Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Ευαγγελος όλοι μπορούμε να κατάλαβουμε τι εννοεί.
Δημήτριος επίσης. Φίλιππος-Αλέξανδρος-Γεωργιος επίσης. Ελληνικότατα.
Πόσα άλλα παραδείγματα να θέσω?
Θωμάς-Πάσχα-Άννα-Μαρία-Γιάννης-Κωνσταντίνος-Παυλος-Μανώλης?
Τι σημαίνουν?
Σε απλά ελληνικά.Τι?
Αλληλούϊα?

Απο όλα αυτά , μόνο το Αλληλούια , πορώ να σου πώ τι σημαίνει.
Σημαίνει : "Δόξα σ' εσένα Θεέ".  Και είναι η μόνη Εβραϊκή λέξη , μέσα σε λειτουργικό της Εκκλησίας κείμενο.

Τα υπόλοιπα που μου παραθέτεις (πλήν του Πάσχα) είναι ονόματα ... και ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ  ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ.
Τί θα αλλάξει αν μάθω τι σημαίνουν ?
Θα αλλάξει υπόσταση η Θρησκεία μου ?

Πρίν μέρες έβλεπα μια βάπτιση Ορθοδόξου Κορεάτη. Αυτός βαπτίστηκε Χριστιανός και πήρε το όνομα "Τσιν-τσαν-τσον". Είναι λιγότερο Χριστιανός απο εμένα ?  Όχι ! Είναι Χριστιανός κι αυτός , κι ας μην έχει χριστιανικό παραδοσιακά όνομα !
 

Επισκέπτης
Τα Κανονικά είναι γραμμένα απο τον Κύριο τον Θεό σας.  

Πάλι ανακρίβειες ρε Τομίτο ?

Ποιός Θεός έγραψε τα Ευαγγέλια ?

Εδώ δεν ξέρουμε αν τα έγραψαν οι ίδιοι οι Ευαγγελιστές ...
Γι αυτό και μπαίνει το "Κατά" πρό του ονόματος του εκάστοτε Ευαγγελιστού ...

π.χ Είναι το Ευαγγέλιο , το σύμφωνα με όσα έγραψε ο Μάρκος ,το σύμφωνα με όσα έγραψε ο Ματθαίος ... κτλ , επειδή ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ υπέσθησαν αλοιώσεις απο αντιγραφή σε αντιγραφή , μέχρι το αρχαιότερο χειρόγραφο.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
όλα εβραϊκά είναι.
Θωμάς /Ταομά σημαίνει Δίδυμος.
Μαρία βγαίνει από το Μυριαμ που σημαίνει Πριγκηπισσα. Πριγκηποπούλα η Θεοτόκος...
Εμ τι όλοκληρο σπέρμα Δαϋιδ θα κουβαλούσε τι θα ήταν Δουλάρα?
Γιάννης/ Johannan Eκλεκτός του Θεού
Απο εκει βγαίνει και το Αννα
Μανώλης το λενε μέσα και οι γραφές, θα έπρεπε να το ξέρεις
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
π.χ Είναι το Ευαγγέλιο , το σύμφωνα με όσα έγραψε ο Μάρκος ,το σύμφωνα με όσα έγραψε ο Ματθαίος ... κτλ , επειδή ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ υπέσθησαν αλοιώσεις απο αντιγραφή σε αντιγραφή , μέχρι το αρχαιότερο χειρόγραφο.

Πόσο παλιό είναι το αρχαιότερο σωζόμενο σήμερα χειρόγραφο?

Και εμείς έχουμε ως απόλυτο/αδιαμφισβήτητο Δόγμα τα λάθη των αντιγραφέων...;

Πως ξέρουμε ότι εσκεμμένα δεν έγιναν κάποιες παραλείψεις λχ;

Άντε να πούμε καμμιά αλήθεια...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Δεν υπάρχουν δυο εκδοχές. Μπερδευτηκες.

 Καθολου δεν μπερδευτηκα.Εσυ με μπερδευεις με δογματικο καθηγητη της Θεολογιας.


[/quote]Αν έψαχνες με το βλέμμα του Ιστορικού θα μπορούσες ενδεχομένως να έχεις καταλήξει και σε συμπεράσματα αρνητικά της πίστης σου θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί.
Πιστευεις ειλικρινά ότι θα μπορούσε αυτό να συμβεί;
Και γκρίζες σκιές δεν υπάρχουν σύμφωνα με την καθεστωτική άποψη.
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε. Τα Κανονικά είναι γραμμένα απο τον Κύριο τον Θεό σας. Δεν επιδέχονται "γκριζαρίσματα"[/quote]


   Αυστηρα με το βλεμμα του Ιστορικου μιλω σε αυτην την περιπτωση...Ο ιστορικος δεν μιλα με "θα μπορουσα ενδεχομενως..." κτλ που αναφερεις...Και η απαντηση ειναι ΟΧΙ στην ερωτηση σου,ειλικρινα.Δεν υπαρχει τιποτα σε αυτα που διαβασα στα Ευαγγελια που να με κανει να βγαλω αρνητικα συμπερασματα για την Πιστη μου.
Και κατι αλλο...Στα αρχιδια μου η καθεστωτικη αποψη..Ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα καθεστωτα..Εγω βλεπω Ευαγγελια εδω,Ευαγγελια και εκει....Ως καταγραφη Ιστοριας τα μελετω και τιποτα αλλο.Το μονο που κρατω,και με οδηγει στην Πιστη μου ειναι η Διδασκαλια του Χριστου....Το γιατι επικρατησαν αυτα και οχι εκεινα,γιατι ετσι και οχι γιουβετσι,με αφηνει παγερα αδιαφορο ως γινομενα  ανθρωπων εργα,και οχι Θεου..Εσυ διεκρινες διαφορα στην διατυπωση της διδαχης του Χριστου στα διαφορετικα Ευαγγελια;
 Στα κανονικα λεει ,Αγαπατε Αλληλους, στα αποκρυφα λεει.."Εξοντωστε τους αλλοπιστους"; Η κατι τετοιο;

 Τα γκριζα σημεια που αναφερω ειναι καποιες "χρονικες" στιγμες,και οχι γκριζα επειδη διατυπωνουν αλλη εκδοχη δογματος...



 [/quote] Δυστυχώς αυτό είναι το κύρος των ελλήνων πανεπιστημιακών. Ανύπαρκτοι εκτός Ελλάδος.[/quote]


 Εν μερει συμφωνω για τους Πανεπιστημιακους....Απο σενα ομως δεν περιμενα μηδενισμο τετοιο....Υπαρχει και μια Αρβελλερ,και αλλοι που δεν γνωριζω,μην τους τσουβαλιαζουμε ολους,επειδη καποιοι απο την πανεπιστημιακη κοινοτητα ειναι στομαχοφρονες...
Εκτός αν είναι να προωθήσουν συμφέροντα γνωστών-αγνώστων κύκλων
 

Επισκέπτης
Πόσο παλιό είναι το αρχαιότερο σωζόμενο σήμερα χειρόγραφο?

Και εμείς έχουμε ως απόλυτο/αδιαμφισβήτητο Δόγμα τα λάθη των αντιγραφέων...;

Πως ξέρουμε ότι εσκεμμένα δεν έγιναν κάποιες παραλείψεις λχ;

Άντε να πούμε καμμιά αλήθεια...

Πάντως κατά πολύ αρχαιότερο απο το παλαιότερο σωζόμενο Ομηρικό κείμενο ...
Και δεν είναι ένα χειρόγραφο , αλλά πολλά ... και το περιεχόμενό τους επαληθεύεται και διασταυρώνεται , έτσι ωστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για την αληθηνή χριστιανική διδασκαλία.

Αν θέλεις να ενημερωθείς σχετικά , πάρε την Καινή Διαθήκη του NESTLE - ALAND. Διδάσκεται διεθνώς σε όλα τα Πανεπιστήμια , Καθολικά και Ορθόδοξα ... θα κατατοπισθείς πλήρως για το  επουσιώδες  των διαφορών ,των διαφόρων χειρογράφων !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Και επειδή είναι Εβραϊκά ...???
Τί σημαίνει αυτό ?

Είχαμε και έχουμε Θρησκεία.
Εθνική.
Όχι ξενόφερτη.
Είχαμε και έχουμε Ελληνικά ονόματα να δίνουμε στα παιδιά μας
Είχαμε και έχουμε Εορτές Ελληνικές να εορτάζουμε
Δεν χρειαζόμαστε ούτε Πεσάχ, ουτε Γιοχάναν, ούτε Μυριαμ, ούτε Αλληλουϊα
Τουλάχιστον κάποιοι απο εμάς.
Οι υπόλοιποι στην γνωστή αντιπροσωπεία.
Αλλά όχι και μην παραδέχεστε το Εργοστάσιο που σας προμηθευει
Πίνει η κότα το νερό αλλά κοιτάει και τον Θεό...

 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Είχαμε και έχουμε Θρησκεία.
Εθνική.
Όχι ξενόφερτη.
Είχαμε και έχουμε Ελληνικά ονόματα να δίνουμε στα παιδιά μας
Είχαμε και έχουμε Εορτές Ελληνικές να εορτάζουμε
Δεν χρειαζόμαστε ούτε Πεσάχ, ουτε Γιοχάναν, ούτε Μυριαμ, ούτε Αλληλουϊα
Τουλάχιστον κάποιοι απο εμάς.
Οι υπόλοιποι στην γνωστή αντιπροσωπεία.
Αλλά όχι και μην παραδέχεστε το Εργοστάσιο που σας προμηθευει
Πίνει η κότα το νερό αλλά κοιτάει και τον Θεό...

Ειλικρινά τα πιστεύεις όλα αυτά που λες ή τα λες να περάσει η ώρα? Κατ'εμέ τα 12 κοπέλια του Ολύμπου δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μια ωραία εφεύρεση για να κοιμούνται τα παιδιά με τα παραμύθια τους.....κάτι σαν τον Μπλεκ και τον Όμπραξ!!!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
 Στα κανονικα λεει ,Αγαπατε Αλληλους, στα αποκρυφα λεει.."Εξοντωστε τους αλλοπιστους"; Η κατι τετοιο;
 Τα γκριζα σημεια που αναφερω ειναι καποιες "χρονικες" στιγμες,και οχι γκριζα επειδη διατυπωνουν αλλη εκδοχη δογματος...
    Εν μερει συμφωνω για τους Πανεπιστημιακους....Απο σενα ομως δεν περιμενα μηδενισμο τετοιο....Υπαρχει και μια Αρβελλερ,και αλλοι που δεν γνωριζω,μην τους τσουβαλιαζουμε ολους,επειδη καποιοι απο την πανεπιστημιακη κοινοτητα ειναι στομαχοφρονες...

Φίλε Gabadoo
1: Δυο εκδοχές βλέπουν μόνο όσοι "διαβάζουν" τον Κόσμο με όρους Άσπρο-Μαυρο/ Καλό-Κακό
Δλδ με Δίπολα. Εμείς οι άλλοι βλέπουμε άπειρες εκδοχες του γκρίζου κυρίως
2: Στα Κανονικά δεν λεει μόνο Αγαπάτε Αλληλους λεει και κάτι Τους Εχθρους Μου Φέρτε Τους Μπροστά μου και Κατασφάξτε τους  (και άλλα βεβαίως-βεβαίως) αλλά αυτά δεν "πουλάνε" να τα λέμε.
3: Δεν τσουβαλιάζω αλλά εδώ κάνουμε ένα κλασσικό λάθος. Οι Εξαιρέσεις όπως αυτές που ανέφερες και αρκετές άλλες απλά επιβεβαιώνουν τον Κανόνα. Έτσι γίνεται πάντα.
 

Επισκέπτης
Είχαμε και έχουμε Θρησκεία.
Εθνική.
Όχι ξενόφερτη.

Ε γι' αυτό γουστάρω που είμαι Χριστιανός !
Γιατί είμαστε υπερ-εθνική θρησκεία , και δεν αρκούμαστε στα όρια μιας πόλης - κράτους !
Απευθυνόμαστε σε όλους ... και όχι σε μία ομάδα με εθνοφυλετικά στοιχεία !
 

Επισκέπτης
2: Στα Κανονικά δεν λεει μόνο Αγαπάτε Αλληλους λεει και κάτι Τους Εχθρους Μου Φέρτε Τους Μπροστά μου και Κατασφάξτε τους  (και άλλα βεβαίως-βεβαίως) αλλά αυτά δεν "πουλάνε" να τα λέμε.

Για  παρέθεσε χωρίο της Αγίας γραφής ...
Γιατί θα ξαναμάθω θρησκευτικά σήμερα μου φαίνεται ...  :headbang:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ειλικρινά τα πιστεύεις όλα αυτά που λες ή τα λες να περάσει η ώρα? Κατ'εμέ τα 12 κοπέλια του Ολύμπου δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μια ωραία εφεύρεση για να κοιμούνται τα παιδιά με τα παραμύθια τους.....κάτι σαν τον Μπλεκ και τον Όμπραξ!!!!

Σαν γνήσιος νεοέλληνας που είσαι σύμφωνα με αυτά που γράφεις,
είμαι απολύτως βέβαιως πως δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να καρπώνεται το φερόμενο τόσο ως Ελληνικό μα και ως Κράτος τα εισητήρια του Παρθενώνα.
Μήπως να πληροφορήσουμε τους τουρίστες σχετικά;
Να τους πούμε βρε παιδιά τι μαλακίες έρχεστε και βλέπετε, παραμυθάκια σαν τον Όμπραξ
Και όλοι οι Αρχαίοι ήταν θεολογικά μπαμπουϊνοι
Έτσι πρέπει να είναι σίγουρα
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ε γι' αυτό γουστάρω που είμαι Χριστιανός !
Γιατί είμαστε υπερ-εθνική θρησκεία , και δεν αρκούμαστε στα όρια μιας πόλης - κράτους !
Απευθυνόμαστε σε όλους ... και όχι σε μία ομάδα με εθνοφυλετικά στοιχεία !

Eίστε η Πρώτη Παγκοσμιοποίηση, η Πέμπτη Φάλλαγγα που θα προετοιμάσει την Δευτερη
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φίλε Gabadoo
1: Δυο εκδοχές βλέπουν μόνο όσοι "διαβάζουν" τον Κόσμο με όρους Άσπρο-Μαυρο/ Καλό-Κακό
Δλδ με Δίπολα. Εμείς οι άλλοι βλέπουμε άπειρες εκδοχες του γκρίζου κυρίως
2: Στα Κανονικά δεν λεει μόνο Αγαπάτε Αλληλους λεει και κάτι Τους Εχθρους Μου Φέρτε Τους Μπροστά μου και Κατασφάξτε τους  (και άλλα βεβαίως-βεβαίως) αλλά αυτά δεν "πουλάνε" να τα λέμε.
3: Δεν τσουβαλιάζω αλλά εδώ κάνουμε ένα κλασσικό λάθος. Οι Εξαιρέσεις όπως αυτές που ανέφερες και αρκετές άλλες απλά επιβεβαιώνουν τον Κανόνα. Έτσι γίνεται πάντα.

 Φιλε Τομιτο,θα σε παρακαλεσω να μην με βαζεις με τους δογματικους πιστους

 Ειμαι ενας απλος Χριστιανος,δεν με ενδιαφερουν τα δογματικα της Πιστεως μου...

 Απλως ειμαι φωτισμενος με την Διδασκαλια του Χριστου,και την οποια προσπαθω να εφαρμοζω στην ζωη μου,με πενιχρα αποτελεσματα ομολογω..

 Εσυ πιστευε οτι θελεις,και η Εθνικη Θρησκεια καλη ειναι,απο την αποψη του πως επιδρα στην ζωη ενος ανθρωπου.Αν σε κανει καλυτερο ως ανθρωπο,μπραβο.

 Προσωπικα εχω περιπου τις ιδιες γνωσεις με σενα επανω στην Θρησκεια σου,αποφευγω ομως να επεκτεινομαι στις οποιες εκφανσεις της..Θα μεινω σε κατι...

 Αν και Χριστιανος,απο φιλομαθη διαθεση(ενα κατεξοχην γνωρισμα των Ελληνων...)διαβασα οσα δεν μου εμαθαν στο σχολειο..Και για την Εθνικη Θρησκεια,και τον Αρχαιοελληνικο Πολιτισμο,και τους μεγαλους φιλοσοφους,και μυθολογια....

 Εσυ εκατσες ποτε να μελετησεις τον Αγ. Ισαακ τον Συρο; Την βιογραφια του Γεροντα Παισιου;Του οσιου Εφραιμ του Ταλα;Εστω απο ακαδημαικο ενδιαφερον...

 Η επικεντρωνεσαι μονο σε αυτα που σε βολευουν,ωστε να γενναται λογος-αντιλογος;

 

Επισκέπτης
Κατα Λουκάν, ΙΘ, 12-27

Ρε Τομίτο , έλεος  :headbang:
Παραβολή με έβαλες να διαβάσω ??? :idiot:

Διάβασε τι λέει το Κατά Λουκάν , ΙΘ στιχ. 11 !

Στο έχω ξαναπεί : ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.

Έλεγξε τουλάχιστον τι τρώς. Στο δίνουν που στο δίνουν ... μην το καταπίνεις αμάσητο κιόλας !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φίλε Gabadoo
Γιατί με παρέθεσες αφού δεν είχες σκοπό να μου απαντήσεις.
Σεβαστά όσα γραφεις. Σε κάποια μπορεί να συμφωνώ ΑΛΛ'Α
Ειναι δυνατόν να μπούμε στην διαδικασία να αραδιάσουμε τι έχει διαβάσει και τι όχι ο καθείς μας;
Και πως είσαι βέβαιος ότι έχεις τις ίδιες γνώσεις με μένα για την Εθνική Ελληνική Θρησκεία;
Και γιατί θα έπρεπε να διαβάζω κάτι ξένο οταν Αυτοί μου στερήσαν την δυνατότητα να παιδευτώ κατά τα Πάτρια;
Σχολειό όλοι πήγαμε και την Χριστιανική Κατήχηση καλώς ή κακώς όλοι την περάσαμε.
Μην πάμε τώρα να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom