Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Remaleos

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2024
Μηνύματα
6
Like
14
Πόντοι
0
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?

Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Τα έχω κάνει και τα τρία. Βασικά κάνεις ότι σου λέει η καρδιά σου και οι επιδιώξεις σου από την ζωή.

-Θέλεις οικογένεια και είσαι τύπος της συμβατικότητας; Πας δημόσιο καθώς μπορείς να προβλέψεις 20-30 χρόνια εισοδήματος. Δεν αποκλείονται από εδώ τύποι του ρίσκου καθώς θα στήσουν παραμάγαζο στο δημόσιο με πολλά λεφτά αλλά μπορεί και να μην τελειώσει καλά. Επίσης δεν αποκλείονται τύποι με ψώνιο καθώς μπορούν να το κάνουν ως χόμπυ (πχ ερασιτέχνες ηθοποιοί)

-Είσαι της δράσης και έχεις επιδιώξεις αναρίχησης; Πας ιδιωτικό τομέα. Εδώ όμως θα πρέπει να μπουν 2 υποκατηγορίες. Τι εννοούμε ιδιωτικό; Υπάλληλος σε ιδιωτική εταιρία που είναι κάτι σαν δημόσιο (αφού τρώνε από το δημόσιο αλλά με όλα τα κόμπλεξ ή καλά της Ελληνικής οικογένειας ή κυκλώματος αναλόγως που τύχεις) ή ελεύθερος επαγγελματίας και σε μικρομεσαίες που είναι η μόνη ελεύθερη οικονομία της Ελλάδας (στον βαθμό που δεν ζεί από ΕΣΠΑ). Σε κάθε περίπτωση επειδή στην σημερινή εποχή και ειδικά Ελλάδα υπάρχει αβεβαιότητα για το τι ξημερώνει σε 10-20 χρόνια για αυτό όποιος θέλει και οικογένεια το κάνει γρήγορα με το κατάλληλο άτομο που μπορεί να σου σταθεί στα δύσκολα. Προσοχή επίσης οι φιλοδοξίες να μην είναι πάνω από τις δυνατότητες διαφορετικά είναι πιο τραγικό από το να είναι κάτω από τις δυνατότητες-βλέπε γλάστρες που γελοιοποιούνται στα κανάλια και τσιρακια των αφεντικών (ναρκισσιστές-βησματίες είναι τα άτομα που κυνηγάνε για θέσεις σε ιδιωτικό τομέα της διαπλοκής εσωτερικό-εξωτερικό γιατί θα κάνουν ότι που οι απο πάνω). Για να μην λές "μα γιατί έγινε αυτός/αυτή.." και τρελλαίνεσαι

-Εισαι της περιπέτειας, έχεις φιλοδοξίες να δεις κάτι άλλο; Θέλεις να κάνεις κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα (πχ πυρηνική τεχνολογία;) Πας εξωτερικό. Δεν είναι όλες οι δουλειές καλές στο εξωτερικό ούτε και όλα τα μέρη ωραία. Μπορεί να μιζεριάσεις. Μπορεί να βγάλεις λεφτά μπορεί και όχι (εξαρτάται τι θεωρείς "λεφτά", ένα σπίτι στο πουθενά στο Λεβερκούζεν και μια BMW δεν σημαίνει πολλά από μόνο του και αν δεν μπορείς πχ να πας παραλία το ΠΣΚ και περιμένεις μια εβδομάδα στην Κρήτη. Μπορεί να βγάζει λεφτά αλλά να πρέπει να μαζεύεις για ιδιωτικά πανεπιστήμια στα παιδιά). Και στο εξωτερικό υπάρχει αβεβαιότητα οπότε και εδώ πρέπει να κινηθείς γρήγορα αν θέλεις οικογένεια με την πρόσθετη επιπλοκή ότι πρέπει να επιλύσεις θέματα κουλτούρας με το έτερο ήμισυ και το περιβάλλον και περιπλοκές σε μια ενδεχόμενη μελλοντική επιστροφή

Αυτά τα ολίγα εκ πρώτοις
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
401
Like
786
Πόντοι
81
μαλλον θα αρχισουμε κ μεις να τα μαζευουμε σιγα-σιγα για εξω...

Υπουργείο Εργασίας: Έρχεται 9ωρο και απλήρωτες υπερωρίες​


η πιο μπουρδελο κυβερνηση που εχει περασει ποτε απο την μεταπολιτευση....εχει γαμησει τελειως την ηδη γαμημενη αγορα εργασιας.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.328
Κριτικές
18
Like
20.273
Πόντοι
4.546
μαλλον θα αρχισουμε κ μεις να τα μαζευουμε σιγα-σιγα για εξω...

Υπουργείο Εργασίας: Έρχεται 9ωρο και απλήρωτες υπερωρίες​


η πιο μπουρδελο κυβερνηση που εχει περασει ποτε απο την μεταπολιτευση....εχει γαμησει τελειως την ηδη γαμημενη αγορα εργασιας.
Arbeit macht frei.
 

patsav0

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
257
Κριτικές
7
Like
769
Πόντοι
301
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Διορισμός στο δημόσιο χώρας του εξωτερικού για να τους δώσω τα φώτα μου στη δημόσια διοίκηση
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Βασικά πρέπει να μπει και το ερώτημα,πόσοι απ'αυτούς που φυγαν εξωτερικό θα γυρνούσαν για διορισμό στο Δημόσιο.Πιστεύω χαλαρά ένα 90%...
Λάθος...ελάχιστοι θα γύριζαν πίσω έστω στο Δημόσιο ..όχι για ποιότητα ζωής και λοιπές πουτσες μπλε...αλλά από (ψώρο)περηφάνια και μόνο ..προτιμούν να είναι αγκαλιά με το κινητό και τον Η/Υ με το που γυρνάνε από την δουλειά μέχρι να κοιμηθούν μακρυά από τις ελληνικές καφετέριες για να μην νοιώσουν ακυρωμενοι που γύρισαν πίσω ...ζωαρα έτσι;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Πόσοι έχουν σοβαρές δουλειές στο εξωτερικό;Γι'αυτό λέω 90% θα γυρνούσε και αφήνω ένα 10%.Άντε να το κάνω και 80-20.Παραπάνω δε νομίζω.Άσχετα φυσικά αν όλοι στα σόσιαλ το παίζουν ότι κάνουν ζωάρα
Οι πιο πολλοί χαμαλικια κάνουν...εξαιρούνται γιατροί και στελεχη επιχειρήσεων...πολλοί οδηγοί φεύγουν τα τελευταία χρόνια και πάνε ακόμα και σε αστικές συγκοινωνίες ...και αυτοί είναι στις εξαιρέσεις του κανόνα που αφορά χαμάληδες γενικά.
Το πρόβλημα είναι πιο πολύ με τα παιδιά τους που μακρυά από τα πάτρια εδάφη σταδιακά χάνουν καθετί ελληνικό ιδίως αν δεν ασχοληθούν οι γονείς .
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
820
Κριτικές
1
Like
2.226
Πόντοι
446
Οι πιο πολλοί χαμαλικια κάνουν...εξαιρούνται γιατροί και στελεχη επιχειρήσεων...πολλοί οδηγοί φεύγουν τα τελευταία χρόνια και πάνε ακόμα και σε αστικές συγκοινωνίες ...και αυτοί είναι στις εξαιρέσεις του κανόνα που αφορά χαμάληδες γενικά.
Το πρόβλημα είναι πιο πολύ με τα παιδιά τους που μακρυά από τα πάτρια εδάφη σταδιακά χάνουν καθετί ελληνικό ιδίως αν δεν ασχοληθούν οι γονείς .
Καλύτερα να πάνε εξωτερικό μπας και ανοίξουν τα μυαλά τους οι τύποι και σεβαστούν πέντε πράματα παραπάνω στη ζωή τους.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.457
Κριτικές
14
Like
4.586
Πόντοι
746
Το ερώτημα δεν έχει να κάνει και με χρήματα ... έχει να κάνει και με την χώρα...

Σε κάποιες ανεπτυγμένες χώρες τις Ευρώπης Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια ... η ζωή ειναι πλέον ακριβή και μίζερη...

Στην Ασία είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα ...

Τεράστια διαφορά κάνουν και οι γυναίκες ...

Στο Ανατολικό μπλοκ Ασία και Λατινική Αμερική σου αλλάζουν τελειως την
πραγματικότητα γιατί είνα δοτικες και sexy ...

Οπότε αν είσαι στα αρχιδια σου .... ο ήλιος λάμπει πολυ στην Ανατολή...!
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.683
Like
2.424
Πόντοι
606
αν μπεις στο δημοσιο πχ.. εργατης στα σκουπιδια τωρα το καλοκαιρι που εχει 400 βαθμους κελσιου που βγαινει η σκουπιδιαρα 2 δρομολογια απο τις 6 μεχρι τις 12 και ο αλλος στο γραφειο που ψολοκοπαναει και παιρνει και περισοτερα λεφτα καλυτερα εξωτερικο. Αν εισαι στο δημοσιο σε γραφειο κλιματιστικο και βαρας τα @@ σου στον τοιχο καλυτερα δημοσιο ελλαδα:grin:
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Οι πιο πολλοί χαμαλικια κάνουν...εξαιρούνται γιατροί και στελεχη επιχειρήσεων...πολλοί οδηγοί φεύγουν τα τελευταία χρόνια και πάνε ακόμα και σε αστικές συγκοινωνίες ...και αυτοί είναι στις εξαιρέσεις του κανόνα που αφορά χαμάληδες γενικά.
Hard data έχεις γι' αυτό που λες; Η δική μου εικόνα είναι άλλη αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα θα ήθελα να δω τα HD.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Hard data έχεις γι' αυτό που λες; Η δική μου εικόνα είναι άλλη αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα θα ήθελα να δω τα HD.
Εχω εικόνα από κάποιους φίλους και συγγενείς που πήγαν έξω αλλά και από αυτά που βγαίνουν στον Τύπο .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Oσοο κάνουν δουλειές που τους αφήνουν κάνα πεντοχιλιαρο τον μήνα θα ζουν και πιο ποιοτικά...
Οι υπόλοιποι που έχουν το πολύ τις μισές αποδοχές και αυτοί μεροδουλι μεροφα'ι' είναι ...δεν νομίζω να έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής σε σχέση με Ελλάδα...αν τρέχουν όλη μέρα στην δουλειά και τους τρώνε και οι δρόμοι στο πάνε -ελα μετά μόνο για φα'ι' και ύπνο είναι .
Εδώ έχουμε ποιότητα ζωής χωρίς απαραίτητα τετραψήφιο μισθό. ...δεν μιλάω φυσικά για Θεσσαλονίκη ,Αθήνα και τουριστικές περιοχές όπου αυτά δεν φτάνουν με τίποτα εκτός βέβαια από περιπτώσεις που ζουν όλη τους την ζωή στο πατρικό και δεν έχουν πληρώσει ποτέ ενοίκιο ,λογαριασμούς κτλ .
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Ρε παιδιά βλέπω καλά? πολλοί από εσάς λέτε ότι οι περισσότεροι κάνουν χαμαλίκια στο εξωτερικό. Γύρω στα 500.000 μορφωμένα άτομα έχουν φύγει από την κρίση και συνεχίζουν να φεύγουν. Τι χαμαλίκια και αηδίες λέτε? Και στο εξωτερικό δεν πήγαν για να κάνουν "ζωάρα" ούτε να ποστάρουν στα σόσιαλ, αλλά για να ζουν αξιοπρεπώς γιατί επένδυσαν πολλά χρήματα, χρόνο και κόπο για την εκπαίδευση τους για να παίρνουν 800 ευρώ στην Ελλάδα και να φυτοζωούν χωρίς να μπορούν να αποταμιεύσουν 100 ευρώ το μήνα. Και όσοι δεν πήγαν ενώ έχουν προσόντα, απλά δεν είχαν τα κάκαλα να αφήσουν τη βόλεψη τους στην Ελλάδα. Γιατί στην Ελλάδα είτε σπουδάζεις είτε όχι, τα ίδια πάνω κάτω λεφτά θα πάρεις παρότι δίνεις προστιθέμενη αξία στην οικονομία αν έχεις κάποιες σπουδές. Στο εξωτερικό πάει με κλίμακες. Αυτός που έχει βγάλει πανεπιστήμιο, ξεκινάει απευθείας από κάποιο μισθό παραπάνω από τον απόφοιτο λυκείου. Στο εξωτερικό πλέον από Ελλάδα πάνε μόνο μορφωμένοι ή εργάτες με κάποια εξειδίκευση όμως, ελάχιστοι εργάτες απλοί και ελάχιστοι για χαμαλίκια που λέτε γιατί ο μισθός προφανώς είναι ανάλογος των προσόντων.
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Oσοο κάνουν δουλειές που τους αφήνουν κάνα πεντοχιλιαρο τον μήνα θα ζουν και πιο ποιοτικά...
Οι υπόλοιποι που έχουν το πολύ τις μισές αποδοχές και αυτοί μεροδουλι μεροφα'ι' είναι ...δεν νομίζω να έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής σε σχέση με Ελλάδα...αν τρέχουν όλη μέρα στην δουλειά και τους τρώνε και οι δρόμοι στο πάνε -ελα μετά μόνο για φα'ι' και ύπνο είναι .
Εδώ έχουμε ποιότητα ζωής χωρίς απαραίτητα τετραψήφιο μισθό. ...δεν μιλάω φυσικά για Θεσσαλονίκη ,Αθήνα και τουριστικές περιοχές όπου αυτά δεν φτάνουν με τίποτα εκτός βέβαια από περιπτώσεις που ζουν όλη τους την ζωή στο πατρικό και δεν έχουν πληρώσει ποτέ ενοίκιο ,λογαριασμούς κτλ .
Φίλε μου τι ποιότητα ζωής έχεις στην Ελλάδα? Αν μένεις επαρχία όπως λες, ούτε νοσοκομείο ούτε μέσα μαζικής μεταφοράς της προκοπής δεν έχεις. Για ποια ακριβώς ποιότητα ζωής μιλάς?
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Ρε παιδιά βλέπω καλά? πολλοί από εσάς λέτε ότι οι περισσότεροι κάνουν χαμαλίκια στο εξωτερικό. Γύρω στα 500.000 μορφωμένα άτομα έχουν φύγει από την κρίση και συνεχίζουν να φεύγουν. Τι χαμαλίκια και αηδίες λέτε? Και στο εξωτερικό δεν πήγαν για να κάνουν "ζωάρα" ούτε να ποστάρουν στα σόσιαλ, αλλά για να ζουν αξιοπρεπώς γιατί επένδυσαν πολλά χρήματα, χρόνο και κόπο για την εκπαίδευση τους για να παίρνουν 800 ευρώ στην Ελλάδα και να φυτοζωούν χωρίς να μπορούν να αποταμιεύσουν 100 ευρώ το μήνα. Και όσοι δεν πήγαν ενώ έχουν προσόντα, απλά δεν είχαν τα κάκαλα να αφήσουν τη βόλεψη τους στην Ελλάδα. Γιατί στην Ελλάδα είτε σπουδάζεις είτε όχι, τα ίδια πάνω κάτω λεφτά θα πάρεις παρότι δίνεις προστιθέμενη αξία στην οικονομία αν έχεις κάποιες σπουδές. Στο εξωτερικό πάει με κλίμακες. Αυτός που έχει βγάλει πανεπιστήμιο, ξεκινάει απευθείας από κάποιο μισθό παραπάνω από τον απόφοιτο λυκείου. Στο εξωτερικό πλέον από Ελλάδα πάνε μόνο μορφωμένοι ή εργάτες με κάποια εξειδίκευση όμως, ελάχιστοι εργάτες απλοί και ελάχιστοι για χαμαλίκια που λέτε γιατί ο μισθός προφανώς είναι ανάλογος των προσόντων.
UK που το έχω ζήσει, οι Έλληνες έχουν καλές δουλειές. Γερμανία νομίζω πάει και κόσμος για χαμαλίκια σε δουλειές που δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα. Θα ήθελα να δω ποσοτικά στοιχεία κάπου όμως.
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Εχω κάνει πολλές σκέψεις να φύγω και στο παρελθόν και τώρα αλλά δεν κατάφερα. Δούλεψα πολλά χρόνια σε ιδιοτικό τομέα σαν υπάλληλος (για να ιδιωτεύσω ούτε καν) και τα τελευταία χρόνια απασχολούμαι στο δημόσιο με συμβάσεις και παίζει να διοριστώ. Ακόμη μου περνάει να φύγω αλλά δεν μου βγαίνει. Νομίζω με πήραν τα χρόνια. Αν κάποιος είναι μικρός νομίζω αξίζει. Τώρα για μένα δεν ξέρω τι θα μπορούσα να βρω αν και έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία
Το θέμα είναι αν έχεις τα κάκαλα να φύγεις. Γιατί να ξέρεις ότι στην αρ
UK που το έχω ζήσει, οι Έλληνες έχουν καλές δουλειές. Γερμανία νομίζω πάει και κόσμος για χαμαλίκια σε δουλειές που δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα. Θα ήθελα να δω ποσοτικά στοιχεία κάπου όμως.
500.000 Ελληνες μορφωμένοι με πτυχία και μεταπτυχιακά πιστεύεις ότι έφυγαν έξω για μη σοβαρές δουλειές και χαμαλήκια?
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Φίλε μου τι ποιότητα ζωής έχεις στην Ελλάδα? Αν μένεις επαρχία όπως λες, ούτε νοσοκομείο ούτε μέσα μαζικής μεταφοράς της προκοπής δεν έχεις. Για ποια ακριβώς ποιότητα ζωής μιλάς?
Μην ισοπεδώνεις τα πάντα.
Αν έχεις θερινό σινεμά και επιλογές στο να κάνεις πράγματα και είσαι σε απόσταση βολής από Θεσσαλονίκη και Αθήνα για τα περαιτέρω ,ήδη έχεις κάτι που δεν έχεις σε χωριό.
Τι άλλο θέλεις;
Να ζεις σαν εμίρης και να πηγαίνεις με το χαρέμι σου στα νησιά Μπόρα Μπόρα;
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
500.000 Ελληνες μορφωμένοι με πτυχία και μεταπτυχιακά πιστεύεις ότι έφυγαν έξω για μη σοβαρές δουλειές και χαμαλήκια?
Δε ξέρω ρε παίκτη, δεν έχω κάνει έρευνα. Στο UK οι Έλληνες που ξέρω έχουν καλά προσόντα/ δουλειές αλλά αυτοί είναι μερικές δεκάδες άτομα. Αν έχεις hard data θα με ενδιέφερε να τα δώ, αλλιώς το επιχείρημα δεν είναι backed-up και συζητάμε στον αέρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom