Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Πολωνια και εγώ θα πήγαινα

Οι γυναίκες εκεί είναι φοβερες και πολύ ευγενικές

Νόμιζα ότι μου κάνανε πλακα στην αρχή

οι αριστοκράτισσες του ανατολικού μπλοκ

τα πιο δυνατά party girls του ανατολικού μπλοκ

και μιας και η παγκοσμιοποίηση είναι στο φόρτε της, δεν χρειάζεται να πας εκεί...τις διακτινίζεις όπου σε βολεύει!  ;)
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
ναι, εκει.. δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα.... εχει αλλο ενα στη Κυψελη αλλα οι μαλακες απογορεψανε το καπνισμα μεσα.. εχει και αλλο στη Βικτωρια, αλλα δουλευει μονο ΣΚ....και πολλα στη Καληθεα, αλλα γεματα με ρωσοποντιους...

επιβεβαιωνω και τους δυο χαρακτηρισμους. και ειναι (πολυ) νοστιμο... αλλα οτι ειναι και πιασοκωλε και οχι με την καλη εννοια  :P :P και να πω οτι συμφωνα με κοπελες της πρωην ΕΣΣΔ που με πηγανε κατα καιρους εκει ειναι αρκετα πιστο στις παραδοσιακες γευσεις.
 

goystakias

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2007
Μηνύματα
286
Like
38
Πόντοι
1
γεια σας.ξεφιγατε παιδες απο το θεμα!διαβασα περιλιπτικα το θεμα και θελω να πω οτι ετσι ακριβως ειναι οπως τα περιγραφη αυτος που ειναι το thread για την ελλαδα.απλα ολη μας πρεπει να καταλαβουμε κατι ελλαδα=connections Πολιτικα κτλπ.διαφορετικα....ααααααστοοοοο ποναειιιι αστοοοοο!!!Μονο που καποιη εχουν ακομα την "ΧΑΖΗ" ιδεα (κατα τας ελλαδας μυαλα)ΕΓΩ ΡΕ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ!αλλοι τρεχουν σαν τους μαλακες σε πορειες,,,εεεε ααααα ουυυυυ!και αλλοι απο πισο χοντροοικονομαν,καθονται και δεν φενουνται ΠΟΥΘΕΝΑ!και αυτοι οι ηλιθιοι που συνυθως ειναι κομματικη-ψευτοσυνδικαλιστες μονο να φοναζουν ξερουν για τους "ΔΗΘΕΝ"αγωνες που τα λαμογια απο πισο τρωνε με χρυσα κουταλια και αυτοι απλα φενονται ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ-ΠΙΟΝΙΑ διχως να αντιλαμβανοναι την πραγματικοτητα οτι ====ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ=== οτι και να πεις,οσο και να φοναξεις στους δρομμους,στα μπαλκονια,στης ταρατσες στης σοφιτες,===ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ==EEEEE ΚΛΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΤΑΙ.....ασε τωρα με την κριση και το εξωτερικο θα γινει χειροτερο απο την ελλαδα..αντε καίμενε...χωρις λεφτα και το ποιο προκομενο κρατος γα..σε ψηλα καπελα!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Μάγκες όπου φύγει φύγει...
Μόλις γύρισα από την Φρανκφούρτη και έχω μείνει ακόμα άναυδος...Μιλάμε για τη φτήνια,για την συμπεριφορά των Γερμαναράδων,για τις γκομενάρες για για για...
3 ημέρες εκεί άκουσα 5 φορές κορνάρισμα και οι 4 ήταν για χαιρετούρα μεταξύ οδηγών.Με το που πάτησα στην Αθήνα κουφάθηκα από το κορνάρισμα...Δεν ξέρω αν τους έκανε ανθρώπους η ήττα στον πόλεμο,αλλά μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.Στα πάντα...Εχθές το βράδυ σταμάτησα σε μια γωνία να δω το χάρτη στη μικρή πόλη όπου έμενα,και σε 3 λεπτά ήρθε μια κοπέλα να με εξυπηρετήσει,να μου δώσει ότι συμβουλή μπορούσε,έστω και σε μέτρια Αγγλικά.Μια κυρία με πήρε από τη στάση του τραμ και με πήγε μέχρι τον σταθμό του προαστιακού!!!
Ένας εσπρέσο σε καφετέρια στην παλιά όπερα (Ευχαριστώ τον Yorgos για τις πολύτιμες συμβουλές του επί τη ευκαιρία)μόνο 2,20€.Μια μπλούζα για σκι της North Face μόλις 50€.Μια κάρτα Sandisk            extremeIII 4gb που αγόρασα εδώ την Τρίτη στα 35€,εκεί έκανε 28,20€ και φυσικά την πήρα!Η αντίστοιχες τιμές στα 8gb ήταν 56 εδώ και 48 εκεί.Και δεν μιλάμε για πολυκατάστημα αλλά σε μαγαζί κοντά στην όπερα.Εμείς εδώ είμαστε μάγκες...
Μόνο τα ΜΜΜ ήταν ακριβά εκεί.Αλλά οι επιλογές πολλές.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Οποσδηποτε η Γερμανια δεν μπορει να συγκριθει με την Ελλαδα.Οι Αυστριακοι ειναι ακομα πιο ευγενικοι!.οσο για την διαφορα στις τιμες.στα ηλεκτρονικα ειναι πολυ μικρες.αν πας σε Σουπερ Μαρκετ θα δεις οτι στην Ελλαδα πολλα πραγματα ειναι 2-3 φορες ακριβοτερα.Π.Χ. Παμπερς!(στην Ελλαδα εχουν 11-12 Ευρω στη Γερμανια 3.95-4.5 τα ιδια ακριβως) Τεστ Εγκυμοσινης,σε ολη την Ευρωπη εχουν 3 φορες φτηνοτερα απο οτι στην Ελλαδα! :headbang:.
 

spiderdom

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
1.087
Κριτικές
24
Like
240
Πόντοι
5.175
Απο τετερτη επεστρεψα στην ολλανδια και για τους υπολοιπους πεντε μηνες θα ειμαι εδω λογο της δουλειας μου.Στο μαρκετ που πηγα σημερα τα τροφιμα που πηρα καστισαν σχεδον τα μισα λεφτα απο το να τα επαιρνα απο τον ΑΒ στην αθηνα.
Καφες γαλα ζαχαρη λαδι λαχανικα αφρολουτρο κλπ ακριβως οι ιδιες μαρκες και ιδιες ποσοτητες με κατω.Οι βιτρινες στο αμστερνταμ εχουν γεμισει με ΒΛΚΠ(βαλκανιες πορνες),πολλοι τουριστες και περιεργοι κατι που με αποθει απο την εν λογο γειτονια της πολης.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μάγκες όπου φύγει φύγει...
Μόλις γύρισα από την Φρανκφούρτη και έχω μείνει ακόμα άναυδος...Μιλάμε για τη φτήνια,για την συμπεριφορά των Γερμαναράδων,για τις γκομενάρες για για για...
3 ημέρες εκεί άκουσα 5 φορές κορνάρισμα και οι 4 ήταν για χαιρετούρα μεταξύ οδηγών.Με το που πάτησα στην Αθήνα κουφάθηκα από το κορνάρισμα...Δεν ξέρω αν τους έκανε ανθρώπους η ήττα στον πόλεμο,αλλά μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.Στα πάντα...Εχθές το βράδυ σταμάτησα σε μια γωνία να δω το χάρτη στη μικρή πόλη όπου έμενα,και σε 3 λεπτά ήρθε μια κοπέλα να με εξυπηρετήσει,να μου δώσει ότι συμβουλή μπορούσε,έστω και σε μέτρια Αγγλικά.Μια κυρία με πήρε από τη στάση του τραμ και με πήγε μέχρι τον σταθμό του προαστιακού!!!
Ένας εσπρέσο σε καφετέρια στην παλιά όπερα (Ευχαριστώ τον Yorgos για τις πολύτιμες συμβουλές του επί τη ευκαιρία)μόνο 2,20€.Μια μπλούζα για σκι της North Face μόλις 50€.Μια κάρτα Sandisk             extremeIII 4gb που αγόρασα εδώ την Τρίτη στα 35€,εκεί έκανε 28,20€ και φυσικά την πήρα!Η αντίστοιχες τιμές στα 8gb ήταν 56 εδώ και 48 εκεί.Και δεν μιλάμε για πολυκατάστημα αλλά σε μαγαζί κοντά στην όπερα.Εμείς εδώ είμαστε μάγκες...
Μόνο τα ΜΜΜ ήταν ακριβά εκεί.Αλλά οι επιλογές πολλές.

τι λες ρε τιτανοτεράστιε...
Πες μας και για τον τροχό που ανακάλυψες.

Υ.Γ.
όταν ανακαλύψεις και το Ιντερνετ σόπινγκ να δεις .....
Οχι τροχό.... Τον ένα Αδελφό Ράιτ θα υποδυθείς.....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Οποσδηποτε η Γερμανια δεν μπορει να συγκριθει με την Ελλαδα.Οι Αυστριακοι ειναι ακομα πιο ευγενικοι!.οσο για την διαφορα στις τιμες.στα ηλεκτρονικα ειναι πολυ μικρες.αν πας σε Σουπερ Μαρκετ θα δεις οτι στην Ελλαδα πολλα πραγματα ειναι 2-3 φορες ακριβοτερα.Π.Χ. Παμπερς!(στην Ελλαδα εχουν 11-12 Ευρω στη Γερμανια 3.95-4.5 τα ιδια ακριβως) Τεστ Εγκυμοσινης,σε ολη την Ευρωπη εχουν 3 φορες φτηνοτερα απο οτι στην Ελλαδα! :headbang:.

dimitrakis29...άλλο εννοεί ο imaginas. η περιοχή στην οποία πήγε για καφέ...είναι πολύ ιδιαίτερη.

είναι το οικονομικό κέντρο της ευρώπης, στην σκιά του ουρανοξύστη της ευρωπαϊκής τράπεζας αλλά και αυτού της Deutsche Bank, 2-3 εκατοντάδες μέτρα από το χρηματιστήριο της φρανκφούρτης, 5 λεπτά από καταστήματα που π.χ. δεν αντιπροσωπεύονται στην ελλάδα και γενικά κυκλοφορεί κόσμος από "άλλο πλανήτη" και άλλα πολλά, τα οποία δεν μπορείς να φανταστείς, πρέπει να τα δεις για να καταλάβεις

ε....ο καφές έχει την τιμή που σας είπε...γενικά οι τιμές είναι απολύτως λογικές, μάλλον φτηνές και το βασικότερο, ο κόσμος είναι νορμάλ και ας έχει παρκάρει με ferrari 2-3 στενά πιο κάτω

αντίστοιχο σκηνικό στην Ελλάδα....μπορεί να έβαζαν και πορτιέρηδες στους δρόμους για μην μπορείς να πλησιάσεις, οι τιμές θα ήταν πιο ακριβές από Monte Carlo και Geneva και η μύτη όλων θα έξυνε τον ουρανό

αυτό μεταφέρει ο imaginas...και είναι κάτι που το διαπιστώνουν πολλοί επισκέπτες της περιοχής

είναι η διαφορά του πραγματικού sophisticated/civilized μέρους της δυτικής ευρώπης από την ψευτογκλαμουριά της νοτιοανατολικής και την βλαχογκλαμουριά της ανατολικής ευρώπης, στις οποίες περιοχές αποτελεί μαγκιά να πληρώνεις πολλά για κάτι που δεν αξίζει όσα σου ζητάνε και να το επιδεικνύεις όσο περισσότερο γίνεται,  και τα οποία φαινόμενα οφείλονται στον γρήγορο, αδικαιολόγητο και απρόσμενο πλουτισμό διάφορων τσοπάνηδων με μηδενικό πραγματικό πολιτισμικό υπόβαθρο
 

Επισκέπτης
γεια σας.ξεφιγατε παιδες απο το θεμα!διαβασα περιλιπτικα το θεμα και θελω να πω οτι ετσι ακριβως ειναι οπως τα περιγραφη αυτος που ειναι το thread για την ελλαδα.απλα ολη μας πρεπει να καταλαβουμε κατι ελλαδα=connections Πολιτικα κτλπ.διαφορετικα....ααααααστοοοοο ποναειιιι αστοοοοο!!!Μονο που καποιη εχουν ακομα την "ΧΑΖΗ" ιδεα (κατα τας ελλαδας μυαλα)ΕΓΩ ΡΕ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ!αλλοι τρεχουν σαν τους μαλακες σε πορειες,,,εεεε ααααα ουυυυυ!και αλλοι απο πισο χοντροοικονομαν,καθονται και δεν φενουνται ΠΟΥΘΕΝΑ!και αυτοι οι ηλιθιοι που συνυθως ειναι κομματικη-ψευτοσυνδικαλιστες μονο να φοναζουν ξερουν για τους "ΔΗΘΕΝ"αγωνες που τα λαμογια απο πισο τρωνε με χρυσα κουταλια και αυτοι απλα φενονται ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ-ΠΙΟΝΙΑ διχως να αντιλαμβανοναι την πραγματικοτητα οτι ====ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ=== οτι και να πεις,οσο και να φοναξεις στους δρομμους,στα μπαλκονια,στης ταρατσες στης σοφιτες,===ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ==EEEEE ΚΛΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΤΑΙ.....ασε τωρα με την κριση και το εξωτερικο θα γινει χειροτερο απο την ελλαδα..αντε καίμενε...χωρις λεφτα και το ποιο προκομενο κρατος γα..σε ψηλα καπελα!
:think: Παντελῶς ...ἀκατάληπτον
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
τι λες ρε τιτανοτεράστιε...
Πες μας και για τον τροχό που ανακάλυψες.

Υ.Γ.
όταν ανακαλύψεις και το Ιντερνετ σόπινγκ να δεις .....
Οχι τροχό.... Τον ένα Αδελφό Ράιτ θα υποδυθείς.....

Όταν θα μάθεις τρόπους έναντι σε άτομα που δε σε θίγουν,να το συζητήσουμε.Τώρα δε θα ασχοληθώ να σου απαντήσω.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
dimitrakis29 πήγα και σε super market και είδα τις τιμές.Κοντά στον κεντρικό σταθμό της Φρανκφούρτης σε super market η συσκευασία 12 τεμαχίων ανταλλακτικά gillete mach3 turbo 14€.750γρ ψωμί 1,49 σε φούρνο εκεί που έμενα όταν εδώ τα 700γρ έχουν 1,40.Coca cola 0.5l 0.87€ εδώ την αγοράζω 1€...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όταν θα μάθεις τρόπους έναντι σε άτομα που δε σε θίγουν,να το συζητήσουμε.Τώρα δε θα ασχοληθώ να σου απαντήσω.

οταν θα πάψεις να είσαι βλάχος πονηρίδης νεοέλληνας και θα ανακαλύψεις ότι το λογικό που είναι δεκαετίες ο κανόνας στην Ευρώπη δεν αποτελεί επτασφράγιστο μυστικό σαφώς και να το συζητήσουμε.
Τώρα άλλωστε είσαι απορροφημένος και εκστασιασμένος από τις νέες σου ανακαλύψεις/αποκαλύψεις.....
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Απορώ με αυτό το φόρουμ και τους κανόνες που έχει και δεν τηρεί κανείς moderator.Άτομα σαν τον προηγούμενο θα έπρεπε να είχαν πάρει κόκκινη κάρτα εδώ και καιρό αλλά ή έχουν μέσο ή οι ελέγχοντες το φόρουμ είναι ίδιου χαρακτήρα και δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά.Ακόμα και στα μπουρδέλα υπάρχουν κανόνες,εδώ απ'ότι διαπιστώνω οι κανόνες είναι διακοσμητικοί,και δεν τηρούνται.Υπάρχουν κάποια αξιόλογα άτομα αλλά χάνονται στο χάος που προκαλούν ανθρωπάκια σαν τον προηγούμενο...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Απορώ με αυτό το φόρουμ και τους κανόνες που έχει και δεν τηρεί κανείς moderator.Άτομα σαν τον προηγούμενο θα έπρεπε να είχαν πάρει κόκκινη κάρτα εδώ και καιρό αλλά ή έχουν μέσο ή οι ελέγχοντες το φόρουμ είναι ίδιου χαρακτήρα και δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά.Ακόμα και στα μπουρδέλα υπάρχουν κανόνες,εδώ απ'ότι διαπιστώνω οι κανόνες είναι διακοσμητικοί,και δεν τηρούνται.Υπάρχουν κάποια αξιόλογα άτομα αλλά χάνονται στο χάος που προκαλούν ανθρωπάκια σαν τον προηγούμενο...

έχεις δίκιο....
είμαι ανθρωπάκι...
εσύ είσαι ο τιτανοτεράστιος που ανακάλυψες ΤΩΡΑ τις διαφορές της ευρώπης από την Ελλάδα......

Κάντε με μπαν γιατι ο ιμάντζινας νομίζει ότι είμαι ο ελέγχων το σάιτ.
Βγάλτε μου κόκκινη κάρτα επιτέλους για να ησυχάσει και το επιφανές μας μέλος που πήγε επιτέλους στο εξωτερικό και ανακάλυψε το χάλι της Ελλάδας.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
είναι η διαφορά του πραγματικού sophisticated/civilized μέρους της δυτικής ευρώπης από την ψευτογκλαμουριά της νοτιοανατολικής και την βλαχογκλαμουριά της ανατολικής ευρώπης, στις οποίες περιοχές αποτελεί μαγκιά να πληρώνεις πολλά για κάτι που δεν αξίζει όσα σου ζητάνε και να το επιδεικνύεις όσο περισσότερο γίνεται,  και τα οποία φαινόμενα οφείλονται στον γρήγορο, αδικαιολόγητο και απρόσμενο πλουτισμό διάφορων τσοπάνηδων με μηδενικό πραγματικό πολιτισμικό υπόβαθρο

έεεεεεεεεεεεεεεεελλααααααααααααααααααα....
σοβαρά ρε;
σας ευχαριστούμε που εδώ στο μπουρδέλα μας ανοίγετε τα μάτια όλοι εσείς οι μπαρουτοκαπνισμένοι από το εξωτερικό.....
 

Επισκέπτης
Μὴν ἐνοχλεῖτε τὸν κ. 1personanongrata! Εἶναι ἕν εἶδος κειμηλίου!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
έεεεεεεεεεεεεεεεελλααααααααααααααααααα....
σοβαρά ρε;
σας ευχαριστούμε που εδώ στο μπουρδέλα μας ανοίγετε τα μάτια όλοι εσείς οι μπαρουτοκαπνισμένοι από το εξωτερικό.....

ρε μλκ, χάνεις λάδια?

τι φλας έφαγες πάλι?

σε ενόχλησε κανείς?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom