Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
θα ήθελα να επιβεβαιώσω τη διαφορα ανάμεσα σε χώρες με πραγματικό πολιτισμό και σε βαλκανικές χώρες με σκύλο-γύφτο πολιτισμό
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε μλκ, χάνεις λάδια?

τι φλας έφαγες πάλι?

σε ενόχλησε κανείς?

τσίμπησες μαρή κορδελιάστρα;
άσε με να πριζώσω τα παλλικάρια που διαμαρτύρονται για τον καφέ στην Ελλάδα, αλλά πού τους βρίσκεις, πού τους χάνεις στην καφετέρια να πλερώνουν 6 Ευρώ το πισσόνερο είναι......
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
θα ήθελα να επιβεβαιώσω τη διαφορα ανάμεσα σε χώρες με πραγματικό πολιτισμό και σε βαλκανικές χώρες με σκύλο-γύφτο πολιτισμό

Και εγώ συμφωνώ Yorgo, από τους κουτόφραγκους οι περισσότεροι μόνο ξέρουν κάτι αξύριστους με σανδάλια
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
τσίμπησες μαρή κορδελιάστρα;
άσε με να πριζώσω τα παλλικάρια που διαμαρτύρονται για τον καφέ στην Ελλάδα, αλλά πού τους βρίσκεις, πού τους χάνεις στην καφετέρια να πλερώνουν 6 Ευρώ το πισσόνερο είναι......
Εδω εχεις δικιο 100%.δεν μπορω να καταλαβω τι βρισκουν στις καφετεριες :jerking:η πλακα ειναι οτι καθονται με της ωρες και συζητανε και λενε οτι :knockinb:  :2funny:το καταλαβαινω να κατσεις να φας κατι.ή να πας στην καφετερια με μια γκομενα.αλλα μαντραχαλαδες να καθονται και να χαλανε τα λεφτα τους ετσι.αν σκεφτεις οτι πανε 2 φορες τη μερα και δινουν την καθε φορα απο 5 Ευρω δηλαδη σε 2 μερες 20 Ευρω.θα μπορουσαν με τα ιδια λεφτα να  :knockinb:καθε 2 μερες στη Φυλης!!!αντι να καθονται και να :jerking:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Εδω εχεις δικιο 100%.δεν μπορω να καταλαβω τι βρισκουν στις καφετεριες :jerking:η πλακα ειναι οτι καθονται με της ωρες και συζητανε και λενε οτι :knockinb:  :2funny:το καταλαβαινω να κατσεις να φας κατι.ή να πας στην καφετερια με μια γκομενα.αλλα μαντραχαλαδες να καθονται και να χαλανε τα λεφτα τους ετσι.αν σκεφτεις οτι πανε 2 φορες τη μερα και δινουν την καθε φορα απο 5 Ευρω δηλαδη σε 2 μερες 20 Ευρω.θα μπορουσαν με τα ιδια λεφτα να  :knockinb:καθε 2 μερες στη Φυλης!!!αντι να καθονται και να :jerking:

Ναι αλλά στη Φυλής θα κάθονταν κανά πεντάλεπτο μέχρι να τους ξεπετάξει η τάνα...
Ενώ στην καφετέρια, τρομπάρουνε με τις ώρες...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Ναι αλλά στη Φυλής θα κάθονταν κανά πεντάλεπτο μέχρι να τους ξεπετάξει η τάνα...
Ενώ στην καφετέρια, τρομπάρουνε με τις ώρες...
στη Φυλης τρως κανα δυωρο το λιγοτερο μεχρι να πας να τα γυρισεις να μπεις να  :knockinb: μετα να ξαναπας πισω.
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
dimitrakis29...άλλο εννοεί ο imaginas. η περιοχή στην οποία πήγε για καφέ...είναι πολύ ιδιαίτερη.

είναι το οικονομικό κέντρο της ευρώπης, στην σκιά του ουρανοξύστη της ευρωπαϊκής τράπεζας αλλά και αυτού της Deutsche Bank, 2-3 εκατοντάδες μέτρα από το χρηματιστήριο της φρανκφούρτης, 5 λεπτά από καταστήματα που π.χ. δεν αντιπροσωπεύονται στην ελλάδα και γενικά κυκλοφορεί κόσμος από "άλλο πλανήτη" και άλλα πολλά, τα οποία δεν μπορείς να φανταστείς, πρέπει να τα δεις για να καταλάβεις

ε....ο καφές έχει την τιμή που σας είπε...γενικά οι τιμές είναι απολύτως λογικές, μάλλον φτηνές και το βασικότερο, ο κόσμος είναι νορμάλ και ας έχει παρκάρει με ferrari 2-3 στενά πιο κάτω

αντίστοιχο σκηνικό στην Ελλάδα....μπορεί να έβαζαν και πορτιέρηδες στους δρόμους για μην μπορείς να πλησιάσεις, οι τιμές θα ήταν πιο ακριβές από Monte Carlo και Geneva και η μύτη όλων θα έξυνε τον ουρανό

αυτό μεταφέρει ο imaginas...και είναι κάτι που το διαπιστώνουν πολλοί επισκέπτες της περιοχής

είναι η διαφορά του πραγματικού sophisticated/civilized μέρους της δυτικής ευρώπης από την ψευτογκλαμουριά της νοτιοανατολικής και την βλαχογκλαμουριά της ανατολικής ευρώπης, στις οποίες περιοχές αποτελεί μαγκιά να πληρώνεις πολλά για κάτι που δεν αξίζει όσα σου ζητάνε και να το επιδεικνύεις όσο περισσότερο γίνεται,  και τα οποία φαινόμενα οφείλονται στον γρήγορο, αδικαιολόγητο και απρόσμενο πλουτισμό διάφορων τσοπάνηδων με μηδενικό πραγματικό πολιτισμικό υπόβαθρο
  :thumbsup: ετσι ειναι ακριβως ειναι φιλε! ποτε μου δε καταλαβα τους επαρχιωτες, (ειμαι και εγω ενας απο αυτους) και τους νεους-ες των δυτικων προαστιων που τρεχουν στο κωλονακι (με ωο) και στο κεφαλαρι για καφε :jerking: ποσο κρυμμενο κοπλεξ κρυβεται πια σ αυτη τη χωρα!
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Στο ερώτημα σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε, η Ελλάδα καταλαμβάνει την 25η θέση από τις 182 χώρες μέλη του ΟΗΕ.
Σύμφωνα με το Πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών για την Ανάπτυξη (UNDP) και βάσει στοιχείων που συλλέχθηκαν πριν την παγκόσμια οικονομική κρίση, στην κορυφή των πλέον επιθυμητών χωρών του πλανήτη παραμένει η Νορβηγία και ακολουθούν η Αυστραλία, η Ισλανδία και ο Καναδάς, αφού διαθέτουν τον υψηλότερο δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης.
Στις τελευταίες θέσεις βρίσκονται ο Νίγηρας, το Αφγανιστάν και η Σιέρρα Λεόνε, που διαθέτουν τις χειρότερες επιδόσεις στον τομέα της ανθρώπινης ανάπτυξης.
Ο λόγος είναι απλός: Το προσδόκιμο ζωής στο Νίγηρα είναι τα 50 χρόνια, περίπου 30 χρόνια λιγότερο από αυτό της Νορβηγίας, ενώ το κάθε δολάριο που κερδίζει ένας άνθρωπος αντιστοιχεί σε 85 δολάρια στη σκανδιναβική χώρα.
Μεγάλο προσδόκιμο ζωής έχουν οι Ιάπωνες με 82,7 χρόνια, ενώ το Αφγανιστάν έχει μόλις 43,6 χρόνια.
Κατά τη φετινή έρευνα, πέντε χώρες η -Κίνα, η Βενεζουέλα, το Περού, η Κολομβία και η Γαλλία- κατάφεραν να «ανέβουν» ψηλότερα στη λίστα, βελτιώνοντας το ΑΕΠ και το προσδόκιμο ζωής. Η Κίνα, η Κολομβία και η Βενεζουέλα βελτίωσαν τις αποδόσεις τους και στην εκπαίδευση, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημείωσε η Τζαμάικα.

Τώρα με τον Γιωργάκη θα ανέβουμε κι άλλο!  :grin:


 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
φιλε θα μου επιτρεψεις αλλα αυτες οι ερευνες δεν σημαινουν τιποτα! παρουσιαζουν μονο το ποσο καλα "περναει" καποιος, το βιοτικο επιπεδο δλδ με βαση τη καταναλωση καθε χωρας! αυτο δε λεει τιποτα!  γιατι εμεις καταναλωνουμε με δανεικα λεφτα! :jerking: δε παραγουμε τιποτα! για ποσο ακομα θα μας σωζουν ο τουρισμος και η ναυτιλια! πολλες αναπτυσσομενες χωρες μπαινουν δυναμικα σ αυτους τους τομεις και τα πραγματα θα δυσκολεψουν! η χωρα που τα 2 μεγαλα κομματα εκαναν το 40% του πληθυσμου δημοσιους υπαλληλους μονο και μονο για να εχουν εκλογικη "βαση", κατερευσε!  να δουμε ποιος θα μας δανεισει τωρα! οι εκλογες και η αλλαγη κυβερνησης εγιναν γι αυτο το λογο, για καλυτερες συνθηκες δανεισμου! ωραια θα δανειστουμε, οι δημοσιοι θα πληρωθουν (για το κοπο τους να μας ψηφισουν) και μετα?  θα ξαναδανειστουμε? ως ποτε? μονο ενα "ιρλανδικο θαυμα" θα μας σωσει! (και μη πει κανεις οτι αποτυχαν επειδη τα βρηκαν σκουρα τωρα με τη κριση)  ενα πολυ καλο παραδειγμα για το πως ερχονται επενδυσεις σε μια χωρα! αλλα δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος! :helpplea: μια χωρα που οι αγροτες της εκαναν τις επιδοτησεις 4χ4 και λουλουδια στα μπουζουκια! και οι μικροαστοι φεσωθικαν για μια bmw και ενα audi! δεν εχει κανενα μελλον, αν δεν αλλαξει ριζικα νοοτροπια :headbang:
 

Jim the greek

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
75
Like
0
Πόντοι
0
φιλε θα μου επιτρεψεις αλλα αυτες οι ερευνες δεν σημαινουν τιποτα! παρουσιαζουν μονο το ποσο καλα "περναει" καποιος, το βιοτικο επιπεδο δλδ με βαση τη καταναλωση καθε χωρας! αυτο δε λεει τιποτα!  γιατι εμεις καταναλωνουμε με δανεικα λεφτα! :jerking: δε παραγουμε τιποτα! για ποσο ακομα θα μας σωζουν ο τουρισμος και η ναυτιλια! πολλες αναπτυσσομενες χωρες μπαινουν δυναμικα σ αυτους τους τομεις και τα πραγματα θα δυσκολεψουν! η χωρα που τα 2 μεγαλα κομματα εκαναν το 40% του πληθυσμου δημοσιους υπαλληλους μονο και μονο για να εχουν εκλογικη "βαση", κατερευσε!  να δουμε ποιος θα μας δανεισει τωρα! οι εκλογες και η αλλαγη κυβερνησης εγιναν γι αυτο το λογο, για καλυτερες συνθηκες δανεισμου! ωραια θα δανειστουμε, οι δημοσιοι θα πληρωθουν (για το κοπο τους να μας ψηφισουν) και μετα?  θα ξαναδανειστουμε? ως ποτε? μονο ενα "ιρλανδικο θαυμα" θα μας σωσει! (και μη πει κανεις οτι αποτυχαν επειδη τα βρηκαν σκουρα τωρα με τη κριση)  ενα πολυ καλο παραδειγμα για το πως ερχονται επενδυσεις σε μια χωρα! αλλα δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος! :helpplea: μια χωρα που οι αγροτες της εκαναν τις επιδοτησεις 4χ4 και λουλουδια στα μπουζουκια! και οι μικροαστοι φεσωθικαν για μια bmw και ενα audi! δεν εχει κανενα μελλον, αν δεν αλλαξει ριζικα νοοτροπια :headbang:


Σωστοτατος


να δουμε μονο ποιος θα εχει τα αντερα να κανει κατι για την χωρα ?
 

argentinos

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2007
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
φοβερο θεμα παιδια,θα συνεχισω να το διαβαζω.
αισθανομαι κ εγω ακριβως ετσι με το παλικαρι που ανοιξε το θεμα αυτο.
απλως να σας μεταφερω τι μου ειπε ενας γαλλος,πριν απο 1 μηνα που δουλευα στην γαλλια.
"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι"
τα συμπερασματα δικα σας.
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16

"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι"
  φοβερο το παραδειγμα του γαλλου! φαινεται οτι μας εχει ψυχολογησει σωστα!  τελικα ακροβατουμε σα νοοτροπια! ουτε ανατολη ειμαστε ουτε δυση! ουτε ευρωπη ουτε μεση ανατολη! οι πολιτικοι μας δεξιοι αριστεροι κεντρωωοι ολοι διεφθαρμενοι!  δεν υπαρχει φως στον οριζοντα :helpplea:
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
25
Πόντοι
616
"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι"
τα συμπερασματα δικα σας.

,...μήπως του τον φόρεσε κανένας Ελληνας οθωμανικά και του πε και κανα, <<βα φαν κούλο>> και μπερδεύτηκε το παλληκάρι ?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι"
   φοβερο το παραδειγμα του γαλλου! φαινεται οτι μας εχει ψυχολογησει σωστα!  τελικα ακροβατουμε σα νοοτροπια! ουτε ανατολη ειμαστε ουτε δυση! ουτε ευρωπη ουτε μεση ανατολη! οι πολιτικοι μας δεξιοι αριστεροι κεντρωωοι ολοι διεφθαρμενοι!  δεν υπαρχει φως στον οριζοντα :helpplea:
καλητερα να ειμαι Τουρκος παρα κωλοευρωπαιος!!!Οι ανατολιτες δεν γουσταρουν να δουλευουν!ξενογαμανε!και γενικα ζουνε πολυ καλητερα απο τα μυρμηγκια Γερμανους.που ολο δουλευουν!
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
   :thumbsup: ετσι ειναι ακριβως ειναι φιλε! ποτε μου δε καταλαβα τους επαρχιωτες, (ειμαι και εγω ενας απο αυτους) και τους νεους-ες των δυτικων προαστιων που τρεχουν στο κωλονακι (με ωο) και στο κεφαλαρι για καφε :jerking: ποσο κρυμμενο κοπλεξ κρυβεται πια σ αυτη τη χωρα!

Δε νομίζω πως είναι κρυμμένο το κόμπλεξ...
Είναι τέτοιο το μέγεθός του, άλλωστε, που είναι αδύνατο να κρυφτεί!!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι"
   φοβερο το παραδειγμα του γαλλου! φαινεται οτι μας εχει ψυχολογησει σωστα!  τελικα ακροβατουμε σα νοοτροπια! ουτε ανατολη ειμαστε ουτε δυση! ουτε ευρωπη ουτε μεση ανατολη! οι πολιτικοι μας δεξιοι αριστεροι κεντρωωοι ολοι διεφθαρμενοι!  δεν υπαρχει φως στον οριζοντα :helpplea:
Ψαγμένο το Γαλλάκι!  :thumbsup:
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
"εσεις οι Ελληνες,ειστε τουρκοι,που νομιζετε οτι ειστα ιταλοι''
απο τις κλασικες μεγαλες αληθειες που ισχυουν μας αρεσει δεν μας αρεσει...
Ευρωπαιος με θεωριες περι: μαγκιας ,τσαμπουκα,φιλοτιμο κλπ αηδιες ΔΕΝ γινεσαι... :think: :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom