Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
973
Κριτικές
18
Like
3.496
Πόντοι
5.585
Έχω ζήσει χρόνια στο εξωτερικό...εχει χρόνια που εχω γυρισει Ελλαδα και δουλευω δημοσιο και ταυτόχρονα remote σε εταιρεια εξωτερικου.

Το δημόσιο με τους μισθούς που έχει πλέον ειναι τέλεια μονο για συμπλήρωμα.
Ειδικα η εκπαίδευση λόγω απίστευτου ωραρίου και ελεύθερου χρόνου.

Αν κάποιος ζει μονο με έναν μισθο δημοσίου ειδικα αν δεν εχει δικό του σπίτι και ειναι σε καμια πολη με ακριβα ενοίκια τύπου Αθηνα ή κανα νησι τότε ειναι πραγματικα μήνας μπαινει μηνας βγαινει και αν κάτσει καμιά αβαρία (ζημια στο αμαξι ή χτυπα ξύλο κάνα θέμα υγείας) τρέχει και δεν φτάνει.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Αν κάποιος είναι εντελώς ανειδίκευτος δεν είναι κακό deal το δημόσιο. Και στον ΙΤ με κακοπληρωμένες δουλειές θα μπλέξει και θα έχει ανασφάλεια και τον κάθε supervisor να του τα πρήζει. Αν όμως έχει προσόντα να παίξει μπάλα σε ΙΤ και πάει δημόσιο για τη σιγουριά είναι πολύ λουζεράδικη επιλογή.

Χωρίς προσόντα δημόσιο ? Τι οδοκαθαριστές, συμβασιούχοι με ελπίδες μονιμοποίησης ?

Προσόντα και δημόσιο ? Ξεκαθάρισε πρώτα τι εννοείς προσόντα για δημόσιο μην μπερδεύονται και νομίζουν τίποτα θέσεις υπουργών και ανώτερα κλιμάκια οργανισμών ... Με ας πούμε προσόντα άντε να ναι σε καμιά θεσούλα όπως κάτι ξεκώλια δασκαλίτσες που έχουν το δημόσιο για τα καλλυντικά τους και είναι πούτσα λούσα και χορό με λεφτά άλλων.

Εγώ όσους και όσες ήξερα που κάνανε τη δοκιμή δημόσιο και σε σοβαρές θέσεις, μετά από 2 χρόνια μαξ την έκαναν για ιδιωτικό ξανά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Lev888

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.676
Like
14.087
Πόντοι
3.656
έχουν μεγάλες απαιτήσεις στο δημόσιο θέλει πολλά προσόντα

αρκεί να αναπνέει και να μπορεί να ψηφίσει :rockon:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Έχω ζήσει χρόνια στο εξωτερικό...εχει χρόνια που εχω γυρισει Ελλαδα και δουλευω δημοσιο και ταυτόχρονα remote σε εταιρεια εξωτερικου.

Με άδεια Υπηρεσιακού Συμβουλίου ?
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Αν κάποιος είναι εντελώς ανειδίκευτος δεν είναι κακό deal το δημόσιο. Και στον ΙΤ με κακοπληρωμένες δουλειές θα μπλέξει και θα έχει ανασφάλεια και τον κάθε supervisor να του τα πρήζει. Αν όμως έχει προσόντα να παίξει μπάλα σε ΙΤ και πάει δημόσιο για τη σιγουριά είναι πολύ λουζεράδικη επιλογή.
Μην το λες...αν μετά από 15-20 χρόνια ένας με πτυχίο Τ.Ε.Ι.βγαζει γυρω στα 1.300€ θα τραβήξει για σύζυγο κάποια ανάλογων αποδοχών και θα είναι μια χαρά.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Χωρίς προσόντα δημόσιο ? Τι οδοκαθαριστές, συμβασιούχοι με ελπίδες μονιμοποίησης ?

Προσόντα και δημόσιο ? Ξεκαθάρισε πρώτα τι εννοείς προσόντα για δημόσιο μην μπερδεύονται και νομίζουν τίποτα θέσεις υπουργών και ανώτερα κλιμάκια οργανισμών ... Με ας πούμε προσόντα άντε να ναι σε καμιά θεσούλα όπως κάτι ξεκώλια δασκαλίτσες που έχουν το δημόσιο για τα καλλυντικά τους και είναι πούτσα λούσα και χορό με λεφτά άλλων.

Εγώ όσους και όσες ήξερα που κάνανε τη δοκιμή δημόσιο και σε σοβαρές θέσεις, μετά από 2 χρόνια μαξ την έκαναν για ιδιωτικό ξανά
Πολλές θέσεις είναι Υ.Ε.
Το Δημόσιο δεν είναι για όλους...
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.141
Πόντοι
1.196
Χωρίς προσόντα δημόσιο ? Τι οδοκαθαριστές, συμβασιούχοι με ελπίδες μονιμοποίησης ?

Προσόντα και δημόσιο ? Ξεκαθάρισε πρώτα τι εννοείς προσόντα για δημόσιο μην μπερδεύονται και νομίζουν τίποτα θέσεις υπουργών και ανώτερα κλιμάκια οργανισμών ... Με ας πούμε προσόντα άντε να ναι σε καμιά θεσούλα όπως κάτι ξεκώλια δασκαλίτσες που έχουν το δημόσιο για τα καλλυντικά τους και είναι πούτσα λούσα και χορό με λεφτά άλλων.

Εγώ όσους και όσες ήξερα που κάνανε τη δοκιμή δημόσιο και σε σοβαρές θέσεις, μετά από 2 χρόνια μαξ την έκαναν για ιδιωτικό ξανά
Απλό είναι αυτό που λέω. Αν κάποιος έχει βγάλει π.χ. μόνο λύκειο στον ΙΤ θα ταλαιπωρείται σε δουλειές τύπου σουπερμάρκετ, σεκιούριτι κλπ. που δεν πληρώνουν anywise. Αν μπει δημόσιο (σε κάποιο δήμο, ΕΠΟΠ, whatever) θα παίρνει παρόμοια ή και παραπάνω λεφτά χωρίς την πίεση του ΙΤ, οπότε η επιλογή makes sense. Αν όμως κάποιος έχει ένα καλό πτυχίο, μεταπτυχιακά κλπ. και πάει δημόσιο για τη σιγουριά ενώ στο ΙΤ μπορεί να πάρει πολύ καλύτερα λεφτά (με μερικά χρόνια εμπειρίας γιατί entry level κι αυτός λίγα θα πάρει) είναι loser mentality. Δάσκαλοι, καθηγητές κλπ δεν είναι οι τυπικοί ΔΥ γιατί δουλεύουν σχετικά λίγο και όσοι είναι κινητικοί βγάζουν και από ιδιαίτερα ή άλλες δραστηριότητες. Το ίδιο ισχύει και για κάποια πόστα με λαδώματα κλπ. γι' αυτός ο μισθός του ΔΥ είναι component of income, δε ζουν από το μισθό.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Απλό είναι αυτό που λέω. Αν κάποιος έχει βγάλει π.χ. μόνο λύκειο στον ΙΤ θα ταλαιπωρείται σε δουλειές τύπου σουπερμάρκετ, σεκιούριτι κλπ. που δεν πληρώνουν anywise. Αν μπει δημόσιο (σε κάποιο δήμο, ΕΠΟΠ, whatever) θα παίρνει παρόμοια ή και παραπάνω λεφτά χωρίς την πίεση του ΙΤ, οπότε η επιλογή makes sense.

Μιλάς για εγκεφαλικά νεκρούς, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, επαφίεμαι στην εκτίμηση σου

Αν όμως κάποιος έχει ένα καλό πτυχίο, μεταπτυχιακά κλπ. και πάει δημόσιο για τη σιγουριά ενώ στο ΙΤ μπορεί να πάρει πολύ καλύτερα λεφτά (με μερικά χρόνια εμπειρίας γιατί entry level κι αυτός λίγα θα πάρει) είναι loser mentality.

Εδώ συμφωνούμε

Δάσκαλοι, καθηγητές κλπ δεν είναι οι τυπικοί ΔΥ γιατί δουλεύουν σχετικά λίγο και όσοι είναι κινητικοί βγάζουν και από ιδιαίτερα ή άλλες δραστηριότητες.

Δεν είναι και εξωφρενικά τα νούμερα που φαντάζεσαι. Από περιπτώσεις που ξέρω, απλά δεν πεινάνε.

Το ίδιο ισχύει και για κάποια πόστα με λαδώματα κλπ. γι' αυτός ο μισθός του ΔΥ είναι component of income, δε ζουν από το μισθό.

Με το ρίσκο να σφάλλω, εκτιμώ ότι έχουν περιοριστεί αρκετά.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Χωρίς προσόντα δημόσιο ? Τι οδοκαθαριστές, συμβασιούχοι με ελπίδες μονιμοποίησης ?

Προσόντα και δημόσιο ? Ξεκαθάρισε πρώτα τι εννοείς προσόντα για δημόσιο μην μπερδεύονται και νομίζουν τίποτα θέσεις υπουργών και ανώτερα κλιμάκια οργανισμών ... Με ας πούμε προσόντα άντε να ναι σε καμιά θεσούλα όπως κάτι ξεκώλια δασκαλίτσες που έχουν το δημόσιο για τα καλλυντικά τους και είναι πούτσα λούσα και χορό με λεφτά άλλων.

Εγώ όσους και όσες ήξερα που κάνανε τη δοκιμή δημόσιο και σε σοβαρές θέσεις, μετά από 2 χρόνια μαξ την έκαναν για ιδιωτικό ξανά
Aπλως αν η εταιρεία δεν πάει καλά και μείνουν για καιρό άνεργοι θα λένε "Ας ήμουν στον κρατικό προ'υ'πολογισμο για να μην την βγάζω με δανεικά";
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Aπλως αν η εταιρεία δεν πάει καλά και μείνουν για καιρό άνεργοι θα λένε "Ας ήμουν στον κρατικό προ'υ'πολογισμο για να μην την βγάζω με δανεικά";

Για τα δεδομένα Ελλαντα είναι σε εταιρεια΄ρες οπότε δεν παίζει αυτό που λες ... ήταν παράδειγμα που ανέφερε ο συμφορουμίτης ότι προσόντα και δημόσιο πρέπει να σαι εγκεφαλικά ανάπηρος (εξαιρούνται οι θέσεις κλειδιά που αυτό είναι άλλη κουβέντα)
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Για τα δεδομένα Ελλαντα είναι σε εταιρεια΄ρες οπότε δεν παίζει αυτό που λες ... ήταν παράδειγμα που ανέφερε ο συμφορουμίτης ότι προσόντα και δημόσιο πρέπει να σαι εγκεφαλικά ανάπηρος (εξαιρούνται οι θέσεις κλειδιά που αυτό είναι άλλη κουβέντα)
Δεν νομίζω...
Η αγορά είναι σχετικά μικρή...π.χ.σε διαφημιστικές εταιρείες δεν υπάρχουν άνεργοι;Αυτοί στην καλύτερη περίπτωση φεύγουν για έξω αλλιώς γίνονται ντελιβεραδες η σεκιούριτι η σε καφετέρια ( όπου εκεί υπάρχει οριο ηλικίας κατά κύριο λόγο).
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Δεν νομίζω...
Η αγορά είναι σχετικά μικρή...π.χ.σε διαφημιστικές εταιρείες δεν υπάρχουν άνεργοι;Αυτοί στην καλύτερη περίπτωση φεύγουν για έξω αλλιώς γίνονται ντελιβεραδες η σεκιούριτι η σε καφετέρια ( όπου εκεί υπάρχει οριο ηλικίας κατά κύριο λόγο).

Εντάξει θα ξέρεις καλύτερα τα παραδείγματα που ανέφερα από τον κύκλο μου
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Για τα δεδομένα Ελλαντα είναι σε εταιρεια΄ρες οπότε δεν παίζει αυτό που λες ... ήταν παράδειγμα που ανέφερε ο συμφορουμίτης ότι προσόντα και δημόσιο πρέπει να σαι εγκεφαλικά ανάπηρος (εξαιρούνται οι θέσεις κλειδιά που αυτό είναι άλλη κουβέντα)
Οι υψηλόβαθμες θέσεις είναι κομματικά εξαρτημένες...συχνά πασοκολαμογια λύνουν και δένουν σε υψηλούς βαθμούς....η απόλυτη σουργελοποιηση είναι σε Νοσοκομεία ..όπου αρκετοί υφιστάμενοι είναι μέσα αξιοκρατικά με ΑΣΕΠ,ενώ οι διοικητές είναι σφουγγοκωλαριοι της εκάστοτε κυβερνήσεως...φαντάζεσαι αυτό να συνέβαινε ναι σε Αστυνομία η Στρατό;Να είναι οι διοικητές πτυχιούχοι μεν αλλά ΑΣΧΕΤΟΙ;Δεν θα ήταν κωλοχανειο;Και με τον ίδιο τρόπο κάποιο νομίζουν ότι το σύστημα θα λειτουργεί σε υπηρεσίες του Υπ.Υγειας;;;;;;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εντάξει θα ξέρεις καλύτερα τα παραδείγματα που ανέφερα από τον κύκλο μου
Εσύ ξέρεις τα του κυκλου σου .
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Οι υψηλόβαθμες θέσεις είναι κομματικά εξαρτημένες...συχνά πασοκολαμογια λύνουν και δένουν σε υψηλούς βαθμούς....η απόλυτη σουργελοποιηση είναι σε Νοσοκομεία ..όπου αρκετοί υφιστάμενοι είναι μέσα αξιοκρατικά με ΑΣΕΠ,ενώ οι διοικητές είναι σφουγγοκωλαριοι της εκάστοτε κυβερνήσεως...φαντάζεσαι αυτό να συνέβαινε ναι σε Αστυνομία η Στρατό;Να είναι οι διοικητές πτυχιούχοι μεν αλλά ΑΣΧΕΤΟΙ;Δεν θα ήταν κωλοχανειο;Και με τον ίδιο τρόπο κάποιο νομίζουν ότι το σύστημα θα λειτουργεί σε υπηρεσίες του Υπ.Υγειας;;;;;;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εσύ ξέρεις τα του κυκλου σου .

Για τις θέσεις κλειδιά είναι άλλη συζήτηση ... συνοπτικά έχει θεωρητική βάση οι διοικητές να ναι συνυφασμένοι με την εκάστοτε κυβέρνηση γιατί σε αυτή την κωλοχώρα κάθε κυβέρνηση έχει δική της στρατηγική και δεν θέλει πολλές αντιδράσεις στην εφαρμογή. Βέβαια είναι δίκοπο μαχαίρι η επιλογή προσώπου, το χουμε δει πα΄μπολλες φορές, αλλά και πάλι δεν είναι παράλογο
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.858
Κριτικές
21
Like
11.037
Πόντοι
4.546
Μην το λες...αν μετά από 15-20 χρόνια ένας με πτυχίο Τ.Ε.Ι.βγαζει γυρω στα 1.300€ θα τραβήξει για σύζυγο κάποια ανάλογων αποδοχών και θα είναι μια χαρά.
Αν είναι κάποιος να λάβει 1300 μετά από 20 χρόνια εργασίας, κλάφτα Χαράλαμπε....
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.141
Πόντοι
1.196
Δεν νομίζω...
Η αγορά είναι σχετικά μικρή...π.χ.σε διαφημιστικές εταιρείες δεν υπάρχουν άνεργοι;Αυτοί στην καλύτερη περίπτωση φεύγουν για έξω αλλιώς γίνονται ντελιβεραδες η σεκιούριτι η σε καφετέρια ( όπου εκεί υπάρχει οριο ηλικίας κατά κύριο λόγο).
Αδελφέ, τη μία γράφεις ότι high-skilled εργαζόμενοι, αν τύχει μια στραβή στην εταιρία και μείνουν άνεργοι, θα γίνουν ντελιβεράδες με κλεμμένο Honda Astrea στην Πίτα του Παππού, την άλλη ότι αν μείνουμε στη Νάουσα με 900 ευρώ μισθό θα ζούμε πιο χλιδάτη ζωή από τον Τσιτσιπά στο Μονακό και θα έχουμε γκόμενα τη Μπαντόσα, honest-to-God με έχεις κάψει σήμερα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Αν είναι κάποιος να λάβει 1300 μετά από 20 χρόνια εργασίας, κλάφτα Χαράλαμπε....
1.300€ μετά από 20 χρόνια ΣΤΑΘΕΡΗΣ εργασίας...
Γιατί οι αυτοκτονίες ( άνω των 10.000) στα μνημόνια ήταν από νοικοκύρηδες υψηλό- μισθους που ξαφνικά έχασαν τις δουλειές τους και επρεπε να αρχίσουν ξανά από το ΜΗΔΕΝ.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Αδελφέ, τη μία γράφεις ότι high-skilled εργαζόμενοι, αν τύχει μια στραβή στην εταιρία και μείνουν άνεργοι, θα γίνουν ντελιβεράδες με κλεμμένο Honda Astrea στην Πίτα του Παππού, την άλλη ότι αν μείνουμε στη Νάουσα με 900 ευρώ μισθό θα ζούμε πιο χλιδάτη ζωή από τον Τσιτσιπά στο Μονακό και θα έχουμε γκόμενα τη Μπαντόσα, honest-to-God με έχεις κάψει σήμερα.
Έπιασα τα άκρα για να δεις ότι κάπου στην μέση υπάρχει το καλύτερο δυνατόν...αξιοπρεπής διαβίωση με τριψήφιο μισθό χωρίς πολλά πολλά όχι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη η μεγάλο αστικό κέντρο( μιλάω για πενταψηφιο πληθυσμό) άλλα και χωρίς να πεινάς...βέβαια ίσως δεν κάνεις οικογένεια εκτός αν τύχει προξενιο η πας σε γραφείο συνοικεσίων...αλλά αυτό είναι αλλού παπά Ευαγγέλιο.
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.199
Like
3.439
Πόντοι
456
Με την ακρίβεια που υπάρχει και το κόστος ζωής στα ύψη για κάποιον που ζει στην Αθήνα και δεν έχει απολύτως τίποτα, σπίτι ή τίποτα εξτρά εισοδήματα, θα έβαζα μίνιμουμ καθαρά το μήνα 1200 - 1300 ειδικά αν υπάρχει και αυτοκίνητο. Κάποιος μπορεί να τη βγάζει και με λιγότερα αλλά το θέμα είναι να μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε καμιά αβαρία κτλ

Γερμανία ή Αγγλία ένας νορμάλ μισθός πόσο θεωρείται;
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Έχω ζήσει χρόνια στο εξωτερικό...εχει χρόνια που εχω γυρισει Ελλαδα και δουλευω δημοσιο και ταυτόχρονα remote σε εταιρεια εξωτερικου.

Το δημόσιο με τους μισθούς που έχει πλέον ειναι τέλεια μονο για συμπλήρωμα.
Ειδικα η εκπαίδευση λόγω απίστευτου ωραρίου και ελεύθερου χρόνου.

Αν κάποιος ζει μονο με έναν μισθο δημοσίου ειδικα αν δεν εχει δικό του σπίτι και ειναι σε καμια πολη με ακριβα ενοίκια τύπου Αθηνα ή κανα νησι τότε ειναι πραγματικα μήνας μπαινει μηνας βγαινει και αν κάτσει καμιά αβαρία (ζημια στο αμαξι ή χτυπα ξύλο κάνα θέμα υγείας) τρέχει και δεν φτάνει.
Αυτό νομίζω είναι το ιδανικό για όλους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom