Νέα

Σε ποιούς απευθύνονται τα νεόδμητα ακίνητα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Σαλονικιος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 254
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.710
Like
17.846
Πόντοι
3.656
Και δεύτερον σε αυτά τα σπίτια που λες δεν σου κλείνουν ραντεβού αν δε φέρεις μαζί και το εκκαθαριστικό σου :coffee:
Τύπε δεν κοιτάνε μόνο πόσα, κοιτάνε και ΑΠΟ ΠΟΥ !
Αν πουλάς ηλεκτρονικά τσιγάρα , υποφαές , μασαζοκορσέδες ή κινέζικες τριτοκλασάτες μητρικές , δεν σου κλείνουν ραντεβού.
Πρέπει να είσαι άπλας.
 

rsotos7

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
2.310
Κριτικές
24
Like
6.651
Πόντοι
3.446
Στους ξένους λεφταδες
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.710
Like
17.846
Πόντοι
3.656
2. Υπάρχει κόσμος, τεράστιο ποσοστό Ελλήνων, που έχει πάνω από εκατομμύριο ευρώ φυλαγμένο.
3. Επιχειρηματίες τζιράρουν άπειρα λεφτά το μήνα. Όποιος έχει φαγάδικο παίρνει για πλάκα ότι διαμέρισμα θέλει.
Παίζουν τράμπες. Πουλάμε 3 παίρνουμε 2 .
Πουλάμε 4, παίρνουμε και δάνειο αγοράζουμε ένα χλίδα (εκεί έχουν παίξει ρόλο γκομενες).
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.710
Like
17.846
Πόντοι
3.656
Εξήγησέ το λίγο τύπε αν δεν βαριέσαι. Γτ τότε ήμουν σπέρμα ακόμη.


Τα νορμάλ σπίτια της σειράς, ήταν +20% από τις τωρινές υψηλότερες τιμές. Οι τράπεζες δίναν όλη την αξία δάνειο , ακόμη και τα μαύρα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
Γιατί έχεις φάει σκάλωμα εσύ με τα νοίκια ; Τι σε χαλάει ; Άνοιξε την ψυχή σου.
Υπάρχουν άνθρωποι εδώ να βοηθήσουν δωρεάν !

Νοικιάζεις ; Θες να αγοράσεις ;;; Γαμάς κανά μουνέτο που το σκίσαν οι σπιτονοικοκύρηδες και δεν έχει λεφτά
για στριγκ βικτώρια σήκρετ και σε σκάει μύτη με φανελένιες κυλότες σαν να είναι κατσαπλιάς του ΕΑΜ ;

Θες να σου βρω ευκαιρία ένα επενδυτικό σαλέ στο κάτω Ξέχωρο ; Έχει τρελό ποτένσιαλ. Σε 2-3 δεκαετίες θα το πουλήσεις και θα πάρεις 2 στο ζερμάτ ή το μον μπλανκ .
Όχι κράτα τις επενδύσεις σου στο μπραχάκι και το καματερό μήπως ξεζουμίσεις κανέναν απελπισμένο φτωχό να σου δώσει κάνα 150άρι παραπάνω το μήνα :confused:

Με χαλάει η κοροϊδία και η κουτοπονηριά του βλάχου που μέχρι την κρίση παρακάλαγε να μπουν στην τρόγλη του με 350 ευρώ και σήμερα νομίζει ότι θα κάνει ζωάρα από αυτό.

Για μένα η αγορά αξίζει για να το εκμεταλλευτείς.....δεν με απασχολεί να μένω σε ένα σπίτι που κάνει 1 εκατομμύριο.
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.132
Κριτικές
4
Like
9.182
Πόντοι
2.306
Επί του θέματος.
1. Πού έχει νεόδμητα καταρχάς; Δεν έχω δει πουθενά. Εκτός από μία στην Καλλιθέα και άλλη μία στα Βριλλήσια.
2. Υπάρχει κόσμος, τεράστιο ποσοστό Ελλήνων, που έχει πάνω από εκατομμύριο ευρώ φυλαγμένο.
3. Επιχειρηματίες τζιράρουν άπειρα λεφτά το μήνα. Όποιος έχει φαγάδικο παίρνει για πλάκα ότι διαμέρισμα θέλει.
Τυπε της ποπης γίνεται από χτίσιμο.. Εκεί που υπάρχουν οικόπεδα φυσικά η μονο κατοικίες παλιές που βρίσκουν άκρη με τα κληρονομιά . Στην Καλλιθέα λίγο δύσκολο καθώς δεν έχει και πολλά..
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
Τύπε δεν κοιτάνε μόνο πόσα, κοιτάνε και ΑΠΟ ΠΟΥ !
Αν πουλάς ηλεκτρονικά τσιγάρα , υποφαές , μασαζοκορσέδες ή κινέζικες τριτοκλασάτες μητρικές , δεν σου κλείνουν ραντεβού.
Πρέπει να είσαι άπλας.
το επάγγελμα μου είναι well respected μέχρι εκεί μπορώ να πω :confused:
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.871
Κριτικές
21
Like
11.073
Πόντοι
4.546
Κυριοι συγνώμη που αναιρω μερικά από τα λεγόμενα σας, αλλά η κατάσταση έχει ως εξής. Απλά και αληθινά.
Από τη στιγμή που τα οικοδομικά υλικα έχουν τριπλασιαστεί τα τελευταία 5 χρόνια είναι το φυσικό επακόλουθο δυστυχώς.
Ένας πολυ καλός μου φίλος έχει ξεκινήσει να χτίζει σπίτι. 120 τ. μ. με πυλωτη για παρκινγ. Ένα απλό σπιτάκι λοιπόν. Χωρίς την αγορά οικοπεδου το σπίτι του βγήκε 280.000€ με όλα μέσα. Μέχρι και το ΙΚΑ των εργατών. Να υπογραμμίσω ότι δεν έβαλε top υλικά, έβαλε μεσης τιμής. Από μονωσεις, κουφώματα, πλακακια, έπιπλα κουζινας και όλα. Αμα έβαζε top μου είχε πει ότι θα έφτανε 320.000 περιπου.
Αμα δεν πεσουν αυτά μην περιμενετε να πεσουν τα σπίτια.
Για την ιστορία το σπίτι το έφτιαξε στον Νέο Κόσμο που έχει ψηλό συντελεστή δόμησης και το οικόπεδο του 150 τ. μ. κοστολογειται περι τις 50 έως 70.000 τουλάχιστον. Άρα κυριοι όλο το εγχείρημα βγαίνει κανα 400αρι.
Το έχει ξεκινήσει από την αρχή? Από τα μπετά και τα θεμέλια?

Ο ξάδερφός μου έκανε σχεδόν ολική ανακαίνηση στο σπίτι του, 100 τμ το 90', μαζί με τα έπιπλα της κουζίνας του πήγε σχεδόν 70κ.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.710
Like
17.846
Πόντοι
3.656
Όχι κράτα τις επενδύσεις σου στο μπραχάκι και το καματερό μήπως ξεζουμίσεις κανέναν απελπισμένο φτωχό να σου δώσει κάνα 150άρι παραπάνω το μήνα :confused:



Για μένα η αγορά αξίζει για να το εκμεταλλευτείς.....δεν με απασχολεί να μένω σε ένα σπίτι που κάνει 1 εκατομμύριο.
Τύπε, προσωπικά δεν κρατάτω τίποτε άδειο , πάνω από εβδομάδα. Αν μείνει πάνω από βδομάδα, είναι γιατί έχω πολύ δουλειά και έχω πολλούς υποψήφιους. Άρα εκμισθώνω σε καλές τιμές , αφού με προτιμάνε !

Επειδή στην ελλάδα γαμιούνται όλοι , συμφωνώ ότι δεν πρέπει να μένεις σε ακριβά σπίτια. Γίνεσαι στόχος καριόληδων .
Έφτιαξα από σπόντα ένα καλό κάποια στιγμή .... αισθάνθηκα άβολα, το πούλησα.

Άμα θες .... σου λέω και ιδέες .... πως να φαίνεσαι ότι ζεις σε τρύπα .... και να έχεις τετραγωνικά στη διάθεσή σου !
Οι πολυκατοικίες να είναι καλά ....
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.227
Πόντοι
12.756
Το έχει ξεκινήσει από την αρχή? Από τα μπετά και τα θεμέλια?

Ο ξάδερφός μου έκανε σχεδόν ολική ανακαίνηση στο σπίτι του, 100 τμ το 90', μαζί με τα έπιπλα της κουζίνας του πήγε σχεδόν 70κ.
σε λιγο καιρο ανακαινιση θα κανω και εγω ευτυχως οχι ολικη που θα μετακομισω με κυρα....
απλα γαμησε τα να ξερεις
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
Ερώτηση... μια και δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά ακινήτων.

Στεγαστικά δίνουν οι τράπεζες σε νέα ζευγάρια ή παπάρια;
Παπάρια δίνουν.

Τα ακίνητα προορίζονται για τους κινέζους και τους ξένους γενικά που έρχονται μπουκωμένοι με χρήμα για τις βίζες....

και σε αυτούς τους Έλληνες που μπορούν να διαθέσουν...είτε για αγορά φτηνού σε σωστή περιοχή για να πάει για airbnb,booking κτλπ....είτε για αγορά νέου σπιτιού που οι τιμές δεν πλησιάζονται από ζευγάρια που αγγίζουν τα 2.0 - 2.5Κ οικογενειακό εισόδημα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Τύπε κανείς δεν πιέζει κανέναν να αγοράσει. Νεόδμητα από κατασκευαστές , ποτέ δεν είναι ευκαιρίες να ξες ......

Αλλά στηρίζονται στο ότι αποφασίζουν και γυναίκες.
Σε οποιαδήποτε περιοχή βρίσκεις ένα ρημάδι .....

Σαν και αυτην τυπε;

 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
Τύπε, προσωπικά δεν κρατάτω τίποτε άδειο , πάνω από εβδομάδα. Αν μείνει πάνω από βδομάδα, είναι γιατί έχω πολύ δουλειά και έχω πολλούς υποψήφιους. Άρα εκμισθώνω σε καλές τιμές , αφού με προτιμάνε !

Επειδή στην ελλάδα γαμιούνται όλοι , συμφωνώ ότι δεν πρέπει να μένεις σε ακριβά σπίτια. Γίνεσαι στόχος καριόληδων .
Έφτιαξα από σπόντα ένα καλό κάποια στιγμή .... αισθάνθηκα άβολα, το πούλησα.

Άμα θες .... σου λέω και ιδέες .... πως να φαίνεσαι ότι ζεις σε τρύπα .... και να έχεις τετραγωνικά στη διάθεσή σου !
Οι πολυκατοικίες να είναι καλά ....
Δε με κατάλαβες καλά....

λέω ότι όποιος έχει καλό σπίτι είτε καινούριο έιτε σωστά ανακαινισμένο είτε στη σωστή περιοχή καλώς να το νοικιάσει όσο μπορεί.

κάποιοι που εκμεταλλεύονται την ανάγκη των φτωχών και τους βαράνε στα αυτιά για κάτι σαβούρες που η χέστρα χωρίζεται από την κουζίνα με τζαμαρία....ψόφο και μπάνιο με το κεφάλι στη χέστρα τους. Αυτό είπα.

Δεν είμαι φαν της ιδιοκτησίας για την ιδιοκτησία σου είπα ότι αν είναι για εκμετάλλευση το θεωρώ επένδυση....το λιγότερο που με απασχολεί είναι να μένω σε άπειρα τετραγωνικά και καγκούρικα σπίτια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
όχι...αυτοί που κληρονόμησαν τα γκρεμίδια και προσπαθούν να κρατηθούν από αυτά με νύχια και με δόντια για να μην ιδρώσει ο κώλος τους να δουλέψουν είναι κομουνιστές...που χωρίς αυτά θα ήταν πιο φτωχοί από αυτούς που πάνε να εκμεταλλευτούν

εγώ είπα ότι θέλω να δίνεται αξία εκεί που υπάρχει....και φυσικά φούσκα είναι και θα σκάσει....και όταν σκάσει να δεις πως θα το γυρίσουν σε κουμουνισμό οι ιδιοκτήτες όπως το γύρισαν το 2008 και σου χάριζαν και τα πρώτα 3 νοίκια αντί να τα ζητάνε μπροστά.

Έχεις επενδύσει και έχεις ένα σπίτι πένα? Καλώς να ζητάς...γιατί θα βγάλεις και κέρδος....έχεις μια τρόγλη και πας να βγάλεις κάνα 100αρικο παραπάνω από τον φτωχομπινέ? Πλέμπας στο τετράγωνο λέγεται αυτό....δώσε το σε κανονική τιμή σε έναν καλό μισθωτή και έχε το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.871
Κριτικές
21
Like
11.073
Πόντοι
4.546
σε λιγο καιρο ανακαινιση θα κανω και εγω ευτυχως οχι ολικη που θα μετακομισω με κυρα....
απλα γαμησε τα να ξερεις
Ναι είναι ζόρι. Βέβαια, αν σκεφτείς ότι ένα υπόγειο στην Κυψέλη που μένουν Πακιστανοί ξεκινάει από 25Κ (τρου στόρυ, είχα μπει να δω τιμές στην αγορά), ένα μοντέρνο σπίτι θα ξεκινάει εύκολα από 200Κ. Το airbnb κατέστρεψε την αγορά. Πλέον, το να διαθέτεις το σπίτι σου σαν airbnb συμφέρει καλύτερα από το να το κάνεις μακροχρόνια ενοικίαση. Το κέρδος είναι μεγαλύτερο. Ειδικά σε high season περιόδους ένα 80άρι/ημέρα το βγάζεις με το καλημέρα (αλλά θέλει πολύ πολύ πολύ φροντίδα και περιποίηση).
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.227
Πόντοι
12.756
Ναι είναι ζόρι. Βέβαια, αν σκεφτείς ότι ένα υπόγειο στην Κυψέλη που μένουν Πακιστανοί ξεκινάει από 25Κ (τρου στόρυ, είχα μπει να δω τιμές στην αγορά), ένα μοντέρνο σπίτι θα ξεκινάει εύκολα από 200Κ. Το airbnb κατέστρεψε την αγορά. Πλέον, το να διαθέτεις το σπίτι σου σαν airbnb συμφέρει καλύτερα από το να το κάνεις μακροχρόνια ενοικίαση. Το κέρδος είναι μεγαλύτερο. Ειδικά σε high season περιόδους ένα 80άρι/ημέρα το βγάζεις με το καλημέρα (αλλά θέλει πολύ πολύ πολύ φροντίδα και περιποίηση).
σιγα σιγα ομως τους γαμανε τους airnbabαδες....και θα τους γαμησουν και αλλο
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.753
Like
14.170
Πόντοι
3.656
Δίνει η alpha bank. Πλέον μπαίνεις χρυσή ευκαιρία και έχει αυτοματοποιημένο σύστημα που σου λέει αν βάλεις τόση δόση, τόσο θα είναι το επιτόκιο και τάδε ημερομηνία εξοφλείται κλπ κλπ. Αν είναι ως 150 χιλιάδες πχ το καλύπτουν. Από κει και πάνω καλύπτουν κάποιο ποσοστό του συνολικού ποσού.

Δεν δίνει έτσι απλά χωρίς κολάτεραλ.....λέει για να μαζέψει ενδιαφερόμενους...το αν εγκριθεί είναι άλλο θέμα...
 

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.243
Κριτικές
41
Like
21.536
Πόντοι
18.496
Ανοίγω ένα θέμα και θα ήθελα απόψεις σχετικά με το τι συμβαίνει πλέον στην αγορά ακινήτων που και σε απλές περιοχές πλέον όπως Άγιος Δημήτριος πανορμου οι τιμές έχουν φτάσει τις 6.000 ευρώ το
Τ.μ και στο Παγκράτι ακόμη και τις 10.000 το τετραγωνικό .
Σε ποιους απευθύνονται ποιος τα αγοράζει
μαλλον σε αυτους που θελουνε να κανουνε ξεπλυμα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom