Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
Πάρε ταξί να το νοικιάζεις!

Κοίτα μη το γελάς. Αν πάρεις ταξί (και είσαι ιδιοκτήτης) βγάζεις ένα μεροκάματο πολύ καλό. Ένα 50ρι ή 60ρι καθαρό θα σου βγαίνει το 12ωρο ή το 10ωρο.
 

Ρωμαιος

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
424
Like
0
Πόντοι
1
Κοίτα μη το γελάς. Αν πάρεις ταξί (και είσαι ιδιοκτήτης) βγάζεις ένα μεροκάματο πολύ καλό. Ένα 50ρι ή 60ρι καθαρό θα σου βγαίνει το 12ωρο ή το 10ωρο.
Δεν το γελάω καθόλου και αν τι νοικιάσεις κάνα 800 το μηνά έχεις και την δουλειά σου.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
Δεν το γελάω καθόλου και αν τι νοικιάσεις κάνα 800 το μηνά έχεις και την δουλειά σου.

Ακριβώς αυτό. Εγώ όταν μπαίνω σε ταξί ιδιοκτήτη και τον ρωτάω "πώς πάει;" και μου αρχίζει τη κλάψα αρχίζω το κήρυγμα και το κράξιμο. Άντε μωρέ απο κει που μου κλαίγονται οι πάντες. Έχουν μάθει στη πεπατημένη: "Παλιά βγάζαμε πιο πολλά κλπ" Βρε εδώ άλλοι δεν έχουν ούτε καν δουλειά και παρακαλάνε το κάθε πούστη γνωστό και άγνωστο και εσύ που έχεις αμάξι δικό σου ταρίφα μου κλαίγεσαι;
 

StraVa

Νέο Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Κακά τα ψέματα οι περισότερες δουλειές που μπορεί να ανοίξει κάποιος αυτή τη στιγμή χωρίς να είναι στον χώρο ή να έχει κάποια σχέση με τον χώρο, το μόνο που μπορούν να σου προσφέρουν είναι ένα μεροκάματο, χωρίς να αποκλείουν την πιθανότητα αποτυχίας!!!
Οπότε εάν είναι να πάς για μεροκάματο και να υπάρχει πιθανότητα να χάσεις και τα λεφτά σου μήπως είναι φρονιμότερο να βρείς μία δουλίτσα και να παίρνεις τον μισθό σου, και βλέπεις τι γίνεται.
Φιλικά
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
504
Πόντοι
316
μια καλή επένδυση είναι να αγοράσεις μια παλιά γκαρσονιέρα στο κέντρο (σε πολύ κεντρικό σημείο όμως, κόστος αγοράς, μεταβίβασης, ανακαίνισης περίπου 40,000ε) να το συμμαζέψεις, να το επιπλώσεις και να το βάλεις στο airbnb. το λιγότερο ένα 800αρι το μήνα το καθαρίζεις με ελάχιστη προσωπική εργασία - αρκεί να είσαι φιλικός και εξυπηρετικός για να γίνεις superhost στην σελίδα. Με ένα διαμέρισμα μόνο και στον εοτ και στην εφορία είσαι οκ και ή επένδυση δεν θα πέσει ποτέ έξω γατί τα ακίνητα έχουν πέσει ήδη πάρα πολύ.    
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
μια καλή επένδυση είναι να αγοράσεις μια παλιά γκαρσονιέρα στο κέντρο (σε πολύ κεντρικό σημείο όμως, κόστος αγοράς, μεταβίβασης, ανακαίνισης περίπου 40,000ε) να το συμμαζέψεις, να το επιπλώσεις και να το βάλεις στο airbnb. το λιγότερο ένα 800αρι το μήνα το καθαρίζεις με ελάχιστη προσωπική εργασία - αρκεί να είσαι φιλικός και εξυπηρετικός για να γίνεις superhost στην σελίδα. Με ένα διαμέρισμα μόνο και στον εοτ και στην εφορία είσαι οκ και ή επένδυση δεν θα πέσει ποτέ έξω γατί τα ακίνητα έχουν πέσει ήδη πάρα πολύ.    

Πολύ σωστή η πρότασή σου. Ωστόσο στην Ελλάδα η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι απολύτως νόμιμη (νομίζω). Επίσης αν μπλέξεις με σήματα ΕΟΤ και φορολογίες τουριστικού χαρακτήρα νομίζω η επένδυση θα σου βγει από αδιάφορη ως και ζημιογόνα. Δεν είμαι απόλυτος ωστόσο σε αυτό.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
504
Πόντοι
316
Πολύ σωστή η πρότασή σου. Ωστόσο στην Ελλάδα η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι απολύτως νόμιμη (νομίζω). Επίσης αν μπλέξεις με σήματα ΕΟΤ και φορολογίες τουριστικού χαρακτήρα νομίζω η επένδυση θα σου βγει από αδιάφορη ως και ζημιογόνα. Δεν είμαι απόλυτος ωστόσο σε αυτό.

ο εοτ για ένα διαμέρισμα δηλώνει αναρμόδιος μέχρι στιγμής και στην εφορία κάνεις ένα μισθωτήριο σε κάποιον γνωστό σου / συγγενή σου και είσαι οκ.
* στην εφορία να δηλώσεις ότι συμφώνησες και υποενοικίαση με τον ενοικιαστή σου.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
ο εοτ για ένα διαμέρισμα δηλώνει αναρμόδιος μέχρι στιγμής και στην εφορία κάνεις ένα μισθωτήριο σε κάποιον γνωστό σου / συγγενή σου και είσαι οκ.
* στην εφορία να δηλώσεις ότι συμφώνησες και υποενοικίαση με τον ενοικιαστή σου.

Τότε ναι.
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Το φθηνο καλο φαγητο εχει πελατεια.
Στην θεσνικη εχει ενα μαγαζι που πουλαει ενα τεραστιο κομματι νοστιμης πιτσας 1 ευρω.
Οσες φορες παω, περιμενω ουρα
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
μια τρυπα, με 2-3 αποχυμωτες και θα εκανα χυμους απο φρουτα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
μια τρυπα, με 2-3 αποχυμωτες και θα εκανα χυμους απο φρουτα.

Ξεκίνησε κάτι τέτοιο στην Αθήνα, σε δρομάκια όπως η Ερμου αλλά και σε μεγαλύτερους δρόμους όπως η Σταδίου. Κάποιοι το κάνανε ολόκληρη ιστορία και σύνθετο. Πολλά από αυτά ανοιγοκλείνουν. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κρατήσει για δύο λόγους: 1.Οι περισσότεροι πίνουν μόνο καφέ 2. Όλα τα καφέ έχουν και κάποιους φυσικούς χυμούς. Συνήθως Πορτοκάλι, ανάμεικτο ή κάτι ακόμα. Αν πας σε ποιο σύνθετες καταστάσεις η απόσβεση θα αργήσει πολύ και για την ελληνική πραγματικότητα και ρευστή κατάσταση σημασία έχει να ξεκινήσεις και να αποσβέσεις το συντομότερο δυνατό.
 

Φ45

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
281
Κριτικές
24
Like
1.327
Πόντοι
5.960
μια καλή επένδυση είναι να αγοράσεις μια παλιά γκαρσονιέρα στο κέντρο (σε πολύ κεντρικό σημείο όμως, κόστος αγοράς, μεταβίβασης, ανακαίνισης περίπου 40,000ε) να το συμμαζέψεις, να το επιπλώσεις και να το βάλεις στο airbnb. το λιγότερο ένα 800αρι το μήνα το καθαρίζεις με ελάχιστη προσωπική εργασία - αρκεί να είσαι φιλικός και εξυπηρετικός για να γίνεις superhost στην σελίδα. Με ένα διαμέρισμα μόνο και στον εοτ και στην εφορία είσαι οκ και ή επένδυση δεν θα πέσει ποτέ έξω γατί τα ακίνητα έχουν πέσει ήδη πάρα πολύ.   

Πόσες νύχτες υπολογίζεις να το νοικιάζεις και σε τί τιμές;
Το ρωτάω γιατί στο AirBnB οι τιμές είναι ξεφτίλα και δεν βγαίνει το ποσό που λες με το συγκεκριμένο διαμέρισμα.
Συν ότι πρέπει να υπολογίζεις ότι έξοδα φως-νερό (wifi αν θες), ένφια, κοινόχρηστα τα πληρώνεις εσύ, συν μετακινήσεις σου για να πηγαίνεις κάθε φορά να ψιλοκαθαρίζεις και να τους δίνεις κλειδιά (έστω ότι χρεώνεις σεντόνια έξτρα γιατί πολλοί τα έχουν εντός τιμής, οπότε έξοδα και για αυτό) κλπ.

Είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό κέρδους από την πρώτη σκέψη που έχεις.
Το ίδιο διαμέρισμα με σταθερό ενοικιαστή που πληρώνει, το ανταγωνίζεται σαν επένδυση (υπολογίζοντας και τις ώρες ενασχόλησης). Απλώς στο AirBnB έχεις το ότι θα σε πληρώνουν στα σίγουρα.

Αν θες να βγάζεις χρήματα πάρε μια τρύπα να χώνεις λάθρο 10-10 να μένουν. Να έχεις και μερικούς μπράβους φιλαράκια για επισκέψεις για να εισπράτουν το ενοίκιο. Έυκολα τριπλάσια απόδοση επένδυσης...
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Ξεκίνησε κάτι τέτοιο στην Αθήνα, σε δρομάκια όπως η Ερμου αλλά και σε μεγαλύτερους δρόμους όπως η Σταδίου. Κάποιοι το κάνανε ολόκληρη ιστορία και σύνθετο. Πολλά από αυτά ανοιγοκλείνουν. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κρατήσει για δύο λόγους: 1.Οι περισσότεροι πίνουν μόνο καφέ 2. Όλα τα καφέ έχουν και κάποιους φυσικούς χυμούς. Συνήθως Πορτοκάλι, ανάμεικτο ή κάτι ακόμα. Αν πας σε ποιο σύνθετες καταστάσεις η απόσβεση θα αργήσει πολύ και για την ελληνική πραγματικότητα και ρευστή κατάσταση σημασία έχει να ξεκινήσεις και να αποσβέσεις το συντομότερο δυνατό.

Στην Κανιγγος εχει ενα καλο πορτοκαλαδα με 60 λεπτα.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Αν θες να βγάζεις χρήματα πάρε μια τρύπα να χώνεις λάθρο 10-10 να μένουν. Να έχεις και μερικούς μπράβους φιλαράκια για επισκέψεις για να εισπράτουν το ενοίκιο. Έυκολα τριπλάσια απόδοση επένδυσης...

Δε χρειαζεται μπραβος μη λετε δικα σας πραγματα για πληροφοριες. Εσυ με ενα ατομο εχεις παρε δωσε που σου δινει το νοικι που συμφωνησες. Ποιους και ποσους θα βαλει μεσα ειναι δικο του θεμα.
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
708
Like
140
Πόντοι
6
Ακριβώς αυτό. Εγώ όταν μπαίνω σε ταξί ιδιοκτήτη και τον ρωτάω "πώς πάει;" και μου αρχίζει τη κλάψα αρχίζω το κήρυγμα και το κράξιμο. Άντε μωρέ απο κει που μου κλαίγονται οι πάντες. Έχουν μάθει στη πεπατημένη: "Παλιά βγάζαμε πιο πολλά κλπ" Βρε εδώ άλλοι δεν έχουν ούτε καν δουλειά και παρακαλάνε το κάθε πούστη γνωστό και άγνωστο και εσύ που έχεις αμάξι δικό σου ταρίφα μου κλαίγεσαι;

καλησπερα σε ολους.παιδια ξεχαστε το ταξι...πεθανε κι αυτο.δουλεψα 5 χρονια,"πριν δουλευα οικοδομη"τα πρωτα 2 δουλευα μαυρα,δλδ χωρις ασφαλεια,μετα αναγκαστικα εβαλα ΟΑΕΕ,και εμπαινα μεσα 500ε το μηνα τουλαχιστον.μαυρος, εβγαινα αυριο για δουλεια...με τα κερατιατικα δε παλευεται.ολοι οι ιδιοκτητες αυτη τη στιγμη ειναι εγκλωβισμενη,ειδικα αυτη που το χουν παρει ακριβα και ακομα χρωστανε..μια προχηρη αναλυση,δηλωσα 6000ε καθαρο,και μου ηρθε εφορια 2900ε.τι αλλο θελετε...
θα σας πω για αγορα τωρα,αν το παρεις μετρητης και δε χρωστας,και εχεις και ορεξη για δουλεια"τουλαχιστον 10 ωρες την ημερα"τοτε ναι θα εχεις ενα καλο μεροκοματο της ταξης των 50ε ετσι..και οπιος δεν γνωριζει αν θελει μπορω να του αναλυσω ακριβως τα εξοδα που εχει.
 

WORLD TRAVELER

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2013
Μηνύματα
1.108
Κριτικές
8
Like
93
Πόντοι
16
αν υπηρχε το απαραιτητο κεφαλαιο η καλητερη επιχηρηση ειναι ενα ffk sauna club οπως εχει στη γερμανια κατι παρομοιο θα εκανε παταγο στην ελληνικη αγορα το αγοραιου ερωτα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
θα σας πω για αγορα τωρα,αν το παρεις μετρητης και δε χρωστας,και εχεις και ορεξη για δουλεια"τουλαχιστον 10 ωρες την ημερα"τοτε ναι θα εχεις ενα καλο μεροκοματο της ταξης των 50ε ετσι..και οπιος δεν γνωριζει αν θελει μπορω να του αναλυσω ακριβως τα εξοδα που εχει.

Μα και εγώ αυτό είπα. Ότι να είναι δικό σου και τα σκάσεις ντούκου για να το πάρεις τότε ένα 50αρι με 10ωρο βγαίνει. Μόνο τότε συμφέρει. Αλλιώς σαν οδηγός με τίποτα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.725
Πόντοι
2.356
Πλέον επιχειρήσεις με προοπτικές στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Όλοι ανοιγοκλείνουν. Παρατηρώ όλο και πιο πολλοί παλεύουν να κάνουν κάτι. Όχι λόγω του ότι βλέπουν ευκαιρία αλλά λόγο της ανεργίας. Περνάς τον Απρίλιο από ένα σημείο βλέπεις βιτρίνες - καταστήματα - καφέ. Μετά ξαναπερνάς τέλη του ίδιου έτους και είναι λες και ήρθες σε άλλη πόλη (καθ υπερβολήν το λέω αλλά κάπως έτσι είναι)

Ο μόνος τρόπος για να έχεις "μόνιμη" "δουλειά" από δικιά σου δραστηριότητα είναι να έχεις πελάτες σταθερούς όπως το μπετόν... ή να είναι καμιά επιχείρηση του μπαμπά ή να έχεις τις κλίκες σου. Μόνο έτσι. Επίσης το αντιεπενδυτικό περιβάλλον, η συνεχόμενη διαρκή ανασφάλεια, του να μη ξέρεις τι θα γίνει σε εθνικό επίπεδο σε καθιστά ευάλωτο σε επενδύσεις.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Μάλλον κάποιοι βλέπετε πολύ τηλεόραση και Αυτιά για να πιστεύεται ότι το Ταξί έχει μεροκάμματο και είναι κλαψομούνηδες.
Επίσης,για να το εκφράσω κόσμια,όποιος σκέφτεται να πάρει ταξί ή να δουλέψει σ αυτό και βασίζεται στην ερώτηση που κάνει
ως πελάτης στον οδηγό του Ταξί είναι  :jerking:

Θεωρώ,αν δεν υπάρχει κάποιο υπόβαθρο δυνατό από πίσω,κληρονομιά-λίρες κλπ,να πετύχει κάτι είναι όνειρο απατηλό στην Ελλάδα
των λαμογιών και της δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας καθώς και του ωχ αδερφισμού.

Επίσης,όσοι είναι-ήταν υπάλληλοι και σκέφτονται ότι θα έβγαζαν μεροκάμματο ως αυτεπάγγελτοι πλανώνται πλάνην οικτρά γιατί ξεχνάν
ότι όλοι οι επαγγελματίες ζούσαν με δάνεια,τώρα που κόπηκαν τα δάνεια,βλέπετε ανοιγοκλείνουν τα μαγαζιά,γιατί απλά δεν βγαίνει.

Μ αυτά κ μ αυτά,κάποιος είναι καταδικασμένος και εγλωβισμένος.Λόγω του ότι δεν είμαι μίζερος,απλά ρεαλιστής,πιστεύω μια εποχιακή δουλειά
ή περισσότερες θα είχαν αποτέλεσμα πχ,να έχεις μια μικρή καντίνα και να είσαι εποχιακός σ ένα νησί,στην θάλασσα μπροστά και να παρέχεις
το καλύτερο κρέας στον γύρο σου και αν υπάρχει δυνατότητα να μαθητεύσεις σε κάποιον απ τους καλύτερους "μικρούς" γυράδες πρωτού ξεκινήσεις.

Τις απόκριες,ένα μικρό μαγαζάκι για 20 μέρες με μάσκες-αποκριάτικα γενικότερα και τον χειμώνα σε μια λαική.

Οι λύσεις στο περίπου που αναφέρω,προϋποθέτουν ΔΟΥΛΕΙΑ και όχι αραλίκι στο ταξί και α μωρέ,όλοι είναι κλαψομούνιδες...
Μην τρομπάρετε.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Καλη ιδεα για επιχειρηση να πουλας τζατζικια, μιγματα για κεμπαπ, σαλτσες, ετοιμους γυρους κατεψυγμενους σε σουβλατζιδικα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom