Νέα

Τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jd
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
528
Πόντοι
36
2ον απο ενα καρτοτηλεφωνο
και δεν φτανει αυτο.
πρεπει να χρησιμοποιεις 1 καρτα που ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙς ΠΟΤΕ καποιο τηλεφωνο που μπορει να σε ταυτοποιησει (πχ. την ξαδεφη σου, τη μαμα σου, τη δουλεια σου, την επισημη γκομενα σου κλπ.) ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.286
Κριτικές
95
Like
11.134
Πόντοι
17.885
Είναι κοντά μια 2η χούντα....
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
ρε σεις ηρεμείστε.. σε όλο τον κόσμο για να πάρεις καρτοκινητό χρειάζεται να δηλώσεις στοιχεία ταυτότητας.. και όσο για τους κατόχους καρτοκινητών.. με το που θα πλησιάζει να σου τελειώσει η κάρτα θα σου ζητήσουν να δηλώσεις στοιχεία και δεν θα δεχθούν να βάλεις χρόνο ανανέωσης χωρίς αυτά, αλλιώς θα σου καταργήσουν την σύνδεση..

μλμ...
Σιγά μη δεχτούν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να καταργήσουν τόσες συνδέσεις και να χάσουν τόσο χρήμα!
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Θα μας κλασουν τα @@  τα μουνοπανα , δεν θα ξεχάσω την μέρα που τρία αρχιδια βγήκαν στην τηλεόραση να ανακοινώσουν στον ελληνικό λαό ότι η VODAFON έκανε παρακολουθήσεις στα κινητά  τηλεφωνά ακόμα και του πολίτικου παρισταμένου τους του Πρωθυπουργού , καλά μεγαλύτερες μαλακιές δεν έχω ακούσει , αυτοί πιστεύουν ότι αυτός ο τόπος έχει 10.000.000 μαλακές , αλλά κάνουν λάθος οι μαλακές είναι αυτοί που ψήφισαν αυτούς τους μαλακές , που τώρα θέλουν να βάλουν ξανά στο παιχνίδι την VODAFON να παρακολουθεί ξανά τα κινητά του κάθε μαλακά , έχουν μεγάλη πλακά οι καραγκιόζηδες ότι μαλάκια τους έλθει στο μυαλό θέλουν να την εφαρμόσουν με όλο το φασισταριο που έχουν μαζέψει γύρο τους .
εγώ γουστάρω να έχω σύνδεση ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ και έτσι κάνω κέφι , να περνώ την γκόμενα και να μην με βρίσκει ο άντρας της ,έτσι γουστάρω και όποιος δεν συμφωνεί στα @@ .  έξω οι χούντα ρε.............έξω .
και εάν το κάνουν στα @@ στο μοναστηράκι θα έχει συνδέσεις, αλβανικές ,σκοπιανές βουλγάρικες, και τουρκικές .......... άντε μαλακές ξυπνάτε ελεύθερη αγορά έχουμε , όχι μονό για να μας γαμανέ τα μουνιά αλλά και, για να κλασουν τα @@.
ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ κλεμμένη συσκευή από το Μοναστηράκι και σύνδεση χρησιμοποιημένη από αλβανό , και περνούν τα @@ , την χρησιμοποιώ με 10 μέρας από το παραμύθι της  VODAFON .
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
528
Πόντοι
36
ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ κλεμμένη συσκευή από το Μοναστηράκι και σύνδεση χρησιμοποιημένη από αλβανό , και περνούν τα @@ , την χρησιμοποιώ με 10 μέρας από το παραμύθι της  VODAFON .

καλα τα λες αλλα...
γιατι σ'αυτη την παραγραφο ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΕ?
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
αγορασα μια κλεμενη συσκευη απο το μονοστιρακι απο ρωσο , και εβαλα μια καρτα σιμ απο αλβανο την ειχε στο ονομα του , και εστι εγω δεν φαινωμε πουθενα.και προσεχω που δεν περνω ποτε σταθερα που με γνωριζουν μονο κινητα .οποτε ειμαι αγνωστος .
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
528
Πόντοι
36
αγορασα μια κλεμενη συσκευη απο το μονοστιρακι απο ρωσο , και εβαλα μια καρτα σιμ απο αλβανο την ειχε στο ονομα του , και εστι εγω δεν φαινωμε πουθενα.και προσεχω που δεν περνω ποτε σταθερα που με γνωριζουν μονο κινητα .οποτε ειμαι αγνωστος .

εεεεετσι!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Μεταφέρω άρθρο από το in.gr. Δυστυχώς ένα ακόμα κάστρο ελευθερίας αποτελεί παρελθόν. Το παρών μέτρο μας αφορά άμεσα καθώς οι "ροζ" επικοινωνίες γίνονται κατά κύριο λόγο με τη χρήση καρτοκινητών που εξασφάλιζαν την ανωνυμία. Δυσκολεύουν λοιπόν τα πράγματα συναγωνιστές. Αυτό το thread το ανοίγω για να ανταλλάξουμε απόψεις και προτάσεις επί του θέματος. Τους βλέπω σε λίγο να βάζουν χέρι και στο ελεύθερο Internet και να μας παρακολουθούν από παντού.

Από in.gr

Νέο πονοκέφαλο για τους πολίτες αποτελεί το μέτρο για άρση της ανωνυμίας των κατόχων καρτοκινητών τηλεφώνων. Υπολογίζεται ότι περίπου 13,5 εκατ. καρτοκινητά θα πρέπει να «δηλωθούν». Για ανεφάρμοστο και ανεδαφικό μέτρο κάνουν λόγο οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, που συναντώνται την Τρίτη με τον Ευρ.Στυλιανίδη.

Σε δηλώσεις του, μετά από εκδήλωση της ΕΕΤΤ, ο κ. Στυλιανίδης δήλωσε: «Αυτή τη στιγμή, μετά από την επιστολή που δεχθήκαμε από τον συνάδελφο αναπληρωτή υπουργό Δημόσιας Τάξης, μελετούμε τα θεσμικά πλαίσια που ισχύουν στην υπόλοιπη Ευρώπη. Δεν θα ανακαλύψουμε την πυρίτιδα, θα εφαρμόσουμε πλαίσια τα οποία είναι συμβατά με το κοινοτικό δίκαιο και ισορροπούν ανάμεσα στο σεβασμό των ατομικών δικαιωμάτων από τη μια και από την άλλη στη διασφάλιση της δημόσιας τάξης και της δημόσιας ασφάλειας».

Το μέτρο της άρσης της ανωνυμίας των κατόχων καρτοκινητών τηλεφώνων ανακοινώθηκε χθες μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, στο πλαίσιο της δέσμης 10 μέτρων μετά την απόδραση - καρμπόν των Παλαικώστα και Ριζάι με ελικόπτερο από τις φυλακές Κορυδαλλού.

«Πρόκειται για μέτρο ανέφικτο και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα» ήταν οι πρώτες αντιδράσεις των εκπροσώπων των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, όπως σημειώνει η εφημερίδα Τα Νέα.

Πάντως, η κυβέρνηση σχεδιάζει να προχωρήσει επειγόντως στη συγκεκριμένη ρύθμιση.

Εφόσον αυτό συμβεί, οι κάτοχοι καρτοκινητών θα υποχρεώνονται πλέον να καταχωρίζουν τα προσωπικά στοιχεία τους στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (και όχι στα περίπτερα και τα ψιλικατζίδικα από τα οποία αγοράζουν τώρα τους αριθμούς των καρτοκινητών), όπως συμβαίνει με τους κατόχους τηλεφωνικών συνδέσεων με συμβόλαιο, οι οποίοι δηλώνουν αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ και τη διεύθυνσή τους.

Ανεφάρμοστο μέτρο

Τα στελέχη των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας εκτιμούν ότι η διαδικασία που σχεδιάζει η κυβέρνηση θα είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι άμεσα εφαρμόσιμη, δεδομένου ότι σήμερα περίπου τα 2/3 των κινητών είναι καρτοκινητά και όχι συνδέσεις με συμβόλαιο.

Μάλιστα τονίζουν ότι η συγκεκριμένη κίνηση θα προκαλέσει ανατροπές στην αγορά, καθώς από το σύνολο των περίπου 18,5 εκατ. συνδέσεων στην Ελλάδα, οι 13,5 εκατ. είναι συνδέσεις καρτοκινητών, που έχουν διατεθεί ακόμα και από τα περίπτερα.

Με σφραγίδα Μαρκογιαννάκη

Λόγους καλύτερης αστυνόμευσης επικαλέστηκε στην Κυβερνητική Επιτροπή ο αναπληρωτής υπουργός Δημόσιας Τάξης Χρήστος Μαρκογιαννάκης, ο οποίος είναι ο «εμπνευστής» της πρότασης για την ονομαστικοποίηση των κατόχων καρτοκινητών τηλεφώνων.

«Η ελληνική νομοθεσία έχει μείνει πίσω στο θέμα αυτό και μας έχει ξεπεράσει το έγκλημα. Οι φυλακισμένοι κλείνουν δουλειές μέσα από τα σωφρονιστικά καταστήματα με καρτοκινητά τηλέφωνα, ενώ κακοποιοί απάγουν, απειλούν και εκβιάζουν χωρίς να δίνεται η δυνατότητα στην Αστυνομία να τους εντοπίσει», είπε στην εφημερίδα Τα Νέα ο κ. Μαρκογιαννάκης.

Όπως επισημαίνει «εκδόθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση η 2006/24 οδηγία η οποία θέτει συγκεκριμένο και σαφές πλαίσιο για τα ως άνω ζητήματα με στόχο τη σύγκλιση σε ευρωπαϊκό επίπεδο της οικείας νομοθεσίας για τη συλλογή και διατήρηση δεδομένων από τις εταιρείες - παρόχους και την αξιοποίηση αυτών από τις διωκτικές αρχές για τη διερεύνηση, βεβαίωση και δίωξη εγκλημάτων».

Στις 15 Μαρτίου εκπνέει η προθεσμία ενσωμάτωσης, την οποία ήδη εφαρμόζουν 8 ευρωπαϊκά κράτη και συζητούν άλλα τρία.

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε για το ζήτημα, το ΚΚΕ υπογραμμίζει ότι η ρύθμιση δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση στις φυλακές, αλλά εντάσσεται στην υλοποίηση των αποφάσεων της ΕΕ σχετικά με την παρακολούθηση και αποθήκευση των τηλεφωνικών συνομιλιών και επικοινωνιών στο διαδίκτυο.

για μαλακιες παλι πρωτοι ειναι οπως παντα
θα υπαρξει λυση για οσους θελουν να μεινουν ανωνυμοι,παντα υπαρχει
εγω το πρωτο μου νουμερο που το εχω ως και σημερα τοχα παρει το 98 με συσκευη παντοφλα
οπου επρεπε να δωσω τα στοιχεια μου για να την ενεργοποιησουν
back to the future
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
αγορασα μια κλεμενη συσκευη απο το μονοστιρακι απο ρωσο , και εβαλα μια καρτα σιμ απο αλβανο την ειχε στο ονομα του , και εστι εγω δεν φαινωμε πουθενα.και προσεχω που δεν περνω ποτε σταθερα που με γνωριζουν μονο κινητα .οποτε ειμαι αγνωστος .
μεγαλε επειδη εχεις Κουκουρουκου συσκευη δεν κολαει πουθενα!
το οτι θα προσεξεις που θα παρει τηλεφωνα αυτο ειναι μαγκια σου ΑΛΛΑ μην νομιζεις οτι βαζοντας αποκρυψη οτι καταφερνεις και πολλα!
δεν φενεται το νουμερο σου εκει που παιρνεις αλλα αν κανεις μαλακια η VODAFONE και οποιαδηποτε αλλα εταιρια μπορει να δει το νουμερο σου που να χτυπας τον κωλο σου εσυ και εγω!αν π.χ μου κανεις φαρσα με αποκρυψη και το παω με εισαγκελικη παρεμβαση σε βρηκα (και το νουμερο σου ) και τις κλησεις (ωρα-μερα,ηχογραφημενες) χαρτι και καλαμαρι!
το οτι δεν το χεις στο ονομα σου τοτε ναι αλλος θα την πληρωσει! αλλα και ανωνυμο αν ειναι και θελουν να το τραβηξουν μπορουν ΑΜΑ θελουν να σε (μας) γαμησουν!!!
 

Nixtovatis

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2008
Μηνύματα
31
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
0
Δηλαδεί τώρα οι υπηρεσίες θα μπωρούν να δουν τα στηχεία μου .... δηλδεί  :think: :
Όνομα . Μίκι
Επόμηνο . Μάους
Αρ. ταυτ. Δ 666666
Δηεύθινση κατηκίας . Οδός Καταχνιάς 666 (τρίτη λακούβα αρηστερά)-Λιληπούπολη-Λιληποχώρα
Ύψος . 1,55 (με τα χέρια στην ανάταση και 15νταποντα τακούνια)
Χρώμα μαλιών . Καράφλα (γλόμπος)
Χρώμα ματιών . Κουμπότρηπες

Φτου ρε γαμώτο άντε τώρα να κρηφτείς  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
μαλον δεν καταλαβες μεγαλε εχω κλεμενη συσκευη , αρα δεν περνω εγω αλλα ο αλλος , η σιμ ειναι του αλβανου αρα ο αλβανος περνει οχι εγω , και η VODAFONE πιανει τα @ @. θα με πιασουν σαν αυτους που εκαναν υποκλοπες , στην ελλαδα ζεις στο καλυτερο μπουρδελο του κοσμου , αλλα πως θα με βρουν , για πες ρε μεγαλε .
και δεν βαζω ποτε αποκρυψη ειμαι τιμιος ????  χαχαχχαχα
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
μαλον δεν καταλαβες μεγαλε εχω κλεμενη συσκευη , αρα δεν περνω εγω αλλα ο αλλος , η σιμ ειναι του αλβανου αρα ο αλβανος περνει οχι εγω , και η VODAFONE πιανει τα @ @. θα με πιασουν σαν αυτους που εκαναν υποκλοπες , στην ελλαδα ζεις στο καλυτερο μπουρδελο του κοσμου , αλλα πως θα με βρουν , για πες ρε μεγαλε .
και δεν βαζω ποτε αποκρυψη ειμαι τιμιος ????  χαχαχχαχα
καταλαβα οτι εχεις κλεμενη συσκευη! και???????? τι εγινε? και αγορασμενη να ναι απο καταστημα κας εγω δεν θυμαμαι ποτε να μου ζητησαν στοιχεια ενω εσκασα ντουκου λεφτα για να παρω συσκευη!
αν θελουνε να σε βρουνε και η συσκευη σου εχει GPS αστο...........και GPS να μην εχει ανα 30 sec αν δεν κανω λαθος δινει σημα που βρισκεσαι! οποτε σου ξαναλεω για πολυ τραβηγμενες ιστοριες και ΑΝ θελησουνε να σε βρουνε θα σε βρουνε! ΠΟΤΕ σε σοβαρη συναντηση δεν κουβαλας κινητο! και κλειστο να ειναι ακουγονται τα παντα! ΜΟΝΟ αν βγαλεις την μπαταρια!
ειναι τυχαιο οτι ο οσαμα μπιν λαντεν δεν χρησιμοποιησε ΠΟΤΕ τεχνολογια (κινητο,ιντερνετ) για να μην τον πιασουν!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
καταλαβα οτι εχεις κλεμενη συσκευη! και???????? τι εγινε? και αγορασμενη να ναι απο καταστημα κας εγω δεν θυμαμαι ποτε να μου ζητησαν στοιχεια ενω εσκασα ντουκου λεφτα για να παρω συσκευη!
[size=10pt]αν θελουνε να σε βρουνε και η συσκευη σου εχει GPS αστο...........και GPS να μην εχει ανα 30 sec αν δεν κανω λαθος δινει σημα που βρισκεσαι! οποτε σου ξαναλεω για πολυ τραβηγμενες [/size] ιστοριες και ΑΝ θελησουνε να σε βρουνε θα σε βρουνε! ΠΟΤΕ σε σοβαρη συναντηση δεν κουβαλας κινητο! και κλειστο να ειναι ακουγονται τα παντα! ΜΟΝΟ αν βγαλεις την μπαταρια!
ειναι τυχαιο οτι ο οσαμα μπιν λαντεν δεν χρησιμοποιησε ΠΟΤΕ τεχνολογια (κινητο,ιντερνετ) για να μην τον πιασουν!

γιαυτο παιδια κινητο παντοφλα
η μονη λυση
 

Συνημμένα

  • siemens-a35-3.jpg
    siemens-a35-3.jpg
    19,5 KB · Εμφανίσεις: 20

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
γιαυτο παιδια κινητο παντοφλα
η μονη λυση
μαλον ουτε εσυ καταλαβες οτι οταν ενοω οτι το ΤΗΛΕΦΩΝΟ δινει σημα ανα λιγα δευτερολεπτα δεν δινει μεσω GPS αλλα μεσω ΚΕΡΑΙΑΣ!!! μεχρι και με τετοιο σε πιανουνε!
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Τι μαλάκες είναι ρε ?? τα καρτοκινητά τους φταίνε που απεδρασε ο Παλιοκώστας ??  :jerking: :jerking: :jerking:
 

giorgos29

Μέλος
Εγγρ.
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
225
Like
0
Πόντοι
1
ρε σεις ηρεμείστε.. σε όλο τον κόσμο για να πάρεις καρτοκινητό χρειάζεται να δηλώσεις στοιχεία ταυτότητας.. και όσο για τους κατόχους καρτοκινητών.. με το που θα πλησιάζει να σου τελειώσει η κάρτα θα σου ζητήσουν να δηλώσεις στοιχεία και δεν θα δεχθούν να βάλεις χρόνο ανανέωσης χωρίς αυτά, αλλιώς θα σου καταργήσουν την σύνδεση..
ναι ετσι ειναι παντου
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
34
Πόντοι
16
Δεν νομίζω να εφαρμοστεί 1 τέτοιο μέτρο αν δν το γουστάρει η Vodafone και η κάθε καρτοκινητή εταιρία. Αν οι εταιρίες δουν ότι χάνουν πελάτες και μειώνονται τα κέρδη τους έμμεσα μπορούν να απηλήσουν το κράτος. Σκεφτείτε να απηλούσε 1 μεγάλη εταιρία το κράτος ότι αν εφαρμόσεται αυτό το μέτρο και μειωθούν οι πωλήσεις μας θα διώξουμε μόνο έτσι για αρχή 1000 εργαζόμενους... Καλως τους δεχτήκε η κυβέρνηση τους +1000 άνεργους... και -1000 ψήφους στις επόμενες εκλογές.  ;)
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Δεν νομίζω να εφαρμοστεί 1 τέτοιο μέτρο αν δν το γουστάρει η Vodafone και η κάθε καρτοκινητή εταιρία. Αν οι εταιρίες δουν ότι χάνουν πελάτες και μειώνονται τα κέρδη τους έμμεσα μπορούν να απηλήσουν το κράτος. Σκεφτείτε να απηλούσε 1 μεγάλη εταιρία το κράτος ότι αν εφαρμόσεται αυτό το μέτρο και μειωθούν οι πωλήσεις μας θα διώξουμε μόνο έτσι για αρχή 1000 εργαζόμενους... Καλως τους δεχτήκε η κυβέρνηση τους +1000 άνεργους... και -1000 ψήφους στις επόμενες εκλογές.  ;)
σήμερα το πρωί είπε στην πρωινή εκπομπή του mega ότι ήδη εφαρμόζεται σε ευρωπαικές χώρες οπότε.....
 

priapikos

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
39
Like
0
Πόντοι
0
Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω είναι το εξής:Στη FYROM (σκόπια) μπορείς να πάρεις sim χωρίς στοιχεία.Aν έχεις σκοπό να κάνεις την παρανομία σου,ποιό είναι το πρόβλημα να πεταχτείς μέχρι σκόπια να πάρεις μια sim,να την ενεργοποιήσεις εκεί,να τη φορτίσεις με ένα καλό ποσό,κα μετά να έρθεις στην ελλάδα και να κάνεις τη δουλεία σου με roaming.Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.Δεν πρόκειται να σε βρουν ποτέ.
  Αν τελικά αποφασιστεί να δίνουμε τα στοιχεία μας για καρτοκινητό,όλα τα μέλη του bourdela θα αποκτήσουμε σκοπιανά κινητά και θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom