Νέα

Πολεμικό Ναυτικό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 348K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (0 μέλη και 13 επισκέπτες)

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
Όσο για τον φίλο (Mexikanos νομίζω?) που ανέφερε πως κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας οι ανώτεροί του του "επέβαλαν σεβασμό" θα ήθελα να τον διορθώσω με κάθε καλή διάθεση. Ο σεβασμός, δεν επιβάλεται, αλλά κερδίζεται. Αυτό που ίσως του επιβλήθηκε, ήταν η πειθαρχία και ίσως ο φόβος της ποινής. Ο σωστός ηγέτης, είτε πρόκειται για προϊστάμενο αξκό είτε για εργοδότη, γνωρίζει πως να διαχειρίζεται ανθρώπους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν στούρνοι και εγωμανείς τόσο στο στρατιωτικό επάγγελμα, όσο και στον ιδιωτικό βίο. Δεν φταίει ο "στρατός" για αυτό, αλλά οι γονείς και οι δάσκαλοι που έπλασαν την ψυχολογία και του προϊσταμένου που θεωρεί ενδεχομένως πως έχει περισσότερη εξουσία, αλλά και του υφισταμένου που δεν δέχεται μύγα στο σπαθί του και θεωρεί πως αυτός και μόνο είναι το κέντρο του σύμπαντος. Κι εσύ ρε Mexikane, ήμαρτον βρε αδερφάκι μου, μη βγάζεις τόσο χολή. Αν σου έκατσε ένας μαλάκας προϊστάμενος στην στρατιωτική σου θητεία, δεν σημαίνει οτι θα ισοπεδώσουμε την Άμυνα.


1) Δε διαφωνούμε σε κάτι περί σεβασμού. Απάντησα ακριβώς αυτό πιο πριν. Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται.
2) Πιστεύεις ότι οι ανώτεροι στο στρατό εχουν ικανότητες ηγεσίας; Μαύρα μεσάνυχτα έχουν. Ο μέσος φαντάρος είναι απείθαρχος. Λουφάρει και έχει γραμμένους στα παπάρια του όσους είναι από πάνω. Το ότι βαράει προσοχή και κάνει το χαζό για 20-30 λεπτά τη μέρα δε λέει τίποτα (δες 10 σελίδες πριν τα ποστ του kostakis27 και θα καταλάβεις για τι μιλάω).
3) Στούρνοι και εγωμανείς υπάρχουν παντού, μόνο που στον ιδιωτικό τομέα δεν τους πληρώνω από την τσέπη μου.
4) Δεν έχω κανένα απωθημένο. Απλά θεωρώ τις ένοπλες δυνάμεις αντιπαραγωγικές και την πληοψηφία όσων δουλεύουν εκεί αργόσχολους και βλαμμένους.
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
Αγαπητοί φίλοι συμφωνώ μαζί σας στα περισσότερα, αν όχι σε όλα..Απλά κάπου κάπου μπαίνει μεσα ενας περίεργος τυπος -Sparkling water,Mexicanos,Κostakis κλπ παλαιότερα- και κανει το νήμα πουτάνα....Τα εχουμε πει τόσες φορές τα περι σεβασμού και εκτίμησης ανωτέρων/κατωτέρων που αναμασάμε τα ιδια,επειδή ΚΑΠΟΙΟΣ αποφάσισε να τα χώσει στα εύκολα θυματα....
ΥΓ: 1-Δικαιώματα mod δεν εχω...Ακόμα...Αμα είχα δε θα χαλαγα φαιά ουσία για να απαντάω σε κομπλεξικούς..
   2- Nacho ο Μπεγλίτης είναι απλά ΑΛΗΤΗΣ!και λίγο λέω......
4) Δεν έχω κανένα απωθημένο. Απλά θεωρώ τις ένοπλες δυνάμεις αντιπαραγωγικές και την πληοψηφία όσων δουλεύουν εκεί αργόσχολους και βλαμμένους.
Αυτές τις δυο παπαριες τις έλεγε ο εν λόγω ΑΛΗΤΗΣ..Αμα κρύβεται πισω από σενα ή αν τον ξέρεις να του πεις οτι ένας Ανώτερος Αξκος με 28 χρόνια Υπηρεσίας τους λεει να ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ....και ότι του την εχω στημένη στην Κόρινθο.....
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
;) ΧΙΙ ! 12η μεραρχια πλεον !! οπου και υπηρετησα!! :cheesy: :grin: :2funny: και κατεβηκα και στο ιδιο κτηριο της μεραρχιας για ενα μικρο διαστημα!!! καλα με τοσο κοσμο που χει (οπλα,σωματα) η μιση ελλαδα εχει περασει!!!
τεσπα συμφωνουμε!! απλα ατομα σαν τον Mexikanos_ ειμαι περιεργος....να τα δω με τι σχολουνται στην καθημερηνοτητα τους!!!
αληθεια! το παιζουνε τοσο ανταρσυα οπως ειχα κατι συμμαθητες ...κοντρα σε ολλα και τωρα 1-2 απ αυτους ειναι στον στρατο!!!  :2funny:

Εγώ δουλεύω. Εσύ;
Μας έχεις πει για τον φίλο σου το μηχανικό που είναι 27 χρονών και του μιλάνε στον πληθυντικό (δεν ξέρω πως να τη σχολιάσω αυτή την μπούρδα, είναι αρκετά πολύπλευρη), για τον φίλο σου τον επιχειρηματία (τρομάρα του)... αλλά για σένα δε μας είπες. Σε σέβονται εκεί που πας ή τρως καρπαζιές;
 

TAFTAAR

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
22.576
Κριτικές
13
Like
202
Πόντοι
4.525
Αυτές τις δυο παπαριες τις έλεγε ο εν λόγω ΑΛΗΤΗΣ..Αμα κρύβεται πισω από σενα ή αν τον ξέρεις να του πεις οτι ένας Ανώτερος Αξκος με 28 χρόνια Υπηρεσίας τους λεει να ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ....και ότι του την εχω στημένη στην Κόρινθο.....
και ο παγκαλος το ελεγε  :grin:
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
Αυτές τις δυο παπαριες τις έλεγε ο εν λόγω ΑΛΗΤΗΣ..Αμα κρύβεται πισω από σενα ή αν τον ξέρεις να του πεις οτι ένας Ανώτερος Αξκος με 28 χρόνια Υπηρεσίας τους λεει να ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ....και ότι του την εχω στημένη στην Κόρινθο.....

Γάμησέ του τα πρέκια. Αδιαφορώ.
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
και ότι του την εχω στημένη στην Κόρινθο.....


επιθυμώ ο αγών να διεξαχθεί εις την διώρυγα. θα τον παρακολουθήσω εκ του σύνεγγυς μασουλώντας σουβλάκια.
ο νικητής πλερώνει.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
Είδα στ’ όνειρό μου την Dasha – απολύομαι πιλάφια.
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
ζητω το ενδοξο πολεμικο ναυτικο που βγαζει τα μεγαλυτερα κομμαντα  :rockon:

μεγα το της θαλασσης κρατος  :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
Ναύαρχε, κοίτα πόσο τον αγαπάνε οι χωριανοί του..

 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.119
Κριτικές
491
Like
37.374
Πόντοι
41.447
   2- Nacho ο Μπεγλίτης είναι απλά ΑΛΗΤΗΣ!και λίγο λέω......Αυτές τις δυο παπαριες τις έλεγε ο εν λόγω ΑΛΗΤΗΣ....

στην Χαμουτζίδικη διάλεκτο αυτό λέγεται
Α) ΞΕΠΛΕΝΗΣ (ο)
Β) ΑΠΟΓΔΥΣΙΜΙ (το - είναι ουδέτερο).

οκ? :grin:
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
Οπως και να τον πάνε λίγο θα είναι..Τέτοιο κομπλεξικό ανθρωπο (?)δεν εχω ξανασυναντησει..Κι είναι και διπλωματης γαμω $@$$#%%!!!!
 

sotiris83

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
40
Like
0
Πόντοι
0
Δε διαφωνούμε σε κάτι περί σεβασμού. Απάντησα ακριβώς αυτό πιο πριν. Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται.
Το είπα αυτό, επειδή γραψες προηγουμένως στο μήνυμα www.bourdela.com/forum/index.php?topic=22773.msg4167386#msg4167386]#1868[/url]: "...oι πανίβλακες στο στρατό κοιτάνε να σου τον επιβαλλουν, γιατί μόνο αυτό μπορουν να κάνουν...". Με την λογική της ισωπέδωσης όμως, ανάγωντας όσους επέλεξαν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την εθνική άμυνα σε "κομπλεξικούς", "ηλίθιους", "πανίβλακες" κλπ, δεν προάγεις ούτε τη συζήτηση, ούτε  προκαταβάλεις τον αναγνώστη των μηνυμάτων σου για την ορθότητα του λόγου σου. Απλώς, έτσι μου φαίνεται και ίσως και να κάνω λάθος.

Πιστεύεις ότι οι ανώτεροι στο στρατό εχουν ικανότητες ηγεσίας; Μαύρα μεσάνυχτα έχουν.
Το οποίο το κρίνει ποιός? Εσύ? Ποιά εξειδίκευση διαθέτεις εσύ για να το λές και τι προϋπηρεσία διαθέτεις στην διοίκηση & διαχείρηση ανθρώπων? Ειλικρινά, δεν έχω πρόβλημα να μου πεις πως αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες εσύ λόγω της εμπειρίας και της τεχνικής σου κατάρτισης, αλλά δεν θα ήταν λογικό αφού το λές να διαθέτεις επίσης και βιογραφικό με εξειδικευμένες σπουδές και πολυετή εμπειρία διοίκησης και διαχείρισης ανθρώπων? Το να πετάμε μια κουβέντα στον αέρα, είναι πολύ εύκολο, αλλά μετράει και ποιός την λέει αυτήν την κουβέντα.

Στούρνοι και εγωμανείς υπάρχουν παντού, μόνο που στον ιδιωτικό τομέα δεν τους πληρώνω από την τσέπη μου.
Aπό την τσέπη σου πληρώνεις και τους ΔΕΗτζηδες, αλλά δεν σε άκουσα να παραπονιέσαι όταν τσαμπουκαλίδικα κατεβάζουν τους διακόπτες. Από την τσέπη σου πληρώνεις και τους δασκάλους & τους καθηγητές στο σχολείο του παιδιού σου (εάν έχεις παιδί), αλλά δεν σε άκουσα να διαμαρτύρεσαι όταν μερίδα των δασκάλων και καθηγητών ψωλοβροντάνε αναγκάζοντάς σε να καταφύγεις σε ιδιωτικά φροντηστήρια ώστε το παιδί σου να λάβει τα απαραίτητα ακαδημαϊκά εφόδια. Από την τσέπη σου επίσης πληρώνεις τους γιατρούς που χειρουργούν εσένα ή τους οικείους σου, αλλά δεν σε άκουσα να φέρνεις αντιρρήσεις όταν η ζωή σου εξαρτάται από αυτούς, παρά το γεγονός οτι πολλοί παίρνουν φακελάκια.

Και μια και ανέφερες τους προϊσταμένους στον ιδιωτικό τομέα, εκεί αγαπητέ μπορεί να μην τους πληρώνεις, αλλά εκεί σου δίνουν ένα μικρό χαρτζηλικάκι (πλέον ο μισθός χαρτζηλικάκι έγινε) για να τους κάνεις τσιμπούκια πολλές ώρες την ημέρα, κάθε μέρα και μάλιστα να τα καταπίνεις κιόλας, αλλά εκεί δεν σε άκουσα να παραπονιέσαι. Θέλω να σου διευκρινήσω, πως σε καμία περίπτωση δεν πάω να βγάλοω λάδι την μια κατηγορία ή την άλλη, αυτούς του "στρατού" και τους του ιδιωτικού τομέα, αλλά δεν μπροεί να τα ισοπεδώνουμε έτσι απλά επειδή μας κάβλωσε. Έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω τα επιχειρήματά σου και είμαι έτοιμος να δεχτώ αυτά που λες, εάν με πείσεις με λογικό ειρμό.

Απλά θεωρώ τις ένοπλες δυνάμεις αντιπαραγωγικές και την πληοψηφία όσων δουλεύουν εκεί αργόσχολους και βλαμμένους.
ΟΚ ας δεχτούμε υποθετικά, πως οι των ενόπλων δυνάμεων εργαζόμενοι, δεν παράγουν (που παράγουν, αλλά ας το υποθέσουμε πως δεν παράγουν). Εσύ, τι ακριβώς παράγεις? Ποιό είναι το "προϊόν" που εσύ παράγεις και προσφέρεις στην κοινωνία?

Η γλώσσα που τρέχει, λέει αλήθειες. Έγραψες προηγουμένως "Εγώ δουλεύω", δηλαδή αποδέχεσαι πως είσαι "δούλος" ενός αφέντη - εργοδότη. Όπως ίσως οι μαυροι στις φυτείες και οι ευρωπαίοι σκλάβοι στις Αραβικές γαλέρες. Η χρήση και αποδοχή του όρου "δουλειά", "δουλεύω" κλπ είναι ότι πιο υποτιμητικό, αφού δεινκύει πως δέχεσαι να γίνεις "δούλος" κάποιου "αφέντη" και το κάνεις ως έσχατη λύση για να επιβιώσεις. Οι πραγματικά ελέυθεροι άνθρωποι και σκεπτόμενοι πολίτες, "εργάζονται", δεν "δουλεύουν"! Έχε υπ' όψη σου, πως "εργασία" = "παραγωγή έργου". Μπορεί λοιπόν να σου ξέφυγε ερήμην του λόγου, αλλά στην ουσία αποδέχτηκες (και ομολόγησες ίσως) πως βρίσκεσαι οικειοθελώς σε καθεστώς "δουλείας", σε ένα περιβάλλον που το αποδέχτηκες De facto, σε ένα περιβάλλον που αναγκάζεσαι να κάνεις θελήματα για κάθε είδους πολίτη προϊστάμενο και παρ' όλα αυτά εσύ ο πραγματικός (κατα δική σου επιλογή) "δούλος" (aka "εργασιακή πόρνη" και όχι ο "εργαζόμενος") καταφέρεσαι με απαξιωτικούς όρους εναντίον των μαθητών της ΣΜΥ που διακρίνοται στο προαναφερθέν βίντεο. Εάν μπορείς να μου το εξηγήσεις, είμαι όλος αυτιά.

Έχε υπ' όψη σου πως ο στρατιωτικός κανονισμός, προστατευει ΟΛΟΥΣ όσους φορούν στολή, επαγγελματίες και στρατευσίμους ανεξαρτήτως βαθμού, από περιπτώσεις κάποιου προϊσταμένου που θα επιχειρήσει να ξεφύγει από το υπηρεσιακό καθήκον και να θεωρήσει τους υφισταμένους ως κτήμα του. Για παράδειγμα, ο στρατιωτικός προϊστάμενος που θα πει στον υφιστάμενό του "πάνε πάρε μου τσιγάρα" ή "πλύνε το ΙΧ αυτοκίνητό μου", ή "θα κάνουμε sex αλλιώς χάνεις την θέση σου" έχει ήδη καταγγελθεί και υποστεί τις αυστηρότερες πειθαρχικές ποινές. Δεν νομίζω όμως ο εργοδότης σου στον ιδιωτικό τομέα να κολλάει σε τέτοια θέματα. Οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι και κώλο δίνουν για να έχουν την εύνοια του αφέντη/εργοδότη κι αυτό για μόλις 500, 400 και σε λίγο για 200 ευρώ το μήνα. Ποιός είναι λοιπόν ο "δούλος", ποιός το "γίδι" και ποιός ο "ανόητος"?

Τέλος, θα ήθελα να σου αναφέρω πως κι εγώ θα ήθελα να είμαι μεγαλοεπιχειρηματίας και να κερδίζω εισοδήματα της τάξης των 50-100 χιλιάδων το μήνα, αλλά επειδή ο επαγγελματικός μου βίος προσανατολίστηκε αλλού, δεν σημαίνει πως θα ευχηθώ να πεθάνει η γίδα του γείτονα επειδή εγώ δεν στάθηκα τόσο τυχερός. Με καταλαβαίνεις φαντάζομαι που το πάω ε? Δεν σου φταίει ούτε το στρατευμα, ούτε η χώρα εάν σου έτυχε ένα τσογλανάκι να σε τρέξει λίγο παραπάνω κατά την διάρκεια της θητείας σου. Οπότε, μην βγάζεις φθόνο για κάτι που κι εσύ ο ίδιος ενδεχομένως θα ήθελες να κάνεις, αλλά η πουτάνα η ζωή σου τα έφερε ανάποδα κι αντί να γίνεις στρατηγός, έγινες ντηλιβεράς με το παπάκι.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Εγώ δουλεύω. Εσύ;
Μας έχεις πει για τον φίλο σου το μηχανικό που είναι 27 χρονών και του μιλάνε στον πληθυντικό (δεν ξέρω πως να τη σχολιάσω αυτή την μπούρδα, είναι αρκετά πολύπλευρη), για τον φίλο σου τον επιχειρηματία (τρομάρα του)... αλλά για σένα δε μας είπες. Σε σέβονται εκεί που πας ή τρως καρπαζιές;
1oν μπραβο σου που δουλευεις!
2ον δεν θα σου απαντησω αν δουλευω που δουλευω τι θεση εχω πως τι και γιατι! (για πολλους λογους)
3ον αν εσυ θεωρεις μπουρδα ανθρωπο χημ μηχανικο εκει που δουλευει και το οτι του μιλανε στον πληθ ενω δεν το εχει απαιτησει (και μου χει πει οτι αισθανεται ασχημα) σηκωνω τα χερια ψιλα!!
4ον ο φιλος μου ο επιχειρηματιας! που λες τρομαρα του!! γιατι τρομαρα του μεγαλε? γνωριζεις για ποιον σου λεω? μιλαμε για ανθρωπο οπου ειναι 4μελη οικογενεια και δουλευουνε 4-5 μαγαζια!
το οτι μιλαμε ανωνυμα,ειναι πανευκολο πισω απο ενα πληκτρολογιο να πεταμε ΜΠΟΥΡΔΕΣ-αερολογιες και να προκαλουμε!!
μην τα ισωπεδωνεις ολλα!!
το αν εγω τρωω καρπαζιες ή οχι, ασε να το ξερω εγω πολυ καλα! οπως σου ειπα και παραπανω δεν θα σου δωσω λογαριασμο ποιος ειμαι που ειμαι τι ειμαι που δουλευω κλπ!!! για κανεναν λογο!
κουβεντα γινεται και με το (επιθετικο)στυλακι που μιλας ετσι βγαζεις κομπλεξισμο και κατωτερωτητα!!
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
...
2ον δεν θα σου απαντησω αν δουλευω που δουλευω τι θεση εχω πως τι και γιατι! (για πολλους λογους)
...

Σε ρώτησα απλά αν δουλεύεις, όχι που. Η δουλειά δεν είναι ντροπή (εκτός κι αν είσαι μπάτσος).

Ο ίδιος με ρωτάς αν δουλεύω, αλλά δεν έχεις τα @@ να απαντήσεις στην ίδια ερώτηση. Άκυρε.
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
Το είπα αυτό, επειδή γραψες προηγουμένως στο μήνυμα www.bourdela.com/forum/index.php?topic=22773.msg4167386#msg4167386]#1868[/url]: "...oι πανίβλακες στο στρατό κοιτάνε να σου τον επιβαλλουν, γιατί μόνο αυτό μπορουν να κάνουν...". Με την λογική της ισωπέδωσης όμως, ανάγωντας όσους επέλεξαν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την εθνική άμυνα σε "κομπλεξικούς", "ηλίθιους", "πανίβλακες" κλπ, δεν προάγεις ούτε τη συζήτηση, ούτε  προκαταβάλεις τον αναγνώστη των μηνυμάτων σου για την ορθότητα του λόγου σου. Απλώς, έτσι μου φαίνεται και ίσως και να κάνω λάθος.
Μίλησα για την πλειοψηφία. Πιστεύω πως ο στρατός είναι από τα πιο αντιπαραγωγικά και ανούσια κομμάτια της κοινωνίας μας. Υπάρχει αντίστοιχο thread και έχω γράψει τη γνώμη μου.
Το οποίο το κρίνει ποιός? Εσύ? Ποιά εξειδίκευση διαθέτεις εσύ για να το λές και τι προϋπηρεσία διαθέτεις στην διοίκηση & διαχείρηση ανθρώπων? Ειλικρινά, δεν έχω πρόβλημα να μου πεις πως αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες εσύ λόγω της εμπειρίας και της τεχνικής σου κατάρτισης, αλλά δεν θα ήταν λογικό αφού το λές να διαθέτεις επίσης και βιογραφικό με εξειδικευμένες σπουδές και πολυετή εμπειρία διοίκησης και διαχείρισης ανθρώπων? Το να πετάμε μια κουβέντα στον αέρα, είναι πολύ εύκολο, αλλά μετράει και ποιός την λέει αυτήν την κουβέντα.
Ναι, όλοι εκεί μέσα έχουν κι ένα ΜΒΑ. Καμία διαχείρηση ανθρώπων δε γίνεται. Το ίδιο το περιβάλλον ορίζει μια ιεραρχία και από κει και πέρα τα πράγματα είναι απλά. Αν ο στρατηγός ότι πετάει ο γάιδαρος, ο φαντάρος πρέπει να συμφωνήσει.
Aπό την τσέπη σου πληρώνεις και τους ΔΕΗτζηδες, αλλά δεν σε άκουσα να παραπονιέσαι όταν τσαμπουκαλίδικα κατεβάζουν τους διακόπτες. Από την τσέπη σου πληρώνεις και τους δασκάλους & τους καθηγητές στο σχολείο του παιδιού σου (εάν έχεις παιδί), αλλά δεν σε άκουσα να διαμαρτύρεσαι όταν μερίδα των δασκάλων και καθηγητών ψωλοβροντάνε αναγκάζοντάς σε να καταφύγεις σε ιδιωτικά φροντηστήρια ώστε το παιδί σου να λάβει τα απαραίτητα ακαδημαϊκά εφόδια. Από την τσέπη σου επίσης πληρώνεις τους γιατρούς που χειρουργούν εσένα ή τους οικείους σου, αλλά δεν σε άκουσα να φέρνεις αντιρρήσεις όταν η ζωή σου εξαρτάται από αυτούς, παρά το γεγονός οτι πολλοί παίρνουν φακελάκια.
Και μια και ανέφερες τους προϊσταμένους στον ιδιωτικό τομέα, εκεί αγαπητέ μπορεί να μην τους πληρώνεις, αλλά εκεί σου δίνουν ένα μικρό χαρτζηλικάκι (πλέον ο μισθός χαρτζηλικάκι έγινε) για να τους κάνεις τσιμπούκια πολλές ώρες την ημέρα, κάθε μέρα και μάλιστα να τα καταπίνεις κιόλας, αλλά εκεί δεν σε άκουσα να παραπονιέσαι. Θέλω να σου διευκρινήσω, πως σε καμία περίπτωση δεν πάω να βγάλοω λάδι την μια κατηγορία ή την άλλη, αυτούς του "στρατού" και τους του ιδιωτικού τομέα, αλλά δεν μπροεί να τα ισοπεδώνουμε έτσι απλά επειδή μας κάβλωσε. Έχω όλη την καλή διάθεση να ακούσω τα επιχειρήματά σου και είμαι έτοιμος να δεχτώ αυτά που λες, εάν με πείσεις με λογικό ειρμό.
Στο thread που η θεματολογία του είναι για το πολεμικό ναυτικό, δε θα βγω να κράξω τους ΔΕΗτζήδες. Εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλήσω υπέρ η κατά στα ποστ μου για της κατηγορίες επαγγελμάτων που αναφέρεις.
ΟΚ ας δεχτούμε υποθετικά, πως οι των ενόπλων δυνάμεων εργαζόμενοι, δεν παράγουν (που παράγουν, αλλά ας το υποθέσουμε πως δεν παράγουν). Εσύ, τι ακριβώς παράγεις? Ποιό είναι το "προϊόν" που εσύ παράγεις και προσφέρεις στην κοινωνία?
Σου είπα ότι δουλεύω. Δε θέλω να πω που και πως. Αλλά δεν έχει και νόημα. Είπα 5 πράγματα για το στρατό. Έχει καμια σημασία αν είμαι δικηγόρος ή οικοδόμος;
Η γλώσσα που τρέχει, λέει αλήθειες...
Ας μη το κουράζουμε. Με ρώτησαν που *δουλεύω*. Απάντησα χρησιμοποιώντας το ίδιο ρήμα. Δε χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom