Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Τζίμ δεν μας λες και τι εννοεί η παραβολή;
Γιατί άρχισες πάλι τις τρελλίτσες νομίζω...

Καλά σοβαρολογείς ???
Δεν κατάλαβες τι εννοεί η παραβολή ???
Μη με ταλαιπωρήσεις τζάμπα ...
Πές το μου , πρίν στην αναλύσω.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Καταρχήν μας είπες ότι δεν το γράφει πουθενά.
Μετά αποδείχτηκε ότι το γράφει.
Μετά λες είναι παραβολή.
Ναι αν δεν κάνω λάθος με παραβολες δίδασκε ο Ραβί Γιεσουά.
Έχεις κάποιο πρόβλημα να μας πεις το νόημα;
Ποιος είναι ο Αρχοντας της Παραβολής αυτής. Χωρις σάλτσες.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φίλε Gabadoo
Γιατί με παρέθεσες αφού δεν είχες σκοπό να μου απαντήσεις.
Σεβαστά όσα γραφεις. Σε κάποια μπορεί να συμφωνώ ΑΛΛ'Α
Ειναι δυνατόν να μπούμε στην διαδικασία να αραδιάσουμε τι έχει διαβάσει και τι όχι ο καθείς μας;
Και πως είσαι βέβαιος ότι έχεις τις ίδιες γνώσεις με μένα για την Εθνική Ελληνική Θρησκεία;
Και γιατί θα έπρεπε να διαβάζω κάτι ξένο οταν Αυτοί μου στερήσαν την δυνατότητα να παιδευτώ κατά τα Πάτρια;
Σχολειό όλοι πήγαμε και την Χριστιανική Κατήχηση καλώς ή κακώς όλοι την περάσαμε.
Μην πάμε τώρα να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

 Μα ασφαλως και δεν εννοουσα την αντιπαραθεση του ποιος ξερει περισσοτερα απο τον αλλο.Αν ειναι δυνατον...Δεν ηταν τετοιος ο σκοπος μου.

 Ολοι αυτοι που σου ανεφερα ηταν Ελληνες,και οχι ξενοι..Δεν τους διαβαζεις γιατι ειναι Χριστιανοι...Εγω ομως σαν Χριστιανος δεν εχω προβλημα να διαβασω οτιδηποτε περι Εθνικης Θρησκειας και αυτη ειναι και η διαφορα μας.Αυτο δειχνει μια εμπαθεια

 Διαβαζεις εκεινο που θα σου δωσει την αιτια για λογο-αντιλογο με τους Χριστιανους

 Πως λες δεν σου επιτραπηκε να "παιδευτεις κατα τα πατρια";

 Αρχαιοελληνικα διδασκονται στα Πανεπιστημια

 Εκτος αν λες την μη αναγνωριση απο το επισημο κρατος της Εθνικης Θρησκειας..
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φίλε Gabadoo
Moυ ζητάς να διαβάσω Όσιο Εφραιμ του Ταλά ενώ δεν είμαι σίγουρος καν αν φτάνει μια ολόκληρη ζωή για να διαβάσει κάποιος την Αρχαιοελληνική Γραμματεία.
Και μιλάω για μια ανάγνωση απλά.
Τα πάντα στην ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Έχω άλλες.
Όσο για την εμπάθεια ναι είμαι εμπαθής.
Δεν χωνευω τους καταπιεστές μου είναι φανερό νομίζω.
Α! Δυστυχώς θα διαπιστώνεις μέρα-μέρα και εσύ φαντάζομαι τα χάλια της ελληνικής παιδείας (λόγω τέκνων) και μετά να μου πεις πόσο κατά τα Πάτρια είναι παιδευμένα.
 

Επισκέπτης
Καταρχήν μας είπες ότι δεν το γράφει πουθενά.
Μετά αποδείχτηκε ότι το γράφει.
Μετά λες είναι παραβολή.
Ναι αν δεν κάνω λάθος με παραβολες δίδασκε ο Ραβί Γιεσουά.
Έχεις κάποιο πρόβλημα να μας πεις το νόημα;
Ποιος είναι ο Αρχοντας της Παραβολής αυτής. Χωρις σάλτσες.

Tελικά δε με κούρασες και πολύ ...

Βρήκα το σχετικό λίνκ που απαντάει  σε εσένα και τους "ομοϊδεάτες" σου (αφού δεν αρέσκεσαι στον όρο Αίρεση) , συγκεκριμένα και αναλυτικά.

Λές και ρώτησα τον υπολογιστή ... και αμέσως το εμφάνισε !
Και μετά λένε οτι δεν γίνονται θαύματα ... :2funny: :2funny: :2funny:

Διάβασέ το προσεκτικά ...
Μετά θα σε εξετάσω  ;)

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Και δεν είναι ένα χειρόγραφο , αλλά πολλά ... και το περιεχόμενό τους επαληθεύεται και διασταυρώνεται , έτσι ωστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για την αληθηνή χριστιανική διδασκαλία.

Αν θέλεις να ενημερωθείς σχετικά , πάρε την Καινή Διαθήκη του NESTLE - ALAND. Διδάσκεται διεθνώς σε όλα τα Πανεπιστήμια , Καθολικά και Ορθόδοξα ... θα κατατοπισθείς πλήρως για το  επουσιώδες  των διαφορών ,των διαφόρων χειρογράφων !

Τόσα ελληνικά μάθαμε τόσα λέμε
Το αρχαιότερο σωζόμενο δεν μπορεί να είναι ...Πολλά....
Έλεος!!!

Kαι μιλάμε και για άπειρες μεταφράσεις.
Από Σλαβικά-Κοπτικά-Συριακά κτλ
Τρέχα γυρευε...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Tελικά δε με κούρασες και πολύ ...
Βρήκα το σχετικό λίνκ που απαντάει  σε εσένα και τους "ομοϊδεάτες" σου (αφού δεν αρέσκεσαι στον όρο Αίρεση) , συγκεκριμένα και αναλυτικά.
Λές και ρώτησα τον υπολογιστή ... και αμέσως το εμφάνισε !
Και μετά λένε οτι δεν γίνονται θαύματα ... :2funny: :2funny: :2funny:
Διάβασέ το προσεκτικά ...
Μετά θα σε εξετάσω  ;)

Τους συγκεκριμένους τους ξέρουμε καλά και άξιοι οι μισθοί τους.
Ειπα και εγώ δεν μπορεί τόσο πολύ θα αργήσει να βρεί κάποιον να του  πει τι να πει.
Μέγα Ιεροεξεταστή Δημητράκη αποκαλύφτηκες
 

Επισκέπτης
Το οποίο λινκ στο έδωσα εγώ, γιατί τους συγκεκριμένους τους ξέρουμε καλά και άξιοι οι μισθοί τους.
Ειπα και εγώ δεν μπορεί τόσο πολύ θα αργήσει να βρεί κάποιον να του  πει τι να πει.
Μέγα Ιεροεξεταστή Δημητράκη αποκαλύφτηκες

Τομίτο ,

Σοβαρολογείς πάλι ?
Μοιάζω για άτομο που δε γνωρίζει να απαντήσει και δή σε ερωτήματα Δογματικής φύσεως ???
Με αυτό που λές το λιγότερο με προσβάλλεις.
Και ποιό λίνκ μου έδωσες ? Και πότε ... για να έχουμε καλό ρώτημα ?
Και αφού ήξερες το λίνκ , γιατί δεν το παρέθεσες ο ίδιος ?

Ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν απάντησα με δικά μου λόγια ,αλλά με λόγια ενός site, είναι γιατί είμαι κουρασμένος (απ τη δουλειά) και δεν έχω χρόνο για να μιλάω στον αέρα (γιατί είτε σ' εσένα είτε στον αέρα μιλάω ... ένα και το αυτό).

Και το Ιεροεξεταστής που κολάει ?
Τομίτο , σύνελθε (που λέει κι ο Σταύρος)...
Δεν παλεύεσαι ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Κοίτα!
Μόνος σου έγραψες πως θα με εξετάσεις.
Εκεί είναι δες το!
Τώρα δλδ θα πρέπει να παραθέτω και τα λινκ των ιδεολογικών μου αντιπάλων
Χαχαχαχα
Μήπως να γυρίζω και το άλλο μάγουλο;
Δεν πάμε καλά!
Και αυτό που θα πρέπει να απαντήσουν οι Ιερείς (άραγε για τον αντιπαγανιστικό τους αγώνα, τους πληρώνουν οι φορολογούμενοι Ελληνες πολίτες ; ) γιατί οι ίδιοι ομολογούν ότι είναι τέτοιοι
είναι αν ο Ραβί την ώρα που έλεγε την παραβολή στους μαθητές του, τους είπε αυτήν την παραβολή να την σκεφτείτε με την άλλη μαζί συνδιαστικά, όχι σκέτη, γιατι θα καταλήξετε σε λάθος συμπεράσματα....
Δεν σοβαρευόμαστε λιγάκι...
 

Επισκέπτης
Και αυτό που θα πρέπει να απαντήσουν οι Ιερείς ...
...είναι αν ο Ραβί την ώρα που έλεγε την παραβολή στους μαθητές του, τους είπε αυτήν την παραβολή να την σκεφτείτε με την άλλη μαζί συνδιαστικά, όχι σκέτη, γιατι θα καταλήξετε σε λάθος συμπεράσματα....
Δεν σοβαρευόμαστε λιγάκι...

Θα έπρεπε να ξέρεις οτι ένα βιβλίο , έχει αρχή , μέση και τέλος. Για να έχεις σφαιρική άποψη για το περιεχόμενο του βιβλίου,θα πρέπει να το διαβάσεις όλο ... και όχι τη σελ 20 , μετά την 50 , μετά τη 200 κτλ.
Αυτό είναι προνόμιο μόνο των αιρέσεων. Διαβάζουν τμήματα ... και ερμηνεύουν !
Δικαιωμά τους ! Δικαίωμά σου !
 

Επισκέπτης
(άραγε για τον αντιπαγανιστικό τους αγώνα, τους πληρώνουν οι φορολογούμενοι Ελληνες πολίτες ; )

Όλες οι εξουσίες πηγάζουν απ' το λαό και ασκούνται απ' το λαό ... (Ετσι λέει το Σύνταγμα)
Ιδού η Ρόδος ...
Κι εγώ με το μερος σου είμαι.
Χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους ΕΔΩ και ΤΩΡΑ .-

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ο Ραβί με βιβλίο δίδασκε?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Περιμένεις απάντηση ?

Περιμένω ήθος.
Πάντα.
Ισχυρίστηκα κάτι, και συγκεκριμένα ότι σε μια παραβολή του ο Ιησούς εμφανίζεται ως (λιγο-πολύ) αιμοσταγης σφαγέας.
Πέραν ότι αρχικά δεν έγινε δεκτό, όταν ειδατε ότι είναι έτσι μου παρέθεσες ένα λινκ της ΟΟΔΕ.
Δεκτό και αυτό.
Η ΟΟΔΕ ισχυρίζεται ότι πρέπει να δούμε αυτήν την παραβολή του Λουκά μέσω μιας άλλης παραβολής που αναφέρεται στον Ματθαίο.
Και εγώ λεω ότι αυτά είναι στάχτη στα μάτια των Δογματικών και ότι ο Ιησούς αφου δεν δίδασκε με βιβλίο για να κάνει παραπομπή ή συνδιαστική μελέτη προφανώς είπε την παραβολή αυτοτελώς.
Και όχι  μόνο αυτό αλλά στην παραβολή δέχεται ότι:
άνθρωπος αυστηρός ειμι εγώ, αίρων ό ουκ έθηκα, και θερίζων ό ουκ έσπειρα, και συνάγων όθεν ου διεσκόρπισα

Αυτά.
 

Επισκέπτης
Περιμένω ήθος.
Πάντα.
Ισχυρίστηκα κάτι, και συγκεκριμένα ότι σε μια παραβολή του ο Ιησούς εμφανίζεται ως (λιγο-πολύ) αιμοσταγης σφαγέας.
Πέραν ότι αρχικά δεν έγινε δεκτό, όταν ειδατε ότι είναι έτσι μου παρέθεσες ένα λινκ της ΟΟΔΕ.
Δεκτό και αυτό.
Η ΟΟΔΕ ισχυρίζεται ότι πρέπει να δούμε αυτήν την παραβολή του Λουκά μέσω μιας άλλης παραβολής που αναφέρεται στον Ματθαίο.
Και εγώ λεω ότι αυτά είναι στάχτη στα μάτια των Δογματικών και ότι ο Ιησούς αφου δεν δίδασκε με βιβλίο για να κάνει παραπομπή ή συνδιαστική μελέτη προφανώς είπε την παραβολή αυτοτελώς.
Και όχι  μόνο αυτό αλλά στην παραβολή δέχεται ότι:
άνθρωπος αυστηρός ειμι εγώ, αίρων ό ουκ έθηκα, και θερίζων ό ουκ έσπειρα, και συνάγων όθεν ου διεσκόρπισα

Αυτά.

Τομίτο,

Μαζί μιλάμε , χώρια καταλαβαινόμαστε ...

Εσύ δηλαδή ερμηνεύεις αυτη τη στιγμή τα λόγια του Ιησού  [size=16pt]όπως τα είπε ή τα άκουσε κάποιος (προφορικά δηλαδή) ?[/size]  ή  [size=16pt]όπως γράφτηκαν στα Ευαγγέλια ?[/size]

Τί ερώτημα ήταν αυτό που μου απήυθυνες ... και έχεις και την απαίτηση να σου  απαντήσω κιόλας ?

Αυτή τη στιγμή ερμηνεύουμε τα γραπτά  [size=16pt]εν συνόλω και όχι τμηματικά[/size]  και όχι αυτά τα οποία κατά λέξη ελέχθησαν τω καιρω εκείνω υπο του Ιησού.

Μακάρι να ήμασταν τότε ζωντανοί , να δούμε , να ακούσουμε , και να πιστέψουμε ...και να έχουμε και σφαιρική άποψη για το τί ήθελε να πεί ο Ποιητής ... αλλά ΔΕΝ .

Και επιτέλους καταλαβέ το ...  ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΒΟΛΗ  !
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
εγω δεν πιστευω ουτε σε θεους ουτε σε δαιμονες.πιστευω μονο σε  :grin: :grin:αυτα που βλεπω :2funny: :2funny: :2funny: :cool2: :cool2:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
  Αγαπητοι Φιλοι,Σταυρο και Δημητρη
  Χαιρομαι που ο φιλος ο Σταυρος φαινεται να συμφωνει με την εκδοχη των Κανονικων Ευαγγελιων,εφοσον σχολιαζει αιχμηρα τα αποκρυφα

Α μπράβο, είδες που με κατάλαβες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom