Νέα

Εισαγωγή αυτοκινήτου από Αμερική σε Ευρώπη-Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MrRobot15
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 72
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Αγόραζα τα πάντα στο capitulation, όταν όλοι έλεγαν ότι τελείωσε και δεν θα ξανανέβει. Δεν έχω ούτε ένα coin στο wallet που να μην είναι έστω +50% τώρα. Top performers SOL και SAMO που πήρα για memecoin. Χειρότερο performer DOGE που πήρα 2.000 για πλάκα στον πάτο στα 0,06 και τώρα είναι μόλις 0,08. Αλλά οκ, αυτό θα κάνει κάνα 2.5x αργότερα και θα το σουτάρω.
δεν γινεται ρε τυπε να εισαι παντα κερδισμενος και να μην εχεις χασει πουθενα μου φαινεται λιγο δυσκολο. συμφωνω οτι πρεπει να αγοραζεις στο capitulation, όταν όλοι έλεγαν ότι τελείωσε και δεν θα ξανανέβει και εγω καπως ετσι εκανα με Btc
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
881
Πόντοι
81
δεν γινεται ρε τυπε να εισαι παντα κερδισμενος και να μην εχεις χασει πουθενα μου φαινεται λιγο δυσκολο. συμφωνω οτι πρεπει να αγοραζεις στο capitulation, όταν όλοι έλεγαν ότι τελείωσε και δεν θα ξανανέβει και εγω καπως ετσι εκανα με Btc
Κάνα 5χιλιαρο στο luna γιατί ήταν black swan συν πλην κάνα χιλιάρικο που'χα μοιράσει λοταρία σε διάφορα shitcoins στο ETH σε φάση "μπας και". Αλλά γενικά βγήκα με 10-12x.
Απλά διατηρώ κάποια τάξη. Στήνω stop loss orders μόλις σταθεροποιηθούν σε κάποιο όριο. Πχ στο SOL όταν ξεκίνησε να βρίσκει αντίσταση στα 120 είχα στο 111, ξαναπήρα πίσω περισσότερα πριν 2 μέρες στο μικρό crash στα 96. Ντίπαρε λίγο πιο κάτω, αλλά θα ζήσω.
Δεν χώνομαι ποτέ μέσα σε πράσινα pumps. Όταν κάτι κάνει περίεργο pump 60% πάνω σε μια μέρα πουλάω και στήνω order 30% πιο κάτω και περιμένω correction.
Γενικά, τη μεγαλύτερη πούτσα δεν την έφαγα στο μάρκετ. Είχα κάνει τη μαλακία να βγάλω 80k από τη binance σε αμερικάνικη τράπεζα στον προηγούμενο κύκλο και το γενναιόδωρο IRS μου άφησε 44 ολόκληρα χιλιάρικα από αυτά μετά από φόρους.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Κάνα 5χιλιαρο στο luna γιατί ήταν black swan συν πλην κάνα χιλιάρικο που'χα μοιράσει λοταρία σε διάφορα shitcoins στο ETH σε φάση "μπας και". Αλλά γενικά βγήκα με 10-12x.
Απλά διατηρώ κάποια τάξη. Στήνω stop loss orders μόλις σταθεροποιηθούν σε κάποιο όριο. Πχ στο SOL όταν ξεκίνησε να βρίσκει αντίσταση στα 120 είχα στο 111, ξαναπήρα πίσω περισσότερα πριν 2 μέρες στο μικρό crash στα 96. Ντίπαρε λίγο πιο κάτω, αλλά θα ζήσω.
Δεν χώνομαι ποτέ μέσα σε πράσινα pumps. Όταν κάτι κάνει περίεργο pump 60% πάνω σε μια μέρα πουλάω και στήνω order 30% πιο κάτω και περιμένω correction.
Γενικά, τη μεγαλύτερη πούτσα δεν την έφαγα στο μάρκετ. Είχα κάνει τη μαλακία να βγάλω 80k από τη binance σε αμερικάνικη τράπεζα στον προηγούμενο κύκλο και το γενναιόδωρο IRS μου άφησε 44 ολόκληρα χιλιάρικα από αυτά μετά από φόρους.
Διαβασμενος ο μυστης ωραιος τυπε εγω δυστυχως δεν ειμαι τοσο γνωστης αλλα λιγο κολοφαρδος. Και πολλα ακομα και καλα κερδη στο μελλον σου ευχομαι!!!!!
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
881
Πόντοι
81
Διαβασμενος ο μυστης ωραιος τυπε εγω δυστυχως δεν ειμαι τοσο γνωστης αλλα λιγο κολοφαρδος. Και πολλα ακομα και καλα κερδη στο μελλον σου ευχομαι!!!!!
Να'σαι καλά, φίλε μου.
Μέχρι το halving έχουμε γενικά ευκαιρίες, είμαστε στο accumulation ακόμα.
Έχει ένα σωρό που θα'ναι στάνταρ 10x.
Μπορώ να σου πω το πιο εύκολο, Filecoin.
Πας ένα kraken, παίρνεις 100 filecoins, βάζεις sell order στα 55 και το ξεχνάς και έρχεσαι μετά να μαζέψεις 5500 όταν συμπληρωθεί. Το 55 είναι απαισιόδοξη εκτίμηση, στον προηγούμενο κύκλο υπήρξε και στα $100. Αλλά είναι safe εκτίμηση και πιο ρεαλιστική από κάτι μαλακίες που λένε για 1k.
(συγκεκριμένα kraken κι όχι binance γιατί η binance σου βάζει χέρι "δεν μπορείς να βάλεις order από προ χριστού στα χ50, βαλ'το σε κάποια όρια")
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Να'σαι καλά, φίλε μου.
Μέχρι το halving έχουμε γενικά ευκαιρίες, είμαστε στο accumulation ακόμα.
Έχει ένα σωρό που θα'ναι στάνταρ 10x.
Μπορώ να σου πω το πιο εύκολο, Filecoin.
Πας ένα kraken, παίρνεις 100 filecoins, βάζεις sell order στα 55 και το ξεχνάς και έρχεσαι μετά να μαζέψεις 5500 όταν συμπληρωθεί. Το 55 είναι απαισιόδοξη εκτίμηση, στον προηγούμενο κύκλο υπήρξε και στα $100. Αλλά είναι safe εκτίμηση και πιο ρεαλιστική από κάτι μαλακίες που λένε για 1k.
(συγκεκριμένα kraken κι όχι binance γιατί η binance σου βάζει χέρι "δεν μπορείς να βάλεις order από προ χριστού στα χ50, βαλ'το σε κάποια όρια")
Γιατι filecoin ομως τι εχει βλεπεις κατι εκει(Καλυτερα στειλε προσωπικο μυνημα για να μου κουρασουμε και αποκλεινουμε απο το νημα) :)
 

Skorpio93

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2023
Μηνύματα
246
Κριτικές
13
Like
2.191
Πόντοι
1.191
Για όσους δεν με θυμούνται είμαι ο ονοματοθέτης που έκανα ερώτηση πρόσφατα ότι έχω 100Κ από κρυπτό
Ε, ναι ρε, ξεχνιέται τέτοιος φιδέμπορας?

θα μου πουλησουν αμερικανικο αμαξι στην Αμερικη αν δεν ειμαι φορολογικος κατοικος εκει και εχω και Ευρωπαικο διπλωμα οδηγησης
...και πάνω που 'χε περάσει από το μυαλό μου μήπως - μία στο εκατομμύριο - σοβαρολογούσες για τα 100Κ σε crypto και τελικά δεν ήσουν τόσο βλαξ όσο φαίνεται από αυτά που γράφεις και ίσως και να σε είχα παρεξηγήσει, έρχεσαι και αποδεικνύεις πόσο 15χρονος είσαι που πίσω από ένα πληκτρολόγιο φαντάζεσαι πως είσαι billionaire

Εϊ, ψιτ κύριε "100K σε crypto", ολόκληρος μαντράχαλος έγινες, δεν έμαθες πως για να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ αυτοκίνητο δεν σου ζητάει κανείς δίπλωμα οδήγησης? Θες κι Αμερικάνικο muscle car παναθεμά σε και ούτε τα βασικά δεν ξέρεις. Αει, τώρα τράβα με το παπάκι το 50αράκι ή το ηλεκτρικό πατίνι & ζήτα από τη μάνα 20άρι να βγεις για καφέ που ονειρεύεσαι κιόλας "100Κ" και Αμερικές μπαγλαμά

Α! Και να κόψεις τη συνδρομή στο NetFlix και να βγεις έξω να πάρεις λίγο καθαρό αέρα. Δεν είσαι ο Ray Trapani, ούτε παρακολουθώντας ένα ντοκυμαντέρ θα γίνεις ο βασιλιάς των Bitcoin και των Αμερικανικών muscle cars
raymond-trapani-bitconned-65954cdbde404.jpg

ΥΓ. Είχε πάντα παρατράγουδα το παρόν φόρουμ, αλλά τουλάχιστο περίμεναν μια Κυριακή να ανοίξουν ανάλογο θέμα​
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Ε, ναι ρε, ξεχνιέται τέτοιος φιδέμπορας?


...και πάνω που 'χε περάσει από το μυαλό μου μήπως - μία στο εκατομμύριο - σοβαρολογούσες για τα 100Κ σε crypto και τελικά δεν ήσουν τόσο βλαξ όσο φαίνεται από αυτά που γράφεις και ίσως και να σε είχα παρεξηγήσει, έρχεσαι και αποδεικνύεις πόσο 15χρονος είσαι που πίσω από ένα πληκτρολόγιο φαντάζεσαι πως είσαι billionaire

Εϊ, ψιτ κύριε "100K σε crypto", ολόκληρος μαντράχαλος έγινες, δεν έμαθες πως για να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ αυτοκίνητο δεν σου ζητάει κανείς δίπλωμα οδήγησης? Θες κι Αμερικάνικο muscle car παναθεμά σε και ούτε τα βασικά δεν ξέρεις. Αει, τώρα τράβα με το παπάκι το 50αράκι ή το ηλεκτρικό πατίνι & ζήτα από τη μάνα 20άρι να βγεις για καφέ που ονειρεύεσαι κιόλας "100Κ" και Αμερικές μπαγλαμά

Α! Και να κόψεις τη συνδρομή στο NetFlix και να βγεις έξω να πάρεις λίγο καθαρό αέρα. Δεν είσαι ο Ray Trapani, ούτε παρακολουθώντας ένα ντοκυμαντέρ θα γίνεις ο βασιλιάς των Bitcoin και των Αμερικανικών muscle cars
raymond-trapani-bitconned-65954cdbde404.jpg

ΥΓ. Είχε πάντα παρατράγουδα το παρόν φόρουμ, αλλά τουλάχιστο περίμεναν μια Κυριακή να ανοίξουν ανάλογο θέμα​
Δεν ξερω γιατι βγαζεις τοσο hate και δεν νομιζω να εκανα κανα εγκλημα που ζηταω πληροφοριες γιατι ειμαι απειρος το αν δν με πιστευεις εσυ ειναι δικο σου θεμα. Το οτι δεν ξερω πραγματα και δεν εχω πολλες γνωσεις το παραδεχομαι δεν ειναι κακο δν μπορω ομως να καταλαβω το σκεπτικο σου οτι οποιος ειναι ανιδεος ειναι αυτοματως και ψευτης και φιδεμπορας και δεν ειπα ποτε οτι ειμαι billionaire και αντιθετως παραδεχτηκα οτι εχω χασει και χρηματα απο κρυπτο και οτι δεν ειμαι καλος επενδυτης και γνωστης αλλα αντιθετως σταθηκα τυχερος σε καποια πραγματα. Τωρα αν εσυ βγαζεις complex επειδη θεωρεις οτι οποιος εχει χρηματα πρεπει να ειναι και ο παντογνωστης δικο σου θεμα. Εγω ευχαριστω ολους του μυστες που μου υπεδειξαν διαφορους τροπους και λυσεις ο καθενας για το εαν ειναι εφικτο αυτο που θελω. Τωρα προσωπικα για σενα πιστευε οτι θες δεν με ενδιαφερεις. Να εισαι καλα καλη συνεχεια.


Και κατι τελαυταιο το να παραδεχεται καποιος οτι δεν ειναι καλος καπου και δεν ειναι τελειος να εχει αυτογνωσια και να ειναι ειλικρηνης δειχνει πολλα για το αν ειναι πραγματικα φιδεμπορας η οχι. Εχω ακουσει και εγω πολλους τυπους να λενε οτι ειναι οι καλυτεροι που εχτισαν χρηματα και ποσο γαματοι ειναι εγω ομως αντιθετως σου λεω οτι δεν ειμαι γνωστης απλως κολοφαρδος. Κατσε εσυ τωρα βγαλε χολη και κοπλεχ με την ησυχια σου.

Τελος η chevrolet δεν ειναι λαμβο και ferarri ειναι ενα ακριβο αλλα προσιτο αμαξι που δεν ειναι απιαστο ονειρο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Skorpio93

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2023
Μηνύματα
246
Κριτικές
13
Like
2.191
Πόντοι
1.191
Δεν ξερω γιατι βγαζεις τοσο hate και δεν νομιζω να εκανα κανα εγκλημα που ζηταω πληροφοριες
Δεν βγάζω hate παίκτη μου, αλλά και η φαντασιοπληξία έχει και όρια. Νταξ' είπαμε, να τρολάρεις μια, να τρολάρεις δυο, άλλα έτσι που το πας το έργο, το επόμενο νήμα που θα ανοίξεις θα είναι "...είμαι αυτός που έχει 100Κ κρύπτο & Ferrari και επειδή έκλεισα ραντεβού από Τίντερ με την Σακίρα, ρωτάω να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο καλό σουβλατζήδικο να την βγάλω έξω..."

Να 'σαι καλά, καλή συνέχεια και σ' εσένα, αλλά κόψε λίγο και προσγειώσου στη πραγματικότητα, διότι ανησυχώ για 'σένα​
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Δεν βγάζω hate παίκτη μου, αλλά και η φαντασιοπληξία έχει και όρια. Νταξ' είπαμε, να τρολάρεις μια, να τρολάρεις δυο, άλλα έτσι που το πας το έργο, το επόμενο νήμα που θα ανοίξεις θα είναι "...είμαι αυτός που έχει 100Κ κρύπτο & Ferrari και επειδή έκλεισα ραντεβού από Τίντερ με την Σακίρα, ρωτάω να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο καλό σουβλατζήδικο να την βγάλω έξω..."

Να 'σαι καλά, καλή συνέχεια και σ' εσένα, αλλά κόψε λίγο και προσγειώσου στη πραγματικότητα, διότι ανησυχώ για 'σένα​
Εαν σου ελεγα οτι ειμαι millionaire που κανω χλιδατη ζωη και εχω αμαξια γκομενες και πολλα αλλα εκει να ανησυχουσες γιατι εκει θα ηταν το θεμα θεωρω εκει το πραγμα θα εμπαζε απο παντου τα 100Κ δεν ειναι και κατι τραγικο. Δες τι εγραψε ο φιλος σε μερικα μηνυματα απο πισω ειχε 80Κ και το ΙΡΙΣ του εφαγε και τον αφησε με 40. Το πως θα φορολογησεις λοιπον και θα νομιμοποισησεις κρυπτο ειναι ενα μειζων θεμα που αφορα ολους εκεινους που εχουν αγορασει κρυπτο ανεξαιρετως οποτε το νημα μου θα βοηθησει. Τωρα για το θεμα με το αμαξι ναι ισως να ηταν λιγο υπερβολη αλλα εχω καβλα με τα chevrolet τι να κανω σκοτωσε με δηλαδη αλλως θελει φερραρι και λαμπο εχω chevy.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Οριστε με παιρνετε στο ψιλο μερικοι ο κυριος κουκουνακης με προλαβε και πηρε

Chevrolet Corvette​

κατι ξερει ο μαγκας!!!!!:D::D::D::D:

 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Μαγκες επιτελους τελικα βρηκα λυση για οποιον ενδιαφερεται για αμερικανικο αμαξι βρηκα μια αντιπροσωπεια που εισαγει αμαξια απο Αμερικη η τιμη βεβαια ειναι λιγο τσουχτερη αλλα ολη την διαδικασια την χαρτουρα που χρειαζεται και οτι αλλο στο κανουν αυτοι. Παραθετω λινκ για οποιον εδιαφερεται
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.766
Πόντοι
2.306
Μαγκες επιτελους τελικα βρηκα λυση για οποιον ενδιαφερεται για αμερικανικο αμαξι βρηκα μια αντιπροσωπεια που εισαγει αμαξια απο Αμερικη η τιμη βεβαια ειναι λιγο τσουχτερη αλλα ολη την διαδικασια την χαρτουρα που χρειαζεται και οτι αλλο στο κανουν αυτοι. Παραθετω λινκ για οποιον εδιαφερεται
δεν μπορείς να αγορασεις αυτοκίνητο απο αμερικη εκει τα αυτοκινητα καινε γαλονια βενζίνη εδώ καίνε λίτρα βενζίνη. χρείαζεσαι ειδικό μηχάνημα ιδιοκατασκευή που να μετατρέπει τα γαλονια σε λίτρα
 

TaniaCross420

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2024
Μηνύματα
8
Like
3
Πόντοι
0
Ο πιο εύκολος τρόπος με βάση δική μου έρευνα παλιότερα ήταν να το κάνεις εισαγωγή μέσω Βουλγαρίας. Εκεί, λόγω τελωνειακού καθεστώτος αγοράζουν πολλά αυτοκίνητα από Αμερική, Καναδά και γενικά χώρες εκτός ΕΕ. Με 100€ βγάζουν βουλγαρικές πινακίδες, φτιάχνουν ΚΤΕΟ και όλα τα χαρτιά και μετά πληρώνοντας το τελωνείο στην Ελλάδα μπορείς να το κάνεις εισαγωγή. Αν αγοράσεις μοντέλο από το 1994 και παλιότερο,το εισάγεις σαν ιστορικό και δεν πληρώνεις καθόλου τελωνείο. Ο καινούργιος νόμος για τα ιστορικά είναι πολύ ευνοϊκός. Πρόσφατα αγόρασα ένα Discovery από Αλβανία και ετοιμάζουμε τον φάκελο με τη βοήθεια της ΦΙΛΠΑ για να το κάνω ιστορικό στην Ελλάδα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom