Νέα

Νέο μαχητικό της Πολεμικής Αεροπορίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα piderof
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 286
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Και για να τελειώνουμε μια και καλή με το θέμα της τιμής του Rafale:
Εγώ επιμένω ότι η τιμή του βασικού μοντέλου (Rafale C συμβατικής προσγείωσης και απογείωσης) με τις αναβαθμίσεις 4ης++ γενιάς κυμαίνεται μεταξύ 65 και 70 το πολύ εκατομμυρίων ευρώ. Στο πρώτο ποστ άλλωστε έχω γράψει ενδεικτική τιμή 70 εκατομμύρια ευρώ για να είμαι μέσα. Προς επιβεβαίωση αυτών παραθέτω και ένα link σχετικά με την τελευταία εμπορική συμφωνία που βρίσκεται σε στάδιο λίγο πριν την οριστικοποίηση μεταξύ Γαλλίας και Ινδίας (2012) για την πώληση 126 καινούργιων Rafale. Το τίμημα ανέρχεται στα 11 δις δολλάρια για 126 αεροσκάφη. Ας κάνουμε έναν πρόχειρο υπολογισμό για να βρούμε το κόστος ανά μονάδα:
11 δις δολάρια x 0,761 (τρέχουσα ισοτιμία) = 8,37 δις ευρώ περίπου
8,37 δις ευρώ : 126 αεροπλάνα = 66,4 περίπου εκατομμύρια ευρώ ανά αεροσκάφος
Δηλαδή χαώδης διαφορά από τα 90 εκατομμύρια ευρώ που μας έλεγες ότι κοστίζει επειδή φοράει radar AESA. Και στην προηγούμενη σελίδα μας έλεγες ότι 65 εκατομμύρια κοστίζουν τα μεταχειρισμένα Rafale της δεκαετίας του '90. Ορίστε που τα καινούργια Rafale του 2012 με τα τελευταία συστήματα στοιχίζουν 66 εκατομμύρια το καθένα. Γι' αυτό και αναγκάστηκε η BAE Systems να κατεβάσει την τιμή του Eurofighter Typhoon από τα 90 εκατομμύρια μπας και πάρει το συμβόλαιο.

Για του λόγου το αληθές, ιδού το λινκ όπου αναφέρονται το τίμημα και ο αριθμός αεροσκαφών της συμφωνίας Γαλλίας - Ινδίας και η προσπάθεια της BAE για "έκπτωση" στο Eurofighter.

Νομίζω μετά από αυτά, ΚΑΙ αυτό το θέμα θεωρείται λήξαν...
συμφωνω με πιδεροφ
rafale semi stealth
το καταληλοτερο (ευελικτο) για τις κλειστες αερομαχιες του αιγαιου
τα ρωσικα (κορυφαια) εχουν ομως τεραστιο θεμα υποστηριξης και προσαρμογης στο δυτικο
μοντελο της ελλαδας
τα αμερικανικα για το πουτσο
το γιουροφαιτερ καλο κι αυτο
για το σααμπ γκριπερ τη λες πιδεροφ?? (πολυ ευελικτο διαβασα)
και να το επιλεγαμε μπορουν να παραξουν τοσα οσα θελουμε οι σουηδοι?
παντως οι τουρκοι οταν βλεπουν μιραζ 2000 η 2000-5 (με φ 16 ειναι πιο χαλαροι)
κατι φωναζουν στο ρανταρ μεταξυ τους και τρεχουν να κρυφτουν
εχουν μεγαλο φοβο για τα γαλλικα
απο παλια με το θρυλικο F1  
και ενα που τους ριξαμε πριν 15 χρονια
μιραζ μας τους  το ειχε ριξει  :uglystupid:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Και για να τελειώνουμε μια και καλή με το θέμα της τιμής του Rafale:
Εγώ επιμένω ότι η τιμή του βασικού μοντέλου (Rafale C συμβατικής προσγείωσης και απογείωσης) με τις αναβαθμίσεις 4ης++ γενιάς κυμαίνεται μεταξύ 65 και 70 το πολύ εκατομμυρίων ευρώ. Στο πρώτο ποστ άλλωστε έχω γράψει ενδεικτική τιμή 70 εκατομμύρια ευρώ για να είμαι μέσα. Προς επιβεβαίωση αυτών παραθέτω και ένα link σχετικά με την τελευταία εμπορική συμφωνία που βρίσκεται σε στάδιο λίγο πριν την οριστικοποίηση μεταξύ Γαλλίας και Ινδίας (2012) για την πώληση 126 καινούργιων Rafale. Το τίμημα ανέρχεται στα 11 δις δολλάρια για 126 αεροσκάφη. Ας κάνουμε έναν πρόχειρο υπολογισμό για να βρούμε το κόστος ανά μονάδα:
11 δις δολάρια x 0,761 (τρέχουσα ισοτιμία) = 8,37 δις ευρώ περίπου
8,37 δις ευρώ : 126 αεροπλάνα = 66,4 περίπου εκατομμύρια ευρώ ανά αεροσκάφος
Δηλαδή χαώδης διαφορά από τα 90 εκατομμύρια ευρώ που μας έλεγες ότι κοστίζει επειδή φοράει radar AESA. Και στην προηγούμενη σελίδα μας έλεγες ότι 65 εκατομμύρια κοστίζουν τα μεταχειρισμένα Rafale της δεκαετίας του '90. Ορίστε που τα καινούργια Rafale του 2012 με τα τελευταία συστήματα στοιχίζουν 66 εκατομμύρια το καθένα. Γι' αυτό και αναγκάστηκε η BAE Systems να κατεβάσει την τιμή του Eurofighter Typhoon από τα 90 εκατομμύρια μπας και πάρει το συμβόλαιο.

Για του λόγου το αληθές, ιδού το λινκ όπου αναφέρονται το τίμημα και ο αριθμός αεροσκαφών της συμφωνίας Γαλλίας - Ινδίας και η προσπάθεια της BAE για "έκπτωση" στο Eurofighter.

Νομίζω μετά από αυτά, ΚΑΙ αυτό το θέμα θεωρείται λήξαν...


-Στο συμβόλαιο που σωστά αναφέρεις βγαίνει κάπου 65 το αεροσκάφος με κατασκευή των 108 από τα 126 αεροσκάφη στην Ινδία....πιάσε τ' αυγό και κούρεφτο. Λάβε δε υπόψην ότι μιλάμε για +100 αεροσκάφη που αλλάζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την τιμή μονάδας.
-Το Γαλλικό υπουργείο από μόνο του δίνει ελάχιστη δυνατή τιμή 65-70 μύρια και όλα αυτά για εκτίμηση. Τα 90 εκατ. και μια 10 ετία αναμονής είναι ένα αρκετά θετικό σενάριο θα έλεγα. Κάποιος ρεαλιστής θα έδινε 3 ψήφιο νούμερο.
-Το ραφαλ είναι 4+ σου αρέσει δε σου αρέσει.
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
το γιουροφαιτερ καλο κι αυτο
για το σααμπ γκριπερ τη λες πιδεροφ?? (πολυ ευελικτο διαβασα)
και να το επιλεγαμε μπορουν να παραξουν τοσα οσα θελουμε οι σουηδοι?
Η πιο πρόσφατη αξιολόγηση του Gripen έγινε το 2009 από την επιτροπή αγοράς νέου μαχητικού της ελβετικής κυβέρνησης. Οι Ελβετοί ήθελαν να αντικαταστήσουν τα παλιά F-5 τους με κάποιο νέο μαχητικό 4ης γενιάς και υποψήφια ήταν τα 3 ευρωπαικά μαχητικά: Gripen, Rafale και Eurofighter. Αν και σε όλα τα τεστ πρώτευσε το Rafale και η επιτροπή καταλήγει ότι ήταν το μόνο που πληρούσε τα κριτήρια επιλογής, τελικά λόγω τιμής (και πολιτικής) επιλέχτηκε το Gripen.
Η έκθεση έχει διαρρεύσει στο ίντερνετ εδώ και καιρό.

 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Σχόλιο για την δεύτερη παράθεση:
ΗΛΙΘΙΕ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙ!!! τεχνιέντως προσπαθείς να υπονοήσεις ότι το rafale είναι 4++
Είσαι τόσο μαλάκας που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ ΠΟΣΤ έγραψες: Generation4+: High agility; sensor fusion; reduced signatures (Eurofighter Typhoon,Su-30,advanced versions of F/A-18, Rafale)
που ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΡΑΦΑΛ ΣΑΝ 4+ ΚΑΙ ΟΧΙ 4++.
Να πω ότι σε ξεβρακώνω εγώ; Μα μόνος σου αυτοξεβρακώνεσαι :headbang: :headbang: :headbang:

Επειδή ο Ιεραπόστολος επανήλθε σε άλλο thread για το συγκεκριμένο θέμα της γενιάς του Rafale και επειδή ξαναδιάβασα το παραπάνω μήνυμά του στο οποίο όντως εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι είμαι ανακόλουθος, απαντώ σήμερα:

Μου είχε γράψει ότι το F/A 18 Super Hornet δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ από τεχνολογικής άποψης με το Rafale. Σαν απάντηση παρέθεσα το συγκεκριμένο άρθρο από αμερικάνικο περιοδικό, το οποίο εντάσσει και τις αναβαθμισμένες εκδόσεις του F/A 18 και το Rafale στα μαχητικά 4ης+ γενιάς οπότε αποδομείται το επιχείρημά του. Σημειωτέον ότι πρόκειται για άρθρο του 2009 που λάμβανε υπόψη τους εξοπλισμούς των μαχητικών το 2008.

Σε άλλη αποστροφή του είχε βλακωδώς πει ότι σήμερα θα σύγκρινε το Rafale με κάποιο ρώσικο μαχητικό σαν το Su27, άντε Su30 το πολύ, και ότι το Su35 είναι πολύ μπροστά τεχνολογικά όντας μαχητικό 4ης++ γενιάς. Όταν όμως πάμε να κάνουμε αυτή τη σύγκριση δε θα λάβουμε υπόψη μας το άρθρο του 2009 (με τους εξοπλισμούς του 2008) που σωστά ΤΟΤΕ ενέτασσε το Rafale στα αεροπλάνα 4ης+ γενιάς αλλά θα ψάξουμε να δούμε αν υπήρξαν αναβαθμίσεις και ποιές ήταν αυτές στο Rafale από το 2009 μέχρι σήμερα. Όπως διαβάζουμε λοιπόν τόσο στη βικιπαίδεια όσο και σε άρθρα ειδικού τύπου, το Rafale έχει πλέον εξοπλιστεί τόσο με ρανταρ AESA (ήδη το γαλλικό ναυτικό παραλαμβάνει φέτος Rafale M με AESA) αλλά και με ηλεκτρονικά συστήματα που ενίσχυσαν το σύστημα SPECTRA και επιτρέπουν στο Rafale να έχει ικανότητες active stealth (μέσω jammer) όπως ακριβώς και το Su35. Υπενθυμίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά (δηλαδή ρανταρ AESA, active stealth και προηγμένα avionics) είναι και η όλη διαφοροποίηση ανάμεσα στα μαχητικά 4ης+ και 4ης++ γενιάς. ΣΗΜΕΡΑ λοιπόν το Rafale ανήκει λόγω του εξοπλισμού του στα 4ης++ γενιάς μαχητικά όπως άλλωστε και το Eurofighter, και το F15 Silent Eagle, ήδη και το F/A 18 Super Hornet με τις τελευταίες του αναβαθμίσεις.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Η παράθεση ενός άρθρου του 2009 αποσκοπούσε στο να απαντήσει στην τότε σχέση F/A 18 και Rafale, ενώ η παράθεση σημερινών άρθρων που αναφέρονται στις ΦΕΤΙΝΕΣ αναβαθμίσεις του Rafale που το καθιστούν μαχητικό 4ης++ γενιάς αποσκοπούσαν στο να απαντήσουν στη σημερινή σχέση Rafale - Su35.

Ενδεικτικά παραθέτω και μια σύγκριση των 2 μαχητικών σε μια θεωρητική αερομαχία με βάση τα χαρακτηριστικά τους που κάνει το site aviatia όπου το Rafale έχει πιθανότητες επικράτησης 66% έναντι 34% του κατά τον Ιεραπόστολο πιο προηγμένου Su35 (φυσικά πολύ θεωρητική σύγκριση αφού στο πεδίο της μάχης παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο).

Κλείνοντας θέλω να πω ότι αυτή η διευκρίνιση γίνεται κυρίως για τους αναγνώστες του thread που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα και πιθανώς να μπερδευτούν διαβάζοντας τόσες παπαριές από τον Ιεραπόστολο και όχι τόσο για τον ίδιο τον Ιεραπόστολο που είναι άνθρωπος ημιμαθής και ξεροκέφαλος ακόμα και μπροστά στα προφανή.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Άκου τώρα περιστατικό που έγινε (μόλις το έμαθα - είναι σε εξέλιξη).

Ελικόπτερο πυρόσβεσης, το skycrane κατέβηκε στη θάλασσα για να πάρει νερό (κάπου στην Ηλεία).

Η μάνικα "ρούφηξε" δίχτυ.

Γέμισε νερό, σηκώθηκε, έφυγε, αλλά με το δίχτυ να κρέμεται από κάτω.

Κατέβηκαν σε ένα χωράφι για να το ξεκολλήσουν.

Στο χωράφι σηκώθηκε πολλή σκόνη, με αποτέλεσμα να την τραβήξει ο ένας κινητήρας και να "καεί".

Η αλλαγή του κινητήρα θα γίνει εκεί επί τόπου.
 

Επισκέπτης
Παιδες ξεχαστε τα ρωσσικα, δε γινεται να αγορασουμε γιατι ανηκομεν εις τη Δυσιν (οπως ελεγε ο Εθναρχης της Ν.Δ.)
Μονο ρωσσιδες ιεροδουλες θα παιρνουμε.
Απο εκει και περα, νομιζω οτι καλυτερα να παμε σε μια αγορα των γαλλικων οταν το επιτρεψουν τα οικονομικα, παρα στο μπαρμπα $am...
Οσο για το Γρυπα της Σουηδιας, ειχα διαβασει παλιοτερα οτι αξιζει τα χρηματα του αν κι υστερει σε καποια σημεια. Αν ομως υπαρχει δυνατοτητα εστω τμηματικης συμπαραγωγης γιατι οχι, δεν ειναι για τα μπαζα το αεροπλανο, αν δωθει εντολη μπορει να στειλει ανετα μερικα μεμετικα στα ψαρια του Αιγαιου.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Επειδή ο Ιεραπόστολος επανήλθε σε άλλο thread για το συγκεκριμένο θέμα της γενιάς του Rafale και επειδή ξαναδιάβασα το παραπάνω μήνυμά του στο οποίο όντως εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι είμαι ανακόλουθος, απαντώ σήμερα:

Μου είχε γράψει ότι το F/A 18 Super Hornet δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ από τεχνολογικής άποψης με το Rafale. Σαν απάντηση παρέθεσα το συγκεκριμένο άρθρο από αμερικάνικο περιοδικό, το οποίο εντάσσει και τις αναβαθμισμένες εκδόσεις του F/A 18 και το Rafale στα μαχητικά 4ης+ γενιάς οπότε αποδομείται το επιχείρημά του. Σημειωτέον ότι πρόκειται για άρθρο του 2009 που λάμβανε υπόψη τους εξοπλισμούς των μαχητικών το 2008.

Σε άλλη αποστροφή του είχε βλακωδώς πει ότι σήμερα θα σύγκρινε το Rafale με κάποιο ρώσικο μαχητικό σαν το Su27, άντε Su30 το πολύ, και ότι το Su35 είναι πολύ μπροστά τεχνολογικά όντας μαχητικό 4ης++ γενιάς. Όταν όμως πάμε να κάνουμε αυτή τη σύγκριση δε θα λάβουμε υπόψη μας το άρθρο του 2009 (με τους εξοπλισμούς του 2008) που σωστά ΤΟΤΕ ενέτασσε το Rafale στα αεροπλάνα 4ης+ γενιάς αλλά θα ψάξουμε να δούμε αν υπήρξαν αναβαθμίσεις και ποιές ήταν αυτές στο Rafale από το 2009 μέχρι σήμερα. Όπως διαβάζουμε λοιπόν τόσο στη βικιπαίδεια όσο και σε άρθρα ειδικού τύπου, το Rafale έχει πλέον εξοπλιστεί τόσο με ρανταρ AESA (ήδη το γαλλικό ναυτικό παραλαμβάνει φέτος Rafale M με AESA) αλλά και με ηλεκτρονικά συστήματα που ενίσχυσαν το σύστημα SPECTRA και επιτρέπουν στο Rafale να έχει ικανότητες active stealth (μέσω jammer) όπως ακριβώς και το Su35. Υπενθυμίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά (δηλαδή ρανταρ AESA, active stealth και προηγμένα avionics) είναι και η όλη διαφοροποίηση ανάμεσα στα μαχητικά 4ης+ και 4ης++ γενιάς. ΣΗΜΕΡΑ λοιπόν το Rafale ανήκει λόγω του εξοπλισμού του στα 4ης++ γενιάς μαχητικά όπως άλλωστε και το Eurofighter, και το F15 Silent Eagle, ήδη και το F/A 18 Super Hornet με τις τελευταίες του αναβαθμίσεις.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Η παράθεση ενός άρθρου του 2009 αποσκοπούσε στο να απαντήσει στην τότε σχέση F/A 18 και Rafale, ενώ η παράθεση σημερινών άρθρων που αναφέρονται στις ΦΕΤΙΝΕΣ αναβαθμίσεις του Rafale που το καθιστούν μαχητικό 4ης++ γενιάς αποσκοπούσαν στο να απαντήσουν στη σημερινή σχέση Rafale - Su35.

Ενδεικτικά παραθέτω και μια σύγκριση των 2 μαχητικών σε μια θεωρητική αερομαχία με βάση τα χαρακτηριστικά τους που κάνει το site aviatia όπου το Rafale έχει πιθανότητες επικράτησης 66% έναντι 34% του κατά τον Ιεραπόστολο πιο προηγμένου Su35 (φυσικά πολύ θεωρητική σύγκριση αφού στο πεδίο της μάχης παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο).

Κλείνοντας θέλω να πω ότι αυτή η διευκρίνιση γίνεται κυρίως για τους αναγνώστες του thread που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα και πιθανώς να μπερδευτούν διαβάζοντας τόσες παπαριές από τον Ιεραπόστολο και όχι τόσο για τον ίδιο τον Ιεραπόστολο που είναι άνθρωπος ημιμαθής και ξεροκέφαλος ακόμα και μπροστά στα προφανή.

Καλά ρε ανύπαρκτο πιθήκι έρχεσαι μετά από 10 μέρες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩ να δ΄ψσεις την τελική απάντηση και να κερδίσεις τις εντυπώσεις.
Είσαι τόσο ανύπαρκτος που ακόμα και σε αυτό έπιασα το πάτερν σου και σε τσεκάρω. Να πω πως είσαι για τον πούτσο; θα προσβάλω το λαοφιλές αυτό όργανο ηδονής.
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:


Μου είχε γράψει ότι το F/A 18 Super Hornet δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ από τεχνολογικής άποψης με το Rafale. Σαν απάντηση παρέθεσα το συγκεκριμένο άρθρο από αμερικάνικο περιοδικό, το οποίο εντάσσει και τις αναβαθμισμένες εκδόσεις του F/A 18 και το Rafale στα μαχητικά 4ης+ γενιάς οπότε αποδομείται το επιχείρημά του. Σημειωτέον ότι πρόκειται για άρθρο του 2009 που λάμβανε υπόψη τους εξοπλισμούς των μαχητικών το 2008.


Βρες και παρέθεσε αυτό που έγραψα. Σου έχω πει να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.....έπρεπε να σε είχα μπροστά μου τώρα να έβαζα πράματα στον ....κώλο σου
αλλά είσαι τυχερός. Σου είπα μωρή ξεκωλιάρα ότι δεν έχουν καμία σχέση ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ. Ψάξε και βρες μόνος σου τι εννοώ να ξεστραβωθείς ηλίθιε.

Σε άλλη αποστροφή του είχε βλακωδώς πει ότι σήμερα θα σύγκρινε το Rafale με κάποιο ρώσικο μαχητικό σαν το Su27, άντε Su30 το πολύ, και ότι το Su35 είναι πολύ μπροστά τεχνολογικά όντας μαχητικό 4ης++ γενιάς. Όταν όμως πάμε να κάνουμε αυτή τη σύγκριση δε θα λάβουμε υπόψη μας το άρθρο του 2009 (με τους εξοπλισμούς του 2008) που σωστά ΤΟΤΕ ενέτασσε το Rafale στα αεροπλάνα 4ης+ γενιάς αλλά θα ψάξουμε να δούμε αν υπήρξαν αναβαθμίσεις και ποιές ήταν αυτές στο Rafale από το 2009 μέχρι σήμερα. Όπως διαβάζουμε λοιπόν τόσο στη βικιπαίδεια όσο και σε άρθρα ειδικού τύπου, το Rafale έχει πλέον εξοπλιστεί τόσο με ρανταρ AESA (ήδη το γαλλικό ναυτικό παραλαμβάνει φέτος Rafale M με AESA) αλλά και με ηλεκτρονικά συστήματα που ενίσχυσαν το σύστημα SPECTRA και επιτρέπουν στο Rafale να έχει ικανότητες active stealth (μέσω jammer) όπως ακριβώς και το Su35. Υπενθυμίζω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά (δηλαδή ρανταρ AESA, active stealth και προηγμένα avionics) είναι και η όλη διαφοροποίηση ανάμεσα στα μαχητικά 4ης+ και 4ης++ γενιάς. ΣΗΜΕΡΑ λοιπόν το Rafale ανήκει λόγω του εξοπλισμού του στα 4ης++ γενιάς μαχητικά όπως άλλωστε και το Eurofighter, και το F15 Silent Eagle, ήδη και το F/A 18 Super Hornet με τις τελευταίες του αναβαθμίσεις.

Σε καμία αποστροφή μου δεν είπα τίποτα με βάση τεχνολογικά κριτήρια.
Μιλάω απλά αλλά έχει τρομακτικά προβλήματα νοηματικής κατανόησης. Μήπως δεν είσαι Έλληνας, δεν ξέρω πια τι να πω.
Έίπα πως νεότερο δε σημαίνει κατ ανάγκη και καλύτερο. Είπα πως το ραφαλ μπορεί να συγκριθεί με τα καλύτερα αεροσκάφη των αρχών της δεκαετίας του 90 ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΑΜΙΛΟ.
Έχεις κολλήσει με τις γενιές νομίζεις ότι έχουν μαγικές ιδιότητες είσαι ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ. Λες και ένα αμάξι με mp3 και παρκτρόνικ μικρομεσαίο είναι καλύτερο από μια f360.
Σε κάθε περίπτωση όταν βρεις ένα άρθρο οτιδήποτε αποκαλεί τα παραπάνω 4++ μας το παραθέτεις με χαρά. Τα υπόλοιπα είναι δικές σου υποθέσεις.....εσένα που μέχρι προχθές ούτως ή άλλως δεν αναφνώριζες διαφορά μεταξύ 4+ και 4++  :2funny: :2funny: :2funny: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Μάθε πρώτα εσύ τα στοιχειώδη και μετά κάνεις και θεωρητικά άλματα και υποθέσεις.

Η αλήθεια είναι πως κανένας δεν τολμά να τα αποκαλέσει αυτά 4++ συγκρίνοντας τα με το σου35 ένα αεροσκάφος που σε πολλούς τομείς είναι το πιο προηγμένο στον κόσμο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Η παράθεση ενός άρθρου του 2009 αποσκοπούσε στο να απαντήσει στην τότε σχέση F/A 18 και Rafale, ενώ η παράθεση σημερινών άρθρων που αναφέρονται στις ΦΕΤΙΝΕΣ αναβαθμίσεις του Rafale που το καθιστούν μαχητικό 4ης++ γενιάς αποσκοπούσαν στο να απαντήσουν στη σημερινή σχέση Rafale - Su35.

Ενδεικτικά παραθέτω και μια σύγκριση των 2 μαχητικών σε μια θεωρητική αερομαχία με βάση τα χαρακτηριστικά τους που κάνει το site aviatia όπου το Rafale έχει πιθανότητες επικράτησης 66% έναντι 34% του κατά τον Ιεραπόστολο πιο προηγμένου Su35 (φυσικά πολύ θεωρητική σύγκριση αφού στο πεδίο της μάχης παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο).

Αυτά είναι ΓΝΩΜΕΣ δεν είναι τεκμήρια.
Ο καθένας λέει και γράφει ότι θέλει αναλόγα και με το τι θέλει να πουλήσει.
Κάποιος άμα τα πάρει αρκετά ή είναι αρκετά κολλημένος, μπορεί να συγκρίνει το ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ καλύτερο αεροσκάφος του πλανήτη το σου35 ακόμα και με το ραφάλ  :headbang: :headbang:
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ.
Όσο για τις γεννιές.........απλά πράματα.... ενα αεροσκάφος της δεκαετίας του 80 όσο και να το φτιασιδώσεις γέρικο θα είναι.
Το ραφαλ βαδίζει προς τη δύση της ζωής του... αλλά είναι ότι καλύτερο μπορεί να παρουσιάσει η μικρή και φτωχή Γαλλική βιομηχανία.
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Καλά ρε ανύπαρκτο πιθήκι έρχεσαι μετά από 10 μέρες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩ να δ΄ψσεις την τελική απάντηση και να κερδίσεις τις εντυπώσεις.
Είσαι τόσο ανύπαρκτος που ακόμα και σε αυτό έπιασα το πάτερν σου και σε τσεκάρω.
Αφού σε έχω κονιορτοποιήσει εδώ στο νήμα των μαχητικών και έχεις γίνει περίγελος, επανέρχεσαι στο νήμα της Χρυσής Αυγής για να μου την πεις σχετικά με τη λαθρομετανάστευση. Τρως γκολ από τα αποδυτήρια καθώς αποδεικνύεται ότι τα στοιχεία που παραθέτεις με επιβεβαιώνουν απόλυτα και σβήνεις το μήνυμά σου για να μην το διαβάσουν περισσότεροι επισκέπτες και χάσεις και την ελάχιστη αξιοπρέπεια που σου έχει απομείνει (). Ενώ είμαστε σε άσχετο νήμα, το γυρίζεις πάλι στα αεροπλάνα και γι' αυτό σου απαντώ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ καθώς ήμαστε offtopic:
Βλακάκο σου απάντησα στο thread για το Νεό Μαχητικό της ΠΑ. Πήγαινε και διάβασε εκεί την απάντηση και μη μου τα πρήζεις άλλο γιατί μου τα έχεις κάνει ζέπελιν με τις παπαριές σου.
Υ.Γ: Και δεν έχει stealth βαφή το Rafale βρε αγιανάργυρε. Jammer για τα ραντάρ έχει.
Μόλις 5 μηνύματα παρακάτω μου απαντάς ΠΑΡΑΘΕΤΩΝΤΑΣ το μήνυμά μου στο οποίο γράφω ότι σου απάντησα στο νήμα του Νέου Μαχητικού της ΠΑ (). Άρα το διάβασες κι όλας. Και έρχεσαι σήμερα και μου λες ότι ύπουλα σου απάντησα μετά από 10 μέρες χωρίς να σε ενημερώσω για την απάντησή μου με σκοπό να κερδίσω τις εντυπώσεις. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του συνδρόμου Down τότε απορώ τι είναι...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πάμε παρακάτω. Μου γράφεις:
Βρες και παρέθεσε αυτό που έγραψα. Σου είπα μωρή ξεκωλιάρα ότι δεν έχουν καμία σχέση ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ. Ψάξε και βρες μόνος σου τι εννοώ να ξεστραβωθείς ηλίθιε.
Αυτό που έγραψες για τη σχέση Rafale - F/A 18 είναι αυτολεξεί το παρακάτω:
4) 4+ φίλε όχι 4++ ο δαίμονας είναι στις λεπτομέριες  :grin: αλλά ακόμα και 4++ να ήτανε τι σχέση έχει το στράικ γκλ ή το σαιλεντ ηγκλ ή ένα νέο φ18 που αναπτύσσουν με το ραφάλ;
Το ραφάλ είναι ένα κλασσικό αεροσκάφος 4 γενιάς που το αναβαθμίσανε και σε 4.5 για να αντέξει στο χρόνο.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μιλάς για γενιές και όχι για επιχειρησιακές δυνατότητες. Αλλά ακόμα και αν δεχτώ ότι έχεις σύνδρομο Down και άλλα λες και άλλα εννοείς το Rafale και το F/A 18 Super Hornet έχουν παρόμοιες επιχειρησιακές δυνατότητες και έχουν σχεδιαστεί για να εκτελούν τις ίδιες αποστολές. Πρόκειται για δύο multirole fighters που επιχειρούν σε air-to-air, air-to-ground, air-to-ship, interdiction ή reconnaissance αποστολές. Η version Rafale M μάλιστα που σχεδιάστηκε για απονήωση και προσνήωση σε αεροπλανοφόρα είναι ο απόλυτος ανταγωνιστής του F/A 18 Super Hornet που χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά σε αεροπλανοφόρα. Αν βγάλεις τις τσίμπλες και διαβάσεις, η βικιπαίδεια γράφει:
Dassault Rafale: Role - Multirole fighter aircraft. Rafale M is a carrier-borne version.

Boeing F/A-18E/F Super Hornet: Role - Carrier-based multirole fighter.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και συνεχίζεις ακάθεκτος:
Σε κάθε περίπτωση όταν βρεις ένα άρθρο οτιδήποτε αποκαλεί τα παραπάνω 4++ μας το παραθέτεις με χαρά. Τα υπόλοιπα είναι δικές σου υποθέσεις.....εσένα που μέχρι προχθές ούτως ή άλλως δεν αναφνώριζες διαφορά μεταξύ 4+ και 4++. Η αλήθεια είναι πως κανένας δεν τολμά να τα αποκαλέσει αυτά 4++ συγκρίνοντας τα με το σου35 ένα αεροσκάφος που σε πολλούς τομείς είναι το πιο προηγμένο στον κόσμο.
Εγώ έχω παραθέσει 100 πηγές. Σε αντίθεση με σένα που λες και ξαναλες ότι ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να βρεις πηγές για αυτά που γράφεις αλλά δε μας έχεις παραθέσει καμία. Προφανώς γιατί τα κατεβάζεις από την κούτρα σου. Αφού όμως μου ζητάς έστω ένα άρθρο που να αναφέρει την ορολογία 4++ για αεροσκάφη εκτός του Su-35 θα σου παραθέσω πρόχειρα το εξής:
Currently, the market is dominated by fourth-generation fighters and their further developments, known as the 4+ and 4++ generations... The market is dominated by the US and Russia. Their 4+ and 4++ generation aircraft – the various modernised versions of the US F-15, F-16, and F/A-18 and the Russian Su-30MK, Su-35, MiG-29SMT, and MiG-35, respectively are exported in fairly large quantities... Τhe Chinese might supersede the Europeans in the market, and their – most likely relatively affordable – fifth-generation aircraft will be a significant competitor for the respective US and Russian models and 4++ generation types...
CSS Analysis in Security Policy, Marco Wyss, ETH Zurich

Επειδή όμως τα παιδιά με σύνδρομο Down καταλαβαίνουν καλύτερα τις εικόνες, πάρτο και εικονογραφημένα:
www.imagebam.com/image/38dc45270036288] [/URL]

Και μην πεις πάλι την παπαριά σου ότι στην εικόνα το Rafale φαίνεται ως 4+ και όχι ως 4++ γιατί σου έχω ήδη εξηγήσει ότι πράγματι τα προηγούμενα χρόνια εκεί το κατέτασσαν. ΣΗΜΕΡΑ με όλες του τις αναβαθμίσεις (AESA, active stealth, avionics) δεν υπολείπεται σε τίποτα από τα μαχητικά που ονομάζονται 4++ γενιάς. Βέβαια δεν ξέρω αν το σύνδρομο Down σου επιτρέπει να κατανοήσεις αυτό το απλό πράγμα.

Μετά από τόσο γλέντημα (3-0) ελπίζω ότι θα δώσεις ένα τέλος στον αυτοεξευτελισμό σου και θα επικεντρωθείς στην προπόνησή σου για τα Special Olympics.
:birdman:
 

Συνημμένα

  • Ιεραπόστολος.jpg
    Ιεραπόστολος.jpg
    20,9 KB · Εμφανίσεις: 48
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Σε κάθε περίπτωση όταν βρεις ένα άρθρο οτιδήποτε αποκαλεί τα παραπάνω 4++ μας το παραθέτεις με χαρά. Τα υπόλοιπα είναι δικές σου υποθέσεις.....εσένα που μέχρι προχθές ούτως ή άλλως δεν αναφνώριζες διαφορά μεταξύ 4+ και 4++.
Η αλήθεια είναι πως κανένας δεν τολμά να τα αποκαλέσει αυτά 4++ συγκρίνοντας τα με το σου35 ένα αεροσκάφος που σε πολλούς τομείς είναι το πιο προηγμένο στον κόσμο.
Αν και έκανα αυτό που μου ζήτησες, δηλαδή παρέθεσα ένα άρθρο από Ελβετό συντάκτη ειδικού τύπου για θέματα άμυνας όπου σαφώς αναφέρεται στις αναβαθμισμένες εκδόσεις των αμερικάνικων μαχητικών ως αεροσκάφη 4ης++ γενιάς (δηλαδή F-15 Silent Eagle, F-16 V και F/A 18 Super Hornet) είμαι βέβαιος ότι η απάντησή ενός παιδιού με σύνδρομο Down θα είναι:
Ιεραπόστολος: Ναι εντάξει τα αμερικάνικα, αλλά το Rafale που μας το παινεύεις δεν αναφέρεται πουθενά ως μαχητικό 4ης++ γενιάς. Μέχρι να πάρω τα φάρμακα για το σύνδρομο Down που έχω, παράθεσέ μας κανένα άρθρο που να το ονομάζει ως 4ης++ γενιάς.
Άλλωστε πριν μερικές μέρες έγραφες όλο καμάρι:
-Το ραφαλ είναι 4+ σου αρέσει δε σου αρέσει.

Σε προλαβαίνω λοιπόν και παραθέτω 3 πηγές ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ RAFALE:
Rafale is 4++ generation fighter with a twin engines and is equipped with the most advance radars , tracking systems and as well as EW suites.
Rafale is an outstanding fighter of Gen 4++ class, coming just a notch lower than the latest 5th generation fighters in terms of operational capabilities and survivability.
Την δική του επίδειξη πραγματοποίησε στο διεθνές αεροναυτικό σαλόνι του Le Bourget το γαλλικό μαχητικό 4++ γενιάς Rafale F3.

Τσίμπα ένα αρχίδι.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Ε πλέον τι να πω.
Έχεις αποκτήσει φιξάτιον με την πάρτυ μου.
Μέχρι και τα λόγια μου αναμασάς.
Σε λίγο φοβάμαι θα τη στήνεις και κάτω από το σπίτι μου και θα παίρνεις τηλέφωνα να κατέβψ να σε γαμήσω.
Δεν παραθέτω τίποτα το έχεις γαμήσει πλέον.
Γράφεις ότι θες απαντάς σε ότι θες μου βάζεις λόγια στο στόμα και το χειρότερο από όλα
έχεις νοηματικά προβλήματα.
Το τελευταίο, πραγματικά το τελευταίο παράδειγμα:

Λες:

Currently, the market is dominated by fourth-generation fighters and their further developments, known as the 4+ and 4++ generations... The market is dominated by the US and Russia. Their 4+ and 4++ generation aircraft – the various modernised versions of the US F-15, F-16, and F/A-18 and the Russian Su-30MK, Su-35, MiG-29SMT, and MiG-35, respectively are exported in fairly large quantities... Τhe Chinese might supersede the Europeans in the market, and their – most likely relatively affordable – fifth-generation aircraft will be a significant competitor for the respective US and Russian models and 4++ generation types...


Αυτό τι είδους επιχείρημα είναι ρε μαλάκα; Αναφέρει στην ίδια πρόταση ΚΑΙ τα αεροπλάνα 4+ και τα 4++ πως να τα διαχωρίσει κάποιος  :dunno:
Αλλά ξαναλέω τα προβλήματά σου είναι πολύ πιο δομικά. Δεν μπορείς να καταλάβεις καν τι διαβάζεις.

Το πόστερ σου τα λέει ότως όλα. Πάλι μόνος σου αυτοπιπώνεσαι.

Έχεις καταβάσει και αυτή τη θεωρία ότι το 2013 το ραφαλ ως διαμαγείας έγινε 4++. Την συνεπικουρείς και με κάτι πηγές επιπέδου ντιφενς, ξέρουμε Παίσιος, κοσμοσφαίρες, προφητίες, κοίλη γη κτλ. Σε λίγο θα μας παραθέσεις και Λιακόπουλο.
Εντάξει ενδιαφέρον ομολογώ, αν ψάξεις αρκετά σίγουρα κάποιος θα λέει ότι είναι και 6ης γενιάς αλλά οι αναβαθμίσεις γίναν σήμερα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μετά μας παραθέτεις και εικονικές αερομαχίες με το φ22  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: πραγματικά ντρέπομαι που με βάζεις να αντιδικώ μαζί σου,
είπα στο ίντερνετ θα βρεις ότι γουστάρεις. Πρέπει να ξέρεις να το αξιολογείς όμως. Εσύ ξεκίνα μαθαίνοντας απλή λογική για αρχή για να μην θεωρείς το Σαμαρά κεφάλαιο για τη χώρα  :headbang: και να μην ποστάρεις πράγματα που σε αυτοαναιρούν

Λοιπόν συνοπτικά και πάλι η θέση μου:

Ραφάλ:

Καλό αεροσκάφος της δεκαετίας του 90 που προσπαθούν να το κρατήσουν στο παιχνίδι με συνεχείς αναβαθμίσεις επειδή δεν αναμένεται να ξεκινήσουν πρότζεκτ
5ης γενιάς σε.........αυτό τον αιώνα.
Πρωτοπέταξε το '86  και αν είχει τη νορμάλ περίοδο επόασης των 5-7 χρόνων και εμφανιζόνταν στις αρχές τις δεκαετίας του 90 θα ηταν κορυφαία επιλογή.
Δυστυχώς η Γαλλική βιομηχανία δεν μπορεί να φέρει τέτοια πρότζεκτ σε πέρας λόγο μεγέθους. Καθυστέρησαν 15 χρόνια με αποτέλεσμα να το παρουσιάσουν σε μια εποχή που τρέχουν
ταυτόχρονα 5-10 προγράμματα 5ης γενιάς και άλλα τόσα προγράμματα μοντερνισμού αεροσκαφών που εξ αρχής ήταν καλύτερα από τα ραφάλ όπως τα μιγ29 τα σου27 και τα φ15,
αλλά και να καταλήξουν σε απαγορευτικά κόστη παραγωγής και συντήρησης.
Μια παραγγελία 30-50 αεροσκαφών στην παρούσα φάση θα οδηγούσε σε παραλαβή μετά από 10 χρόνια με μοναδιαίο κόστος περί τα 100 εκατ. και ανάλογα κόστη συντηρησης.
Αναλογικά μια αντίστοιχη παραγγελία φ15 θα ήταν σχεδόν άμεσα εκτελέσιμη για ένα αεροσκάφος σαφώς καλύτερο με αντίστοιχο κόστος συντήρησης και τουλάχιστον το μισό κόστός απόκτησης ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝ ΦΑΝ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ αλλά η αλήθεια είναι αλήθεια όσο και αν μας χαλάει η πουτάνα.

Τώρα αν πάρεις το ραφάλ σε 10 χρόνια θα πρέπει ήδη να αρχίσεις να το αποσύρεις............αφού θα το έχεις χρυσοπληρώσει και στην αγορά και σε ΄λειτουργικά.
Καλώς ή κακώς το κόστος είναι Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ σε όλους τους στρατούς του κόσμου.
Βέβαια αν είσαι Ινδία και κατασκευάζεις ταυτόχρονα 2 αεροπλανοφόρα, πυρηνικά υποβρύχια, 2 μαχητικά 5ης γενιάς και δε συμμαζε΄ύεται σε παίρνει να πάρεις
και ένα αεροσκάφος μεταβατικής γενιάς για τα επόμενα 5 χρόνια μέχρι να αρχίσουν να παραλαμβάνουν τα 5ης γενιάς αεροσκάφη τους.
Η Ελλάδα όμως πεινάει και κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: (για αυτό καυλώνουν με Τζεφρυ, Μπένυ, Κουρασμένο, Σαμαρά κτλ)

Αν οι Γάλλοι μπορούν να παραδωσουν ραφάλ εντός 3ετίας με κόστος απόκτησης 30-40 μύρια (και πάρα πολλά είναι) τότε είναι μια συζητήσιμη πρόταση.
Αν όχι είπα απλά, με πρώτο γνώμονα αυτό που πρέπει δηλαδή το κόστοςκαι δεύτερο τις επιδόσεις, πως στα 30-40 μύρια στα οποία η Ελλάδα μπορεί να αγοράσει
ΙΚΑΝΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ (αλλιώς δεν έχει νόημα) τόσο το
φ15 υπάρχει άμεσα διαθέσιμο και είναι ανώτερο όσο και το
σου30 υπάρχει άμεσα διαθέσιμο και είναι ανώτερο και
ίσως να έχουν και οι Κινέζοι αεροσκάφη σε τιμές ασυναγώνιστες και.... νεότερα από τη δεκαετία του 80

Σε όλα αυτά λαμβάνοντας υπόψιν ότι οποιοδήποτε αεροσκάφος 4ης γενιάς πολύ σύτομα θα χρήζει αντικατάστασης καθώς στο προσκήνιο έρχονται πολλά νέα αεροσκάφη
που σε αντίθεση με τα αμερικάνικα σαράβαλα θα πετάνε και θα πηγαίνουν γαμιώντας....

Από κει και πέρα ο κάθε άσχετος και κολλημένος παπάρας μπορεί να αναμασά ότι μαλακία του καβλώσει και να βυθίζει τη χώρα όλο και πιό κάτω από εκεί που ήδη έχει πάει.



 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Να προσθέσω και ένα λινκ για τους αγγλομαθείς ως απάντηση για να καταλάβουν, όσοι θέλουν να δουν, πως του κλέβουν τα χρήματα μια ζωή οι επιτήδιοι.


στο άρθρο αναφέρομαι στο οποίο ο πιλότος της Ινδικής αεροπορίας συγκρίνει τα δύο αεροσκάφη ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και λέει πως το 1988
το τότε μιγκ κάνει πουτανάκι του το μ2000.

Τώρα, 25 χρόνια μετά κάποια λαμόγια  θέλουν να πληρώσει ο Ελληνικός λαός για να πάρει αυτό το εδώ και 3 δεκαετίας παρώχημενο σαράβαλο, .....μεταχειρισμένο
από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Εχει και ποιό χαμηλά διερωτόμαι;

Ανάλογα το "λάδι" και το ραγιαδισμό του Έλληνα.
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66

1) Υπαινίσσεσαι ότι στην πηγή που παρέθεσα ο συντάκτης βάζει στην ίδια πρόταση χωρίς να τα διαχωρίζει όλα τα αμερικάνικα και ρώσικα αεροσκάφη τα οποία αυθαίρετα κατ' εσέ διακρίνονται σε αμερικάνικα 4+ και ρώσικα 4++. Είσαι όμως τόσο καθυστερημένος που δε βλέπεις ότι το άρθρο κλείνει (τελευταία πρόταση) με την εξής φράση: (chinese) fifth-generation aircraft will be a significant competitor for the respective US and Russian models and 4++ generation types". Δηλαδή σε απλά ελληνικά για να το καταλάβεις ακόμα κι εσύ που έχεις σύνδρομο Down: Τα (κινέζικα) αεροσκάφη 5ης γενιάς θα είναι ένας αξιοσημείωτος ανταγωνιστής για τα αντίστοιχα Αμερικάνικα και Ρώσικα μοντέλα και τους τύπους 4ης++ γενιάς." Αν υπήρχε ο διαχωρισμός που υπονοείς θα έλεγε ότι "τα κινέζικα θα είναι ανταγωνιστές για τα αμερικάνικα αεροσκάφη 4ης+ γενιάς και τα ρώσικα αεροσκάφη 4ης++ γενιάς."
Πέρα όμως από το άρθρο θέλει απλή λογική για να καταλάβει κάποιος ότι ένα αμερικάνικο και ένα ρώσικο αεροσκάφος που έχουν ίδιο ραντάρ, ίδιο οπλικό σύστημα, ίδιο χαρακτηριστικά semi stealth δεν μπορεί παρά να ανήκουν και στην ίδια γενιά.

2) Πέτυχα διάνα στο ότι θα μου έλεγες πάλι την ίδια πίπα για το Rafale και την γενιά 4+ που φαίνεται στην εικόνα. Η εικόνα αναφέρεται στο Rafale F2 των προηγούμενων ετών το οποίο ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΤΑΣΣΩ στην 4+ γενιά. Το Rafale F3 (και το αναμενόμενο F4 που θα έχει άλλο όνομα βέβαια) κατατάσσεται ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ στην 4++ γενιά όπως δείχνουν και οι 3 πρόχειρες πηγές που σου παρέθεσα. Βέβαια κατανοώ ότι κάποιος με σύνδρομο Down θέλει πολλές φορές για να καταλάβει κάτι.

3) Στην αρχή μας έλεγες ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τολμάει να ονομάσει αυτά τα αεροσκάφη ως 4ης++ γενιάς και ότι αυτή η ονομασία υπάρχει μόνο για το Su35 (άντε και το Mig35). Σου παραθέτω αμερικάνικη πηγή που εντάσσει και το F-15 Silent Eagle και μου λες ότι αυτό δεν μετράει γιατί είναι ακόμα project. Σου παραθέτω πηγή που ονομάζει έτσι και τα F-16 V και F/A-18 Super Hornet και μου λες ότι δεν το εννοούσε ο συντάκτης αλλά εννοούσε κάτι άλλο που μόνο εσύ κατάλαβες. Σου παραθέτω άλλες 3 πηγές που ως 4ης++ γενιάς αναφέρουν και το Rafale F3 και μου λες αυτοί είναι Λιακόπουλοι και ιστορίες. Και όλα αυτά όταν μου έλεγες ότι δε θα βρω ούτε μια πηγή (και σου έχω τρίψει στη μούρη ήδη 5) την ίδια ώρα που εσύ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ. Μόνο βρισιές και emoticons. Δηλαδή αναξιόπιστος συνομιλητής της πούτσας.

4) Η τρικυμία εν κρανίω που έχεις αποδεικνύεται και από το ότι σε αυτό το μήνυμα προτείνεις να αγοραστούν μεταχειρισμένα F-15 τα οποία σε προηγούμενο μήνυμα είχες χαρακτηρίσει ιπτάμενα μουσεία. Ούτε βέβαια γνωρίζεις ότι η πρώτη πτήση του Rafale το 1986 ήταν ως πρωτοτύπου technology demonstrator και ότι μόλις τα πρώτα χρόνια του 90' τελείωσε η εξέλιξή του και έκανε τις πρώτες πραγματικά δοκιμαστικές πτήσεις. Όπως άλλωστε και το Eurofighter με το οποίο είχαν κοινό πρόγραμμα εξέλιξης πριν αποχωρήσει η Γαλλία. Όσον αφορά τα κόστη προσπάθησε να ξεχωρίσεις στο ταραγμένο μυαλό σου τη διαφορά ανάμεσα σε flyaway, procurement και maintenance cost. Όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες και οι εμπορικοί αντιπρόσωποι πλασάρουν τα αεροσκάφη με βάση το flyaway cost. Ασχετίδη.

5) Όσο για τα συνεχή υπονοούμενά σου ως προς τις σπουδές μου ή τις πολιτικές μου προτιμήσεις, πες μας κι εσύ τι έχεις σπουδάσει, πού εργάζεσαι και τι ψηφίζεις για να παίζουμε με ίδια όπλα. Γιατί αν είσαι του γυμνασίου (όπως μαρτυρά η ορθογραφία σου), κάνεις delivery με παπιά (όπως μαρτυρά η καρμοιριά σου) και ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ ή Χρυσή Αυγή (όπως μαρτυρά το σύνδρομο Down σου) δεν υπάρχει πεδίο συζήτησης και συνεννόησης.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Γαμάω τα 1) 2) 3) γιατί στα έχω πει 1000 φορές έλεος!!!!!!!!!!!!!!!
Γαμάω το 5) γιατί είσαι ψηφοφόρος του Σαμαρά τον οποίο πιστεύεις. Ότι και να ψηφίζω εκτός από ΝΔ ΠΑΣΟΚ είναι καλυτερο. Απλά.


Στο (4)

4) Η τρικυμία εν κρανίω που έχεις αποδεικνύεται και από το ότι σε αυτό το μήνυμα προτείνεις να αγοραστούν μεταχειρισμένα F-15 τα οποία σε προηγούμενο μήνυμα είχες χαρακτηρίσει ιπτάμενα μουσεία. Ούτε βέβαια γνωρίζεις ότι η πρώτη πτήση του Rafale το 1986 ήταν ως πρωτοτύπου technology demonstrator και ότι μόλις τα πρώτα χρόνια του 90' τελείωσε η εξέλιξή του και έκανε τις πρώτες πραγματικά δοκιμαστικές πτήσεις. Όπως άλλωστε και το Eurofighter με το οποίο είχαν κοινό πρόγραμμα εξέλιξης πριν αποχωρήσει η Γαλλία. Όσον αφορά τα κόστη προσπάθησε να ξεχωρίσεις στο ταραγμένο μυαλό σου τη διαφορά ανάμεσα σε flyaway, procurement και maintenance cost. Όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες και οι εμπορικοί αντιπρόσωποι πλασάρουν τα αεροσκάφη με βάση το flyaway cost. Ασχετίδη


Για το σχόλιο στο τέλος.  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Για το φλαι αγουαι κοστ. Αλήθεια ξέρεις τι σημαίνει; Γιατί κάτι μου λεει ότι ΠΑΛΙ τα έχεις μπερδέψει ΜΑΛΑΚΑ!!
Το ραφαλ είναι καλύτερο και φθηνότερο από το εφ σου έχω ξαναπεί. ΚΑαι; είναι και τα δύο για τον πούτσο.

Φυσικά και συνέχισε να βελτιώνεται μετα το 86 δεν είπα εγώ ποτέ το αντίθετο. Είναι πολύ απλό αυτό που λέω. Είπα παλιότερα αν το πει κάποιος
αεροσκάφος της δεκαετίας του 80 θα το αδικεί. Αν το πει σύγχρονο (2013) θα είναι τρελός. Τοποθ΄λετησε το όπου γουστάρεις ενδιάμεσα.
Σε πολλά κυρίως η άτρακτος είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ σε άλλα έχει τεράστιες αλλαγές και υπερσύγχρονα συστήματα.

Για το φ15:

Σωστά θυμήθηκες ότι το αποκάλεσα ιπτάμενο μουσείο! Σύντομα θα καταφύγεις και σε ερωτική εξομολόγηση προβλέπω.
Είναι αεροσκάφος που πρωτοπέταξε το 1972.... ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ  :dunno:

Παρόλα αυτά όταν εμφανίστηκε τα μέσα του 70 ήταν ΑΙΩΝΕΣ μπροστά από τον ανταγωνισμό και από τότε επικαιροποιείται πολύ αποτελεσματικά.
Τόσο αποτελεσματικά που ακόμα παιρνάει η μπογιά του και αυτό είναι άθλος! Για ένα σύνολο συγκυριών λοιπόν
(κατάρευση ΕΣΣΔ, προβληματικά μεταγενέστερα αεροσκάφη της USAF, ανύπαρκτος ευρωπαικός ανταγωνισμός,
μεταβατικό στάδιο μέχρι να μπουν δυναμικά στο χώρο χώρες όπως η Ινδία, Κίνα, Ιαπωνία)  αυτό το πλέον πια παρωχημένο
αεροσκάφος μπορεί ειδικά σε συνδιασμό με τα φ16 να κάνει θαύματο στο θέρετρο του Αιγαίου.... αν υπάρχει άμεσσα διαθέσιμο και φθηνό.

Ναι δεν είναι πιά το 10αρι ούτε το 9αρι ούτε καν το 8αρι αλλά τώρα η Ελλαδίτσα καλώς ή κακώς δεν είναι για 10αράκια και 9αράκια.
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Γαμάω τα 1) 2) 3) γιατί στα έχω πει 1000 φορές έλεος!!!!!!!!!!!!!!!
Γαμάω το 5) γιατί είσαι ψηφοφόρος του Σαμαρά τον οποίο πιστεύεις. Ότι και να ψηφίζω εκτός από ΝΔ ΠΑΣΟΚ είναι καλυτερο.
Τα 1,2,3 τα γαμάς γιατί σε έχω κάνει ρούμπο με πηγές και δεν ξέρεις τι να πεις ρε κακομοίρη. Να είσαι ειλικρινής ρε. Πες με έχεις καταγαμήσει, δεν ξέρω τι να πω και τα προσπερνάω. Όσο για το 5, άσε τι κάνω εγώ και πες μας πού δουλεύεις και τι ψηφίζεις. Μη ντρέπεσαι. Ούτε ανωνύμως δεν εκτίθεσαι. Τόσο κότα...

Να προσθέσω και ένα λινκ για τους αγγλομαθείς ως απάντηση για να καταλάβουν, όσοι θέλουν να δουν, πως του κλέβουν τα χρήματα μια ζωή οι επιτήδιοι.
στο άρθρο αναφέρομαι στο οποίο ο πιλότος της Ινδικής αεροπορίας συγκρίνει τα δύο αεροσκάφη ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και λέει πως το 1988
το τότε μιγκ κάνει πουτανάκι του το μ2000.
Καταρχήν συγχαρητήρια. Είναι η πρώτη πηγή που παραθέτεις μετά από 15 σελίδες. Κάτι είναι κι αυτό. Η συγκεκριμένη παράθεση του "έγκυρου" είναι από αφιέρωμα περιοδικού στην ινδική αεροπορία και στο γεγονός ότι το 1988 όταν παρέλαβε καινούργια Mig29 από την ΕΣΣΔ τα συνέκρινε με τα ήδη υπηρεσιακά Mirage 2000 που είχε σε μια άσκηση στην οποία χώρισαν τα αεροσκάφη σε 2 ομάδες και έκαναν κάποια τεστ. Οι περιγραφές είναι από τον πιλότο - αρχηγό της ομάδας των Mig ο οποίος λέει έχει "σημειώσει στο ημερολόγιό του τις ωραίες εποχές που μύριζε κηροζίνη αντί για κολώνια"  :jerking: και υποστηρίζει ότι ως προς την πτητική συμπεριφορά (ελιγμοί, ταχύτητα ανόδου κλπ) τα Mig ήταν καλύτερα από τα Mirage. Και μπορεί να ήταν. Αυτό όμως απέχει πολύ από το να τα χαρακτηρίσεις συνολικά ως καλύτερα αεροσκάφη χωρίς να έχεις δοκιμάσει radar, οπλικά συστήματα, διαφορετικά είδη αποστολών κλπ.
Πρέπει όμως πάντα να κοιτάς και τη μπανανόφλουδα. Το άρθρο κλείνει με την επισήμανση ότι η ινδική αεροπορία τρέχει διαγωνισμό για την προμήθεια νέου μαχητικού όπου μεταξύ των υποψηφίων ήταν τότε το Rafale και τα ρώσικα Sukhoi και Mig. Όπως καταλαβαίνετε προφανώς το άρθρο ήταν ένα μέσο πίεσης για να προτιμηθούν τα ρωσικά μαχητικά αφού μέσα από την περιγραφή του πιλότου από το ημερολόγιό του φαίνεται ότι υπερτερούσαν... :jerking:
Καλύτερα όμως να μιλήσουν ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Η ινδική αεροπορία έμεινε τόσο ...δυσαρεστημένη από εκείνα τα παλιά Mirage 2000 που τo 2004 αγόρασε άλλα 10 Mirage 2000H. Και το 2011 αντί να τα πουλήσει για παλιοσίδερα ξόδεψε άλλα 2 δις δολάρια για να τα αναβαθμίσει σε 2000-5. Και για νέο μαχητικό επέλεξε το Rafale αποκλείοντας από τον πρώτο κιόλας γύρο τα ρώσικα, υπογράφοντας συμβόλαιο με την Dassault για 126 αεροπλάνα. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του περιοδικού και του πιλότου των Mig29... :rolleyes:

Τώρα, 25 χρόνια μετά κάποια λαμόγια  θέλουν να πληρώσει ο Ελληνικός λαός για να πάρει αυτό το εδώ και 3 δεκαετίας παρώχημενο σαράβαλο, .....μεταχειρισμένο
από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.
Αυτή τη μαλακία σκέφτηκες πολύ ώρα για να τη γράψεις; Πρόκειται για τα πιο εξελιγμένα Mirage 2000 του κόσμου (τα μόνα με ατρακτίδιο κατάδειξης Shehab), με άριστες επιχειρησιακές δυνατότητες όπως έχει αποδειχτεί σε αποστολές που έχουν λάβει μέρος (no-fly zone στη Λιβύη) και που δεν έχουν κατά μέσο όρο πάνω από 500 ώρες πτήσεις το καθένα δηλ. είναι ολοκαίνουργια. Τα θέλει η Ινδία, η Βραζιλία και άλλοι και μακάρι να τα προλάβουμε εμείς. ΠΑΝΑΣΧΕΤΕ.

Για το φ15:
αυτό το πλέον πια παρωχημένο
αεροσκάφος μπορεί ειδικά σε συνδιασμό με τα φ16 να κάνει θαύματο στο θέρετρο του Αιγαίου....
Τις παπαριές που γράφεις για να δικαιολογήσεις την ανακολουθία σου ως προς το F-15 δε θα τις σχολιάσω (ιπτάμενο μουσείο που επειδή κατέρρευσε η ΕΣΣΔ και δεν υπάρχει ευρωπαικός ανταγωνισμός πρέπει να το αγοράσουμε  :jerking: ). Αυτό που θέλω να ρωτήσω έναν επιτελάρχη σαν εσένα είναι το εξής: το Αιγαίο είναι ΘΕΡΕΤΡΟ ή ΘΕΑΤΡΟ επιχειρήσεων;
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
- Αφού είναι κατά δήλωση. Τι νόημα έχει να σου πω τι έχω σπουδάσει εγώ; Πάντως έχω σχετικές σπουδές και κατά κάποιον τρόπο εργασία.

- Ακουσε εσύ μπορεί να μην έχεις άλλη δουλειά να κάνεις και να έχεις και το καβλιτσέκι σου. Έπεσα σε παρανοικό υπάρχουν πολλοί στο ίντερνετ. Εγώ σε αντίθεση με εσένα αυτή τη στιγμή που μιλάμε ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ. Για να καταλάβεις πόσο μαλάκας είσαι που από ωμό οπαδισμό (έτσι νομίζεις) θες να με πας κόντρα.  :jerking: :jerking: :jerking: Εσύ είσαι απλά άλλος ένας μαλάκας που πορώνεται για τα συμφέροντα άλλων  :headbang: :headbang: :headbang:

- Για το άρθρο έχεις ξεπεράσει κάθε όριο. Είναι ότι πιο ανεξάρτητο ως άρθρο που μπορεί κάποιος να βρει ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Περιορίσου να ποστάρεις.....διαφημιστικά φυλλάδια σαν αυτό του μιράζ.

-Μου έχεις πρήξει τα αρχίδια με τα λάθη εκ παραδρομής. Το ζεις 'έντονα ε; Εγώ πάλι όχι. Είπαμε εγώ πληρώνομαι, εσύ πορώνεσαι για τρίτους  :uglystupid: :uglystupid:
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
- Αφού είναι κατά δήλωση. Τι νόημα έχει να σου πω τι έχω σπουδάσει εγώ; Πάντως έχω σχετικές σπουδές και κατά κάποιον τρόπο εργασία.
Καλά. Τρίτη φορά ρωτάω και απάντηση δεν παίρνω. Κατάλαβα...

- Ακουσε εσύ μπορεί να μην έχεις άλλη δουλειά να κάνεις και να έχεις και το καβλιτσέκι σου. Έπεσα σε παρανοικό υπάρχουν πολλοί στο ίντερνετ. Εγώ σε αντίθεση με εσένα αυτή τη στιγμή που μιλάμε ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ. Για να καταλάβεις πόσο μαλάκας είσαι που από ωμό οπαδισμό (έτσι νομίζεις) θες να με πας κόντρα.
Η μόνη γαλλική βιομηχανία που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να έχει υπαλλήλους κρετίνους σαν κι εσένα είναι καμιά DANONE, να πουλάς γιαούρτια σε σούπερ μάρκετ. Και εγώ δεν πάω κόντρα σε κανέναν. Εσύ μπήκες στο thread που άνοιξα και άρχισες τις μαλακίες μόνο και μόνο για να τρολάρεις αλλά και στο thread της ΧΑ εσύ απάντησες κάτω από το μήνυμά μου λέγοντας μαλακίες. Άλλωστε σε έχω παρακολουθήσει και σε άλλα threads ότι βάζεις φιτιλιές για να δημιουργήσεις κόντρες και καβγάδες. Αν ψάχνεις λοιπόν κάποιον παρανοικό του ίντερνετ κοίτα τον καθρέφτη σου.

- Για το άρθρο έχεις ξεπεράσει κάθε όριο. Είναι ότι πιο ανεξάρτητο ως άρθρο που μπορεί κάποιος να βρει ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Περιορίσου να ποστάρεις.....διαφημιστικά φυλλάδια σαν αυτό του μιράζ.
Εσύ πόσταρες ένα άρθρο ενός δημοσιογράφου που παίρνει συνέντευξη από έναν συνταξιούχο πιλότο της Ινδικής Αεροπορίας που περιγράφει συμβάντα από το ημερολόγιό του ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ. Εγώ στην προηγούμενη σελίδα πόσταρα την έκθεση της επιτροπής της Ελβετικής Πολεμικής Αεροπορίας με πίνακες, γραφήματα και αξιολογήσεις ειδικών. Ο καθένας πιστεύει ό,τι θεωρεί πιο αξιόπιστο.

-Μου έχεις πρήξει τα αρχίδια με τα λάθη εκ παραδρομής. Το ζεις 'έντονα ε; Εγώ πάλι όχι. Είπαμε εγώ πληρώνομαι, εσύ πορώνεσαι για τρίτους
Όταν κάποιος το παίζει παντογνώστης και γράφει σε προηγούμενα μηνύματα ότι "μακάρι να είχες τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου" όπως έκανες εσύ σε εμένα είναι αδύνατον να μην παρατηρήσω ότι δεν γνωρίζεις τη διαφορά ανάμεσα σε θέρετρο-θέατρο και επίφαση-πρόφαση.
Αν είχες τις γνώσεις μου και τις εμπειρίες μου θα κατέληγες και εσύ στο ίδιο συμπέρασμα.

Υ.Γ: Φιλική συμβουλή. Πάψε να με κοντράρεις. Για να διατηρήσεις τη λίγη αξιοπρέπεια που σου έχει απομείνει.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Λοιπόν αφού θες τόσο πολύ να με γνωρίσεις καλύτερα.

Αποστηθίζεις ότι λέω, αναπαράγεις τις εκφράσεις μου, κάνεις υποθέσεις για μένα, ξεκίνα να διαβάζεις απ την αρχή τα ποστ μου.
Γράφω 5 χρόνια, έχω πει αρκετά για μένα.... αλλά σίγουρα το έχεις κάνει ήδη όμως θες να το ακούσεις και από μένα.

Σα χτικιάρα γκόμενα κάνεις. Μαγαπας; μ αγαπας; μ αγαπάς;

Τώρα κάνεις και σαν παιδί, με παρακαλάς να σταματήσω. Ντροπή.

Θες και ένα τεχνικό στοιχείο από τις πηγές που εσύ πόσταρες πριν αλλά στη χάρισα;
Γιατί λέω δε γαμιέται, κομπλεξικός είναι που διαβάζει χωρίς να καταλαβαίνει:


πίνακας από το λινκ:

CATEGORY DASSAULT RAFALE SUKHOI SU-35
BVR AAM missile MBDA Meteor Vympel R-77M
Nation                    NATO RUSSIA
Year                  in 2013 1998
Range (mile)              62 99
Range (km)             100 160
Range (NM)              54 86
Speed (mph)            2640 2970
Speed (km/h)            4248 4779
Speed (Mach)              4 4,5
Weight (lb)             407 497
Weight (kg)            185 226
Unit Cost        $1.600.000 Unknown
BVR Rating            90% 80%

υπάρχει αντίστοιχος πίνακας και σε σύγκριση φ15-ραφάλ.
Εδώ ο αρχαίος (1998) ρωσσικός πύραυλος ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ ότι καλύτερο έχει να παραθέσει το ΝΑΤΟ
(οι αμερικάνοι έχουν μη εξαγώγημου πυραύλους καπως καλύτερους από τον μέτεορ) το 2013.

Περιττό να πω ότι πλέον έχουν τριπλασιάσει τις επιδόσεις του 98 δίνοντας μια ακαταμάχητη υπεροχή πλέον.
Ακόμα το σου35 έχει ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΑ καλύτερο ραντάρ από ότι έχει να παρουσιάσει το ραφαλ και αντίστοιχα
ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΑ καλύτερα στελθ χαρακτηρηστικά.
Ο δε ρ-77 παίζει στο μισό κόστος...........παρόλα αυτά το ραφάλ σύμφωνα με την πηγή υπερέχει στο BVR  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Αντίστοιχα "αντικειμενικό" είναι το σαιτ και στη σύγκριση ΗΠΑ-Γαλλία όπου συγκρίνει ένα πύραυλο του 90 με το Γαλλικό του '13  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

...............ναι σωστά μαντέψατε είναι αυτό το σαιτ που λέει ότι το ραφάλ του '13 έγινε ξαφνικά 4++  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Φυσικά οι περισσότερες πηγές διατείνονται με περιφάνεια ότι οι ΝΑΤΟικοί είναι πολύ μπροστά στο BVR..................
προφανώς αφού ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑΤΟικές ή καλύτερα προιόντα προπαγάνδας συγκεκριμένων εταιριών.

Είναι τόσο ερασιτέχνες που δεν προσπαθούν ούτε στοιχειωδώς να χαλκέψουν τα στοιχεία τουλάχιστον  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Αυτά είναι αρκετά πιστεύω.-
 
OP
OP
P

piderof

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.020
Κριτικές
2
Like
36
Πόντοι
66
Καταρχήν αν διαβάσεις το μήνυμα στο οποίο έκανα τη συγκεκριμένη παράθεση από το aviatia, δε μίλησα καθόλου για πυραύλους ακριβώς επειδή η σύγκριση αδικεί το Su-35 λόγω του παλαιότερου μοντέλου πυραύλου (1998). Μίλησα μόνο για τα ποσοστά επικράτησης σε ένα θεωρητικό dogfight τα οποία προκύπτουν από το maneuverability και την ισχύ του πολυβόλου. Και έγραψα σαν επίλογο ότι όλα αυτά είναι εντελώς θεωρητικά καθώς η πραγματική έκβαση μιας αερομαχίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (). Βέβαια είναι ίδιον των ανθρώπων με σύνδρομο Down άλλα να διαβάζουν και άλλα να καταλαβαίνουν.
Δεύτερον όσον αφορά τα στοιχεία που δίνουν οι Ρώσοι για τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ραντάρ και των πυραύλων τους, κράτα μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν επιβεβαιώνονται συνήθως. Αντιθέτως τα ΝΑΤΟικά αεροσκάφη αξιολογούνται σε κοινές ασκήσεις από διάφορες αεροπορίες. Όσο για την τεχνολογία stealth που είναι το βασικό χαρακτηριστικό των αεροσκαφών 5ης γενιάς ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΡΩΣΟΙ παραδέχονται ότι είναι πολύ πίσω στην εξέλιξη. Ένα ραντάρ βλέπει το PAK-FA του 2013 σαν μια μπάλα μπάσκετ ή και περισσότερο την ίδια ώρα που βλέπει το F-22 Raptor του 2005 σαν ένα ρουλεμάν.
Τρίτον ούτε τα μηνύματά σου παρακολουθώ, ούτε τραβάω κανένα ζόρι με την πάρτη σου. Απλώς σε έχω πετύχει και σε άλλα threads να γράφεις μαλακίες και να κράζεις άλλους χρήστες με σκοπό προφανώς να δημιουργήσεις καβγά και να τρολάρεις. Απλά στη περίπτωσή μου ατύχησες γιατί σε έχω καταγαμήσει με στοιχεία σε όλες τις διαφωνίες μας και έχω καταδείξει ότι ούτε να γράφεις σωστά ελληνικά δεν ξέρεις την ίδια ώρα που αφήνεις να εννοηθεί ότι είσαι πολυσπουδαγμένος, πετυχημένος επαγγελματίας, γνώστης της τεχνολογίας και άλλες πίπες.
 

ggary1000

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.268
Κριτικές
14
Like
321
Πόντοι
2.287
Φιλε Piderof, η Ινδικη αεροπορια διαθετει μεγαλο αριθμο Su-30MKI οπου MKΙ = εξαγωγικη εκδοση, με ακροφυσια μεταβλητης διευθυνσης ωσης, για την Ινδικη ΠΑ, με τα οποια ισοπεδωσε τον ανταγωνισμο στην ασκηση Red Flag του 2009 αν θυμαμαι
καλα, αναμεσα στα οποια F-15 F-16 της μοιρας "agresors" της USAF.
Επιπλεον ειναι συμμετοχος (οικονομικα και μονο) στο προγραμμα ΠΑΚ-ΦΑ δηλ του Sukhoi T-50 για το οποιο
εχει δεσμευθει για 280 μοναδες.
Για την ωρα εχει κανει μονο παραπονα οσον αφορα τους κινητηρες του Τ-50 που δεν ειναι ειναι ακομη ετοιμοι*
Τελος συνεργαζεται και παλι οικονομικα με τη Ρωσια σε διαφορα πυραυλικα προγραμματα ΑΑ ΑΕ και ΕΕ.
Οσο για την περιβοητη τεχνολογια stealth εχει αποδειχθει δικοπο μαχαιρι, αφου απαιτει πολλους
σχεδιαστικους συμβιβασμους χωρις να προσφερει καταναγκη αυτα τα οποια υποσχεται, αφου ειναι
γεγονος οτι υπαρχουν αντιμετρα, οπως ρανταρ που τα αναγνωριζουν.
Τα Ρωσικα αεροσκαφη δεν ειναι ουτε ΘΕΟΣ, αλλα ουτε ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ οπως θελουν καποιοι να τα παρουσιαζουν.
Απλα εξαιτιας των χωρις αμφιβολια  κορυφαιων πτητικων τους χαρακτηριστικων και του δελεαστικου
κοστους αποκτησης αλλα και συντηρησης, συμφερουν, οποιος μαλιστα αμφιβαλει γαι τις πτητικες τους
δυνατοτητες, τον παραπεμπω σε βιντεο διαθεσιμο στο YouTube οπου Ελληνας πτεραρχος κατα την επισκεψη
τους στην Ταναγρα το 1998 το χαρακτηρησε επι λεξη, καταπληκτικη πτητικη μηχανη, αλλα δεν γνωρισε
οπως ειπε το ρανταρ του και δεν μπορει κατα συνεπεια να το αξιολογησει πληρως σαν οπλο.
Πρακτικα δε νομιζω να ειναι κανεις τοσο αφελης που να πιστευει οτι οι Αμερικανοι θα μας επιτρεψουν
να τα αποκτησουμε και να χασουν ενα απο τους καλυτερους πελατες τους ή οτι ξαφνικα θα βρουμε τα
κοτσια να κανουμε κατι για το συμφερον της πατριδας μας.
Ουτε τους S-300 δεν εχουμε κανει ακομη υπηρεσιακους, δεν δεχτηκαμε ουτε τη Ρωσικη προταση για εκσυγχρονισμο
τους, ενω αφησαμε το πεδιο ελευθερο στους Ισραηλινους να τους "μελετησουν".
Να μην αναφερθουμε στην παραδοση των ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ στους Αζερους αντι των Ρωσων.
Ας το παρουμε αποφαση, ειμαστε δεμενοι στο Αμερικανικο αρμα, ιδιαιτερα με την συμπραξη Ελλαδας-Κυπρου-Ισραηλ
για τις ΑΟΖ και τις κοινες ασκησεις, τη Ρωσια καλως ή κακως την ξεχναμε.
Το μονο που μας σωζει ειναι οτι δεν "γουσταροντε για τετοιες" μπιζνες με τους Τουρκους, αλλιως θα ηταν δυσκολα
γα τους αναχαιτιστές της ΠΑ μας, να αντιμετωπισουν υπερτερα αριθμητικα Sukhoi παροτι κατα
γενικη ομολογια ειναι οι καλυτεροι χειριστες στον κοσμο.
Αυτα, απο καοιον υποψιασμενο, ΜΗ ειδικο.


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom