Νέα

Πράγματα που κάποιος θα πρέπει να έχει κάνει μεχρι τα 30

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 822
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Λοιπόν για να σας δώσω ενα παράδειγμα, πριν λίγο τελείωσα απο δουλειά και στο δρόμο προς το σπίτι πέρασα απο περιοχή με κλαμπακια, έβλεπα τον κόσμο να αραζει, άκουγα τη μουσική και σκέφτηκα πως μακάρι να ημουν ξανά φοιτητής να τα έγραφα όλα στα αρχιδια μου να έμπαινα μέσα και να έδινα μεχρι το πρωί. Ενώ τώρα ειμαι σαν πτώμα, με 4 ώρες ύπνο τη μέρα και αύριο πρωί έχω meeting  :jerking:

Nα παράδειγμα καταστασεως που δε θα ξαναζήσω...

βλακείες

η καλοπέραση υπάρχει σε όλες τις ηλικίες

Για να μη σου πω ότι σε μικρή ηλικία κουβαλάς τόσα κόμπλεξ-προβλήματα-ανησυχίες-ανασφάλειες-αβεβαιότητες, κλπ

που είναι αδύνατο να διασκεδάσεις και να απολάυσεις μια βραδιά με καλή παρέα, όσο στα 50 ή στα 60 σου...
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Ναι δεν παραπονιέμαι, απλά λέω πως μου λείπει κάποιες φορές αυτός ο σταρχιδισμος που είχα ως φοιτητής.

Ο σταρχιδισμος ειναι καλος, αλλα οχι παντα.

Πχ κι εγω τωρα ειμαι χαμενο κορμι, αλλα αν δεν εχω full υποχρεωσεις στα 40, ή στα 50 μου, θα νιωθω ασχημα.

Γενικα, μου τη δινει το 8ωρο και το δημοσιοϋπαλληλικι (ασχετως χρηματων/ απλα μου τη δινει ως ιδεα)
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
βλακείες

η καλοπέραση υπάρχει σε όλες τις ηλικίες

Για να μη σου πω ότι σε μικρή ηλικία κουβαλάς τόσα κόμπλεξ-προβλήματα-ανησυχίες-ανασφάλειες-αβεβαιότητες, κλπ

που είναι αδύνατο να διασκεδάσεις και να απολάυσεις μια βραδιά με καλή παρέα, όσο στα 50 ή στα 60 σου...

Δε μίλησα για καλοπέραση όμως τύπε, μίλησα για τη δυνατότητα να τα γράφεις όλα στα παπάκια σου  ;)  μεγάλο πράμα η ελευθερία.


Ο σταρχιδισμος ειναι καλος, αλλα οχι παντα.

Πχ κι εγω τωρα ειμαι χαμενο κορμι, αλλα αν δεν εχω full υποχρεωσεις στα 40, ή στα 50 μου, θα νιωθω ασχημα.

Γενικα, μου τη δινει το 8ωρο και το δημοσιοϋπαλληλικι (ασχετως χρηματων/ απλα μου τη δινει ως ιδεα)

Να σου πω δε θα με χάλαγε να ημουν σε καμία ΔΕΚΟ να έξυνα τα αρχιδια μου και να έπαιρνα τη μισθαρα μου...
 

Επισκέπτης
Έχεις κόλλημα με τις γλώσσες ε; Είχες απωθυμενο να γίνεις ξεναγός;

Το αντίθετο,

πάντοτε ήμουν οπαδός της κάθετης μόρφωσης, δηλαδή της χωρίς όρια εξειδίκευσης σε ένα αντικείμενο, εννοείται χωρίς να παραβλέπονται άλλοι βασικοί τομείς γνώσης όπως η Ιστορία, Γεωγραφία κ.α.

Τις γλώσσες τις θεωρούσα απλά έναν επιπλέον κώδικα επικοινωνίας για τα ίδια πράγματα

Πλέον έχω αλλάξει άποψη για δύο λόγους:

1. Τον κορεσμό της κάθετης γνώσης. Όσο και να τριφτείς σε ένα αντικείμενο, μετά που θα έχεις πιάσει το 90%, οι ρυθμοί νέας μάθησης τείνουν στο ελάχιστο, κάτι που προκαλεί ψιλοβαρεμάρα

2. Έχω αντιληφθεί πλέον τον Γεωγραφικό αποκλεισμό λόγω μη γνώσης ξένων γλωσσών, με επεκτάσεις σε κοινωνικό-οικονομικό-πολιτιστικό αποκλεισμό με τεράστιες επιπτώσεις στην ποιότητα ζωής του καθενός, κάτι που μετά από ένα σημείο αντιμετωπίζεται μόνο με τη γνώση ξένων γλωσσών

Συνοψίζοντας:

1. Οι ξένες γλώσσες είναι ο καλύτερος τρόπος, οριζόντιας διεύρυνσης του πνεύματος. Πάντοτε ξεκινάς απ το μηδέν έχοντας μπροστά σου αχανή λιβάδια να διασχίσεις, όταν ξεκινάς μια νέα γλώσσα

2. Είναι αναντικατάστατο εισιτήριο για άλλους κόσμους πέρα απ τον σκατένιο ελληνικό όπως έχει πλέον διαμορφωθεί, και είναι υποχρέωση πλέον κάθε γονιού να πιέσει τα παιδιά του να μάθουν τουλάχιστον 2 σε άριστο επίπεδο, για να μη μείνουν εγκλωβισμένα εδώ. Ακόμη και να μη φύγουν, τα οφέλη θα είναι τεράστια...

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, όπως το prestige και η επιβεβαίωση πνευματικών ικανοτήτων, που πολλές φορές παίζουν καταλυτικό παράγοντα στους εργασιακούς χώρους, αλλά προς το παρών, δε θέλω να επεκταθώ σε αυτά...
 

Επισκέπτης
Δε μίλησα για καλοπέραση όμως τύπε, μίλησα για τη δυνατότητα να τα γράφεις όλα στα παπάκια σου  ;)  μεγάλο πράμα η ελευθερία.


Να σου πω δε θα με χάλαγε να ημουν σε καμία ΔΕΚΟ να έξυνα τα αρχιδια μου και να έπαιρνα τη μισθαρα μου...

Μάλλον δεν είσαι ικανοποιημένος απ τη δουλειά σου τύπε...

Το σκέφτηκες για έξω μια και μιλάμε για γλώσσες;  :think:
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Μάλλον δεν είσαι ικανοποιημένος απ τη δουλειά σου τύπε...

Το σκέφτηκες για έξω μια και μιλάμε για γλώσσες;  :think:

Έξω ειμαι.

Οι γλώσσες όντως βοηθάνε, καθώς αμα δεν ξέρεις την τοπική γλώσσα δύσκολα θα βρεις καλη δουλειά. Απο την άλλη ειναι 0 η 1, δηλαδή η την ζητάει η όχι, δεν ειναι στοιχείο που θα σε ξεχωρίσει, όπως η προϋπηρεσία, οι σπουδές και η συνέντευξη.
 

S0vEReiGN

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2014
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Μέχρι τα 40 θα έπρεπε να λεει το νημα..στα 30 ενας αντρας ειναι νεοτατος ακομα ...
 

Neymar

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.332
Like
0
Πόντοι
16
Έξω ειμαι.

Οι γλώσσες όντως βοηθάνε, καθώς αμα δεν ξέρεις την τοπική γλώσσα δύσκολα θα βρεις καλη δουλειά. Απο την άλλη ειναι 0 η 1, δηλαδή η την ζητάει η όχι, δεν ειναι στοιχείο που θα σε ξεχωρίσει, όπως η προϋπηρεσία, οι σπουδές και η συνέντευξη.

πολύ καταθληπτικό σε κόβω τελευταία, γύρνα στην πατρίδα :rockon:
 

Επισκέπτης
Έξω ειμαι.

Οι γλώσσες όντως βοηθάνε, καθώς αμα δεν ξέρεις την τοπική γλώσσα δύσκολα θα βρεις καλη δουλειά. Απο την άλλη ειναι 0 η 1, δηλαδή η την ζητάει η όχι, δεν ειναι στοιχείο που θα σε ξεχωρίσει, όπως η προϋπηρεσία, οι σπουδές και η συνέντευξη.

Μην είσαι σίγουρος

Σκέψου μόνο ένα πράμα:

Να είσαι πχ υπεύθυνος προσλήψεων σε μια μεγάλη εταιρία πχ Τράπεζα και να σου σκάσει μύτη Ινδός με ΑΠΤΑΙΣΤΗ ομιλία ελληνικών, όταν λέμε άπταιστη, να επιχειρηματολογεί με τρόπο που ο Καζαντζάκης θα έμενε με το στόμα ανοιχτό.

Αν σου έλεγε ότι από μόνος του πιέστηκε να μάθει όσο καλύτερα ελληνικά μπορούσε, γιατί λατρευε την Ελλάδα και ήθελε να δουλέψει κια να ζήσει εδώ, εφόσον πληρούσε τα τυπικά στοιχεία (πχ Πτυχίο Οικονομικών+Αγγλικά+3χρόνια σε Τράπεζα της Ινδίας)

ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ; ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ;

 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
πολύ καταθληπτικό σε κόβω τελευταία, γύρνα στην πατρίδα :rockon:

Το ΣΚ έρχομαι για διακοπές  :grin:


Μην είσαι σίγουρος

Σκέψου μόνο ένα πράμα:

Να είσαι πχ υπεύθυνος προσλήψεων σε μια μεγάλη εταιρία πχ Τράπεζα και να σου σκάσει μύτη Ινδός με ΑΠΤΑΙΣΤΗ ομιλία ελληνικών, όταν λέμε άπταιστη, να επιχειρηματολογεί με τρόπο που ο Καζαντζάκης θα έμενε με το στόμα ανοιχτό.

Αν σου έλεγε ότι από μόνος του πιέστηκε να μάθει όσο καλύτερα ελληνικά μπορούσε, γιατί λατρευε την Ελλάδα και ήθελε να δουλέψει κια να ζήσει εδώ, εφόσον πληρούσε τα τυπικά στοιχεία (πχ Πτυχίο Οικονομικών+Αγγλικά+3χρόνια σε Τράπεζα της Ινδίας)

ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ; ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ;

Έχεις προσλάβει ποτε κόσμο; Προσωπικά εγω αυτό που κοιτάω ειναι αν μπορει να κάνει τη δουλειά, αν θα ταιριάξει στην ομάδα και αν έχει leadership potential. Αυτά που γράφεις ειναι λίγο ρομαντικά.

ΥΓ. Ινδό χωρίς προϋπηρεσία εκτός ινδιας δε θα προσλάμβανα. Και ειδικά αμα μου έλεγε πως έχει ως όνειρο ζωής την Ελλάδα  :grin:
 

Επισκέπτης
Το ΣΚ έρχομαι για διακοπές  :grin:


Έχεις προσλάβει ποτε κόσμο; Προσωπικά εγω αυτό που κοιτάω ειναι αν μπορει να κάνει τη δουλειά, αν θα ταιριάξει στην ομάδα και αν έχει leadership potential. Αυτά που γράφεις ειναι λίγο ρομαντικά.

Έχω εκπαιδεύσει-μεντοράρει πάνω από 20 άτομα έναν-έναν για εβδομάδες-μήνες επάνω στη δουλειά

Ξέρω πολύ καλά την ψυχογραφία ενός νέου υπαλλήλου

Προσωπικά θα έδινα αμέσως ευκαιρία σε κάποιον που έχει αποδείξει ότι επιθυμεί πολύ να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και έχει κάνει προσωπικές θυσίες για να είναι εκεί...Συν ότι το να κάτσει να μάθει Άπταιστα Ελληνικά σημαίνει ότι του κόβει η γκλάβα του...

 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Το ΣΚ έρχομαι για διακοπές  :grin:


Έχεις προσλάβει ποτε κόσμο; Προσωπικά εγω αυτό που κοιτάω ειναι αν μπορει να κάνει τη δουλειά, αν θα ταιριάξει στην ομάδα και αν έχει leadership potential. Αυτά που γράφεις ειναι λίγο ρομαντικά.

ΥΓ. Ινδό χωρίς προϋπηρεσία εκτός ινδιας δε θα προσλάμβανα. Και ειδικά αμα μου έλεγε πως έχει ως όνειρο ζωής την Ελλάδα  :grin:

Το leadership potential πώς προκυπτει?

Δηλαδη, ποια ειναι τα βασικα κριτηρια?
 

Επισκέπτης
Κανόνισε να τα γαμήσεις όλα (κυριολεκτικά & μεταφορικά) γιατί σε βλέπω στα κάτω σου.

Τύπε μάλλον ξέμεινε από φίλους εκεί που είναι και τον περνάνε κι από κόσκινο στη δουλειά καθημερινά  :S

Λογικό είναι να του λειψαν μπυροβραδιές με κολλητούς με τα χέρια στ αρχίδια και μόνη υποχρέωση για την άλλη μέρα, μάθημα 12-14.00 και μετά ξαναμαναφραπέδες και τάβλια  :rockon: :rockon: :rockon:

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Τύπε μάλλον ξέμεινε από φίλους εκεί που είναι και τον περνάνε κι από κόσκινο στη δουλειά καθημερινά  :S

Λογικό είναι να του λειψαν μπυροβραδιές με κολλητούς με τα χέρια στ αρχίδια και μόνη υποχρέωση για την άλλη μέρα, μάθημα 12-14.00 και μετά ξαναμαναφραπέδες και τάβλια  :rockon: :rockon: :rockon:
Τι'πες τώρα ρε αδερφέ.........
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Έχω εκπαιδεύσει-μεντοράρει πάνω από 20 άτομα έναν-έναν για εβδομάδες-μήνες επάνω στη δουλειά

Ξέρω πολύ καλά την ψυχογραφία ενός νέου υπαλλήλου

Προσωπικά θα έδινα αμέσως ευκαιρία σε κάποιον που έχει αποδείξει ότι επιθυμεί πολύ να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και έχει κάνει προσωπικές θυσίες για να είναι εκεί...Συν ότι το να κάτσει να μάθει Άπταιστα Ελληνικά σημαίνει ότι του κόβει η γκλάβα του...

Το να κόβει η γκλαβα του ειναι προαπαιτούμενο όχι differentiator. Και στην ομάδα μου δεν υπάρχει η δυνατότητα να εκπαιδεύεται κάποιος για μήνες.


Το leadership potential πώς προκυπτει?

Δηλαδη, ποια ειναι τα βασικα κριτηρια?

Απο παραδείγματα απο το παρελθόν του προσπαθώ να το διαπιστώσω. Αλλα πολυ σημαντικό ρόλο παίζουν τα brands στο cv του.

Αυτό κυρίως το τσεκάρουν άλλοι με περισσότερη εμπειρία απο μενα, γιαυτο κ το έβαλα τρίτο κατα σειρά.
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.449
Κριτικές
5
Like
477
Πόντοι
36
Wow! Εξαιρετικό θρεντάκι! Ένοιωσα ότι βρίσκομαι σε άλλο site! :grin: ;) Παίδες, τα λέτε πολύ σωστά!
 

bourdeliaris1a

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
Wow! Εξαιρετικό θρεντάκι! Ένοιωσα ότι βρίσκομαι σε άλλο site! :grin: ;) Παίδες, τα λέτε πολύ σωστά!

witness-this-epic-thread.gif
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom