Νέα

Προταση για δουλεια σαν ηλεκτρολογος..Εμπειριες,συμβουλες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kavlas123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Κατ' αρχάς δεν υπάρχει οικοδομή όπως παλιά
Τις προαλλες ενας Αλβανος γειτονας οταν τον ρωτησα πως παν οι δουλειες μου ειπε οτι γινεται της πουτανας απο δουλειες στην οικοδομη. Αυτο μου ειπε, αυτο σας λεω...
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.026
Πόντοι
3.836
Τον πρώτο καιρό θα μαθαίνεις και θα κάνεις όλη τη λάτζα. Αν σου αρέσει η δουλειά κάποια στιγμή μπορεί να θελήσει να γίνεις ελευθερος επαγγελματίας. Ακόμα όμως και σαν βοηθός παίρνεις το μετρητικό όργανο και κάνεις χαρτιά για τη ΔΕΗ που είναι εύκολο χαρτζιλίκι. Στην οικοδομή κυρίως παίζει ανακαίνιση και τα προγράμματα τύπου εξοικονομώ.
Δεν ξέρω τι άλλες επιλογές έχεις ,αν έχεις πάντως ηλεκτρολόγος είναι μια δουλειά με καλές προοπτικές.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
Τις προαλλες ενας Αλβανος γειτονας οταν τον ρωτησα πως παν οι δουλειες μου ειπε οτι γινεται της πουτανας απο δουλειες στην οικοδομη. Αυτο μου ειπε, αυτο σας λεω...
Ο Αλβανός σου το πε αυτο,γιατι κανε πως πιστολιαζεις Αλβανό;Θα κατεβάσει ολο το Δυρράχιο κατω και θα σου ρθει με Καλασνικοφ ενω ο Ελληνας μολις φαει την πιστολα,θα παει για τσιπρα κ θ αρχισει να κλαίγεται.Κακα τα ψεματα δεν εχω ακουσει Αλβανό και πιστολιασμενο.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
τυπε αμα ξερεις την δουλεια σου και μπορεις να εργαστεις ως υπαλληλος σε καποιον εργολαβο, αμα μπεις στα σαιτ ευρεσης εργασιας θα βρεις πολλες αγγελιες (δεν ξερω αν θα σου κανουν αλλα ζητανε σιγουρα ηλεκτρολογους). Ακομα κι αν τα λεφτα δεν ειναι ιδανικα, εγω θα σου ελεγα να παρεις καποια απτις δουλειες που σου φαινονται πιο προσιτες, και κανα δυο απογευματα τη βδομαδα θα κανεις κανα αφορολογητο μερεμετι οπως ολοι του κλαδου, και θα φτασεις ευκολα τον τετραψηφιο μισθο χωρις αγχος. Βγαλε καρτουλες, δινε σε γνωστους δεξια αριστερα, και ολο και καπου θα σε φωναζουν.

Δεν ξερω πως σου ακουγεται, οι απολαβες σου θα ειναι σχετικα καλες, η φορολογια σου χαμηλη, η ευθυνη σου ελαχιστη (μονο στις δικες σου δουλειες), ασφαλισμενος κομπλε. Απλα θα ανεχεσαι ενα αφεντικο (που στα παπαρια σου μεταξυ μας) και δεν θα ειναι ολες οι μερες 8ωρο (το τιμημα του τετραψηφιου μισθου).
Ακριβως αυτο!

Ξερεις γιατι ζητανε συνεχεια κ βλεπεις αγγελίες;Διοτι η αγορα ειναι ελευθερη,θα παει ο παλίκαρος στον πρωτο ενδιαφερόμενο εργοδοτη,θα φαει την μπιστολα.

Θα συνεχισει με τον επομενο,θα φαει την δευτερη.Ε!Φαντασου ποτε να τους κανει γυρα ολους αυτους που βλεπεις εσυ να αναζητούν,να τους σωσει λιγακι.

Και αν κανεις πως πας στην επιθεώρηση εργασιας,ετοιμάσου να σου φερει μπροστα διακόσιους νομους συμβάσεων διαφορετικούς,πχ θα λεει η σύμβαση για 8αωρο;Για 4ωρο;Για βοηθό;Για ηλεκτρολόγο;

Πανε πανε…να δεις γιατι ολοι αυτοι ζητανε.

Εγω στη θεση σου τυπε,θα πηγαινα ΟΑΕΔ,θα γραφόμουνα στα μητρώα τους και θα ελεγα πως αναζητώ εργασια μεσω του ΟΑΕΔ.Δεν λεω να παρω επιδομα ανεργειας.Λεω να ερθω σε επαφη με εταιρειες οι οποιες αναζητούν μεσω ΟΑΕΔ προσωπικο.

Κατι αλλο που θα σου προτεινα.Ασε κάρτες και τετοιες αρχιδιες,στην Ελλαδα 2.0 ζεις.Ποιος ασχολειται μ αυτα,σιγα μη φτιάξεις κ διαφημιστικούς αναπτήρες.Κανε ενα προφιλ στο Τικ Τοκ και αν εισαι τζιμάνι,ανέβαζε εκει δουλειες σου καθως επισης,μπορεις να γραφεις στο google maps,δινοντας μια διευθυνση,λογικα αυτη που μενεις,θα σ στειλει η google ενα γράμμα με κωδικους,θα πεταξεις το προφιλ σου,πχ πόρνος Ηλεκτρολογος Κολοκυθοπουλος.

Και κοιτα να βαλεις φιλαρακια,γνωστούς,πορνες,ακομα και μας αν θες να σου γραψουμε μια κριτικουλα,ωστε να βγαινεις πρωτος στις αναζητησεις της Google.Ετσι θα μπαινει ο αλλος που ψαχνει μαστορι και θα βλεπει εσενα πρωτο.Και αν δεν σε βλεπει,σπρωξε χρημα στην Google να σε προωθήσει μεσω Google Ads,δεν ζητάει τιποτα.900€ ευρουδάκια το μηνα μονο.

Αντε!Σ εφτιαξα παλι.

Καλες διαρροές!
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
774
Πόντοι
81
Χώσου και μην το συζητάς καθόλου.
Είναι επάγγελμα μη στεγασμένο.
Άρα δεν έχεις πάγια έξοδα νοίκια ΔΕΗ νερό και τα ρέστα.
Πακιστανοί Αλβανοί και λοιποί δεν χωράνε στον χώρο, γιατί πολύ απλά ο κόσμος φοβάται μην γίνει στραβή με τα ρεύματα.
Τα πρώτα δύο τρία χρόνια θα τραβήξεις κουπί και μετά όρεξη να έχεις να τρέχεις.
Αν μπορείς επένδυσε στο αντικείμενο και μην αρκεστείς σε κάποιο χαρτί τύπου ιεκ .
Όχι ότι δεν θα έχεις δουλειές, αλλά το μπαγιόκο θα το παίρνουν οι άλλοι.
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.751
Κριτικές
3
Like
9.639
Πόντοι
1.336
Γεια σας....οτι λεει ο τιτλος του θεματος...Τις γνωμες σας.
Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν βγαίνουν φράγκα ή με το πόσο συχνά θα σου τύχουν γκομενίτσες που θα τους αλλάξεις τα φώτα;
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.646
Πόντοι
7.195
Γεια σας....οτι λεει ο τιτλος του θεματος...Τις γνωμες σας.
τύπε είσαι 32 χρονών ? και ξεκινάς τώρα ηλεκτρολογιλίκι ?
τι έχεις τελειώσει και τι εμπειρία μέχρι τώρα ?
Πάντως μην ψαρώνεις με τις νέες τεχνολογίες που σε θέλουν και ηλεκτρονικό και πληροφορικάριο..
Μιά χαρά δουλίτσα υπάρχει και στα παλιά. Και μάλιστα τώρα ο κόσμος είναι πολύ πιό άσχετος στο να πιάσει ένα κατσαβίδι...
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Ο Αλβανός σου το πε αυτο,γιατι κανε πως πιστολιαζεις Αλβανό;Θα κατεβάσει ολο το Δυρράχιο κατω και θα σου ρθει με Καλασνικοφ ενω ο Ελληνας μολις φαει την πιστολα,θα παει για τσιπρα κ θ αρχισει να κλαίγεται.Κακα τα ψεματα δεν εχω ακουσει Αλβανό και πιστολιασμενο.
Να συμπληρώσω τέσσερα πράγματα δεν έχω δει στην ζωή μου.
ΑΛΒΑΝΟ κερατά
ΓΥΦΤΟ με γυαλιά μυωπιας
Κουμουνιστή χωρίς λεφτά
Χοντρή χωρίς γκόμενο
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
Να συμπληρώσω τέσσερα πράγματα δεν έχω δει στην ζωή μου.
ΑΛΒΑΝΟ κερατά
ΓΥΦΤΟ με γυαλιά μυωπιας
Κουμουνιστή χωρίς λεφτά
Χοντρή χωρίς γκόμενο
εγω παλι δεν εχω ακουσει ποτε νεοδημοκρατη χωρις λεφτα για τη χοντρη συμφονω
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Termin

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.311
Κριτικές
4
Like
1.439
Πόντοι
216
Αν δεν έχεις σίγουρες και μεγάλες δουλειές κάτσε στα αυγά σου. Πάνε οι καλές εποχές.

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει οικοδομή όπως παλιά. Ναι μεν υπάρχει μια κάποια ανάπτυξη αλλά τις δουλειές τις παίρνουν εργολάβοι με όλο το πακέτο. Ελάχιστοι ιδιώτες διαλέγουν τα μαστόρια. Οπότε αν δεν έχεις γνωστό εργολάβο δύσκολα θα κάνεις χαϊρι.

Μετά το μερεμέτι και όλο το μικρό κομμάτι είναι στο βερεσέ. Οπότε ξεκινάς με χρέος από την πρώτη λάμπα που θα αλλάξεις.

Ύστερα υπάρχει τρομερό κενό στους Έλληνες μαστόρους. Πλέον μόνο αλλοδαποί και αυτό σημαίνει φτηνότερα μεροκάματα και κλίκες με τους αντίστοιχους αλλοδαπούς εργολάβους.

Και αν μπορέσεις να ξεπεράσεις το σκόπελο των παραπάνω ετοιμάσου για τρομερό ανταγωνισμό στην εξειδίκευση. Πάνε οι εποχές που το κάθε δωμάτιο ήθελε μια λάμπα και 2 πρίζες. Τώρα έχεις ισχυρά ρεύματα, ασθενή, δομημένες καλωδιώσεις, smart homes και ίσως κάτι πιο εξειδικευμένο.

Αν έχεις όρεξη για γαμήσι κάντο. Αλλά να το κάνεις σωστά και να πεις ότι τον τρώω τώρα για να μπορέσω να κερδίσω αύριο. Αν πεις ότι δουλεύω 8-3 και μετά πάω για μπύρες καθώς είμαι αφεντικό του εαυτού μου άστο. Κάτσε στο σπίτι σου να σε ταϊζουν οι δικοί σου.
Τι κατ αρχάς μου άρεσε. Λες και είσαι στο κουρμπέτι. Τα έβαψες όλα μαύρα. Ποιος σου είπε ότι οι αλλοδαποί παίρνουν λίγα? Πάρε καναν αλβανό να σε κάνει δουλειά και πες μου πόσα σου ζήτησε. Όλοι παίρνουν πάνω από 100 μεροκάματο απλά έχει επικρατήσει από την εποχή που ήρθαν ότι παίρνουν λίγα. Αίντε ξυπνάτε μερικοί....
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.296
Πόντοι
10.336
Ακριβως αυτο!

Ξερεις γιατι ζητανε συνεχεια κ βλεπεις αγγελίες;Διοτι η αγορα ειναι ελευθερη,θα παει ο παλίκαρος στον πρωτο ενδιαφερόμενο εργοδοτη,θα φαει την μπιστολα.

Θα συνεχισει με τον επομενο,θα φαει την δευτερη.Ε!Φαντασου ποτε να τους κανει γυρα ολους αυτους που βλεπεις εσυ να αναζητούν,να τους σωσει λιγακι.

Και αν κανεις πως πας στην επιθεώρηση εργασιας,ετοιμάσου να σου φερει μπροστα διακόσιους νομους συμβάσεων διαφορετικούς,πχ θα λεει η σύμβαση για 8αωρο;Για 4ωρο;Για βοηθό;Για ηλεκτρολόγο;

Πανε πανε…να δεις γιατι ολοι αυτοι ζητανε.

Εγω στη θεση σου τυπε,θα πηγαινα ΟΑΕΔ,θα γραφόμουνα στα μητρώα τους και θα ελεγα πως αναζητώ εργασια μεσω του ΟΑΕΔ.Δεν λεω να παρω επιδομα ανεργειας.Λεω να ερθω σε επαφη με εταιρειες οι οποιες αναζητούν μεσω ΟΑΕΔ προσωπικο.

Κατι αλλο που θα σου προτεινα.Ασε κάρτες και τετοιες αρχιδιες,στην Ελλαδα 2.0 ζεις.Ποιος ασχολειται μ αυτα,σιγα μη φτιάξεις κ διαφημιστικούς αναπτήρες.Κανε ενα προφιλ στο Τικ Τοκ και αν εισαι τζιμάνι,ανέβαζε εκει δουλειες σου καθως επισης,μπορεις να γραφεις στο google maps,δινοντας μια διευθυνση,λογικα αυτη που μενεις,θα σ στειλει η google ενα γράμμα με κωδικους,θα πεταξεις το προφιλ σου,πχ πόρνος Ηλεκτρολογος Κολοκυθοπουλος.

Και κοιτα να βαλεις φιλαρακια,γνωστούς,πορνες,ακομα και μας αν θες να σου γραψουμε μια κριτικουλα,ωστε να βγαινεις πρωτος στις αναζητησεις της Google.Ετσι θα μπαινει ο αλλος που ψαχνει μαστορι και θα βλεπει εσενα πρωτο.Και αν δεν σε βλεπει,σπρωξε χρημα στην Google να σε προωθήσει μεσω Google Ads,δεν ζητάει τιποτα.900€ ευρουδάκια το μηνα μονο.

Αντε!Σ εφτιαξα παλι.

Καλες διαρροές!
ενταξει τυπε με τη λογικη σου ας παμε να αυτοκτονησουμε ολοι.
ναι δεν ειναι ιδανικα τα πραγματα, ποτε δεν ηταν. τι θα κανεις; θα κλαις τη μοιρα σου κλεισμενος στο υπογειο του πατρικου σου;
δεν υπαρχει ουτε ενας εργατης που να γνωρισα και να μην εφαγε γαμησι στο ξεκινημα του, αλλα η πλειοψηφια τους μετα απο καποιο καιρο καταφερε και βρηκε κατι πολυ καλυτερο. Μακαρι να υπηρχε ευκολοτερος τροπος αλλα δεν υπαρχει, εκτος αν εισαι βυσμα του κερατα, οπως ειναι η μιση ελλαδα σε καθε τομεα.

Αν θες να ασκησεις μια τεχνη, πρεπει να εχεις προυπηρεσια και εμπειρια. Για να τα αποκτησεις, πρεπει να φας λιγο χωμα, γιατι η αγορα φτωχυνε και ο ανταγωνισμος αυξηθηκε.

Αμα θες, μπορεις να πας να βρεις δουλεια σε κανα σκλαβενιτη ή σε κανα jumbo, να ποναει το κορμι σου απο τα 25 μεχρι τη συνταξη, και να δηλωνεις ανειδικευτος. Κανεις και αιτησεις στο δημο μπας και σε χωσουν με καμια συμβαση στην καθαριοτητα, και κανεις και το διαλειμμα σου. Ζωαρα ε;
 

Vasillakis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2022
Μηνύματα
148
Κριτικές
3
Like
404
Πόντοι
21
Αν δεν έχεις σίγουρες και μεγάλες δουλειές κάτσε στα αυγά σου. Πάνε οι καλές εποχές.

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει οικοδομή όπως παλιά. Ναι μεν υπάρχει μια κάποια ανάπτυξη αλλά τις δουλειές τις παίρνουν εργολάβοι με όλο το πακέτο. Ελάχιστοι ιδιώτες διαλέγουν τα μαστόρια. Οπότε αν δεν έχεις γνωστό εργολάβο δύσκολα θα κάνεις χαϊρι.

Μετά το μερεμέτι και όλο το μικρό κομμάτι είναι στο βερεσέ. Οπότε ξεκινάς με χρέος από την πρώτη λάμπα που θα αλλάξεις.

Ύστερα υπάρχει τρομερό κενό στους Έλληνες μαστόρους. Πλέον μόνο αλλοδαποί και αυτό σημαίνει φτηνότερα μεροκάματα και κλίκες με τους αντίστοιχους αλλοδαπούς εργολάβους.

Και αν μπορέσεις να ξεπεράσεις το σκόπελο των παραπάνω ετοιμάσου για τρομερό ανταγωνισμό στην εξειδίκευση. Πάνε οι εποχές που το κάθε δωμάτιο ήθελε μια λάμπα και 2 πρίζες. Τώρα έχεις ισχυρά ρεύματα, ασθενή, δομημένες καλωδιώσεις, smart homes και ίσως κάτι πιο εξειδικευμένο.

Αν έχεις όρεξη για γαμήσι κάντο. Αλλά να το κάνεις σωστά και να πεις ότι τον τρώω τώρα για να μπορέσω να κερδίσω αύριο. Αν πεις ότι δουλεύω 8-3 και μετά πάω για μπύρες καθώς είμαι αφεντικό του εαυτού μου άστο. Κάτσε στο σπίτι σου να σε ταϊζουν οι δικοί σου.
Φίλε έχεις δίκιο 100% σε όλα.
Έτσι είναι το πράγμα.
Έχει κατάντησε,να τα τρώνε οι μηχανικοί και οι εργολάβοι και όλοι οι αλλοδαποί να κάνουν με τα χέρια τους ότι "ξερουν" με τα μάτια τους.
Να τα κάνουν όλα σκατα...και ΦΘΗΝΑ.
Το μόνο που μας σώζει είναι ότι...το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.333
Κριτικές
112
Like
18.570
Πόντοι
20.686
Τύπε αν πας σε κάνα κυκλαδονισι δεν θα προλαβαίνεις.
Μεγάλη ανοικοδόμηση και έλλειψη προσωπικού.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τύπε αν πας σε κάνα κυκλαδονισι δεν θα προλαβαίνεις.
Μεγάλη ανοικοδόμηση και έλλειψη προσωπικού.
Κυκλαδονησι.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
Aσυζητητί @baros
electrical-short-circuit.gif
:grin:
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
μπορείς να πας ως ηλεκτρολόγος χωρίς προυπηρεσία στην δεδδηε έβγαλε πρόσφατα προκύρηξη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom