Νέα

Θεωρείτε υποτιμητικό το επάγγελμα των ιεροδούλων;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα badi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Γιατί να είναι υποτιμητικό? Κλέβουν? Σκοτώνουν? Βιάζουν? Κοροιδεύουν? Εκμεταλλεύονται? Όχι. Σου λένε ευθύς εξαρχής " κάνω αυτό- πέρνω, τόσο". Άλλο αν στη συνέχεια δε κάνει σωστά αυτό που υποσχέθηκε. Να την κατακρίνεις εκεί σαν επαγγλεματία, αλλά όχι για το επάγγελμα το ίδιο. Αλλά για τον τρόπο που το ασκεί. Υποτιμητικό είναι να είσαι εκμεταλλευτής, απατεώνας, εκβιαστής κλπ. Υποτιμητικά θα έπρεπε να αισθάνονται αυτά τα παράσιτα που τρώνε τα λεφτά του δημοσίου, που πληρώνει ο κοσμάκης, αυτοί που χώνουν ανθρώπους σε εξαντλητικές εργασίες και πουτίζουν με τον ξένο ιδρώτα αλλά και με το αίμα καμιά φορά. Ή οι απατεώνες πολιτικοί, δημοσιογράφοι, γλύφτες λαμόγια και υπάλληλοι. Αλλά όχι αυτούς τους σεβόμαστε. Μας κάθονται στο σβέρκο με το έτσι θέλω και λέμε και ευχαριστώ, τους έχουμε σε εκτίμηση.
Για τις ιερόδουλες το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι το θέμα της υγειινής. Από εκεί και πέρα δεν είναι υποτιμητικό το επάγγελμα. Άλλο όμως να το κάνουν σωστά. Εκεί η κριτική θα πρέπει να είναι αμείλικτη, καθώς η υπηρεσία γενικά είναι σχετικά ακριβή.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Σκοπός μου δεν ήταν αυτός. Και δεν εχω ως σκοπό ούτε να χαλαστώ με οποιονδήποτε που όταν εκφράζεται είανι σαν να αφήνει μπιχτές. Καλή σου μέρα. Άλλη φορά ίσως συμφωνησουμε σε κάτι... ;) ;) ;)
εάν εχεις τη μύγα και θες από μόνος σου να καρφωθείς δικό σου θέμα.
Εγώ γράφω τις προσωπικές μου επιλογές και τις προσωπικές μου εμπειρίες.
Εχω γνωστούς που έχουν κρυφά σχεση με στριπτηζούδες και όταν μιλάνε δημόσια για κωλόμπαρα ξαμολάνε μύδρους....
Μετά περιμένεις να τους σέβομαι περισσότερο από τις πουτάνες;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Γιατί να είναι υποτιμητικό? Κλέβουν? Σκοτώνουν? Βιάζουν? Κοροιδεύουν? Εκμεταλλεύονται? Όχι. Σου λένε ευθύς εξαρχής " κάνω αυτό- πέρνω, τόσο". Άλλο αν στη συνέχεια δε κάνει σωστά αυτό που υποσχέθηκε. Να την κατακρίνεις εκεί σαν επαγγλεματία, αλλά όχι για το επάγγελμα το ίδιο. Αλλά για τον τρόπο που το ασκεί. Υποτιμητικό είναι να είσαι εκμεταλλευτής, απατεώνας, εκβιαστής κλπ. Υποτιμητικά θα έπρεπε να αισθάνονται αυτά τα παράσιτα που τρώνε τα λεφτά του δημοσίου, που πληρώνει ο κοσμάκης, αυτοί που χώνουν ανθρώπους σε εξαντλητικές εργασίες και πουτίζουν με τον ξένο ιδρώτα αλλά και με το αίμα καμιά φορά. Ή οι απατεώνες πολιτικοί, δημοσιογράφοι, γλύφτες λαμόγια και υπάλληλοι. Αλλά όχι αυτούς τους σεβόμαστε. Μας κάθονται στο σβέρκο με το έτσι θέλω και λέμε και ευχαριστώ, τους έχουμε σε εκτίμηση.
Για τις ιερόδουλες το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι το θέμα της υγειινής. Από εκεί και πέρα δεν είναι υποτιμητικό το επάγγελμα. Άλλο όμως να το κάνουν σωστά. Εκεί η κριτική θα πρέπει να είναι αμείλικτη, καθώς η υπηρεσία γενικά είναι σχετικά ακριβή.

το κόστος της υπηρεσίας έχει να κάνει με την προσφορά και τη ζήτηση.
κατά τα λοιπά εξέφρασες πλήρως αυτό που με μια λέξη είπα να κοιτάνε πρώτα τον εαυτό τους και τι κάνουν αυτοί και μετά τις πουτάνες.
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
εάν εχεις τη μύγα και θες από μόνος σου να καρφωθείς δικό σου θέμα.
Εγώ γράφω τις προσωπικές μου επιλογές και τις προσωπικές μου εμπειρίες.
Εχω γνωστούς που έχουν κρυφά σχεση με στριπτηζούδες και όταν μιλάνε δημόσια για κωλόμπαρα ξαμολάνε μύδρους....
Μετά περιμένεις να τους σέβομαι περισσότερο από τις πουτάνες;
Τεσπα. Ο καθένας ότι θέλει λέει. Παρεξηγηση τότε.  :-
 

Επισκέπτης
Άλλο αυτό. Τότε ας κάτσει να βάλει επεξήγηση. Εδώ συμφωνω και εγώ απολύτως.
Μα δεν χρειάζεται αποκρυπτογράφηση, ένα υγιές σκεπτόμενο άτομο όταν έχει μια άποψη  ακόμα και μια αρχή την έχει σε όλες τις περιπτώσεις και όχι μόνο όπου τον βολεύει η κατάσταση στην οποία περιπλέκεται!
Άλλοι πέθαναν για τις απόψεις τους και για τις ιδέες τους και έμειναν στην ιστορία και άλλοι για να γίνουν απλά αρεστοί στον κοινωνικό τους περίγυρο αλλάζουν απόψεις και ιδέες ανα 5λεπτο!
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
καλό θα ήταν να ξεκινήσει πρώτα με αυτά που έχει κάνει αυτόε ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ.
Ρε περσόνα δεν ηθικολογώ. Ουδείς αναμάρτητος. Και ουδείς τέλειο.

Είπα απλά ότι είναι λογικό κάποιον να τον ενοχλεί αν κάποιο συγγενικό του πρόσωπο έκανε αυτή τη δουλειά (ακόμα και αν αυτός ήταν πχ ο χειρότερος εγκληματίας).

Εσένα δεν θα σε πείραζε δλδ καθόλου αν ήσουν στη θέση του προσώπου αυτού;

Τώρα τα άλλα που γράφεις για το ρατσισμό συμφωνό.....αλλά γνωρίζεις καλά ότι δεν είναι ελληνικό προνόμιο: όλοι κρυβουν το ρατσισμό μέσα τους.

Είτε αφορά φυλή, φύλο, εμφάνιση, οικονομική δύναμη, πολιτικές πεποιθήσεις, υγεία, ιδαιτερότητες, επιλογές ..... οτιδήποτε.

Και οι μετανάστες από συγκεκριμένη χώρα που ζουν στην Ελλάδα χώρα μας μπορεί να είναι ρατσιστές με μετανάστες προερχόμενοι από διαφορετική χώρα. Τι νομίζεις επειδή είναι μετανάστες νιώθουν όλοι αλληλέγγυοι μεταξύ τους;

Και φυσικά πολλοί είναι ρατσιστές έναντι των Ελλήνων. Μετανάστες ή άτομα το οποία ζουν στο εξωτερικό και αντιμετωπίζουν την Ελλάδα μειονεκτικά.

Μην το εστιάζεις το φαινόμενο μόνο στους Έλληνες.....

Όλοι/όλες μπορεί να είναι θύτες , θύματα (ή και τα 2 ταυτόχρονα) ρατσισμού. Ανεξάρτητα εθνικότητας.

Το πώς συμπεριφέρεται ο καθένας είναι θέμα παιδείας, καλλιέργειας και κυρίως χαρακτήρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε περσόνα δεν ηθικολογώ. Ουδείς αναμάρτητος. Και ουδείς τέλειο.

Είπα απλά ότι είναι λογικό κάποιον να τον ενοχλεί αν κάποιο συγγενικό του πρόσωπο έκανε αυτή τη δουλειά (ακόμα και αν αυτός ήταν πχ ο χειρότερος εγκληματίας).

Εσένα δεν θα σε πείραζε δλδ καθόλου αν ήσουν στη θέση του προσώπου αυτού;

Τώρα τα άλλα που γράφεις για το ρατσισμό συμφωνό.....αλλά γνωρίζεις καλά ότι δεν είναι ελληνικό προνόμιο: όλοι κρυβουν το ρατσισμό μέσα τους.

Είτε αφορά φυλή, φύλο, εμφάνιση, οικονομική δύναμη, πολιτικές πεποιθήσεις, υγεία, ιδαιτερότητες, επιλογές ..... οτιδήποτε.

Και οι μετανάστες από συγκεκριμένη χώρα που ζουν στην Ελλάδα χώρα μας μπορεί να είναι ρατσιστές με μετανάστες προερχόμενοι από διαφορετική χώρα. Τι νομίζεις επειδή είναι μετανάστες νιώθουν όλοι αλληλέγγυοι μεταξύ τους;

Και φυσικά πολλοί είναι ρατσιστές έναντι των Ελλήνων. Μετανάστες ή άτομα το οποία ζουν στο εξωτερικό και αντιμετωπίζουν την Ελλάδα μειονεκτικά.

Μην το εστιάζεις το φαινόμενο μόνο στους Έλληνες.....

Όλοι/όλες μπορεί να είναι θύτες , θύματα (ή και τα 2 ταυτόχρονα) ρατσισμού. Ανεξάρτητα εθνικότητας.

Το πώς συμπεριφέρεται ο καθένας είναι θέμα παιδείας, καλλιέργειας και κυρίως χαρακτήρα.

έλληνας είμαι με τους ελληνες θα ασχοληθώ.

ο γερμανος ας ασχοληθεί με τη ράτσα του.

Τις επιλογές που κάνει ο κάθε άνθρωπος είτε είναι μάνα μου είτε πατέρας μου είτε είναι δεν ξέρω γω τι άλλο δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΥΘΥΝΗ......
Εγώ για τον μόνο που θα ευθύνομαι και ηθικά και νομικά είναι το παιδί μου. Τα άλλα είναι κοινωνικές καταπιέσεις σε άτομα με μηδενική προσωπικότητα και ελάχιστο κριτήριο.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αν διαβάσει σήμερα κανείς τις προσβλητικές δηλώσεις κάποιου Βουλγαράκι, θα καταλάβει ποιό επάγγελμα είναι πραγματικά υποτιμητικό.

Δυστυχώς εδω που ειμαι δεν έχουμε ελληνικές εφημερίδες, αλλά καλύτερα κιόλας γιατί θα εκνευριζόμουν με τον γελοίο

Οι πουτάνες μου ειναι συμπαθείς. Δεν βλάπτουν το κοινωνικό σύνολο.

Αντίθετα με τους πολιτικούς και τους αυλικους τους
 

Επισκέπτης
το κόστος της υπηρεσίας έχει να κάνει με την προσφορά και τη ζήτηση.
κατά τα λοιπά εξέφρασες πλήρως αυτό που με μια λέξη είπα να κοιτάνε πρώτα τον εαυτό τους και τι κάνουν αυτοί και μετά τις πουτάνες.
συμφωνώ και με τους δύο αλλά ρε συ περσονά καλα τα λες αλλά χτυπά στους άλλους αυτή την στιγμή σαν να θες να ξεθυμάνεις . καμιά φορά τα χύμα όμως και δεν κολλωνω τύπου, που είσαι ειλικρινής(γιατί αυτό λείπει σε πολλούς)δημιουργεί αντίθετα συμπεράσματα.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Αλλος ενας παραγοντας που νομιζω παιζει ρολο στην υποτιμηση του επαγγελματος εκτος των αλλων εδω στην Ελλαδα ειναι και οι συνθηκες που εχει να αντιμετωπισει εδω η ιεροδουλη π.χ. οι βρωμικοι χωροι,συνεχες "κυνηγητο" απο αστυνομια κ.λ.π...σε αντιθεση με το εξωτερικο που υποθετω οτι οι ιεροδουλες το δηλωνουν με τη χειραψια το επαγγελμα π.χ. "Γεια σας,τον παιρνω!"(Καλα το ψοφησα...)

 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
το κόστος της υπηρεσίας έχει να κάνει με την προσφορά και τη ζήτηση.
κατά τα λοιπά εξέφρασες πλήρως αυτό που με μια λέξη είπα να κοιτάνε πρώτα τον εαυτό τους και τι κάνουν αυτοί και μετά τις πουτάνες.
επείδη τα ξανακοίταξα, νομίζω αυτό είναι όλο το νόημα.
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
Συγνώμη αλλά διαφωνώ....Γιατί να ξεγράψω το παρελθόν μου...δεν  το κατάλαβα? Θα είναι σαν να αρνούμαι ότι είμαι... Ο άνθρωπος που θα είναι μαζί μου και θα θέλει να κάνει οικογένεια θα πρέπει να τα ξέρει, αλλιώς θα πρέπει να του λέω ψέματα. Αν δεν μπορεί να δεχτεί ότι ειμαι ή υπήρξα δεν τον θέλω μαζί μου... Ούτε θεωρώ βρώμικη την δουλειά μας... Θεωρώ μεγαλύτερη βρωμιά να είσαι σε ένα γραφείο με το κουστούμι σου και να ρουφάς το αίμα των ανθρώπων που δουλεύουν για σένα....την βρωμιά την προκαλούν οι άνθρωποι και όχι οι δουλειές...
Σωστά Πάολα.....

Δεν ήθελα να σε θίξω. Ελπίζω να μην κατάλαβες κάτι τέτοιο.....

Εύχομαι όταν κάνεις οικογένεια να είσαι χαρούμενη , υγιείς και ευτυχισμένη.

Τώρα το πώς θα διαχειριστείς το παρελθόν σου είναι κάτι το οποίο θα χρειαστεί λεπτούς χειρισμούς, ώστε να μην πληγώσεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα, την οικογένειά σου και κυρίως τα παιδιά σου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!  ;)
 

Παολα

Ιερόδουλη
Εγγρ.
21 Μαΐ 2007
Μηνύματα
3.305
Like
0
συμφωνώ και με τους δύο αλλά ρε συ περσονά καλα τα λες αλλά χτυπά στους άλλους αυτή την στιγμή σαν να θες να ξεθυμάνεις . καμιά φορά τα χύμα όμως και δεν κολλωνω τύπου, που είσαι ειλικρινής(γιατί αυτό λείπει σε πολλούς)δημιουργεί αντίθετα συμπεράσματα.
όχι Ξανθη δεν χτυπά καθόλου έτσι... Το μόνο που λέει ο Περσόνα είναι ότι πριν κανείς κρίνει τους άλλους καλά θα κάνει να κοιτάξει τα δικά του... Γιατί στην τελική εδώ στην Ελλάδα αυτό μας αφήνει πίσω...το ότι ασχολούμαστε με την πόρτα του αλλου και όχι με τη δική μας...Απλά όταν τα λες χύμα ενοχλεί γιατί οι περισσότεροι φοβούνται να δεχτούν να κοιτάξουν πιο πέρα...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
συμφωνώ και με τους δύο αλλά ρε συ περσονά καλα τα λες αλλά χτυπά στους άλλους αυτή την στιγμή σαν να θες να ξεθυμάνεις . καμιά φορά τα χύμα όμως και δεν κολλωνω τύπου, που είσαι ειλικρινής(γιατί αυτό λείπει σε πολλούς)δημιουργεί αντίθετα συμπεράσματα.

εάν κάποιος παραξηγιέται με αυτά που λέω γιατί ίσως βλέπει τον εαυτό του μέσα σε αυτό ΔΕΝ φταίω εγώ. Εγώ καταγράφω τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνομαι και όχι για να είμαι αρεστός.
Δεν με πειράζει εάν πηγαίνεις διαρκώς στις πουτάνες. Τον εάν σε σέβομαι ή όχι γι αυτό είναι αλλη παράγραφος.
Και να θυμάσαι Veritas odium parit.
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
όχι Ξανθη δεν χτυπά καθόλου έτσι... Το μόνο που λέει ο Περσόνα είναι ότι πριν κανείς κρίνει τους άλλους καλά θα κάνει να κοιτάξει τα δικά του... Γιατί στην τελική εδώ στην Ελλάδα αυτό μας αφήνει πίσω...το ότι ασχολούμαστε με την πόρτα του αλλου και όχι με τη δική μας...Απλά όταν τα λες χύμα ενοχλεί γιατί οι περισσότεροι φοβούνται να δεχτούν να κοιτάξουν πιο πέρα...
Αλλιώς: η καμήλα δεν βλέπει την καμπούρα της....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Σωστά Πάολα.....

Δεν ήθελα να σε θίξω. Ελπίζω να μην κατάλαβες κάτι τέτοιο.....

Εύχομαι όταν κάνεις οικογένεια να είσαι χαρούμενη , υγιείς και ευτυχισμένη.

Τώρα το πώς θα διαχειριστείς το παρελθόν σου είναι κάτι το οποίο θα χρειαστεί λεπτούς χειρισμούς, ώστε να μην πληγώσεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα, την οικογένειά σου και κυρίως τα παιδιά σου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!  ;)

το παρελθόν της είναι μέρος του ευατού της. Ούτς χρειάζεται να το κρύψει ούτε να ντρέπεται γι αυτό.
Και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε πραγματικά την Πάολα και την ΚΑΘΕ ΠΑΟΛΑ γι αυτό που είναι και όχι γι αυτό που ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
Τελεία.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
και πάντα φταίνε οι άλλοι και οι πουτάνες για το χάλι τους. ΠΑΝΤΑ...
δες τις απάντησεις πιο πάνω.......

ετσι ειναι καλε μου (μου λειψες στο πα? :P )
η εννοια μιζερια και κλαψομουνια που κυνηγαει τον ελληναρα χρονια τωρα...


παολα συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτο που γραφεις.....αν μη τι αλλω πρεπει να εισαι ειλικρινης με το συντροφο σου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom