Νέα

Αστεία/ αμήχανα σκηνικά που σας έχουν συμβεί κατά τη διάρκεια της πράξης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Νιμουπαγίδας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Πριν μερικά χρόνια, μιλούσα για πολύ καιρό με μία κοπέλα η οποία με φλέρταρε. Όμως δεν ήθελα να κάνω κάτι μαζί της, κυρίως επειδή είχα παρατηρήσει ασχήμια στον χαρακτήρα της. Εντάξει και το πρόσωπο της δεν βλεπόταν.
Έρχεται μία δύσκολη περίοδος της ζωής μου, με μεγάλη σεξουαλική «ξηρασία». Οπότε σε μία στιγμή παραφροσύνης κανονίζω να βρεθώ μαζί της.
Φτάνει σπίτι μου, καθόμαστε μιλάμε λίγο, καταλήγουμε να γαμιόμαστε. Καλό το σεξ, δεν θα πω ψέματα. Εκεί που καθόμαστε αγκαλιά και ξαπλωμένοι, ξεκινάει η τύπισσα από το πουθενά να κλαίει. Τύπου με λυγμούς.
Μένω εγώ μαλάκας. Ώπα σόρρυ, εννοώ μένω εγώ Υπουργός Υγείας της Ελλάδας.
Της λέω για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα «Χαχαχα, τόσο κακό ήταν το σεξ μαζί μου και κλαις;;». Ξεκίνησε να γελάει, αλλά και να κλαίει ταυτόχρονα. Σε αυτό το σημείο φοβήθηκα ελάχιστα για την σωματική μου ακεραιότητα. Μέχρι που μίλησε επιτέλους (ακόμα κλαίγοντας) και μου είπε: «Δεν φταις εσύ, απλά μου λείπει ο πρώην μου και έχω ακόμα συναισθήματα για εκείνον».
Υπενθυμίζω σε αυτό το σημείο. Εκείνη με φλέρταρε κυρίως, όχι εγώ αυτή. Κατά τα άλλα είχε ακόμα συναισθήματα για τον πρώην της. Τον οποίο ξέχασε πάλι μέσα στα επόμενα δέκα λεπτά. Διότι σκούπισε τα δάκρυα της, με καβάλησε και με ρώτησε ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΒΗ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ, αν είμαι έτοιμος για δεύτερο «γύρο». Εγώ απλά πήγα με την ροή της φάσης. Το κάναμε ακόμη μία φορά. Στην συνέχεια μου ζήτησε να κοιμηθεί σπίτι μου. Δεν δέχτηκα προφανώς.
Της έδωσα 20 ευρώ να γυρίσει σπίτι της με ταξί (δεν έμενε πάρα πολύ μακριά, απλά ήταν νύχτα και βαριόμουν να την πάω εγώ).
Ευτυχώς το δέχτηκε. Τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψα εκείνη την περίοδο αυτό το εικοσάρικο
.
Περιττό να πω. Τις επόμενες ημέρες μου έστελνε για να βρεθούμε πάλι. Λογικά επειδή της έλειπε τόσο πολύ ο πρώην της. Την απέφευγα κάθε φορά, διακριτικά και μη. Ώσπου σταμάτησε να μου στέλνει και μία ημέρα απλά την διέγραψα.
Το πιο αστείο σε αυτή την ιστορία. Είναι πως πρόσφατα κοίταξα στο «σαν σήμερα» τις αντιδράσεις μου σε κάποια παλιά μου δημοσίευση και βλέπω στα διαγεγραμμένα άτομα κάτω κάτω (πρώτη αντίδραση δηλαδή) αυτήν την κοπέλα...με νυφικό στην μικρογραφία. Από καθαρή
περιέργεια ανοίγω το προφίλ της. Αντικρίζω αυτή με τον πρώην της (ναι εκείνον που έκλαιγε για πάρτη του στο κρεβάτι μου, μου είχε δείξει την μούρη του και τον θυμήθηκα κατευθείαν) ντυμένοι νύφη και γαμπρός και από κάτω η ημερομηνία που παντρεύτηκαν, με «ουράνιο τόξο» από καρδούλες.
Είχα καιρό να γελάσω τόσο πολύ. Μετά ήθελα λίγο να κλάψω για τον τύπο και την γυναίκα που επέλεξε να παντρευτεί. Αλλά μετά γέλασα ακόμα πιο πολύ.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
636
Like
1.371
Πόντοι
206
Ωραία ιστορία, σχεδόν σε όλους μας έχει συμβεί ή σε κάποιον γνωστό μας. Ήθελε να δοκιμάσει κρέας πριν "κλειδώσει" το νίμου της στον έναν που στεφανώθηκε. Θα μπορούσε και αυτή να βλέπει το προφίλ σου και να γελάει όπως και εσύ μαζί της, δε ξέρω.
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Ωραία ιστορία, σχεδόν σε όλους μας έχει συμβεί ή σε κάποιον γνωστό μας. Ήθελε να δοκιμάσει κρέας πριν "κλειδώσει" το νίμου της στον έναν που στεφανώθηκε. Θα μπορούσε και αυτή να βλέπει το προφίλ σου και να γελάει όπως και εσύ μαζί της, δε ξέρω.
Να γελάει, μαζί με τον άνδρα της. Αφού το έχουν κάνει. Να έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι. Σωστός.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Πριν μερικά χρόνια, μιλούσα για πολύ καιρό με μία κοπέλα η οποία με φλέρταρε. Όμως δεν ήθελα να κάνω κάτι μαζί της, κυρίως επειδή είχα παρατηρήσει ασχήμια στον χαρακτήρα της. Εντάξει και το πρόσωπο της δεν βλεπόταν.
Έρχεται μία δύσκολη περίοδος της ζωής μου, με μεγάλη σεξουαλική «ξηρασία». Οπότε σε μία στιγμή παραφροσύνης κανονίζω να βρεθώ μαζί της.
Φτάνει σπίτι μου, καθόμαστε μιλάμε λίγο, καταλήγουμε να γαμιόμαστε. Καλό το σεξ, δεν θα πω ψέματα. Εκεί που καθόμαστε αγκαλιά και ξαπλωμένοι, ξεκινάει η τύπισσα από το πουθενά να κλαίει. Τύπου με λυγμούς.
Μένω εγώ μαλάκας. Ώπα σόρρυ, εννοώ μένω εγώ Υπουργός Υγείας της Ελλάδας.
Της λέω για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα «Χαχαχα, τόσο κακό ήταν το σεξ μαζί μου και κλαις;;». Ξεκίνησε να γελάει, αλλά και να κλαίει ταυτόχρονα. Σε αυτό το σημείο φοβήθηκα ελάχιστα για την σωματική μου ακεραιότητα. Μέχρι που μίλησε επιτέλους (ακόμα κλαίγοντας) και μου είπε: «Δεν φταις εσύ, απλά μου λείπει ο πρώην μου και έχω ακόμα συναισθήματα για εκείνον».
Υπενθυμίζω σε αυτό το σημείο. Εκείνη με φλέρταρε κυρίως, όχι εγώ αυτή. Κατά τα άλλα είχε ακόμα συναισθήματα για τον πρώην της. Τον οποίο ξέχασε πάλι μέσα στα επόμενα δέκα λεπτά. Διότι σκούπισε τα δάκρυα της, με καβάλησε και με ρώτησε ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΒΗ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ, αν είμαι έτοιμος για δεύτερο «γύρο». Εγώ απλά πήγα με την ροή της φάσης. Το κάναμε ακόμη μία φορά. Στην συνέχεια μου ζήτησε να κοιμηθεί σπίτι μου. Δεν δέχτηκα προφανώς.
Της έδωσα 20 ευρώ να γυρίσει σπίτι της με ταξί (δεν έμενε πάρα πολύ μακριά, απλά ήταν νύχτα και βαριόμουν να την πάω εγώ).
Ευτυχώς το δέχτηκε. Τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψα εκείνη την περίοδο αυτό το εικοσάρικο
.
Περιττό να πω. Τις επόμενες ημέρες μου έστελνε για να βρεθούμε πάλι. Λογικά επειδή της έλειπε τόσο πολύ ο πρώην της. Την απέφευγα κάθε φορά, διακριτικά και μη. Ώσπου σταμάτησε να μου στέλνει και μία ημέρα απλά την διέγραψα.
Το πιο αστείο σε αυτή την ιστορία. Είναι πως πρόσφατα κοίταξα στο «σαν σήμερα» τις αντιδράσεις μου σε κάποια παλιά μου δημοσίευση και βλέπω στα διαγεγραμμένα άτομα κάτω κάτω (πρώτη αντίδραση δηλαδή) αυτήν την κοπέλα...με νυφικό στην μικρογραφία. Από καθαρή
περιέργεια ανοίγω το προφίλ της. Αντικρίζω αυτή με τον πρώην της (ναι εκείνον που έκλαιγε για πάρτη του στο κρεβάτι μου, μου είχε δείξει την μούρη του και τον θυμήθηκα κατευθείαν) ντυμένοι νύφη και γαμπρός και από κάτω η ημερομηνία που παντρεύτηκαν, με «ουράνιο τόξο» από καρδούλες.
Είχα καιρό να γελάσω τόσο πολύ. Μετά ήθελα λίγο να κλάψω για τον τύπο και την γυναίκα που επέλεξε να παντρευτεί. Αλλά μετά γέλασα ακόμα πιο πολύ.

Καργιολες όλες τους τύπε

Όλοι έχουμε από μια τέτοια ιστορία
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.039
Κριτικές
9
Like
12.978
Πόντοι
3.836
Παικτούρι όλα παίζουν στη ζωή. Μπορεί να μην την έπαιρνε άλλος και ξαναγύρισε στον πρώην της (άραγε ποιος χώρισε ποιον;) ,μπορεί να είχε θέματα ψυχιατρικής φύσης, ποιος ξέρει...

Τρελές κυκλοφορούν πολλές. Η σεξουαλική στέρηση τα έχει αυτά. Έχω μία πρώην που έχει σοβαρά ψυχολογικά και για αυτό την έστειλα. Η γυναίκα έχει νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική, έχει κάνει απεξάρτηση από το αλκοόλ, ομαδική ψυχοθεραπεία. Σε περιόδους αγαμησιάς την έχω πάρει τηλέφωνο, φυσικά το πληρώνω με το να μου τα πρήζει μετά πότε θα την ξαναδώ, τελικά το έκοψα γιατί δεν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία.
 

Thanstam

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2021
Μηνύματα
5
Like
3
Πόντοι
0
Φρα.2 έχω πάρει την Αριελ με σιδερακια, αρχίζει δύο με τρία λεπτά χαιδεμα πάμε πιπα στο 1με 2 λεπτά τιναζομαι στον αέρα..σαν να μου έβαλαν καρφίτσα στημ πουτσα...σηκώνομαι βλέπω αίματα στο πάτωμα πάω στο μπάνιο συνεχίζει η αιμορραγία....σκέφτομαι νοσοκομείο και τη γυναίκα στο σπίτι, έβαλα beta dine και φωνάζω την υποδοχή λέω φεύγω δεν έχουν περάσει 5 λεπτά θα ου δώσεις τα λεφτά μου πίσω.....όχι μου λέει....δωρεάν επισκέψεις για την επόμενη φορά...δεν προβλέπεται....ξενέρωσα..
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Τύποι εγώ γράφω βιβλίο με τις μαλακιες που έχω δει από γκόμενες

αυτό που περιγράφει το παλικάρι μου φαίνεται μια απλή φυσιολογική καθημερινή ιστορία

Λογικό η γκομενα να γυρίσει στο γαμια που της τρέλανε το μυαλό
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Καργιολες όλες τους τύπε

Όλοι έχουμε από μια τέτοια ιστορία
Ευχαρίστως να διαβάσω όλες τις ιστορίες σας τύποι/συναγωνισταί. Γι'αυτό άλλωστε έφτιαξα και αυτό το νήμα. Παραθέστε ιστορίες να γουστάρουμε.
Εντάξει άμα θέλετε.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Έβγαινα με ένα μουνι. Πρώτα χώθηκα , δεν ήθελε. Έκανα πισω

Μετά με κυνήγησε σε βαθμό που αυτή προκάλεσε το πρώτο φάσωμα

Πάμε να γαμηθουμε ,μου λέει όχι ,βγαίνω με άλλον. Σηκώνεται από τον καναπέ και πηγαίνει στη κουζίνα να φέρει νερό. Έγω έχω βγάλει πουκάμισο , το ξαναβαζω και πάω να φύγω

Μου λέει γιατί ντύνεσαι. Ε τη γαμαω τότε τι να κάνω.

Βγαίναμε κάνα μήνα. Χωρίζει με τον άλλο. Μια βδομάδα μετά τσακωνόμαστε. Χωρίζει με μένα και τα ξαναέχει με τον άλλο (πριν δεν τα είχανε έλεγε ,μόνο κάνα τετράμηνο βγαίνανε )
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
αλλά έχω και χειρότερα. Γκόμενες που δήθεν ήταν τσακωμένες με τον γκόμενο, που έμενε σε άλλη πόλη και μετά ήρθε το παλικάρι με δαχτυλίδι για πρόταση γάμου
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Παικτούρι όλα παίζουν στη ζωή. Μπορεί να μην την έπαιρνε άλλος και ξαναγύρισε στον πρώην της (άραγε ποιος χώρισε ποιον;) ,μπορεί να είχε θέματα ψυχιατρικής φύσης, ποιος ξέρει...

Τρελές κυκλοφορούν πολλές. Η σεξουαλική στέρηση τα έχει αυτά. Έχω μία πρώην που έχει σοβαρά ψυχολογικά και για αυτό την έστειλα. Η γυναίκα έχει νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική, έχει κάνει απεξάρτηση από το αλκοόλ, ομαδική ψυχοθεραπεία. Σε περιόδους αγαμησιάς την έχω πάρει τηλέφωνο, φυσικά το πληρώνω με το να μου τα πρήζει μετά πότε θα την ξαναδώ, τελικά το έκοψα γιατί δεν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία.
Ευτυχώς το έκοψες τύπε. Υπάρχουν όντως κάτι εντελώς παλαβές γυναίκες, που δεν ξέρεις ως που μπορούν να φτάσουν. Αυτή που περιγράφεις είχε και ιστορικό.
Κατά συρροή παλαβιάρα.
Ας είναι καλά η κοπέλα, αλλά μακριά σου. Για να είσαι καισύ καλύτερα, που λένε και στα παραμύθια.
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Έβγαινα με ένα μουνι. Πρώτα χώθηκα , δεν ήθελε. Έκανα πισω

Μετά με κυνήγησε σε βαθμό που αυτή προκάλεσε το πρώτο φάσωμα

Πάμε να γαμηθουμε ,μου λέει όχι ,βγαίνω με άλλον. Σηκώνεται από τον καναπέ και πηγαίνει στη κουζίνα να φέρει νερό. Έγω έχω βγάλει πουκάμισο , το ξαναβαζω και πάω να φύγω

Μου λέει γιατί ντύνεσαι. Ε τη γαμαω τότε τι να κάνω.

Βγαίναμε κάνα μήνα. Χωρίζει με τον άλλο. Μια βδομάδα μετά τσακωνόμαστε. Χωρίζει με μένα και τα ξαναέχει με τον άλλο (πριν δεν τα είχανε έλεγε ,μόνο κάνα τετράμηνο βγαίνανε )
Κάπου το έχασα και μπερδεύτηκα. Μετά διάβασα αυτό που λες πως πίνεις το μαγικό μουνόζουμο σαν τον Αστερίξ και γαμήθηκα στα γέλια.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Έβγαινα με μουνι. Πιθανότατα το πιο έκφυλο γαμησι στη ζωή μου. Η γκομενα ήταν τσόντα.

Εκεί που οδηγάω να πάμε σπίτι μου λέει , αχ γλειφομουνιξ τρελαίνομαι να με γαμας μου είχε λείψει

Τι εννοείς λέω ;

Να μωρέ έπαιρνα αντικαταθλιπτικά για πέντε χρόνια και δεν το ευχαριστιόμουν


Παραλίγο να τρακάρω
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Έβγαινα με ένα μουνι. Πρώτα χώθηκα , δεν ήθελε. Έκανα πισω

Μετά με κυνήγησε σε βαθμό που αυτή προκάλεσε το πρώτο φάσωμα

Πάμε να γαμηθουμε ,μου λέει όχι ,βγαίνω με άλλον. Σηκώνεται από τον καναπέ και πηγαίνει στη κουζίνα να φέρει νερό. Έγω έχω βγάλει πουκάμισο , το ξαναβαζω και πάω να φύγω

Μου λέει γιατί ντύνεσαι. Ε τη γαμαω τότε τι να κάνω.

Βγαίναμε κάνα μήνα. Χωρίζει με τον άλλο. Μια βδομάδα μετά τσακωνόμαστε. Χωρίζει με μένα και τα ξαναέχει με τον άλλο (πριν δεν τα είχανε έλεγε ,μόνο κάνα τετράμηνο βγαίνανε )
Έλα το διάβασα καλύτερα και κατάλαβα τι παίχτηκε.
Λογικά εντάξει ήταν η έτσι που τα είχες μπλέξει. Καθόλου παρανοϊκή.
Λογικά.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.281
Like
9.279
Πόντοι
2.306
Και τελευταίο , αυτό δεν θα το πιστέψετε, και στα αρχιδια μου


Σε ένα από τα ταξίδια μου γνωρίζω γκομενα από τον Καύκασο. Κάνουμε ότι κάνουμε , ξετρελαμένη μαζί μου. Λέμε τα διαφορά μας,ανοιγόμαστε

Και μου λέει ,ο θείος μου πέθανε νέος μου λείπει

Από τι λέω ;

Ήταν στο ΙΣΙΣ στην Συρια ,τον έφαγε αμερικανική βόμβα

(Δε περιμένω να με πιστέψετε, αλλά είναι αλήθεια )
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Έλα το διάβασα καλύτερα και κατάλαβα τι παίχτηκε.
Λογικά εντάξει ήταν η έτσι που τα είχες μπλέξει. Καθόλου παρανοϊκή.
Λογικά.
Τύπε ,το παραπάνω ήταν απλά μια σύνοψη

Είχε και πιο τρελα με αυτήν
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Τυπε υπηρξε στιγμη που κοιταξες για τον παγοκοφτη κατω απο το κρεβατι;
Τύπε δεν ήμασταν σε ιγκλού. Είχα και θέρμανση ανοικτή. Elaborate. Τι θες να πεις για τον παγοκόφτη; Μιλάς με γέρους γρίφοντα!
 
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Έβγαινα με μουνι. Πιθανότατα το πιο έκφυλο γαμησι στη ζωή μου. Η γκομενα ήταν τσόντα.

Εκεί που οδηγάω να πάμε σπίτι μου λέει , αχ γλειφομουνιξ τρελαίνομαι να με γαμας μου είχε λείψει

Τι εννοείς λέω ;

Να μωρέ έπαιρνα αντικαταθλιπτικά για πέντε χρόνια και δεν το ευχαριστιόμουν


Παραλίγο να τρακάρω
Έλαβε την δόση της εκείνη την ημέρα.
Αλλά και αυτή των φαρμάκων της.
 

cost2001

Μέγας
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.645
Like
10.802
Πόντοι
3.556
OP
OP
Νιμουπαγίδας

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.305
Like
2.641
Πόντοι
456
Και τελευταίο , αυτό δεν θα το πιστέψετε, και στα αρχιδια μου


Σε ένα από τα ταξίδια μου γνωρίζω γκομενα από τον Καύκασο. Κάνουμε ότι κάνουμε , ξετρελαμένη μαζί μου. Λέμε τα διαφορά μας,ανοιγόμαστε

Και μου λέει ,ο θείος μου πέθανε νέος μου λείπει

Από τι λέω ;

Ήταν στο ΙΣΙΣ στην Συρια ,τον έφαγε αμερικανική βόμβα

(Δε περιμένω να με πιστέψετε, αλλά είναι αλήθεια )
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τύπε ,το παραπάνω ήταν απλά μια σύνοψη

Είχε και πιο τρελα με αυτήν
Αλήθεια ή ψέματα δεν μπορώ να το κρίνω τύπε. Πάντως ελπίζω να ξέκοψες. Κρίμα να σου γίνει το σπίτι παρανάλωμα πυρός από τον θείο της έτσι και την πλήγωνες. Μην σε νοιάζει πως θα έβρισκε που μένεις. Θα το έβρισκε όμως, πίστεψε με.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τύπε δεν έχεις δεί βασικό ένστικτο
Το έχω δει. Πάνε χρόνια. Δεν το θυμάμαι καθόλου. Δώστε καμία πληροφορία να βοηθήσετε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom