Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
90 ούτε με σφαίρες, αλλά όπως πάει το πράγμα στο εξωτερικό με την ακρίβεια, το κλίμα, εγκληματικότητα, λάθρο και μηδέν προσωπική ζωή, ένα 60-65% θα γυρναγε τρέχοντας για Δημόσιο με 1500€ το μήνα
1.500€.;;;;..οι πτυχιούχοι θα δουν τέτοιον μισθό λίγο πριν βγουν στην συνταξη..( αν ζήσουν αρκετά και φτάσουν ως εκεί).
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
Εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης....σε"χωριά"με πενταψηφιο πληθυσμό για τους μεγαλοαστους...που αν πάνε σε χωριό πραγματικό και ζήσουν εκεί θα αυτοκτονήσουν με κωλοδάχτυλο.
Ελπίζω να βοήθησα ,έστω λίγο.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο μέρος λες ρε αδελφέ. Εγώ όπου έχω πάει επαρχία τα τελευταία χρόνια είναι 25% πιο φθηνά από Αθήνα πάνω κάτω. Αν στην Αθήνα πλέον για κάπως αξιοπρεπή ζωή θέλεις 30Κ το χρόνο after tax, στην επαρχία θέλεις 22-23Κ, το πώς κάνεις ζωάρα με τριψήφιο μισθό δεν το καταλαβαίνω. Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο Bόλο για μια δουλειά, έκατσα κάπου να φάω κάτι απλό και έδωσα 25 ευρώ. ΟΚ, ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα standards, αλλά, αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τριψήφιο μισθό, δικό σου σπίτι και κάποιο έξτρα εισόδημα οπότε ίσως βγαίνει η εξίσωση.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
δηλαδη εμπιστευοντε στην αγγλια σουηδια γερμανια ελληνες γιατρους και μηχανικους?ψιλοχαζο μου ακουγετε..ειναι σαν να εμπιστευομαστε εδω νιγηριανους γιατρους και μηχανικους..βλεπεις ποσο χαζο ειανι αυτο...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Ρε μαν, πλάκα κάνεις; Μόνο στο NHS εργάζονται 3000 - 4000 Έλληνες, γιατροί και νοσηλευτές.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.729
Κριτικές
6
Like
11.181
Πόντοι
3.936
δηλαδη εμπιστευοντε στην αγγλια σουηδια γερμανια ελληνες γιατρους και μηχανικους?ψιλοχαζο μου ακουγετε..ειναι σαν να εμπιστευομαστε εδω νιγηριανους γιατρους και μηχανικους..βλεπεις ποσο χαζο ειανι αυτο...
Οπως επιστευεται ο ελληνας τον αλβανο τεχιτη για τα πετροχτιστα, ετσι εμπιστευονται οι ξενοι κ τον ελληνα γιατρο στο εξωτερικο για τις υπηρεσιες του.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Δεν καταλαβαίνω για ποιο μέρος λες ρε αδελφέ. Εγώ όπου έχω πάει επαρχία τα τελευταία χρόνια είναι 25% πιο φθηνά από Αθήνα πάνω κάτω. Αν στην Αθήνα πλέον για κάπως αξιοπρεπή ζωή θέλεις 30Κ το χρόνο after tax, στην επαρχία θέλεις 22-23Κ, το πώς κάνεις ζωάρα με τριψήφιο μισθό δεν το καταλαβαίνω. Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο Bόλο για μια δουλειά, έκατσα κάπου να φάω κάτι απλό και έδωσα 25 ευρώ. ΟΚ, ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα standards, αλλά, αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τριψήφιο μισθό, δικό σου σπίτι και κάποιο έξτρα εισόδημα οπότε ίσως βγαίνει η εξίσωση.
Aπο Μακεδονία οι πιο πολλές πόλεις που ΔΕΝ έχουν μεγάλους φοιτητικους πληθυσμούς έχουν αρκετά



προσιτό κόστος ζωής .
Πιθανότατα το ίδιο θα ισχύει και στην Κόρινθο η στην Στερεά Ελλάδα..ακριβώς για τον ίδιο λόγο .
Επιλογές υπάρχουν...όμως ο Αθηνεζος η ο Σαλονικιός ποτέ δεν θα φύγει από τους γνωστούς του και τα στέκια του για να πάει ενδεικτικά στο Καρπενήσι η στην Νάουσα αντίστοιχα ..θα πεθάνουν από την βαρεμάρα αν πάνε εκεί...κι ας έχει ησυχία και πιο χαμηλό κόστος ζωής .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Δεν καταλαβαίνω για ποιο μέρος λες ρε αδελφέ. Εγώ όπου έχω πάει επαρχία τα τελευταία χρόνια είναι 25% πιο φθηνά από Αθήνα πάνω κάτω. Αν στην Αθήνα πλέον για κάπως αξιοπρεπή ζωή θέλεις 30Κ το χρόνο after tax, στην επαρχία θέλεις 22-23Κ, το πώς κάνεις ζωάρα με τριψήφιο μισθό δεν το καταλαβαίνω. Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο Bόλο για μια δουλειά, έκατσα κάπου να φάω κάτι απλό και έδωσα 25 ευρώ. ΟΚ, ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα standards, αλλά, αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τριψήφιο μισθό, δικό σου σπίτι και κάποιο έξτρα εισόδημα οπότε ίσως βγαίνει η εξίσωση.
Κατανοητό όμως ,πίστεψε με,μπορείς να βγεις χωρίς να έχεις δικό σου σπίτι και χωρίς να σε επιχορηγουν οι δικοί σου ...αρκεί να μην υπάρχουν φοιτητικοι πληθυσμοί που θα φουσκώσουν τα ενοίκια και τις τιμές σε φαγαδικα και καφετέριες .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Ρε μαν, πλάκα κάνεις; Μόνο στο NHS εργάζονται 3000 - 4000 Έλληνες, γιατροί και νοσηλευτές.
Δεν ξέρει μάλλον ο μικρός, ότι υπάρχουν πολλές χώρες που ζητάνε συγκεκριμένα Έλληνες όπως στην Αγγλία υγειονομικό προσωπικό και στην Γερμανία οδηγούς.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Ρε μαν, πλάκα κάνεις; Μόνο στο NHS εργάζονται 3000 - 4000 Έλληνες, γιατροί και νοσηλευτές.
Αντιφατικό δεν είναι να έχεις γερμανική λέξη για προσωνυμία και τα τρία λιοντάρια της Εθνικής Αγγλίας στην εικόνα του προφίλ σου;:think::rolleyes:
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
Αντιφατικό δεν είναι να έχεις γερμανική λέξη για προσωνυμία και τα τρία λιοντάρια της Εθνικής Αγγλίας στην εικόνα του προφίλ σου;:think::rolleyes:
Τα λιοντάρια είναι λόγω Euro μήπως σπάσει η γκαντεμιά και έρθει σπίτι επιτέλους.
Έριξα και ένα 100ρι στοίχημα, θα βρουν τρόπο να τα σκατώσουν πάλι τα λιοντάρια στα knockout και θα πάω κουβά, γιατί Αγγλία είσαι, αλλά, δεν πειράζει, για το γούρι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Τα λιοντάρια είναι λόγω Euro μήπως σπάσει η γκαντεμιά και έρθει σπίτι επιτέλους.
Έριξα και ένα 100ρι στοίχημα, θα βρουν τρόπο να τα σκατώσουν πάλι τα λιοντάρια στα knockout και θα πάω κουβά, γιατί Αγγλία είσαι, αλλά, δεν πειράζει, για το γούρι.
Κι εγώ Αγγλία είμαι...βρήκα χαμηλή έως σκωτσέζικη την απόδοση του ταληρου και την έκανα με ελαφρά πηδηματακια.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τα λιοντάρια είναι λόγω Euro μήπως σπάσει η γκαντεμιά και έρθει σπίτι επιτέλους.
Έριξα και ένα 100ρι στοίχημα, θα βρουν τρόπο να τα σκατώσουν πάλι τα λιοντάρια στα knockout και θα πάω κουβά, γιατί Αγγλία είσαι, αλλά, δεν πειράζει, για το γούρι.
Οκ...
Τα γερμανικά όμως;
Έζησες εκεί η γεννήθηκες εκεί;
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
401
Like
784
Πόντοι
81
Δεν καταλαβαίνω για ποιο μέρος λες ρε αδελφέ. Εγώ όπου έχω πάει επαρχία τα τελευταία χρόνια είναι 25% πιο φθηνά από Αθήνα πάνω κάτω. Αν στην Αθήνα πλέον για κάπως αξιοπρεπή ζωή θέλεις 30Κ το χρόνο after tax, στην επαρχία θέλεις 22-23Κ, το πώς κάνεις ζωάρα με τριψήφιο μισθό δεν το καταλαβαίνω. Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο Bόλο για μια δουλειά, έκατσα κάπου να φάω κάτι απλό και έδωσα 25 ευρώ. ΟΚ, ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα standards, αλλά, αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τριψήφιο μισθό, δικό σου σπίτι και κάποιο έξτρα εισόδημα οπότε ίσως βγαίνει η εξίσωση.
που ειναι πιο φτηνα στην επαρχια?
ποσο εχει στην Αθηνα το καυσιμο ?εγω εβαλα σημερα με 1,92-1.94 το απεναντι βενζιναδικο
δΕΗ πρασινο/κιτρινο κτλ τιμολογιο ειναι παντου το ιδιο
μαρκετ παντου αλυσιδα,παντου ιδιες τιμες
αγκαλια με το τιμονι ολη μερα,+ΚΤΕΟ+σερβις+τελη κυκλοφοριας κτλ
ενοικια αρχισανε να τουφεκανε κ στην επαρχια εδω κ κανα χρονο οι τιμες,για κανα ισογειο με 250-300 αν μιλαμε μπορει κ να βρεις ή εναλλακτικα αποθηκη παταρι με 150 γιουρια.
α κ ο Βολος ειναι απελπισια γενικα,εχω μεινει 3 χρονια εκει παλια για δουλεια....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
90 ούτε με σφαίρες, αλλά όπως πάει το πράγμα στο εξωτερικό με την ακρίβεια, το κλίμα, εγκληματικότητα, λάθρο και μηδέν προσωπική ζωή, ένα 60-65% θα γυρναγε τρέχοντας για Δημόσιο με 1500€ το μήνα
Τόσα λεφτά ίσως προλάβουν οι πτυχιούχοι...οι Δ.Ε. και οι Υ.Ε.NO WAY.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Δεν ισχύει αυτό που λες, ίσα ίσα που Λονδίνο δεν αντέχεται πλέον! Θες πάγια κοντά στα 1500€ και θα τρέχεις σαν πουστης Δουλειά -σπίτι, σπίτι-δουλειά. Αντίθετα επαρχία Αγγλίας γαμάει, βλέπε πόλεις όπως Southampton, Bath, Oxford, Cardiff, Bristol. Έχεις πολύ πράσινο,έχεις ησυχία αλλά και Nightlife, έχεις καλές δουλειές και λογικό cost of living. Γενικά Νότια Αγγλία παλεύεται, δεν ξέρω για Manchester - Liverpool, το Newcastle επίσης είναι πανέμορφη πόλη.
Παλαιότερα έδιναν επίδομα Λονδίνου λόγω υψηλού κόστους ζωής σε Δ.Υ....το είχα δει σε ενημερωτική εκπομπή κρατικού καναλιού...τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
Οκ...
Τα γερμανικά όμως;
Έζησες εκεί η γεννήθηκες εκεί;
Μπα, από εξωτερικό μόνο UK έχω ζήσει. Είχα κάνει λίγα γερμανικά στο σχολείο και μετά κάποια στιγμή αργότερα που ψαχνόμουν επαγγελματικά ξαναασχολήθηκα και κάτι καταλαβαίνω και μιλάω, αλλά όχι πολλά πράγματα, δε θα μπορούσα να δουλέψω στη Γερμανία δηλαδή. Το πώς μου ήρθε να βάλω αυτό το nick ούτε που το θυμάμαι τώρα.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
Παλαιότερα έδιναν επίδομα Λονδίνου λόγω υψηλού κόστους ζωής σε Δ.Υ....το είχα δει σε ενημερωτική εκπομπή κρατικού καναλιού...τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.
Παίζει και London living wage που το δίνουν πολλοί εργοδότες, αλλά η διαφορά κόστους ζωής είναι τεράστια. Το give you an example, downtown Manchester ένα decent 3bd flat βρίσκεται γύρω στις 2000 λίρες/Μ, downtown London θέλεις +70-80%.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.968
Like
11.200
Πόντοι
2.606
το να γινεις δημοσιος υπαλληλος με τους μισθους που παιζουν ειναι σαν να ανοιγεις ενα ταφο και να πηδας μεσα....ολη σου τη ζωη θα την βγαλεις στη μιζερια και στο μετρημα μεχρι δεκαλεπτο...καλα οσο για επαγγελματικη ανελιξη γελαει και το παρδαλο κατσικι....κανονικα ταφος η φαση...θα ξυπνησεις ενα πρωι γερος και θα χεις φαει ολη σου τη ζωη τζαμπα .....μονο για προβληματικους και αχρηστους ειναι η φαση που θα πεθαιναν απο την πεινα αν δεν εβρισκαν τρυπα να μπουν!
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.143
Πόντοι
1.196
που ειναι πιο φτηνα στην επαρχια?
ποσο εχει στην Αθηνα το καυσιμο ?εγω εβαλα σημερα με 1,92-1.94 το απεναντι βενζιναδικο
δΕΗ πρασινο/κιτρινο κτλ τιμολογιο ειναι παντου το ιδιο
μαρκετ παντου αλυσιδα,παντου ιδιες τιμες
αγκαλια με το τιμονι ολη μερα,+ΚΤΕΟ+σερβις+τελη κυκλοφοριας κτλ
ενοικια αρχισανε να τουφεκανε κ στην επαρχια εδω κ κανα χρονο οι τιμες,για κανα ισογειο με 250-300 αν μιλαμε μπορει κ να βρεις ή εναλλακτικα αποθηκη παταρι με 150 γιουρια.
α κ ο Βολος ειναι απελπισια γενικα,εχω μεινει 3 χρονια εκει παλια για δουλεια....
Τα σπίτια είναι κάπως πιο φθηνά αν νοικιάζεις, αν χρειαστείς κανένα μάστορα, και αν βγαίνεις έξω που στην Αθήνα για ένα εστιατόριο της προκοπής πλέον θες 40-50 ευρώ/ άτομο. Τα άλλα όλα το ίδιο είναι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
Παίζει και London living wage που το δίνουν πολλοί εργοδότες, αλλά η διαφορά κόστους ζωής είναι τεράστια. Το give you an example, downtown Manchester ένα decent 3bd flat βρίσκεται γύρω στις 2000 λίρες/Μ, downtown London θέλεις +70-80%.
Φαααακκκκ!!!!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.429
Πόντοι
9.297
το να γινεις δημοσιος υπαλληλος με τους μισθους που παιζουν ειναι σαν να ανοιγεις ενα ταφο και να πηδας μεσα....ολη σου τη ζωη θα την βγαλεις στη μιζερια και στο μετρημα μεχρι δεκαλεπτο...καλα οσο για επαγγελματικη ανελιξη γελαει και το παρδαλο κατσικι....κανονικα ταφος η φαση...θα ξυπνησεις ενα πρωι γερος και θα χεις φαει ολη σου τη ζωη τζαμπα .....μονο για προβληματικους και αχρηστους ειναι η φαση που θα πεθαιναν απο την πεινα αν δεν εβρισκαν τρυπα να μπουν!
Η μονιμότητα που ΔΕΝ υπάρχει στον ιδ.τομεα είναι ΠΑΝΤΑ ένα ισχυρό δελεαρ.
Όσοι ζουν σε πόλεις με γονείς και φίλους δίπλα φυσικά δεν θα ρισκάρουν να τα χάσουν όλα αυτά διεκδικώντας θέση στο Δημόσιο κάπου μακρυά...πιο πιθανό είναι βάλουν στο στόμα τους ο,τι εξέχει για να πιάσουν μια θέση ΑΝ αποφασίσουν να ασχοληθούν με Δημόσιο παρά να ασχοληθουν με Α.Σ.Ε.Π.ιδιως αν δεν έχουν προσόντα .
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar
Εγγρ.
16 Φεβ 2023
Μηνύματα
50
Like
103
Πόντοι
0
Μπα, από εξωτερικό μόνο UK έχω ζήσει. Είχα κάνει λίγα γερμανικά στο σχολείο και μετά κάποια στιγμή αργότερα που ψαχνόμουν επαγγελματικά ξαναασχολήθηκα και κάτι καταλαβαίνω και μιλάω, αλλά όχι πολλά πράγματα, δε θα μπορούσα να δουλέψω στη Γερμανία δηλαδή. Το πώς μου ήρθε να βάλω αυτό το nick ούτε που το θυμάμαι τώρα.
Μια χαρά είναι η Γερμανία. Έχω φίλους που δουλεύουν εκεί και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το πρόβλημα για εκεινους ηταν η γλώσσα που είναι πιο δυσκολη αλλά όταν την μάθεις ανοίγονται πολλές πόρτες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom