Νέα

Υπόθεση προίκα

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
615
Κριτικές
60
Like
3.792
Πόντοι
10.335
Οχι, εχει πολυ μεγαλη σημασια.
Γιατί η προικα στην κυριολεξια, σημαινε μεταβιβαση των περιουσιακων στοιχειων ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ κατα ψιλη κυριοτητα, και ο γαμπρος ειχε μονο την επικαρπία αυτών. Συνεπώς, στην πραγματικοτητα η προικα ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ την γυναικα. Ακομη και αν την αφηνε ο συζυγος, το ακινητο ηταν στο ονομα της.
Η καταργηση της προικας ειχε τα αντιθετα αποτελεσματα απο τα επιθυμητα. Οι γαμπροι αξίωναν πλεον ΔΩΡΕΕΣ πριν το γαμο, επαιρναν δηλαδη την ΠΛΗΡΗ κυριότητα του ακινητου. Γιατι ακομη και αν καταργηθηκε η προικα, η νοοτροπια παρεμεινε για δεκαετιες. Εξαλλου αν θελει καποιος να παρει και το κατιτίς του για να παντρευτει, δεν χρειαζεται νόμους, απλα το απαιτεί και του γραφουν τα ακινητα. Η καταργηση της προικας ηταν μια επικοινωνιακη ανοησια.
Δεν κανείς καμμία δωρεά στον γαμπρό . Απλά το γράφεις πριν τον γάμο στην κόρη και παραμένει δικό της έως ότου αποφασίσει να το πουλήσει . Έτσι απλά . Τώρα αν έρθει ο άλλος και ζητάει ΔΩΡΕΕΣ ….τον πουλο και Αντε Γεια …
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.120
Κριτικές
63
Like
46.095
Πόντοι
9.297
Οχι, εχει πολυ μεγαλη σημασια.
Γιατί η προικα στην κυριολεξια, σημαινε μεταβιβαση των περιουσιακων στοιχειων ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ κατα ψιλη κυριοτητα, και ο γαμπρος ειχε μονο την επικαρπία αυτών. Συνεπώς, στην πραγματικοτητα η προικα ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ την γυναικα. Ακομη και αν την αφηνε ο συζυγος, το ακινητο ηταν στο ονομα της.
Η καταργηση της προικας ειχε τα αντιθετα αποτελεσματα απο τα επιθυμητα. Οι γαμπροι αξίωναν πλεον ΔΩΡΕΕΣ πριν το γαμο, επαιρναν δηλαδη την ΠΛΗΡΗ κυριότητα του ακινητου. Γιατι ακομη και αν καταργηθηκε η προικα, η νοοτροπια παρεμεινε για δεκαετιες. Εξαλλου αν θελει καποιος να παρει και το κατιτίς του για να παντρευτει, δεν χρειαζεται νόμους, απλα το απαιτεί και του γραφουν τα ακινητα. Η καταργηση της προικας ηταν μια επικοινωνιακη ανοησια.
Και τώρα η κάθε μια που κοιτάζει τον υποψήφιο γαμπρό σαν ελεγκτρια της Εφορίας λειτουργεί σαν να υπάρχει επιστροφή της προίκας αλλά από τον άνδρα για εξασφάλιση(δική της κυρίως...).
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.592
Like
51.939
Πόντοι
12.756
Δεν ξέρω, έτσι έχω ακούσει κάπου, κάποτε εδώ μέσα. :confused::confused::confused::confused:
αν μου τα ειχε γραψει στο ονομα μου πουτσα μου να με λεγατε καθε ωρα προικοθηρα ρε ΜΟΥΝΗΔΕΣ αλλα δεν εχω κατι στο ονομα μου
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.098
Κριτικές
184
Like
44.806
Πόντοι
22.266
Κατσε ρε φιλε, και ειναι πολλα τα 420 χιλιαρικα σε 35 χρονια?
Ε δεν είμαι εφοπλιστής σαν τον ατηνεζο κ τροβαδούρο οπότε για μένα είναι αρκετά ..συν οι άδειες σαββατοκύριακα



Πολλη απλά βλέπω εδώ στο μπου
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Δεν κανείς καμμία δωρεά στον γαμπρό . Απλά το γράφεις πριν τον γάμο στην κόρη και παραμένει δικό της έως ότου αποφασίσει να το πουλήσει . Έτσι απλά . Τώρα αν έρθει ο άλλος και ζητάει ΔΩΡΕΕΣ ….τον πουλο και Αντε Γεια …
Καλα ρε φιλε, δεν διαφωνει κανενας σε αυτο. Αλλά φαντασου να εχεις καμια κορη μπετονιερα με μουστακι και να εχει πατησει τα 35, και να εμφανισθεί κανενας προθυμος αν παρει κανενα διαμερισματακι. Μεχρι και κωλο θα δωσεις για να κλεισει η δουλεια
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.421
Like
23.067
Πόντοι
5.506
Κατσε ρε φιλε, και ειναι πολλα τα 420 χιλιαρικα σε 35 χρονια?
Δεν είναι το ποσό ρε τύπε, είναι τα 420 χιλ. για μια γυναίκα χαλαρή που δε θα ζορίσει ποτέ τον κώλο και τα νεύρα της στη δουλειά. Ανταποδοτικά είναι πάααρα πολλά.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.998
Like
74.277
Πόντοι
12.756
Δεν είναι το ποσό ρε τύπε, είναι τα 420 χιλ. για μια γυναίκα χαλαρή που δε θα ζορίσει ποτέ τον κώλο και τα νεύρα της στη δουλειά. Ανταποδοτικά είναι πάααρα πολλά.
Βάλε και τα κονέ που θα έχει , όλο και κάποια εξυπηρέτηση θα κάνεις μέσω της γυναίκας σου
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ε δεν είμαι εφοπλιστής σαν τον ατηνεζο κ τροβαδούρο οπότε για μένα είναι αρκετά ..συν οι άδειες σαββατοκύριακα



Πολλη απλά βλέπω εδώ στο μπου
Ρε τύπε, εγω τα τελευταια 15-20 χρονια εχω βγαλει καπου 1 εκατομμυριο και παλι δεν τα λεω και πολλα, πώς σκεφτεστε ετσι ρε πούστη μου, πολλα λεει τα 400 χιλιαρικα σε μισο αιωνα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.098
Κριτικές
184
Like
44.806
Πόντοι
22.266
αν μου τα ειχε γραψει στο ονομα μου πουτσα μου να με λεγατε καθε ωρα προικοθηρα ρε ΜΟΥΝΗΔΕΣ αλλα δεν εχω κατι στο ονομα μου

Τυχερέ τυχερε
Δες εδώ απλά

Δημοσίευση στο thread ''Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς'' Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς - Page 1045

Άλλη μπάλα παίζουν μερικοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν mod:

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.098
Κριτικές
184
Like
44.806
Πόντοι
22.266
Ρε τύπε, εγω τα τελευταια 15-20 χρονια εχω βγαλει καπου 1 εκατομμυριο και παλι δεν τα λεω και πολλα, πώς σκεφτεστε ετσι ρε πούστη μου, πολλα λεει τα 400 χιλιαρικα σε μισο αιωνα
Ένα εκατομμύριο;;;;

Ναι αλλά τα μισά στα έφαγε ο Τσίπρας Και Κούλης σε εισόδημα και εφκα ενώ η άλλη στο δημόσιο ούτε εφκα ούτε εφορια
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.421
Like
23.067
Πόντοι
5.506
Ρε τύπε, εγω τα τελευταια 15-20 χρονια εχω βγαλει καπου 1 εκατομμυριο και παλι δεν τα λεω και πολλα, πώς σκεφτεστε ετσι ρε πούστη μου, πολλα λεει τα 400 χιλιαρικα σε μισο αιωνα
Εσύ ψιλογαμήθηκες (εως χοντρό) για να τα βγάλεις. Πιστεύεις οτι τα δώρο 400φεύγα είναι λίγα;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Δεν είναι το ποσό ρε τύπε, είναι τα 420 χιλ. για μια γυναίκα χαλαρή που δε θα ζορίσει ποτέ τον κώλο και τα νεύρα της στη δουλειά. Ανταποδοτικά είναι πάααρα πολλά.
Α ναι ξερω, ο αστικος μυθος οτι οι εργαζομενοι στο δημοσιο ξυνονται.
Εγω θα σου πω προχειρα καποιες γυναικες που ξερω και δουλευουν στο δημοσιο.
Ξερω μια που δουλευει στον ΕΦΚΑ. Μια που δουλευει στα δικαστηρια ως γραμματεας. Μία που δουλευει στην Εθνικη Τράπεζα. Τρια απλα παραδειγματα. Σκοτωνονται στη δουλεια ολες για ενα χιλιαρικο. Καμια δεν ειναι χαλαρη. Μην λεμε ό,τι να' ναι. Γνωριζω την απεχθεια των εργαζομενων στον ιδιωτικο τομεα για τους ΔΥ, οτι μονο αυτοι δουλευουνε και σκοτωνονται και εχουν και τον τυραννο εργοδοτη πανω απο το κεφαλι τους, αλλά οι απλουστευσεις παντοτε ειναι λαθος.

Υ.Γ. Αντιθετως γνωριζω κατι κοπελιτσες που δουλευουν στο "γρηγορη" και παιρνουν 600 ευρω ορθιες φτιαχνοντας καφεδες 8 ωρες τη μερα, και ειναι μεσα στο χαμογελο. Να ξερετε οτι την χαλαροτητα σε μια δουλεια την σκοτωνει η υπαρξη ΕΥΘΥΝΗΣ. Αν η δουλεια σου εχει ευθυνη, σε διελυσε σιγα σιγα. Αν απλως κανεις καφεδες, εισαι μια χαρα. Κακα τα ψεματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom