Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Καλά είναι τα νησιά. Έχεις ομως δεδομένο το κόστος διαμονής; Επίσης, πώς τη βγάζεις το χειμώνα;
 
Εγγρ.
12 Απρ 2024
Μηνύματα
57
Like
245
Πόντοι
20
Καλημέρα αδέρφια, στο δημόσιο μήνας μπει μήνας βγει θα ξέρεις πως έχεις στάνταρ φράγκα και θα πορεύεσαι, όπως και θα τακτοποιείς τις ανάγκες σου με βάση αυτά! Βάλε σ/κ, τίποτα αργίες που θα κολλάς και θα γίνονται 4ημερα αλλά ο μισθός...μισθός!
Προσωπικά είμαι στον ιδιωτικό τομέα (εστίαση) φίλε η κατάσταση είναι γάμησε τα από που να ξεκινήσω από τα ωράρια που δεν υπάρχουν(!), από το ότι πρέπει να τραβάς όχι μόνο στους προιστάμενους προσοχή αλλά και στους πιο παλιούς γιατί αυτοί μπορεί να έχουν υπογράψει τις παλιές συμβάσεις των χιλιάρικων και να είναι με το κινητό στο χέρι και την λούφα, αλλά ο νέος πρέπει να δουλέψει διπλάσια, να του βγει η παναγία γιατί δουλεύει και για αυτον που καυλαντίζει και αν πεις κ τίποτα στον προισταμενο ή στο αφεντικό γίνεσαι ο ρουφιάνος και ξαφνικά εκεί που είχες να κάνεις ένα πράγμα κάνεις άλλα 50!!!
Το σύστημα είναι σάπιο από όπου κ αν το πιάσεις! Αν έχεις μαζεμένα λεφτά και σόι (για το ξεκίνημα τουλάχιστον έξω, γιατί και αυτοί πόσο θα σε θέλουν μέσα στα πόδια τους) στο εξωτερικό μην το σκέφτεσαι όρμα!
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.734
Κριτικές
1
Like
6.950
Πόντοι
1.056
Eσυ θυμάσαι ότι πέρασαν τρία μνημόνια...ελπίζω να το θυμηθούν και πολλοί άλλοι που νομίζουν ότι είμαστε ακόμα στις εποχές του Παπαντρεα όπου εδεναν τα σκυλιά με λουκανικα...το μόνο που έμεινε ίδιο είναι ο σταρχιδισμος που επικρατεί σε πασοκοψυχα -κυριως-στελεχη.
Με Κουλη αρχηγό,το δημοσιο του Αντρεα εγινε παιδική χαρα!

Το βόλεμα του βολεματος
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
1.152
Like
3.714
Πόντοι
456
Με Κουλη αρχηγό,το δημοσιο του Αντρεα εγινε παιδική χαρα!

Το βόλεμα του βολεματος
Τύπε δεν ξέρεις για τι μιλάς! Ανδρέας-ΠΑ.ΣΟ.Κ εποχές 81-85 από αυτόπτες μάρτυρες και ανθρώπους που τα ζήσανε (όχι κομματοσκυλα και οχι ιστορίες για χαβαλέ), αληθινές ιστορίες για ΠΑΣΟΚ-Ανδρέα
Α) Τράπεζα Alpha bank με 5 εργαζόμενους, την άλλη μέρα 12! Β) ΙΚΑ σε δήμο Βορείων προαστίων από πόστο με 3-4 θέσεις, την άλλη μέρα 18! Γ) ΕΡΤ την δεκαετία του 70' τεχνικοί 40, στα τέλη των 80's πάνω από 500....Θες να πούμε για ΔΕΗ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ (που κάνατε γάμους και βαφτίσια με όλα τσάμπα από Catering της Ολυμπιακής), θες να πούμε για Δήμους και Υπουργεία με ΠΑΣΟΚαρία???
"Κούλης θα λέτε και θα κλαίτε"
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.833
Κριτικές
30
Like
20.856
Πόντοι
8.815
ηθελα να 'ξερα που στο πουτσο δουλευετε στον Ιδιωτικο τομεα και σας πληρωνουν οποτε να 'ναι και ειναι ολα μαυρα κτλ κτλ. 10 χρονια τωρα παιρνω το μισθο μου στην ωρα του,αν μεσολαβει ΣΚ τον βαζουν παρασκευη. Δωρα Χριστουγεννων,Πασχα και επιδομα αδειας παντα στην ωρα τους ή μαλλον οχι στην ωρα τους,πιο νωρις μας τα βαζουν.Οσο για τις αδειες με παιρνουν τηλ και με ρωτανε ποτε θελω.

και το δημοσιο που κανουν ολοι οι Ελληναραδες πιπες για να μπουν και νομιζουν οτι θα καθονται,ειναι αναλογα που θα πας. παιζει να πεσεις σε υπηρεσια τιγκα στους ρουφιανους,οι οποιοι θα σου φορτωνουν και δουλεια.περιβαλλον εργασιας για τα μπαζα,τερμα τοξικο.
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.833
Κριτικές
30
Like
20.856
Πόντοι
8.815
Επίσης τύπε, δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά για να μπεις στο δημόσιο τώρα πια θες διδακτορικό. Δεν κάνω πλάκα. :confused:
Νομιζουν οτι εχουμε 90's που πολλοι εμπαιναν απ'το παραθυρο,μεχρι και οι αγραμματοι.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
401
Like
786
Πόντοι
81
''ως ποτε ρε θα ανεχεσαι να σε ξεφτυλιζει το καθε κωλοπαιδο για ενα Χιλλιαρικο''
Θεμης 1982

καπως ετσι ειναι ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα.
 

OUROBOROS

Ανώτερος
Εγγρ.
21 Ιαν 2007
Μηνύματα
353
Κριτικές
29
Like
1.874
Πόντοι
7.316
Καλημερα σε ολους, θα ξεκινησω με την ερωτηση!!!
α) Ποσοι απο εσας ειναι ανεργοι αυτη την στιγμη που μιλαμε.
β) Πόσοι απο εσάς έχουν προσληφθεί στο δημόσιο απο την πίσω πορτα
γ) Πόσοι απο εσας γνωρίζουν τι εστι ιδιωτικός τομέας (δηλαδη) ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να μην είναι φίλος, γνωστός, συγγενής ή να ξεπλένει χάρη του τοπικού βουλευτή.
Αυτες ειναι οι εισαγωγικές ερωτήσεις που είμαι 95% σίγουρος οτι αποκλειουν το 98% από εσάς (εκτός του ανθρώπου που ιδιώτευσε στο εξωτερικό). Αυτές οι απαντήσεις που διάβασα δηλώνουν εργαζόμενους που βρήκαν σχετικά εύκολα εργασία και οχι τα τελευταία 5 ετη. Δεν κάνω κρίση σε κανέναν γιατί είμαι ενας κανένας και ενα τπτ αλλα σίγουρα εχω την εκπαίδευση (έχω περπατήσει όλο τον δρόμο) και έχω εργαστεί σε διάφορες εργασίες και σε διάφορες θέσεις. Η Ελλαδα σαν χωρα ειναι η Εικονα και η πραγματικοτητα. Η εικονα ειναι αυτη που δινει η ΕΛΣΤΑΤ και η πραγματικοτητα φαινεται στα βοηθηματα (ψυχολογικα και σωματικα που δινονται καθε ημερα στα φαρμακεια). Ενα τυπικο παραδειγμα μπορει να δει ο καθενας απο εμας στα λεγομενα κεντρα δραστηριωτητων που επισκεπτονται καθε ημερα οι γονεις για τα παιδια τους. Ανθρωποι που ουρλιαζουν γιατι δεν εχουν προσωπικη ζωη, μαυροι απο το στιψιμο και την αναλγησια. Επισης τροφη για σκεψη, ποτε ειδατε, ακουσατε η μαθατε πραγματικο περιστατικο με πραγματικη τιμωρα απο την επιθεωρηση εργασιας (οχι οτι οι ανθρωποι δεν εργαζονται) αλλα πως εργαζονται και τις ελευθεριες εχουν στην επιβολη του γραμματος του εργασιακου νομου. Μπορουμε να μιλαμε 1000 ωρες για την καταντια χωρις να υποστηριζουμε καμια νορμα (καπιταλιστικη / κουμουνιστικη) απλα να εχουμε ως κεντρο τις απλες 24 ωρες του καθενα απο εμας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.734
Κριτικές
1
Like
6.950
Πόντοι
1.056
Επίσης τύπε, δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά για να μπεις στο δημόσιο τώρα πια θες διδακτορικό. Δεν κάνω πλάκα. :confused:
Αυτες οι πιπες ειναι για οσους δεν χτυπανε πορτα γραφειου Κουλη.

Αυτοι οχι διαδακτορικο,ενσημα απο ΝΑΣΑ θελουν.

Οι αλλοι,αρκει μια πιπουλα
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Ο 50ρης υπάλληλος της πρώην ΔΕΗ .... Αγροτικής Τράπεζας κοκ ....

θα πάρει τα ίδια με άλλους;

Ψάχτο ........
Τα διλήμματα του νηματοθετη έχουν ουσία εάν αναφερόμαστε σε νέους ελεύθερους χωρίς παιδιά κτλ με τα συμπαραμαρουντα τους. Αλλιώς δεν ισχύει τπτ. Ούτε έξω πας ούτε διορίζεται ούτε ιδιωτικο... ούτε .....

Μετά από ηδη 20-25-30 χρόνια δουλειάς είναι αλλιως.
Τεσπά όλοι ΕΦΚΑ θα πάρουν με βάση τον συνταξιμο μισθό 2002->.
Ανταποδοτική σύνταξη
+ Εθνική σύνταξη
Κτλ...

Οι περισσότεροι 40+62 μέχρι και 2026. Μετά βλέπουμε...

Κάποιες λίγες περιπτωσεις θα γλιτώσουν με λιγότερο από 40+62
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.440
Like
2.243
Πόντοι
456
ηθελα να 'ξερα που στο πουτσο δουλευετε στον Ιδιωτικο τομεα και σας πληρωνουν οποτε να 'ναι και ειναι ολα μαυρα κτλ κτλ. 10 χρονια τωρα παιρνω το μισθο μου στην ωρα του,αν μεσολαβει ΣΚ τον βαζουν παρασκευη. Δωρα Χριστουγεννων,Πασχα και επιδομα αδειας παντα στην ωρα τους ή μαλλον οχι στην ωρα τους,πιο νωρις μας τα βαζουν.Οσο για τις αδειες με παιρνουν τηλ και με ρωτανε ποτε θελω.

και το δημοσιο που κανουν ολοι οι Ελληναραδες πιπες για να μπουν και νομιζουν οτι θα καθονται,ειναι αναλογα που θα πας. παιζει να πεσεις σε υπηρεσια τιγκα στους ρουφιανους,οι οποιοι θα σου φορτωνουν και δουλεια.περιβαλλον εργασιας για τα μπαζα,τερμα τοξικο.
Δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια, όταν όλοι το έπαιζαν επιχειρηματίες με 3-5 άτομα προσωπικό.
Μεγάλες εταιρείες και πολυεθνικές, δεν κάνουν τέτοια κόλπα.
Δουλεύω 20 χρόνια στην ίδια εταιρεία, πέρασα και δύσκολες στιγμές, αλλά ποτέ δεν άργησαν πληρωμές.
Πάντως ακούω για τοξικότητα στο δημόσιο και γελάω...Γράψιμο στα παπάρια, όλους. Τι θα σου κάνουν δηλαδή;
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Θα διοριστείς φέτος ως εκπαιδευτικός?
δεν αναφέρω κάπου ότι είμαι εκπαιδευτικός, αλλά έχω τελειώσει και αυτό μέσω του προγράμματος ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Εγώ και σχεδόν όλη η Ελλάδα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πολυ δυνατη ερωτηση.Για μεα η απαντηση ειν αι μια,αναλογως τα skills,αν ειναι να ειμαι εργατης τοτε φυσικα διορισμος στο δημοσιο χωρις να ρποσβαλλω (εργατης ειμαι και εχω μπει και δημοσιο 1 χρονο).Ελληνικο δημοσιο ισον σαπιλα βοθροβυσματα που θα κανεις τα στραβα ματια επεδη βολευτηκες,ειναι ηθικο.Αν αντεχεται ηθικα δημοσιο χωρις ρισκα κτλ.Αν εχεις καποια skills εξωτερικο που θα ζεις ανωτερο απο το ελληνικο δημοσιο και δεν θα εισαι και καραγκιοζης κλαψιαρης.Πιστευω ομως οτι τελικα γινεται οτι αντεχει η καρδια μας γιατι ειναι το συναισθηματικο.
έχω τελειώσει Οικονομικά σε Πανεπιστήμιο, έχω μεταπτυχιακό ΜΒΑ και παιδαγωγική επάρκεια ΑΣΠΑΙΤΕ. Έχω 5 χρόνια προυπηρεσίας γενικά ( δημόσιο και ιδιωτικό). Είμαι 31
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Εξωτερικό που ; Τι ηλικία ; Πρέπει να το δούμε σφαιρικά το ζήτημα. Δουλειά , λεφτά,ζωή , γκόμενες
Βάση των πτυχίων που έχω ( Οικονομικά προπτυχιακό, ΜΒΑ μεταπτυχιακό) είμαι 31 θα έλεγα Ελβετία ότι είναι καλή επιλογή
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Αν μιλάμε για χειρονακτικά επαγγέλματα είτε βγεις έξω είτε μείνεις μέσα είναι ένα και το αυτό. Για τεχνικούς και λοιπές δουλειές γραφείου σίγουρα είναι προτιμότερο να φύγεις, αν και πάντα εξαρτάται απ' τη φύση της δουλειάς. Αν π.χ. είσαι προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις από οπουδήποτε, ακόμα και απ' το παιδικό σου δωμάτιο και να γλιτώσεις τα logistics που λέει ο λόγος. Κατά τα λοιπά, παντού υπάρχουν βύσματα και ρουφιάνοι, στον ιδιωτικό τομέα είναι πολλοί περισσότεροι πλέον. Στο εξωτερικό αυτά πρέπει να τα αντιπαλέψεις μόνος, θέλει μεγαλύτερα αρχίδια για να ελιχθείς και να εξελιχθείς, γι' αυτούς πάντα θα είσαι ο ausländer, ο αλλοδαπός. Μπορεί να ενσωματωθείς κάποτε αλλά μπορεί και όχι, δεν ξερω αν αξίζει ολη η υπερπροσπάθεια που θα καταβάλεις περιμένοντας να δικαιωθείς στο τέλος.

Η μαλακία στην μπουρδελοΕλλάδα είναι ότι δεν υπάρχει σωστός επαγγελματικός προσανατολισμός από τα σχολικά ακόμα χρόνια. Πρέπει να οργανώνεται σε κύκλους από Γυμνάσιο και να μπαίνουν και παραδείγματα επιχειρήσεων. Είναι ultra σημαντικό αυτό αφού ο άλλος όταν αποφοιτήσει θα ασχοληθεί με αυτό που διάλεξε για όλη του τη ζωή. Τώρα βγαίνουν στόκοι και κάνουν ότι τους λένε οι γονείς
Εντάξει εγώ γενικά έχω 5 χρόνια προυπηρεσίας και έχω σπουδές. Είμαι 31. Το θέμα είναι αν είναι καλη ηλικία να φύγω έξω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom