Νέα

Θεωρείτε υποτιμητικό το επάγγελμα των ιεροδούλων;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα badi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
Δε νομίζω πως το αν έκανες εσύ ένα επάγγελμα είναι μέτρο για να πεις αν είναι αξιοπρεπές ή τέλος πάντων καλό ή κακό... Ξέρω κάποιον που είναι νεκροθάφτης, εγώ δε θα την έκανα ποτέ αυτή τη δουλειά γιατί έχω ένα θεματάκι με τους νεκρούς αλλα αυτό δε σημαίνει ότι θεωρώ κατώτερη τη δική του δουλειά από τη δικιά μου. Αν το παιδί μου γινόταν νεκροθάφτης δε θα με πείραζε αλλά μπορεί να μην πήγαινα π.χ. να το επισκεφτώ στο γραφείο του  :cheesy:
Το ξέρω ότι δεν απαντάς σε μένα, αλλά είπα να πεταχτώ να πω τη γνώμη μου κι εγώ.
Νομίζω πως το πραγματικό ερώτημα είναι αν ήξερε κάποιος μια πουτάνα που να την εκτιμούσε πολύ σαν άτομο, αν θα τη γνώριζε στην οικογένεια-στους φίλους-στον ευρύτερο κύκλο του χωρίς να κρύβει το επάγγελμά της.
φίλε δέν μέ κατάλαβες.. η ερώτηση πού κάνω στό φίλο είναι ότι εφόσον δέν τόν ενοχλεί άν τό παιδί του η η αδελφή του υπό μερικές προυποθέσεις νά ασκήσουν τό επάγγελμα τής πόρνης..εάν  αυτός θά μπορούσε  υπό ορισμένες συνθήκες καί πριυποθέσεις νά τό κάνει??άν είχε νά διαλέξει ανάμεσα απο 100 επαγγέλματα των χιλίων ευρω μηνιαίως γιατί νά μήν διαλέξει ένα επάγγελμα τώ 2000 ευρώ??γιατί νά μήν τού αρέσει??άς τοποθετηθεί άν θέλει.. η έστω ένα επάγγελμα πού υπερωριακά θά μπορούσε νά έχει κάποια επιπλέον χρήματα??
εγώ προσωπικά θά προτιμούσα 100 φορές τό επάγγελμα τού νεκροθάφτη...από τό νά στήνομε κουμουνδούραου μεριά...
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Παιδιά μην μπερδεύουμε τους όρους υποτιμητικό και αποδεκτό.
Υποτιμητικό σημαίνει πως είναι κατώτερο. Αποδεκτό σημαίνει την καθολική αποδοχή με τους όρους που θέτει η ίδια η κοινωνία. Όπως προείπα οι ιερόδουλες είναι εξ'ορισμού ελλατωματικοί χαρακτήρες. Το ψέμα και η υποκρισία είναι η δουλειά τους ίσως ακριβώς επειδή αυτό μπορεί και να προσφέρει ευχαρίστηση στον πελάτη. Ποια ιερόδουλος θα παραδεχόταν πως αν δεν ήταν τα λεφτά στη μέση δεν θα γυρνούσε ενδεχομένως να κοιτάξει ούτε τους μισούς από τους πελάτες της. Καμία. Κατ' επέκτασιν μαθαίνουν και εθίζονται στο ψέμα και την υποκρισία. Άρα ακόμα και αν κάποιος αποδεχόταν πως η γυναίκα της ζωής του ήταν στο παρελθόν ιερόδουλος και αποφάσιζε να κάνει το μεγάλο βήμα, ακόμα και αν η ίδια η κοινωνία έκανε αποδεκτό έναν τέτοιο δεσμό, είτε επειδή το παρελθόν απεκρύφθη επιμελώς, είτε ακόμα και στην περίπτωση που είχε προοδεύσει τόσο πολύ πια, για τον άντρα θα ήταν αφόρητο να ζεί συνεχώς μέσα στην καχυποψία και τη ζήλεια αφου το παρελθον πάντα καταδιώκει αλλά θέτει και τις βάσεις του μέλλοντος. Ακόμα και ο Richard Geer αν συνεχιζόταν η ταινία Pretty Woman είτε θα είχε χωρίσει με την ιερόδουλο Julia Roberts ή θα την είχε σκοτώσει από τη ζήλεια και τις υποψίες που θα τρβέλλιζαν το μυαλό του. Μια τέτοια ιστορία είναι και του βοσκού που φώναζε συνεχώς "βοήθεια" οτι δήθεν έρχεται ο λύκος και ξεσήκωνε την κοινότητα του χωριού άδικα και όταν όντως ήρθε ο λύκος και φώναξε την αλήθεια για μία και μοναδική φορά κανείς δεν τον πίστεψε και δεν προσέτρεξε σε βοήθεια του. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και εδώ.
Για να μην παρεξηγούμε θεωρώ αυτονόητο πως έχουν ίσα δικαιώματα με όλους μας και μακάρι να υπήρχε ένα προστατευτικό για αυτές πλαίσιο που ενδεχομένως να ήταν και το πρώτο βήμα που θα οδηγούσε στην κοινωνική αποδοχή και θα τις έβγαζε από το περιθώριο. Ωστόσο προς το παρόν ανήκουν στο περιθώριο (καλώς ή κακώς και δεν τοποθετούμαι επ'αυτού) και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο αποκαλείται και περιθώριο επειδή δεν γίνεται αποδεκτό από την κοινωνία.
Τέλος θα ήθελα να προσθέσω μία παρατήρηση για την έμμεση πορνεία. Έχει μεγάλη διαφορά το να πηδιέσαι με τα σωστά άτομα για την επαγγελματική σου ανέλιξη ως αντάλλαγμα, από το να πηδιέσαι καθημερινά με τον οποιοδήποτε για το μεροκάματο/νυκτοκάματο. στην δεύτερη περίπτωση γίνεται καθ'έξην και κατά συνήθεια, στην πρώτη γίνεται μέχρι να επιτευχθεί αντικειμενικός στόχος. Καμία απ'όλες αυτές βέβαια που το κάνουν για την ανέλιξη τους δεν θα παραδεχθεί τον όρο που@@να, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες οι οποίες έχουν τα αρ@@δια να σε κοιτάξουν στα μάτια και να παραδεχθούν πως "Ναι! Είμαι που@@να". Η ιερόδουλος είναι επάγγελμα αναγνωρισμένο. Η που@@να όχι.  
 

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
147
Πόντοι
2.266
εγω δε θεωρω οτι ειναι υποτιμητικο,δυσκολο ναι,υποτιμητικο όχι.Υποτημητικο ειναι το επάγγελμα των μασαζιούχων temachion και των στριπτηζούχων temachion,όχι των κλασσικων ιεροδούλων.
 

ilikiomenos11

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
170
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
Παιδιά μην μπερδεύουμε τους όρους υποτιμητικό και αποδεκτό.
Υποτιμητικό σημαίνει πως ...///...πως "Ναι! Είμαι που@@να". Η ιερόδουλος είναι επάγγελμα αναγνωρισμένο. Η που@@να όχι.  

Ορμώμενος από την ενδιαφέρουσα τοποθέτηση του Ινδιάνου, να θέσω ένα ερώτημα.

Οι κοπέλες του χώρου αρέσκονται να τις αποκαλούν πουτάνες ή πόρνες ή ιερόδουλους ή... ή...Βέβαια κάθε γυναίκα και μια ξεχωριστή περίπτωση.

Εγώ πάντως σαν πελάτης, δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε τρίτο πρόσωπο με κάτι από τα παραπάνω, παρά μόνο "κοπέλα" ή "κορίτσι".
Και σε πρώτο πρόσωπο , σε οποιαδήποτε φάση της συνάντησης με κάτι κολακευτικό, ανεξαρτήτως αν δεν αξίζει καθόλου. (πχ μια σκυλόφατσα σε hotel κούκλα μου την έλεγα!!)
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.517
Κριτικές
61
Like
42.869
Πόντοι
22.785
oxi...............
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
Οταν ειναι σωστες επαγγελματιες και βεβαια οχι!!
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.525
Like
9
Πόντοι
16
Σκεφτειτε το εξης απλο:
Αποδεδειγμενο και απο μελετες αν δεν υπηρχε το επαγγελμα αυτο η εγκληματικοτητα θα ειχε εκτοξευθει στα υψη.
Δηλαδη περισσοτερο απο τωρα..
 

ilikiomenos11

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
170
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
Σκεφτειτε το εξης απλο:
Αποδεδειγμενο και απο μελετες αν δεν υπηρχε το επαγγελμα αυτο η εγκληματικοτητα θα ειχε εκτοξευθει στα υψη.
Δηλαδη περισσοτερο απο τωρα..

Δηλαδή, μιας και δεν μπορούμε να πληρώσουμε για να πηδήξουμε, ας ληστέψουμε κανένα περίπτερο!!!!
 

ROUSSEAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
225
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
11
Πολύ σωστή σαν άποψη και σωστά διατυπωμένη μόνο που θα διαφωνήσω σε δύο σημεία. Κατ' εμένα αποτελεί ενα απο τα δυσκολότερα επαγγέλματα στον κόσμο ακόμα και αν είναι καλοπληρωμένο για δύο λόγους. Πρώτα τα κορίτσια που το κάνουν για την επιβίωση τους δεν θα δέχονταν ούτε το 10% των πελατών τους αν είχαν την ευκαιρία (είτε λόγω εμφάνισης είτε λόγω κατάστασης - μεθυσμένοι - ναρκομανείς, είτε λόγω σεξουαλικών απαιτήσεων των πελατών). Γενικότερα αν εμείς οι άνδρες πελάτες τους ερχόμαστε στην δική τους θέση πιστεύω πως δεν θα ειχαμε τα κότσια να το ξεκινήσουν αυτό το επάγγελμα με εξαίρεση λίγες απο αυτές που είναι φιλοχρήματες νυμφομανείς και παντελώς αχρηστες σε όλα τα υπόλοιπα. Αυτό το έχω πεί σε κουβέντα με κάμποσες απο αυτές. Δεύτερο όσες κριτικές έχουμε γράψει παντού υπάρχει ένα βασικό κριτήριο η συμμετοχή της κοπέλας - θέλουμε όλοι μας την αυταπάτη ότι είμαστε ο καθένας ο καλύτερος της εραστής. Ειναι όμως δυνατό αυτό όταν μια γυναίκα συνουζιάζεται με έστω δέκα ή μπορεί και πολύ περισσότερους να νιώσει ξεχωριστά με κάποιον άλλον απο το άνθρωπο που νοιάζεται περισσότερο για αυτήν. Εστω ότι με κάποιους έρχεται σε οργασμό και πολύ δυνατό δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία της φορά 
Το δεύτερο είναι ότι η σχέση μιας τέτοιας γυναίκας με πρώην πελάτης της όχι μόνο έχω δεί να είναι υγιής και στέρεη αλλά και να διαρκεί εφ'όρου ζωής πολύ καλύτερη απο κανονικά ζευγάρια. Αντίθετα ποιό πολύ φοβάμαι και τρέμω το είδος των γυναικών που είναι κρυφοπουτάνες πρώτα στο μυαλό και μετά στο σώμα. Πιστέψτε με γνωρίζω αφθονες και βρίσκονται σε όλα τα κοινωνικά επίπεδα και στρώματα και το είδος είναι στην καλύτερη αδίστακτο.



Παιδιά μην μπερδεύουμε τους όρους υποτιμητικό και αποδεκτό.
Υποτιμητικό σημαίνει πως είναι κατώτερο. Αποδεκτό σημαίνει την καθολική αποδοχή με τους όρους που θέτει η ίδια η κοινωνία. Όπως προείπα οι ιερόδουλες είναι εξ'ορισμού ελλατωματικοί χαρακτήρες. Το ψέμα και η υποκρισία είναι η δουλειά τους ίσως ακριβώς επειδή αυτό μπορεί και να προσφέρει ευχαρίστηση στον πελάτη. Ποια ιερόδουλος θα παραδεχόταν πως αν δεν ήταν τα λεφτά στη μέση δεν θα γυρνούσε ενδεχομένως να κοιτάξει ούτε τους μισούς από τους πελάτες της. Καμία. Κατ' επέκτασιν μαθαίνουν και εθίζονται στο ψέμα και την υποκρισία. Άρα ακόμα και αν κάποιος αποδεχόταν πως η γυναίκα της ζωής του ήταν στο παρελθόν ιερόδουλος και αποφάσιζε να κάνει το μεγάλο βήμα, ακόμα και αν η ίδια η κοινωνία έκανε αποδεκτό έναν τέτοιο δεσμό, είτε επειδή το παρελθόν απεκρύφθη επιμελώς, είτε ακόμα και στην περίπτωση που είχε προοδεύσει τόσο πολύ πια, για τον άντρα θα ήταν αφόρητο να ζεί συνεχώς μέσα στην καχυποψία και τη ζήλεια αφου το παρελθον πάντα καταδιώκει αλλά θέτει και τις βάσεις του μέλλοντος. Ακόμα και ο Richard Geer αν συνεχιζόταν η ταινία Pretty Woman είτε θα είχε χωρίσει με την ιερόδουλο Julia Roberts ή θα την είχε σκοτώσει από τη ζήλεια και τις υποψίες που θα τρβέλλιζαν το μυαλό του. Μια τέτοια ιστορία είναι και του βοσκού που φώναζε συνεχώς "βοήθεια" οτι δήθεν έρχεται ο λύκος και ξεσήκωνε την κοινότητα του χωριού άδικα και όταν όντως ήρθε ο λύκος και φώναξε την αλήθεια για μία και μοναδική φορά κανείς δεν τον πίστεψε και δεν προσέτρεξε σε βοήθεια του. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και εδώ.
Για να μην παρεξηγούμε θεωρώ αυτονόητο πως έχουν ίσα δικαιώματα με όλους μας και μακάρι να υπήρχε ένα προστατευτικό για αυτές πλαίσιο που ενδεχομένως να ήταν και το πρώτο βήμα που θα οδηγούσε στην κοινωνική αποδοχή και θα τις έβγαζε από το περιθώριο. Ωστόσο προς το παρόν ανήκουν στο περιθώριο (καλώς ή κακώς και δεν τοποθετούμαι επ'αυτού) και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο αποκαλείται και περιθώριο επειδή δεν γίνεται αποδεκτό από την κοινωνία.
Τέλος θα ήθελα να προσθέσω μία παρατήρηση για την έμμεση πορνεία. Έχει μεγάλη διαφορά το να πηδιέσαι με τα σωστά άτομα για την επαγγελματική σου ανέλιξη ως αντάλλαγμα, από το να πηδιέσαι καθημερινά με τον οποιοδήποτε για το μεροκάματο/νυκτοκάματο. στην δεύτερη περίπτωση γίνεται καθ'έξην και κατά συνήθεια, στην πρώτη γίνεται μέχρι να επιτευχθεί αντικειμενικός στόχος. Καμία απ'όλες αυτές βέβαια που το κάνουν για την ανέλιξη τους δεν θα παραδεχθεί τον όρο που@@να, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες οι οποίες έχουν τα αρ@@δια να σε κοιτάξουν στα μάτια και να παραδεχθούν πως "Ναι! Είμαι που@@να". Η ιερόδουλος είναι επάγγελμα αναγνωρισμένο. Η που@@να όχι.  
 

asigratitos

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
977
Like
0
Πόντοι
6
πιστευω πως παιζει ρόλο το πως η ίδια διαχειρίζεται το θέμα. Με παραξένεψε προ καιρού όταν είχα γνωρίσει μία κοπέλα σ'αυτό το επάγγελμα που στη χώρα της είχε τελείως μα τελείως διαφορετικό επάγγελμα (απ'αυτά που θεωρούμε εμείς εδώ πρωτοκλασσάτα).Και όμως παρόλο που άλλαξε επάγγελμα,διατήρησε κάτι πολύ πολύ βασικό.Την αξιοπρέπειά της.
 

mpoufos

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
374
Like
18
Πόντοι
1
Το καλυτερο επαγγελμα αρκει να μην ειναι η μανα μας η αδερφη μας η γυναικα μας.
 

bbwlover

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.359
Like
13
Πόντοι
16
εμενα η γυναικα μου ητανε και δεν ντρεπομαι καθολου, ουτε η ιδια ντρεπετε
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
πιστευω πως παιζει ρόλο το πως η ίδια διαχειρίζεται το θέμα. Με παραξένεψε προ καιρού όταν είχα γνωρίσει μία κοπέλα σ'αυτό το επάγγελμα που στη χώρα της είχε τελείως μα τελείως διαφορετικό επάγγελμα (απ'αυτά που θεωρούμε εμείς εδώ πρωτοκλασσάτα).Και όμως παρόλο που άλλαξε επάγγελμα,διατήρησε κάτι πολύ πολύ βασικό.Την αξιοπρέπειά της.

Αυτα ειναι τα ωραια....

ΕΔΩ μερικες μολλις πιασουν λιγα φραγκα
νομιζουν οτι αυτες ειναι κι αλλες δεν ειναι....

χαλανε χαρακτηρα και τιμη ......


ΑΛΛΑ ειπα ...... ΜΕΡΙΚΕΣ !!!!

ΟΧΙ ΟΛΕΣ....
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Απαντωντας στο ερωτημα του θρεντ....

ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ δεν ειναι καμια εργασια αρκει να μην αλλιωνει
τον χαρακτηρα και την καρδια του ατομου που την ασκει....


και ειναι πολυ συμμαντικο να κρατας χαρακτηρα.....
 

KATERINA69

Ιερόδουλη
Εγγρ.
13 Ιουλ 2006
Μηνύματα
7.741
Like
18
Απαντωντας στο ερωτημα του θρεντ....

ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ δεν ειναι καμια εργασια αρκει να μην αλλιωνει
τον χαρακτηρα και την καρδια του ατομου που την ασκει....


και ειναι πολυ συμμαντικο να κρατας χαρακτηρα.....
                 
respect-023.gif
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Θεωρώ ΑΚΡΑΙΟ φαρισαϊσμό έως ανωμαλία, κάποιος (σαν εμένα), ο οποίος δέχεται υπηρεσίες από ιερόδουλες να θεωρεί (a priori μάλιστα και για όλες τίς περιπτώσεις) υποτιμητική αυτή την ενασχόληση!
Προφανώς καθείς δικαιούται να κρίνει κατά περίπτωσιν τις ιερόδουλες που γνωρίζει, ως αξιοπρεπείς ή αναξιοπρεπείς ανάλογα με την συμπεριφορά μιας εκάστης!
 

asigratitos

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
977
Like
0
Πόντοι
6
Απαντωντας στο ερωτημα του θρεντ....

ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ δεν ειναι καμια εργασια αρκει να μην αλλιωνει
τον χαρακτηρα και την καρδια του ατομου που την ασκει....


και ειναι πολυ συμμαντικο να κρατας χαρακτηρα.....


+1000000000000000000000000 :thumbsup:
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Οπως στα περισσοτερα ζητηματα ο φαρισαισμος των νεοελληνων ξεπερνα καθε οριο,απλα παραδειγματα....πριν 3 χρονια περιπου ειχαν<<ξεσηκωθει>> οι κατοικοι,να φυγουν τα σπιτια απο τη φυλης,μεχρι και επιτροπη ειχαν φτιαξει,μαζευαν υπογραφες,εβαζαν παιδακια 7-8 χρονων με πλακατ να φωναζουν οτι δεν θελουν σπιτια διπλα στα σχολεια τους κλπ κλπ το τελος ηρθε οταν μια απο τα σπιτια αναγνωρισε τον αξιοτιμο προεδρο της επιτροπης σαν τον πιο τακτικο της πελατη,με ιδιαιτερα γουστα μαλιστα,οταν δουλευε σε αλλη περιοχη....απαγορευετε λεει να υπαρχουν σπιτια σε καποια αποσταση απο σχολεια,φροντιστηρια,εκκλησιες κλπ,επιτρεπονται ομως χαρτοπαικικες λεσχες,καλλιτεχνικα γραφεια που φερνουν χορευτριες,στριπτητζαδικα κλπ κλπ,προσβαλουν την ηθικη ορισμενων τα σπιτια,ενω δεν τους πειραζει καθολου μα καθολου η εμφανιση των περιπτερων που ειναι σαν τσοντοκινηματογραφοι,τελος φαρισαιοι ειμαστε εμεις οι ιδιοι που ενω απολαμβανουμε τις υπηρεσιες των ιεροδουλων,εχουμε σαν κυρια βρισια για καποια γυναικα το....πουτανα!!!και οι χειροτεροι απο ολους οι γνωστοι ιεροκυρηκες,που αφου πηδηξουν,πληρωσουν,αρχιζουν τα.....γιατι κανεις αυτη τη δουλεια βρε κοριτσι μου? κριμα γιατι φαινεσαι πολυ καλη κοπελλα,να σε βοηθησω να αλλαξεις δουλεια? κλπ κλπ εννοωντας βεβαια ελα να σε πηδαω μονο εγω και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom