Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
ναι ρε φιλε! χαχαχα 2014, μπραβο
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
Θέλω να πω ότι δεν είναι όλα ρόδινα.Και ούτε έξω υπάρχει αυτομάτως αξιοκρατία.Απλά σίγουρα τα πράγματα έχουν καλύτερη σειρά και αν δουλέψεις σοβαρά και σκληρά θα εξελιχθείς σίγουρα.Όσο για αυτό που λες
α οκ, δεν εχω ιδεα τι επαιζε τοτε, νομιζα πιο προσφατα.

θυμαμαι παντως, χριστουγεννα διακοπες αμστερνταμ με μεγαλη παρεα (να ηταν 2010 ή 2011), οπου πηγαιναμε και μας ρωταγαν σερβιτοροι/μπαρμαν κτλ απο που ειμαστε, μολις ακουγαν ελλαδα οι πουσταραδες ειρωνευοντουσαν σε φαση "εχετε λεφτα εσεις για εδω;". Ηταν απιστευτο το ποσες φορες εγινε, λες και εμεις προσωπικα τους ειχαμε γαμησει... Οταν ομως τους λεγαμε οτι πηγαμε (και καλα) με τα δικα τους λεφτα -της ευρωπαικης ενωσης- τους κοβοταν το χαμογελο. :tooth:
Τον παπανδρεου τον μισουσαν (ονομαστικα) εκει πανω, οπως μισουσαμε εμεις τη μερκελ ή το σοιμπλε. Ολη μερα τα ΜΜΕ μας εκραζαν προφανως...


Σιγουρα, το τελειο δεν υπαρχει πουθενα. Οπως λες και συ, εξω αν οντως αξιζεις, θα ανεβεις. Ελλαδα μπορει να αξιζεις αλλα να χανεις θεση απο βυσματα και συγγενεις του αφεντικου. Απλα, ειναι διαφορετικο να επαναπαυεσαι σε εναν "αδικο" μισθο 2-3-4 χιλιαρικα εξω, και διαφορετικο εδω με 800-900 ευρω.

Αποτι καταλαβα, οι τυποι που δουλευαν μαυρα φοβοντουσαν οτι ισως υπαρχουν κυρωσεις και σε αυτους, σαν "συνενοχους", ενδεχομενως να υπηρχαν και απειλες. Η ελλειψη ενημερωσης παντως επαιζε μεγαλο ρολο. Δεν θυμαμαι κανενας τους να εκανε καποια καταγγελια, αλλιως σιγουρα θα τους γαμαγανε, δεν ειχαν δα και κανα κυβερνητικο ρουσφετι, ενα εστιατοριο της κακιας ωρας συντηρουσαν. Αλλα ποσο να κατηγορησεις το θυμα που ειναι αφραγκο, με παρανομη εργασια ανασφαλιστο, και φοβαται να κινηθει νομικα;

Ακομα και τωρα που μπαινω που και που σε σελιδες του φβ "ελληνες στη γερμανια" και τετοια, υπαρχουν ατομα που αναφερουν μαγαζια και ονοματα που τους εκμεταλλευτηκαν. 1000 ευρω μισθο για 12ωρο, ενα δωματιο σε καποιο χαμοσπιτο, μαυρα ολα. Οπως προειπα, οπως στρωσεις θα κοιμηθεις. Αν πας ανειδικευτος και χωρις ξενες γλωσσες στο εξωτερικο για καριερα, και σου ταξουν δουλεια και σπιτι, μαλλον κατι παει στραβα.

Ασχετο, ειχαμε και ενα νημα εδω παλαιοτερα, απο ενα μελος που εγραφε πολυσελιδες ιστοριες απο την μετακινηση του στην γερμανια. Αν το βρω θα το ποσταρω.
Ναι μου είχε πει ο γιατρός ότι στα ΜΜΕ Γερμανίας μας έκραζαν πολύ.¨Οτι είμαστε κοπρίτες και τρώγαμε τα λεφτά της Ε.Ε. και της Γερμανίας και γιαυτό πτωχεύσαμε και τέτοια.Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο πάντως από τους δικούς μας Γερμανία.Τα ίδια έχω ακούσει ότι γίνονται και Αμερική.Όσο για τον άδικο μισθό που λές 2-3-4 χιλιάρικα δεν μου λέει κάτι γιατί με το υψηλό κόστος διαβίωσης μπορεί να είναι σαν τα 800-900 Ελλάδα.Σίγουρα και λογικά οι καθημερινές παροχές του κράτους θα είναι καλύτερες.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
Οι Αλβανοί που δούλεψαν εδώ σαν μάστορες τι σχέση έχουν με επαγγέλματα επιπέδου στη Γερμανία τύπε;
Με τους εκεί λάζους/σκούρους συγκρίνονται οπου αυτοί είναι έτσι κι αλλιώς παντού αντικαταστάσιμοι.
Κατά τ' αλλα οι γνωστοί σου θα τρώγαν γαμήσι x3 στην Ελλάδα.
Btw πρόσφατα έμαθα από φίλη οτι γιατροί στη Σκωτία μετά το κορονοβιρούσι αυτοκτονούν λόγω αυξημένης πίεσης στα νοσοκομεία (έχει θέση σε κλινική σαν general doc).
Στο ανέφερα σχετικά με το αν στη Γερμανία υπάρχει αξιοκρατία γενικά ή όχι.Λόγω φόρτου εργασίας αυτοκτονούν;Γιατί δεν είδες τι έγινε με τις αεροπορικές εταιρείες τώρα το καλοκαίρι;Είχαν μειώσει το προσωπικό τους λόγω πτώσης κινητικότητας με τον κορωνοιο αλλα δεν προσλάβανε πάλι προσωπικό και τώρα με τις καλοκαιριές διακοπές που έγινε χάμος δεν άντεξαν το φόρτο εργασίας (και πολύ λογικό) και κάνανε απεργίες και στάσεις εργασίας.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Ναι μου είχε πει ο γιατρός ότι στα ΜΜΕ Γερμανίας μας έκραζαν πολύ.¨Οτι είμαστε κοπρίτες και τρώγαμε τα λεφτά της Ε.Ε. και της Γερμανίας και γιαυτό πτωχεύσαμε και τέτοια.Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο πάντως από τους δικούς μας Γερμανία.Τα ίδια έχω ακούσει ότι γίνονται και Αμερική.Όσο για τον άδικο μισθό που λές 2-3-4 χιλιάρικα δεν μου λέει κάτι γιατί με το υψηλό κόστος διαβίωσης μπορεί να είναι σαν τα 800-900 Ελλάδα.Σίγουρα και λογικά οι καθημερινές παροχές του κράτους θα είναι καλύτερες.
κοιτα, το κοστος διαβιωσης εχει υπερ και κατα. Πληρωνεις σιγουρα ακριβοτερο νοικι, αλλα αν δεν εισαι μονος σου δεν ειναι τοσο τραγικη η κατασταση. Τα περισσοτερα συμβολαια ηταν all inclusive οποτε δεν σε ενοιαζε ποσο ρευμα θα καψεις κτλ. Το σουπερ μαρκετ ηταν δραματικα φθηνοτερο, γεμιζες ψυγειο χωρις αγχος. Τα ποτα εξω επισης φθηνοτερα (ειδικα μπυρα), αλλα εκει οκ δεν υπαρχει οριο. Φαγητο εξω ψιλοαθλιο και ακριβο, εκτος αν πας σε φαστφουνταδικα (μακντοναλντς kfc burger king) που οι τιμες ηταν παρομοιες με εδω. Γενικα γερμανια/ολλανδια/σουηδια μαθαινεις να μαγειρευεις, απλα δεν γινεται χωρις μαγειρεμα. Και ενα ακομα ζητημα ειναι η ιατρικη καλυψη, εδω, πας με εοππυ σε ενα νοσοκομειο ή ενα γιατρο, πληρωνεις ελαχιστα, και κανεις ενα σκασμο εξετασεις. Εκει αν δεν εχεις σοβαρο προβλημα, θα σε στειλουν να παρεις ντεπον, οτι και να εχεις. Και τελος, ακριβοτερα τελη/ασφαλεια στα αυτοκινητα (ολλανδια, γερμανια δεν ξερω), αλλα βεβαια συγκοινωνιες και ποδηλατοδρομοι δουλευουν σαν ρολοι. Ελλαδα εχει αμαξι και η κουτση μαρια, εκει η κουτση μαρια προτιμα το λεωφορειο (αφου δεν μπορει να κανει ποδηλατο).

τους μισθους τους εβαλα κατω για να σου πω, οτι εκτος ελλαδας, στο τελος του μηνα, αν δεν κανεις καμια υπερβολικα χλιδατη ζωη, κανεις αποταμιευση. Ελλαδα παλι, με 8 κατοσταρικα μεσο ορο, τι να μαζεψεις; καλα αν βαλω μεσα και κανα κουτσουβελο, κλαφτα, θα σε δανειζουν οι γονεις σου να πας διακοπες. Γιαυτο το ειπα.

Στο τελος της ημερας, ο καθενας διαλεγει τι θελει. Θες καλο καιρο; Καλα λεφτα; Καλο εργασιακο περιβαλλον; Καλη νυχτερινη ζωη; Καλο φαι; Καριερα; Ειναι μεγαλη κουβεντα και ο καθενας εχει αλλες απαιτησεις ανα ηλικια. Αν καποιος εχει καλη δουλεια ελλαδα, πιθανοτατα να μεινει. Αν οχι, το εξω ισως του ταιριαξει καλυτερα.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.178
Like
1.688
Πόντοι
216
Στο ανέφερα σχετικά με το αν στη Γερμανία υπάρχει αξιοκρατία γενικά ή όχι.Λόγω φόρτου εργασίας αυτοκτονούν;Γιατί δεν είδες τι έγινε με τις αεροπορικές εταιρείες τώρα το καλοκαίρι;Είχαν μειώσει το προσωπικό τους λόγω πτώσης κινητικότητας με τον κορωνοιο αλλα δεν προσλάβανε πάλι προσωπικό και τώρα με τις καλοκαιριές διακοπές που έγινε χάμος δεν άντεξαν το φόρτο εργασίας (και πολύ λογικό) και κάνανε απεργίες και στάσεις εργασίας.
Δεν το ξέρω, ρήτρα επαναπρόσληψης δεν είχαν στο συμβόλαιο ή κάτι τέτοιο; Λόγω φόρτου. Αφού κι εδώ σκατά με το κουτάλι μαζεύουν.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
Δεν το ξέρω, ρήτρα επαναπρόσληψης δεν είχαν στο συμβόλαιο ή κάτι τέτοιο; Λόγω φόρτου. Αφού κι εδώ σκατά με το κουτάλι μαζεύουν.
Τι να σου πω στις ειδήσεις το είδα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

κοιτα, το κοστος διαβιωσης εχει υπερ και κατα. Πληρωνεις σιγουρα ακριβοτερο νοικι, αλλα αν δεν εισαι μονος σου δεν ειναι τοσο τραγικη η κατασταση. Τα περισσοτερα συμβολαια ηταν all inclusive οποτε δεν σε ενοιαζε ποσο ρευμα θα καψεις κτλ. Το σουπερ μαρκετ ηταν δραματικα φθηνοτερο, γεμιζες ψυγειο χωρις αγχος. Τα ποτα εξω επισης φθηνοτερα (ειδικα μπυρα), αλλα εκει οκ δεν υπαρχει οριο. Φαγητο εξω ψιλοαθλιο και ακριβο, εκτος αν πας σε φαστφουνταδικα (μακντοναλντς kfc burger king) που οι τιμες ηταν παρομοιες με εδω. Γενικα γερμανια/ολλανδια/σουηδια μαθαινεις να μαγειρευεις, απλα δεν γινεται χωρις μαγειρεμα. Και ενα ακομα ζητημα ειναι η ιατρικη καλυψη, εδω, πας με εοππυ σε ενα νοσοκομειο ή ενα γιατρο, πληρωνεις ελαχιστα, και κανεις ενα σκασμο εξετασεις. Εκει αν δεν εχεις σοβαρο προβλημα, θα σε στειλουν να παρεις ντεπον, οτι και να εχεις. Και τελος, ακριβοτερα τελη/ασφαλεια στα αυτοκινητα (ολλανδια, γερμανια δεν ξερω), αλλα βεβαια συγκοινωνιες και ποδηλατοδρομοι δουλευουν σαν ρολοι. Ελλαδα εχει αμαξι και η κουτση μαρια, εκει η κουτση μαρια προτιμα το λεωφορειο (αφου δεν μπορει να κανει ποδηλατο).

τους μισθους τους εβαλα κατω για να σου πω, οτι εκτος ελλαδας, στο τελος του μηνα, αν δεν κανεις καμια υπερβολικα χλιδατη ζωη, κανεις αποταμιευση. Ελλαδα παλι, με 8 κατοσταρικα μεσο ορο, τι να μαζεψεις; καλα αν βαλω μεσα και κανα κουτσουβελο, κλαφτα, θα σε δανειζουν οι γονεις σου να πας διακοπες. Γιαυτο το ειπα.

Στο τελος της ημερας, ο καθενας διαλεγει τι θελει. Θες καλο καιρο; Καλα λεφτα; Καλο εργασιακο περιβαλλον; Καλη νυχτερινη ζωη; Καλο φαι; Καριερα; Ειναι μεγαλη κουβεντα και ο καθενας εχει αλλες απαιτησεις ανα ηλικια. Αν καποιος εχει καλη δουλεια ελλαδα, πιθανοτατα να μεινει. Αν οχι, το εξω ισως του ταιριαξει καλυτερα.
Έτσι είναι όπως τα λες.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Δεν το ξέρω, ρήτρα επαναπρόσληψης δεν είχαν στο συμβόλαιο ή κάτι τέτοιο; Λόγω φόρτου. Αφού κι εδώ σκατά με το κουτάλι μαζεύουν.
της πουτανας παντου, αμστερνταμ απο 2 γνωστους, μου ειπαν οτι δεν εχει ξαναγινει εδω και 20 χρονια κατι παρομοιο. Καλος ο καπιταλισμος αλλα με σωστο πλανο και οργανωση...

 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Έχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα εδώ:

Όσοι έχουν ευκαιρία να δουλέψουν εξωτερικό και κάθονται και χαραμιζονται στην Ελλάδα είναι άξιοι της μοίρας τους.

Ειδικά όσοι συγκρίνουν Ελλάδα με άλλες χώρες της Ευρώπης και θεωρούν ότι είναι σε καλύτερη μοίρα. Όχι είναι στον πάτο, μόνο το φρέντο και η θάλασσα έμεινε, όχι ότι και αλλού στην Ευρώπη δεν βρίσκεις παρόμοια σκηνικά.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Προσωπικά χωρίς να έχω ζήσει ούτε καν ταξιδέψει στο εξωτερικό, πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη με την κάθε έννοια μόνο από 3 4 τριτοκοσμικές χώρες του κόσμου. Δεν νομίζω ότι θα γύριζα στην Ελλάδα από οποιαδήποτε άλλη χώρα.
Δεν ισχύει αυτο για την Ελλάδα και μην παίρνεις όρκο ότι δεν θα γυριζες.
Πολλοί έχετε πλασει μια ειδυλιακη εικόνα για το εξωτερικό, οπως όταν πας σε μια πόλη διακοπές και λες θα ζούσα άνετα εδώ, αλλά όταν και αν πας να ζησεις εκει αρχίζουν τα ζόρια.
Η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες στον κόσμο. Εκτός από εμένα ξέρω κι'αλλα άτομα που οταν τους δωθηκε η ευκαιρία γύρισαν πίσω και από τοπ χώρες.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.178
Like
1.688
Πόντοι
216
της πουτανας παντου, αμστερνταμ απο 2 γνωστους, μου ειπαν οτι δεν εχει ξαναγινει εδω και 20 χρονια κατι παρομοιο. Καλος ο καπιταλισμος αλλα με σωστο πλανο και οργανωση...

"At the start of August, the airport hired around 200 more security staff to help deal with the crowd of travellers, as well as granting a summer allowance for employees, NL Times reported. In July, the airport began to limit the amount of ticketed passengers that were allowed into the airport."

Καπιταλισμός my ass
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
"At the start of August, the airport hired around 200 more security staff to help deal with the crowd of travellers, as well as granting a summer allowance for employees, NL Times reported. In July, the airport began to limit the amount of ticketed passengers that were allowed into the airport."

Καπιταλισμός my ass
φιλε αν δεν επαιρναν καθολου κοσμο το αεροδρομιο θα εμοιαζε με αγορα της Βαγδατης. Πηραν λιγο κοσμο, οχι σε ολες τις θεσεις, και πιθανοτατα οχι με επαρκη εμπειρια/εκπαιδευση, και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Δεν ισχύει αυτο για την Ελλάδα και μην παίρνεις όρκο ότι δεν θα γυριζες.
Πολλοί έχετε πλασει μια ειδυλιακη εικόνα για το εξωτερικό, οπως όταν πας σε μια πόλη διακοπές και λες θα ζούσα άνετα εδώ, αλλά όταν και αν πας να ζησεις εκει αρχίζουν τα ζόρια.
Η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες στον κόσμο. Εκτός από εμένα ξέρω κι'αλλα άτομα που οταν τους δωθηκε η ευκαιρία γύρισαν πίσω και από τοπ χώρες.
Ετσι ακριβως. Εχω γνωστο γιατρο-χειρουργο που ζει Ελβετια και καθαριζει πανω απο 25.000 καθαρα το μηνα, ενω εχει ζησει και σε αλλες χωρες. Το μυαλο του το εχει διαρκως Ελλαδα, πηγαινοερχεται συνεχεια ενω παιζει και Monopoly με ακινητα σε καλες περιοχες της Αθηνας. Δεν υπαρχει κανενας Ελληνας που να εφυγε ενηλικας και να μην αρχισει σε καποια φαση της ζωης του την αντιστροφη μετρηση μεχρι να επιστρεψει στην πατριδα και οσοι καθονται παππουδες εξω, ειναι για να ειναι κοντα στα παιδια και τα εγγονια τους
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
981
Like
3.146
Πόντοι
446
Ετσι ακριβως. Εχω γνωστο γιατρο-χειρουργο που ζει Ελβετια και καθαριζει πανω απο 25.000 καθαρα το μηνα, ενω εχει ζησει και σε αλλες χωρες. Το μυαλο του το εχει διαρκως Ελλαδα, πηγαινοερχεται συνεχεια ενω παιζει και Monopoly με ακινητα σε καλες περιοχες της Αθηνας. Δεν υπαρχει κανενας Ελληνας που να εφυγε ενηλικας και να μην αρχισει σε καποια φαση της ζωης του την αντιστροφη μετρηση μεχρι να επιστρεψει στην πατριδα και οσοι καθονται παππουδες εξω, ειναι για να ειναι κοντα στα παιδια και τα εγγονια τους

O γνωστός σου όπως είπες βγάζει 25κ καθαρά, και παίζει μονόπολη με ακίνητα. Τότε ναι, είναι μια χαρά η Ελλάδα. Εαν δούλευε εδώ όμως για 7-8 κατοστάρικα, θα καταριόταν αυτό το μπουρδέλο
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.206
Like
3.474
Πόντοι
1.706
Δεν ισχύει αυτο για την Ελλάδα και μην παίρνεις όρκο ότι δεν θα γυριζες.
Πολλοί έχετε πλασει μια ειδυλιακη εικόνα για το εξωτερικό, οπως όταν πας σε μια πόλη διακοπές και λες θα ζούσα άνετα εδώ, αλλά όταν και αν πας να ζησεις εκει αρχίζουν τα ζόρια.
Η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες στον κόσμο. Εκτός από εμένα ξέρω κι'αλλα άτομα που οταν τους δωθηκε η ευκαιρία γύρισαν πίσω και από τοπ χώρες.
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο καθένας υποστηρίζει τις επιλογές του.
Προσωπικά, δεν μπορώ να βρω τι θα με έκανε να επιστρέψω στην Ελλάδα. Ίσως στο μέλλον να υπάρξει κάποιος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα βέβαια.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Δεν ισχύει αυτο για την Ελλάδα και μην παίρνεις όρκο ότι δεν θα γυριζες.
Πολλοί έχετε πλασει μια ειδυλιακη εικόνα για το εξωτερικό, οπως όταν πας σε μια πόλη διακοπές και λες θα ζούσα άνετα εδώ, αλλά όταν και αν πας να ζησεις εκει αρχίζουν τα ζόρια.
Η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες στον κόσμο. Εκτός από εμένα ξέρω κι'αλλα άτομα που οταν τους δωθηκε η ευκαιρία γύρισαν πίσω και από τοπ χώρες.
Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που έρχονται Ελλάδα μία βδομάδα καλοκαίρι σε κανά νησί
και όταν γυρίζουν μας ρωτάνε γιατί μεταναστεύσαμε..

Η μετανάστευση είναι υποκειμενικό πράγμα.

Το "εξωτερικό" σαν λέξη δεν λέει τίποτα. Εδώ το να λέμε περί "Γερμανίας" δεν λέει κάτι, μιας και μιλάμε για χώρα με τεράστιες αντιθέσεις. Το ίδιο πράγμα που κάνει Μόναχο 9 ευρώ,κάνει 6 στη Βόννη και 3 στο Κάσελ.

Το ότι η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες είναι απλά η άποψή σου.
Υπάρχουν δείκτες για την ποιότητα ζωής ανά τον κόσμο και δεν υπάρχει ελληνική πόλη ούτε για δείγμα.

Άμα ήταν να γυρνούσαμε, θα ψάχναμε και καμιά ελληνίδα γυναίκα,αλλά δεν...

Δεν υπαρχει κανενας Ελληνας που να εφυγε ενηλικας και να μην αρχισει σε καποια φαση της ζωης του την αντιστροφη μετρηση μεχρι να επιστρεψει στην πατριδα και οσοι καθονται παππουδες εξω, ειναι για να ειναι κοντα στα παιδια και τα εγγονια τους

Οι παππούδες που περιγράφεις, είναι κυρίως γκασταρμπάιτερ, που μετά από δεκαετίες στο εξωτερικό,
ζήτημα να έμαθαν 100 λέξεις της ντόπιας γλώσσας και μετά το σχόλασμα πήγαιναν στο ελληνικό καφενείο.
Κινούμενα πτώματα,που δεν πήραν χαμπάρι πέρα από δουλειά.
Αυτοί ναι, θέλουν να γυρίσουν, μιας και μόνο το σώμα τους μετανάστευσε, η ψυχή έμεινε στην Ελλάδα.

Εγώ μπορώ να σου παραθέσω ένα σωρό πράγματα, που σε εμένα και άτομα της γενιάς μου,
η Ελλάδα δεν μπορεί να τα προσφέρει.
Αν ήταν θα τρέχαμε και εμείς στην ελληνική κοινότητα,στην ελληνική εκκλησία και στα ελληνικά μαγαζιά.
Αν πας σε ελληνικό καφενείο στη Γερμανία, ο μέσος όρος ηλικίας είναι 60+
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που έρχονται Ελλάδα μία βδομάδα καλοκαίρι σε κανά νησί
και όταν γυρίζουν μας ρωτάνε γιατί μεταναστεύσαμε..

Η μετανάστευση είναι υποκειμενικό πράγμα.

Το "εξωτερικό" σαν λέξη δεν λέει τίποτα. Εδώ το να λέμε περί "Γερμανίας" δεν λέει κάτι, μιας και μιλάμε για χώρα με τεράστιες αντιθέσεις. Το ίδιο πράγμα που κάνει Μόναχο 9 ευρώ,κάνει 6 στη Βόννη και 3 στο Κάσελ.

Το ότι η Ελλάδα είναι άνετα στις τοπ 50 χώρες είναι απλά η άποψή σου.
Υπάρχουν δείκτες για την ποιότητα ζωής ανά τον κόσμο και δεν υπάρχει ελληνική πόλη ούτε για δείγμα.

Άμα ήταν να γυρνούσαμε, θα ψάχναμε και καμιά ελληνίδα γυναίκα,αλλά δεν...



Οι παππούδες που περιγράφεις, είναι κυρίως γκασταρμπάιτερ, που μετά από δεκαετίες στο εξωτερικό,
ζήτημα να έμαθαν 100 λέξεις της ντόπιας γλώσσας και μετά το σχόλασμα πήγαιναν στο ελληνικό καφενείο.
Κινούμενα πτώματα,που δεν πήραν χαμπάρι πέρα από δουλειά.
Αυτοί ναι, θέλουν να γυρίσουν, μιας και μόνο το σώμα τους μετανάστευσε, η ψυχή έμεινε στην Ελλάδα.

Εγώ μπορώ να σου παραθέσω ένα σωρό πράγματα, που σε εμένα και άτομα της γενιάς μου,
η Ελλάδα δεν μπορεί να τα προσφέρει.
Αν ήταν θα τρέχαμε και εμείς στην ελληνική κοινότητα,στην ελληνική εκκλησία και στα ελληνικά μαγαζιά.
Αν πας σε ελληνικό καφενείο στη Γερμανία, ο μέσος όρος ηλικίας είναι 60+
Δεν ειναι άποψη μου, το λένε όλες οι έρευνες περί ποιότητας ζωής Standard of Living by Country | Quality of Life by Country 2022
Και γενικα σχεδόν σε ότι παγκόσμιο δείκτη και να κοιτάξουμε η Ελλάδα είναι τοπ 30-50. Τα περι τριτοκοσμικων χωρων είναι για να τα λεμε στα καφενείο που λες ότι πανε οι 60χρονοι.
Και δεν μιλάμε για πόλεις αλλά για χωρες

Στο Λονδίνο μια χαρά 20-30χρονους είχαν τα ελληνικά μαγαζιά όταν ζούσα εκεί, μην γενικευετε
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο καθένας υποστηρίζει τις επιλογές του.
Προσωπικά, δεν μπορώ να βρω τι θα με έκανε να επιστρέψω στην Ελλάδα. Ίσως στο μέλλον να υπάρξει κάποιος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα βέβαια.
Ναι μεν αλλά εγώ δεν ειπα οτι είναι χάλια το εξωτερικό γιαυτό γύρισα. Άνετα καθόμουν κα έξω. Δεν μηδενιζω το εξωτερικό όπως οι άλλοι την Ελλαδα
 
Τελευταία τροποποίηση:

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Δεν ειναι άποψη μου, το λένε όλες οι έρευνες περί ποιότητας ζωής Standard of Living by Country | Quality of Life by Country 2022
Και γενικα σχεδόν σε ότι παγκόσμιο δείκτη και να κοιτάξουμε η Ελλάδα είναι τοπ 30-50. Τα περι τριτοκοσμικων χωρων είναι για να τα λεμε στα καφενείο που λες ότι πανε οι 60χρονοι.
Και δεν μιλάμε για πόλεις αλλά για χωρες

Στο Λονδίνο μια χαρά 20-30χρονους είχαν τα ελληνικά μαγαζιά όταν ζούσα εκεί, μην γενικευετε
Υπαρχουν 3 ειδη μεταναστων που γυρίζουν πισω

1. Κατσαπλιαδες: που εχουν κανει μαλακία εκει που ειναι , ειδικα με φραγκα δουλειες κτλ που βαρανε κανονι και ερχονται πισω

2. Φιγουρατζιδες , που εκει ετρωγαν κονσερβες για να κανουν οικονομία , δουλευαν 3 δουλειες κτλ , και γυρνανε πισω για να κανουν φιγουρα οταν μαζεψουν ενα κομποδεμα ( συνηθως τα υπολογιζουν λαθος + οτι θελουν να κανουν φιγουρα και μετα απο λιγα χρονια στην Ελλαδα ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα απο οτι εφυγαν ..

3.Ανθρωποι που μαζεψαν καποια φραγκα , παιρνουν μια συνταξη απο εκει , συνηθως καλη για τα δεδομενα της Ελλαδας και των συνταξεων εδω , και γυριζουν πισω για να πεθάνουν στο τοπο του και να ζησουν τα τελευταια τους χρόνια , μπορει να εχουν και συγγενεις εδω κτλ , συνηθως αυτοι γυρνανε στο χωριο.

Ολοι οι αλλοι πανε και ερχονται , πιστευουν οτι γυρισαν αλλα ξαναφευγουν
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Δεν ειναι άποψη μου, το λένε όλες οι έρευνες περί ποιότητας ζωής Standard of Living by Country | Quality of Life by Country 2022
Και γενικα σχεδόν σε ότι παγκόσμιο δείκτη και να κοιτάξουμε η Ελλάδα είναι τοπ 30-50. Τα περι τριτοκοσμικων χωρων είναι για να τα λεμε στα καφενείο που λες ότι πανε οι 60χρονοι.
Και δεν μιλάμε για πόλεις αλλά για χωρες

Στο Λονδίνο μια χαρά 20-30χρονους είχαν τα ελληνικά μαγαζιά όταν ζούσα εκεί, μην γενικευετε
τυπε δεν ξερω τι ερευνα ειναι αυτη, αλλα χωρις να πω μεγαλες κουβεντες, το οτι βρισκομαστε αναμεσα σε ρουμανια, πολωνια, και βουλγαρια, μαλλον δεν ειναι τιμητικο. Λεω εγω τωρα...
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
τυπε δεν ξερω τι ερευνα ειναι αυτη, αλλα χωρις να πω μεγαλες κουβεντες, το οτι βρισκομαστε αναμεσα σε ρουμανια, πολωνια, και βουλγαρια, μαλλον δεν ειναι τιμητικο. Λεω εγω τωρα...
Έτερον εκατερον, είπα τοπ-50 και είναι τοπ -50. Το ποιες χώρες είναι τριγύρω μας δεν αλλάζει κάτι. Σίγουρα δεν είμαστε 5οι απτο τέλος όπως είπε έλεγε το μνμ που παρέθεσα.
Μπορεί να μην το συνειδητοποιειτε αλλά πέρα από τις τοπ 20 χώρες η επόμενη
κατηγορία χωρών είναι αυτές.
Το λινκ που παρέθεσα έχει 4 διαφορετικές έρευνες για την ποιοτητα ζωής οπότε είναι πολύ πιο αντικείμενο από την άποψη του μεσου σχολιάστη του μπουρδελα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom