Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Βασικά για να απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις αυτού του τύπου θέλουν εξαιρετικά προσεκτική (τεχνο)οικονοκοινωνικη μελετη του κάθε σεναρίου αυστηρά
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Επίσης τύπε, δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά για να μπεις στο δημόσιο τώρα πια θες διδακτορικό. Δεν κάνω πλάκα. :confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.921
Πόντοι
3.656
Μια ξαδέρφη του πατέρα μου δημόσιος υπάλληλος δούλευε πολλά χρόνια Αθήνα πήρε μετάθεση κοντα στο πατρικό της σπίτι και βρήκε την ησυχία της είχε κουραστεί από το τρελό ρυθμό ζωής της Αθήνας.

Εντάξει,άλλο η γυναίκα.Ίσα ίσα,που στην επαρχία ανεβαίνει και η αξία της από την ψωλαρία-αγαμία που παίζει.Ενώ Αθήνα περνάει απαρατήρητη μέσα στις τοσες χιλιάδες γυναίκες

Ο άντρας αν γυρίσει απο την Αθήνα στην επαρχία,θα'ναι άλλη μια ψωλή...στον αρχιδόκαμπο
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.500
Like
7.110
Πόντοι
2.306
Αν με ρωταγες πριν 10-20 χρονια θα ψηφιζα δαγκωτο εξωτερικο. Τωρα στα 40, ψηφιζω δημοσιάρα στην επαρχία , χωρις δευτερη σκεψη . Ωραριο 9.30-2 , 1-1,5 χηναρι , καθε μερα ποτάρες , μπαρμπουτι και ψωλαρμενισμα , μηδεν αγχος , μηδεν ευθυνες , πουτσα σου ολα. Στ αρχιδια μου η παραγωγικοτητα πλεον αν δεν εχω ποιοτητα ζωης. Αν γυριζε ο χρονος πισω θα προτιμουσα να χω μεινει αστεγος παρα να διαλυσω τον εαυτο μου για την μπουρδελοχωρα που ζουμε.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Αν με ρωταγες πριν 10-20 χρονια θα ψηφιζα δαγκωτο εξωτερικο. Τωρα στα 40, ψηφιζω δημοσιάρα στην επαρχία , χωρις δευτερη σκεψη . Ωραριο 9.30-2 , 1-1,5 χηναρι , καθε μερα ποτάρες , μπαρμπουτι και ψωλαρμενισμα , μηδεν αγχος , μηδεν ευθυνες , πουτσα σου ολα.
Φαντάσου να "δουλεύεις" στον Δήμο Χανίων ή στην Ικαρία, τύπε.

Λες δε γαμιέται κι ο Elon Musk και τα λεφτά του, ας ούμε.

Πολύ το άγχος, δε λέει. :2funny:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.921
Πόντοι
3.656
Αν με ρωταγες πριν 10-20 χρονια θα ψηφιζα δαγκωτο εξωτερικο. Τωρα στα 40, ψηφιζω δημοσιάρα στην επαρχία , χωρις δευτερη σκεψη . Ωραριο 9.30-2 , 1-1,5 χηναρι , καθε μερα ποτάρες , μπαρμπουτι και ψωλαρμενισμα , μηδεν αγχος , μηδεν ευθυνες , πουτσα σου ολα. Στ αρχιδια μου η παραγωγικοτητα πλεον αν δεν εχω ποιοτητα ζωης. Αν γυριζε ο χρονος πισω θα προτιμουσα να χω μεινει αστεγος παρα να διαλυσω τον εαυτο μου για την μπουρδελοχωρα που ζουμε.

Εγω θα'λεγα δημοσιάρα ή στη Θεσσαλονίκη ή σε τουριστικό νησί
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.500
Like
7.110
Πόντοι
2.306
Φαντάσου να "δουλεύεις" στον Δήμο Χανίων ή στην Ικαρία, τύπε.

Λες δε γαμιέται κι ο Elon Musk και τα λεφτά του, ας ούμε.

Πολύ το άγχος, δε λέει. :2funny:

Δεν ξέρω τι παίζει στα Χανιά αλλά στην Ικαρία μ'εχω φανταστεί... Θα μοίραζα τη βάρδια ανάμεσα σε ψαροντούφεκο και καλάμι...

Εγω θα'λεγα δημοσιάρα ή στη Θεσσαλονίκη ή σε τουριστικό νησί

Σαλόνικα πολύ υγρασία και κρύο. Δεν είναι για μεσήλικες+. Τουριστικό νησί δεν παιζει να βγαινεις οικονομικα με μισθο δημοσιου , μονο αν κανεις ελευθερο καμπινγκ ολο το χρονο (και παλι χλωμο).
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.088
Πόντοι
3.656
δημόσιο για να αποκτήσει άλλο έναν ψηφοφόρο ο μητσοτάκης :rockon:
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.500
Like
7.110
Πόντοι
2.306
δημόσιο για να αποκτήσει άλλο έναν ψηφοφόρο ο μητσοτάκης :rockon:

ΜΟΝΟ ΚΚΕ στη δημοσιάρα. Κι αμα κουνηθεί κανας πισωγλέντης Κουλομάχος , παίρνουμε τηλ τα ντραβραντισμένα αγόρια του ΠΑΜΕ με τα καδρόνια να του δροσίσουν τη σούφρα. :rockon::rockon::rockon:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.088
Πόντοι
3.656
ΜΟΝΟ ΚΚΕ στη δημοσιάρα. Κι αμα κουνηθεί κανας πισωγλέντης Κουλομάχος , παίρνουμε τηλ τα ντραβραντισμένα αγόρια του ΠΑΜΕ με τα καδρόνια να του δροσίσουν τη σούφρα. :rockon::rockon::rockon:
ε τότε είσαι τυχερός που δεν θα ζητήσεις θέση καθαρίστριας γιατί αν θυμάμαι καλά αυτές τις είχαν απολύσει χωρίς αποζημίωση :alivedick:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Δεν ισχύει φίλε.
Οι ΔΥ που είναι ΔΕ, ξεκινούν κάπου στα 800 και κάτι. Δε βγαίνεις ούτε στην επαρχία, εκτός και αν έχεις σπίτι.
Eσυ θυμάσαι ότι πέρασαν τρία μνημόνια...ελπίζω να το θυμηθούν και πολλοί άλλοι που νομίζουν ότι είμαστε ακόμα στις εποχές του Παπαντρεα όπου εδεναν τα σκυλιά με λουκανικα...το μόνο που έμεινε ίδιο είναι ο σταρχιδισμος που επικρατεί σε πασοκοψυχα -κυριως-στελεχη.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Επίσης τύπε, δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά για να μπεις στο δημόσιο τώρα πια θες διδακτορικό. Δεν κάνω πλάκα. :confused:
Λάθος κάνεις ..Υ.Ε.με παιδιά είναι η ιδανική περίπτωση διορισμού.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Δημόσιο είναι καλή περίπτωση αν έχεις κάποια εξτρά εισοδήματα από ενοίκια κτλ ή γλιτώνεις το νοίκι και είσαι σε επαρχία. Ειδικά αν αργότερα προκύψει και οικογένεια και παιδί στο δημόσιο είσαι βασιλιάς.
Επίσης αν έχεις και προσόντα ή αποκτήσεις εμπειρία μπορείς να κυνηγήσεις και τίποτα εξτραδάκια ή και να δοκιμάσεις κάτι άλλο εκ του ασφαλούς παίρνοντας άδεια άνευ αποδοχών. Νομίζω οι πιο πολλοί φορείς σου δίνουν. Δοκιμάζεις κάτι για μερικά χρόνια και αν δεν σου κάτσει επιστρέφεις στην ασφάλεια του δημοσίου. Βασικότατο.

Στην αντίθετη περίπτωση καλύτερα να την κάνεις για εξωτερικό όσο είσαι μικρός και να χτίσεις τη ζωή σου εκεί παρά στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Λίγοι είναι οι πραγματικά καλοί εργοδότες και σε μερικές δουλειές, όπως σε κάτι τράπεζες ή διάφορα μεγαλοστελέχη κτλ δεν αποκλείεται να σε σπρώξουν στην έξοδο και στα 40φευγα.
Η περίπτωση της β'παραγραφου ισχύει για τεχνικούς η έστω για οδηγούς.
Δεν ισχυει γενικά για όλους .
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.117
Κριτικές
49
Like
5.488
Πόντοι
2.846
Yπαρχει και η παράμετρος "κόστος και ποιότητα ζωής"...
Στην ταβέρνα στο Μανχα'ι'μ θα έχεις μεγαλύτερο μισθό από εδώ αλλά δεν θα μπορείς να βγαίνεις για καφέ όπως εδώ ούτε θα μπορείς να βγαίνεις για θερινό σινεμά αν τα γερμανικά σου είναι απλώς τα βασικά....αν υπάρχουν θερινά σινεμά εκεί βέβαια.
κοίτα, ποιότητα ζωής είναι πολλά πράγματα, υλικά και άυλα και σίγουρα πουθενά δεν είναι παράδεισος. Από την άλλη, ζούμε σε κοινωνία όπου τα πάντα είναι εμπόρευμα. Πόσο καλή ποιότητα ζωής μπορεί να έχει κάποιος που αμείβεται κάτω από το κόστος ζωής; Εκτός θα θεωρούμε ποιότητα ζωής να ζει με τους γονείς του μέχρι τα 50 και τα χρήματα που βγάζει να τα έχει για φραπέδες και τσιγάρα.
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.117
Κριτικές
49
Like
5.488
Πόντοι
2.846
Επίσης τύπε, δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά για να μπεις στο δημόσιο τώρα πια θες διδακτορικό. Δεν κάνω πλάκα. :confused:
εξαρτάται. Υπάρχουν ακόμα και θέσεις ΥΕ αλλά είναι συγκεκριμένες (π.χ. εργάτης καθαριότητας σε δήμο, όχι κεντρικό κράτος) και πολλές φορές με συμβάσεις ορισμένου χρόνου που σημαίνει ότι είσαι μονίμως στην επισφάλεια.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
κοίτα, ποιότητα ζωής είναι πολλά πράγματα, υλικά και άυλα και σίγουρα πουθενά δεν είναι παράδεισος. Από την άλλη, ζούμε σε κοινωνία όπου τα πάντα είναι εμπόρευμα. Πόσο καλή ποιότητα ζωής μπορεί να έχει κάποιος που αμείβεται κάτω από το κόστος ζωής; Εκτός θα θεωρούμε ποιότητα ζωής να ζει με τους γονείς του μέχρι τα 50 και τα χρήματα που βγάζει να τα έχει για φραπέδες και τσιγάρα.
Σίγουρα καλή ποιότητα ζωής ΔΕΝ είναι να μην πηγαίνεις σινεμά γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις υπότιτλους και να μην διαβάζεις εφημεριδες και βιβλια-περιοδικα για τον ίδιο λόγο...έτσι ζούσαν όσοι έφυγαν τις δεκαετίες του '50 και του'60.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
εξαρτάται. Υπάρχουν ακόμα και θέσεις ΥΕ αλλά είναι συγκεκριμένες (π.χ. εργάτης καθαριότητας σε δήμο, όχι κεντρικό κράτος) και πολλές φορές με συμβάσεις ορισμένου χρόνου που σημαίνει ότι είσαι μονίμως στην επισφάλεια.
Το Α.Σ.Ε.Π.βγαζει πολλές προκηρύξεις τελευταία για Υ.Ε.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.670
Like
11.621
Πόντοι
2.406
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Φίλε δεν έχω διαβάσει τι γράψαν οι σύντροφοι
Τα πράγματα είναι πολύ απλά
Εάν έχεις σκοπό να κάνεις παιδιά φύγε και μείνε εξωτερικο
Εάν έχεις σκοπό νάσαι σόλο κάτσε δημόσιος υπάλληλος
Υπάρχει και συνδυασμός
Διορισμος πάρε όσο μπορείς άνευ αποδοχών καντη για έξω και βλέπεις μετά τι θα κάνεις
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.117
Κριτικές
49
Like
5.488
Πόντοι
2.846
Σίγουρα καλή ποιότητα ζωής ΔΕΝ είναι να μην πηγαίνεις σινεμά γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις υπότιτλους και να μην διαβάζεις εφημεριδες και βιβλια-περιοδικα για τον ίδιο λόγο...έτσι ζούσαν όσοι έφυγαν τις δεκαετίες του '50 και του'60.
σωστόν. Αυτοί όμως ήταν εργάτες που πήγαιναν πακέτο στα εργοστάσια και μπορεί να μην ήξεραν καλά-καλά να διαβάσουν ούτε ελληνικά.
Γι αυτό είπα πιο πάνω ότι η μετανάστευση στο εξωτερικό σήμερα προσφέρεται πιο πολύ για νέους επιστήμονες. Να πάει ο άλλος και να έχει την προοπτική να ενταχθεί κάπως στην εκεί κοινωνία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom