Νέα

Τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jd
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Όχι, δεν κάνω πλάκα, ο νόμος έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ.
Και μάλιστα κάποιες εταιρίες (Wind) δεν σε άφησαν να ενεργοποιήσεις 2-3 μέρες πριν την προθεσμία...
Το θέμα είναι να βρεθεί λύση για «προδηλωμένες» ελληνικές SIM, έστω και με extra κόστος. ;)
σας νοικιαζω τα δικα μου στοιχεια για καθε εκνομη πραξη..
τιμοκαταλογος μετα απο pm..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το θέμα είναι να βρεθεί λύση για «προδηλωμένες» ελληνικές SIM, έστω και με extra κόστος. ;)

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό.

Πρώτον δεν ξέρω αν η πολιτική των εταιρειών επιτρέπει τέτοια "μεταπώληση".
Γιατί είναι σίγουρο ότι οι εταιρείες θα το καταλάβουν μόλις εμφανιστεί κάποιος να έχει μερικές εκατοντάδες καρτοκινητά στο όνομα του.

Και δεύτερον πόσο άνετα θα μπορείς να χρησιμοποιείς κινητό που είναι δηλωμένο στο όνομα άλλου;; Και άμα δηλώσει ότι το έχασε μόλις το πάρεις τι θα κάνεις;;
 

Επισκέπτης
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό.

Πρώτον δεν ξέρω αν η πολιτική των εταιρειών επιτρέπει τέτοια "μεταπώληση".
Γιατί είναι σίγουρο ότι οι εταιρείες θα το καταλάβουν μόλις εμφανιστεί κάποιος να έχει μερικές εκατοντάδες καρτοκινητά στο όνομα του.

Και δεύτερον πόσο άνετα θα μπορείς να χρησιμοποιείς κινητό που είναι δηλωμένο στο όνομα άλλου;; Και άμα δηλώσει ότι το έχασε μόλις το πάρεις τι θα κάνεις;;
μωρη σαυρα τραβα στον σιρτιμηδη που σε ψαχνει & μην μου χαλας τις δουλειες..
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό.

Πρώτον δεν ξέρω αν η πολιτική των εταιρειών επιτρέπει τέτοια "μεταπώληση".
Γιατί είναι σίγουρο ότι οι εταιρείες θα το καταλάβουν μόλις εμφανιστεί κάποιος να έχει μερικές εκατοντάδες καρτοκινητά στο όνομα του.

Και δεύτερον πόσο άνετα θα μπορείς να χρησιμοποιείς κινητό που είναι δηλωμένο στο όνομα άλλου;; Και άμα δηλώσει ότι το έχασε μόλις το πάρεις τι θα κάνεις;;
Ο νόμος λέει ότι δεν υπάρχει πλαφόν αριθμών ανά άτομο (καραμπινάτο παραθυράκι). Μην μου πείτε ότι δεν το πρόβλεψαν αυτό...
Άμα δεν δηλώσει απώλεια, καμία εταιρία δεν θα ασχοληθεί μάγκες. Εδώ λένε τα παιδιά θα δηλώνουν στο όνομα του γονέα, καλό κι αυτό...
Μην ξεχνάμε ότι τόσα χρόνια δεν μπορούν (ή δεν θέλουν) να φτιάξουν μια IMEI database για κλεμμένα κινητά. Τώρα τους έπιασε ο "πόνος";

Το θέμα είναι ότι το ζήτημα έχει απασχολήσει πολύ κόσμο εδώ μέσα:

Εκτός αν προτείνετε να κόψουμε τελείως τον αγοραίο έρωτα, είναι μια λύση κι αυτό. :)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Καποια λυση καποιο παραθυρακι θα βρεθει για να μην δηλοσουμε.το πολυ πολυ να κανουμε καμια διαμαρτυρια στο Συνατγμα με τα κινητα μας τωρα που ειναι τις μοδας. :2funny:

δεν υπάρχει πλέον πιο εύκολος τρόπος εντοπισμού από τη σιμ ενεργοποιημένου κινητού.........

θα πέσει πολύ κλάμα στους κλαψομούνες πονηρούς ψευτογαμήκους......
 

ShowLover

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
327
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
1
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιτίθεστε όλοι στο νέο μέτρο...Είναι από τα νέα μέτρα που πιστεύω είναι σωστό! Γιατί να παίρνει ο καθένας ένα καρτονούμερο και να κάνει ό,τι θέλει? Δεν βολεύει αυτούς που το θέλουν για παράνομες πράξεις.Μην το παίζετε αντιδραστικοι μόνο και μόνο για κόντρα.Και δεν υπάρχουν παραθυράκια.Μην ψάχνετε.Τέλος Ιουλίου αντίο στην ανωνυμία...Εξάλλου ΔΕΝ σας παρακολουθεί κανείς.Μην νομίζετε ότι είστε τόσο σημαντικοί!
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιτίθεστε όλοι στο νέο μέτρο...Είναι από τα νέα μέτρα που πιστεύω είναι σωστό! Γιατί να παίρνει ο καθένας ένα καρτονούμερο και να κάνει ό,τι θέλει? Δεν βολεύει αυτούς που το θέλουν για παράνομες πράξεις.Μην το παίζετε αντιδραστικοι μόνο και μόνο για κόντρα.Και δεν υπάρχουν παραθυράκια.Μην ψάχνετε.Τέλος Ιουλίου αντίο στην ανωνυμία...Εξάλλου ΔΕΝ σας παρακολουθεί κανείς.Μην νομίζετε ότι είστε τόσο σημαντικοί!
Μαζί σου! Να κόβουν επώνυμη απόδειξη με ΑΦΜ και οι πουτάνες, την οποία να την υπογράφεις επίσης επώνυμα, αφού επιδείξεις την αστυνομική σου ταυτότητα πρώτα!
Θες κύριε να γαμάς στα κρυφά και να μην το ξέρει η γυναίκα σου και το κράτος; Ποιός νομίζεις ότι είσαι; Τέρμα στην ανωνυμία και στο μαύρο χρήμα!

:s&m_3:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Μαζί σου! Να κόβουν επώνυμη απόδειξη με ΑΦΜ και οι πουτάνες, την οποία να την υπογράφεις επίσης επώνυμα, αφού επιδείξεις την αστυνομική σου ταυτότητα πρώτα!
Θες κύριε να γαμάς στα κρυφά και να μην το ξέρει η γυναίκα σου και το κράτος; Ποιός νομίζεις ότι είσαι; Τέρμα στην ανωνυμία και στο μαύρο χρήμα!

:s&m_3:
ε ρε και να γινοταν καμια τετοια πλακα...
 

ShowLover

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
327
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
1
Τότε, τι πάτε και παντρεύεστε ρε...???? Απλά και μόνο για να είστε εντάξει με το κοινωνικό status?? H για να κολλήσετε τη γυναίκα σας καμμιά αρρώστια στο φινάλε? Δεν μπορώ να το καταλαβω.Πάνε όλοι και κάνουνε οικογένειες και μετά γκρινιάζουν.Μήπως σας ανάγκασε κανείς?
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Τότε, τι πάτε και παντρεύεστε ρε...???? Απλά και μόνο για να είστε εντάξει με το κοινωνικό status?? H για να κολλήσετε τη γυναίκα σας καμμιά αρρώστια στο φινάλε? Δεν μπορώ να το καταλαβω.Πάνε όλοι και κάνουνε οικογένειες και μετά γκρινιάζουν.Μήπως σας ανάγκασε κανείς?
Εσύ τι κάνεις στο ; :headbang: Μήπως σε ανάγκασε κανείς να γραφτείς;  :jerking:
 

ShowLover

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
327
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
1
Oχι, αλλά δεν γκρινιάζω που γράφτηκα.Ενώ εσείς γκρινιάζετε που παντρευτήκατε! Περαστικά σας!!
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Oχι, αλλά δεν γκρινιάζω που γράφτηκα.Ενώ εσείς γκρινιάζετε που παντρευτήκατε! Περαστικά σας!!
Δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Εγώ γενικά μίλησα...

Τελικά δεν μας είπες, γιατί γράφτηκες στο bourdela.tv και όχι στο ekklisia-kathxhtiko-khrygma.tv ?  :think:
 

ShowLover

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
327
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
1
Θεωρείς ότι όποιος γράφεται στο μπουρδέλα πρέπει να απατάει τη γυναίκα του? Γιατί εγώ μπορεί να πηγαίνω που και που σε μπουρδέλα αλλά όχι όταν έχω σχέση. Και δεν μίλησα για κατηχητικό κλπ.Απλά απόρησα που πάνε και παντρεύονται και μετά θέλουν και τις πουτάνες.Και ξέρεις γιατί παντρεύονται οι περισσότεροι? Για να κάνουν μετά τους τακτοποιημένους στους ανύπαντρους, και να το παίξουν ολοκληρωμένοι άνθρωποι.Συν ότι οι πιο πολλοί κάθονται σούζα στη γυναίκα τους και στα πεθερικά!Ελάχιστοι παντρεύονται γιατί το νιώθουν ή γιατί επειδή αγαπάνε πολύ τη σύντροφό τους και θέλουν να κάνουν οικογένεια.Και μετά έρχεται η δυστυχία...
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
443
Like
600
Πόντοι
81
Θεωρείς ότι όποιος γράφεται στο μπουρδέλα πρέπει να απατάει τη γυναίκα του? Γιατί εγώ μπορεί να πηγαίνω που και που σε μπουρδέλα αλλά όχι όταν έχω σχέση. Και δεν μίλησα για κατηχητικό κλπ.Απλά απόρησα που πάνε και παντρεύονται και μετά θέλουν και τις πουτάνες.Και ξέρεις γιατί παντρεύονται οι περισσότεροι? Για να κάνουν μετά τους τακτοποιημένους στους ανύπαντρους, και να το παίξουν ολοκληρωμένοι άνθρωποι.Συν ότι οι πιο πολλοί κάθονται σούζα στη γυναίκα τους και στα πεθερικά!Ελάχιστοι παντρεύονται γιατί το νιώθουν ή γιατί επειδή αγαπάνε πολύ τη σύντροφό τους και θέλουν να κάνουν οικογένεια.Και μετά έρχεται η δυστυχία...
Δεν διαφωνώ, αλλά πρέπει να είναι κάποιος παντρεμένος/αρραβωνιασμένος/δεσμευμένος για να (ξενο)πηδάει (και) πουτάνες;
Μπορεί να είναι και μπακούρι και να μην γουστάρει να δίνει λογαριασμό σε κανέναν! 500 υποπεριπτώσεις και συνδυασμοί υπάρχουν που θίγονται χωρίς να είναι τρομοκράτες και δεν γουστάρουν... τι να κάνουμε τώρα.
Όλα αυτά σε μια χώρα με ελλειπή μεταναστευτική πολιτική και ανυπαρξία IMEI BAN database (σας λένε κάτι αυτά; )

Πάρε κι ένα www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Prepaid-Card/Subscriptions/PlanetSim-Package-Connection-68-PS-0001.htm]δωράκι[/url] που ανακάλυψα πριν λίγο να μην μου χαλιέσαι!  :-*
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.552
Κριτικές
212
Like
4.864
Πόντοι
9.275
Όλα αυτά σε μια χώρα με ελλειπή μεταναστευτική πολιτική και ανυπαρξία IMEI BAN database (σας λένε κάτι αυτά; )
Πάρε κι ένα www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Prepaid-Card/Subscriptions/PlanetSim-Package-Connection-68-PS-0001.htm]δωράκι[/url] που ανακάλυψα πριν λίγο να μην μου χαλιέσαι!  :-*
Φίλε stolenheart να είσαι λιγάκι πιο πονηρεμένος με τις διαφημίσεις  ;)
Η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι λύση ή μάλλον είναι γνωστή μισή λύση, γιατί ανήκει στην κατηγορία των καρτών από χώρες «μπουρδέλο» (με όλο το σεβασμό προς το ομώνυμο site) = Εσθονία (+372…). Με το καταφανές μειονέκτημα ότι έχεις μη ελληνικό αριθμό κλήσης.
Άσε που είναι καθαρή εκμετάλλευση οικονομικά γιατί εσύ μεν δεν πληρώνεις για τις εισερχόμενες κλήσεις, αλλά όσοι σε καλούν πληρώνουν διεθνείς ταρίφες προς κινητά.
Αλλά και εσύ όταν καλείς από το κινητό υπάρχει ένα σύνθετο σύστημα (ενσωματωμένο μενού στο κινητό) που αρχικά καλείς και μετά η γραμμή κλείνει και σε καλούν πίσω και μετά καλούν τον αριθμό που κάλεσες (φυσικά το συνολικό κόστος είναι μεγαλύτερο από το μέσο υφιστάμενο για εθνικές κλήσεις στην Ελλάδα). Δηλαδή φέξε μου και γλίστρησα  :headbang: :headbang:
Φυσικά θα πει κανείς ότι όσοι ασχολούνται με το άθλημα ή με άλλες δραστηριότητες που απαιτούν ανωνυμία δεν θα κωλώσουν σε μερικές δεκάδες ευρώ παραπάνω κόστος. Οπότε πάμε απευθείας στην δεύτερη λύση πιο κάτω.
Η λύση φίλοι για SIM από ελληνικό δίκτυο θα έρθει από μόνη της ως εξής : κάποιοι (αλλοδαποί, δικοί μας που δεν ενδιαφέρονται (γέροι, χαμένοι), κλπ) θα δηλώσουν -με το αζημίωτο- δεκάδες ή εκατοντάδες κάρτες που στην συνέχεια κάποιοι θα τις πουλάνε στη μαύρη αγορά. Εδώ στήνουν εταιρίες με τέτοια «χαμένα» πρόσωπα, λέτε να μην βρεθούν αρκετοί κάποιοι, που θα πάνε να δηλώσουν χωρίς κανένα κόστος μερικές κάρτες…
Το σύστημα μπάζει από παντού, απλά στην Ελλάδα βασιλεύει η ημιμάθεια. Έτσι μερικοί φωστήρες νομίζοντας ότι ανακάλυψαν την Αμερική βρίσκουν ένα σωρό κορόιδα που τους πιστεύουν, μας ανακατεύουν κάνοντας την ζωή μας πιο σύνθετη, αλλά στο τέλος δεν κερδίζει κανείς μας τίποτα. Απλά την πληρώνουν οι απλοί χρήστες και κερδίζουν τα παρα-κυκλώματα και οι επιτήδειοι.
Και στο τέλος θα γίνουμε και επίσημα χώρα «μπουρδέλο», με όλο το σεβασμό προς το ομώνυμο site και την συμπαθή παρέα μας  :s&m_3:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom