Νέα

Αριστούργημα του μεγάλου ποιητή Ρίτσου !!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 150
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Τα ψευτομάγκικα σβήστηκαν, τα υπόλοιπα πήγαν στο σχετικά με το site.

Αν και δεν συμφωνώ με αυτές τις λύσεις, ομολογώ ότι καμιά φορά δεν γίνεται αλλοιώς.
Βαρέθηκα πια, κάποιοι έχουν μια τάση να τα κάνουν όλα προσωπική αντιπαράθεση....
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
παιδια κακα τα ψεματα το αριστερο στην ελλαδα γενικα πουλαει,οποτε τι να λεμε τωρα
 

Επισκέπτης
παιδια κακα τα ψεματα το αριστερο στην ελλαδα γενικα πουλαει,οποτε τι να λεμε τωρα
δηλαδη ο ριτσος ηταν αριστερος επειδη πουλαγε?την εποχη του αν ησουν κομμουνιστης σε πηγαιναν κατευθειαν φυλακη !!σημερα παντως πουλαει και βασιλευει η δεξια με τους κουμπαρους ,τα ρουσφετια !!!απλα ο καλλιτεχνης εχει ανησυχιες για τον κοσμο και την κοινωνια!ανησυχιες που ενας δεξιος σπανια θα εχει!
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
δεν αναφερομαι στη γενια του ριτσου αυτοι ισως και να ηταν αυθεντικοι αν και μετα την περιπτωση του λουντεμη? (νομιζω αυτος ηταν) που απο κοκκινος το γυρισε σε μπλε διατηρω τις επιφυλαξεις μου
 

Επισκέπτης
δυστυχως παντου υπαρχουν εξαιρεσεις!!ομως σαν τα χαλια των 2 κομματων που κανουν συνεχεια τραμπα τους πολιτικους,δεν υπαρχουν σε αλλα κομματα!!φιλε μου νδ και πασοκ δεν εχουν καμια ιδεολογια,κανενα ιδανικο!!και αυτο πουλαει σημερα!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
εγω κρινω το συνολικο εργο του ριτσου ,τις αξιες του,την ζωη του!!δεν το θεωρω μελανο σημειο!

Δηλαδή η υμνολογία του Στάλιν εσένα δεν σε ενοχλεί. Ούτε θεωρείς μελανό σημείο την υμνολογία του Στάλιν. Ερώτηση κάνω πάλι, επαναλαμβάνοντας το ερώτημα. Γιατί αυτή είναι η ουσία του ερωτήματος μου.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
δηλαδη ο ριτσος ηταν αριστερος επειδη πουλαγε?την εποχη του αν ησουν κομμουνιστης σε πηγαιναν κατευθειαν φυλακη !!σημερα παντως πουλαει και βασιλευει η δεξια με τους κουμπαρους ,τα ρουσφετια !!!απλα ο καλλιτεχνης εχει ανησυχιες για τον κοσμο και την κοινωνια!ανησυχιες που ενας δεξιος σπανια θα εχει!

Οι ανησυχίες για τον κόσμο και την κοινωνία κατά την γνώμη σου εκφράστηκαν και ικανοποιήθηκαν από τον Στάλιν; και το καθεστώς της πρώην ΕΣΣΔ;
 

Επισκέπτης
οχι !!λες να εκφραστηκαν με τις φυλακες και τις εξοριες?λες να εκφραζονται σημερα με την παραχωρηση του αεροδρομιου της σουδας στους αμερικανους για να βομβαρδιζουν και να ξεκληριζουν λαους?
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
οχι !!λες να εκφραστηκαν με τις φυλακες και τις εξοριες?λες να εκφραζονται σημερα με την παραχωρηση του αεροδρομιου της σουδας στους αμερικανους για να βομβαρδιζουν και να ξεκληριζουν λαους?

Αφού δεν εκφράστηκαν με τον Στάλιν και την πρώην ΕΣΣΔ, τότε γιατί δεν θεωρείς μελανό σημείο το ποίημα/υμνολογία στον Στάλιν; γιατί το ποίημα λέει ακριβώς ότι όλα αυτα΄όχι μόνο κφράστηκαν με τον Στάλιν αλλά το πνεύμα του Στάλιν είναι ο προστάτης αυτών των ιδανικών στον αιώνα τον άπαντα.

Λοιπόν ακόμα επιμένεις ότι δεν είναι μελανό σημείο;
 

Επισκέπτης
δυστυχως παντου υπαρχουν εξαιρεσεις!!ομως σαν τα χαλια των 2 κομματων που κανουν συνεχεια τραμπα τους πολιτικους,δεν υπαρχουν σε αλλα κομματα!!φιλε μου νδ και πασοκ δεν εχουν καμια ιδεολογια,κανενα ιδανικο!!και αυτο πουλαει σημερα!!

Εγώ πιστεύω πως κανένα κόμα δεν έχει ιδεολογία...

Έχει το ΚΚΕ? Η Παπαρήγα μένει Εκάλη!
Έχει ο Καρατζαφέρης? Για τον πούτσο καβάλα κι αυτός με τα ψευτο-εθνικιστικά του.
Έχει ο ΣΥΝ? Ο Αλαβάνος είναι όπου φυσάει ο άνεμος (για να μην αναφέρω τον πόλεμο που έκανε στην παράνομη ραδιοφωνία την ίδια στιγμή που και ο δικός του σταθμός είναι χωρίς άδεια!).

Θα το πω άλλη μια φορά κι ας σας τα έχω ζαλίσει με αυτό:
Τέτοιοι είμαστε, αυτά εισπράττουμε!
 

Επισκέπτης
οχι δεν το θεωρω μελανο σημειο!!ειναι αδικο να ψαχνεις για μελανα σημεια στον ριτσο!!!μπορει να μην σου αρεσει αλλα εμενα μου αρεσει!!
 

Επισκέπτης
η παπαρηγα δινει την βουλευτικη αποζημισωση της στο κομμα!!ο φλωρακης ειχε δωσει το σπιτι του στο κομμα!!ποιος πολιτικος των αλλων κομματων τα εχει κανει αυτα?
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
οχι δεν το θεωρω μελανο σημειο!!ειναι αδικο να ψαχνεις για μελανα σημεια στον ριτσο!!!μπορει να μην σου αρεσει αλλα εμενα μου αρεσει!!

Κάτσε ρε φίλε γιατί θα με τρελάνεις. ʼρα συμφωνείς ότι όλα αυτά τα ιδανικά που και εσύ ενστερνίζεσαι, όχι μόνο εκφράστηκαν με τον Στάλιν αλλά το πνεύμα του Στάλιν είναι ο προστάτης αυτών των ιδανικών στον αιώνα τον άπαντα;

Δεν ανέφερα πουθενά αν μου αρέσει ο Ρίτσος ή όχι. Δεν είναι αυτό το θέμα της ερώτησης που εγώ έκανα. Η ερώτηση, χιλιοδιατυπωμένη, είναι η παραπάνω. Σου είναι τόσο δύσκολο να απαντήσεις ευθέως;
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
Ρε σεις κουλαρετε και μη τρεχετε ετσι .
Ποιος ρε ηταν ο Σταλιν που θα μειωσουμε το Ριτσο γιατι εγραψε ποιημα με το θανατο του? ο Κοεμτζης?
Σταλιν-λενιν-τροτσκυ-τσωρτσιλ-ντε γκωλ-Αιζενχαουερ-χιτλερ-ρομελ-καστρο-τσε -μαο-τιτο-κεμαλ-βενιζελος και μερικοι ακομα ηταν οι μεγαλυτερες προσωπικοτητες του περασμενου αιωνα που αλλαξαν την πορεια του Πλανητη.
η επανασταση του Οκτ 1917 εκτος του λαου που την εκανε ειχε αντικτυπο και εγινε αιτια και μεσο για την προοδο σε ολο το κοσμο.
νομιζει κανεις οτι η κατασταση στο πολιτισμενο δυτικο κοσμο σημερα θα ηταν καλλιτερη χωρις την επανασταση του οκτβρη??
και θετε να ειναι μελανο σημειο στο εξοχο εργο ενος απο τους ποιο μεγαλους Ελληνες στοχαστες-ποιητες το ποιημα που εγραψε με το θανατο αυτου του ανθρωπου που προσωποποιουσε γι αυτον ολα αυτα που πιστευε?????
 

doctor pank

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2006
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Κατά την άποψή μου ο Ρίτσος ήταν ένας ποιητής με πολλές ευαισθησίες και ιδανικά προέρχομενα απο το ΚΚΕ. Αυτό όμως ήταν ταυτόχρονα και το μεγάλο μειονέκτημά του επειδή ένοιωθε ότι είναι καθήκον του να υπηρετεί το κόμμα και τις μαλακίες του.
Αυτή είναι η σωστή διάσταση νομίζω.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Ρε σεις κουλαρετε και μη τρεχετε ετσι .
Ποιος ρε ηταν ο Σταλιν που θα μειωσουμε το Ριτσο γιατι εγραψε ποιημα με το θανατο του? ο Κοεμτζης?
Σταλιν-λενιν-τροτσκυ-τσωρτσιλ-ντε γκωλ-Αιζενχαουερ-χιτλερ-ρομελ-καστρο-τσε -μαο-τιτο-κεμαλ-βενιζελος και μερικοι ακομα ηταν οι μεγαλυτερες προσωπικοτητες του περασμενου αιωνα που αλλαξαν την πορεια του Πλανητη.
η επανασταση του Οκτ 1917 εκτος του λαου που την εκανε ειχε αντικτυπο και εγινε αιτια και μεσο για την προοδο σε ολο το κοσμο.
νομιζει κανεις οτι η κατασταση στο πολιτισμενο δυτικο κοσμο σημερα θα ηταν καλλιτερη χωρις την επανασταση του οκτβρη??
και θετε να ειναι μελανο σημειο στο εξοχο εργο ενος απο τους ποιο μεγαλους Ελληνες στοχαστες-ποιητες το ποιημα που εγραψε με το θανατο αυτου του ανθρωπου που προσωποποιουσε γι αυτον ολα αυτα που πιστευε?????

ʼρα, επιμένω να ρωτάω, ο Στάλιν είναι ο προστάτης αυτών των ιδανικών στον αιώνα τον άπαντα; Και η συμβολή του στην πορεία της ανθρωπότητας ήταν θετικά καθοριστική;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ο ριτσος στουντιαν ουτε βασανισε κανεναν ,ουτε φυλακισ κανεναν!!ισα ισα που αυτος φυλακιστηκε για τις πολιτικες του πεποιθησεις!!και αν τυχει και ακουσεις τον δισκο το καπνισμενο τσουκαλι που απαγγελει ο ριτσος ,θα ανατριχιασεις!!και ερωτω τωρα εγω!!ενοχλει που ειναι κομμουνιστης?σκεφτηκατε ποτε γιατι η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων συνταχθηκαν με την αριστερα?δεν ειναι τυχαιο γεγονος!!

Ενοχλεί γουώρχολ που εξυμνούσε έναν πορωμένο δολοφόνο όπως ο Στάλιν, υπέυθυνο για 20.000.000 θανάτους- μεταξύ των οποίων και πολλοί έλληνες της Σοβιετικής ένωσης- το ντοκυμανταιρ του παπαχελά το είδες;

Ο Ρίτσος αποτελεί άλλο ένα παράδειγμα ταλαντούχου ανθρώπου (όχι τόσο όσο ο ελύτης, ο σεφέρης και ο καβάφης αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) που η ιδεοληψία και ο φανατισμός του τον οδήγησε σε γελοιότητες όπως το ποιήμα για το Στάλιν ή την ανεκδιήγητη δήλωση "τα σοβιετικά τανκς μυρίζουν ειρήνη"...
Και δεν είναι ο μόνος..Πόσοι άνθρωποι ιδίως το 70 και το 80, μερικοί εκ των οποίων αξιόλογοι δεν υποστήριζαν δημόσια τον Πολ Ποτ, τον Τσαουσέσκου, το Ζιφκοφ ή το Χόνεκερ; Πόσοι δεν μιλούσαν με δέος για το οικονομικό θαυμα της Αλβανίας ή την πολιτιστική επανάσταση του Μάο;
Τώρα κάνουν τουμπεκί αλλά πετούν μερικές κορώνες περί κάστρο και κούβας έτσι για να θυμούνται τα νιάτα τους...

Όσο για το ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες ήταν αριστεροί, τι θέλεις να πεις; Ότι το ταλέντο είναι θέμα πολιτικών πεποιθήσεων; Αν δηλαδή κάποιος προσχωρήσει στη δεξια του μαραίνεται το καλλιτεχνικό αισθητήριο;
Ή ότι στα καλλιτεχνικά κυκλώματα το 60 έως τις αρχές του 90 έκανε κουμάντο η αριστερά και για να βγεις στο "ποιοτικό" καλλιτεχνικό στερέωμα ήθελες πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων από την ανάποδη και γι' αυτό είχαμε γεμίσει με ατάλαντους και χρειάστηκε να πάρουν το Νόμπελ Ελύτης και Σεφέρης για να τους μάθει ο κόσμος γιατί δεν είχαν γράψει ποτε ποιήμα για το Στάλιν, το Λένιν και τους άλλους σφάχτες;
Ή να σου θυμίσω τί είπε ο Χατζηδάκης περί ομοφυλόφιλων, κομμουνιστών και καλλιτεχνικού στερεώματος;

Και σε τελική ανάλυση, ο μεγας Θεοδωράκης που τόσο πολύ η αριστερά καπηλευτηκε και καπηλευεται το έργο του υπουργός στη ΝΔ έγινε...Και πολλοί από αυτούς που κάποτε το έπαιζαν λόγω ανάγκης αριστεροί για να επιβιώσουν στο καλλιτεχνικό στερέωμα έγιναν μια χαρά πασόκοι και ενίοτε και νδιτες...
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
ο φλωρακης ειχε δωσει το σπιτι του στο κομμα!!

Επίσης είχε κόψει πολλά καυλιά με τις σπάθες και τα είχε δώσει στους κατόχους τους στο χέρι να τα χαίρονται. Αυτά ποιος άλλος πολιτικός που θάφτηκε δημοσία δαπάνη τα έχει κάνει?
 

Επισκέπτης
ο φλωρακης φκ φυλακιστηκε ,πηγε εξορια,βασανιστηκε ,δεν υπεγραψε καμια δηλωση,την ωρα που καποιοι πολιτικοι αλλων κομματων ηταν στο εξωτερικο ως ΑΥΤΟΕΞΟΡΙΣΤΟΙ!!!και ψαξε καλα στο κομμα που ψηφιζεις και θα βρεις πολλους απο τους βασανιστες!!επισης την περιοδο του εμφυλιου οι δεξιοι δεν σφαζαν ε?δεν κοβαν χερια?δεν βιαζαν γυναικες κομμουνιστων?ηταν η μελανοτερη σελιδα στην ιστορια της ελλαδας και γιναν εγκληματα και απο τις 2 πλευρες!!επισης εχει κανει την αυτοκριτικη του!!!
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Επίσης είχε κόψει πολλά καυλιά με τις σπάθες και τα είχε δώσει στους κατόχους τους στο χέρι να τα χαίρονται. Αυτά ποιος άλλος πολιτικός που θάφτηκε δημοσία δαπάνη τα έχει κάνει?

Ισα ρε μεγαλε, πολυ Μαρθα Βουρτση εβλεπες καποτε!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom