Νέα

Προταση για δουλεια σαν ηλεκτρολογος..Εμπειριες,συμβουλες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kavlas123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206
Τι κατ αρχάς μου άρεσε. Λες και είσαι στο κουρμπέτι. Τα έβαψες όλα μαύρα. Ποιος σου είπε ότι οι αλλοδαποί παίρνουν λίγα? Πάρε καναν αλβανό να σε κάνει δουλειά και πες μου πόσα σου ζήτησε. Όλοι παίρνουν πάνω από 100 μεροκάματο απλά έχει επικρατήσει από την εποχή που ήρθαν ότι παίρνουν λίγα. Αίντε ξυπνάτε μερικοί....

Δεν τα έγραψα μαύρα αλλά περιέγραψα την πραγματικότητα.

Κατ' αρχάς ΔΕΝ υπάρχει οικοδομή όπως πριν 20+ χρόνια που έπαιρνε δάνειο και το αγέννητο. Μετά τα μνημόνια ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ η ΠΙΣΤΟΛΗΠΤΙΚΗ μας ικανότητα. Ποιος "μικρός" χτίζει σπίτι; ΚΑΝΕΝΑΣ και αυτός είναι και ένας λόγος που τα ενοίκια έχουν πάει στο θεό.

Μετά οι εργολάβοι που χτίζουν όπως έγραψα έχουν δικά τους συνεργαζόμενα συνεργεία.

Και τέλος τα τελευταία 20 χρόνια ο Έλληνας γονιός ήθελε να κάνει το παιδί του επιστήμονα. Αυτό οδήγησε σταδιακά στην εξάλειψη του Ελληνικού στοιχείου από την οικοδομή. Όχι ότι δεν υπάρχουν αλλά είναι πολύ λιγότεροι από τους αλλοδαπούς και τους μεγάλους σε ηλικία. Οπότε είναι δύσκολο να μπεις στην αλλοδαπή κλίκα και ο Έλληνας πολύ πιθανόν να χρωστάει μέχρι και στον περιπτερά οπότε να μην μπορεί να πληρώσει μεροκάματο.

Επίσης κάτι σημαντικό που βλέπω ότι το αναφέρετε είναι τα μερεμέτια. Από αυτά ΔΕΝ βγάζεις αλλά είναι το εξτραδάκι. Με 20-30€ νόμιμα δεν ξεκινάς καν τη μέρα σου. Κατ' αρχάς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις συνέχεια τέτοια δουλειά. Συνήθως τα μερεμέτια τα αναλαμβάνει αυτός που έχτισε το σπίτι και στις καινούριες ενοικιαζόμενες πολυκατοικίες υπάρχει και λίστα με μαστόρους. Στις μεγάλες πόλεις πρέπει να υπολογίσεις και το χρόνο από τη μια δουλειά στην άλλη. Δεν θα διακτινιστείς αλλά θα πας με αυτοκίνητο. Και αν χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό από το κατάστημα πάει η μέρα σχεδόν χαμένη στο δρόμο.

Θέλει τρελό κυνήγι για να πεις ότι ξεκινάς. Έχει χρήμα αλλά και πολύ τρέξιμο. Πρέπει τα πρώτα χρόνια να θυσιάσεις αρκετά τη ζωή σου για να προχωρήσεις. Προσπάθησε να εξειδικευτείς σε κάτι σύγχρονο για να είσαι πιο ξεχωριστός από το συρμό. Πχ τα οικιακά δίκτυα και το smart home. Σε κανένα δεν αρέσει η "μακαρονάδα" πίσω από γραφεία και έπιπλα. Ειδικά οι γυναίκες θα το εκτιμήσουν δέκα φορές περισσότερο. Επίσης διάφοροι "έξυπνοι" μετρητές βοηθάνε αρκετά. Εδώ βέβαια πας σε άλλα επίπεδα αλλά υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Επειδή είναι πολύ αρχή μπορείς να χωθείς πιο εύκολα σε κάποια τέτοια εταιρία σαν καλφούδι.

Και ναι είμαι στο κουρμπέτι. Δε θα σου πω πως ακριβώς αλλά έχω βαρέσει αρκετό κομπρεσέρ. Έχω δει τις "καλές" εποχές της χώρας μας τότε με τα διακοποδάνεια. Έφευγα για ΠΣΚ και όταν γύριζα είχαν ρίξει θεμέλια στο απέναντι σπίτι. Υπήρχαν μέρες που το μόνο που έκανα ήταν delivery στις διάφορες οικοδομές που φτιάχναμε. Έπαιρνα το van της εταιρίας, φόρτωνα υλικά και τα μοίραζα στα ΤΕΣΣΕΡΑ συνεργεία που είχαμε. Μιλάμε για ΠΟΛΥ χιλιόμετρο και μέρες μέχρι να πιάσω κατσαβίδι στα χέρια μου. Μετά ήρθε ο ΓΑΠ και μας "αγάπησε" από το Καστελόριζο. Άλλαξα ελαφρώς καριέρα αλλά πάντα στο συγκεκριμένο κομμάτι.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
Τις προαλλες ενας Αλβανος γειτονας οταν τον ρωτησα πως παν οι δουλειες μου ειπε οτι γινεται της πουτανας απο δουλειες στην οικοδομη. Αυτο μου ειπε, αυτο σας λεω...
εχω διπλα κατι Αλβανους μπογιατζηδες....ο μπαμπας πηρε μια BMW τωρα...και στον γιο εδωσε το Audi...αλλα σκιζονται στην δουλεια...οπου ναναι ξοφλανε και το δανειο του σπιτιου...
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
ενταξει τυπε με τη λογικη σου ας παμε να αυτοκτονησουμε ολοι.
ναι δεν ειναι ιδανικα τα πραγματα, ποτε δεν ηταν. τι θα κανεις; θα κλαις τη μοιρα σου κλεισμενος στο υπογειο του πατρικου σου;
δεν υπαρχει ουτε ενας εργατης που να γνωρισα και να μην εφαγε γαμησι στο ξεκινημα του, αλλα η πλειοψηφια τους μετα απο καποιο καιρο καταφερε και βρηκε κατι πολυ καλυτερο. Μακαρι να υπηρχε ευκολοτερος τροπος αλλα δεν υπαρχει, εκτος αν εισαι βυσμα του κερατα, οπως ειναι η μιση ελλαδα σε καθε τομεα.

Αν θες να ασκησεις μια τεχνη, πρεπει να εχεις προυπηρεσια και εμπειρια. Για να τα αποκτησεις, πρεπει να φας λιγο χωμα, γιατι η αγορα φτωχυνε και ο ανταγωνισμος αυξηθηκε.

Αμα θες, μπορεις να πας να βρεις δουλεια σε κανα σκλαβενιτη ή σε κανα jumbo, να ποναει το κορμι σου απο τα 25 μεχρι τη συνταξη, και να δηλωνεις ανειδικευτος. Κανεις και αιτησεις στο δημο μπας και σε χωσουν με καμια συμβαση στην καθαριοτητα, και κανεις και το διαλειμμα σου. Ζωαρα ε;
Εσυ μπορεις να κανεις οτι θελεις!Μπορεις ακομα ακομα να πας κ εξω απο το γραφειο του κ.Αδώνιδος και να προκαλέσεις για μια θεση.Ολα στο παιχνιδι ειναι.

Αυτες τις θεσεις που λες συνηθως κατι καβατζωμενοι δεξιοι τι λεν,οπως ο αλλος ελεγε πλα την κοπελα που επιβίωσε του δυστυχήματος,πρεπει να βαλεις πλατη και μην σε νοιαζει,τα φροντίζω εγω τα υπολοιπα,ετσι και συ,θα σε μαδήσουν αλλα η εμπειρια π θα λάβεις θα ειναι σημαντική.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
και εγω τεχνικος ειμαι....συντηρητης καυστηρων....
σχολαω απο την δουλεια,και παω και σε κανενα δικο μου απογευματινο....ή παω σε αυτα που "διωχνει" η εταιρεια...
προχτες καναμε μια αλλαγη μηχανηματος....πηγαμε με τον κουμπαρο 6 το απογευμα και φυγαμε 10 το βραδυ...
αλλα σε 4 ωριτσες,ενα 100ευρω στην τσεπη "μαυρο"....
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.944
Κριτικές
5
Like
8.031
Πόντοι
2.306
Τις προαλλες ενας Αλβανος γειτονας οταν τον ρωτησα πως παν οι δουλειες μου ειπε οτι γινεται της πουτανας απο δουλειες στην οικοδομη. Αυτο μου ειπε, αυτο σας λεω...
Ειδικά στην Αθήνα, στις περιοχές από τις οποίες διέρχεται η νέα γραμμή του μετρό, θα γίνει χαμός από νέες οικοδομές.
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.311
Κριτικές
4
Like
1.439
Πόντοι
216
Δεν τα έγραψα μαύρα αλλά περιέγραψα την πραγματικότητα.

Κατ' αρχάς ΔΕΝ υπάρχει οικοδομή όπως πριν 20+ χρόνια που έπαιρνε δάνειο και το αγέννητο. Μετά τα μνημόνια ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ η ΠΙΣΤΟΛΗΠΤΙΚΗ μας ικανότητα. Ποιος "μικρός" χτίζει σπίτι; ΚΑΝΕΝΑΣ και αυτός είναι και ένας λόγος που τα ενοίκια έχουν πάει στο θεό.

Μετά οι εργολάβοι που χτίζουν όπως έγραψα έχουν δικά τους συνεργαζόμενα συνεργεία.

Και τέλος τα τελευταία 20 χρόνια ο Έλληνας γονιός ήθελε να κάνει το παιδί του επιστήμονα. Αυτό οδήγησε σταδιακά στην εξάλειψη του Ελληνικού στοιχείου από την οικοδομή. Όχι ότι δεν υπάρχουν αλλά είναι πολύ λιγότεροι από τους αλλοδαπούς και τους μεγάλους σε ηλικία. Οπότε είναι δύσκολο να μπεις στην αλλοδαπή κλίκα και ο Έλληνας πολύ πιθανόν να χρωστάει μέχρι και στον περιπτερά οπότε να μην μπορεί να πληρώσει μεροκάματο.

Επίσης κάτι σημαντικό που βλέπω ότι το αναφέρετε είναι τα μερεμέτια. Από αυτά ΔΕΝ βγάζεις αλλά είναι το εξτραδάκι. Με 20-30€ νόμιμα δεν ξεκινάς καν τη μέρα σου. Κατ' αρχάς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις συνέχεια τέτοια δουλειά. Συνήθως τα μερεμέτια τα αναλαμβάνει αυτός που έχτισε το σπίτι και στις καινούριες ενοικιαζόμενες πολυκατοικίες υπάρχει και λίστα με μαστόρους. Στις μεγάλες πόλεις πρέπει να υπολογίσεις και το χρόνο από τη μια δουλειά στην άλλη. Δεν θα διακτινιστείς αλλά θα πας με αυτοκίνητο. Και αν χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό από το κατάστημα πάει η μέρα σχεδόν χαμένη στο δρόμο.

Θέλει τρελό κυνήγι για να πεις ότι ξεκινάς. Έχει χρήμα αλλά και πολύ τρέξιμο. Πρέπει τα πρώτα χρόνια να θυσιάσεις αρκετά τη ζωή σου για να προχωρήσεις. Προσπάθησε να εξειδικευτείς σε κάτι σύγχρονο για να είσαι πιο ξεχωριστός από το συρμό. Πχ τα οικιακά δίκτυα και το smart home. Σε κανένα δεν αρέσει η "μακαρονάδα" πίσω από γραφεία και έπιπλα. Ειδικά οι γυναίκες θα το εκτιμήσουν δέκα φορές περισσότερο. Επίσης διάφοροι "έξυπνοι" μετρητές βοηθάνε αρκετά. Εδώ βέβαια πας σε άλλα επίπεδα αλλά υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Επειδή είναι πολύ αρχή μπορείς να χωθείς πιο εύκολα σε κάποια τέτοια εταιρία σαν καλφούδι.

Και ναι είμαι στο κουρμπέτι. Δε θα σου πω πως ακριβώς αλλά έχω βαρέσει αρκετό κομπρεσέρ. Έχω δει τις "καλές" εποχές της χώρας μας τότε με τα διακοποδάνεια. Έφευγα για ΠΣΚ και όταν γύριζα είχαν ρίξει θεμέλια στο απέναντι σπίτι. Υπήρχαν μέρες που το μόνο που έκανα ήταν delivery στις διάφορες οικοδομές που φτιάχναμε. Έπαιρνα το van της εταιρίας, φόρτωνα υλικά και τα μοίραζα στα ΤΕΣΣΕΡΑ συνεργεία που είχαμε. Μιλάμε για ΠΟΛΥ χιλιόμετρο και μέρες μέχρι να πιάσω κατσαβίδι στα χέρια μου. Μετά ήρθε ο ΓΑΠ και μας "αγάπησε" από το Καστελόριζο. Άλλαξα ελαφρώς καριέρα αλλά πάντα στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Δεν απαντάω γιατί βαριέμαι
 

Fernando Alonso

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2019
Μηνύματα
532
Like
745
Πόντοι
86
Γεια σας....οτι λεει ο τιτλος του θεματος...Τις γνωμες σας.
Αν ξερεις καλα αγγλικα μπορεις να πας στα καραβια. Κανεις 12 μηνες δοκιμος με μισθο 2-2,5 χιλ. και μετα παιρνεις το διπλωμα του ηλεκτρολογου και φτανεις ενα ταληρακι τον μηνα στα ποντοπορα. Αρκει να αντεχεις.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206
Δεν απαντάω γιατί βαριέμαι

Μην απαντάς. Επειδή είμαι στην "πιάτσα" εδώ και χρόνια βλέπω την αγορά από το πολύ κάτω κομμάτι της. Είτε αυτό αφορά τον πρωτογενή τομέα όπως τα αγροτικά, είτε το κατασκευαστικό κομμάτι. Αν θεωρείς ότι γράφω κάτι λάθος σε περιμένω.

Το ότι γίνεται μια επένδυση δεκάδων εκατομμυρίων στο Ελληνικό ή ο ΧΨΩ ανακαινίζει την "Μεγάλη Βρετανία" δε σημαίνει ότι ο πιτσιρικάς θα βρει δουλειά. Αυτά πλέον έχουν περάσει σε μεγαλοεργολάβους που έχουν τα πάντα υπό τη σκέπη τους.

Οι μικρές δουλειές είναι μικρές και δεν μπαίνεις εύκολα ειδικά αν είσαι ανειδίκευτος. Θέλει κύκλο και μεγάλο κυνήγι.

Επιπλέον έχουν αρχίσει και οι μικροί εργολάβοι να έχουν τους δικούς τους ανθρώπους για μείωση των εξόδων και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Ένας Πολιτικός Μηχανικός, ένας Μηχανολόγος Μηχανικός, ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και έτοιμη η εταιρία. Άντε και 1-2 υπομηχανικοί για τη βρώμικη δουλειά και οι υπόλοιποι "σκλάβοι". Πάνε οι εποχές που ο κάθε ένας είχε δικαίωμα υπογραφής. Αν ο φίλος είναι εντελώς ανειδίκευτος και χωρίς "υπογραφή" τι θα κάνει; Πάλι πρέπει να εξαρτάτε από τον "μεγάλο".
 

Terrano

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
959
Κριτικές
14
Like
1.986
Πόντοι
496
Αν ξεκινάς τώρα την δουλειά σαν ηλεκτρολόγος απλά μην το κάνεις. Ίσως είναι η μόνη δουλειά που πρέπει να είσαι επιστήμονας ( μορφωμένος) και Αλβανός , θα πρέπει να αναβαθμίσεις τις γνώσης σου συνέχεια και να γαμιεσε στην δουλειά και θα έχεις τεράστιες ευθύνες. Τα χρήματα που θα βγάζεις σε σχέση με το τι θα κάνεις καμιά σχέση. Για αυτό τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν νέοι ηλεκτρολόγοι. Πολύ γαμισι και ευθύνη και χρήματα ελάχιστα. Και αν πιστεύεις ότι είναι επένδυση για το μέλλον είσαι γελάσμενος. 60 χρόνων ηλεκτρολόγος??? Χαχα. Καλύτερα ντελιβερι ή σερβιτόρος. Καλύτερα λεφτά και κονέ με γκομενάκια.
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
αυτη παλι τη παπατζα που λενε τα κουλικα οτι πεταει η οικοδομη την βλεπει κανενας?Αν ειναι αληθεια και χτιζοντε σπιτια,λογικα να περιμενουμε ο κουλης να μειωσει τις τιμες ενοικιων που ειναι στο θεο,αφου εχουμε πλεονασμα οικοδομων πλεον(ετσι μας λενε)
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
276
Like
288
Πόντοι
21
μια χαρά δουλειά είναι ο Ηλεκτρολόγος ...σιγά σιγά φεύγει και η παλιά γενιά και οι νεοι πιο καταρτισμένοι ...έχει ψωμάκι πιστευω όπως και σε όλες τις δουλειές.
Το μεγαλύτερο προβλημα σε όλες τις ιδιωτικές δουλειές είναι ότι ο κόσμος βάζει σήμερα πολύ ψηλά το πήχυ.
Θες να επιβιώσεις ή να πλουτίσεις ? άλλο το ένα άλλο το δευτερο.
Θες να ζήσεις αξιοπρεπώς ή θες να σπουδάσεις και 2 παιδιά ? άλλο το ένα άλλο το δεύτερο κλπ κλπ...
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Ηλεκτρολογος με εμπειρια η χωρις? Εχεις τις αδειες εχεις δωσει εξετασεις στο υπουργειο η τωρα βγηκες ? Εγω θα σου ελεγα να μην μπλεξεις με εγκαταστασεις πολυ σκονη υγρασια και πιστολιες. Κατσε σκεψου μια ειδικοτητα σπανια στην περιοχη σου ΠΧ ασχολησου με εγκαταστασεις καμερες σε καταστηματα η με συστηματα συναγερμου η με κλιματιστικα, καθαρισμους κλπ. Κανεις μια εταιρεια συνεργαζεσαι με ενα κατασκευαστη και κυριως πας σε τουριστικα νησια που δεν εχει ανταγωνισμο αλλα κυκλοφορει χρημα αρκετο. Με βαση αυτα που ξερω σε κανα δυο χρονια δεν θα προλαβαινεις να πιεις νερο
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.110
Πόντοι
10.411
γατακια απαξιω και να σχολιασω. :coffee:
HrauaWv.gif


:coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Απο οτι άκουσα σύντομα όλες οι νέες οικοδομές που θα χτίζονται θα έχουν υποχρεωτικό φωτοβολταικό σύστημα για τα κοινόχρηστα και ότι περισσεύει θα το στέλνει πίσω στο δίκτυο. Και σε λίγα χρόνια πιθανών να γίνει υποχρεωτικό και για τις παλιές οικοδομές.

Δεν ξέρω βέβαια σε περίπτωση που αυτά τα συστήματα πιάνουν όλη την ταράτσα (γιατί θα είναι συστήματα των 10kw) τι θα γίνεται σε περίπτωση που κάποιος θα ήθελε να βάλει και δεύτερο σύστημα για το σπίτι του ...

Οπότε αν ισχύουν τα παραπάνω τότε κάποιος που ξεκινάει τώρα να σπουδάζει ηλεκτρολόγος η μόλις έχει τελειώσει τις σπουδές του , καλο θα είναι εκτός των άλλων να μάθει να περνάει και τέτοια συστήματα.
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
Ηλεκτρολόγος σε εταιρία η ηλεκτρολόγος σαν ανεξάρτητος έχει διαφορά άμα είσαι τι δύο μπορεί να βγάζεις πολλά, μπορεί να μην έχει και καθόλου πελάτες, άμα δεν εχεις κυκλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom