Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
Για πάμε μια ρε αγορίνα γιατί θα μας τρελάνεις ... 5 ξέρεις άρα 20% ποσοστό κάθε ένας ... τι ποσοστό έπιασε καλύτερη δουλειά ? με πόσα παραπάνω ? σε τι industry ? τι σκατά κάνανε έξω ? αυτοί που δεν βρήκαν καλύτερη αλλά ίδια και χειρότερη πόσα παίρνουν και πότε σκέφτονται να φύγουν ?
Κάτσε να δει τα μηνύματά σου τυπε ,από εκεί καταλαβαίνει αυτός :tooth::tooth:
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
4 IT και ένας οικονομικά
Αυτός στα οικονομικά έπιασε καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα. Άλλος μετά από 4 χρόνια επίσης παίρνει παραπάνω από ότι έξω. Νομίζω κανένας δεν σκέφτεται να ξανά φύγει.
Για να σου πω για μένα που ξέρω ακριβή πόσα όσα έβαζα στην άκρη έξω βάζω και τώρα, με βάση τις διαφορές σε ενοίκια και τιμές Αγγλίας-Ελλάδας.
Γιατί να σε τρέλανω? Δεν λέω ότι όλοι όσοι γυρίσουν θα είναι έτσι, απλα δεν γύρνανε μόνο ναυάγια και για 600 ευρώ πίσω, όπως λένε κάποιοι.
Έχει σημασία βέβαια και ο τομέας, το it έχει καλούς μισθούς.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Κάτσε να δει τα μηνύματά σου τυπε ,από εκεί καταλαβαίνει αυτός :tooth::tooth:
Σημερα έπιασες τον μέσο όρο των 14 μνμ η όχι ακόμα? Τα δικά σου για να τα δει κανείς θέλει 50 μεροκαματα εν τω μεταξύ τέτοιος άεργος που είσαι :2funny::hi:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
Όσο πάει καλυτερεύει το δείγμα ,από τους 5 οι 4 ΙΤ ...
Ξεκάθαρα τα πράγματα τώρα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σημερα έπιασες τον μέσο όρο των 14 μνμ η όχι ακόμα? Τα δικά σου για να τα δει κανείς θέλει 50 μεροκαματα εν τω μεταξύ τέτοιος άεργος που είσαι :2funny::hi:
Εσύ πρέπει να είσαι ο ένας από τους 5 ,αφού ξέρεις να κάνεις και διαίρεση
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
4 IT και ένας οικονομικά
Αυτός στα οικονομικά έπιασε καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα. Άλλος μετά από 4 χρόνια επίσης παίρνει παραπάνω από ότι έξω. Νομίζω κανένας δεν σκέφτεται να ξανά φύγει.
Για να σου πω για μένα που ξέρω ακριβή πόσα όσα έβαζα στην άκρη έξω βάζω και τώρα, με βάση τις διαφορές σε ενοίκια και τιμές Αγγλίας-Ελλάδας.
Γιατί να σε τρέλανω? Δεν λέω ότι όλοι όσοι γυρίσουν θα είναι έτσι, απλα δεν γύρνανε μόνο ναυάγια και για 600 ευρώ πίσω, όπως λένε κάποιοι.
Έχει σημασία βέβαια και ο τομέας, το it έχει καλούς μισθούς.
Αν αυτός στα οικονομικά έπιασε καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα δεν θέλω καν να διανοηθώ τι έκανε στο εξωτερικό :confused:

Οι 4 ΙΤάδες καλύτερα στην Ελλάδα από ότι έξω ? Remote δουλεύουν ή έξω κάνανε format & update ?

Εσύ σε τι industry είσαι ?
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Όσο πάει καλυτερεύει το δείγμα ,από τους 5 οι 4 ΙΤ ...
Ξεκάθαρα τα πράγματα τώρα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εσύ πρέπει να είσαι ο ένας από τους 5 ,αφού ξέρεις να κάνεις και διαίρεση
Δεν ήξερα ότι οι IT δεν μετράνε.. Εσύ διαδίρεση εν ξέρεις θα φαντάζομαι εε?
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Αν αυτός στα οικονομικά έπιασε καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα δεν θέλω καν να διανοηθώ τι έκανε στο εξωτερικό :confused:

Οι 4 ΙΤάδες καλύτερα στην Ελλάδα από ότι έξω ? Remote δουλεύουν ή έξω κάνανε format & update ?

Εσύ σε τι industry είσαι ?

Από τις εξυπναδες για format και update φαίνεται ότι είσαι προκατειλλημενος πάντως

IT είμαι σε Αμερικανική εταιρία, στην ίδια που ήμουν στην Αγγλία. Όχι εδώ δουλεύουν οι άλλοι 2, ο 4ος δεν είμαι σίγουρος
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Φαίνεται από την αεργια σου, τον μισό χρόνο ποσταρεις παρλαοιπε να τον δουλεύεις θα είχες τα μνμ σου σε ευρώ
Τυπε η αεργία είναι δείγμα καλοπέρασης, μόνο οι μαλακές και τα ρολόγια δουλεύουν...
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Από τις εξυπναδες για format και update φαίνεται ότι είσαι προκατειλλημενος πάντως
Φύγε αγορίνα που θα μας πεις ότι οι ΙΤ είναι μια χαρά εδώ σε σχέση με έξω
IT είμαι σε Αμερικανική εταιρία, στην ίδια που ήμουν στην Αγγλία. Όχι εδώ δουλεύουν οι άλλοι 2, ο 4οςδεν είμαι σίγουρος
Με μισθό ΙΤ Αγγλίας ή Ελλάδας ?
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Τυπε η αεργία είναι δείγμα καλοπέρασης, μόνο οι μαλακές και τα ρολόγια δουλεύουν...
Όχι δα, δεν θα βγάλουμε και την εργατικοτητα μειονέκτημα.
Και μιας και λέω συνέχεια καλά για την Ελλάδα να ένα κακό μας, μακάρι να είχαμε την εργατικότητα των ιαπωνων πχ
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Όχι δα, δεν θα βγάλουμε και την εργατικοτητα μειονέκτημα.
Και μιας και λέω συνέχεια καλά για την Ελλάδα να ένα κακό μας, μακάρι να είχαμε την εργατικότητα των ιαπωνων πχ
Πλεονέκτημα είναι αρκεί να δουλεύουν για μας.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Φύγε αγορίνα που θα μας πεις ότι οι ΙΤ είναι μια χαρά εδώ σε σχέση με έξω

Με μισθό ΙΤ Αγγλίας ή Ελλάδας ?
Lol, ξέρεις έχει και ξένες εταιρίες στην ελλαδα οι οποίες θα πληρώσουν την προϋπηρεσία την οποία δεν είχες όταν πηγές στο εξωτερικό. Πχ αν στο εξωτερικό σε πάρουν junior και εδω έρθεις senior θα είσαι καλύτερα εδώ απ'οτι ήσουν εξω. Δεν λέω ότι είναι καλύτερα εδώ γενικά...

Το μισθός Ελλάδας η Αγγλίας είναι σχετικο. Μειώθηκε ο μισθός μου όταν ειρθα, αλλά γενικά είμαι ίσα βάρκα ίσα νερά.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Lol, ξέρεις έχει και ξένες εταιρίες στην ελλαδα οι οποίες θα πληρώσουν την προϋπηρεσία την οποία δεν είχες όταν πηγές στο εξωτερικό. Πχ αν στο εξωτερικό σε πάρουν junior και εδω έρθεις senior θα είσαι καλύτερα εδώ απ'οτι ήσουν εξω, οχι ότι είναι καλύτερα εδώ γενικά...
Το αν έχουν branches στο Ελλάντα οι ξενες εταιρείες το ξέρω καλύτερα από σένα ... και όχι ερχόμενος εδώ σαν senior δεν θα σαι καλύτερα από senior στο εξωτερικό
Το μισθός Ελλάδας η Αγγλίας είναι σχετικο. Μειώθηκε ο μισθός μου όταν ειρθα, αλλά γενικά είμαι ίσα βάρκα ίσα νερά.
Τα βλέπεις ? μόνος σου λες ότι σου έγραψα ακριβώς πάνω ... γύρισες με προϋπηρεσία παραπάνω για να είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά ? LSD παίρνεις ?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Βασικα το ΙΤ ειναι ενας πλανητης απο μονο του, δε μπορει να συγκριθει με κανεναν αλλον κλαδο. Εχει τεραστια ζητηση, υψηλους μισθους και δυνατοτητα remote, που το θετουν εκτος συναγωνισμου με οτιδηποτε αλλο.
Ειναι οπως στο στοιχημα που λεει ποιος θα βγει πρωτος στη βαθμολογια της Α Γαλλιας χωρις να ληφθει υποψιν η Παρι
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Παιδιά εδώ στην Ελλάδα έχουμε ανάγκη από γκαρσονια, οποίος το σκέφτεται να επιστρέψει τώρα είναι η ευκαιρία...
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Το αν έχουν branches στο Ελλάντα οι ξενες εταιρείες το ξέρω καλύτερα από σένα ... και όχι ερχόμενος εδώ σαν senior δεν θα σαι καλύτερα από senior στο εξωτερικό

Τα βλέπεις ? μόνος σου λες ότι σου έγραψα ακριβώς πάνω ... γύρισες με προϋπηρεσία παραπάνω για να είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά ? LSD παίρνεις ?
Γιατί το ξέρεις καλύτερα από μένα που δουλεύω σε τέτοια εταιρία??? Αντε να το ξέρεις το ίδιο...
Ερχομενος εδω σαν senior είσαι καλύτερα από ότι έξω σαν junior, αυτό είπα όχι αυτό που λες εσύ. Προφανως έξω έχει περισσότερα λεφτά αλλά και μεγαλύτερο κόστος ζωής, απλα κάποιος που με 30κ είναι εντάξει στην Ελλάδα γιατί να μην έρθει πίσω??
Εγώ ήμουνα senior ήδη έξω, δεν πήρα προαγωγή ερχομενος. Και γιατι είναι κακό το ίσα βάρκα ίσα νερά δεν κατάλαβα? 10 έβαζα στην άκρη έξω, 10 βάζω και εδω. Σίγουρα δεν είμαι ναυάγιο ή βγάζω 600 όπως είπαν κάποιοι. Απόδειξη ότι κάνω ραντεβού ενώ ο νιπλης δεν βλέπει ούτε nipple :2funny:
Και πέρα από την πλάκα δεν είμαι κλασσική περίπτωση it να αλλάζω συχνά δουλεία κάθε 2ετια, αλλιώς θα είχα διπλάσιασει αποδοχές μεχρι τωρα.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Βασικα το ΙΤ ειναι ενας πλανητης απο μονο του, δε μπορει να συγκριθει με κανεναν αλλον κλαδο. Εχει τεραστια ζητηση, υψηλους μισθους και δυνατοτητα remote, που το θετουν εκτος συναγωνισμου με οτιδηποτε αλλο.
Ειναι οπως στο στοιχημα που λεει ποιος θα βγει πρωτος στη βαθμολογια της Α Γαλλιας χωρις να ληφθει υποψιν η Παρι
Συμφωνώ σε αυτο, γιαυτό και δεν γενικευω να πω ότι όσοι γύρνανε είναι καλύτερά , απλα υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι σε αντίθεση με τις γράφες του νιπλη
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
Το αν έχουν branches στο Ελλάντα οι ξενες εταιρείες το ξέρω καλύτερα από σένα ... και όχι ερχόμενος εδώ σαν senior δεν θα σαι καλύτερα από senior στο εξωτερικό

Τα βλέπεις ? μόνος σου λες ότι σου έγραψα ακριβώς πάνω ... γύρισες με προϋπηρεσία παραπάνω για να είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά ? LSD παίρνεις ?
Αφού σου λέει ρε τύπε , lol τι δεν καταλαβαίνεις; lol λέμε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom