Νέα

Θεωρείτε υποτιμητικό το επάγγελμα των ιεροδούλων;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα badi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ολες οι πόλεις της Ελλάδας χωρία ειναι - όχι με βάση τον πληθυσμό αλλά τη νοοτροπία

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αστική κουλτούρα.
 

Επισκέπτης
επειδη εγω ομως καταγομαι απο χωριο μιλαω για τα χωρια του νησιου μου τα οποια δε θεωρω πολη γιατι απο κει ειναι οι εμπειριες μου :) ακομα και την πρωτευουσα του νησιου τη θεωρω χωριο με τη μεταφορικη εννοια....
με κατατόπισες πλήρως.αν δεν σε πειράζει από πιο νησί?(έστω και σε pm). και που σε βρίσκω εσένα πλέον?
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ολες οι πόλεις της Ελλάδας χωρία ειναι - όχι με βάση τον πληθυσμό αλλά τη νοοτροπία

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αστική κουλτούρα.

ρε ενφορσερ αυτο πηγα να γραψω μολις τωρα...με προλλαβες...ακριβως το ιδιο :)


απο χιο ξανθιωτη :)
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
Προσωπικά θα πω ότι όσες φορές έχω πάει σε οίκο ανοχής ή σε στούντιο πάντα συμπεριφέρομαι με σεβασμό στις κοπέλλες , ακόμα και αν οι υπηρεσίες τους ήταν μέτριες ή κακές. Ποτέ δεν έχω φερθεί υποτιμητικά ή προσβλητικά σε επαγγελματία.

Και επίσης πηγαίνω πάντα καθαρός, με χαμόγελο και θετική διάθεση. Θεωρώ ότι οι κοπέλλες αυτές προσφέρουν κοινωνικό έργο και πρέπει όσοι τις επισκέπτονται να κρατούν κάποιο επίπεδο συμπεριφοράς και καθαριότητας.

Ειδικά οι κοπέλλες που δουλεύουν στην αλυσίδα που δουλεύει η Πάολα (δεν την έχω επισκεφτεί τη συγκεκριμένη, αρκετές άλλες της αλυσίδας ναι) είναι πάντα πολύ ευγενικές, χαμογελαστές και πρόσχαρες και ο χώροί τους πολύ καθαροί, για αυτό πιστεύω ότι έχουν σημειώσει τόσο μεγάλη επιτυχία.

Πραγματικά όσες φορές έχω πάει σε αυτούς τους χώρους νιώθω ότι πηγαίνω για διασκέδαση και αισθάνομαι και καλά όταν φεύγω από εκεί. Αντίθετα σε άλλες εξορμήσεις σε οίκους ανοχής έχω νιώσει πραγματικά μιζέρια ,κατάντια και παρακμή. Το μέρος, η καθαριότητα, η συμπεριφορά της κοπέλλας όλα επηρεάζουν το πώς αξιολογείς το ίδιο γεγονός.

Επομένως συγχαρητήρια στις κοπέλλες αυτές (και σε αρκετές άλλες βέβαια εκτός αλυσίδας) που έχουν αναβαθμίσει τις ερωτικές υπηρεσίες στη χώρα μας.

Τώρα πέρα από αυτά χωρίς να θέλω να προσβάλλω τις κοπέλλες , το επάγγελμα / λειτούργημα που ασκούν αν και είναι εξαιρετικά σημαντικό , είναι και κάτι για το οποίο κανείς δεν μπορεί να υπερηφανεύεται. Ναι ακούγεται συντηρητικό και υποκριτικό (από τη στιγμή που το 1/3 των ανδρών κάνει χρήση των υπηρεσιών αυτών) αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Δηλαδή κανένας δεν θα ήταν υπερήφανος αν μάθαινε ότι ένα συγγενικό του πρόσωπο (γιαγιά, μάνα, αδερφή , κόρη, ξαδέρφη κτλ) ασκούσε αυτό το επάγγελμα.

Θεωρητικά τώρα στο site μπορούμε να λέμε διάφορα π.χ. δεν πειράζει, όλα ΟΚ, δεν είναι υποτιμητικό κτλ.

Μιλάμε όμως εξ απαλών ονύχων. Αν συνέβαινε σε εμάς, δεν νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο το δέχεσαι με ανωτερότητα και ψυχραιμία, όσο μορφωμένος ή καλλιεργημένος μπορεί να είσαι.

Τονίζω ότι πιστεύω ότι αυτές οι κοπέλλες συντελούν ένα πολύ σημαντικό κοινωνικό έργο. Και μιλώντας με αρκετές από αυτές διαπιστώνω ότι είναι και πολύ καλοί άνθρωποι. Απλά το επάγγελμα που διάφορες συνθήκες τις οδήγησαν να ασκήσουν είναι δύσκολο, άχαρο και σίγουρα όχι κάτι για το οποίο μπορεί κανείς να το προβάλλει.

Για αυτό άλλωστε τα "σπίτια" αυτά λέγονται και οίκοι ανοχής: είναι κάτι το οποίο η κοινωνία ανέχεται (γιατί είναι μια πραγματική και βασική ανθρώπινη ανάγκη) αλλά από την άλλη δεν μπορεί να υπερηφανεύεται κιόλας ή να το καλλιεργεί/ενθαρύννει.

It's a dirty job, but someone has to do it.

Για παράδειγμα θεωρώ ότι αν κάποια στιγμή οι κοπέλλες αυτές σταματήσουν και κάνουν οικογένεια , θα πρέπει να διαγράψουν το παρελθόν τους, θαμμένο μακριά από την οικογένεια τους, τον άντρα τους , τα παιδιά τους κτλ. αν αυτό είναι δυνατό φυσικά. Γιατί η ψυχολογία των αγαπημένων τους θα πιάσει πάτο κυριολεκτικά. Εκτός αν το γνωρίζουν, από χρειάζονται πολύ λεπτοί χειρισμοί.

Αλλιώς αντιμετωπίζει ένας χρήστης των υπηρεσιών αυτών τις κοπέλλες (σεβασμός, συμπάθεια, πάθος,λατρεία ακόμα και αγάπη) και διαφορετικά ένα συγγενικό τους πρόσωπο.  

Κλείνοντας επαναλαμβάνω ότι τις κοπέλλες τις αντιμετωπίζω με σεβασμό και συμπάθεια. Πιστεύω όμως ότι αυτές μετά το τέλος της εργασίας θα πρέπει να ανοίξουν ένα νέο κεφάλαιο (με τα χρήμτα που έχουν αποκομίσει), να κάνουν μια νέα αρχή και να αφήσουν την οικογένεια τους μακριά από όλα αυτά.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Πριν λίγο καιρό μπήκα σε ένα taxi και ο οδηγός μου έπιασε την κουβέντα και τελικά με ρώτησε το επάγγελμά μου... και φυσικά απάντησα "είμαι ιερόδουλη"... μου λέει "και το λες έτσι απλά"? Τον ρώτησα αν έχει πάει σε οίκο και φυσικά είχε πάει...οπότε η επόμενη ερώτησή μου ήταν "τότε προς τι το σοκ?" και φυσικά δεν υπήρχε απάντηση...

ρε πλάκα κάνουμε εδώ μέσα με τους γελοίους.....
οι περισσότεροι εδώ μου μιλάνε για την Ελληνική φυλή, τη Αρεια την καθαρή να γαμήσουμε τους μετανάστες, τους αλαβανούς του Τούρκους και που τους βρισκεις που τους χάνεις στη Φυλής να γαμάνε μαύρες άσπρες, ρωσσίδες, αλβανίδες, βουλγάρες και γενικά ό,τι φυλή διαθέτει ο πύργος της Βαβέλ...
Για να μην πούμε ότι τα καθαρά παιδιά του ελληνικού γένους μπαίνουν πριν, ή μετά από Πακιστάνια, Ινδά και γενικά ό,τι αλλοδαπά μπαίνουν να ξεχαρμανιάσουν.....

Αλλά ας μην το συνεχίσω γιατί δεν θεωρώ υποτιμητικό το επάγγελμα των ιερόδουλων.
Αλλο θεωρώ υποτιμητικό.....  :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot:
 

Επισκέπτης
ρε ενφορσερ αυτο πηγα να γραψω μολις τωρα...με προλλαβες...ακριβως το ιδιο :)


απο χιο ξανθιωτη :)
από χίο έ, είναι και όμορφο νησί. έχω δύο φίλους χιότες και δεν είναι πάντως στενόμυαλοι.οπως πιστεύω για εμάς και εσεις είστε από τα καλύτερα παιδιά. έτσι έχω καταλάβει από τους φίλους μου τουλάχιστον.
υποτίθεται πάντως οτι σε μερικά νησιά έπρεπε να είστε λίγο πιο απελευθερωμένοι.
 

Παολα

Ιερόδουλη
Εγγρ.
21 Μαΐ 2007
Μηνύματα
3.305
Like
0
ρε πλάκα κάνουμε εδώ μέσα με τους γελοίους.....
οι περισσότεροι εδώ μου μιλάνε για την Ελληνική φυλή, τη Αρεια την καθαρή να γαμήσουμε τους μετανάστες, τους αλαβανούς του Τούρκους και που τους βρισκεις που τους χάνεις στη Φυλής να γαμάνε μαύρες άσπρες, ρωσσίδες, αλβανίδες, βουλγάρες και γενικά ό,τι φυλή διαθέτει ο πύργος της Βαβέλ...
Για να μην πούμε ότι τα καθαρά παιδιά του ελληνικού γένους μπαίνουν πριν, ή μετά από Πακιστάνια, Ινδά και γενικά ό,τι αλλοδαπά μπαίνουν να ξεχαρμανιάσουν.....

Αλλά ας μην το συνεχίσω γιατί δεν θεωρώ υποτιμητικό το επάγγελμα των ιερόδουλων.
Αλλο θεωρώ υποτιμητικό.....  :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot:
Persona μου τι θεωρείς υποτιμητικό εσυ? Θα μου πεις? Μ' αρέσεις όταν φουντώνεις... :grin: :grin: :grin: :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δηλαδή κανένας δεν θα ήταν υπερήφανος αν μάθαινε ότι ένα συγγενικό του πρόσωπο (γιαγιά, μάνα, αδερφή , κόρη, ξαδέρφη κτλ) ασκούσε αυτό το επάγγελμα.
καλό θα ήταν να ξεκινήσει πρώτα με αυτά που έχει κάνει αυτόε ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ.
Τεσπα.....
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε πουτάνα (πλην μιας φοράς για την εμπερία).Αυτό δεν πάει να πει ότι με πειράζει η ύπαρξή τους.
Από την άλλη με πειράζει να γαμιέται κάποιος μαζί μου περιμένοντας να πέσει το τάλαρο.
Κοινώς θεωρώ μέγιστη ξεφτίλα πρώτα το ότι πληρώνω εγώ για να γαμήσω και δεν ασχολούμαι ότι κάποιος πληρώνεται για να γαμηθεί.
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
καλό θα ήταν να ξεκινήσει πρώτα με αυτά που έχει κάνει αυτόε ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ.
Τεσπα.....
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε πουτάνα (πλην μιας φοράς για την εμπερία).Αυτό δεν πάει να πει ότι με πειράζει η ύπαρξή τους.
Από την άλλη με πειράζει να γαμιέται κάποιος μαζί μου περιμένοντας να πέσει το τάλαρο.
Κοινώς θεωρώ μέγιστη ξεφτίλα πρώτα το ότι πληρώνω εγώ για να γαμήσω και δεν ασχολούμαι ότι κάποιος πληρώνεται για να γαμηθεί.
Μήπως μας προσβάλεις???  :idiot: :idiot: :idiot: λέω εγώ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μήπως μας προσβάλεις???  :idiot: :idiot: :idiot: λέω εγώ...
απευθύνθηκα σε σένα;
ψάξτο καλύτερα.
ο καθένας έχει κάποια στάνταρ για τον εαυτό του. Εγώ αναφέρω ΤΙ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ.
Και μη μιλάς για προσβολές. Ξεκίνα από αυτούς που πηγαίνουν σε πουτάνες και το κρύβουν. Εγώ είχα σχέση με στριπτηζού δημοσίως χωρίς να κολώνω. Αλλά γαμούσα επειδή με γούσταρε, όχι επειδή πλήρωνα.
Εάν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά και προσβάλλεσαι πρόβλημά σου.
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
απευθύνθηκα σε σένα;
ψάξτο καλύτερα.
ο καθένας έχει κάποια στάνταρ για τον εαυτό του. Εγώ αναφέρω ΤΙ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ.
Και μη μιλάς για προσβολές. Ξεκίνα από αυτούς που πηγαίνουν σε πουτάνες και το κρύβουν. Εγώ είχα σχέση με στριπτηζού δημοσίως χωρίς να κολώνω. Αλλά γαμούσα επειδή με γούσταρε, όχι επειδή πλήρωνα.
Εάν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά και προσβάλλεσαι πρόβλημά σου.
Χωρίς λόγια...
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
από χίο έ, είναι και όμορφο νησί. έχω δύο φίλους χιότες και δεν είναι πάντως στενόμυαλοι.οπως πιστεύω για εμάς και εσεις είστε από τα καλύτερα παιδιά. έτσι έχω καταλάβει από τους φίλους μου τουλάχιστον.
υποτίθεται πάντως οτι σε μερικά νησιά έπρεπε να είστε λίγο πιο απελευθερωμένοι.

ευχαριστω για τα καλα λογια :)

μα ειναι "ανοιχτομυαλοι" υποτιθεται....διαβασε τι εγραψα πιο πανω....οι αντρες πανε στα κωλομπαρα (με την ανοχη των συζυγων μαλιστα...δεν το κανουν κρυφα), μιλανε ανοιχτα για μπουρδελα και στριτπιτζαδικα παρολαυτα η υποκρισια παραμενει οταν μιλανε βαζοντας ταμπελες και χαρακτηριζοντας τις γυναικες τις οποιες οι ιδιοι επισκεπτονται :)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ευχαριστω για τα καλα λογια :)

μα ειναι "ανοιχτομυαλοι" υποτιθεται....διαβασε τι εγραψα πιο πανω....οι αντρες πανε στα κωλομπαρα (με την ανοχη των συζυγων μαλιστα...δεν το κανουν κρυφα), μιλανε ανοιχτα για μπουρδελα και στριτπιτζαδικα παρολαυτα η υποκρισια παραμενει οταν μιλανε βαζοντας ταμπελες και χαρακτηριζοντας τις γυναικες τις οποιες οι ιδιοι επισκεπτονται :)
και πάντα φταίνε οι άλλοι και οι πουτάνες για το χάλι τους. ΠΑΝΤΑ...
δες τις απάντησεις πιο πάνω.......
 

Παολα

Ιερόδουλη
Εγγρ.
21 Μαΐ 2007
Μηνύματα
3.305
Like
0
Για παράδειγμα θεωρώ ότι αν κάποια στιγμή οι κοπέλλες αυτές σταματήσουν και κάνουν οικογένεια , θα πρέπει να διαγράψουν το παρελθόν τους, θαμμένο μακριά από την οικογένεια τους, τον άντρα τους , τα παιδιά τους κτλ. αν αυτό είναι δυνατό φυσικά. Γιατί η ψυχολογία των αγαπημένων τους θα πιάσει πάτο κυριολεκτικά. Εκτός αν το γνωρίζουν, από χρειάζονται πολύ λεπτοί χειρισμοί
Συγνώμη αλλά διαφωνώ....Γιατί να ξεγράψω το παρελθόν μου...δεν  το κατάλαβα? Θα είναι σαν να αρνούμαι ότι είμαι... Ο άνθρωπος που θα είναι μαζί μου και θα θέλει να κάνει οικογένεια θα πρέπει να τα ξέρει, αλλιώς θα πρέπει να του λέω ψέματα. Αν δεν μπορεί να δεχτεί ότι ειμαι ή υπήρξα δεν τον θέλω μαζί μου... Ούτε θεωρώ βρώμικη την δουλειά μας... Θεωρώ μεγαλύτερη βρωμιά να είσαι σε ένα γραφείο με το κουστούμι σου και να ρουφάς το αίμα των ανθρώπων που δουλεύουν για σένα....την βρωμιά την προκαλούν οι άνθρωποι και όχι οι δουλειές...
 

Επισκέπτης
Μήπως μας προσβάλεις???  :idiot: :idiot: :idiot: λέω εγώ...
Δεν κατηγορεί αυτούς που πληρώνουν, κατηγορεί αυτούς που ενώ πληρώνουν υποτιμούν αυτές που πληρώνουν! Όταν υποτιμά κάτι κάποιος δεν ασχολείσαι μαζί του, το απαξιεί μη συμμετέχοντας, όταν το απαξιεί αλλά συμμετέχει σε αυτό όντως είναι οξύμωρο και αντικρουόμενο!
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
φοβερή απάντηση, μιλάμε προσβλήθηκα τώρα.
Σκοπός μου δεν ήταν αυτός. Και δεν εχω ως σκοπό ούτε να χαλαστώ με οποιονδήποτε που όταν εκφράζεται είανι σαν να αφήνει μπιχτές. Καλή σου μέρα. Άλλη φορά ίσως συμφωνησουμε σε κάτι... ;) ;) ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν κατηγορεί αυτούς που πληρώνουν, κατηγορεί αυτούς που ενώ πληρώνουν υποτιμούν αυτές που πληρώνουν! Όταν υποτιμά κάτι κάποιος δεν ασχολείσαι μαζί του, το απαξιεί μη συμμετέχοντας, όταν το απαξιεί αλλά συμμετέχει σε αυτό όντως είναι οξύμωρο και αντικρουόμενο!

ρε μην ασχολείσαι.
Πρέπει να πάει σε μεταφραστή γι αυτό που έγραψες......
 

Pitsirikos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2008
Μηνύματα
3.747
Κριτικές
109
Like
75
Πόντοι
2.227
Δεν κατηγορεί αυτούς που πληρώνουν, κατηγορεί αυτούς που ενώ πληρώνουν υποτιμούν αυτές που πληρώνουν! Όταν υποτιμά κάτι κάποιος δεν ασχολείσαι μαζί του, το απαξιεί μη συμμετέχοντας, όταν το απαξιεί αλλά συμμετέχει σε αυτό όντως είναι οξύμωρο και αντικρουόμενο!
Άλλο αυτό. Τότε ας κάτσει να βάλει επεξήγηση. Εδώ συμφωνω και εγώ απολύτως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom