Νέα

Πράγματα που κάποιος θα πρέπει να έχει κάνει μεχρι τα 30

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 822
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
κλασσικος φθονος ελληνων που ειναι απο κατω για τους απο πανω
το να εισαι γκαρσονι κ υπαλληλακος απο μικρος δεν σε ψηνει στη ζωη απλα μαθαινεις να εισαι στη φαπα στη γαμωμανα κ στο καντυλι
δλδ πυρφορος

:wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :kneel: :kneel: :orchestra: :orchestra:
 

athensstef

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
563
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
6
να εχει απογαλακτισθει
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.631
Κριτικές
57
Like
6.800
Πόντοι
5.406
Στην ελλαδα υπαρχουν δυο ειδων νεοι: Η δεν δουλεψα ποτε στην ζωη και τα εχω βρει ολα ετοιμα απο τον μπαμπακα και αυτη που δουλευουν απο μικρη ηλικια για να συντηρουν το ευατο τους και σε καποιες περιπτωσης και την ιδια την οικογενεια τους. Οποτε οι πρωτοι μπορει σε μεγαλο ποσοστο να ειναι μορφωμενοι με τα μεταπτυχιακα τους και τις σπουδες στο εξωτερικο, βεβαια παντα με τα λεφτα του μπαμπακα.  Αλλα το μονο που μαθαν στα αντα πλεον ειναι πως να ξοδευουν καλα τα λεφτα που βρηκαν απο τους γονεις. και οι αλλοι που μπορει να μην καταφερουν να χτισουν παλατια οπως ελεγε η γιαγια μου αλλα σιγουρα στην ζωη τους θα ειναι ποιο ψημενοι και εννοειται ποιο ετοιμη να κανουν οικογενεια, και σιγουρα σε καμια αναποδια που φερνει η ζωη δεν θα το βαλουν ευκολα κατω.
Το να είναι μορφωμένοι και να έχουν ψηθεί στη πιάτσα δλδ το αποκλείεις;
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.631
Κριτικές
57
Like
6.800
Πόντοι
5.406
Φίλε είναι πλέον θέμα γονέων. Ένας έξυπνος γονιός, όσο και να αγαπάει το παιδί του παράλληλα με σπουδές θα το στείλει για δουλειά(όταν τα πανεπιστήμια είναι κλειστά καλοκαίρια κλπ). Αυτά τα έχω δει. Οπότε μην μου πεις οτι δεν γίνονται κλπ
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Φίλε είναι πλέον θέμα γονέων. Ένας έξυπνος γονιός, όσο και να αγαπάει το παιδί του παράλληλα με σπουδές θα το στείλει για δουλειά(όταν τα πανεπιστήμια είναι κλειστά καλοκαίρια κλπ). Αυτά τα έχω δει. Οπότε μην μου πεις οτι δεν γίνονται κλπ

Το εχω δει. Και μαλιστα απο τυπους με χοντρα φραγκα να στελνουν τα παιδιά τους για δουλεια το καλοκαιρι. Αντιθετως καποιοι νεοπλουτοι κρατανε τα παιδιά τους σε γυαλα μεχρι να βρεθει καποιο λαμογιο να τα ξεκοκαλισει
 
Εγγρ.
30 Οκτ 2018
Μηνύματα
912
Like
493
Πόντοι
26
Θα ήμουν ευτυχισμένος αν μπορούσα να αποσυνδέσω την εργασία από την επιβίωση. Μακάρι να είχα την οικονομική άνεση ώστε να επιλέξω μια δουλειά/απασχόληση που να γουστάρω. Θα δούλευα τις διπλάσιες ώρες και μάλιστα με χαρά. Όταν αναγκάζεσαι να κάνεις κωλοδουλειές για να επιβιώσεις, πόση όρεξη να βρεις;
 

Fadomas85

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2019
Μηνύματα
15
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
0
Ξέρετε πότε καταλαβαίνετε ότι γεράσατε;
Όταν θα έρθει η σερβιτόρα και σου μιλήσει στον πληθυντικό
και σου πει " εσείς τι θα πάρετε" άρχισε και ψάχνεις για
άσπρες τρίχες...
 

theots81

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
491
Κριτικές
1
Like
888
Πόντοι
81
Αυτά τα πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι σαν αυτά που έγραφε το Cosmopolitan για τις γκόμενες. Τίποτα δεν πρέπει να έχεις κάνει παρά μόνο ότι σε γεμίζει...
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Θα ήμουν ευτυχισμένος αν μπορούσα να αποσυνδέσω την εργασία από την επιβίωση. Μακάρι να είχα την οικονομική άνεση ώστε να επιλέξω μια δουλειά/απασχόληση που να γουστάρω. Θα δούλευα τις διπλάσιες ώρες και μάλιστα με χαρά. Όταν αναγκάζεσαι να κάνεις κωλοδουλειές για να επιβιώσεις, πόση όρεξη να βρεις;

Κι εγώ το ίδιο. Άραγε υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά γουστάρουν τη δουλειά τους?
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.449
Κριτικές
5
Like
477
Πόντοι
36
Ξέρετε πότε καταλαβαίνετε ότι γεράσατε;
Όταν θα έρθει η σερβιτόρα και σου μιλήσει στον πληθυντικό
και σου πει " εσείς τι θα πάρετε" άρχισε και ψάχνεις για
άσπρες τρίχες...
Εμένα, συνάδελφε, όσον αφορά στις σερβιτόρες, δε μου αρέσει ούτε ο υποτιμητικός ενικός που μιλάνε στους πολύ νέους, ούτε και ο απρόσωπος πληθυντικός που σε κάνει να νιώθεις γέρος. Προτιμώ τον ουσιαστικό ενικό. Δηλαδή ΕΝΑΣ είμαι, εννοείται θα μου μιλήσεις στον ενικό αλλά κάν'το με στυλ. Μίλα ευγενικά, χαμογέλα, δεν είναι δύσκολο. Και, όχι, δε γέρασες απαραίτητα αν σου μιλήσουν στον πληθυντικό. Μπορεί να υπάρχει γραμμή από τη διεύθυνση του μαγαζιού να μιλάνε σε όλους στον πληθυντικό, για ευγένεια, και καλά..
 

Jack Skellington

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.034
Κριτικές
242
Like
22.338
Πόντοι
31.628
Εμένα, συνάδελφε, όσον αφορά στις σερβιτόρες, δε μου αρέσει ούτε ο υποτιμητικός ενικός που μιλάνε στους πολύ νέους, ούτε και ο απρόσωπος πληθυντικός που σε κάνει να νιώθεις γέρος. Προτιμώ τον ουσιαστικό ενικό. Δηλαδή ΕΝΑΣ είμαι, εννοείται θα μου μιλήσεις στον ενικό αλλά κάν'το με στυλ. Μίλα ευγενικά, χαμογέλα, δεν είναι δύσκολο. Και, όχι, δε γέρασες απαραίτητα αν σου μιλήσουν στον πληθυντικό. Μπορεί να υπάρχει γραμμή από τη διεύθυνση του μαγαζιού να μιλάνε σε όλους στον πληθυντικό, για ευγένεια, και καλά..
Σωστά. Πρόσφατα όμως, βίωσα κάτι χειρότερο. Καμακώνοντας 2 νάκια σε ένα bar, μου απαντούσαν σε πληθυντικό ευγενίας (ήταν στο εξωτερικό). Μου έφυγε η γη από τα πόδια. Λίγο αργότερα, όταν μιλώντας για κάποιο τραγούδι που κυκλοφόρησε το 1996, η μία μου είπε ότι είναι η χρονιά που γεννήθηκε. Εκεί κατέθεσα τα όπλα. Είμαι του 1970.
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.449
Κριτικές
5
Like
477
Πόντοι
36
Σωστά. Πρόσφατα όμως, βίωσα κάτι χειρότερο. Καμακώνοντας 2 νάκια σε ένα bar, μου απαντούσαν σε πληθυντικό ευγενίας (ήταν στο εξωτερικό). Μου έφυγε η γη από τα πόδια. Λίγο αργότερα, όταν μιλώντας για κάποιο τραγούδι που κυκλοφόρησε το 1996, η μία μου είπε ότι είναι η χρονιά που γεννήθηκε. Εκεί κατέθεσα τα όπλα. Είμαι του 1970.
Συνάδελφε, εγώ είμαι πιο μικρός από σένα αλλά μου συμβαίνει συχνά τον τελευταίο καιρό. Μέχρι και συνεργάτιδες μου μιλάνε πληθυντικό. Στην αρχή με τρέλαινε, δε γούσταρα καθόλου. Μετά λέω, σιγά μην πάθω εγώ καμιά midlife crisis για πάρτη τους, δεν κατάλαβαν καλά! Εγώ θα καμακώνω και δε με νοιάζει! Ας μιλάνε και σε δυικό (Αρχαίος αριθμός μεταξύ ενικού και πληθυντικού που αναφερόταν σε δύο άτομα μόνο) :cheesy:
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.158
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Να είναι ζωντανός

Π
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Σωστά. Πρόσφατα όμως, βίωσα κάτι χειρότερο. Καμακώνοντας 2 νάκια σε ένα bar, μου απαντούσαν σε πληθυντικό ευγενίας (ήταν στο εξωτερικό). Μου έφυγε η γη από τα πόδια.

Καλά όντως,μεγάλο ξενέρωμα να σου μιλάνε μουνάκια στον πληθυντικό.Ειδικά κάτι 20-23 σε μαγαζιά πχ που σου λένε 'ΘΕΛΕΤΕ βοήθεια;'ή σε μμμ που σου λένε 'θα ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ;'Και να πω ρε φούστη ότι μοιάζω μεσήλικας,πάει στο διάολο.Αλλά εμφανισιακά πιο πολύ προς τα 30 μοιάζω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom