Νέα

Αριστούργημα του μεγάλου ποιητή Ρίτσου !!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 150
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Να με συγχωρείς γι' αυτό που θα πω, αλλά η διαλεκτική δεν είναι το φόρτε σου μάλλον. Αν κάποιος σήμερα αγωνίζεται ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ υπερ του κοινου καλου, στρατευμενος σε μια ιδεα, αν αυριο αυτη η ιδεα καταρρευσει, αποδειχτει απατη η οτιδηποτε αλλο, η μπαλα παιρνει αναδρομικα οσους πιστεψαν στο αρχικο της σχεδιο; Γιατι αυτα που λες για τους κομμουνιστες του 20, κατι τετοιο με αφηνουν να εννοησω. Κατι που ισχυει και απο την αναποδη βεβαια. Πως μπορει ας πουμε καποιος να ειναι ακομα και ναζι, και να καιει ζωντανους ανθρωπους στους φουρνους, αλλα αν μετα τον πολεμο η βασικη αντιθεση παιζεται μεταξυ κομμουνισμου-καπιταλισμου, να "εξαγνιζεται" ηθικα, μονο και μονο επειδη διαλεξε το στρατοπεδο των νικητων.

Πολυ Μαρια Αντουανεττα εισαι αδερφακι μου! Οι ιδεες που ευαγγελιζεσαι, ΠΟΤΕ δεν κριθηκαν στο καμινι της κοινωνιας; Τοσο μη μου απτου πια;

1. Δεν ισχυρίστηκα ότι πιστεύω στην διαλεκτική. Αν και συμπαθώ τον Χέγκελ, αυτό είναι για άλλους λόγους, και σίγουρα δεν τρέφω καμμία απολύτως εκτίμηση για τον μαρξισμό.
2. Το θέμα του για τι αγωνίστηκαν οι αριστεροί την προανεφερθείσα περίοδο οι δυό μας το έχουμε εξαντλήσει, τόσο που αποφάσισες να φύγεις από το σάιτ. Να μην επανερόμαστε λοιπόν.
3. Εγώ απάντησα σε αυτά που είπε ο γουώρχολ. Αν θέλει έχει στόμα να μιλήσει. Πάντως για να τελειώνουμε, αν κάποιος είναι αφελής να πιστεύει ότι με τον περιορισμό της ατομικής ελευθερίας (δλδ. κεντρικός σχεδιασμός της κοινωνίας και οικονομίας) θα επέλθει η πρόοδος της ανθρωπότητας, και η πίστη του αυτή είναι ανιδιοτελής και αυθεντική και οραματική, δενσημαίνει ότι έχει δίκιο. Και a priori και a posteriori.

Οι ιδέες που υπερασπίζομαι (δεν ευαγγελίζομαι καμμία ιδέα) κρίνονται καθημερινά και αποδεικνύουν ένα πράγμα: πρόοδος και ευημερία χωρίς ελευθερία και ανοιχτή κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει μακροπρόθεσμα.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
1. Δεν ισχυρίστηκα ότι πιστεύω στην διαλεκτική. Αν και συμπαθώ τον Χέγκελ, αυτό είναι για άλλους λόγους, και σίγουρα δεν τρέφω καμμία απολύτως εκτίμηση για τον μαρξισμό.
2. Το θέμα του για τι αγωνίστηκαν οι αριστεροί την προανεφερθείσα περίοδο οι δυό μας το έχουμε εξαντλήσει, τόσο που αποφάσισες να φύγεις από το σάιτ. Να μην επανερόμαστε λοιπόν.
3. Εγώ απάντησα σε αυτά που είπε ο γουώρχολ. Αν θέλει έχει στόμα να μιλήσει. Πάντως για να τελειώνουμε, αν κάποιος είναι αφελής να πιστεύει ότι με τον περιορισμό της ατομικής ελευθερίας (δλδ. κεντρικός σχεδιασμός της κοινωνίας και οικονομίας) θα επέλθει η πρόοδος της ανθρωπότητας, και η πίστη του αυτή είναι ανιδιοτελής και αυθεντική και οραματική, δενσημαίνει ότι έχει δίκιο. Και a priori και a posteriori.

Οι ιδέες που υπερασπίζομαι (δεν ευαγγελίζομαι καμμία ιδέα) κρίνονται καθημερινά και αποδεικνύουν ένα πράγμα: πρόοδος και ευημερία χωρίς ελευθερία και ανοιχτή κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει μακροπρόθεσμα.

Την ελευθερία και την ανοικτή κοινωνία υποστηρίζω και εγώ. Και πίστεψέ με, δεν είμαι καθόλου φιλελεύθερος, με την έννοια τουλάχιστον που -κατανοώ οτι- πρεσβεύεις.
Οπότε;
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Εκτός βέβαια αν ανοικτή κοινωνία την εννοείς με την άποψη του να ιδιωτικοποιηθούν όλα, οπότε δεν θα συμφωνήσω!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
θελω και εγω να σου δοσω μερικες απαντησεις για τους αριστερους και μερικα ζητηματα με τον Σταλιν.
μηπως φιλε μου οταν εδω στην ελλαδα υπηρχε επανω στον λαο η μποτα του κατακτητη γερμανου και οταν οι προγονοι αυτων που εσυ σημερα λιβανιζεις γινανε καταδοτες και συνεργατες τους γινανε μαυραγοριτες και θησαυριζανε σε βαρος του λαου που πειναγε οι αριστεροι ειτανε αυτοι που σηκωσαν στον ομο τους την ελλαδα εκαναν το ΕΑΜ και τον ΕΛΛΑΣ συσπηρωσαν το 90% του λαου και πολεμαγαν τον κατακτητη ακομα εξοριστοι απο την ακροναυπλια που ειχε κλειση ο μεταξας που εσυ τον πιστευεις γιατι ετσι σε μαθανε οτι αυτος ειπε το ΟΧΙ ενω το ειπε ο εργαζομενος λαος.
οι αριστεροι ειναι αυτοι που σηκωσαν τους αγωνες της εργατικης ταξης και κερδισαν αυτα που κερδισαν και που με την πτωση της ΕΣΣΔ βρηκαν την ευκαιρεια τα αφεντικα σου και πηραν πισω αρκετα.
και ενα μικρο καιγια τον ΣΤΑΛΙΝ πηγαινε στο Μενιδι μερια στον Ασπροπυργο να μαθεις την αληθεια να δεις ποιους εκτοπισε και ακομα και καθαρισε αρκετους καθαρισε αυτους που συνεργαστηκαν με τους Γερμανους αν θελεις να μαθεις και σημερα αρκετους απο αυτους τους μαζεψες εδω και τους ταιζεις με επιδοματα και αυτοι αποτελουν και τον πηρηνα της Ρωσικης μαφιας που εχει απλωσει τα πλοκαμια του και εδω.

Έτσι! Να έχεις το θάρρος της γνώμης σου! Όχι σαν μερικούς άλλους! Αφού θαυμάζεις τον Στάλιν και την ΕΣΣΔ καλά κάνεις και το λες καθαρά και ξάστερα και δεν κρύβεσαι.

Και ούτε πρόκειται να αντιπαρατεθώ μαζί σου. Γιατί ευτυχώς σήμερα δεν υπάρχει κίνδυνος αυτές οι καθαρές και ξάστερες ιδέες να εφαρμοσθούν στην Ελλάδα, ούτε πουθενά αλλού. Το παιχνίδι έχει κριθεί. Οι κρατιστές με μανδύα εκσυγχρονισμού και κοινωνικού φιλελευθερισμού είναι αυτοί που είναι επικίνδυνοι.
 

Επισκέπτης
Έτσι! Να έχεις το θάρρος της γνώμης σου! Όχι σαν μερικούς άλλους! Αφού θαυμάζεις τον Στάλιν και την ΕΣΣΔ καλά κάνεις και το λες καθαρά και ξάστερα και δεν κρύβεσαι.

Και ούτε πρόκειται να αντιπαρατεθώ μαζί σου. Γιατί ευτυχώς σήμερα δεν υπάρχει κίνδυνος αυτές οι καθαρές και ξάστερες ιδέες να εφαρμοσθούν στην Ελλάδα, ούτε πουθενά αλλού. Το παιχνίδι έχει κριθεί. Οι κρατιστές με μανδύα εκσυγχρονισμού και κοινωνικού φιλελευθερισμού είναι αυτοί που είναι επικίνδυνοι.
η ζωη φιλε μου προχωρα και οσο μεγαλωνει η καταπιεση του κεφαλαιου απεναντι στην εργατικη ταξη τοσο αυτη ανασυντασετε και παραδειγμα σημερινο η λατινικη αμερικη καλομελετα και ερχετε
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Την ελευθερία και την ανοικτή κοινωνία υποστηρίζω και εγώ. Και πίστεψέ με, δεν είμαι καθόλου φιλελεύθερος, με την έννοια τουλάχιστον που -κατανοώ οτι- πρεσβεύεις.
Οπότε;

Ατομική ελευθερία (χωρίς υπεράνω την προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος); ανοικτή κοινωνία και οικονομία (χωρίς κεντρικό σχεδιασμό); αυτά προασπίζεσαι; δεν νομίζω!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
η ζωη φιλε μου προχωρα και οσο μεγαλωνει η καταπιεση του κεφαλαιου απεναντι στην εργατικη ταξη τοσο αυτη ανασυντασετε και παραδειγμα σημερινο η λατινικη αμερικη καλομελετα και ερχετε

:grin: :grin: Σαν τους μικρούς πιονιέρους στην πρώην ΕΣΣΔ. Να είσαι πάντα έτοιμος (σιγκντά γκατό στα Ρώσσικα) μην περάσει ο σοσιαλισμός και δεν τον δεις.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εγω εχω πει οτι δεν συμφωνω με τον σταλιν!!!εφαρμοσε τον κομμουνισμο λαθος!!σε καλυπτει αυτο?αυτο που ειπες για την ιδεολογια ειναι αοριστια!!δεν απαντας ευθεως αλλα ειναι δικαιωμα σου!!εγω στουντιαν τους αριστερους βλεπω εξω στους δρομους να φωναζουν για ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!ΓΙΑ ΣΕΝΑ ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!και αυτα που οπως λες πιστευεις τα 2 μεγαλα κομματα τα καταπατουν!!τι εχεις να πεις για το χρηματηστηριο πριν μερικα χρονια?φυλακιστηκε κανεις?για το σαμινα?για το ξυλο που φαγαν οι συνταξιουχοι ?για το αεροδρομιο της σουδας?για τους κουμπαρους?οσον αφορα την ελευθερια ,για αυτην δωσαν την ζωη τους οι αριστεροι!!σκοτωθηκαν ,βασανιστηκαν,πηγαν εξορια!!

Μπορείς να μου πεις γουώρχολ ποιος εφάρμοσε τον κομμουνισμό σωστά; Διότι όπου επικράτησε ο κομμουνισμός (πάντοτε δια της βίας- αν θες πες το και επανάσταση- και οι απριλιανοί επανάσταση βάφτισαν το πραξικόπημά τους) εκτός της απαγορευσης εκλογών, ελευθερίας έκφρασης και άλλων.... αστικών συνηθειών, και μαζικές εκτελέσεις είχαμε και τρελές εξορίες και καταπίεση και φτώχεια...
Περιμένω με αγωνία την απάντησή σου διότι σε τόσα κράτη εφαρμόστηκε- δεν μπορεί - κάπου θα τον πέτυχαν!
 

Επισκέπτης
φιλε μου στουντιαν ,σε ολα τα φασιστικα καθεστωτα ο μεγαλυτερος εχθρος ηταν οι κομμουνιστες!!και στην ελλαδα το ιδιο εγινε!!τα ξερονησια γεμισαν με αριστερους!!οποιος ηταν κομμουνιστης πηγαινε εξορια και βασανιζοταν!!επισης οι αριστεροι ειναι πρωτοι στον αγωνα για κοινωνικη δικαιοσυνη!και η διαφορα αυτη ειναι!!εγω μιλαω για το συνολο των ανθρωπων!!εσυ μιλας ατομικα για τον καθενα!!
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Μπορείς να μου πεις γουώρχολ ποιος εφάρμοσε τον κομμουνισμό σωστά; Διότι όπου επικράτησε ο κομμουνισμός (πάντοτε δια της βίας- αν θες πες το και επανάσταση- και οι απριλιανοί επανάσταση βάφτισαν το πραξικόπημά τους) εκτός της απαγορευσης εκλογών, ελευθερίας έκφρασης και άλλων.... αστικών συνηθειών, και μαζικές εκτελέσεις είχαμε και τρελές εξορίες και καταπίεση και φτώχεια...
Περιμένω με αγωνία την απάντησή σου διότι σε τόσα κράτη εφαρμόστηκε- δεν μπορεί - κάπου θα τον πέτυχαν!

Δια της ιδίας μεθοδολογικής σκέψης, θα μπορούσα και να σου αντιτείνω το ερώτημα: που εφαρμόστηκε ο καπιταλισμός και πέτυχε; Με την έννοια της ευτυχίας των ανθρώπων και όχι με κάποια -πρόσκαιρη η μη- βελτίωση του βιοτικού επιπέδου. (Μην ξεχνάς οτι και η ΕΣΣΔ εξασφάλιζε πλήρη υγειονομική περίθαλψη δωρεάν για΄όλους τους πολίτες της, πράγμα που ελάχιστες χώρες εφάρμοσαν εκτός ανατολικού μπλοκ, αυτο ομως δεν κάνει το σταλινισμό συμπαθέστερο.) Έχω δε την εντύπωση πως το κραχ της Αργεντινής πρόσφατα, δεν είναι και ότι καλύτερο σαν επιχείρημα υπέρ σου, γνώμη μου. Εκτός αν μου πεις για τις ΗΠΑ, που ολοι όμως μισούμε, για διαφορετικούς ελπίζω λόγους.

Όσο για το ηθικό επίπεδο, αν νομίζεις πως ο μακαρίτης ο πατέρας μου τράβηξε των παθών του τον τάραχο στη Μακρόνησο για να γινόταν κάποτε ασφαλίτης τύπου Στάζι, μάλλον έχεις ψυχολογήσει λάθος τους ανθρώπους.

Α, και μερικα ποστ πιο πισω, ειναι και η απάντησή μου περί Ρίτσου και ποιήματος για το Στάλιν. Αν σε ενδιαφέρει, ρίξτης μια ματιά.
 

Επισκέπτης
να σου απαντησω στραιτ!!στην γεωργια!!!!γι αυτο ακομα και τωρα αναπολουν τον κομμουνισμο!!πες  μου τωρα τι προσφερε στην ελλαδα η δεξια?επισης τι εχεις να πεις για τοτε που ψηφιζαν τα δεντρα και οι νεκροι?ετσι αντιλαμβανεται η δεξια την δημοκρατια και τις εκλογες?για τις κουμπαριες κανενα σχολιο?
 

Επισκέπτης
για εξηγησε μου στουντιαν!!!δηλαδη εσυ εισαι ευχαριστημενος οπως ειναι τωρα τα πραγματα?ειπες οτι δεν συμφωνεις με τους συνταξιουχους!!ξερεις τι λεω?οτι δεν επρεπε να βγουν στους δρομους!!επρεπε να βγουμε εμεις!!ομως δεν μπορω να καταλαβω μεσω ποιανου κομματος υποστηριζεις τις θεσεις σου!!γιατι αν ριχνεις λευκο ή ακυρο ,πολυ απλα γυρνας την πλατη σου στα προβληματα!!και στο ξαναλεω στους δρομους να φωναζουν και το κυριοτερο να διεκδικουν βλεπω τους αριστερους!!κανεναν αλλο!!
 

Επισκέπτης
μαλλον προτιμαται τον καπιταλισμο!!να πατε να δειτε λοιπον στην αμερικη οπου η ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ειναι αγαθο και οχι δικαιωμα!!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
φιλε μου στουντιαν ,σε ολα τα φασιστικα καθεστωτα ο μεγαλυτερος εχθρος ηταν οι κομμουνιστες!!και στην ελλαδα το ιδιο εγινε!!τα ξερονησια γεμισαν με αριστερους!!οποιος ηταν κομμουνιστης πηγαινε εξορια και βασανιζοταν!!επισης οι αριστεροι ειναι πρωτοι στον αγωνα για κοινωνικη δικαιοσυνη!και η διαφορα αυτη ειναι!!εγω μιλαω για το συνολο των ανθρωπων!!εσυ μιλας ατομικα για τον καθενα!!

Ρε συ γουώρχολ μου μιλάς συνέχεια για αγώνες! Αντιπαραθέτεις τους αγώνες για κοινωνική δικαιοσύνη σε κάθε κριτική για περιορισμό των ατομικών ελευθεριών. Βάζεις πάνω απ' όλα το δημόσιο συμφέρον και το γενικό καλό. Και το αντιπαραθέτεις αυτό στο άτομο. Δεν σου αρέσει η ατομικότητα. Εκφράζεσαι μέσα από την συλλογικότητα. Καλά κάνεις. διαφωνούμε πλήρως.

Γιατί όμως τα ξερονήσια, και οι αγώνες στον δρόμο κλπ σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο από εμένα; Γιατί θεωρείς ότι η πίστη σε μια αφηρημένη αντίληψη του συλλογικού καλού και του δημοσίου συμφέροντος σε αντιπαράθεση με το συγκεκριμένο ατομικό συμφέρον του καθενός σε κάνει εσένα ιδεολόγο, ανθρωπιστή και εν τέλει καλύτερο από εμένα που με ενδιαφέρει ή προσωπική μου ευημερία;

Εν τέλει, για να επιστρέψω και στο κύριο θέμα του σάιτ, όταν γαμάς την Κατερίνα ή όποιαν άλλη τι επιδιώκεις, την προσωπική σου ευχαρίστηση ή το συλλογικό καλό; Κι όταν φτιάχνεις ένα τατού στο κορμί σου το κάνεις για την ανύψωση του κοινού καλού ή γιατί το γουστάρεις ατομικά;

Που είναι τα όρια για σένα προσωπικά του ατομικού και του συλλογικού; Που τελειώνει ο ατομικός σου χώρος και αρχίζει το δημόσιο συμφέρον; Και ποιός το ορίζει αυτό; Εσύ; ή αποδέχεσαι να ορίζεται από μιαν κεντρική εξουσία;

Αυτά είναι τα ερωτήματα φίλε γουορχωλ. Και δεν απαντιούνται με δόγματα και τσιτάτα. Δεν έχουν σιγουριές και συνταγές.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
για εξηγησε μου στουντιαν!!!δηλαδη εσυ εισαι ευχαριστημενος οπως ειναι τωρα τα πραγματα?ειπες οτι δεν συμφωνεις με τους συνταξιουχους!!ξερεις τι λεω?οτι δεν επρεπε να βγουν στους δρομους!!επρεπε να βγουμε εμεις!!ομως δεν μπορω να καταλαβω μεσω ποιανου κομματος υποστηριζεις τις θεσεις σου!!γιατι αν ριχνεις λευκο ή ακυρο ,πολυ απλα γυρνας την πλατη σου στα προβληματα!!και στο ξαναλεω στους δρομους να φωναζουν και το κυριοτερο να διεκδικουν βλεπω τους αριστερους!!κανεναν αλλο!!

σου απάντησε στα ερωτήματα σου και εσύ πήρες το ένα σκέλος μιας απάντησης και άρχισες τα ίδια για το ποιοί βγαίνουν στους δρόμους. Ε λοιπόν όποιοι βγαίνουν στους δρόμους μόνο εξ αυτού του γεγονότος δεν δεδικαίωνται για μένα. Και τι σε κόφτει εσένα τι ψηφίζω εγώ ή ο καθένας σε αυτό το σάιτ. Να αντιπαρατίθεσαι σε απόψεις άσχετα με την κομματική στράτευση του καθενός. εμένα δεν με ενδιαφέρει τι ψηφίζεις, με ενδιαφέρουν αυτά που λες. Δεν μπορείς να με δεις σαν άτομο; Πρέπει να με εντάξεις σε μια συλλογικότητα για να νοιώσεις καλά;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δια της ιδίας μεθοδολογικής σκέψης, θα μπορούσα και να σου αντιτείνω το ερώτημα: που εφαρμόστηκε ο καπιταλισμός και πέτυχε; Με την έννοια της ευτυχίας των ανθρώπων και όχι με κάποια -πρόσκαιρη η μη- βελτίωση του βιοτικού επιπέδου. (Μην ξεχνάς οτι και η ΕΣΣΔ εξασφάλιζε πλήρη υγειονομική περίθαλψη δωρεάν για΄όλους τους πολίτες της, πράγμα που ελάχιστες χώρες εφάρμοσαν εκτός ανατολικού μπλοκ, αυτο ομως δεν κάνει το σταλινισμό συμπαθέστερο.) Έχω δε την εντύπωση πως το κραχ της Αργεντινής πρόσφατα, δεν είναι και ότι καλύτερο σαν επιχείρημα υπέρ σου, γνώμη μου. Εκτός αν μου πεις για τις ΗΠΑ, που ολοι όμως μισούμε, για διαφορετικούς ελπίζω λόγους.

Όσο για το ηθικό επίπεδο, αν νομίζεις πως ο μακαρίτης ο πατέρας μου τράβηξε των παθών του τον τάραχο στη Μακρόνησο για να γινόταν κάποτε ασφαλίτης τύπου Στάζι, μάλλον έχεις ψυχολογήσει λάθος τους ανθρώπους.

Α, και μερικα ποστ πιο πισω, ειναι και η απάντησή μου περί Ρίτσου και ποιήματος για το Στάλιν. Αν σε ενδιαφέρει, ρίξτης μια ματιά.

Ο καπιταλισμός είναι πρωτίστως οικονομικό σύστημα και εφαρμόζεται σε διαφόρων ειδών πολιτικά καθεστώτα, είτε δημοκρατικά (Δυτικός- ανεπτυγμένος κόσμος) είτε σε αυταρχικά, ακόμη και κομμουνιστικά (Κίνα)..

Όπου ο καπιταλισμός με την έννοια της ελευθερης οικονομίας συνυπήρξε με τη δημοκρατία, την ελευθερία έκφρασης  και κάποια λιγότερο ή περισσότερο ανεπτυγμένη κοινωνική πρόνοια (υγεία, παιδεία) το μεγαλύτερο κομμάτι του λαού ζούσε από αξιοπρεπώς έως πλουσιοπάροχα...
Ο μέσος Γερμανός, Γάλλος, Σουηδός, ʼγγλος, Ιταλός ακόμη και Έλληνας που ζει σε χώρες με διάφορες παραλλαγές του καπιταλιστικού συστήματος, πάντοτε όμως με κοινοβουλευτική δημοκρατία (ενιοτε και σε συνδυασμό με μοναρχία- αγγλία, σουηδία) είναι σε πολλή καλύτερη κατάσταση από το μέσο κάτοικο των κρατών του πρώην ανατολικού μπλόκ (όταν είχαν εκεί κομμουνιστικά καθεστώτα) όχι μόνο από άποψης καταναλωτικών αγαθών αλλά από άποψη ελευθεριών...
Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνείς- σε κομμμουνιστικό καθεστώς αν πχ έλεγες όσα έλεγες εναντίον του θα σε είχε φάει η μαρμάγκα...

Το κραχ δε της Αργεντινής οφείλεται κυρίως στο ντόπιο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα της χώρας και όχι στον καπιταλισμό αυτό καθεαυτό...Είπαμε..Μόνο αν υπάρχει δημοκρατία και κράτους δικαιου η ελευθερη οικονομία αποδίδει καρπούς για τον πολύ λαό ...
Όσο για την πρόνοια των κομμουνιστικών κρατών αυτή είναι ένας άλλος βολικός μύθος..Προβλεπόταν μεν αλλά δεν εφαρμοζόταν στο βαθμό που προπαγάνδιζε το καθεστώς...
Και άνθρωποι πέθαιναν από την πείνα και φτώχεια υπήρχε (την καταπίσεη τη θεωρώ δεδομένη)..Απλά την έκρυβαν επιμελώς- γιατί νομίζεις ότι απαγορευαν σε δυτικούς να πάνε στις χώρες αυτές και όσοι πήγαιναν ήταν υπό διαρκή αστυνομική επιτήρηση μήπως και πάνε κάπου που δεν πρέπει..

Και σε τελική ανάλυση, καθεστώτα που ο λαός είναι ευτυχισμένος δεν καταρρέουν ουτε και εγκαταλείπουν καραβιές την πατρίδα τους (κούβα)...

Την απάντησή σου την είδα και έχεις ειδικά στην α' παράγραφο αρκετό δίκιο...Απλά έχω κάποιες ενστάσεις στο θέμα του "απλού" και "ανιδιοτελούς" αγωνιστή...Υπόσχομαι να επανέλθω.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Οκ λοιπον, ας δεχθόυμε αυτο που λες, ως υποθεση εργασιας. Οι ΗΠΑ είναι η χωρα της ελευθεριας και δημοκρατιας που μας διαφημιζουνε;
 

Επισκέπτης
Το κραχ δε της Αργεντινής οφείλεται κυρίως στο ντόπιο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα της χώρας και όχι στον καπιταλισμό αυτό καθεαυτό...

Για το χάλι της Αργεντινής φταίει ο γαμημένος ο Περόν και οι πουτάνες που μάζεψε από μπουρδέλα/στριπτητζάδικα/κωλόμπαρα και τις έκανε συζύγους του και υπουργούς της χώρας ...

Και οι διάδοχοι και θαυμαστές του φυσικά ...

Περόν=Ο Αργεντινός Ανδρέας ...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Για το χάλι της Αργεντινής φταίει ο γαμημένος ο Περόν και οι πουτάνες που μάζεψε από μπουρδέλα/στριπτητζάδικα/κωλόμπαρα και τις έκανε συζύγους του και υπουργούς της χώρας ...

Και οι διάδοχοι και θαυμαστές του φυσικά ...

Περόν=Ο Αργεντινός Ανδρέας ...

str1977, οι -γλαφυροί κλπ- φίλοι σου είναι αυτοί!  :)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
να σου απαντησω στραιτ!!στην γεωργια!!!!γι αυτο ακομα και τωρα αναπολουν τον κομμουνισμο!!πες  μου τωρα τι προσφερε στην ελλαδα η δεξια?επισης τι εχεις να πεις για τοτε που ψηφιζαν τα δεντρα και οι νεκροι?ετσι αντιλαμβανεται η δεξια την δημοκρατια και τις εκλογες?για τις κουμπαριες κανενα σχολιο?

Στη Γεωργία; Τη γνωστή Γεωργία της πρών ΕΣΣΔ; Είναι κάποια μορφή χιούμορ που δεν αντιλαμβάνομαι; Είχαν άλλο κομμουνσιμό εκεί απ' ό,τι στην Ουκρανία ή στην Εσθονία;
Και το γεγονός ότι υπάρχουν κάπου νοσταλγοί του κομμουνισμού (μαλλον πρώην υπάλληλοι του καθεστώτος) δε μου λέει τίποτα...

Και θα σε ξαναρωτήσω: Αφού ζούσαν σε τέτοιους παραδείσους πώς αυτά τα καθεστώτα κατέρρευσαν σε μια νυχτα (κυριολεκτικά) ;Πώς ο κόσμος δεν ζητά να ξανάρθει κομμουνισμός- το πολύ να ψηφίζει κανέναν πρώην κομμουνιστη νυν σοσιαλδημοκράτη αλλά τη δημοκρατία και την ελεύθερη οικονομία την θέλει...

Στην Ελλάδα κάποτε ψήφιζαν και δέντρα και νεκροί- κακώς βέβαια αλλά τουλάχιστον γίνονταν εκλογές...Στις πρώην σοβιετικές χώρες όποιος ήθελε να ψηφίσει ήταν ή νεκρός ή φυτό από το πολύ ξύλο...Αυτή είναι η διαφορά.

 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom