Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Και να προσθέσω οτι η ιστορία με Χριστο, 12 μαθητές, θανατο και ανασταση στα 30 χρονια του εχει επαναληφθει 28 φορες σε διαφορες θρησκειες αρχης γενομένης απο τους Αιγυπτιους 12.000χρονια πριν με θεό τον Ηλιο ...
Ο Ιησους Χριστος ως ιστορική - πραγματικη προσωπικοτητα ουδέποτε υπηρξε, ηταν δημιουργημα πολιτικών περιστάσεων και αναγκών καθοδήγησης - χειραγώγησης λαικών μαζών ...
Ψαχτε το ....
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1

Εμένα πάλι μου φαίνεται εντελώς άκυρη η εξήγηση του λινκ. Δεν θα σχολιάσω τα απαράδεκτα με τα οποία αρχίζει: 

<<Πριν ερμηνεύσουμε σωστά το χωρίο, οφείλουμε να πούμε, ότι ο Δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, ο Χριστός, ακόμα και αν είχε διατάξει μια τέτοια σφαγή, θα ήταν ο μόνος που είχε ένα τέτοιο δικαίωμα, ως δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, του κόσμου ολόκληρου. Όμως ακόμα και ο Χριστός που έχε αυτό το δικαίωμα, στην πραγματικότητα, δεν διέταξε, ούτε σχεδίασε κάτι τέτοιο στο εδάφιο αυτό, όπως θα δούμε στη συνέχεια. >>

Τα υπόλοιπα όμως ότι το θύμα γίνεται θύτης, ότι μιλούσε για τις δυνάμεις του αντιχρίστου και ότι συνδιάζεται με την παραβολή του αμπελουργού είναι πέρα για πέρα ψέμματα και πολύ μακρυά από το πνεύμα του Χριστού. Δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά κάποια στιγμή στους αιώνες κάποιοι πρόσθεσαν τα δικά τους στο χριστιανικό δόγμα για συγκεκριμένους σκοπούς... και μόνο που παραγκώνισαν τις γυναίκες από τη θρησκεία είναι από μόνο του ύποπτο. Μετά μας φόρτωσαν και μέ ένα σωρό ενοχικά σύνδρομα, απαγορεύσεις και απειλές και μας διέλυσαν.

Αυτά είχε πει ο Χριστός; αυτά δίδαξε; Μου φαίνεται πως αν ερχόταν σήμερα θα έπαιρνε ένα μαδέρι και θα άρχιζε... και πρώτους πρώτους τους υπεύθυνους της θρηκείας σήμερα...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Εμένα πάλι μου φαίνεται εντελώς άκυρη η εξήγηση του λινκ. Δεν θα σχολιάσω τα απαράδεκτα με τα οποία αρχίζει: 

<<Πριν ερμηνεύσουμε σωστά το χωρίο, οφείλουμε να πούμε, ότι ο Δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, ο Χριστός, ακόμα και αν είχε διατάξει μια τέτοια σφαγή, θα ήταν ο μόνος που είχε ένα τέτοιο δικαίωμα, ως δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, του κόσμου ολόκληρου. Όμως ακόμα και ο Χριστός που έχε αυτό το δικαίωμα, στην πραγματικότητα, δεν διέταξε, ούτε σχεδίασε κάτι τέτοιο στο εδάφιο αυτό, όπως θα δούμε στη συνέχεια. >>

Τα υπόλοιπα όμως ότι το θύμα γίνεται θύτης, ότι μιλούσε για τις δυνάμεις του αντιχρίστου και ότι συνδιάζεται με την παραβολή του αμπελουργού είναι πέρα για πέρα ψέμματα και πολύ μακρυά από το πνεύμα του Χριστού. Δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά κάποια στιγμή στους αιώνες κάποιοι πρόσθεσαν τα δικά τους στο χριστιανικό δόγμα για συγκεκριμένους σκοπούς... και μόνο που παραγκώνισαν τις γυναίκες από τη θρησκεία είναι από μόνο του ύποπτο. Μετά μας φόρτωσαν και μέ ένα σωρό ενοχικά σύνδρομα, απαγορεύσεις και απειλές και μας διέλυσαν.

Αυτά είχε πει ο Χριστός; αυτά δίδαξε; Μου φαίνεται πως αν ερχόταν σήμερα θα έπαιρνε ένα μαδέρι και θα άρχιζε... και πρώτους πρώτους τους υπεύθυνους της θρηκείας σήμερα...

  Συμφωνω,ειδικα ως προς την τελευταια παραγραφο..
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Στο έχω ξαναπεί : ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.

Ναι ρε σεις! Πρέπει να τη διαβάσετε όλη!

Μη σας λείψει τίποτα!

Και ακόμα καλύτερα, να τη μάθετε απ έξω!

Είναι ο Λόγος του Θεού αυτός, το καταλαβαίνετε?

Ατόφιος!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους ΕΔΩ και ΤΩΡΑ .-

Μήτσε,

Μη στενοχωριέσαι.
Έρχεται κι αυτό.
Αλλά πρόσεχε, γιατί τότε θα αρχίσει να πρέπει να καταβάλλονται ΦΟΡΟΙ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ απο τη (χωριστή) εκκλησία στο κράτος όλων....

Και ξέρεις για πόσα λεφτά μιλάμε?
Θα τσούξει!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Με τοση κατηχηση απο τον χιλιαρη,Σταυρο μου,σε βλεπω με λαμπαδα στην Ανασταση....

Χλωμό, Gabadoo, πολύ χλωμό!

Νομίζω ότι αυτή η περίοδος πέρασε ανεπιστρεπτί από τη ζωή μου.
 

Επισκέπτης
Εμένα πάλι μου φαίνεται εντελώς άκυρη η εξήγηση του λινκ. Δεν θα σχολιάσω τα απαράδεκτα με τα οποία αρχίζει: 

<<Πριν ερμηνεύσουμε σωστά το χωρίο, οφείλουμε να πούμε, ότι ο Δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, ο Χριστός, [size=18pt]ακόμα και αν [/size] είχε διατάξει μια τέτοια σφαγή, θα ήταν ο μόνος που είχε ένα τέτοιο δικαίωμα, ως δημιουργός της ζωής και του ανθρώπου, του κόσμου ολόκληρου. Όμως ακόμα και ο Χριστός που έχε αυτό το δικαίωμα, στην πραγματικότητα, δεν διέταξε, ούτε σχεδίασε κάτι τέτοιο στο εδάφιο αυτό, όπως θα δούμε στη συνέχεια. >>

Τα υπόλοιπα όμως ότι το θύμα γίνεται θύτης, ότι μιλούσε για τις δυνάμεις του αντιχρίστου και ότι συνδιάζεται με την παραβολή του αμπελουργού είναι πέρα για πέρα ψέμματα και πολύ μακρυά από το πνεύμα του Χριστού. Δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά κάποια στιγμή στους αιώνες κάποιοι πρόσθεσαν τα δικά τους στο χριστιανικό δόγμα για συγκεκριμένους σκοπούς... και μόνο που παραγκώνισαν τις γυναίκες από τη θρησκεία είναι από μόνο του ύποπτο. Μετά μας φόρτωσαν και μέ ένα σωρό ενοχικά σύνδρομα, απαγορεύσεις και απειλές και μας διέλυσαν.

Αυτά είχε πει ο Χριστός; αυτά δίδαξε; Μου φαίνεται πως αν ερχόταν σήμερα θα έπαιρνε ένα μαδέρι και θα άρχιζε... και πρώτους πρώτους τους υπεύθυνους της θρηκείας σήμερα...

Εγώ τώρα τί να σχολιάσω ?
Τα λέει μόνο του το κείμενο ...
 

Επισκέπτης
Μου φαίνεται πως αν ερχόταν σήμερα θα έπαιρνε ένα μαδέρι και θα άρχιζε... και πρώτους πρώτους τους υπεύθυνους της θρηκείας σήμερα...

Σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό ... ΝΑΙ.
Μήν τα εξομοιώνουμε όμως όλα , γιατί είναι λάθος ! :)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Μπά !
Απο πότε η αλλαγή θρησκεύματος συνιστά προσηλυτισμό ?
Τα ακούς Τομίτο τι λέει ο Σταύρος ?
Προσηλυτίσθηκες ...

ότι πει ο Σταυρος, η Επικρατούσα...και οι λοιποί Νεοέλληνες
μην χαλάω την μαγιά
και οι αρχαίοι μας πρόγονοι άλλωστε προσηλυτίσθηκαν...
Εδώ φτάσαμε να ονομάζουμε Εκκλησία (την άλλοτε του Δήμου) τα κτίρια, το ιερατείο και ένα σωρό άλλα άσχετα, στον προσηλυτισμό θα τα χαλάσουμε
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
Εγώ τώρα τί να σχολιάσω ?
Τα λέει μόνο του το κείμενο ...

Εγώ δεν είπα ότι το κείμενο δεν θα αντέκρουε την κατηγορία για σφαγές, εγώ είπα ότι λεέι ψέμματα.  Η παραβολή είναι αυτόνομη και όχι σε συνάρτηση με το την παραβολή του αμπελουργού, δεν μιλάει για τις στρατιές του αντιχρίστου και τέλος αυτό που λέει ότι θύμα έγινε θύτης δεν δικαιολογεί τη σφαγή διότι ο Χριστός, από ότι φαίνεται τουλάχιστον σε άλλα λόγια του, θα έσωζε και το θύμα και το θύτη ;) Άρα μήπως με αυτά και άλλα για χέρια που σαν κλαδιά κόβονται μαζεύονται και καίγονται έχουν μπει σκόπιμα για να δικαιολογήσουν σε συνειδησιακό επίπεδο τις όποιες διώξεις θα γίνονταν εναντίον αλλόθρησκων αλλά και ομόθρησκων.
 

Επισκέπτης
Εγώ δεν είπα ότι το κείμενο δεν θα αντέκρουε την κατηγορία για σφαγές, εγώ είπα ότι λεέι ψέμματα.  Η παραβολή είναι αυτόνομη και όχι σε συνάρτηση με το την παραβολή του αμπελουργού, δεν μιλάει για τις στρατιές του αντιχρίστου και τέλος αυτό που λέει ότι θύμα έγινε θύτης δεν δικαιολογεί τη σφαγή διότι ο Χριστός, από ότι φαίνεται τουλάχιστον σε άλλα λόγια του, θα έσωζε και το θύμα και το θύτη ;) Άρα μήπως με αυτά και άλλα για χέρια που σαν κλαδιά κόβονται μαζεύονται και καίγονται έχουν μπει σκόπιμα για να δικαιολογήσουν σε συνειδησιακό επίπεδο τις όποιες διώξεις θα γίνονταν εναντίον αλλόθρησκων αλλά και ομόθρησκων.

Ρε Ζούζι , η προσέγγιση που γίνεται μέσω του site για το οποίο συζητάμε , αναλύει το χωρίο συγκριτικά με κάποιο άλλο χωρίο της Αγίας Γραφής.
Και πολύ σωστά κάνει, γιατί η Αγία Γραφή δεν αναλύεται τμηματικά , αλλά σαν μία ολότητα. Πολλοί προσπάθησαν να Την αναλύσουν τμηματικά ... και το αποτέλεσμα ήταν να πλανηθούν και να πέσουν σε Αίρεση.

Πάρε για παράδειγμα τους Μάρτυρες του Ιεχωβά. Ξεκινάνε τη διδασκαλία τους με το "...ότι ο Πατήρ μου μείζων μου εστίν" (Ιω. 14, 28) ξεχνώντας οτι ο Χριστός είπε και το "Εγώ και ο Πατήρ εν εσμέν" (Ιωάν. 10:30)

Μια τέτοιου είδους ερμηνεία , μόνο σε Αίρεση μπορεί να οδηγήσει.
Το ίδιο και εδώ.

Και κοίτα τι λέει ο Λουκάς στο ιθ στιχ 11 :"ακουοντων δε αυτων ταυτα προσθεις ειπεν παραβολην δια το εγγυς ειναι ιερουσαλημ αυτον και δοκειν αυτους οτι παραχρημα μελλει η βασιλεια του θεου αναφαινεσθαι"

Και συνεχίζει στο ιθ στιχ 27 :"τους εχθρούς μου εκείνους, τους μη θελήσαντάς με βασιλεύσαι επ’ αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου."


Με δεδομένο οτι μιλάμε για  παραβολή  ...  αυτοτελώς εξεταζόμενα τα 2 χωρία του ιδίου κεφαλαίου του Κατά Λουκάν , δε μας οδηγούν στο συμπέρασμα οτι μιλάμε για μια προτύπωση της Δευτέρας παρουσίας ???
Ξέχνα τη σύγκριση που κάνει το site.

Eδώ δεν τυγχάνει εφαρμογής ο Αναστάσιμος ύμνος  "Ούτως απολούνται οι αμαρτωλοί από προσώπου τού Θεού  καί οι δίκαιοι ευφρανθήτωσαν..."

Φίλε μου  δε μπορώ να στα αναλύσω περισσότερο. Το φόρουμ κατάντησε κατηχητικό !
 

Επισκέπτης
Εύχομαι Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους !
Θα τα ξαναπούμε πάλι μετά τις γιορτές !
Καλό βράδυ !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εύχομαι Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους !
Θα τα ξαναπούμε πάλι μετά τις γιορτές !
Καλό βράδυ !

Απορώ με το φίλο μου το Δημήτριο1000 ΓΙΑΤΙ δε θέλει να μπαίνει μέχρι το πάσχα.
Κανένας ιερός κανόνας δεν το απαγορεύει.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Απορώ με το φίλο μου το Δημήτριο1000 ΓΙΑΤΙ δε θέλει να μπαίνει μέχρι το πάσχα.
Κανένας ιερός κανόνας δεν το απαγορεύει.

Προφανώς θα καρακραιπαλιαστεί το Πάσχα οπότε που μυαλό για θρησκευτικές συζητήσεις... *P
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Οχι όλοι Δημήτριε.... Οχι όλοι....

Ελα μωρε persona μου, μην γίνεσαι υπερβολικός τώρα!

Καλό πάσχα είπε ο άνθρωπος, και εννοεί το αρνάκι να ψηθεί καλά, το κοκορέτσι ομοίως, τέτοια.
Δεν είναι κακές τέτοιες ευχές. Θεώτησέ τες "εύγευστες".

Όσο για το "καλή ανάσταση"... έ, ας τον να το πιστεύει!
Ερμήνευσέ το σαν: "Κι αν πάτε στην εκκλησία το βράδυ, μη φάτε κανένα βαρελότο δίπλα στο αυτί και ψάχνεστε με τους ΩΡΛ".
Δε μας πειράζει εμάς που το λέει.
Ας το λέει.

Εμένα μου αρέσουν πιο πολύ απ' όλους αυτοί που όταν τους χαιρετάνε στο δρόμο και τους λένε "Χρήστος ανέστη", απαντάνε:

"Αληθώς ανέστη" ! ! !  :headbang:

Το οποίο έχει πολλές ερμηνείες (ας αφήσουμε τώρα το αληθινόν ή όχι του πράγματος, είναι άλλη κουβέντα το θέμα αυτό), π.χ. "Αλήθεια λες, Ανέστη?" (το "Ανέστη" με την έννοια του "ο Ανέστης", του Ανέστη, τον Ανέστη κλπ), ή "Βεβαίως και αναστήθηκε, έχει κανείς αμφιβολία?", ή απλώς "Επιβεβαιώνω, είμαι σίγουρος").

Μιλάμε για βαθύτατες αλήθειες. Αδιαμφισβήτητες. Βγαλμένες (ή μάλλον σταλμένες) κατ' ευθείαν από τον ουρανό.

Με ραδιοτηλεσκόπιο τις διαβάσανε.
 

Συνημμένα

  • radiotelescope.jpg
    radiotelescope.jpg
    163,2 KB · Εμφανίσεις: 23

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Και να προσθέσω οτι η ιστορία με Χριστο, 12 μαθητές, θανατο και ανασταση στα 30 χρονια του εχει επαναληφθει 28 φορες σε διαφορες θρησκειες αρχης γενομένης απο τους Αιγυπτιους 12.000χρονια πριν με θεό τον Ηλιο ...
Ο Ιησους Χριστος ως ιστορική - πραγματικη προσωπικοτητα ουδέποτε υπηρξε, ηταν δημιουργημα πολιτικών περιστάσεων και αναγκών καθοδήγησης - χειραγώγησης λαικών μαζών ...
Ψαχτε το ....

Αυτά τα λέει το Zeitgeist. Το οποίο έχει ανακρίβειες. Για κάθε μία "απόδειξη" ότι δεν υπήρξε, υπάρχει μια "απόδειξη" για το ότι υπήρξε. Και μην συγχέεις το Χριστό με τις εβραϊκές δοξασίες και το παραμύθι που στήθηκε μετά. Σαφώς και μπορεί να είναι έτσι, αλλά σαφώς μπορεί και να μην είναι. Δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

Και ένα άλλο λάθος στη συζήτηση. Μιλάει ο άλλος για ερμηνεία της Κ.Δ. όσο και της Π.Δ. χωρίς να αναφέρει το αυτονόητο. Ότι είναι παραχαραγμένες. Έστω και από την πρώτη μετάφραση, κάποια νοήματα δεν πέρασαν(σύμφωνα με μένα, ηθελημένα δεν πέρασαν κάποια νοήματα -π.χ. πού έξαφανίστηκε ο Χριστός μέχρι τα 30 του? ) Άρα πάμε να αναλύσουμε κάτι το οποίο είναι στημένο από πριν. Δεν γίνεται. Κάποια τμήματα που μπορεί να λένε κάτι άλλο από αυτό που νομίζουμε και είναι κάτω από τη μύτή μας, αλλά έτσι όπως διαβάζουμε τα πάντα στη ζωή μας(όπως μας έμαθαν ε? ), τα προσπερνάμε χωρίς να σκεφτούμε...
"Εγώ ειμί ο εκ του ουρανού καταβάς..." αλλά εμείς εκεί στη παραμύθα... παραβολές είναι, πως θα μπορούσαν να είναι κάτι διαφορετικό? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... Και χάνουμε τη μαγεία, αρνούμενοι να σκεφτούμε και να φανταστούμε, στον κόσμο χωρίς όνειρα, πέραν της τρισδιάστατης και πέντε αισθήσεων αντίληψή μας. Υποταγμένοι στη ζωώδη φύσή μας, στο χόμο ερέκτους μας, αρνούμενοι τη φαντασίά μας που και αυτή είναι μία αίσθηση, η σημαντικότερη όλων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom