Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.900
Like
12.923
Πόντοι
2.606
Ποσα απο αυτα θα επιβιωσουν ομως ?
θες να γινουμε συνεταιρακια να ανοιξουμε μια μπαφερι με πρωτη υλη απο λαζαρατι καλαματα κλπ? αρκει να μην καταναλωνεις το προιον πριν την διαθεση  :grin:
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
Παραλίμνιε καλησπέρα. Ναι αυτό είναι ένα ερώτημα. Αν κρίνω όμως τόσο από τη φιλοσοφία όσο και από αυτά που βλέπω όλα αυτά θα ανοιγοκλείνουν. Όπως είπε ο φίλος παραπάνω πλέον τίποτα δεν είναι σταθερό. Όλα χτίζονται πάνω σε κινούμενη΄άμμο.
σε βυθιζομενη αμμο η ελος η οπως λεγεται τεσπα ..ειναι το ακριβες  ;)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ε μα έλεος κάπου. Όλοι μου κλαίγονται. Φυσικά αν συγκρίνεις με το πως ήταν και πώς είναι χαίρω πολύ. Είναι πολύ δύσκολα. Για όλους. Αλλά αυτό του ότι κλαίγονται όλοι και όσοι πρέπει και όσοι δεν πρέπει με ξεπαρνάει. Και επαναλαμβάνω: Οι ιδιοκτήτες ταξί τη βγάζουν. Και βγάζουν πολύ συντηρητικά κοντά στα 50 - 60 ευρώ τσεπάτα. Και καλά κάνουν και μακάρι να έχουν πάντα δουλειά. Όχι όμως να λέμε ότι πεθαίνει ο κλάδος.

Όσον αφορά τη φορολογία που θα επιβάλουν οι κρατιστές για σώσουν τους υψηλοσυνταξιούχους μεθαυριο ναι, θα επηρεάσει όλους και τους ταξιτζήδες και όλους. Δυστυχώς.

ρε παίκτη μου μας έχετε ζαλίσει με τους υψηλοσυνταξιούχους...

2.200 ευρώ τον μήνα πλήρωνα (εγώ και ο εργοδότης μαζί) κάθε μήνα στο ΙΚΑ επί 14 μήνες τον χρόνο ... και αυτό για πάρα πολλά χρόνια ...

αμα βγώ σύνταξη στα 62 μου με 40 χρόνια εργασίας και μέσο μισθό γύρω στα 2.500 για όλη την διάρκεια των 40 αυτών ετών (χωρίς τιμαριθμικές αναπροσαρμογές) που σημαίνει 1.000 ευρώ τον μήνα ασφαλιστικές εισφορές, 14.000 τον χρόνο δηλαδή για 40 χρόνια ... που σημαίνει 560.000 κρατήσεις ...

τι σύνταξη πρέπει να πάρω ??? πληροφοριακά σου λέω ότι μια ασφαλιστική εταιρεία με το τότε ελάχιστο εγγυημένο επιτόκιο του 2.45% θα σου έδινε στα 40 χρόνια περί το ένα μύριο μετρητά στην τσέπη ...
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.780
Like
137
Πόντοι
16
Όχι, δεν γνωρίζω. Είσαι άνεργος;

Όχι δεν είμαι για να είμαι ειλικρινής αλλά πάντα έχω στο μυαλό μου όλα τα σενάρια και φυσικά όπως όλοι μας προσπαθώ για το καλύτερο και έχω τα μάτια μου ανοιχτά. Ευκαιρίες αν δεν είσαι φυγόπονος , καλοπερασάκιας , τεμπελχανάς και στ'αρχίδια σου υπάρχουν αρκεί να τις αρπάξεις από τα μαλλιά.
Το θέμα με το ταξί δεν με απασχόλησε ποτέ και δεν το είχα ψάξει γι'αυτό και είπα να ρωτήσω! Σ'ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να χει!

:thumbsup:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
Στην Ελλάδα τυπικά και άτυπα όλα τα επαγγέλματα είναι κλειστά. Θα το πω πολλάκις και έχω γίνει κουραστικός: Ακόμα και για να γίνεις υπάλληλος σε Γραφείο τελετών (όχι να φτιάξεις δικό σου) πρέπει να παρακαλέσεις πολύ κόσμο. Μόνο μπαμπαγιοί και γνωστοί τους πάνε... Φαντάσου
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
Όχι δεν είμαι για να είμαι ειλικρινής αλλά πάντα έχω στο μυαλό μου όλα τα σενάρια και φυσικά όπως όλοι μας προσπαθώ για το καλύτερο και έχω τα μάτια μου ανοιχτά. Ευκαιρίες αν δεν είσαι φυγόπονος , καλοπερασάκιας , τεμπελχανάς και στ'αρχίδια σου υπάρχουν αρκεί να τις αρπάξεις από τα μαλλιά.
Το θέμα με το ταξί δεν με απασχόλησε ποτέ και δεν το είχα ψάξει γι'αυτό και είπα να ρωτήσω! Σ'ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να χει!

:thumbsup:


Άκου με προσεκτικά. Αν είσαι σε μια δουλεια, και εσύ και οποιοσδήποτε, και παίρνεις καθαρά κοντά στα 900 ευρώ (όχι όμως 15ωρα) τότε μην το κουνάς ρούπι από εκεί. Απλά.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τώρα έχει ανοίξει το επάγγελμα ??
Επειδή πλάκα πλάκα δεν το έχω ψάξει τι διαδικασίες χρειάζονται πληροφοριακά (πέρα από το δίπλωμα για ταξί) για να αγοράσει κάποιος δικό του και να ξεκινήσει την δουλειά ?? Γνωρίζεις ??

το επάγγελμα δεν έχει ανοίξει δηλαδή νέες άδειες δεν εκδίδονται... απλά έχει ξεφτυλιστεί η τιμή των αδειών και προσεγγίζει τα 60.000 ευρώ πλέον (κάποια στιγμή είχε χτυπήσει τα 300.000)...

σε οποιαδήποτε μάντρα που ασχολείται με αγοραπωλησίες αδειών θα σου πούνε... αν έχεις το χρήμα η δουλειά γίνεται αυθημερόν...
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
το επάγγελμα δεν έχει ανοίξει δηλαδή νέες άδειες δεν εκδίδονται... απλά έχει ξεφτυλιστεί η τιμή των αδειών και προσεγγίζει τα 60.000 ευρώ πλέον (κάποια στιγμή είχε χτυπήσει τα 300.000)...

σε οποιαδήποτε μάντρα που ασχολείται με αγοραπωλησίες αδειών θα σου πούνε... αν έχεις το χρήμα η δουλειά γίνεται αυθημερόν...
με 30χιλ πηρε εξαδερφος πειραια περσι,,,παντως το χιλιαρικο δυσκολα το βγαζει,,,καθαρο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στην Ελλάδα τυπικά και άτυπα όλα τα επαγγέλματα είναι κλειστά. Θα το πω πολλάκις και έχω γίνει κουραστικός: Ακόμα και για να γίνεις υπάλληλος σε Γραφείο τελετών (όχι να φτιάξεις δικό σου) πρέπει να παρακαλέσεις πολύ κόσμο. Μόνο μπαμπαγιοί και γνωστοί τους πάνε... Φαντάσου

δηλδή για στάσου ρε παίκτη μου...

αν έχεις ένα μαγαζάκι θα προτιμήσεις να πάρεις έναν ξένο υπάλληλο (που δεν τον ξέρεις) ή θα βάλεις τον γιό σου να δουλέψει ή κάποιο παιδί από γνωστή σου οικογένεια ??/
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.780
Like
137
Πόντοι
16
Πάντως πλέον έχουν πέσει υπερβολικά οι τιμές και σε πωλήσεις Mini Market  / Ψιλικαντζίδικων κλπ.
Και μάλιστα πολλοί τα πουλάνε άρον άρον και με όλο το υλικό μέσα..  :think:
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Τωρα που το σκεφτηκα  :grin: αντε καμια αδεια προπο να παρεις με αυτα τα λεφτα εδω και θα βγαλεις χρημα αρκει να μην εισαι τζογαδορος!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
δηλδή για στάσου ρε παίκτη μου...

αν έχεις ένα μαγαζάκι θα προτιμήσεις να πάρεις έναν ξένο υπάλληλο (που δεν τον ξέρεις) ή θα βάλεις τον γιό σου να δουλέψει ή κάποιο παιδί από γνωστή σου οικογένεια ??/

Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο απόλυτο. Αυτός είναι ο λόγος που οι επιχειρήσεις μπαμπαγιών δεν πάνε καλά και πέφτουν αρκετές έξω. και συμπληρώνω, ναι θα έβαζα δικό μου πρόσωπο αλλά θα είχα τα μάτια ανοιχτά πάντα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Πάντως πλέον έχουν πέσει υπερβολικά οι τιμές και σε πωλήσεις Mini Market  / Ψιλικαντζίδικων κλπ.
Και μάλιστα πολλοί τα πουλάνε άρον άρον και με όλο το υλικό μέσα..  :think:

ρε παιδιά τα ψιλικατζίδικα και τα mini market είναι περισσότερα από τους κατοίκους ... πόσα να μπορέσουν να δουλέψουν ειδικά όταν οι τιμές τους είναι διπλάσιες από του σούπερ μάρκετ (συντηριτικά διπλάσιες) ???

και μάλιστα αντί να στοχεύουν στον ξεχασιάρη κόσμο (που σημαίνει να δουλεύουν 24 ώρες και όλες τις μέρες της βδομάδας) θέλουν να κλείνουν και νωρίς για να πάνε σπιτάκι τους ???
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Βρηκα θεσσαλονικη αλλα και αθηνα μεσω δικηγορου απο 50 εως 100 χιλιαρικα αδειες αλλα δεν ειχα τα λεφτα.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.900
Like
12.923
Πόντοι
2.606
θα ανοιξω μπουρδελο και θα κανω τα ρεπα απο τις κοπελες ,βεβαια στην αρχη  μεχρι να στρωσει η δουλεια θα το δουλευω μονος μου  :grin:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο απόλυτο. Αυτός είναι ο λόγος που οι επιχειρήσεις μπαμπαγιών δεν πάνε καλά και πέφτουν αρκετές έξω. και συμπληρώνω, ναι θα έβαζα δικό μου πρόσωπο αλλά θα είχα τα μάτια ανοιχτά πάντα.

όποιον και να βάλεις μέσα γνωστό ή ξένο, συγγενή ή μη συγγενή τα μάτια πρέπει να είναι ορθάνοιχτα πάντα για να μην σου πω ότι πρέπει να εχεις και στον κώλο μάτια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom