Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Μην ισοπεδώνεις τα πάντα.
Αν έχεις θερινό σινεμά και επιλογές στο να κάνεις πράγματα και είσαι σε απόσταση βολής από Θεσσαλονίκη και Αθήνα για τα περαιτέρω ,ήδη έχεις κάτι που δεν έχεις σε χωριό.
Τι άλλο θέλεις;
Να ζεις σαν εμίρης και να πηγαίνεις με το χαρέμι σου στα νησιά Μπόρα Μπόρα;
Σαν εμίρης θέλω να είμαι επειδή ζητάω να έχω νοσοκομειακή περίθαλψη? Άσε μας ρε φίλε...τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Δε ξέρω ρε παίκτη, δεν έχω κάνει έρευνα. Στο UK οι Έλληνες που ξέρω έχουν καλά προσόντα/ δουλειές αλλά αυτοί είναι μερικές δεκάδες άτομα. Αν έχεις hard data θα με ενδιέφερε να τα δώ, αλλιώς το επιχείρημα δεν είναι backed-up και συζητάμε στον αέρα.
Έχουν γίνει έρευνες από την ΕΛΣΤΑΤ. Μπορείς να μπεις στο σάιτ τους να τις δείς για το αν ειναι ή οχι στελέχη επιχειρήσεων οι περισσότεροι. Οι νέοι φύγαν για να βρουν εργασία στο επάγγελμα τους. Δεν φύγαν επειδή είναι μαζόχες για να κάνουν τα ίδια χαμαλίκια που έκαναν και στην Ελλάδα.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Έχουν γίνει έρευνες από την ΕΛΣΤΑΤ. Μπορείς να μπεις στο σάιτ τους να τις δείς για το αν ειναι ή οχι στελέχη επιχειρήσεων οι περισσότεροι. Οι νέοι φύγαν για να βρουν εργασία στο επάγγελμα τους. Δεν φύγαν επειδή είναι μαζόχες για να κάνουν τα ίδια χαμαλίκια που έκαναν και στην Ελλάδα.
Για βάλε ένα λινκ να δω και εγώ αυτές τις info.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Σαν εμίρης θέλω να είμαι επειδή ζητάω να έχω νοσοκομειακή περίθαλψη? Άσε μας ρε φίλε...τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας
Τα συστήματα υγείας έχουν θέματα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά ακόμα και σε χώρες πολύ πλουσιότερες ...η κινεζική πανούκλα του κορωνο'ι'ου τα ανέδειξε όλα αυτά.
Μέσα στην ποιότητα ζωής είναι και το να ΜΗΝ τρως όλη την μέρα στον δρόμο για τις καθημερινές σου ασχολίες.
Θέλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπου όλοι πήζουν στον δρόμο και θέλουν να ορμηξουν ο ένας στον άλλον από τα νεύρα;
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Τα συστήματα υγείας έχουν θέματα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά ακόμα και σε χώρες πολύ πλουσιότερες ...η κινεζική πανούκλα του κορωνο'ι'ου τα ανέδειξε όλα αυτά.
Μέσα στην ποιότητα ζωής είναι και το να ΜΗΝ τρως όλη την μέρα στον δρόμο για τις καθημερινές σου ασχολίες.
Θέλεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπου όλοι πήζουν στον δρόμο και θέλουν να ορμηξουν ο ένας στον άλλον από τα νεύρα;
Ρε αδελφέ, ποια είναι αυτή η επαρχία που κάνεις τόσο φανταστική ζωή με τριψήφιο μισθό; Πραγματικά, το έχω απορία.
Εγώ όπου έχω πάει στην επαρχία, 20-30% πιο φθηνά από την Αθήνα είναι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
Ρε αδελφέ, ποια είναι αυτή η επαρχία που κάνεις τόσο φανταστική ζωή με τριψήφιο μισθό; Πραγματικά, το έχω απορία.
Εγώ όπου έχω πάει στην επαρχία, 20-30% πιο φθηνά από την Αθήνα είναι.
Eιναι αρκετό αυτό για να ζεις καλά.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.907
Like
17.924
Πόντοι
3.656
UK που το έχω ζήσει, οι Έλληνες έχουν καλές δουλειές. Γερμανία νομίζω πάει και κόσμος για χαμαλίκια σε δουλειές που δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα. Θα ήθελα να δω ποσοτικά στοιχεία κάπου όμως.

Συμφωνώ ότι UK έχουν καλύτερες δουλειές,αλλά πλην Λονδίνου φαντάζομαι είναι τέρμα κατάθλιψη και οι πόλεις και ο καιρός και τα πάντα.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.411
Like
9.627
Πόντοι
2.306
Φίλε μου τι ποιότητα ζωής έχεις στην Ελλάδα? Αν μένεις επαρχία όπως λες, ούτε νοσοκομείο ούτε μέσα μαζικής μεταφοράς της προκοπής δεν έχεις. Για ποια ακριβώς ποιότητα ζωής μιλάς?
Αν δεν έχεις κύκλο και είσαι επαρχία και άνω των τριάντα δεν γαμας κιόλας. Σε δείχνουν με το δάχτυλο και ακούγονται ψίθυροι πως είσαι κουνιστός
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Συμφωνώ ότι UK έχουν καλύτερες δουλειές,αλλά πλην Λονδίνου φαντάζομαι είναι τέρμα κατάθλιψη και οι πόλεις και ο καιρός και τα πάντα.
Μια χαρά είναι. Παρέα να έχεις, κοινωνικό κύκλο και παντού περνάς καλά. Βγάζουν και προσφορές οι αεροπορικές τα μεγάλα αεροδρόμια τους και με 30 ευρώ μπορείς να πάς ίμπιζα πσκ μια βόλτα, βαρκελώνη, κτλ Πάντως σίγουρα δεν ισχύουν αυτά που λένε ότι στην Ευρώπη είναι στα σπίτια τους από τις 5 το απόγευμα ή ότι κοιμούνται στις 7 το απόγευμα.
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
1.151
Like
3.714
Πόντοι
456
Βασικά πρέπει να μπει και το ερώτημα,πόσοι απ'αυτούς που φυγαν εξωτερικό θα γυρνούσαν για διορισμό στο Δημόσιο.Πιστεύω χαλαρά ένα 90%...
90 ούτε με σφαίρες, αλλά όπως πάει το πράγμα στο εξωτερικό με την ακρίβεια, το κλίμα, εγκληματικότητα, λάθρο και μηδέν προσωπική ζωή, ένα 60-65% θα γυρναγε τρέχοντας για Δημόσιο με 1500€ το μήνα
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Συμφωνώ ότι UK έχουν καλύτερες δουλειές,αλλά πλην Λονδίνου φαντάζομαι είναι τέρμα κατάθλιψη και οι πόλεις και ο καιρός και τα πάντα.
Οι μεγάλες πόλεις στο UK έχουν πολλά πράγματα να κάνεις και έχεις το + της γλώσσας.
Manchester, Liverpool, Edinburgh, Newcastle είναι ωραίες πόλεις και καλύτερο deal από άποψη κόστους ζωής από το Λονδίνο.
Αt the end of the day, εξαρτάται και τι άτομο είσαι ρε αδελφέ, δεν είμαστε όλοι το ίδιο.
Αν π.χ. είσαι ποδοσφαιρόφιλος, σ' αρέσουν οι live ξένες μουσικές και οι pubs θα αγαπήσεις την κουλτούρα τους πιο εύκολα.
Αν θέλεις ταβερνάκια δίπλα στο κύμα, κρασί Μπουτάρη και να παίζεις μπάσκετ κάθε Κυριακή με τους φίλους είναι πιο δύσκολο.
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
90 ούτε με σφαίρες, αλλά όπως πάει το πράγμα στο εξωτερικό με την ακρίβεια, το κλίμα, εγκληματικότητα, λάθρο και μηδέν προσωπική ζωή, ένα 60-65% θα γυρναγε τρέχοντας για Δημόσιο με 1500€ το μήνα
Ο καθένας ανάλογα τι ζητάει από τη ζωή του. Αν θέλεις μονιμότητα σαν αυτοσκοπό και μπορείς να ανεχτείς για όλη σου τη ζωή την μετριότητα που επικρατεί σε όλα τα επίπεδα και στην νοοτροπία, τότε πάω πάσο. Πάντως για το κλίμα από την Ελλάδα που θα γίνει Σαχάρα, θα προτιμούσα να μείνω αλλού. Λάθρο έχουμε και στην Ελλάδα και πίστεψε με είναι πολύ χειρότερη κατάσταση από ότι έξω. Και για την ακρίβεια ισχύει ότι παντού υπάρχει, αλλά η πραγματική αγοραστική δύναμη έξω είναι αλλού. Προσωπική ζωή με κατοχυρωμένο 8ωρο δεν νομίζω ότι δεν έχεις. Οι φίλοι μου που επίσης ζουν έξω, κάθε σκ πάνε εκδρομές με τρένα ή αεροπλάνα σε άλλες χώρες, ενώ στην Ελλάδα δούλευαν 12ωρα χωρίς να πληρώνονται καλά.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.907
Like
17.924
Πόντοι
3.656
Πάντως σίγουρα δεν ισχύουν αυτά που λένε ότι στην Ευρώπη είναι στα σπίτια τους από τις 5 το απόγευμα ή ότι κοιμούνται στις 7 το απόγευμα.

Καθημερινές έτσι είναι

Μόνο Παρασκευη-Σαββατο έχει κοσμο έξω
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.907
Like
17.924
Πόντοι
3.656
90 ούτε με σφαίρες, αλλά όπως πάει το πράγμα στο εξωτερικό με την ακρίβεια, το κλίμα, εγκληματικότητα, λάθρο και μηδέν προσωπική ζωή, ένα 60-65% θα γυρναγε τρέχοντας για Δημόσιο με 1500€ το μήνα

Με 1500,και ένα νεφρό δώρο έδινε
 
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Καθημερινές έτσι είναι

Μόνο Παρασκευη-Σαββατο έχει κοσμο έξω
Καθημερινές έτσι είναι

Μόνο Παρασκευη-Σαββατο έχει κοσμο έξω
Πάντως εγώ όταν πάω σε mall και πάρκα καθημερινές είναι γεμάτα μέχρι τις 8-9 το βράδυ και σκ ξενυχτάνε όπως Ελλάδα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.907
Like
17.924
Πόντοι
3.656
Οι μεγάλες πόλεις στο UK έχουν πολλά πράγματα να κάνεις και έχεις το + της γλώσσας.
Manchester, Liverpool, Edinburgh, Newcastle είναι ωραίες πόλεις και καλύτερο deal από άποψη κόστους ζωής από το Λονδίνο.

Τι το ωραίο έχουν σαν πόλεις;Αν δεν είχαν και το ποδοσφαιρο,θα'χαν αυτοκτονήσει όλοι εκεί
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
1.151
Like
3.714
Πόντοι
456
Συμφωνώ ότι UK έχουν καλύτερες δουλειές,αλλά πλην Λονδίνου φαντάζομαι είναι τέρμα κατάθλιψη και οι πόλεις και ο καιρός και τα πάντα.
Δεν ισχύει αυτό που λες, ίσα ίσα που Λονδίνο δεν αντέχεται πλέον! Θες πάγια κοντά στα 1500€ και θα τρέχεις σαν πουστης Δουλειά -σπίτι, σπίτι-δουλειά. Αντίθετα επαρχία Αγγλίας γαμάει, βλέπε πόλεις όπως Southampton, Bath, Oxford, Cardiff, Bristol. Έχεις πολύ πράσινο,έχεις ησυχία αλλά και Nightlife, έχεις καλές δουλειές και λογικό cost of living. Γενικά Νότια Αγγλία παλεύεται, δεν ξέρω για Manchester - Liverpool, το Newcastle επίσης είναι πανέμορφη πόλη.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
825
Κριτικές
26
Like
2.153
Πόντοι
1.196
Τι το ωραίο έχουν σαν πόλεις;Αν δεν είχαν και το ποδοσφαιρο,θα'χαν αυτοκτονήσει όλοι εκεί
Πήγαινε μια βόλτα στο Dock του Liverpool, βγες και σε κανένα club στο Manchester, και δε θα αυτοκτονήσεις, trust me.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.430
Πόντοι
9.297
OK, κατάλαβα, fantasy land.
Εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης....σε"χωριά"με πενταψηφιο πληθυσμό για τους μεγαλοαστους...που αν πάνε σε χωριό πραγματικό και ζήσουν εκεί θα αυτοκτονήσουν με κωλοδάχτυλο.
Ελπίζω να βοήθησα ,έστω λίγο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom