Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.937
Κριτικές
5
Like
8.050
Πόντοι
2.306
Γιατί είναι χαμηλός ο μισθός στο δημόσιο?στους δήμους δουλεύεις δύο με τρεις ώρες τη μέρα και βγάζεις 1100ευρω πρώτο μισθό το μήνα..στον ιδιωτικό πρέπει να δώσεις κόλο για να βγάλεις τόσα λεφτά..
Μόνο οι ΠΕ παίρνουν τόσα τύπε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Με την ακρίβεια που υπάρχει και το κόστος ζωής στα ύψη για κάποιον που ζει στην Αθήνα και δεν έχει απολύτως τίποτα, σπίτι ή τίποτα εξτρά εισοδήματα, θα έβαζα μίνιμουμ καθαρά το μήνα 1200 - 1300 ειδικά αν υπάρχει και αυτοκίνητο. Κάποιος μπορεί να τη βγάζει και με λιγότερα αλλά το θέμα είναι να μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε καμιά αβαρία κτλ

Γερμανία ή Αγγλία ένας νορμάλ μισθός πόσο θεωρείται;
Αγγλία από 2.500 .
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
820
Κριτικές
1
Like
2.224
Πόντοι
446
Με την ακρίβεια που υπάρχει και το κόστος ζωής στα ύψη για κάποιον που ζει στην Αθήνα και δεν έχει απολύτως τίποτα, σπίτι ή τίποτα εξτρά εισοδήματα, θα έβαζα μίνιμουμ καθαρά το μήνα 1200 - 1300 ειδικά αν υπάρχει και αυτοκίνητο. Κάποιος μπορεί να τη βγάζει και με λιγότερα αλλά το θέμα είναι να μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε καμιά αβαρία κτλ

Γερμανία ή Αγγλία ένας νορμάλ μισθός πόσο θεωρείται;
Οπου και να πας σημερα δεν αποταμιευεις τιποτα εχω ενα μακρινο συγγενη που μενει πανω απο 20 χρονια γερμανια παιρνει καλο μισθο 3.5 χιλιαρικα και δεν του μενει τιποτα σημερα σε συγκριση οταν πρωτοπηγε γερμανια 1999.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.919
Πόντοι
3.656
Με την ακρίβεια που υπάρχει και το κόστος ζωής στα ύψη για κάποιον που ζει στην Αθήνα και δεν έχει απολύτως τίποτα, σπίτι ή τίποτα εξτρά εισοδήματα, θα έβαζα μίνιμουμ καθαρά το μήνα 1200 - 1300 ειδικά αν υπάρχει και αυτοκίνητο. Κάποιος μπορεί να τη βγάζει και με λιγότερα αλλά το θέμα είναι να μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε καμιά αβαρία κτλ

Γερμανία ή Αγγλία ένας νορμάλ μισθός πόσο θεωρείται;

Ακρίβεια ακρίβεια,αλλά ταξιδάκια,νησάκια,τριήμερα,με ακτοπλοϊκά/αεροπορικά καλοκαίρι να'ναι στα ύψη,μια χαρά πάνε όλοι
 

Gangbanger96

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2024
Μηνύματα
312
Like
500
Πόντοι
81
Δημόσιο μάγκες. Εκτός από μπάτσος ή καραβανας που τους σιχαίνομαι λόγω ιδεολογίας όλα τα άλλα είναι κομπλέ. Ακόμα και στη σκουπιδιάρα...
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
399
Like
784
Πόντοι
81
Και εγώ του σιχενομε τους μπάτσους..αλλά δυστυχώς γαμανε πολύ εύκολα..με το που ακούνε οι ελλεινιδες μπάτσος..ανοίγουν τα μπουτια
κ με τους καραβανάδες ανοιγουν διαπλατα τις μπουτάρες τους οι Ελλεϊνιδες...κ χύσιμο/γκάστρωμα στο 1ο ραντεβού
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.141
Πόντοι
1.196
Γερμανία ή Αγγλία ένας νορμάλ μισθός πόσο θεωρείται;
UK έχει μεγάλη σημασία που ζεις, εκτός Λονδίνου με 3Κ λίρες/M after tax είσαι καλά αν είσαι single, Λονδίνο είσαι οριακά ΟΚ.
Αν είσαι ζευγάρι και μπαίνουν δύο 3άρια το μήνα στο σπίτι, είσαι σχετικά άνετα και Λονδίνο, δε βγαίνεις σε καλά ρεστοράν κάθε βδομάδα, αλλά έχεις ΟΚ διαμέρισμα και ζεις καλά την πόλη (θέατρο, μουσικές, φαγητό έξω, όλα τα ωραία του London Life). Αν μπαίνουν δύο 3άρια σε μικρότερη πόλη όπως Manchester, Liverpool κλπ. είσαι πολύ άνετα και αποταμιεύεις και κάτι.
 

DefectiveTb

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2021
Μηνύματα
50
Like
155
Πόντοι
0
Δεν θέλω να το παίξω μαγκας κτλ ειδικά σε αυτό το γκρουπ χαχαχα

Λοιπών δεν ξέρω τι απόφαση πήρες, αλλά εάν δεν έχεις κονε,δεν εισαι βολεμενος, δεν είσαι πλούσιος έχεις πτυχίο και πληρώνεις ενοίκιο η μένεις με τους γονείς σου..

ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ
Πήγαινε εξωτερικό
Με πτυχίο τει διοίκηση επιχειρήσεων, βρήκα δουλειά γραφείου στην Αγγλία,τώρα δουλεύω στο πανεπιστήμιο με πολύ καλά λεφτά,αγόρασα σπίτι,και έχω γαμησει όσο ήμουν single αρκετές κοπέλες
Το εξωτερικό θέλει αρχιδια,μεγάλα κιόλας..
Εάν είσαι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ θα τα βρεις δύσκολα..
Εάν έχεις επιμονή και υπομονή θα τα πας καλα.
Κάθε αρχή και δύσκολη
Η ΘΑ ΕΠΙΛΈΞΕΙΣ ΜΙΖΈΡΙΑ ΚΑΙ ΗΛΙΟ ΜΕ ΦΡΕΝΤΟ η θα πας σε μια χώρα που θα σε σέβονται και θα κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα
Ήμουν στην Ελλάδα με συμβόλαια, προσβολές κτλ..οπότε γυρισω πισω όλοι κλαίγονται για ακριβειες κτλ
Όπως ειπα εάν έχεις σπίτι δικό σου και λεφτά από μαμά και μπαμπά η στρωμένη δουλειά ΚΑΤΣΕ ΕΛΛΑΔΑ και εγώ έτσι δεν θα έφευγα.
Εάν είσαι στο ενοίκιο η μένεις με γονείς πήγαινε Αγγλία Γερμανία κτλ

ΣΤΑ 31 νου εχω καταφερει οτι δεν έχει καταφέρει κανένας από τους φίλους μου στην Ελλάδα
ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΠΤΥΧΙΑ Η ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΙΚΑΝΟΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΔΙΑ
 

DefectiveTb

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2021
Μηνύματα
50
Like
155
Πόντοι
0
Μόνο οι ΠΕ παίρνουν τόσα τύπε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αγγλία από 2.500 .
Ανάλογα που μένεις
Όταν λέμε Ελλάδα έχουμε στο μυαλό μας την Αθήνα
Αλλά δεν είναι το ιδιο και στην ΑΓΓΛΙΑ,υπάρχουν και άλλες μεγάλες πολις πέρα από Λονδίνο
Πχ ,Μάντσεστερ λιβερποολ, Exeter,Plymouth κτλ
ΜΕ 2500 καθαρα τον μηνα κάνεις παπάδες σχεδων.
Ακομα με 1800 καθαρά καλά είσαι μετά ανεβαίνεις βέβαια
Όλοι εσείς που γράφεται μαλακιες τα λέτε έτσι η ζητε εκει?απορώ δηλαδή
Πήγαινε Τσέστερ η λιβερποολ,νορμαλ 2500 χαχχα οκ
ούτε οι νοσηλευτές BAND 6 δεν βγάζουν τόσα
2500 θεωρητικά πολύ καλός μισθός η ψυλοκαλος εάν μένεις πχ Bristol-Bath που είναι ποιο ακριβά
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Ακρίβεια ακρίβεια,αλλά ταξιδάκια,νησάκια,τριήμερα,με ακτοπλοϊκά/αεροπορικά καλοκαίρι να'ναι στα ύψη,μια χαρά πάνε όλοι
Έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για ένα τριήμερο...
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
823
Κριτικές
26
Like
2.141
Πόντοι
1.196
Έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για ένα τριήμερο...
Μην κρίνεις από τα τριήμερα. Τριήμερο αν έχεις κανένα φίλο/ συγγενή με σπίτι (που στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν κάποιον) πας με δίφραγκα. Εγώ π.χ. έχω καλό φίλο με μεγάλο σπίτι Χαλκιδική, αν πάω από Σαλονίκη, πληρώνω μόνο βενζίνη, ξαπλώστρες και κανένα κέρασμα, τσάμπα μου έρχεται.
 
Τελευταία τροποποίηση:

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.100
Κριτικές
16
Like
1.832
Πόντοι
506
Οπου και να πας σημερα δεν αποταμιευεις τιποτα εχω ενα μακρινο συγγενη που μενει πανω απο 20 χρονια γερμανια παιρνει καλο μισθο 3.5 χιλιαρικα και δεν του μενει τιποτα σημερα σε συγκριση οταν πρωτοπηγε γερμανια 1999.
Αν τα παίρνει μόνος του λογικό. Και ειδικά αν δεν πρόλαβε να πάρει κανένα σπίτι πριν εκτιναχθεί η τιμή τους
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.919
Πόντοι
3.656
Μην κρίνεις από τα τριήμερα. Τριήμερο αν έχεις κανένα φίλο/ συγγενή με σπίτι (που στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν κάποιον) πας με φραγκοδίφραγκα. Εγώ π.χ. έχω καλό φίλο με μεγάλο σπίτι Χαλκιδική, αν πάω από Σαλονίκη, πληρώνω μόνο βενζίνη, ξαπλώστρες και κανένα κέρασμα, τσάμπα μου έρχεται.

Δε μιλάμε μόνο για 3ημερα στη Χαλκιδική

Αεροπλάνα/βαπόρια για εξωτερικό,νησιά όλα φουλ είναι.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.905
Like
17.919
Πόντοι
3.656
Έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για ένα τριήμερο...

Με μισθο κάτω απο 1000 και με έξοδα σπιτιού,δεν βγάζεις μήνα,όχι να περισσεύουν για διακοπές

Άρα ή μένουν όλοι με γονείς ή να'ναι καλά η σύνταξη της γιαγιάς
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
στα νησιά Μπόρα Μπόρα;
Για μια φορά είναι τυπάρα τα νησιά.
Ουσιαστικά πρόκειται για εγκλισμό σε πολυτελές ξενοδοχείο .
Πόσο θα αντέξεις ;
Και πόσο θα αντέξει η γυναίκα συνοδός σου ; Μόνο αν είναι σπάνια περίπτωση νυμφομανούς θα τη βγάλει.
Γιατί ξάπλα, παραλία, μάτι , ποτάρες, ένας νορμάλ άνδρας υγιής θέλει να ρίχνει 5 την ημέρα.
Κάτι σαν ... εμάς ... θέλουν πάνω από 6-7.

Δεν λέει με τίποτε.

Σε μεγάλα νησιά όπως το οάχου ή τέλος πάντων νησιά με κόσμο και έκταση όπως μπαλί , μάουϊ , πούκετ , βολτάρεις, βγάζεις φωτογραφίες , κάνεις ψώνια , βρίσκεις άλλους τουρίστες μορφές και ψωλάρετε/πίνετε όλοι μαζί λέγοντας μαλακίες .... περνάει η ώρα.

Σε ερημικά ζευγαρονήσια χλιδοχοτέλια ή θα βαρεθείς ή δεν θα μείνει άντερο στη γκόμενα και θα σου ζητάει να φύγετε.

Μαλακία. Το κάνεις μια φορά και δεν ... ξανά ....
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.192
Κριτικές
14
Like
4.448
Πόντοι
3.715
Δημόσιος τομέας = χαντάκι, ιδανικό για να σου κάνει το μυαλό πουρέ
Ιδιωτικός τομέας = θα χρειαστείς ρεκτιφιέ από τον πρώτο καιρό, ειδικά με επιχειρήσεις τύπου ¨Βυζάντιο¨
Εξωτερικό = Gastarbeiter και Καζαντζίδης, να είχαμε να λέγαμε, μια φορά κι έναν καιρό... (πάρε βανάκι για σουβλάκια και καλοκαίρι έξω από συναυλίες κλπ η καλύτερη μπίζνα)

το θέμα πάντα είναι ποιες είναι οι προτεραιότητές σου, τόσο εσωτερικά όσο κι επαγγελματικά. Αν τις προσδιορίσεις θα μπορέσεις να πάρεις και μια πιο καλά πληροφορημένη απόφαση.

Υπάρχουν δουλειές και στο Γελλάντα που λόγω μαλακίας του ιθαγενή εδώ δεν πλησιάζονται.
π.χ. Είσαι ηλεκτρολόγος; Το κατέχεις; Πήγαινε σε κανένα νησί να βγάλεις όσα δε βγάζει στη Νορβηγία ο Νίλς Χόλγκερσον.
εν τέλει μάζεψε ελιές, ημερομήσθια πάρα πολύ γεμάτα για συγκεκριμένη εποχή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

Alligator35

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2022
Μηνύματα
69
Like
40
Πόντοι
0
Όπου και να είσαι αν κ δύσκολα στην Ευρώπη Γερμανία ειδικά έχει πέσει σε περίοδο μεγάλης κρίσης αν δουλεύεις σκληρά -έξυπνα και έχεις δεξιότητες αργά ή γρήγορα πετυχαίνεις. Δημόσιο νταξει άμα έχεις γερό δόντι και είσαι σε θέση με 2Κ (υπάρχει;) Ελλάδα κ πάλι Ελλάδα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
Λονδίνο δεν αντέχεται πλέον! Θες πάγια κοντά στα 1500€
Για βραδυνή έξοδο με φαγητό και ποτά ;
Εντάξει . Υπερβάλεις , νομίζω ότι και με 1000€ βγαίνει .
Αρκεί να μην πιείς τον κώλο σου.
Και στο φαγητό μη του γαμήσεις τη μάνα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.658
Κριτικές
62
Like
45.426
Πόντοι
9.297
Με μισθο κάτω απο 1000 και με έξοδα σπιτιού,δεν βγάζεις μήνα,όχι να περισσεύουν για διακοπές

Άρα ή μένουν όλοι με γονείς ή να'ναι καλά η σύνταξη της γιαγιάς
Για το τριήμερο θα βάζουν στην άκρη για μήνες
..
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
973
Κριτικές
18
Like
3.496
Πόντοι
5.585
Δε μιλάμε μόνο για 3ημερα στη Χαλκιδική

Αεροπλάνα/βαπόρια για εξωτερικό,νησιά όλα φουλ είναι.
Αυτή την παπάτζα πότε θα την κόψετε ρε παιδιά με τα τριήμερα και τις καφετέριες.
Το να γεμισουν μερικες δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι καραβια και διοδια δεν ειναι δειγμα ευμάρειας.

10 μυρια ειναι η χωρα προφανως και υπαρχουν 100-200χιλ ανθρωποι που εχουν λεφτα και χρονο να κανουν ζωαρα.
200χιλ ειναι το 2% της χώρας δλδ έλεος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom