Νέα

Tραγωδία στα Μάλγαρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Με κάθε σεβασμό στα θύματα κ στον ακρωτητηριασμενο οδηγό να εκφέρω την γνώμη μου, εξασκωντας αυτό το επάγγελμα  18 χρόνια δόξα το θεό χωρίς το παραμικρό ατύχημα, κ έχοντας διασχίσει όλη την Ευρώπη πάμπολλες φορές.δυστυχως ο οδηγός προφανώς κοιμήθηκε στην ΛΕΑ δεν περπατάς ποτε για κανένα λόγο,τώρα όσο για τα ωράρια τα break και τους νομους σίγουρα στην Ελλάδα ΔΕΝ τηρούνται

όντως δεν τηρούνται..

και ο χώρος των δημοσίων μεταφορών έχει και την εξής ιδιομορφία... είναι (ακόμη και σήμερα οι δημόσιες μεταφορές επιβατων) κλειστό επαγγελμα και σε πολύ μεγάλο ποσοστό ως οδηγοί απασχολουνται οι ιδιοκτήτες των μεταφορικων μέσων ειδικά στις επιβατικές μεταφορές

για παράδειγμα το ΚΤΕΛ Αττικής που εχει 140 λεωφορεία (περίπου 180 ιδιοκτήτες) απασχολει 200 οδηγούς από τους οποιους πανω από τους μισούς είναι ΚΑΙ ιδιοκτήτες

το ίδιο περίπου σκηνικό υπαρχει και στα υπόλοιπα ΚΤΕΛ της χώρας πχ Κιλκίς 67 λεωφορεία, 37 υπάλληλοι οδηγοι 30 ιδιοκτήτες

ακόμη και αν λοιπον στους οδηγους τηρείται η νομοθεσία κανείς δεν μπορεί να πεί ότι αυτό γίνεται από τους οδηγούς/ιδοκτήτες
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Ε να τι φταίει ρε παίδες για το δυστύχημα!!!  :rolleyes:

Είναι που δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα κλειστά επαγγέλματα  :headbang: :headbang: :headbang:
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
Ήμουν ιδιοκτήτης φδχ  για αρκετά χρόνια στην Ελλάδα την άδεια την ακριβωπληρωσα οι δουλειές πέσανε ,anyway γαμηθηκα.δουλευα επι χρόνια τουλάχιστον 20 ώρες την ημέρα,εξουθενωτικο, όπως οι περισσότεροι συνάδελφοι,αποτέλεσμα μηδέν.οι συγκυρίες με ανάγκασαν να δουλεύω 2 χρόνια στην μπουρδελογερμανια σαν οδηγός πλέον κ μετέπειτα στην Αγγλία  όπου κ ζω.Δυστυχως η χώρα μας κ με λυπεί  ιδιαίτερα δεν ειναι ευδόκιμη για τον οποιοδήποτε ελεύθερο επαγγελματία,όσους ακόμα δεν άγγιξε θα τους αγγίξει.ακομα κ ο οδηγός του τροχαίου στα Μάλγαρα αν κοιμήθηκε γιατί άραγε?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

Επισκέπτης
Ολλανδή είναι (το έχω πει και πολύ παλιά), αν είσαι senior consultant  :jerking: :jerking: :jerking: KAI  :2funny: :2funny: :2funny: εκεί, όλα θα γίνουν. Τέτοιος γερογαμιάς, ούτε ο Μάκης στο θέμα με το κάμπινγκ δεν υπάρχει  :2funny: :2funny: :2funny:

γιατί ενδιαφέρεσαι να μου στείλεις την κυρά σου?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ολλανδή είναι (το έχω πει και πολύ παλιά), αν είσαι senior consultant  :jerking: :jerking: :jerking: KAI  :2funny: :2funny: :2funny: εκεί, όλα θα γίνουν. Τέτοιος γερογαμιάς, ούτε ο Μάκης στο θέμα με το κάμπινγκ δεν υπάρχει  :2funny: :2funny: :2funny:


ααα μάλιστα...
πάσες την κανεις μπας και σε γαμίσει και σενα κανένας..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: Πες μας τώρα και πόσες ώρες δουλεύουν οι ΚΤΕΛ-men για να δούμε αν μπορούν να τη βολέψουν....

ΒΛΑΚΑ τραβαρόμπα  :grin:

να την βολέψουν ???

ποιάν να βολέψουν την γυναίκα σου πως όπως δήλωσες την εκδιδεις???
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Οχι, η μαλακια στον εγκεφαλο του Ελληνα οδηγου ΙΧ γινεται η αιτια να γινει το κακο. Οχι οι νταλικες, ουτε ο δρομος. Λες μαλακιες.

Καλά τα λέει, τα ατυχήματα είναι πάντα άθροισμα παραγόντων. Αν ο τούρκος είχε κάνε τα δέοντα (τριγωνάκι, αλάρμ) κανείς δεν θα του έλεγε τίποτα.
Επίσης ο οδηγός μπορεί να αφαιρέθηκε, να αποκοιμήθηκε, ακόμα και να του ήρθε ντουβρουτζάς ρε αδελφέ.

Το πόιντ του πάντως είναι σωστό για πολλούς άλλους λόγους. Βαρέα οχήματα δεν πρέπει να επιτρέπονται για κανένα λόγο σε εθνικές οδούς και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Δεν είναι μόνο ότι δυσχαιρένουν την κυκλοφορία όλων των άλλων, είναι ότι με την εμπλοκή τους πάντα μεγεθύνουν τα ατυχήματα.
Από το ατύχημα με τους μαθητές στα Τέμπη, στην θεριζοαλωνιστική που "πετάχθηκε" στην εθνική και καρφώθηκαν πάνω της 2 μοτοσικλέτες.

Σε οποιοδήποτε στοιχειωδώς οργανωμένο κράτος, θα έπρεπε να υπάρχει οργανωμένο εναλλακτικό οδικό δίκτυο, για τα βαρέα οχήματα.
Αλλά στην Ελλάδα: α) δεν έχουμε ούτε το βασικό οδικό δίκτυο και β) δεν πρέπει να έχουμε εναλλακτικό γιατί θα χάσουν οι εργολάβοι τα μπικικίνια.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Οχι, η μαλακια στον εγκεφαλο του Ελληνα οδηγου ΙΧ γινεται η αιτια να γινει το κακο. Οχι οι νταλικες, ουτε ο δρομος. Λες μαλακιες.
ο ελληνας οδηγος ισως να ειναι ο μεγαλυτερος μαλακας παγκοσμιος(μαζι με τον ιταλο),
αλλα η μαλακια που εγραψες ειναι απεριγραπτη.

δε μπορει να μη ριχνεις την παραμικρη ευθυνη στο κρατος που χει ξεπουλησει τους δρομους στους χορηγους/νταβατζηδες του
και ανεχεται τα δισεκατομυρια που μπαινουν στην απο μεσα απο τα κοινοτικα κονδυλια και τα διοδια να γινονται αβαβα..
ειναι αδιανοητο παρα την αφαιμαξη που εχει γινει στη φορολογια των αυτοκινητων-καυσιμων-διοδιων οι δρομοι να εχουν αυτην την εικονα και να λαμβανουμε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες κατωτατης σταθμης.

μιλαμε για δρομους αυξημενης κυκλοφοριας (Πατρα-Αθηνα) που ανετα διεκδικουν τον τιτλο του χειροτερου δρομου της ευρωπης..
σε αυτον τον δρομο γινεται να μην οδηγησεις στη ΛΕΑ και να γυρισεις σπιτι σου ζωντανος;;;;μικρες πιθανοτητες..

απο κει και περα ακομη και το ωραριο κυκλοφοριας των βαρεων οχηματων μπορει να αλλαξει εφοσον εναλλακτικο δικτυο δεν δυναται να γινει(εδω δεν υπαρχει πρωτευον να μου πεις)..λ.χ. 8 το βραδυ με 10 το πρωι 365 μερες το χρονο,οχι μονο στις γιορτες και τα σκ.

η ευθηνη ειναι συνολικη,και μπορει να παει ακομα πιο πισω οταν παλι το κρατος
εκανε τα στραβα για να περασεις το διπλωμα με τη 200αρα αβαβα.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.021
Like
72.060
Πόντοι
12.756
ο ελληνας οδηγος ισως να ειναι ο μεγαλυτερος μαλακας παγκοσμιος(μαζι με τον ιταλο),
αλλα η μαλακια που εγραψες ειναι απεριγραπτη.

δε μπορει να μη ριχνεις την παραμικρη ευθυνη στο κρατος που χει ξεπουλησει τους δρομους στους χορηγους/νταβατζηδες του
και ανεχεται τα δισεκατομυρια που μπαινουν στην απο μεσα απο τα κοινοτικα κονδυλια και τα διοδια να γινονται αβαβα..

μιλαμε για δρομους αυξημενης κυκλοφοριας (Πατρα-Αθηνα) που ανετα διεκδικουν τον τιτλο του χειροτερου δρομου της ευρωπης..
σε αυτον τον δρομο γινεται να μην οδηγησεις στη ΛΕΑ και να γυρισεις σπιτι σου ζωντανος;;;;μικρες πιθανοτητες..


ειναι αδιανοητο παρα την αφαιμαξη που εχει γινει στη φορολογια των αυτοκινητων-καυσιμων-διοδιων οι δρομοι να εχουν αυτην την εικονα και να λαμβανουμε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες κατωτατης σταθμης.

απο κει και περα ακομη και το ωραριο κυκλοφοριας των βαρεων οχηματων μπορει να αλλαξει εφοσον εναλλακτικο δικτυο δεν δυναται να γινει(εδω δεν υπαρχει πρωτευον να μου πεις)..λ.χ. 8 το βραδυ με 10 το πρωι 365 μερες το χρονο,οχι μονο στις γιορτες και τα σκ.

η ευθηνη ειναι συνολικη,και μπορει να παει ακομα πιο πισω οταν παλι το κρατος
εκανε τα στραβα για να περασεις το διπλωμα με τη 200αρα αβαβα.

Σε αυτο που υπογράμμισα εισαι λαθος τυπε , τον Ελληνα θα τον συγκρινεις με τον Αιγυπτιο , τον Τουρκο , με κανα Ινδο , και κανα Πακιστανο , οι Ιταλοι απο Ρωμη και πανω ειναι μερα με την νυχτα στην οδηγηση σε σχεση με τον Ελληνα.
Στα αλλα συμφωνω  ;)
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Καθε χρόνο χανουν την ζωη τους περιπου 2000 ατομα απο τροχαια στην Ελλαδα ελεγαν. Θυμαμαι ακομα το <<πιασαρικο>> τίτλο , << Χανεται ο πληθυσμος μιας κωμοπολης καθε χρονο στην ασφαλτο>>. Στο συγκεκριμενο εχασαν την ζωη τους 2 ατομα. Γιατι βγαινει ο καθενας και ξερει την αιτία και την λύση για το συγκεκριμμενο? Γιατι οι πιο πολλοι μιλανε για πραγματα που δεν γνωρίζουν. Να απαγορευσουμε την κινηση στα φορτηγα , ΚΤΕΛ και δεν ξερω εγω τι άλλο γιατι ειναι φαρδυα και πιανουν ολο το πλατος της λωριδας , γιατι πάνε αργά (όπου αργά , βαλε συνηθως το οριο ταχυτητας αλλά ποιος το γαμει , εγω να τρεχω να φτασω πρωτος). κσι άλλα τετοια ωραια

Και φυσικα οι περισσοτεροι θα πανε να χτυπησουν τα ουισκάκια τους το βραδυ και μετα θα βγουν στην παραλιακή , την συγγρου και οποιαδηποτε αλλη λεωφορο βρουν αδεια και θα θελησουν να αποδειξουν οτι αυτους δεν τους <<πιάνει>> το ποτό. Θα δουλευουν ολη μερα και θα φυγουν μετα το βραδυ για πανε στο χωριό τους αλλά σιγα μωρέ , εγω δεν κοιμαμαι ποτε οταν οδηγαω , ασε που κανω το Αθηνα- Θεσ/νικη 3,5 ωρες με το τουρμπο 1800αρι που εχω, μονο μην με κοψει ο μαλακας ο φορτηγατζης στο Πλαταμωνα ή στα Τεμπη. Η  το αλλο το ωραιο που εχω δει πολλες φορες. Εχει περάσει την εξοδο καταλαθος και κανει οπισθεν στην Εθνικη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom