Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Το ελληνικό δημόσιο είναι συγκριτικά καλύτερος εργοδότης από τον απατεώνα επιχειρηματίσκο της "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" που κοιτάει να σε στύψει για έναν βασικό μισθό που πλέον δεν φτάνει ούτε για το νοίκι και έχει την απαίτηση να του βαράς και προσοχές από πάνω.
Αλλά το ελληνικό δημόσιο ΔΕΝ είναι καλός εργοδότης. Τα στελέχη υψηλών προσόντων υποαμείβονται - εκτός αν έχεις κάρτα μέλους της ΟΝΝΕΔ και βρεθείς σε κάποια θέση για ολίγους εκλεκτούς. Αν θέλεις παραδείγματα, μπορώ να σου γράψω.
Ειδικά λοιπόν αν είσαι νέος επιστήμονας, εξωτερικό ασυζητητί. Εδώ η ένδοξη πατρίς πάει να γίνει εξ ολοκλήρου χώρα σερβιτόρων.
Αλλά εξωτερικό υπό την προϋπόθεση ότι θα βρεις δουλειά της προκοπής, έτσι; Το να πας π.χ. να πλένεις πιάτα σε ελληνική ταβέρνα "Ο Ζορμπάς" στο Μάνχαϊμ δεν ξέρω πόσο θα σε ωφελήσει.
Yπαρχει και η παράμετρος "κόστος και ποιότητα ζωής"...
Στην ταβέρνα στο Μανχα'ι'μ θα έχεις μεγαλύτερο μισθό από εδώ αλλά δεν θα μπορείς να βγαίνεις για καφέ όπως εδώ ούτε θα μπορείς να βγαίνεις για θερινό σινεμά αν τα γερμανικά σου είναι απλώς τα βασικά....αν υπάρχουν θερινά σινεμά εκεί βέβαια.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.420
Πόντοι
216
Πολλα ενδιαφεροντα σχετικα με το θεμα εχουν ειπωθει κι εδω
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.463
Πόντοι
216
Εχω κάνει πολλές σκέψεις να φύγω και στο παρελθόν και τώρα αλλά δεν κατάφερα. Δούλεψα πολλά χρόνια σε ιδιοτικό τομέα σαν υπάλληλος (για να ιδιωτεύσω ούτε καν) και τα τελευταία χρόνια απασχολούμαι στο δημόσιο με συμβάσεις και παίζει να διοριστώ. Ακόμη μου περνάει να φύγω αλλά δεν μου βγαίνει. Νομίζω με πήραν τα χρόνια. Αν κάποιος είναι μικρός νομίζω αξίζει. Τώρα για μένα δεν ξέρω τι θα μπορούσα να βρω αν και έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
2.165
Κριτικές
16
Like
14.332
Πόντοι
3.246
Αν μπορείς να έχεις δεύτερο εισόδημα τότε το δημόσιο είναι μια χαρά. Πχ ακίνητα, κτήματα ή κάτι άλλο. Αν δεν έχεις τότε δεν αξίζει γιατί θα είσαι μια ζωή στο περίμενε για αυξήσεις.

Το τεράστιο πλεονέκτημα του 7-3 και των ΣΚ δεν υπάρχει πουθενά στον ιδιωτικό. Όσο και να το γελάνε κάποιοι είναι ΠΟΛΥ βασικό για την ψυχική σου υγεία. Αν ανήκεις στην πιο πάνω κατηγορία που ανέφερα στην αρχή τότε θα είσαι άρχοντας. Ξέρεις ότι στις 4 το αργότερο θα είσαι σπίτι σου και το κυριότερο θα το κάνεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Μπορείς να οργανώσεις το υπόλοιπο της μέρας σου σαν άρχοντας.
καλύτερο ωράριο, λιγότερη δουλειά, σκ ελεύθερος , άγραφες
άδειες , απεργίες, εξτραδάκια μαύρα ανάλογα την υπηρεσία
και το συζητάμε ακόμα τι είναι καλύτερο;;;
 
Εγγρ.
19 Ιουν 2024
Μηνύματα
6
Like
2
Πόντοι
0

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
769
Like
2.703
Πόντοι
446
Αν με τα τυπικά σου προσόντα μπορείς να βρεις μια καλή δουλειά στο εξωτερικό, ξέχνα το ελληνικό δημόσιο...

Εγώ ήμουν αναπληρωτής σε Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, αν έβαζα νερό στο κρασί μου και έκανα υπομονή θα διοριζόμουν πριν 2 χρόνια, αλλά τελικά έφυγα εξωτερικό πριν 8 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει λεπτό.

Πρόσφατα συνάντησα και κάποιους πρώην συναδέλφους όταν κατέβηκα Ελλάδα,
που διορίστηκαν μετά από χρόνια ταλαιπωρίας να αναπληρώνουν σε κάθε επαρχιακό τμήμα
ή απλά να εποπτεύουν εξεταστικές και τώρα προσπαθούν να τα έχουν καλά με τον
κάθε αιώνιο φοιτητή κομματόσκυλο και με τους πακιστανούς που πουλάνε ντρόγκια μέσα στο campus:2funny:

Aλλά διορίστηκαν, οπότε όλα καλά...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.439
Πόντοι
456
Δημόσιο είναι καλή περίπτωση αν έχεις κάποια εξτρά εισοδήματα από ενοίκια κτλ ή γλιτώνεις το νοίκι και είσαι σε επαρχία. Ειδικά αν αργότερα προκύψει και οικογένεια και παιδί στο δημόσιο είσαι βασιλιάς.
Επίσης αν έχεις και προσόντα ή αποκτήσεις εμπειρία μπορείς να κυνηγήσεις και τίποτα εξτραδάκια ή και να δοκιμάσεις κάτι άλλο εκ του ασφαλούς παίρνοντας άδεια άνευ αποδοχών. Νομίζω οι πιο πολλοί φορείς σου δίνουν. Δοκιμάζεις κάτι για μερικά χρόνια και αν δεν σου κάτσει επιστρέφεις στην ασφάλεια του δημοσίου. Βασικότατο.

Στην αντίθετη περίπτωση καλύτερα να την κάνεις για εξωτερικό όσο είσαι μικρός και να χτίσεις τη ζωή σου εκεί παρά στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Λίγοι είναι οι πραγματικά καλοί εργοδότες και σε μερικές δουλειές, όπως σε κάτι τράπεζες ή διάφορα μεγαλοστελέχη κτλ δεν αποκλείεται να σε σπρώξουν στην έξοδο και στα 40φευγα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.466
Κριτικές
1
Like
6.154
Πόντοι
2.356
Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Τύπε, η ερώτηση που κάνεις είναι άκυρη.

Σημασία έχει εσύ τι θέλεις να κάνεις.
 
Τελευταία τροποποίηση:

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.891
Κριτικές
16
Like
14.743
Πόντοι
6.515
Δημόσιο
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.921
Πόντοι
3.656
Αμα εισαι μονιμος στο δημοσιο και ζεις στην επαρχια εισαι βασιλιας.

Θα'σαι καλά οικονομικά,αλλά βασιλιάς απο που κι ως που χωρις επιλογές,χωρίς τίποτα;

Απλά θα'σαι άλλος ένας παντρεμένος εκεί πέρα
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.434
Like
2.538
Πόντοι
456
Ο λογος που δεν επέλεξα το δημοσιο οταν μου ειχε ερθει διορισμός,ηταν επειδη γνωριζα το συναδελφικό κλιμα,ρουφιάνοι-βύσματα-γκρινια!

Καλά έκανες τύπε, τέτοια μυαλά λείπουν από το εξωτερικό. Πήγαινε και πάρε και πολλούς μαζί σου, μπας και πέσουν και οι τιμές στα μπακάλικα και στα ενοίκια.
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Εξαρτάται από αξιώσεις προσδοκίες ικανότητες ευκαιρίες σου κτλ...
Γνώρισα εμπειρο πτυχιούχο σε ιδιωτικό τομεα με εισόδημα που ίσως πλησιάζει τα 100. Και δεν ήταν ο μόνος
Και άλλο ισοτιμος στο δημόσιο δεν ξεπερνά τα 20.
Ετήσια εισοδήματα

50 ώρες με 40 ώρες τη βδομάδα


1100 x 12 = 13.200 το χρόνο δλδ με 2-3 ώρες τη μέρα στους Δήμους;;;τι δουλειά έκαναν;
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.440
Like
2.241
Πόντοι
456
Εξαρτάται από πολλά...
Ηλικία: Είσαι 25-35 ; Εξωτερικό με 1000. Αλλιώς δημόσιο.
Προσόντα: Είσαι από Πολυτεχνείο, χημικός, ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος, πληροφορικός; Εξωτερικό. Χωρίς προσόντα, εδώ.
Οικ. κατάσταση: Είσαι παντρεμένος με παιδιά; Μένεις εδώ και δημόσιο. Αν όχι, φεύγεις.
Πάντως, αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, δε γυρνούσα στο μπουρδέλο ΠΟΤΕ.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.440
Like
2.241
Πόντοι
456
Αμα εισαι μονιμος στο δημοσιο και ζεις στην επαρχια εισαι βασιλιας.
Δεν ισχύει φίλε.
Οι ΔΥ που είναι ΔΕ, ξεκινούν κάπου στα 800 και κάτι. Δε βγαίνεις ούτε στην επαρχία, εκτός και αν έχεις σπίτι.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
820
Κριτικές
1
Like
2.224
Πόντοι
446
Θα'σαι καλά οικονομικά,αλλά βασιλιάς απο που κι ως που χωρις επιλογές,χωρίς τίποτα;

Απλά θα'σαι άλλος ένας παντρεμένος εκεί πέρα
Εγώ έμαθα να κάνω θυσίες από μικρός δεν γίνετε να τα έχω όλα στη ζωή μου. Διάβασα σε ένα βιβλίο "ζήσε σαν βασιλιάς με αυτά που έχεις", με την πάροδο του χρόνου ο άνθρωπος θα καταλάβει δεν χρειάζετε πολλά στη ζωή του, αμα θέλεις επιλογές πας σε ενα μεγαλο αστικό κέντρο διανυκτερεύεις εκεί και γύρνας πάλι πίσω την άλλη μέρα.
Μια ξαδέρφη του πατέρα μου δημόσιος υπάλληλος δούλευε πολλά χρόνια Αθήνα πήρε μετάθεση κοντα στο πατρικό της σπίτι και βρήκε την ησυχία της είχε κουραστεί από το τρελό ρυθμό ζωής της Αθήνας.
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Δεν ισχύει φίλε.
Οι ΔΥ που είναι ΔΕ, ξεκινούν κάπου στα 800 και κάτι. Δε βγαίνεις ούτε στην επαρχία, εκτός και αν έχεις σπίτι.
Και είναι 12 μισθοί!!!!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εγώ έμαθα να κάνω θυσίες από μικρός δεν γίνετε να τα έχω όλα στη ζωή μου. Διάβασα σε ένα βιβλίο "ζήσε σαν βασιλιάς με αυτά που έχεις", με την πάροδο του χρόνου ο άνθρωπος θα καταλάβει δεν χρειάζετε πολλά στη ζωή του, αμα θέλεις επιλογές πας σε ενα μεγαλο αστικό κέντρο διανυκτερεύεις εκεί και γύρνας πάλι πίσω την άλλη μέρα.
Μια ξαδέρφη του πατέρα μου δημόσιος υπάλληλος δούλευε πολλά χρόνια Αθήνα πήρε μετάθεση κοντα στο πατρικό της σπίτι και βρήκε την ησυχία της είχε κουραστεί από το τρελό ρυθμό ζωής της Αθήνας.
Η ζωή θέλει θυσίες.... Εάν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom