Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Πάντως αυτό δεν είναι και καλό. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν τόσα πολλά παρά πολύ χαμηλοί μισθοί. Γιατί πολλοί είναι - είαμστε χλιδάτοι φτωχοί. Δηλαδή μένουμε σε ιδιοκατοικηση με γονείς μέχρι 50
Το γραφω χρονια και δε θα κουραστω να το γραφω:
Η αναλογια

Συνταξεις / Μισθοι Δημοσιου / Μισθοι ΙΤ / επιδοματα ανεργων

Ειναι αυτη τη στιγμη στο εγκληματικο:

10 / 8 / 7 / 4

Επομενως οσοι ειναι στο 7, που τραβανε το καρο για να τσουλαει η χωρα, αναγκαζονται και χαρτζιλικωνονται απο τους 10, ενω χλευαζονται αγριως απο τους 8 και 4
Σε κανονικες οικονομιες ο 7 ειναι κοντα στο 14-15 οποτε ολοι οι υπολοιποι κανουν μοκο, ενω ενα ζευγαρι στον ΙΤ ειναι κοντα στο 28-30 και κανει ζωαρα, με διαμονη σε μονοκατοικια, αυτοκινητα, ταξιδια, κλπ
Στην Ελλαδα ο 7 ειναι να τον κλαινε οι ρεγγες
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Δουλειες εχει πλεον παντου αφθονες στην Ελλαδα, οχι μονο Λευκαδα, αλλα με τι λεφτα; Ολα τα μεροκαματα ειναι κολλημενα με ταβανι στα 30-35 ευρω, οταν στην Αμερικη μαυροι ανειδικευτοι δουλευουν για 20 την ωρα.
Aκριβώς αυτό.
Με τέτοια μεροκάματα, θα έπρεπε σούπερ μαρκετ,ρεύμα,κ.λ.π, να είναι τουλάχιστον υποδιπλάσια.
Μας πρήζουν και τα παπάρια τα ΜΜΕ,
πως υπάρχει έλλειψη εργατικού δυναμικού...
Πως να μην υπάρχει ρε μαλάκα, που έδινες εφάπαξ και σύνταξη στα 50 σε ΛΑΜΟΓΙΑ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ
και στους εργαζόμενους που είναι στην πρώτη γραμμή έδινες ένα αρχίδι;

Όσο για το νηματοθέτη, έχω συγγενή στην πολιτεία σου που ήταν παράνομος πολλά χρόνια και μετά από χιλιάδες δολάρια σε δικηγόρους,κ.λ.π.
πήρε πράσινη κάρτα.
Όλα αυτά πριν δέκα χρόνια, σίγουρα θα έχουν σφίξει και εκεί οι κώλοι με το μισό Ελ Σαλβαδόρ και το Μεξικό να έχει περάσει μέσα..

Κατά τα άλλα, είσαι 27 χρονών..
Κάνε την κίνησή σου τώρα,φάε την πούτσα για μερικά χρόνια και αν δεν είσαι γιωτόμπαλο,αρχές 30 θα ξεκινάς να βρίσκεις την άκρη σου.
Στην Ελλάδα θα ξυπνήσεις μια μέρα, θα είσαι 40+, θα σε κυβερνάει ο Μητσοτάκης 4ος ή ο Παπανδρέου 5ος γόνος
και θα είσαι στα χαμένα..
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Aκριβώς αυτό.
Με τέτοια μεροκάματα, θα έπρεπε σούπερ μαρκετ,ρεύμα,κ.λ.π, να είναι τουλάχιστον υποδιπλάσια.
Μας πρήζουν και τα παπάρια τα ΜΜΕ,
πως υπάρχει έλλειψη εργατικού δυναμικού...
Πως να μην υπάρχει ρε μαλάκα, που έδινες εφάπαξ και σύνταξη στα 50 σε ΛΑΜΟΓΙΑ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ
και στους εργαζόμενους που είναι στην πρώτη γραμμή έδινες ένα αρχίδι;

Όσο για το νηματοθέτη, έχω συγγενή στην πολιτεία σου που ήταν παράνομος πολλά χρόνια και μετά από χιλιάδες δολάρια σε δικηγόρους,κ.λ.π.
πήρε πράσινη κάρτα.
Όλα αυτά πριν δέκα χρόνια, σίγουρα θα έχουν σφίξει και εκεί οι κώλοι με το μισό Ελ Σαλβαδόρ και το Μεξικό να έχει περάσει μέσα..

Κατά τα άλλα, είσαι 27 χρονών..
Κάνε την κίνησή σου τώρα,φάε την πούτσα για μερικά χρόνια και αν δεν είσαι γιωτόμπαλο,αρχές 30 θα ξεκινάς να βρίσκεις την άκρη σου.
Στην Ελλάδα θα ξυπνήσεις μια μέρα, θα είσαι 40+, θα σε κυβερνάει ο Μητσοτάκης 4ος ή ο Παπανδρέου 5ος γόνος
και θα είσαι στα χαμένα..
Τουλάχιστον βλέπω υπάρχουν αρκετοί συνειδητοποιημένοι στο θρεντ
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Τουλάχιστον βλέπω υπάρχουν αρκετοί συνειδητοποιημένοι στο θρεντ
Mετανάστης είμαι και εγώ, που αν και δεν είχα τις δυσκολίες που έχεις εσύ(παράνομος,κόστος-απόσταση μετανάστευσης,κ.λ.π.)
πέρασα ένα δύσκολο διάστημα στην αρχή, όταν ενώ μου είχε γίνει πρόσληψη ενώ ήμουν Ελλάδα
και το πτυχίο μου θα αναγνωριζόταν σε 4-6 βδομάδες,χρειάστηκαν τελικά κάποιοι μήνες.
Μήνες με υποχρεώσεις,ασφάλειες,ενοίκια,κ.λ.π. να τρέχουν και να πρέπει να τεκμηριώνεις και στους Γερμανούς από που ζεις.

Εσύ σφίξε τα δόντια τώρα που είσαι νέος και μην κοιτάς πίσω.

Την Ελλάδα την αγαπάω, δεν δέχομαι από κανέναν στο εξωτερικό να μου την κακολογίσει, την επισκέπτομαι συχνά,
αλλά και το τζόκερ να κέρδιζα, δε θα γύριζα πίσω μόνιμα..
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.825
Κριτικές
21
Like
10.912
Πόντοι
3.346
Mετανάστης είμαι και εγώ, που αν και δεν είχα τις δυσκολίες που έχεις εσύ(παράνομος,κόστος-απόσταση μετανάστευσης,κ.λ.π.)
πέρασα ένα δύσκολο διάστημα στην αρχή, όταν ενώ μου είχε γίνει πρόσληψη ενώ ήμουν Ελλάδα
και το πτυχίο μου θα αναγνωριζόταν σε 4-6 βδομάδες,χρειάστηκαν τελικά κάποιοι μήνες.
Μήνες με υποχρεώσεις,ασφάλειες,ενοίκια,κ.λ.π. να τρέχουν και να πρέπει να τεκμηριώνεις και στους Γερμανούς από που ζεις.

Εσύ σφίξε τα δόντια τώρα που είσαι νέος και μην κοιτάς πίσω.

Την Ελλάδα την αγαπάω, δεν δέχομαι από κανέναν στο εξωτερικό να μου την κακολογίσει, την επισκέπτομαι συχνά,
αλλά και το τζόκερ να κέρδιζα, δε θα γύριζα πίσω μόνιμα..
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αν ενθυμούμαι καλά εσύ είχες και κάποιους φίλους, συγγενείς στη Γερμανία, οπότε δεν ήσουν και τελείως έξω από τα νερά σου.....τουλάχιστον σε ένα βαθμό.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.387
Like
3.705
Πόντοι
456
Προσωπικά χωρίς να έχω ζήσει ούτε καν ταξιδέψει στο εξωτερικό, πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη με την κάθε έννοια μόνο από 3 4 τριτοκοσμικές χώρες του κόσμου. Δεν νομίζω ότι θα γύριζα στην Ελλάδα από οποιαδήποτε άλλη χώρα.
δηλαδη οι χωρες της ανατολικης ευρωπης εχουν καλυτερο βιοτικο επιπεδο? ακομα και στην συγκριση μετα του 2010 ελλαδα
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.206
Like
3.474
Πόντοι
1.706
Κατά τα άλλα, είσαι 27 χρονών..
Κάνε την κίνησή σου τώρα,φάε την πούτσα για μερικά χρόνια και αν δεν είσαι γιωτόμπαλο,αρχές 30 θα ξεκινάς να βρίσκεις την άκρη σου.
Στην Ελλάδα θα ξυπνήσεις μια μέρα, θα είσαι 40+, θα σε κυβερνάει ο Μητσοτάκης 4ος ή ο Παπανδρέου 5ος γόνος
και θα είσαι στα χαμένα..
Αφού δεν ξέρει αν θα μπορέσει να πάρει πράσινη κάρτα, έχει κάποιο νόημα; Εύκολο το έχεις να ζεις σε καθεστώς παράνομου και να μην μπορείς ούτε να αρρωστήσεις;

Και να χάνεις τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου προσπαθώντας να φτιαχτείς σε ένα δαρβινικό κράτος στου διαόλου τη μάνα, για μένα δεν αξίζει τον κόπο. Μια χαρά είμαστε στην Ευρωπαική Ένωση, όπου γουστάρουμε πάμε κι έχουμε κι ένα κοινωνικό δίχτυ ασφαλείας (όχι σε όλα τα κράτη βέβαια). Δεν είναι υποχρεωτικό να πάει στην Ελλάδα.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.288
Like
9.308
Πόντοι
2.306
Το γραφω χρονια και δε θα κουραστω να το γραφω:
Η αναλογια

Συνταξεις / Μισθοι Δημοσιου / Μισθοι ΙΤ / επιδοματα ανεργων

Ειναι αυτη τη στιγμη στο εγκληματικο:

10 / 8 / 7 / 4

Επομενως οσοι ειναι στο 7, που τραβανε το καρο για να τσουλαει η χωρα, αναγκαζονται και χαρτζιλικωνονται απο τους 10, ενω χλευαζονται αγριως απο τους 8 και 4
Σε κανονικες οικονομιες ο 7 ειναι κοντα στο 14-15 οποτε ολοι οι υπολοιποι κανουν μοκο, ενω ενα ζευγαρι στον ΙΤ ειναι κοντα στο 28-30 και κανει ζωαρα, με διαμονη σε μονοκατοικια, αυτοκινητα, ταξιδια, κλπ
Στην Ελλαδα ο 7 ειναι να τον κλαινε οι ρεγγες
Το 10 πρέπει να πάει στο 3
Το 8 στο 4
Και το 4 στο μηδέν
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Αφού δεν ξέρει αν θα μπορέσει να πάρει πράσινη κάρτα, έχει κάποιο νόημα; Εύκολο το έχεις να ζεις σε καθεστώς παράνομου και να μην μπορείς ούτε να αρρωστήσεις;

Και να χάνεις τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου προσπαθώντας να φτιαχτείς σε ένα δαρβινικό κράτος στου διαόλου τη μάνα, για μένα δεν αξίζει τον κόπο. Μια χαρά είμαστε στην Ευρωπαική Ένωση, όπου γουστάρουμε πάμε κι έχουμε κι ένα κοινωνικό δίχτυ ασφαλείας (όχι σε όλα τα κράτη βέβαια). Δεν είναι υποχρεωτικό να πάει στην Ελλάδα.
Bασικά ήθελα να το γράψω και στο προηγούμενο μήνυμα.
Ας κάνει την προσπάθειά του, κι ας μην είναι στην Αμερική.
Αλλά να την κάνει και να μην τα παρατήσει με την πρώτη στραβή.

Επίσης να πω ότι ο συγγενής μου που πήρε πράσινη κάρτα,
εργασιακά υποβαθμίστηκε και ταλαιπωρήθηκε στην Αμερική,
απλά λόγω εγωισμού δεν γύρισε πίσω.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αν ενθυμούμαι καλά εσύ είχες και κάποιους φίλους, συγγενείς στη Γερμανία, οπότε δεν ήσουν και τελείως έξω από τα νερά σου.....τουλάχιστον σε ένα βαθμό.
Καλά τα θυμάσαι.
Επίσης οι περισσότεροι συγγενείς μου όταν κατέβαιναν Ελλάδα, μου έλεγαν αν ποτέ σκεφτώ να πάω στη Γερμανία,
θα με βοηθήσουν.
Πιστεύω ότι πολλοί πίστευαν ότι αυτή η ώρα δε θα έρθει ποτέ, μιας και είχα καλή δουλειά και στην Ελλάδα.
Φυσικά όταν ήρθε η ώρα, οι περισσότεροι έκαναν τις πάπιες...
Εν τω μεταξύ ούτε λεφτά τους ζήτησα, ούτε να μου βρουν δουλειά..
Εννοείται αυτοί μπήκαν στη μαύρη λίστα και δεν παίζει η παραμικρή επαφή.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
Bασικά ήθελα να το γράψω και στο προηγούμενο μήνυμα.
Ας κάνει την προσπάθειά του, κι ας μην είναι στην Αμερική.
Αλλά να την κάνει και να μην τα παρατήσει με την πρώτη στραβή.

Επίσης να πω ότι ο συγγενής μου που πήρε πράσινη κάρτα,
εργασιακά υποβαθμίστηκε και ταλαιπωρήθηκε στην Αμερική,
απλά λόγω εγωισμού δεν γύρισε πίσω.


Καλά τα θυμάσαι.
Επίσης οι περισσότεροι συγγενείς μου όταν κατέβαιναν Ελλάδα, μου έλεγαν αν ποτέ σκεφτώ να πάω στη Γερμανία,
θα με βοηθήσουν.
Πιστεύω ότι πολλοί πίστευαν ότι αυτή η ώρα δε θα έρθει ποτέ, μιας και είχα καλή δουλειά και στην Ελλάδα.
Φυσικά όταν ήρθε η ώρα, οι περισσότεροι έκαναν τις πάπιες...
Εν τω μεταξύ ούτε λεφτά τους ζήτησα, ούτε να μου βρουν δουλειά..
Εννοείται αυτοί μπήκαν στη μαύρη λίστα και δεν παίζει η παραμικρή επαφή.
Γιατί έτσι;ούτε να μείνεις στο σπίτι τους μέχρι να βγει άκρη με τα χαρτιά σου που καθυστέρησαν;
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Γιατί έτσι;ούτε να μείνεις στο σπίτι τους μέχρι να βγει άκρη με τα χαρτιά σου που καθυστέρησαν;
Να φανταστείς δεν χρειάστηκε καν να μείνω σε τρίτους, μιας και βρήκα σπίτι με το συμβόλαιο εργασίας που είχα υπογράψει πριν ανέβω.
Πιστεύω ότι κάποιοι από αυτούς δεν ήξεραν ότι έρχομαι με αποταμιεύσεις και οργανωμένος,
οπότε ίσως νόμιζαν ότι θα τους ζητήσω να με δηλώσουν στο σπίτι τους και γενικά ότι θα τους επιβαρύνω κάπως.
Ένας άλλος παράγοντας είναι και το κόμπλεξ που έχουν κάποιοι λαζοντόιτσ
βλέποντάς μας να ερχόμαστε στη χώρα που γεννήθηκαν/πήγαν σχολείο και να έχουμε καλύτερες δουλειές από αυτούς.
Και αντί να κάνουν αυτοκριτική για το ότι ενώ είχαν την ευκαιρία, δεν εξελίχθηκαν επαγγελματικά,
τα βάζουν με εμάς.
Είναι πολύ μικρό το ποσοστό των λαζοντόιτς με Πανεπιστημιακή εκπαίδευση.
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για Ιταλούς, με το ποσοστό να είναι ακόμη μικρότερο σε τούρκους,άραβες,κ.λ.π.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
Να φανταστείς δεν χρειάστηκε καν να μείνω σε τρίτους, μιας και βρήκα σπίτι με το συμβόλαιο εργασίας που είχα υπογράψει πριν ανέβω.
Πιστεύω ότι κάποιοι από αυτούς δεν ήξεραν ότι έρχομαι με αποταμιεύσεις και οργανωμένος,
οπότε ίσως νόμιζαν ότι θα τους ζητήσω να με δηλώσουν στο σπίτι τους και γενικά ότι θα τους επιβαρύνω κάπως.
Ένας άλλος παράγοντας είναι και το κόμπλεξ που έχουν κάποιοι λαζοντόιτσ
βλέποντάς μας να ερχόμαστε στη χώρα που γεννήθηκαν/πήγαν σχολείο και να έχουμε καλύτερες δουλειές από αυτούς.
Και αντί να κάνουν αυτοκριτική για το ότι ενώ είχαν την ευκαιρία, δεν εξελίχθηκαν επαγγελματικά,
τα βάζουν με εμάς.
Είναι πολύ μικρό το ποσοστό των λαζοντόιτς με Πανεπιστημιακή εκπαίδευση.
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για Ιταλούς, με το ποσοστό να είναι ακόμη μικρότερο σε τούρκους,άραβες,κ.λ.π.
Απο γνωστούς μου που έχουν έρθει για δουλειά στη Γερμανία (γιατρός με διδακτορικό,μηχανικός με μεταπτυχιακό) χωρίς να μου το πουν ευθέως αλλά απέξω απέξω τους έχουν γαμήσει και εκμεταλευτεί φουλ.Αν μια φορά εμείς εκμεταλλευτήκαμε τους αλβανούς σε οικοδομές και χωράφια αυτοί εκεί δεν πρέπει να έχουν ιερό και όσιο.Πρέπει να εκμεταλλεύονται στο φουλ όλους τους μετανάστες σε όλα τα μορφωτικά επίπεδα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Απο γνωστούς μου που έχουν έρθει για δουλειά στη Γερμανία (γιατρός με διδακτορικό,μηχανικός με μεταπτυχιακό) χωρίς να μου το πουν ευθέως αλλά απέξω απέξω τους έχουν γαμήσει και εκμεταλευτεί φουλ.Αν μια φορά εμείς εκμεταλλευτήκαμε τους αλβανούς σε οικοδομές και χωράφια αυτοί εκεί δεν πρέπει να έχουν ιερό και όσιο.Πρέπει να εκμεταλλεύονται στο φουλ όλους τους μετανάστες σε όλα τα μορφωτικά επίπεδα.
Δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο, γιατί ειδικά σε τέτοιες δουλειές υπάρχει αυστηρό νομικό πλαίσιο,
σε αντίθεση με άλλες δουλειές,π.χ.εστιατόρια,εταιρείες ανθρώπινου δυναμικού,
που πολλές φορές παίζουν συνθήκες γαλέρας.
Τώρα αν εννοούν ότι στις δουλειές παίζουν κλίκες,ευνοούμενοι,κ.λ.π.
αυτό ισχύει παντού,απλά λόγω αυστηρού πλαισίου δεν μπορούν να γίνουν υπερβολές.

Επειδή έχω να κάνω με νεομετανάστες με καλές δουλειές, η συντριπτική πλειοψηφία,
είναι ευχαριστημένοι επαγγελματικά.
Καμία σκέψη για επιστροφή.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Απο γνωστούς μου που έχουν έρθει για δουλειά στη Γερμανία (γιατρός με διδακτορικό,μηχανικός με μεταπτυχιακό) χωρίς να μου το πουν ευθέως αλλά απέξω απέξω τους έχουν γαμήσει και εκμεταλευτεί φουλ.Αν μια φορά εμείς εκμεταλλευτήκαμε τους αλβανούς σε οικοδομές και χωράφια αυτοί εκεί δεν πρέπει να έχουν ιερό και όσιο.Πρέπει να εκμεταλλεύονται στο φουλ όλους τους μετανάστες σε όλα τα μορφωτικά επίπεδα.
ποιος τους εχει εκμεταλλευτει τυπε; οι Γερμανοι ή οι συνελληνες τους;;; Η μεγαλυτερη εκμεταλλευση στους Ελληνες που πανε Γερμανια γινεται απο αλλους ελληνες, που τους χωνουν στα εστιατορια ανασφαλιστους για λιγους μηνες μεχρι να σηκωθουν να φυγουν επειδη δεν αντεχουν. Γνωρισα δεκαδες τετοιες περιπτωσεις, αλλα οι περισσοτεροι ηταν ανειδικευτοι. Οι φιλοι σου γιατροι και μηχανικοι με περγαμηνες, και πηγαν γυμνοι στα αγγουρια; Γερμανικα μιλανε ή με "λιγα αγγλικουλια" πηγαν να κανουν καριερα; ακομη και ετσι ομως, δεν ειχαν ενημερωθει απο πριν τι παιζει στην αγορα και κυριως, δεν ειχαν απο πριν μιλησει με επαγγελματιες/συνεντευξεις (απο ελλαδα μεσω σκαιπ κτλ);;

Δεν αντιλεγω οτι μπορει να ηταν ατυχοι ή μπορει οντως να μην παιρνουν οσα αξιζουν, αλλα καποιο λακκο εχει η φαβα. Τους ανειδικευτους και τους "αμορφωτους" ναι, τους γαμανε, αλλα μου κανει εντυπωση να συμβαινει αυτο σε ατομα με μεταπτυχιακες σπουδες...
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.869
Κριτικές
3
Like
4.437
Πόντοι
456
ποιος τους εχει εκμεταλλευτει τυπε; οι Γερμανοι ή οι συνελληνες τους;;; Η μεγαλυτερη εκμεταλλευση στους Ελληνες που πανε Γερμανια γινεται απο αλλους ελληνες, που τους χωνουν στα εστιατορια ανασφαλιστους για λιγους μηνες μεχρι να σηκωθουν να φυγουν επειδη δεν αντεχουν. Γνωρισα δεκαδες τετοιες περιπτωσεις, αλλα οι περισσοτεροι ηταν ανειδικευτοι. Οι φιλοι σου γιατροι και μηχανικοι με περγαμηνες, και πηγαν γυμνοι στα αγγουρια; Γερμανικα μιλανε ή με "λιγα αγγλικουλια" πηγαν να κανουν καριερα; ακομη και ετσι ομως, δεν ειχαν ενημερωθει απο πριν τι παιζει στην αγορα και κυριως, δεν ειχαν απο πριν μιλησει με επαγγελματιες/συνεντευξεις (απο ελλαδα μεσω σκαιπ κτλ);;

Δεν αντιλεγω οτι μπορει να ηταν ατυχοι ή μπορει οντως να μην παιρνουν οσα αξιζουν, αλλα καποιο λακκο εχει η φαβα. Τους ανειδικευτους και τους "αμορφωτους" ναι, τους γαμανε, αλλα μου κανει εντυπωση να συμβαινει αυτο σε ατομα με μεταπτυχιακες σπουδες...
Καλά δεν είπα ότι είναι στα κάτεργα.Ο γιατρός είχε κανονίσει από πριν.Νευροχειρούργος δέξι χέρι καθηγητή όλο του έλεγε περίμενε θα ανοιξω θέση για εσένα πέρασαν 5 χρόνια είδε ότι δεν γινόταν τίποτα και όλο τον έχωνε ο καθηγητής κοίταξε για Γερμανία.Χρονικά λίγο πριν δηλώσουμε πτώχευση.Είχε κανονίσει με νοσοκομείο πριν πάει καν εκεί.Γερμανικά μίλαγε σε μέτριο επίπεδο.Του είχαν πει ένα χρόνο σύμβαση απλή για να σε τεστάρουμε κάπως μου την είχε πει την ονομασία τελικά δούλευε φουλ 12ωρα (βέβαια μου είχε πει δεν παίζουν με τις άδειες.Έπρεπε να τις δηλώσει και να τις πάρει).Και τελικά κάθε χρόνο του την ανανέωναν και μετά από 4 χρόνια τον αναβάθμισαν.Βέβαια είναι και λίγο καλό παιδί φλωράκος δεν είναι διεκδικητικός τύπος.Μου έλεγε τον πρώτο καιρό με την κρίση σε εμάς τον μειώνανε.Πήγαινε σε εστιατόριο να φάει και του λέγανε λεφτά εχεις να πληρώσεις; Μετά από μια 10-12 ετία Γερμανία φέτος επέστρεψε μόνιμα Ελλάδα πάντως είχε πόστα αρχίατρου και δ/νων αριχιατρου στα 3 νοσοκομεία στα χρόνια που ήταν εκεί.Δεν έχω κάτσει να μιλήσω μαζί του να μου πει τι και πως πάντως.Η μηχανικός είχε πάει πρώτη δουλειά σε εταιρεία αν θυμάμαι καλά διαχείρησης αερίου.Την έχωναν και αυτήν (και αυτή πολύ χαμηλών τόνων) δούλευε 12ωρα και μου έλεγε (όχί κομπλεξικά το θεωρούσε φυσιολογικό) ότι ο αρχιμηχανικός της Γερμανός (μεγάλος σε ηλικία) κοίταγε πως θα λουφάρει και πως θα χώσει τους κατώτερους να κάνουν τα δικά του πράγματα.Και ότι γενικά του Γερμανούς δεν τους πολυ ενοχλούσαν.
Θέλω να πω ότι δεν είναι όλα ρόδινα.Και ούτε έξω υπάρχει αυτομάτως αξιοκρατία.Απλά σίγουρα τα πράγματα έχουν καλύτερη σειρά και αν δουλέψεις σοβαρά και σκληρά θα εξελιχθείς σίγουρα.Όσο για αυτό που λες για τους δικούς μας που τους έχουν ανασφάλιστους που είναι το κράτος δικαίου που θεωρείται η Γερμανία;πως δεν τους βρίσκει αυτούς του εργοδότες να τους ξεσκίσει;
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
δεν υπάρχουν φόρμουλες για καλύτερα και χειρότερα στην ελλάδα ή όπου αλλού.
ο καθένας μας έχει ιδιαίτερες συνθήκες (οικονομικά, σπουδές, οικογένεια, backround, βλέψεις, ενδιαφέροντα κλπ) και τον δικό του χαρακτήρα (πολύ σημαντικό).
οπότε κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν τσουβαλιάζεται.

όπως και να έχει η ελλάδα ως ζωή έχει πολλά πλεονεκτήματα ότι και να λέτε.
κι επίσης όποιος επιθυμεί να φύγει θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά. μα πολύ καλά.
μην ακούτε μεγάλα λόγια για γαμάτη ζωή στο εξωτερικό και πολλά λεφτά (όχι ότι δεν μπορείς να βρεις φυσικά αλλά όλα εξαρτώνται....), ειδικά αν δεν έχετε καλές σπουδές.

βάλτε τα κάτω και μιλήστε με φίλους/γνωστούς/συγγενείς και με ανθρώπους που έχουν εμπειρία από τη χώρα που θέλετε να πάτε (όχι γενικά από εξωτερικό).
και που το κυριότερο σας ξέρουν ως άτομο (και το τι κάνετε ή μπορείτε να κάνετε εδώ) ώστε να μπορούν να κρίνουν και να δώσουν σοβαρή γνώμη.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.178
Like
1.688
Πόντοι
216
Απο γνωστούς μου που έχουν έρθει για δουλειά στη Γερμανία (γιατρός με διδακτορικό,μηχανικός με μεταπτυχιακό) χωρίς να μου το πουν ευθέως αλλά απέξω απέξω τους έχουν γαμήσει και εκμεταλευτεί φουλ.Αν μια φορά εμείς εκμεταλλευτήκαμε τους αλβανούς σε οικοδομές και χωράφια αυτοί εκεί δεν πρέπει να έχουν ιερό και όσιο.Πρέπει να εκμεταλλεύονται στο φουλ όλους τους μετανάστες σε όλα τα μορφωτικά επίπεδα.
Οι Αλβανοί που δούλεψαν εδώ σαν μάστορες τι σχέση έχουν με επαγγέλματα επιπέδου στη Γερμανία τύπε;
Με τους εκεί λάζους/σκούρους συγκρίνονται οπου αυτοί είναι έτσι κι αλλιώς παντού αντικαταστάσιμοι.
Κατά τ' αλλα οι γνωστοί σου θα τρώγαν γαμήσι x3 στην Ελλάδα.
Btw πρόσφατα έμαθα από φίλη οτι γιατροί στη Σκωτία μετά το κορονοβιρούσι αυτοκτονούν λόγω αυξημένης πίεσης στα νοσοκομεία (έχει θέση σε κλινική σαν general doc).
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Καλά δεν είπα ότι είναι στα κάτεργα.Ο γιατρός είχε κανονίσει από πριν.Νευροχειρούργος δέξι χέρι καθηγητή όλο του έλεγε περίμενε θα ανοιξω θέση για εσένα πέρασαν 5 χρόνια είδε ότι δεν γινόταν τίποτα και όλο τον έχωνε ο καθηγητής κοίταξε για Γερμανία.Χρονικά λίγο πριν δηλώσουμε πτώχευση.Είχε κανονίσει με νοσοκομείο πριν πάει καν εκεί.Γερμανικά μίλαγε σε μέτριο επίπεδο.Του είχαν πει ένα χρόνο σύμβαση απλή για να σε τεστάρουμε κάπως μου την είχε πει την ονομασία τελικά δούλευε φουλ 12ωρα (βέβαια μου είχε πει δεν παίζουν με τις άδειες.Έπρεπε να τις δηλώσει και να τις πάρει).Και τελικά κάθε χρόνο του την ανανέωναν και μετά από 4 χρόνια τον αναβάθμισαν.Βέβαια είναι και λίγο καλό παιδί φλωράκος δεν είναι διεκδικητικός τύπος.Μου έλεγε τον πρώτο καιρό με την κρίση σε εμάς τον μειώνανε.Πήγαινε σε εστιατόριο να φάει και του λέγανε λεφτά εχεις να πληρώσεις; Μετά από μια 10-12 ετία Γερμανία φέτος επέστρεψε μόνιμα Ελλάδα πάντως είχε πόστα αρχίατρου και δ/νων αριχιατρου στα 3 νοσοκομεία στα χρόνια που ήταν εκεί.Δεν έχω κάτσει να μιλήσω μαζί του να μου πει τι και πως πάντως.Η μηχανικός είχε πάει πρώτη δουλειά σε εταιρεία αν θυμάμαι καλά διαχείρησης αερίου.Την έχωναν και αυτήν (και αυτή πολύ χαμηλών τόνων) δούλευε 12ωρα και μου έλεγε (όχί κομπλεξικά το θεωρούσε φυσιολογικό) ότι ο αρχιμηχανικός της Γερμανός (μεγάλος σε ηλικία) κοίταγε πως θα λουφάρει και πως θα χώσει τους κατώτερους να κάνουν τα δικά του πράγματα.Και ότι γενικά του Γερμανούς δεν τους πολυ ενοχλούσαν.

α οκ, δεν εχω ιδεα τι επαιζε τοτε, νομιζα πιο προσφατα.

θυμαμαι παντως, χριστουγεννα διακοπες αμστερνταμ με μεγαλη παρεα (να ηταν 2010 ή 2011), οπου πηγαιναμε και μας ρωταγαν σερβιτοροι/μπαρμαν κτλ απο που ειμαστε, μολις ακουγαν ελλαδα οι πουσταραδες ειρωνευοντουσαν σε φαση "εχετε λεφτα εσεις για εδω;". Ηταν απιστευτο το ποσες φορες εγινε, λες και εμεις προσωπικα τους ειχαμε γαμησει... Οταν ομως τους λεγαμε οτι πηγαμε (και καλα) με τα δικα τους λεφτα -της ευρωπαικης ενωσης- τους κοβοταν το χαμογελο. :tooth:
Τον παπανδρεου τον μισουσαν (ονομαστικα) εκει πανω, οπως μισουσαμε εμεις τη μερκελ ή το σοιμπλε. Ολη μερα τα ΜΜΕ μας εκραζαν προφανως...
Θέλω να πω ότι δεν είναι όλα ρόδινα.Και ούτε έξω υπάρχει αυτομάτως αξιοκρατία.Απλά σίγουρα τα πράγματα έχουν καλύτερη σειρά και αν δουλέψεις σοβαρά και σκληρά θα εξελιχθείς σίγουρα.Όσο για αυτό που λες για τους δικούς μας που τους έχουν ανασφάλιστους που είναι το κράτος δικαίου που θεωρείται η Γερμανία;πως δεν τους βρίσκει αυτούς του εργοδότες να τους ξεσκίσει;

Σιγουρα, το τελειο δεν υπαρχει πουθενα. Οπως λες και συ, εξω αν οντως αξιζεις, θα ανεβεις. Ελλαδα μπορει να αξιζεις αλλα να χανεις θεση απο βυσματα και συγγενεις του αφεντικου. Απλα, ειναι διαφορετικο να επαναπαυεσαι σε εναν "αδικο" μισθο 2-3-4 χιλιαρικα εξω, και διαφορετικο εδω με 800-900 ευρω.

Αποτι καταλαβα, οι τυποι που δουλευαν μαυρα φοβοντουσαν οτι ισως υπαρχουν κυρωσεις και σε αυτους, σαν "συνενοχους", ενδεχομενως να υπηρχαν και απειλες. Η ελλειψη ενημερωσης παντως επαιζε μεγαλο ρολο. Δεν θυμαμαι κανενας τους να εκανε καποια καταγγελια, αλλιως σιγουρα θα τους γαμαγανε, δεν ειχαν δα και κανα κυβερνητικο ρουσφετι, ενα εστιατοριο της κακιας ωρας συντηρουσαν. Αλλα ποσο να κατηγορησεις το θυμα που ειναι αφραγκο, με παρανομη εργασια ανασφαλιστο, και φοβαται να κινηθει νομικα;

Ακομα και τωρα που μπαινω που και που σε σελιδες του φβ "ελληνες στη γερμανια" και τετοια, υπαρχουν ατομα που αναφερουν μαγαζια και ονοματα που τους εκμεταλλευτηκαν. 1000 ευρω μισθο για 12ωρο, ενα δωματιο σε καποιο χαμοσπιτο, μαυρα ολα. Οπως προειπα, οπως στρωσεις θα κοιμηθεις. Αν πας ανειδικευτος και χωρις ξενες γλωσσες στο εξωτερικο για καριερα, και σου ταξουν δουλεια και σπιτι, μαλλον κατι παει στραβα.

Ασχετο, ειχαμε και ενα νημα εδω παλαιοτερα, απο ενα μελος που εγραφε πολυσελιδες ιστοριες απο την μετακινηση του στην γερμανια. Αν το βρω θα το ποσταρω.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Ασχετο, ειχαμε και ενα νημα εδω παλαιοτερα, απο ενα μελος που εγραφε πολυσελιδες ιστοριες απο την μετακινηση του στην γερμανια. Αν το βρω θα το ποσταρω.
Τυπος Paralimnios :headbaning1:
Τι να απεγινε αραγε;

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom