Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σταυρε έλεος Φίλε!
Μόλις συμφωνήσαμε-θέλω να ελπίζω- ότι η κάθε Θρησκεία, έχει την Αλφαβήτα της, και ότι δεν προσεγγίζουμε όλες οι Θρησκείες με τον ίδιο τρόπο, κάθε μια το αλφαβητό της.
Εμάς είναι λχ πολυσήμαντο, του Μήτσου είναι μονοσήμαντο (δλδ δεν επιδέχεται ερμηνείων πέραν των δοσμένων τέτοιων άλλων)
Κατά συνέπεια εγω αφήνω διάφορα περιθώρια στο πως λχ ερμηνευω την αλφαβήτα, ο Μήτσος- και εσύ μεταξύ μας- την έχετε μάθει και την απαγγέλεται γαργάρα.
Για της παραδοχές κτλ που λες, σκέψου ότι θα πρέπει να συνενοηθείς με κάποιον που μιλαει μια ξένη γλωσσα την οποία δεν γνωρίζεις.
Η θα την μάθεις, ή θα πάρεις διερμηνέα, ή θα αυτοσχεδιάσεις.
Προϋποθεση βέβαια να θες να συνδιαλεγείς.
Εδω λοιπόν αυτοσχεδιάζουμε από ότι φαίνεται.
Πάλι καλά που εγώ κουτσομιλάω τις γλώσσες σας.
Γιατί όπως ξανάπα, εκεί που είστε ήμανε.
Κατά τα άλλα προτιμω να γηράσκω αει διδασκόμενος.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταυρε έλεος Φίλε!
Μόλις συμφωνήσαμε-θέλω να ελπίζω- ότι η κάθε Θρησκεία, έχει την Αλφαβήτα της, και ότι δεν προσεγγίζουμε όλες οι Θρησκείες με τον ίδιο τρόπο, κάθε μια το αλφαβητό της.
Εμάς είναι λχ πολυσήμαντο, του Μήτσου είναι μονοσήμαντο (δλδ δεν επιδέχεται ερμηνείων πέραν των δοσμένων τέτοιων άλλων)
Κατά συνέπεια εγω αφήνω διάφορα περιθώρια στο πως λχ ερμηνευω την αλφαβήτα, ο Μήτσος- και εσύ μεταξύ μας- την έχετε μάθει και την απαγγέλεται γαργάρα.
Για της παραδοχές κτλ που λες, σκέψου ότι θα πρέπει να συνενοηθείς με κάποιον που μιλαει μια ξένη γλωσσα την οποία δεν γνωρίζεις.
Η θα την μάθεις, ή θα πάρεις διερμηνέα, ή θα αυτοσχεδιάσεις.
Προϋποθεση βέβαια να θες να συνδιαλεγείς.
Εδω λοιπόν αυτοσχεδιάζουμε από ότι φαίνεται.
Πάλι καλά που εγώ κουτσομιλάω τις γλώσσες σας.
Γιατί όπως ξανάπα, εκεί που είστε ήμανε.
Κατά τα άλλα προτιμω να γηράσκω αει διδασκόμενος.

Τομίτο,
Ας πούμε για καμιά γκόμενα καλύτερα...

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε αλλού άκρη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Kαλησπερα και απο εμενα. Δυο ερωτησεις για τον Σταυρο.
1. Γραφεις καπου οτι οι θρησκειες δημιουργηθηκαν απο το ερωτημα των ανθρπων
Τι θα γινω αφου πεθανω ;
Συμφωνω
Να ρωτησω ομως κατι; Σε παω ενα βημα πιο πισω. Αυτο το ερωτημα τι το γεννησε ; Το οτι εβλεπαν τους συνανθρωπους τους να πεθαινουν και τους επιανε ανησυχια ή το οτι καποιοι απο αυτους που πεθαιναν συνεχιζαν να 'υπαρχουν'(εμφανισεις πνευματων , ονειρα) ; Εγω πιστευω το δευτερο.
2. Τι κανει το LADA ; 

Τώρα είδα to ποστ σου.
Στην απάντησή μου με κάλυψε ο Voltairos.
Και πρόσεξε (επίσης) πως κουμπώνουν τα πράματα: 
Οι κανόνες του ιερατείου περί θανάτου (κηδεία, μοιρολόϊ, ταφή, κλπ) στόχο έχουν να φέρουν τους επιζώντες πλησιέστερα στο πτώμα. Αυτό αυξάνει τον προβληματισμό (τι θα γίνω αφού πεθάνω?), και επομένως "βοηθάει" στην πελατεία να προσέλθει για να πάρει απάντηση...  Το ξαναλέω, η μηχανή είναι πολύ σοφά στημένη!

Διαφωνώ στο δεύτερο που λες ότι πιστεύεις. Εμφανίσεις πνευμάτων βεβαίως δεν υπάρχουν (γιατί δεν υπάρχουν πνεύματα), και τα όνειρα είναι μια μορφή εκδήλωσης του υποσυνείδητου, αλλά μόλις ξυπνήσεις ξέρεις ότι αυτό που βίωσες ήταν όνειρο. Και το ξεχνάς.

Το LADA πέθανε. Χωρίς να προβληματιστεί τι θα γίνει μετά.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Εμφανίσεις πνευμάτων βεβαίως δεν υπάρχουν (γιατί δεν υπάρχουν πνεύματα), και τα όνειρα είναι μια μορφή εκδήλωσης του υποσυνείδητου, αλλά μόλις ξυπνήσεις ξέρεις ότι αυτό που βίωσες ήταν όνειρο. Και το ξεχνάς.

Το LADA πέθανε. Χωρίς να προβληματιστεί τι θα γίνει μετά.

Σε αυτό που τονίζεις απόλυτα δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Και όχι από καμιά ταλιμπανιστική προδιάθεση αλλά βάσει της επιστήμης. Τα περί ασυνειδήτου και προβολής εικόνων, γεγονότων, κόσμων, παρακόσμων, άλλης ζωής, άλλων τοπίων(όλα αυτά στα "όνειρα" πάντα) είναι ΜΙΑ από τις εκατοντάδες θεωρίες που προσπαθούν να εκλογικεύσουν το παράλογο. Σίγουρα όχι η μοναδική και ακόμα πιο σίγουρα όχι η απόλυτη αλήθεια. Μία θεωρία είναι. Και πως μπορείς να ξέρεις ότι αυτή τη στιγμή αυτό που γίνεται τώρα δεν είναι το όνειρο και το "όνειρο" που βλέπεις όταν "κοιμάσαι" δεν είναι η ζωή. Δεν μπορείς. Επιλέγεις να υιοθετήσεις ΜΙΑ από τις πολλές θεωρίες περί ονείρων. Εσύ επιλέγεις αυτή την ερμηνεία, δεν σημαίνει ότι είναι η μοναδική ερμηνεία. Εκατοντάδες χρόνων παλεύουν χιλιάδες φωτισμένοι ή και μη φωτισμένοι άνθρωποι να εξηγήσουν τί είναι τα όνειρα, γιατί τα βλέπουμε κλπ και έρχεσαι εσύ και γράφεις νέτα σκέτα είναι το ασυνείδητο... Είναι ασέβεια στο μόχθο όλων αυτών των ανθρώπων και άποψη δογματική(που τόσο τις αναθεματίζεις). Ξέρεις(?) ότι είναι όνειρο? Ή μήπως λειτουργεί ό ίδιος μηχανισμός που επικαλείσαι και σε κάνει να νομίζεις ότι ξέρεις ότι είναι όνειρο? (Η Αδελφότητα του Ύπνου άραγε τι θα έλεγε για αυτό? )
Το ίδιο κάνεις και με το "θάνατο"... Όταν κανείς μα κανείς δεν έχει ξεκαθαρίσει τί σημαίνει ζωή και τί θάνατος. Π.χ. ξέρεις το Δημήτρη, την τελευταία φορά που τον έχεις δει ήταν μια χαρά και ζωντανός για σένα, τον χτυπάει ένα αυτοκίνητο αλλά εσύ δεν το μαθαίνεις. Για σένα δεν έχει πεθάνει ο Δημήτρης, εσύ ξέρεις ότι ο Δημήτρης ζει, για σένα είναι ζωντανός. (Το περιγράφει καλλίτερα η γάτα του Σρέντιγκερ)
Και μετά γράφεις για μια μηχανή, μα είναι δυνατόν ποτέ να ζει ή να πεθαίνει η μηχανή? Το Λάντα πολύ ωραία λοιπόν, κολλάει βαλβίδες. Εκείνη τη στιγμή πεθαίνει. Έρχομαι εγώ του βάζω άλλο μοτέρ και εκείνη τη στιγμή το λάντα ξαναζεί, τι σημαίνει αυτό? Ότι το λάντα αναστήθηκε? Άρα το λάντα είναι ο Χριστός της εποχής...
Και αυτή τη δογματική σου στάση την επαναλαμβάνεις πεδιόθεν. Εντάξει, εσύ πιστεύεις ότι είσαι ένας σάκκος από κόκκαλα, αυτή είναι η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ αλήθεια, όχι η αλήθεια όλων. Πρόσεξε δεν λέω ότι λες ψέμματα αλλά ότι το σύμπαν περικλείει όλες τις αλήθειες. Αλήθεια και η δική σου, αλήθεια και της Μπλαβάτσκυ, αλήθεια και του Σίτσιν, αλήθεια και του Ησίοδου, αλήθεια και του Ιούδα κ.ο.κ.
Και ενώ έχεις εν μέρει δίκιο όσον αφορά τις θρησκείες και τα πέπλά που ρίχνουν και τους μηχανισμούς που στήνουν, μεταφέρεις τη θρησκεία εκεί όπου πρέπει να αφαιρεθεί η θρησκεία. Αν βγάλεις το δόγμα από την εκάστοτε ιστορία, το νόημα είναι αλλιώτικο, συνήθως έχει όλα τα στοιχεία μιας sci fi ιστορίας(μάλλον οι sci fi ιστορίες έχουν τα στοιχεία της τάδε ιστορίας)
Εν τέλει φίλε μου, αν δεν το κατάλαβες, γίνεσαι δογματικός ό ίδιος. Αντί μέσω των πεποιθήσεων σου να ανοίξεις το μυαλό σου, το κλειδώνεις και άρα ασυνείδητα ή και συνειδητά συμμετέχεις στη συγκάλυψη, διαιωνίζεις τα δόγματα, κλείνεσαι σε μια απολυτότητα και επαναλαμβάνεις τον κύκλο. Κύκλο πάνω στον κύκλο μέχρις ότου τί?
Αυτά, με πάσα φιλικότητα γιατί με στενοχωρεί να βλέπω νέους ανθρώπους τόσο προσκολλημένους στα δόγματά τους. Πόσο πιο όμορφος θα ήταν ο κόσμος, εμείς αν δεν κάναμε όλους αυτούς τους διαχωρισμούς, αν ο καθένας μας καταλάβαινε ότι όλα είναι πιθανά.
Ο R.A.W. είχε πει σε ανύποπτο χρόνο ότι μπορεί να συνδέσει τον Μπαγκς Μπάνυ με τη Γαλλική επανάσταση. Ότι υπάρχουν οι σύνδεσμοι... Καταλαβαίνεις?

ΥΓ.: Όσο για τη συγκάληψη που αναφέρεται, μα έστω ότι ο Χριστός είναι η αποστολή από τα άστρα, ότι είναι εκ του Πατρός και είναι ο σωτήρ. Τα ιερατεία θα άφηναν το γεγονός να διαδίδεται? Ότι ένα πλάσμα, ένα φάσμα, ή ό,τι άλλο είναι λέει ότι ο έχων δυο χιτώνες, δίδει το ένα? Σοβαρά μιλάτε? Βλέπετε κανένα άτριχο πίθηκο να δίδει τον ένα εκ των δύο χιτώνων του? Βάσει του συστήματος, όχι μόνο δεν τον δίνει αλλά κοιτάει να σου πάρει και αυτόν που έχεις! Και το δικό σου και των παιδιών σου και των γονιών σου και των αδελφών σου.

 

Επισκέπτης
Δεν είπα ότι είναι συγκεκαλυμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα.
Είπα ότι είναι Εβραϊκή Αίρεση, με την κυριολέξια της έννοιας.
Δλδ παρακλάδι.

Φίλε Τομίτο

Είτε εσκεμμένα , είτε από άγνοια (θέλω να πιστεύω το δεύτερο) , συγχέεις δύο έννοιες. Την έννοια της θρησκείας και την έννοια της αιρέσεως.

Ας ορίσουμε αρχικά το τι είναι αίρεση . « Αίρεση , είναι η απόκλιση από ο Δόγμα» Και σε ερωτώ : Από ποιάς θρησκείας το δόγμα  απομακρύνθηκε  ή καλύτερα  ποιο δόγμα του Ιουδαϊσμού τροποποίησε ο χριστιανισμός ?

Ο χριστιανισμός , δεν τροποποίησε καμία διδασκαλία του Ιουδαϊσμού. Συνέχισε την ήδη υπάρχουσα διδασκαλία (της Παλαιάς Διαθήκης) χωρίς να την τροποποιήσει ή να τη μεταβάλλει. Είδε τον Ιησού Χριστό , ως το άτομο  στο οποίο εκπληρώθηκαν οι Προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης , αναγνώρισε τη θεότητά του (σε αντίθεση με τους Ιουδαίους , οι οποίοι περιμένουν ακόμη το Μεσσία ) και μέσα στους αιώνες διαμόρφωσε τη δική του διδασκαλία.

Πρόσεξέ με τομίτο : Μπορεί να έχει κοινή αφετηρία με τον Ιουδαϊσμό , αλλά αποτελεί ξεχωριστή θρησκεία ,και όχι αίρεση , για το λόγο ότι δε μετέβαλλε τίποτε από την υπροϋπάρχουσα  Ιουδαϊκή θρησκεία. Προσέλαβε στοιχεία της (τα 49 βιβλία της Π.Δ) και συνέχισε τη δική του διδασκαλία , χωρίς να κοιτάει το τι διδάσκει η Ιουδαϊκή.

Το ίδιο και το Ισλάμ (που προσέλαβε στοιχεία από 2 θρησκείες – Ιουδαϊσμό και Χριστιανισμό).
Μπορούμε να πούμε ότι το Ισλάμ αποτελεί αίρεση του Χριστιανισμού  ???
Θα μας περάσουν για τρελούς …

Και για να κατανοήσεις καλύτερα την έννοια της αιρέσεως , θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Το 451 μ.Χ  στη Χαλκηδόνα  συνεκλήθη η Δ Οικουμενική Σύνοδος , η οποία και καταδίκασε το Νεστόριο (αίρεση του Νεστοριανισμού) ο οποίος διαστρεβλώνοντας το Ορθόδοξο Δόγμα , μιλούσε για  εν-οίκηση  του Ιησού στη Θεοτόκο. Ο Νεστόριος φίλε μου , δε δημιούργησε νέα θρησκεία , αλλά τροποποίησε τη διδασκαλία της ήδη υπάρχουσας θρησκείας. Απέκλινε δηλαδή με όσα δίδασκε από το δόγμα του Χριστιανισμού. Γι αυτό και η διδασκαλία του ονομάζεται αίρεση … και όχι θρησκεία.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός !
 

Επισκέπτης
Αν και καλύτερα να μας το πει ένας θεολόγος, δε νομίζω ότι ο χριστιανισμός είναι "αίρεση"...
Αίρεση είναι κατά κανόνα η αμφισβήτηση ενός δογματικού κανόνα πχ η τριαδικότητα του θεού στους χριστιανούς...
Ο χριστιανισμός δεν αρνείται όμως τη μέχρι τότε ιουδαϊκή θρησκεία- η παλαιά διαθήκη εξακολουθεί να ισχύει ως είχε- απλά θεωρεί ότι επήλθε η εκπλήρωση των προφητειών για την έλευση του υιου του θεού...
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η εξέλιξη της ιουδαϊκής θρησκείας...Και δεδομένου ότι δεν απευθυνόταν μόνο σε ιουδαίους, την καθιστά ακόμη πιο ξεχωριστή...

Kαι χωρίς να είσαι θεολόγος ... τα κατάφερες καλύτερα απο θεολόγο ! :thumbsup: ;)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τώρα που πολύ ωραία μας ανέλυσες τόσο ωραία τι είναι αίρεση Mήτσε, 
αν και δεν συμφωνώ δεν έχει σημασία,
Διότι οφείλω να το πω, αίρεση στα αρχαία ελληνικά είναι η γνώμη, αλλά ΕΣΕΙΣ την κάνατε την λέξη, συνώνημη ύβρεως(κατα συνέπεια στο παράδειγμα μου η διαφορά γνώμης σας με τους Ιουδαίους είναι το πρόσωπο του Ιησού)

Τώρα πες μας που κολλάει σε όλα αυτά, και αποκαλείτε εμάς Αίρεση
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
42
Like
604
Πόντοι
6.055
θεος η υπερτατη δυναμη,ποιος αραγε να μπορει να εξηγησει αυτη την λεξη,για ολους λοιπον ο θεος δεν εφτιαξε καμια θρησκεια αυτες τις φτιαξαν οι ανθρωποι για να μπορουν να ελεγχουν των κοσμο καθως και να των κατευθυνουν οπως θελουν.ολες οι θρησκειες μιλανε για αγαπη ολες,βλεπει κανεις κατι τετοιο?των χριστο των διδασκουν των μωαμεθ των διδασκουν τον βουδα το ιδιο ειδε κανεις τις διδαχες τους να εφαρμοζονται κατα τους αιωνες.και κατω απο μια πετρα αν με ζητησεις θα με βρεις ειπε καποιος,ετσι ειναι τιποτα αλλο
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Συν οτι τωρα που το βλέπω καλύτερα άρχισες να παίζεις πάλι ως σωστός χριστιανός με τις λέξεις Μήτσε.
Παρακλάδι λέω εγώ, απέκλινε λες εσύ και νομίζεις ότι λες και κάτι διαφορετικό.
Δλδ μπορεί να υπάρξει και παρακλάδι χωρίς απόκλιση. Με σύγκλιση.
Μην παίζεται άλλο με την νοημοσύνη μας
 

Επισκέπτης
Τώρα πες μας που κολλάει σε όλα αυτά, και αποκαλείτε εμάς Αίρεση

Στο έχω ξαναπεί , αλλά μάλλον δεν το θυμάσαι φίλε μου ...
Δες την απάντησή μου 1208  στη σελίδα  81 , σε αυτό το θρέντ και θα καταλάβεις ...

Δεν προσπαθείτε να διδάξετε τη δική σας θρησκεία ... κι όποιον πείσετε ... αλλά προσπαθείτε να αμφισβητήσετε (με φράσεις που λίγοι μπορούν να αποκρυπτογραφίσουν) το δόγμα και τη διδασκαλία μιας άλλης θρησκείας ... της Ορθόδοξης Χριστιανικής εν προκειμένω.

Κι αυτό δεν είναι αίρεση ?
Τότε τί είναι ?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Είπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.
Στο ξαναλέω.
Είστε Αίρεση, είμαστε Θρησκεία.
Είμαστε Θρησκεία με ναούς και πιστούς εκατοντάδες χρόνια πριν καν υπάρξετε.
Αυτόχθονες και όχι προσύλητοι σε ξένα δόγματα, αλλότρια του Ελληνισμού.
Τιμή και Δόξα στους Πατρώους Θεούς και Ήρωες.
 

Επισκέπτης
Σταυρε έλεος Φίλε!
Μόλις συμφωνήσαμε-θέλω να ελπίζω- ότι η κάθε Θρησκεία, έχει την Αλφαβήτα της, και ότι δεν προσεγγίζουμε όλες οι Θρησκείες με τον ίδιο τρόπο, κάθε μια το αλφαβητό της.
Εμάς είναι λχ πολυσήμαντο, του Μήτσου είναι μονοσήμαντο (δλδ δεν επιδέχεται ερμηνείων πέραν των δοσμένων τέτοιων άλλων)
Κατά συνέπεια εγω αφήνω διάφορα περιθώρια στο πως λχ ερμηνευω την αλφαβήτα, ο Μήτσος- και εσύ μεταξύ μας- την έχετε μάθει και την απαγγέλεται γαργάρα.

Αν επιδέχετο μόνο μία ερμηνεία η Χριστιανική διδασκαλία , δεν θα είχε και τόσες αιρέσεις ...
Ήσως να προβληματιστήκαμε κι εμείς λίγο φίλε μου , πρίν αποδεχθόυμε την Α ή τη Β εκδοχή του Χριστιανισμού .
 

Επισκέπτης
Είπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.
Στο ξαναλέω.
Είστε Αίρεση, είμαστε Θρησκεία.
Είμαστε Θρησκεία με ναούς και πιστούς εκατοντάδες χρόνια πριν καν υπάρξετε.
Αυτόχθονες και όχι προσύλητοι σε ξένα δόγματα, αλλότρια του Ελληνισμού.
Τιμή και Δόξα στους Πατρώους Θεούς και Ήρωες.

Καλά λές...
Πρίν απο εσάς δεν υπήρχαν Ανιμιστικά θρησκεύματα ...
Ξαφνικά ξεφυτρώσατε ... οι Σοφότεροι πάντων !
Έλεος !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Όπως και να το κάνεις.
Σ'αρέσει δεν σ'άρέσει, λυσσάς-ξελυσσάς την λαμπρότητα του Αρχαιοελληνικού Πολιτισμού δεν πρόκειται να την φτάσει ουδείς.
Ουδείς.
Φτύνε λοιπόν τα πιστευματα των προγονων σου, μπας και το κάνεις λιγότερο λαμπρό.
Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος που δεν θέλεις να δεις τον  Ελληνισμό να σηκώνει το κεφάλι.

 

Επισκέπτης
Όπως και να το κάνεις.
Σ'αρέσει δεν σ'άρέσει, λυσσάς-ξελυσσάς την λαμπρότητα του Αρχαιοελληνικού Πολιτισμού δεν πρόκειται να την φτάσει ουδείς.
Ουδείς.
Φτύνε λοιπόν τα πιστευματα των προγονων σου, μπας και το κάνεις λιγότερο λαμπρό.
Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος που δεν θέλεις να δεις τον  Ελληνισμό να σηκώνει το κεφάλι.

Τα επιτεύγματα των προγόνων μας , τα τιμώ και τα σεύομαι !
Και είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος που είμαι Έλληνας !

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πίστη μου στο Χριστό και στην Εκκλησία Του.

Είναι ανεξάρτητος ο σεβασμός μου προς την Αρχαία Ελλάδα , απο την πίστη μου στη Χριστιανική θρησκεία !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Όπως και να το κάνεις.
Σ'αρέσει δεν σ'άρέσει, λυσσάς-ξελυσσάς την λαμπρότητα του Αρχαιοελληνικού Πολιτισμού δεν πρόκειται να την φτάσει ουδείς.
Ουδείς.
Φτύνε λοιπόν τα πιστευματα των προγονων σου, μπας και το κάνεις λιγότερο λαμπρό.
Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος που δεν θέλεις να δεις τον  Ελληνισμό να σηκώνει το κεφάλι.
Χωρίς να αμφιβάλλω επί της ουσίας με την λαμπρότητα του Αρχαιοελληνικού πολιτισμού, και ενώ είμαι πιο κοντά στην φιλοσοφία των Ελλήνων, δε μπορώ να μην παρατηρήσω την απίστευτη εμμονή και ευκολία με την οποία όλοι οι "πιστοί" ανά τον κόσμο θεωρούν τη δική τους Θρησκεία την καλύτερη όλων και τον δικό τους πολιτισμό τον καλύτερο όλων.... Υπάρχουν φίλε και άλλοι πολιτισμοί πολύ λαμπροί, ίσως και λαμπρότεροι απ τον δικό μας........ Φοίνικες, Αιγύπτιοι, Ινκας, Μάγια.
Εντάξει οι Αρχαίοι Ημών πρόγονοι ξεχωρίζουν, αλλά νισάφι...... Εκαναν και τεράστια λάθη..... Η γη δεν τελειώνει στο Γιβραλτάρ, δεν είναι επίπεδη και ο Ηλιος δεν περιστρέφεται γύρω από αυτήν.............
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom