Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Τα επιτεύγματα των προγόνων μας , τα τιμώ και τα σεύομαι !
Και είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος που είμαι Έλληνας !

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πίστη μου στο Χριστό και στην Εκκλησία Του.

Είναι ανεξάρτητος ο σεβασμός μου προς την Αρχαία Ελλάδα , απο την πίστη μου στη Χριστιανική θρησκεία !
διπλό το βάσανο και το παράπονο Δημήτριε..
Διπλός είναι κι ο πόνος σου....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Φίλε Τομίτο

Είτε εσκεμμένα , είτε από άγνοια (θέλω να πιστεύω το δεύτερο) , συγχέεις δύο έννοιες. Την έννοια της θρησκείας και την έννοια της αιρέσεως.

Ας ορίσουμε αρχικά το τι είναι αίρεση . « Αίρεση , είναι η απόκλιση από ο Δόγμα» Και σε ερωτώ : Από ποιάς θρησκείας το δόγμα  απομακρύνθηκε  ή καλύτερα  ποιο δόγμα του Ιουδαϊσμού τροποποίησε ο χριστιανισμός ?

Ο χριστιανισμός , δεν τροποποίησε καμία διδασκαλία του Ιουδαϊσμού. Συνέχισε την ήδη υπάρχουσα διδασκαλία (της Παλαιάς Διαθήκης) χωρίς να την τροποποιήσει ή να τη μεταβάλλει. Είδε τον Ιησού Χριστό , ως το άτομο  στο οποίο εκπληρώθηκαν οι Προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης , αναγνώρισε τη θεότητά του (σε αντίθεση με τους Ιουδαίους , οι οποίοι περιμένουν ακόμη το Μεσσία ) και μέσα στους αιώνες διαμόρφωσε τη δική του διδασκαλία.

Πρόσεξέ με τομίτο : Μπορεί να έχει κοινή αφετηρία με τον Ιουδαϊσμό , αλλά αποτελεί ξεχωριστή θρησκεία ,και όχι αίρεση , για το λόγο ότι δε μετέβαλλε τίποτε από την υπροϋπάρχουσα  Ιουδαϊκή θρησκεία. Προσέλαβε στοιχεία της (τα 49 βιβλία της Π.Δ) και συνέχισε τη δική του διδασκαλία , χωρίς να κοιτάει το τι διδάσκει η Ιουδαϊκή.

Το ίδιο και το Ισλάμ (που προσέλαβε στοιχεία από 2 θρησκείες – Ιουδαϊσμό και Χριστιανισμό).
Μπορούμε να πούμε ότι το Ισλάμ αποτελεί αίρεση του Χριστιανισμού  ???
Θα μας περάσουν για τρελούς …

Και για να κατανοήσεις καλύτερα την έννοια της αιρέσεως , θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Το 451 μ.Χ  στη Χαλκηδόνα  συνεκλήθη η Δ Οικουμενική Σύνοδος , η οποία και καταδίκασε το Νεστόριο (αίρεση του Νεστοριανισμού) ο οποίος διαστρεβλώνοντας το Ορθόδοξο Δόγμα , μιλούσε για  εν-οίκηση  του Ιησού στη Θεοτόκο. Ο Νεστόριος φίλε μου , δε δημιούργησε νέα θρησκεία , αλλά τροποποίησε τη διδασκαλία της ήδη υπάρχουσας θρησκείας. Απέκλινε δηλαδή με όσα δίδασκε από το δόγμα του Χριστιανισμού. Γι αυτό και η διδασκαλία του ονομάζεται αίρεση … και όχι θρησκεία.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός !
το μονο που κανατε εσεις και οι μουαμεθανοι ηταν να αντιγραψεται εσεις την αρχαια Ελληνικη θρησκεια και να την αλλαξεται και λιγακι.και μετα οι Μουαμεθανοι ηρθαν και αντιγραψανε εσας.δηλαδη σαν χαλασμενο τηλεφωνο!η βαση δε και του χρηστιαννισμου και του Ισλαμ ειναι η Παλαια διαθηκη.η θρησκεια των Εβραιων!δεν καταλαβαινω γιατι οι Ελληνες που δωσαμε τα φωτα στην ανθρωποτητα.που κτοιζαμε παρθενωνες οταν οι αλλοι (Ευρωπαιοι)μενανε σε σπηλιες πρεπει να ασπαστουμε μια κακη απομημιση του δωδεκαθεου με στοιχεια της θρησκειας των Εβραιων?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εγώ σου είπα να μην παίξεις το παιχνίδι ...
Θα φάς τα νιάτα σου στο πληκτρολόγιο ... κι αυτός δεν πρόκειται να πεισθεί !

ΨΕΜΜΑΤΑ!
Του είπες ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ!

Και τό "αυτός" με κεφαλαίο, παρακαλώ:

"Αυτός"
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
το μονο που κανατε εσεις και οι μουαμεθανοι ηταν να αντιγραψεται εσεις την αρχαια Ελληνικη θρησκεια και να την αλλαξεται και λιγακι.και μετα οι Μουαμεθανοι ηρθαν και αντιγραψανε εσας.δηλαδη σαν χαλασμενο τηλεφωνο!η βαση δε και του χρηστιαννισμου και του Ισλαμ ειναι η Παλαια διαθηκη.η θρησκεια των Εβραιων!δεν καταλαβαινω γιατι οι Ελληνες που δωσαμε τα φωτα στην ανθρωποτητα.που κτοιζαμε παρθενωνες οταν οι αλλοι (Ευρωπαιοι)μενανε σε σπηλιες πρεπει να ασπαστουμε μια κακη απομημιση του δωδεκαθεου με στοιχεια της θρησκειας των Εβραιων?
Τραβήξου μικρέ........ Τώρα που οι Ευρωπαίοι μένουν σε Παλάτια εσύ μένεις στα καμμένα..........
Δεύτε τελευταίον ασπασμόν......
Οτι έκανες μετά το Βυζάντιο ήταν απομιμήσεις και μάλιστα χωρίς εξέλιξη. Ακόμα και τα τζαπόνια έμαθαν........... Εσύ ανεπίδεκτος.......
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σε αυτό που τονίζεις απόλυτα.... Π.χ. ξέρεις το Δημήτρη, την τελευταία φορά που τον έχεις δει ήταν μια χαρά και ζωντανός για σένα, τον χτυπάει ένα αυτοκίνητο ...(1)
Εν τέλει φίλε μου, αν δεν το κατάλαβες, γίνεσαι δογματικός ό ίδιος...(2)
Ότι υπάρχουν οι σύνδεσμοι... Καταλαβαίνεις?(3)

(1) Βρε κουνήσου απ τη θέση σου... που χτύπησε αυτοκίνητο το Δημήτριο! Αν εννοείς το χιλιάρη Δημήτριο, γιατί για άλλον δε μ' ενδιαφέρει! :headbang2:

(2) Εγώ?! Δογματικός?! Αχα-χα-χα μπου-χαχα!  :bounce-glasses:

(3) Όχι, ομολογώ πως από όλα αυτά που έγραψες, ελάχιστα καταλαβαίνω!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τα επιτεύγματα των προγόνων μας , τα τιμώ και τα σεύομαι !

Δεν τα σέβεσαι.

Αν τα σεβόσουν θα το έγραφες σωστά.

Με "β",, όχι με "υ".

Απόφοιτε της φιλοσοφικής!

(πως τη βρίσκω με κάτι τέτοια!!!!  :boobies:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
(1) Βρε κουνήσου απ τη θέση σου... που χτύπησε αυτοκίνητο το Δημήτριο! Αν εννοείς το χιλιάρη Δημήτριο, γιατί για άλλον δε μ' ενδιαφέρει! :headbang2:
Αυτός δεν είναι εφτάψυχος... Χιλιόψυχος είναι ο κιαρατάς.....
Τον έχουμε σκίσει σ αυτό το θρεντ και ανασταίνεται σαν τα μανιτάρια.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τώρα που πολύ ωραία μας ανέλυσες τόσο ωραία τι είναι αίρεση Mήτσε, 
αν και δεν συμφωνώ δεν έχει σημασία,
Διότι οφείλω να το πω, αίρεση στα αρχαία ελληνικά είναι η γνώμη, αλλά ΕΣΕΙΣ την κάνατε την λέξη, συνώνημη ύβρεως(κατα συνέπεια στο παράδειγμα μου η διαφορά γνώμης σας με τους Ιουδαίους είναι το πρόσωπο του Ιησού)

Τώρα πες μας που κολλάει σε όλα αυτά, και αποκαλείτε εμάς Αίρεση

Και στη νομική επιστήμη αίρεση σημαίνει αβέβαιο μελλοντικό γεγονός...
Ε, και;
Η ίδια λέξη μπορεί να έχει διαφορετικά νοήματα, ανάλογα με το χώρο και την εποχή που χρησιμοποιείται...
Όσοι πχ έχουν υπητετήσει πυροβολικό, ξέρουν καλά από παρεκτροπές, το ίδιο όμως και όσοι διαβάζουν πιστά το θρεντ "τραβέλια με προσόντα"...
Η ίδια λέξη δύο νοήματα...Τόσο απλό..
Και στη θεολογία η αίρεση έχει την έννοια που σου έδωσε ο δημήτριος και εγώ!

Και δεν είπε κανείς ότι είστε αίρεση...
Κυρίως διότι δεν υπάρχει κανείς εν ζωή εκπρόσωπος της αρχαιοελληνικής θρησκείας (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της κλασσικής ή της ελληνιστικής) - ο τελευταίος πέθανε πριν 1600 χρόνια να μας πει αν τηρείτε πιστά το δόγμα...
Σέχτα λέμε ότι είστε η οποία εντάσσεται θρησκειολογικά στο ρεύμα του νεοπαγανισμού...
 

Επισκέπτης
Δεν τα σέβεσαι.

Αν τα σεβόσουν θα το έγραφες σωστά.

Με "β",, όχι με "υ".

Απόφοιτε της φιλοσοφικής!

(πως τη βρίσκω με κάτι τέτοια!!!!   :boobies:

Εν τη ρύμη του λόγου ... μου ξεφεύγει κι απο κάτι ...
Δεν είμαι ανορθόγραφος Σταύρο ...
Μην τα παραλές ...
Ο Τομίτο με έκανε με αυτά που λέει , να ξεχάσω και γραμματική ... και συντακτικό  :grin:
 

Excalibur

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
8.502
Κριτικές
55
Like
5.102
Πόντοι
15.565
Νομίζω ότι την Σολωμόντια λύση περί Θεού την έχουν δώσει οι Τέκτονες ..
Όπου ο Μ.Α.Τ.Σ. είναι μια δύναμη , μη προσδιορισμένη στην οποία αποδίδονται όλα όσα δεν μπορεί ΑΚΟΜΑ να αποδείξει η επιστήμη …

Το να δηλώνει κάποιος Άθεος ή Ολυμπιστης ή Μωαμεθανός ή ότι άλλο είναι , ΙΜΗΟ απλά μια διαφορετική προσπάθεια ερμηνείας του άγνωστου
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Κυρίως διότι δεν υπάρχει κανείς εν ζωή εκπρόσωπος της αρχαιοελληνικής θρησκείας (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της κλασσικής ή της ελληνιστικής) - ο τελευταίος πέθανε πριν 1600 χρόνια να μας πει αν τηρείτε πιστά το δόγμα...
Σέχτα λέμε ότι είστε η οποία εντάσσεται θρησκειολογικά στο ρεύμα του νεοπαγανισμού...
Δλδ υπάρχει εν ζωή εκπρόσωπος των Πρώτων Χριστιανών :jerking:
Εσείς που προσκυνάτε σκηνώματα και φιλάτε εικόνες να φανταστώ ότι είστε της Παλαιάς Σχολής και όχι νεοπαγανιστές.... :jerking:εγκέν
 

Επισκέπτης
Και δεν είπε κανείς ότι είστε αίρεση...
Κυρίως διότι δεν υπάρχει κανείς εν ζωή εκπρόσωπος της αρχαιοελληνικής θρησκείας (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της κλασσικής ή της ελληνιστικής) - ο τελευταίος πέθανε πριν 1600 χρόνια να μας πει αν τηρείτε πιστά το δόγμα...
Σέχτα λέμε ότι είστε η οποία εντάσσεται θρησκειολογικά στο ρεύμα του νεοπαγανισμού...

Έχεις δίκιο !
Μπορεί να είναι Σέχτα ... αλλά η δράση τους είναι παρόμοια με αυτή των αιρέσεων. Επίθεση στην κρατούσα θρησκεία , αναίρεση των όσων διδάσκει ή και τροποποίηση τους , και πλασάρισμα της δικής τους θεωρίας.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όπως και να το κάνεις.
Σ'αρέσει δεν σ'άρέσει, λυσσάς-ξελυσσάς την λαμπρότητα του Αρχαιοελληνικού Πολιτισμού δεν πρόκειται να την φτάσει ουδείς.
Ουδείς.
Φτύνε λοιπόν τα πιστευματα των προγονων σου, μπας και το κάνεις λιγότερο λαμπρό.
Ούτε ο πρώτος θα είσαι ούτε ο τελευταίος που δεν θέλεις να δεις τον  Ελληνισμό να σηκώνει το κεφάλι.

Να σου θυμίσω ότι ο ελληνισμός τελούσε ήδη υπό ρωμαϊκή κατοχή για 140 χρόνια πριν τη γέννηση του χριστού...Όποτε μάλλον δεν φταίει ο χριστιανισμός για την παρακμή μας...

Και οι αρχαίοι έλληνες δεν δημιούργησαν έναν από τους λαμπρότερους πολιτισμούς επειδή τους φώτισε η Αθηνά αλλά λόγω συγκεκριμένων κοινωνικών, πολιτικών, οικονομικών, ακόμη και κλιματολογικών συνθηκών...
Και φυσικά, ένας προηγμένος λαός για την εποχή του, είχε και μια αντίστοιχα πολύπλοκη θρησκεία...Η οποία, ως ανθρωπομορφική ήταν σαφώς πιο εξελιγμένη από τις ανιμιστικές αλλά δεν προέκυψε από παρθενογέννηση ούτε ήταν ενιαία χρονικά και χωρικά- όπως και κάθε θρησκεία άλλωστε...

Και τέλος, κανείς δεν εκχώρησε το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης των επιτευγμάτων του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού σε κάποιους χλαμυδοφόρους που αυτοαποκαλούνται δωδεκαθεϊστές...

Είχα πει ότι θυμίζετε έντονα τους σκοπιανούς...Το ευτύχημα για εσάς είναι ότι δεν υπάρχουν αυθεντικοί μακεδόνες για να σας κράξουν διότι η αρχαιοελληνική θρησκεία έχει πεθάνει προ πολλού...
Όχι όμως και ο ελληνικός πολιτισμός...Ο οποίος υπάρχει ανεξαρτήτως επικρατούντος θρησκεύματος...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δλδ υπάρχει εν ζωή εκπρόσωπος των Πρώτων Χριστιανών :jerking:
Εσείς που προσκυνάτε σκηνώματα και φιλάτε εικόνες να φανταστώ ότι είστε της Παλαιάς Σχολής και όχι νεοπαγανιστές.... :jerking:εγκέν
΄

"Εσείς;" Ποιοι είναι οι "εσείς";
Και μη χαλάς άλλο ένα αξιόλογο θρεντ με το παραληρηματικό- υβριστικό υφάκι σου..
Άσε που δεν κατάλαβες τί ήθελα να πω, όποτε τί σχολιάζεις;

Η χριστιανική εκκλησία, υπάρχει σχεδόν με τη μορφή που την ξέρουμε και σήμερα έδώ και 1600 περίπου χρόνια...Το βατικάνο και η κωνσταντινούπολη υπάρχουν από τότε..
Για την ακρίβεια, η Εκκλησία ως οργανισμός προϋπάρχει κάθε κρατικής οντότητας - το παλαιότερο κράτος (προσοχή, όχι έθνος) που υπάρχει ακόμη και σήμερα είναι η Αγγλία από το 1300 και έπειτα...Και το 1300 η εκκλησία, τόσο η Ανατολική ορθόδοξη όσο και η δυτική καθολική έκλειναν σχεδόν 900 χρόνια ζωής.
Και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη συνέχειά της, ακόμη και υπό δύσκολες συνθήκες (τουρκοκρατία)...
Ως εκ τούτου αφού υπάρχει συνέχεια και η σημερινή εκκλησία δεν αποτελεί ένα ατυχές revival μπορεί να ομιλεί για το ποιος είναι σύμφωνος με το δόγμα και ποιος όχι...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
"Εσείς;" Ποιοι είναι οι "εσείς";
Και μη χαλάς άλλο ένα αξιόλογο θρεντ με το παραληρηματικό- υβριστικό υφάκι σου..
Άσε που δεν κατάλαβες τί ήθελα να πω, όποτε τί σχολιάζεις;

Η χριστιανική εκκλησία, υπάρχει σχεδόν με τη μορφή που την ξέρουμε και σήμερα έδώ και 1600 περίπου χρόνια...Το βατικάνο και η κωνσταντινούπολη υπάρχουν από τότε..
Για την ακρίβεια, η Εκκλησία ως οργανισμός προϋπάρχει κάθε κρατικής οντότητας - το παλαιότερο κράτος (προσοχή, όχι έθνος) που υπάρχει ακόμη και σήμερα είναι η Αγγλία από το 1300 και έπειτα...Και το 1300 η εκκλησία, τόσο η Ανατολική ορθόδοξη όσο και η δυτική καθολική έκλειναν σχεδόν 900 χρόνια ζωής.
Και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη συνέχειά της, ακόμη και υπό δύσκολες συνθήκες (τουρκοκρατία)...
Ως εκ τούτου αφού υπάρχει συνέχεια και η σημερινή εκκλησία δεν αποτελεί ένα ατυχές revival μπορεί να ομιλεί για το ποιος είναι σύμφωνος με το δόγμα και ποιος όχι...
δεν αφήνεις τις παπαριές λέω εγώ;
>ακόμη και υπό δύσκολες συνθήκες (τουρκοκρατία)...
Πολύ δύσκολα πέρασε η εκκλησία επί τουρκοκρατίας... Τόσο δύσκολα που όλοι οι τίτλοι ιδιοκτησίας του μετέπειτα ελληνικού κράτους παραχωρήθηκαν από την Οθωμανική αυτοκρατορία σε αυτήν....
Χου ρε ανιστόρητοι, ρασόπουστες που το παίζετε και ταλαιπωρημένοι... Χου ρε και σεις και τα εγκλήματά σας που κάνατε ανά τον κόσμο στο όνομα του Χριστού.
Χου ρε ξεδιάντροποι, αναίσχυντοι υποκριτές......
Στ αρχίδια μου και το Βατικανό και το Φανάρι και οι Μητρόπολη..... Απατεώνες, λωποδύτες, ξετσίπωτοι αλήτες. Ολοι.........
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Όσοι πχ έχουν υπητετήσει πυροβολικό, ξέρουν καλά από παρεκτροπές, το ίδιο όμως και όσοι διαβάζουν πιστά το θρεντ "τραβέλια με προσόντα"...

Str,

Αυτός ο παραλληλισμός πολύ μου άρεσε, τώρα που το σκέφτομαι...
Να ανοίξω καινούριο thread?

"Πυροβολητές με προσόντα στα Τραβέλια"!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Νομίζω ότι την Σολωμόντια λύση περί Θεού την έχουν δώσει οι Τέκτονες ..
Όπου ο Μ.Α.Τ.Σ. είναι μια δύναμη , μη προσδιορισμένη στην οποία αποδίδονται όλα όσα δεν μπορεί ΑΚΟΜΑ να αποδείξει η επιστήμη …

Το να δηλώνει κάποιος Άθεος ή Ολυμπιστης ή Μωαμεθανός ή ότι άλλο είναι , ΙΜΗΟ απλά μια διαφορετική προσπάθεια ερμηνείας του άγνωστου

Έτσι μια στη χάση και μια στη φέξη, πετάγεται κι ο Excalibur σαν τη ψωλή...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom