Νέα

Εισαγωγή αυτοκινήτου από Αμερική σε Ευρώπη-Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MrRobot15
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 72
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.604
Πόντοι
456
Εμενα μου φαινεται οτι ο νηματοθετης προσπαθει να κανει humblebragging
Πως θα ξεπλυνω τα εκατομμυρια μου;
Πως θα αγορασω τα υπερπολυτελη αμαξια μου
Δηλαδη κοκορευεται στην ουσια και καλα κανοντας "αθωες" ερωτησεις
Αγορακι μου δεν εχεις καταλαβει που βρισκεσαι
Για μας 100 χιλιαρικα τα δινουμε πουρμπουαρ στον περιπτερα και τα αμαξια που λες τα αγοραζουμε για πατινι στον 3χρονο γιο μας
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
ρε μπρο μιλαω για καινουριο οχι μεταχειρισμενο φυσικα. Ισως φταιω εγω δεν το διευκρινισα
Απλά για να είναι στο εμπόριο έστω και ως μεταχειρισμένο πιθανώς υπάρχει η διαδικασία να εισαχθεί.
Ψάξε αυτό που γράφει ο αποπάνω, μόνο από Γερμανία.
Διότι εκεί θα είναι πιο εύκολο να πάρει έγκριση τύπου ένα αυτοκίνητο από την Αμερική καθότι είναι το Γερμανικό κράτος.
Το Ελληνικό κράτος θα σε στέλνει από υπουργίεο σε τελωνείο σε ΚΤΕΟ......στο μουνί της Χαϊδως, που δεν αξίζει ούτε ο κόπος ούτε το χρήμα.
Λάβε υπόψιν πως η καμαρο που θέλεις δεν μπορεί να κυκλοφορήσει πλέον νόμιμα στην ΕΕ.
Εδώ όμως ο τύπος μας γράφει πως πλέον δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.365
Like
4.538
Πόντοι
456
Δεν είναι ταλαιπωρία ρε φίλε; ανταλλακτικά, σέρβις, επισκευές έχεις σκεφτεί που θα τα κάνεις; μόνο για Αθήνα μιλάμε και αν...
Αξίζει όλη αυτή η φάση;
Οκ, το κόστος από ότι κατάλαβα δεν σε απασχολεί και πολύ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
Εμενα μου φαινεται οτι ο νηματοθετης προσπαθει να κανει humblebragging
Πως θα ξεπλυνω τα εκατομμυρια μου;
Πως θα αγορασω τα υπερπολυτελη αμαξια μου
Δηλαδη κοκορευεται στην ουσια και καλα κανοντας "αθωες" ερωτησεις
Αγορακι μου δεν εχεις καταλαβει που βρισκεσαι
Για μας 100 χιλιαρικα τα δινουμε πουρμπουαρ στον περιπτερα και τα αμαξια που λες τα αγοραζουμε για πατινι στον 3χρονο γιο μας
Γίνονται αυτά στο μπου ρε τύπε;
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Απλά για να είναι στο εμπόριο έστω και ως μεταχειρισμένο πιθανώς υπάρχει η διαδικασία να εισαχθεί.

Εδώ όμως ο τύπος μας γράφει πως πλέον δεν κυκλοφορεί στην ΕΕ.
Aμα ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις οτι η General motors aka chevrloet δν δραστηριοπειται πλεον σε ευρωπη σιγουρα υπαρχουν ομως παλια μεταχειριμενα chevrolet απο οταν υπηρχει στην ευρωπη τι δεν καταλαβαινεις
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.478
Πόντοι
1.706
Δεν είναι ταλαιπωρία ρε φίλε; ανταλλακτικά, σέρβις, επισκευές έχεις σκεφτεί που θα τα κάνεις; μόνο για Αθήνα μιλάμε και αν...
Αξίζει όλη αυτή η φάση;
Οκ, το κόστος από ότι κατάλαβα δεν σε απασχολεί και πολύ.
Το καλό με αυτά τα αυτοκίνητα που γυρεύει ο νηματοθέτης είναι πως θα βρει άπειρα ανταλλακτικά αλλά στο Αμέρικα.
Ο καλύτερος πελάτης των Ελληνικών Τελωνείων θα γίνει.
Όλα αυτά που γράφεις απλώς δεν υπάρχουν, μόνο το κόστος υπάρχει.
Αλλά............

Γίνονται αυτά στο μπου ρε τύπε;
Που και που.....
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Αν κρίνουμε από τα ελληνικά τελωνεία που παραγγέλνεις ένα απλό κοπτικό από Αμερική και χρεώνουν πάνω από το 1/5 από όσο το πήρες, μαζί με τις διάφορες ''άλλες'' χρεώσεις που επιβάλλονται για να κερδίζουν χρήμα από αέρα κοπανιστό, θα σου πρότεινα πρώτα να επικοινωνήσεις με άνθρωπο που το έχει ξανακάνει. Αν και μπορεί να παραγγείλεις το ίδιο πράγμα από Αμερική μέσα στον ίδιο γαμημένο χρόνο, με τις ίδιες προδιαγραφές και τρόπους αποστολής και να σκάσεις πειραιά στο λιμάνι και να δεις τελείως διααφορετικά κουστούμια. Είναι πολύ επικίνδυνοι τύποι, χρεώνουν εν ολίγοις ΟΤΙ τους κατέβει. Γι αυτό έχω πάψει να ασχολούμαι ακόμη και για μικρο-αγορές πραγμάτων από οπουδήποτε εκτός Ευρώπης. Το ίδιο ισχύει και για την Αγγλία, η οποία θεωρείται πια τυπικά ''Αμερική'' ή τρίτη χώρα στην εισαγωγή-εξαγωγή οποιοδήποτε αντικειμένου-προιόντος κλπ... Μία λύση είναι η Γερμανία ξεκάθαρα. Μπορείς με απλές ερωτήσεις αν το ψάξεις να φτάσεις πολύ κοντά στο πόσο και γιατί θα σου κοστίσει το ποσό που θα προκύψει για όλη αυτή τη δουλειά.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Εμενα μου φαινεται οτι ο νηματοθετης προσπαθει να κανει humblebragging
Πως θα ξεπλυνω τα εκατομμυρια μου;
Πως θα αγορασω τα υπερπολυτελη αμαξια μου
Δηλαδη κοκορευεται στην ουσια και καλα κανοντας "αθωες" ερωτησεις
Αγορακι μου δεν εχεις καταλαβει που βρισκεσαι
Για μας 100 χιλιαρικα τα δινουμε πουρμπουαρ στον περιπτερα και τα αμαξια που λες τα αγοραζουμε για πατινι στον 3χρονο γιο μας
Μπραβο που τα κανεις αυτα συγχαρητηρια εγω τα 100Κ θα τα φαω οπως θελω απλως ψαχνω λυση και σιγουρα να παρω ενα dream car που δεν ειναι και απιαστο ονειρο γιατι δν ειναι και πολυ ακριβα αυτα τα αμαξια ειναι σε λογικα πλαισια πιστευω
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.478
Πόντοι
1.706
Aμα ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις οτι η General motors aka chevrloet δν δραστηριοπειται πλεον σε ευρωπη σιγουρα υπαρχουν ομως παλια μεταχειριμενα chevrolet απο οταν υπηρχει στην ευρωπη τι δεν καταλαβαινεις
Άστο καλύτερα γιατί θα μπλέξεις με καταστάσεις που δεν μπορείς να καταλάβεις.
Ισχύουν πλέον περιορισμοί καυσαερίων και θορύβου στην ΕΕ και απαγορεύεται η εισαγωγή του μοντέλου αυτού.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι το.................Suzuki Jimny, κάποια πουλήθηκαν στην αρχή αλλά όταν είδαν τα καυσαέρια απαγόρευσαν την πώληση καινούριων.
Μόνο ως LCV πλέον με 2 καθίσματα.
Όσα όμως είχαν πουληθεί ως τότε μπορούν να κυκλοφορούν νομιμότατα.
ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΦΟΡΑ ακόμα και ως μεταχειρισμένα.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Μηπως θα ηταν πιο ευκολο αντι για Αμερικη να το παρω απο dubai και να το φερω Ελλαδα αυτο θα ηταν πιο ευκολο ή ταλαιπωρια θα ειναι ιδια και μαλλον δν γινεται? Μου φαινεται dubai εχει αντιπροσωπειες chevy
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.478
Πόντοι
1.706
Μηπως θα ηταν πιο ευκολο αντι για Αμερικη να το παρω απο dubai και να το φερω Ελλαδα αυτο θα ηταν πιο ευκολο ή ταλαιπωρια θα ειναι ιδια και μαλλον δν γινεται? Μου φαινεται dubai εχει αντιπροσωπειες chevy
Είναι τα ΗΑΕ στην ΕΕ μέλος και μας διέφυγε???
Πάρε παιδί μου τουτού που το έφτιαξε ο Φρίτς και άσε αυτά που κατασκεύασε ο Μπόμπ......
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Είναι τα ΗΑΕ στην ΕΕ μέλος και μας διέφυγε???
Πάρε παιδί μου τουτού που το έφτιαξε ο Φρίτς και άσε αυτά που κατασκεύασε ο Μπόμπ......
Δεν ειπα ποτε οτι τα ΗΑΕ ειναιι στην ΕΕ

To import cars from Dubai to Europe, the following general procedure can be followed:

  1. Check Eligibility: Ensure that the car is eligible for export and complies with the regulations of the destination country. Some countries have strict laws regarding carbon emissions and vehicle eligibility for export.
  2. Gather Required Documents: Collect the necessary documents for the export and import process. These may include the original export certificate, vehicle registration certificate, passport/visa of the shipper and consignee, driving license, and other relevant paperwork.
  3. Select a Shipping Method: Choose a mode of shipment, such as sea freight or air freight, and select a registered exporter or shipping company to handle the logistics.
  4. Arrange for Vehicle Inspection: In some cases, car inspections from registered vehicle testing centers are compulsory. Ensure that the vehicle undergoes the necessary inspections to meet the requirements of the destination country.
  5. Shipping and Delivery: Schedule the shipment with the chosen exporter or shipping company. Ensure that the vehicle is properly secured and that all necessary customs and import/export procedures are followed.
  6. Pay Applicable Duties and Charges: Be prepared to pay any applicable duties, taxes, and shipping charges associated with the import process.
It's important to note that the specific requirements and procedures for importing cars from Dubai to Europe may vary depending on the destination country. It's advisable to consult with a reputable shipping company or logistics provider to ensure that all necessary steps are followed and that the import process is completed smoothly and in compliance with all relevant regulations
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.478
Πόντοι
1.706
Δεν ειπα ποτε οτι τα ΗΑΕ ειναιι στην ΕΕ

To import cars from Dubai to Europe, the following general procedure can be followed:

  1. Check Eligibility: Ensure that the car is eligible for export and complies with the regulations of the destination country. Some countries have strict laws regarding carbon emissions and vehicle eligibility for export.
  2. :blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1::blahblah1:

 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.227
Like
3.478
Πόντοι
1.706
Και για να τελειώνουμε, πήγαινε στην FORD.
Mustang, Bronco, Explorer.
Αμερικανίλες μεν αλλά ρυθμισμένες από τη μαμά FORD για να κυκλοφορούν Ευρώπη.
Και έτσι ο επίσημος αντιπρόσωπος τα έχει στον τιμοκατάλογο.
 

Chrys74

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2022
Μηνύματα
153
Like
129
Πόντοι
1
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Πιστεύω στην Γερμανία υπάρχουν τα αυτοκίνητα που θέλεις.Ψαξε από εκεί να το πάρεις.
Αυτό θέλεις π.χ.;
ναι αυτο αλλα μην ειναι μεταχειρισμενο και παρω γουρουνι στο σακι. Νταξει αυτο ειναι η πιο σπορ εκδοση βεβαια εχει και πιο φτηνο αλλα γενικα ναι κατι τετοιο σε καινουργιο ομως δν εμπιστευομαιι να δωσω τοσα λεφτα για μεταχειρισμενο ειναι σαν τζογος ετσι το βλεπω
 

Chrys74

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2022
Μηνύματα
153
Like
129
Πόντοι
1
ναι αυτο αλλα μην ειναι μεταχειρισμενο και παρω γουρουνι στο σακι. Νταξει αυτο ειναι η πιο σπορ εκδοση βεβαια εχει και πιο φτηνο αλλα γενικα ναι κατι τετοιο σε καινουργιο ομως δν εμπιστευομαιι να δωσω τοσα λεφτα για μεταχειρισμενο ειναι σαν τζογος ετσι το βλεπω
Φίλε καινούργιο είναι.Το γράφει.Ανοιξε την σελίδα.Απο αντιπροσωπεία.Με 0χλμ
Έχει και μεταχειρισμένα ενός έτους με 11.000χλμ.π.χ.

Αν χρειαστείς κάποια επεξήγηση της αγγελίας μπορείς να με ρωτήσεις
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
683
Κριτικές
3
Like
873
Πόντοι
366
Φίλε καινούργιο είναι.Το γράφει.Ανοιξε την σελίδα.Απο αντιπροσωπεία.Με 0χλμ
Έχει και μεταχειρισμένα ενός έτους με 11.000χλμ.π.χ.

Αν χρειαστείς κάποια επεξήγηση της αγγελίας μπορείς να με ρωτήσεις
1704405945720.png
 

Chrys74

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2022
Μηνύματα
153
Like
129
Πόντοι
1
Το πρώτο αυτοκίνητο που σου έστειλα είναι καινούργιο.Το δεύτερο είναι ενός έτους με 11.600 χλμ
Το κόκκινο είναι καινούργιο και το μαύρο μεταχειρισμένο ενός έτους.
Στην Γερμανία υπάρχουν αντιπρόσωποι αμερικανικών αυτοκινήτων .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom