gif
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
Το γραφω χρονια και δε θα κουραστω να το γραφω:
Η αναλογια

Συνταξεις / Μισθοι Δημοσιου / Μισθοι ΙΤ / επιδοματα ανεργων

Ειναι αυτη τη στιγμη στο εγκληματικο:

10 / 8 / 7 / 4

Επομενως οσοι ειναι στο 7, που τραβανε το καρο για να τσουλαει η χωρα, αναγκαζονται και χαρτζιλικωνονται απο τους 10, ενω χλευαζονται αγριως απο τους 8 και 4
Σε κανονικες οικονομιες ο 7 ειναι κοντα στο 14-15 οποτε ολοι οι υπολοιποι κανουν μοκο, ενω ενα ζευγαρι στον ΙΤ ειναι κοντα στο 28-30 και κανει ζωαρα, με διαμονη σε μονοκατοικια, αυτοκινητα, ταξιδια, κλπ
Στην Ελλαδα ο 7 ειναι να τον κλαινε οι ρεγγες
Με κανονικές συνθήκες οι συντάξεις και οι μισθοί του δημοσίου πέφτουν στην κατανάλωση δηλαδή βοηθάνε να αυξηθεί ο τζίρος του ιδ.τομεα.
Δεν γίνεται να έχουμε όλοι τον ίδιο μισθό...όμως είναι οικονομικά πιο πάνω οσοι είναι στον ιδ.τομεα διότι αυτοί έχουν τα δώρα τους ενώ στο Δημόσιο και οι συνταξιούχοι τα έχουν χάσει προ πολλού..και φυσικά το Δημόσιο δεν έχει υψηλομισθους πλην οσων είναι τρεις δεκαετίες μέσα...τετραψήφιο μισθό έχουν μόνο ένστολοι και όσοι δεν είναι μακρυά από την σύνταξη.
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Γράφω αυτό το θρεντ για μια ποιο εμπειροστατωμενοι οπτική γωνία. Ειμαι 27 ετών και έχω φύγει από την Ελλάδα στην Αμερική,Καλιφόρνια, Λος Άντζελες εδω και ένα χρόνο.
Ήρθα με σκοπό να μαζέψω λίγα φράγκα και να την κάνω από δω και να γυρίσω Ελλάδα έχοντας λεφτά για να αγοράσω κάποια ακίνητα που θέλω. Το θέμα είναι πως δεν έχω γνωστούς εδώ ούτε φίλους ούτε τπτ και όσους γνωρίζω είναι παντρεμένη και δεν έχουν ορεξει για τπτ. Έμπλεξα με λίγα λόγια. Ένα χρόνο είμαι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Νιώθω σαν να έκανα μια τρύπα στο νερό
Η αλήθεια είναι πως ήρθα σαν τουρίστας και έμεινα παράνομα. Η κατάσταση έχει ως εξής. Δύσκολα βρίσκω δουλειά σε αυτά που θέλω να κάνω γιατί για να δουλέψεις εδω ζητάνε αφμ πράγμα που εγώ δεν εχω. Οι μόνες δουλειές που μπορώ να κάνω είναι είτε οικοδομή είτε σε ελληνικό εστιατόριο λάντζα η σέρβις και ολα αυτα στα μαυρα. Οι Έλληνες εδώ είναι δυσεύρετοι...
Τι γνώμη έχετε?
Δεν επιστρέφεις καλύτερα στον Άρη;
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Τα "νάχαμε να λέγαμε" είναι η σκληρή πραγματικότητα που βιώνεις κάθε μέρα και την οποία έχεις περιγράψει εσύ ο ίδιος.

Αυτά που λες για μένα είναι η φανταστική εικόνα που έχεις πλάσει για μένα επειδή σε ξεβρακωνω συνέχεια και παντού ώστε να αμυνθείς.

Άφησα την κωλοαθήνα και βιώνω την σκληρή πραγματικότητα στη γαλλική ριβιέρα. Μωρέ, λες να επιστρέψω;:2funny:
Συνέχισε, καλά το πας, διαβάζει και λογικός κόσμος και καταλαβαίνει ποιος έχει το πρόβλημα.



Το ξέρουμε ότι έχεις μαραζώσει από τη ζήλεια. Δεν χρειάζεται να βάζεις και εικόνα. :confused:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Δεν επιστρέφεις καλύτερα στον Άρη;
Δεν χρειάζεται να επιστρέψει Ελλάδα, μπορεί να πάει Κύπρο. Από Αμερική καλύτερα θα είναι. Χώρα ΕΕ, οικείο περιβάλλον (σε σχέση με άλλες χώρες), καλή ζωή και δίπλα στην Ελλάδα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Δεν χρειάζεται να επιστρέψει Ελλάδα, μπορεί να πάει Κύπρο. Από Αμερική καλύτερα θα είναι. Χώρα ΕΕ, οικείο περιβάλλον (σε σχέση με άλλες χώρες), καλή ζωή και δίπλα στην Ελλάδα.
Ξέχασες την χαμηλή ανεργία, Ουκρανές παντού στη Λεμεσό, πολλές δουλειές με καλά φράγκα (αν σου κόβει) και την έξτρα χαμηλή φορολογία (από τις χαμηλότερες στην Ευρώπη).
Αμα μιλάς και καλά Αγγλικά οι επιλογές για καλύτερη δουλειά αυξάνονται δραματικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom