Νέα

Τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jd
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω είναι το εξής:Στη FYROM (σκόπια) μπορείς να πάρεις sim χωρίς στοιχεία.Aν έχεις σκοπό να κάνεις την παρανομία σου,ποιό είναι το πρόβλημα να πεταχτείς μέχρι σκόπια να πάρεις μια sim,να την ενεργοποιήσεις εκεί,να τη φορτίσεις με ένα καλό ποσό,κα μετά να έρθεις στην ελλάδα και να κάνεις τη δουλεία σου με roaming.Θα σου κλάσουν τα αρχίδια.Δεν πρόκειται να σε βρουν ποτέ.
   Αν τελικά αποφασιστεί να δίνουμε τα στοιχεία μας για καρτοκινητό,όλα τα μέλη του bourdela θα αποκτήσουμε σκοπιανά κινητά και θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!!!

μόνο που με το roaming και τα ταξίδια που θα πρέπει να κάνεις για να πηγαίνεις στα Σκόπια θα σου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι!...επομένως το μέτρο είναι καταρχήν σωστό!
 

Επισκέπτης
Δεν νομίζω να εφαρμοστεί 1 τέτοιο μέτρο αν δν το γουστάρει η Vodafone και η κάθε καρτοκινητή εταιρία. Αν οι εταιρίες δουν ότι χάνουν πελάτες και μειώνονται τα κέρδη τους έμμεσα μπορούν να απηλήσουν το κράτος. Σκεφτείτε να απηλούσε 1 μεγάλη εταιρία το κράτος ότι αν εφαρμόσεται αυτό το μέτρο και μειωθούν οι πωλήσεις μας θα διώξουμε μόνο έτσι για αρχή 1000 εργαζόμενους... Καλως τους δεχτήκε η κυβέρνηση τους +1000 άνεργους... και -1000 ψήφους στις επόμενες εκλογές.  ;)

η απειλή με "ει" γράφεται αγράμματε! :uglystupid:
 

doctoras61

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό λέω κι εγώ, φίλε μου. Ανήκω στο 1% που επιδιώκω την ΑΝΩΝΥΜΙΑ και κρύβομαι.
Να πηδήξω θέλω με την ησυχία μου. Πειράζω κανέναν;
Ή μήπως θα πληρώσω εγώ την ανικανότητα ενός συστήματος, που άμα γουστάρει
και όπου το παίρνει μπορεί με χίλιους δύο άλλους τρόπους να παραβιάσει και ιδιωτικότητες,
και προσωπικά δεδομένα και τα πάντα όλα...

Non passaran!  :tickedoff:  :rockon:  :2funny:

Αν μπερδευεις το πηδημα με τη οργανωση μιας αποδρασης ε τι να πω .....
 

doctoras61

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
μαλον δεν καταλαβες μεγαλε εχω κλεμενη συσκευη , αρα δεν περνω εγω αλλα ο αλλος , η σιμ ειναι του αλβανου αρα ο αλβανος περνει οχι εγω , και η VODAFONE πιανει τα @ @. θα με πιασουν σαν αυτους που εκαναν υποκλοπες , στην ελλαδα ζεις στο καλυτερο μπουρδελο του κοσμου , αλλα πως θα με βρουν , για πες ρε μεγαλε .
και δεν βαζω ποτε αποκρυψη ειμαι τιμιος ????  χαχαχχαχα

απλα θα σου πουν περαστε απο ενα καταστημα της ... και δωστε μας τη ταυτοτητα σας να τη σκαναρουμε και υπογραψτε και κανα δυο ντουζινες χαρτια ετσι για να ξερουμε ποιος ειστε αλλιως το νουμερο σας θα αυτοκαταστραφει ... οσο για τα κλεμμενα ε μαλλον μπορει να αποδειχθει ποιος εκανε τι - αν σου κλεψει καποιος τη ταυτοτητα και παρει δανειο δεν βρισκεται ?? οτι δεν ησουν εσυ που πηρες το δανειο αλλα καποιος αλλος ?? -
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.132
Like
196
Πόντοι
16
ειναι τυχαιο οτι ο οσαμα μπιν λαντεν δεν χρησιμοποιησε ΠΟΤΕ τεχνολογια (κινητο,ιντερνετ) για να μην τον πιασουν!
off topic!!!
πως εισαι σιγουρος γι αυτο???
εγω πιστευω οτι ο τυπος ειναι μεγαλο παραμυθι...
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.132
Like
196
Πόντοι
16
Διαβαζω σε διαφορα μπλοκ οτι ΗΔΗ καποιοι συνδρομητες καρτοκινητων της βονταφον δεν μπορουν να ανανεωσουν...
Λετε να μπηκε σε εφαρμογη τοσο γρηγορα το νεο μετρο :jerking: ???  :think:
 

adamantidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2007
Μηνύματα
154
Like
0
Πόντοι
1
Διαβαζω σε διαφορα μπλοκ οτι ΗΔΗ καποιοι συνδρομητες καρτοκινητων της βονταφον δεν μπορουν να ανανεωσουν...
Λετε να μπηκε σε εφαρμογη τοσο γρηγορα το νεο μετρο :jerking: ???  :think:

τι λες ρε φίλε,αυτό θέλει διαδικασία μηνών και αν θα γίνει
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
Αν μπερδευεις το πηδημα με τη οργανωση μιας αποδρασης ε τι να πω .....

Και δε λες, να μάθουμε;

Δεν είναι σαφές ότι ο κάθε Παλαιοκώστας ή κάθε λογής περίεργος/παράνομος
δεν το έχει σε τίποτε να "πεταχτεί στα Σκόπια" ή οπουδήποτε αλλού μπορεί να προμηθευτεί untraceable κινητό
για να κάνει τις -πράγματι επικίνδυνες- βρωμοδουλειές του,
ενώ εσείς και εγώ, που δεν θέλουμε, βρε αδερφέ, να είναι η προσωπική μας επικοινωνία ανά πάσα στιγμή φακελωμένη,
χωρίς να κάνουμε κάτι παράνομο/επιλήψιμο, με τη ρύθμιση αυτή θα έχουμε το κωλομέρι μας λίγο ακόμη πιο σφιχτά πιασμένο
από όποιον, τέλος πάντων, διαχειρίζεται όλες αυτές τις πληροφορίες,
ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ, για τον οποίον, υποτίθεται, θεσμοθετείται το μέτρο;

Και επί της ουσίας, τα ανώνυμα καρτοκινητά φταίνε που οι δύο δραπέτες κρατούνταν "παρεΐτσα"
και δίπλα - δίπλα, ώστε να μπορούν ανενόχλητοι να σχεδιάσουν και διεκπεραιώσουν την απόδρασή τους;

Όποιος δεν μπορεί να βαρέσει το γαϊδούρι, κοπανάει το σαμάρι...
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.132
Like
196
Πόντοι
16
Και επί της ουσίας, τα ανώνυμα καρτοκινητά φταίνε που οι δύο δραπέτες κρατούνταν "παρεΐτσα"
και δίπλα - δίπλα, ώστε να μπορούν ανενόχλητοι να σχεδιάσουν και διεκπεραιώσουν την απόδρασή τους;

Όποιος δεν μπορεί να βαρέσει το γαϊδούρι, κοπανάει το σαμάρι...
Σωστος!!!!
 

spiderdom

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
1.087
Κριτικές
24
Like
240
Πόντοι
5.175
ΥΠΑΡΧΕΙ πραγματιι προβλημα μετις ανανεωσεις στις καρτες της βρονταφον και εροτω:ΠΑΛΙ ο κοσμος φταιει τελικα που απεδρασαν οι δυο;Τελικα σε αυτη τη χορα φταινε δυο μητροπολιτες 4φρουροι 1πιλοτος μια ομαδα κουκουλοφορων και αλλη μια επιδοξων τρομοκρατων 1δολοφονος-μπατσος-γουρουνι αλλα ποτε η κυβερνηση ποτε οι κυβερνοντες;ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
μεγαλε επειδη εχεις Κουκουρουκου συσκευη δεν κολαει πουθενα!
το οτι θα προσεξεις που θα παρει τηλεφωνα αυτο ειναι μαγκια σου ΑΛΛΑ μην νομιζεις οτι βαζοντας αποκρυψη οτι καταφερνεις και πολλα!
δεν φενεται το νουμερο σου εκει που παιρνεις αλλα αν κανεις μαλακια η VODAFONE και οποιαδηποτε αλλα εταιρια μπορει να δει το νουμερο σου που να χτυπας τον κωλο σου εσυ και εγω!αν π.χ μου κανεις φαρσα με αποκρυψη και το παω με εισαγκελικη παρεμβαση σε βρηκα (και το νουμερο σου ) και τις κλησεις (ωρα-μερα,ηχογραφημενες) χαρτι και καλαμαρι!
το οτι δεν το χεις στο ονομα σου τοτε ναι αλλος θα την πληρωσει! αλλα και ανωνυμο αν ειναι και θελουν να το τραβηξουν μπορουν ΑΜΑ θελουν να σε (μας) γαμησουν!!!

Πράγματι η απόκρυψη ισχύει μόνο για τον αποδέκτη της κλήσης και στο δίκτυο φαίνεται ο αριθμός που καλεί. Με εισαγγελική παρέμβαση μπορεί να ζητηθεί η ανάλυση των κλήσεων προς συγκεκριμένο τηλέφωνο με ώρα-μέρα-διάρκεια-καλών-καλούμενος..

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ μαγνητοφωνημένες οι κλήσεις σε καμμιά τηλεφωνική εταιρεία... για να γίνει μαγνητοφώνηση κλήσεων πάλι πρέπει να υπάρξει εισαγγελική εντολή με προσυπογραφή δικαστή οπότε η κάθε τηλεφωνική εταιρεία ενεργοποιεί το σύστημα lawful interception και καταγράφει το περιεχόμενο της κλήσης...

Τα λέω γιατί γνωρίζω τα πράγματα από μέσα..
 

nikolakis72

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.583
Like
0
Πόντοι
16
Δεν είναι σαφές ότι ο κάθε Παλαιοκώστας ή κάθε λογής περίεργος/παράνομος
δεν το έχει σε τίποτε να "πεταχτεί στα Σκόπια" ή οπουδήποτε αλλού μπορεί να προμηθευτεί untraceable κινητό
για να κάνει τις -πράγματι επικίνδυνες- βρωμοδουλειές του,
ενώ εσείς και εγώ, που δεν θέλουμε, βρε αδερφέ, να είναι η προσωπική μας επικοινωνία ανά πάσα στιγμή φακελωμένη,
χωρίς να κάνουμε κάτι παράνομο/επιλήψιμο, με τη ρύθμιση αυτή θα έχουμε το κωλομέρι μας λίγο ακόμη πιο σφιχτά πιασμένο
από όποιον, τέλος πάντων, διαχειρίζεται όλες αυτές τις πληροφορίες,
ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ, για τον οποίον, υποτίθεται, θεσμοθετείται το μέτρο;

Και επί της ουσίας, τα ανώνυμα καρτοκινητά φταίνε που οι δύο δραπέτες κρατούνταν "παρεΐτσα"
και δίπλα - δίπλα, ώστε να μπορούν ανενόχλητοι να σχεδιάσουν και διεκπεραιώσουν την απόδρασή τους;

Όποιος δεν μπορεί να βαρέσει το γαϊδούρι, κοπανάει το σαμάρι...
τι αλλο να πει κανεις?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
off topic!!!
πως εισαι σιγουρος γι αυτο???
εγω πιστευω οτι ο τυπος ειναι μεγαλο παραμυθι...
off topic???
καλα οκ!!
πως ειμαι σιγουρος!?
το χαν πει οτι κανανε κοσκινο ολες τις συνομιλιες μπας και βρουνε κατι!
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
νομιζώ είναι πολυ εύκολο να καταχωρήσουν όλα τα στοιχειά των κατόχων καρτοκινητών

και έγω στην Γαλλία απο μαγαζί τύπου περιπτερο είχα αγοράσει την καρτα.
Και μετα απο μια βδομαδα αρχισαν να μου στέλνουν μυνηματα ότι αν δεν πάω απο μαγαζι της εταιρειας εντος 10 ημερων να καταχωρήσω τα στοιχεία μου θα μου ακυρώσουν την κάρτα.

Σαν ελληνάρας εριχνα χριστοπαναγιες για 2-3 μερες αλλα τελικά πήγα και το έκανα.

Σε όλες τις άλλες χώρες κανονικά παίρνεις καρτοκινητο με την επιδειξη του διαβατηρίου σου
οπότε μια χαρα
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
νομιζώ είναι πολυ εύκολο να καταχωρήσουν όλα τα στοιχειά των κατόχων καρτοκινητών

και έγω στην Γαλλία απο μαγαζί τύπου περιπτερο είχα αγοράσει την καρτα.
Και μετα απο μια βδομαδα αρχισαν να μου στέλνουν μυνηματα ότι αν δεν πάω απο μαγαζι της εταιρειας εντος 10 ημερων να καταχωρήσω τα στοιχεία μου θα μου ακυρώσουν την κάρτα.

Σαν ελληνάρας εριχνα χριστοπαναγιες για 2-3 μερες αλλα τελικά πήγα και το έκανα.

Σε όλες τις άλλες χώρες κανονικά παίρνεις καρτοκινητο με την επιδειξη του διαβατηρίου σου
οπότε μια χαρα

Όλα μια χαρά, εγώ ΕΝΑ δε καταλαβαίνω μόνο:

Με τα 13.000.000 καρτοκινητά νούμερα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη χώρα (πολλά απ' τα οποία λειτουργούν), ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?

Και έστω ότι το 60% των χρηστών (από το 50% που λειτουργεί - δηλαδή 13 εκ. x 50% x 60% = 4.000.000 συνδρομητές) αποφασίσουν να πάνε και να "δηλωθούν" (ούτε πουτάνες να 'τανε), ποια είναι η υποδομή που θα αντέξει να διαχειριστεί ένα τέτοιο αριθμό δεδομένων?

Και πόσο διάστημα, και τι κεφάλαια θα χρειαστούν για να γίνει?

Νομίζω ότι η εξαγγελία μπορεί να συνοψιστεί με μια λέξη:
ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Και έχω να προσθέσω και τεχνικά δεδομένα, που έχουν σε ανύποπτο χρόνο πέσει στην αντίληψή μου, που δείχνουν ότι οι λόγοι που επικαλούνται οι "εμπνευστές" του μέτρου, καλύπτονται ακόμα και υπαρχούσης της ανωνυμίας.  Αλλά να μη σας κουράσω με τέτοια, που μπορεί κανέναν να μην ενδιαφέρουν.
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
ενας φιλος που ζει στον καναδα μου εχει πει οτι,δικαιουτε να εχει ο καθενας στο ονομα του 3 καρτοκινητα,τα οποια οταν τα αγοραζει δηλωνει ολα τα στοιχεια του,δηλαδη επιδειξη ταυτοτητας,και ΑΦΜ,και οτι επισης πρεπει να κανει μια καταναλωση 50-60ευρω το μηνα ωστε να μπορει να εχει το καρτοκινητο.αν δεν το ανανεωσει εντος διμηνου η εταιρια του διακοπτει το καρτοκινητο,και του δινει αλλο μετα απο 1 εξαμηνο διοτι θεωρει οτι δεν του χρειαζετε και δεσμευει αδικα τον αριθμο.οσο για τα συμβολαια μπορεις να κανεις οσα θελεις(εννοειτε παλι με στοιχεια).οσο για τις πουτανες μου εχει πει οτι περνουν αριθμο απο εταιρια ειδικη(κατι σαν 090 που λεμε εδω.)ωστε να μπορουν να δημοσιευσουν την αγγελια τους και την διαφημηση τους νομιμα.γιατι οπως μου εχει πει οι νομοι ισχιουν για ολους εκει ολο το χρονο.τωρα στο μπουρδελο το κρατος το δικο μας,το ποιο πιθανο ειναι να γινει κανενας νομος,αλλα θα εχει κανενα παραθυρο ωστε να γινουν ακομα ποιο χειροτερα τα πραγματα.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
ΠΡΟΣΟΧΗ...

Μέχρι τον Ιούνιο του 2010 θα πρέπει να έχουν ταυτοποιηθεί όλοι οι κάτοχοι- χρήστες καρτοκινητών, σύμφωνα με το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών.
Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θ’ αναλάβουν να ενημερώσουν τους πελάτες τους για τον τρόπο υποβολής των απαραίτητων στοιχείων που θα ταυτοποιήσουν τους κατόχους καρτοκινητών, ενώ για όσους δεν το πράξουν, οι εταιρείες θα είναι υποχρεωμένες να διακόψουν τη σύνδεσή τους ένα μήνα μετά την προθεσμία που έχει οριστεί, δηλαδή τον Ιούλιο του 2010.
Οι κάτοχοι καρτοκινητών θα πρέπει επίσης να δηλώνουν οποιαδήποτε μεταβολή κατάστασης του καρτοκινητού τους, όπως για παράδειγμα δωρεά, απώλεια και κλοπή
.
Υπεύθυνη για την τήρηση των αρχείων των καρτοκινητών θα είναι η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων, η οποία εξουσιοδοτείται να επιβάλλει πρόστιμα στους παρόχους που δεν τηρούν ακριβή αρχεία στις βάσεις δεδομένων τους.
Μάλιστα, οι εταιρείες θα είναι υποχρεωμένες να διατηρούν τα στοιχεία των κατόχων των καρτοκινητών μέχρι κι ένα χρόνο μετά την απενεργοποίηση των συνδέσεών τους.

 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Αυτή δεν είναι προσφορά...φακέλωμα είναι! :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom