Νέα

Πράγματα που κάποιος θα πρέπει να έχει κάνει μεχρι τα 30

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 822
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
άλλο αγράμματος κι άλλο μορφωμένος

Παντως, η πλειοψηφια των ανθρωπων που τελειωνουν πανεπιστημιο ειναι απολυτως αναξιοι λογου.

ΔΑΠ, σκονακια, γλειψιμο και παπαγαλια.

Εγω δεχομαι την (τριτοβαθμια) μορφωση μονο ως "προαπαιτουμενο" κι οχι ως αποδεικτικο στοιχειο, για να ειναι καποιος σοβαρος.
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
Παντως, η πλειοψηφια των ανθρωπων που τελειωνουν πανεπιστημιο ειναι απολυτως αναξιοι λογου.

ΔΑΠ, σκονακια, γλειψιμο και παπαγαλια.

Εγω δεχομαι την (τριτοβαθμια) μορφωση μονο ως "προαπαιτουμενο" κι οχι ως αποδεικτικο στοιχειο, για να ειναι καποιος σοβαρος.
Το ακαδημαικός σε καλύπτει ή θες από νομπέλ φυσικής και πάνω??
 

Επισκέπτης
Τύποι μου καλησπέρα. Ημουν χθες στα γενέθλια ενός φίλου που έκλεισε τα 30. Για κάποιο λόγο το όλο σκηνικό με επηρέασε και με έκανε να αναλογιστω πως τα πρώτα άντα πλησιάζουν επικίνδυνα και για μενα.

Όσοι έχετε μπει στην τριτη δεκαετία, τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει στον εαυτό σας και στο πως σας βλέπουν οι άλλοι;

Ποια πιστεύετε πως ειναι τα πράγματα που κάποιος θα πρέπει να έχει κάνει μεχρι τα 30 του, τα οποία θα ειναι πιο δύσκολο να πραγματοποιήσει αργότερα; Δώστε μια λίστα!


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: στησε κωλο προλαβαινεις
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Ρε μαλακα, μην με τρελαινεις μεσημεριατικα.

Σου λεω ξερω 2 αδερφια που κατεβηκαν απο κατι στρουγκες, απο ενα κωλοχωρι, σε εποχη που δεν υπηρχαν μπαρακια στον Πειραια, ανοιξαν ενα μικρο μαγαζι στο Πασαλιμανι, και εκτοτε βρεθηκαν με κοτερα και βιλες, χωρις να πουλανε ουτε κοκες, ουτε προστασιες, ουτε μπραβιλικια.
Νομιμα, καθαρα, παστρικα.

Επειδη ΟΛΗ η γενια των σημερινων 50αρηδων πηγαινε κι επινε το ποτο της εκει.

Τι θες να αποδειξεις, οτι δεν γινεται?

Ε, σου λεω οτι γινεται γτ το ξερω απο κοντα.

Οπως γινεται να βγαλεις λεφτα ως υδραυλικος, πλακας, μπογιατζης. Και μαλιστα, ΠΟΛΛΑ λεφτα.

Αυτος που μου βαφει το σπιτι, βαφει κατι βιλες στην Εκαλη, που μονο τα καγκελα τους ειναι οσο το ετησιο εισοδημα ενος τραπεζοϋπαλληλου (χωρις υλικα).

εγω για σημερινη εποχη μιλαω οχι για 70-80ς
ε πανε βγαλε τοτε τι καθεσαι ? :grin: :grin:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

Με τις (θεωρητικες) γνωσεις τους δε μπορουν να κανουν τιποτα.

Στην πορεια μαθαινουν ο,τι ειναι να μαθουν - ή απλα δεν μαθαινουν ποτε και μενουν στουρνοι.

Οι μονοι που αξιοποιουν την ακαδημαϊκη γνωση ειναι οι διδακτορες και μετεπειτα καθηγητες, που κανουν δημοσιευσεις και ερευνα πανω στο αντικειμενό τους. Οι υπολοιποι πανε μονο για το χαρτι και για να βρουν μια δουλιτσα μετα.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.867
Πόντοι
5.006
Να εχει παει στον ΕΣ
ΝΑ ΕΧΕΙ  γαμησει μια γυναικα απο κωλο τουλάχιστον
Να έχει κανει παρτουζα με δύο γυναίκες
Να έχει ρίξει ακυρο σε μια τουλάχιστον ελλεηνιδα παρατωντας την
αλλο ενα εμεινε και εχω καποια χρονια μεχρι τα 30...
:happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.867
Πόντοι
5.006
μαλακιες

για μενα

να εχει παιξει ξυλο εστω μια φορα στη ζωη του
να εχει αγαπησει-ερωτευτει κ ας εφαγε στραπατσο
να εχει μεινει μονος ενα διαστημα να ξερει να προσεχει τον εαυτο του μαγειρεμα πλυσιμο δουλειες κλπ
να εχει εστω κ εναν πραγματικο φιλο
αλλο ενα εμεινε και εχω καποια χρονια μεχρι τα 30...
:happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
πολύ "κωστοπουλικό" το θέμα...
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.867
Πόντοι
5.006
50-60 στρεμματα? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: ειναι 50-70χιλιαδες ευρω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: με τοσα λεφτα σιγα μη κανεις ξενυχταδικο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
φυσικα και μπορει αλλα οχι με δουλεια  :grin: :grin:
αναλογως την περιοχη τυπε και αναλογως ποτε τα πουλας.... ;) ;) ;)
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Με τις (θεωρητικες) γνωσεις τους δε μπορουν να κανουν τιποτα.

Στην πορεια μαθαινουν ο,τι ειναι να μαθουν - ή απλα δεν μαθαινουν ποτε και μενουν στουρνοι.

Οι μονοι που αξιοποιουν την ακαδημαϊκη γνωση ειναι οι διδακτορες και μετεπειτα καθηγητες, που κανουν δημοσιευσεις και ερευνα πανω στο αντικειμενό τους. Οι υπολοιποι πανε μονο για το χαρτι και για να βρουν μια δουλιτσα μετα.

αυτό που λες δεν συμβαίνει με όλες σχεδόν τις σχολές;;;
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
επειδή ανέφερες μόνο το ΑΠΘ και το ΕΜΠ... μιλάς λοιπόν για όλη την πανεπιστημιακή εκπαίδευση...

Οι γιατροι ειναι λιγο πιο επαγγελματιες αμεσως μετα την ειδικοτητα και την πρακτικη τους.

Αλλα μιλαμε για υποθεση 10 ετων - οχι για 4 χρονια.
 

soukeras1

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2012
Μηνύματα
3.926
Like
24
Πόντοι
16
να χει χωσει το πουλακι του ακαποτα ακομα και σε καπακι φρεατιου ομονοιας :grin: :grin: :rockon: :rockon:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
και γυμναστες βγαζουν πολλα ειδικα οι περσοναλ τρεινερ αν ειναι καλοι χεζονται στα λεφτα

Καλά εκεί να δεις τι απατεωνιά παίζει...καλά τους κάνουν και τους γδέρνουν (€),τους μαλάκες/μαλακισμένες που θέλουν να κάνουν σώμα... :zfuck:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Οι γιατροι ειναι λιγο πιο επαγγελματιες αμεσως μετα την ειδικοτητα και την πρακτικη τους.

Αλλα μιλαμε για υποθεση 10 ετων - οχι για 4 χρονια.

δεν σε καταλαβαίνω, ποιός είναι επαγγελματίας αμέσως μετά τις σπουδές του; είτε στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα;
η αρχική μου απορία είναι γιατί άφησες απέξω όλα τα άλλα πανεπιστήμια και ανέφερες μόνο τα 2 συγκεκριμένα...
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
δεν σε καταλαβαίνω, ποιός είναι επαγγελματίας αμέσως μετά τις σπουδές του; είτε στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα;
η αρχική μου απορία είναι γιατί άφησες απέξω όλα τα άλλα πανεπιστήμια και ανέφερες μόνο τα 2 συγκεκριμένα...

Κοιτα, σορρυ αν εθιξα το πανεπιστημιακι σου.

Εγω εχω παει σε οικονομικη σχολη και καταλαβα 5 πραματα. Εκατονταδες συμφοιτητες μου, δεν καταλαβαν τι-πο-τα.

Τα Πολυτεχνεια εχουν σαφως πιο βαρυ προγραμμα σπουδων, και πιο επιστημονικο υποβαθρο, αλλα ελαχιστοι χρησιμοποιουν πανω απο 10% των οσων μαθαινουν εκει.

Αυτα τα λεω σε αντιδιαστολη προς τη μανια της "μορφωσης", που παρουσιαστηκε απο καποιους πιο πριν.
Προσωπικα, δεν εκτιμω κανεναν που δεν ξερει να κανει κατι καλα, ή δεν εξελισσει κατι, ή δεν ανακαλυπτει κατι καινουριο.
Το να δουλευεις σε μια τραπεζα, καταχωρωντας τιμολογια, δεν σε κανει "μορφωμενο". Κι ας εχεις παρει 2-3 μεταπτυχιακα.
That's my point.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom