Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Εχω κάνει πολλές σκέψεις να φύγω και στο παρελθόν και τώρα αλλά δεν κατάφερα. Δούλεψα πολλά χρόνια σε ιδιοτικό τομέα σαν υπάλληλος (για να ιδιωτεύσω ούτε καν) και τα τελευταία χρόνια απασχολούμαι στο δημόσιο με συμβάσεις και παίζει να διοριστώ. Ακόμη μου περνάει να φύγω αλλά δεν μου βγαίνει. Νομίζω με πήραν τα χρόνια. Αν κάποιος είναι μικρός νομίζω αξίζει. Τώρα για μένα δεν ξέρω τι θα μπορούσα να βρω αν και έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία
Γιατί έχει ηλικία το πότε θα φύγει κάποιος Εξωτερικό? ΕΓώ 31 είμαι. Ξέρω άνθρωπο που έφυγε στα 40 στη Γερμανία
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.833
Κριτικές
30
Like
20.856
Πόντοι
8.815
Δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια, όταν όλοι το έπαιζαν επιχειρηματίες με 3-5 άτομα προσωπικό.
Μεγάλες εταιρείες και πολυεθνικές, δεν κάνουν τέτοια κόλπα.
Δουλεύω 20 χρόνια στην ίδια εταιρεία, πέρασα και δύσκολες στιγμές, αλλά ποτέ δεν άργησαν πληρωμές.
Πάντως ακούω για τοξικότητα στο δημόσιο και γελάω...Γράψιμο στα παπάρια, όλους. Τι θα σου κάνουν δηλαδή;
Υπαρχει τοξικοτητα απο κατι παπαρια που ειναι ολα τα χρονια της δουλειας τους στο δημοσιο και μονο αυτο ξερουν να κανουν.Οι οποιοι θα σου φορτωσουν δουλεια για να φυγουν πιο νωρις για παραδειγμα ή θα στο παιξουν αφεντικα. Κλασικοι Ελληναραδες τεμπεληδες και αχρηστοι.Και γι'αυτο φταιει η μονιμοτητα,δε τους αγγιζει τιποτα.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
καλύτερο ωράριο, λιγότερη δουλειά, σκ ελεύθερος , άγραφες
άδειες , απεργίες, εξτραδάκια μαύρα ανάλογα την υπηρεσία
και το συζητάμε ακόμα τι είναι καλύτερο;;;
καλα΄μη νομιζεις οτι ολες οι δημοσιες υπηρεσιες ότι ειναι καλές. Μια βολτα από ΕΦΚΑ και νοσοκομεία θα σε πείσει
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Γιατί είναι χαμηλός ο μισθός στο δημόσιο?στους δήμους δουλεύεις δύο με τρεις ώρες τη μέρα και βγάζεις 1100ευρω πρώτο μισθό το μήνα..στον ιδιωτικό πρέπει να δώσεις κόλο για να βγάλεις τόσα λεφτά..
σε πληροφορώ ότι στους Δήμους δεν είναι καθόλου καλά. Όσους ξέρω που εργάζονται σε Δήμους όλοι θέλουν να φύγουν με κινητικότητα
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Εξαρτάται από πολλά...
Ηλικία: Είσαι 25-35 ; Εξωτερικό με 1000. Αλλιώς δημόσιο.
Προσόντα: Είσαι από Πολυτεχνείο, χημικός, ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος, πληροφορικός; Εξωτερικό. Χωρίς προσόντα, εδώ.
Οικ. κατάσταση: Είσαι παντρεμένος με παιδιά; Μένεις εδώ και δημόσιο. Αν όχι, φεύγεις.
Πάντως, αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, δε γυρνούσα στο μπουρδέλο ΠΟΤΕ.
Είμαι 31, έχω τελειώσει Οικονομικά και έχω μεταπτυχιακό ΜΒΑ. Ξέρω Αγγλικά, Γερμανικά, ΔΕΝ είμαι Παντρεμένος, δεν έχω παιδιά
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
979
Like
2.086
Πόντοι
446
Εντάξει εγώ γενικά έχω 5 χρόνια προυπηρεσίας και έχω σπουδές. Είμαι 31. Το θέμα είναι αν είναι καλη ηλικία να φύγω έξω
Γιατί ασχολείσαι με το Δημόσιο φίλε? Φαίνεσαι κατηρτισμένος με σοβαρό cv. Είτε έξω , είτε ιδιωτικό τομέα θα πληρωθείς πολύ καλύτερα κ τώρα κ σε βάθος χρόνου
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Είμαι 31, έχω τελειώσει Οικονομικά και έχω μεταπτυχιακό ΜΒΑ. Ξέρω Αγγλικά, Γερμανικά, ΔΕΝ είμαι Παντρεμένος, δεν έχω παιδιά
Αν ξέρεις πολύ καλά Γερμανικά, τότε Ελβετία, Αυστρία και Benelux γενικά.

Τι συγκρίνεις με το μπουδελο-δημόσιο, ήθελα να 'ξερα. :think:
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
και το δημοσιο που κανουν ολοι οι Ελληναραδες πιπες για να μπουν και νομιζουν οτι θα καθονται,ειναι αναλογα που θα πας. παιζει να πεσεις σε υπηρεσια τιγκα στους ρουφιανους,οι οποιοι θα σου φορτωνουν και δουλεια.περιβαλλον εργασιας για τα μπαζα,τερμα τοξικο.
το ανέφερα και σε άλλο σχόλιο. Πλέον δεν είναι όλες οι δημόσιες υπηρεσίες καλές. ΕΦΚΑ, νοσοκομεία, ΔΥΠΑ είναι σκατά. Ακόμα και στην ΑΑΔΕ που κάποιοι επαινούν λόγω του υψηλού μισθολογίου ΔΕΝ είναι καλά
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Αν ξέρεις πολύ καλά Γερμανικά, τότε Ελβετία, Αυστρία και Benelux γενικά.

Τι συγκρίνεις με το μπουδελο-δημόσιο, ήθελα να 'ξερα. :think:
πολυ καλα ΓΕρμανικα δεν ξερω, βασιή γνωση ξερω για να ειμαι ειλικρινης. Αλλα γενικά είμαι και σε ενα κλαδο που πρεπει να παω σε μια χωρα που να πουλαει αυτο που εχω σπουδασει. η Ελβετια κουμπωνει αψογα θα ελεγα
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
639
Like
1.386
Πόντοι
206
Απότι κατάλαβα υπάρχει πολλή γκρίναι στην Ελλάδα και εγώ δεν είμαι εξαίρεση από αυτούς που γκρινιάζουν.
Θυμηθείτε η ίδια γκρίνια υπήρχε και πολύ πριν τα μνημόνια.
Κάντε τη ζωούλα σας όπως θέλετε και μπορείτε. Μόνος πόλεμος δηλαδή σύρραξη μεταξύ κρατών μη γίνει σε εμάς
ή στη γειτονιά μας. Καλή συνέχεια και χρόνια πολλά
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
πολυ καλα ΓΕρμανικα δεν ξερω, βασιή γνωση ξερω για να ειμαι ειλικρινης. Αλλα γενικά είμαι και σε ενα κλαδο που πρεπει να παω σε μια χωρα που να πουλαει αυτο που εχω σπουδασει. η Ελβετια κουμπωνει αψογα θα ελεγα
Αν θες τη γνώμη ενός που είναι late 50s, τελειοποίησε τα Γερμανικά σου και κοπάνα την.

Η χώρα είναι μόνο για γόνους και γύφτους.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Αν θες τη γνώμη ενός που είναι late 50s, τελειοποίησε τα Γερμανικά σου και κοπάνα την.

Η χώρα είναι μόνο για γόνους και γύφτους.
φαντάσου που καταντήσαμε. Να θεωρούμαι το Δημόσιο των ούτε 1000 ευρω μισθό, υπερπολυτέλεια για να μείνουμε στη χώρα. Τουλάχιστον σε σοβαρές χώρες έξω θα μας σέβονται
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Παιδιά στη Κύπρο μήπως γνωρίζετε πως είναι από επαγγελματική αποκατάσταση? Είναι καλύτερα από εδώ? Τι λένε οι μισθοί-κόστος ζωής και γενικά η ποιότητα εκεί?
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.439
Πόντοι
456
Η πρώτη μου δουλειά ήταν στο εξωτερικό και θυμάμαι τους μεγαλύτερους τότε να μου λένε δύο πράγματα, όλες οι δουλειές είναι σαν το Χόλυγουντ πολλοί έρχονται με όνειρα λίγοι τα καταφέρνουν καθώς και πάντα να έχω ένα back up plan αν όλα πάνε κατά διαόλου.

Είναι πολύ εύκολο εκεί που νομίζεις πως είσαι άρχοντας να βρεθείς στο σημείο μηδέν και να βλέπεις τα έτοιμα να τελειώνουν ώσπου να καταφέρεις να ξεκινήσεις πάλι από την αρχή.
Αν είσαι και παντρεμένος ειδικά πάει η γκρίνια γόνατο.
Στο δημόσιο τουλάχιστον δεν έχεις αυτό το άγχος, μη βρεθείς ξαφνικά στους 5 δρόμους.
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Στο όριο είσαι για έξω. Εξαρτάται ΤΙ ακριβώς θα βρεις εκεί.
Δες για χρηματοοικονομικά και πολυεθνικές. Μάθε καλα πληροφορική και τεχνητή νοημοσύνη σαν χρήστης εννοώ. Να τα συνδυάσεις.

Ένα μεσαίο κ πάνω στέλεχος πολυεθνικής στην Ελλάδα μπορεί να φύγει και στα 40 και στα 50 από εδώ, αρκεί να επιβιώσει από το μποτιλιάρισμα που του γίνεται
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Καλή επιτυχία! Και ότι και να πετύχεις να μην ξανοιχτεις. Τα ρίσκα είναι μεγάλα. Μπορεί να χάσεις δουλειά σπίτι γυναίκα κτλ σε χρόνο dt
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Εντωμεταξύ, κανείς δεν αναφέρει το καλύτερο επάγγελμα του πλανήτη - αρκεί να έχεις τα προσόντα.

Βλέπω κάτι τύπους που κάνουν καριέρα και είναι φατσικά, σα γαμώ το κέρατό μου.

Αλλά έχουν παραπάνω πόντους στο σημείο που χρειάζεται. :confused:
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
639
Like
1.386
Πόντοι
206
Εντωμεταξύ, κανείς δεν αναφέρει το καλύτερο επάγγελμα του πλανήτη - αρκεί να έχεις τα προσόντα.

Βλέπω κάτι τύπους που κάνουν καριέρα και είναι φατσικά, σα γαμώ το κέρατό μου.

Αλλά έχουν παραπάνω πόντους στο σημείο που χρειάζεται. :confused:
Δύσκολη δουλειά όμως. Λίγοι συνδύασαν το προσόν που αναφέρεις με λίγο μυαλό.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Δύσκολη δουλειά όμως.
It's a hard job... το 'πιασες το υπονοούμενο, ε; :2funny:

Γεγονός πάντως. Να σου σηκώνεται όποτε σου λένε, να παραμένει σηκωμένη με καμιά 30αριά άτομα τριγύρω και να χύνεις πάλι όποτε σου λένε. :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom